Eksplozja: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
już aktualne. wrzucę to jeszcze do szablonu Rozgrywka Znacznik: Linki do stron ujednoznaczniających |
latarenka -> latarnia; blok netherowej brodawki -> blok netherowych brodawek; usunięto wariant latarenki i zastąpiono blokiem testowym |
||
| (Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 47: | Linia 47: | ||
== Odporność bloków == | == Odporność bloków == | ||
Od wersji [[1.15]] (w nieoficjalnych wersjach od {{Verlink|1.15-pre1}}) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów [[TNT]]. | Od wersji [[Java Edition 1.15]] (w nieoficjalnych wersjach od {{Verlink|1.15-pre1}}) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów [[TNT]]. | ||
Wszystkie [[schody]], [[Płyta|płyty]] i [[Murek|murki]] mają taką samą odporność na eksplozje jak blok, z którego zostały wykonane. Woskowanie [[Blok miedzi|bloków miedzianych]] ani oksydacja również nie zmieniają ich odporności na eksplozję. | Wszystkie [[schody]], [[Płyta|płyty]] i [[Murek|murki]] mają taką samą odporność na eksplozje jak blok, z którego zostały wykonane. Woskowanie [[Blok miedzi|bloków miedzianych]] ani oksydacja również nie zmieniają ich odporności na eksplozję. | ||
| Linia 66: | Linia 66: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok struktur}}||{{Odporność na eksplozję|Blok struktur}} | |{{BlockLink|Blok struktur}}||{{Odporność na eksplozję|Blok struktur}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok testowy}}||{{Odporność na eksplozję|Blok testowy}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Portal Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Portal Endu}} | |{{BlockLink|Portal Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Portal Endu}} | ||
| Linia 170: | Linia 172: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Miedziana lampa}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana lampa}} | |{{BlockLink|Miedziana lampa}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana lampa}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Miedziana skrzynia}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana skrzynia}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Netherowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowe cegły}} | |{{BlockLink|Netherowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowe cegły}} | ||
| Linia 215: | Linia 219: | ||
|{{BlockLink|Dozownik}}||{{Odporność na eksplozję|Dozownik}} | |{{BlockLink|Dozownik}}||{{Odporność na eksplozję|Dozownik}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Latarnia}}||{{Odporność na eksplozję|Latarnia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Magnetyt}}||{{Odporność na eksplozję|Magnetyt}} | |{{BlockLink|Magnetyt}}||{{Odporność na eksplozję|Magnetyt}} | ||
| Linia 258: | Linia 260: | ||
|{{BlockLink|Miedziana klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana klapa}} | |{{BlockLink|Miedziana klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana klapa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Półka}}||{{Odporność na eksplozję|Półka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Przewodnia}}||{{Odporność na eksplozję|Przewodnia}} | |{{BlockLink|Przewodnia}}||{{Odporność na eksplozję|Przewodnia}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Roślina kakao}}||{{Odporność na eksplozję|Roślina kakao}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Sculkowe wrzeszczydło}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowe wrzeszczydło}} | |{{BlockLink|Sculkowe wrzeszczydło}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowe wrzeszczydło}} | ||
| Linia 274: | Linia 278: | ||
|{{BlockSprite|łupkowe-złoże-diamentu}} {{BlockLink|Złoże diamentu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże diamentu}} | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-diamentu}} {{BlockLink|Złoże diamentu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże diamentu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Złoże | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-lazurytu}} {{BlockLink|Złoże lazurytu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże lazurytu}} | ||
|- | |- | ||
| | |{{BlockLink|Złoże netherowego kwarcu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże netherowego kwarcu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockSprite|łupkowe-złoże-redstone}} {{BlockLink|Złoże redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże redstone}} | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-redstone}} {{BlockLink|Złoże redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże redstone}} | ||
| Linia 350: | Linia 354: | ||
|{{BlockLink|Blok nacieku}}||{{Odporność na eksplozję|Blok nacieku}} | |{{BlockLink|Blok nacieku}}||{{Odporność na eksplozję|Blok nacieku}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockSprite|blok- | |{{BlockSprite|blok-spaczonych-brodawek}} {{BlockLink|Blok netherowych brodawek}}||{{Odporność na eksplozję|Blok netherowych brodawek}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Dynia}}||{{Odporność na eksplozję|Dynia}} | |{{BlockLink|Dynia}}||{{Odporność na eksplozję|Dynia}} | ||
| Linia 547: | Linia 551: | ||
|{{BlockLink|Endowy słupek}}||{{Odporność na eksplozję|Endowy słupek}} | |{{BlockLink|Endowy słupek}}||{{Odporność na eksplozję|Endowy słupek}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Grzyby}}||{{Odporność na eksplozję| | |{{BlockLink|Grzyby}}||{{Odporność na eksplozję|Grzyb}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Iskrzyłuda}}||{{Odporność na eksplozję|Iskrzyłuda}} | |{{BlockLink|Iskrzyłuda}}||{{Odporność na eksplozję|Iskrzyłuda}} | ||
| Linia 573: | Linia 577: | ||
|{{BlockLink|Netherowa brodawka}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowa brodawka}} | |{{BlockLink|Netherowa brodawka}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowa brodawka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Netherowe grzyby}}||{{Odporność na eksplozję| | |{{BlockLink|Netherowe grzyby}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowy grzyb}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Nić}}||{{Odporność na eksplozję|Nić}} | |{{BlockLink|Nić}}||{{Odporność na eksplozję|Nić}} | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BlockSprite|wysoka-trawa}} {{BlockSprite|niska-trawa}} [[Trawa]]||{{Odporność na eksplozję|Trawa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Ogień}}||{{Odporność na eksplozję|Ogień}} | |{{BlockLink|Ogień}}||{{Odporność na eksplozję|Ogień}} | ||
| Linia 596: | Linia 600: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Przekaźnik redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Przekaźnik redstone}} | |{{BlockLink|Przekaźnik redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Przekaźnik redstone}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Przewód z redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Przewód z redstone}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pszenica}}||{{Odporność na eksplozję|Pszenica}} | |{{BlockLink|Pszenica}}||{{Odporność na eksplozję|Pszenica}} | ||
| Linia 602: | Linia 608: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pylikwiat}}||{{Odporność na eksplozję|Pylikwiat}} | |{{BlockLink|Pylikwiat}}||{{Odporność na eksplozję|Pylikwiat}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Rusztowanie}}||{{Odporność na eksplozję|Rusztowanie}} | |{{BlockLink|Rusztowanie}}||{{Odporność na eksplozję|Rusztowanie}} | ||
| Linia 621: | Linia 625: | ||
|{{BlockLink|Wachlarze koralowca}}||{{Odporność na eksplozję|Wachlarz koralowca}} | |{{BlockLink|Wachlarze koralowca}}||{{Odporność na eksplozję|Wachlarz koralowca}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Wodorost}}||{{Odporność na eksplozję|Wodorost}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Wyschnięty ghast}}||{{Odporność na eksplozję|Wyschnięty ghast}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Zaczep na linkę}}||{{Odporność na eksplozję|Zaczep na linkę}} | |{{BlockLink|Zaczep na linkę}}||{{Odporność na eksplozję|Zaczep na linkę}} | ||
Aktualna wersja na dzień 20:10, 14 lis 2025

Eksplozja jest fizycznym wydarzeniem w świecie gry. Może ją spowodować m.in. TNT, creeper, wither lub ogniste kule ghastów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić moby i gracza, a także wzniecić ogień.
Właściwości
- Siła – siła eksplozji określa promień wybuchu.
- Wither w momencie pierwszego spadku punktów zdrowia do połowy (tylko w Bedrock Edition) – 8, przy czym niszczy każdy blok możliwy do zniszczenia w trybie przetrwania niezależnie od odporności na eksplozje.
- Wither podczas odradzania oraz podczas śmierci (tylko w Bedrock Edition) – 7.
- Kryształ Endu (kiedy niszczony) – 6, przy czym wszystkie pobliskie kryształy Endu również eksplodują.
- Naładowany creeper – 6, przy czym niektóre uśmiercone moby upuszczają głowy lub czaszki.
- Łóżko użyte w Netherze lub Endzie – 5.
- Kotwica odrodzenia użyta w Nadziemiu lub Endzie – 5.
- TNT – 4.
- Podwodne TNT (tylko w Bedrock Edition i Education Edition) – 4 (również pod wodą).
- Creeper - 3.
- Ognista kula ghasta - 1.
- Czarna czaszka Withera - 1.
- Niebieska czaszka Withera – 1, przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8.
- Zdolność do wzniecania ognia – eksplozje wywołane przez ognistą kulę, kotwicę odrodzenia oraz łóżko mają taką właściwość.

Proces
Niszczenie bloków
- Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu, gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2.
- Każdemu takiemu promieniowi dany jest parametr intensywności o wartości od
(0,7 × siła eksplozji)do(1,3 × siła eksplozji). - Po każdorazowym pokonaniu odległości 0,3 bloku w powietrzu od intensywności danego promienia eksplozji odejmuje się
(0,3 × 0,75), czyli 0,225. Każdy blok niż powietrze z kolei zmniejsza intensywność każdego promienia eksplozji o(odporność na eksplozje + 0,3) × 0,3. Dopóki opór bloku nie absorbuje w pełni siły promienia wybuchu, każdy kolejny blok na drodze promienia jest niszczony. - Maksymalny zasięg wybuchu w powietrzu wyraża się wzorem
[1,3 × siła eksplozji / 0,225] × 0,3, gdzie[x]to funkcja zwracająca część całkowitą liczby x. - Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę eksplozji wyraża się wzorem
((1,3 × siła eksplozji − ilość osłabień × 0,225) / 0,3) − 0.3.
Maksymalny zasięg wybuchu naładowanego creepera wynosi 10,2, TNT – 6,9, creepera – 5,1, a kuli ghasta – 1,5. Na przykład TNT może zniszczyć pochodnię oddaloną od niego o 7 bloków. Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę naładowanego creepera wynosi 24,2, TNT – 15,534, creepera – 11,2, a kuli ghasta – 3,284.
Interakcja z innymi środkami wybuchowymi
Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało, jeden ładunek wybuchowy musi stać w odległości 2 bloków od drugiego i wybuchnąć.
- Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1, oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu.
- Spróbuj zastosować
(wpływ oddziaływania) · 4 · promień + 1uszkodzenie bloku tak, aby jego prędkość zwiększała się pod wpływem siły eksplozji.
W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu.

Obliczanie obrażeń od wybuchu
Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang. AABB). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi 1 / 2,96.
Wyniki AABB są często różne, jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzeliwuje pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła AABB TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku.
Możliwość wzniecenia ognia
Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją 1.3 Beta ghasty mogły podpalać ognistymi kulami okoliczne bloki.
Odporność bloków
Od wersji Java Edition 1.15 (w nieoficjalnych wersjach od 1.15-pre1) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów TNT.
Wszystkie schody, płyty i murki mają taką samą odporność na eksplozje jak blok, z którego zostały wykonane. Woskowanie bloków miedzianych ani oksydacja również nie zmieniają ich odporności na eksplozję.
[edytuj]
Typowy promień wybuchu
Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT). Zabierają one 100% życia. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. Zbroja może pochłaniać obrażenia.




