Moby − żyjące byty, czyli dynamiczne, ruchome obiekty w grze. Są to wszystkie zwierzęta, potwory i NPC występujące w Minecraft. Termin „mob” jest skrótem od słowa mobile (pol. mobilny, ruchomy) i jest to kontrolowana przez komputer sztuczna inteligencja, poruszająca się po świecie gry na warunkach, jakie nadał jej programista. Jednakże, przy użyciu specjalnych programów, np. wszelakich modyfikacji czy paczek danych, można zmieniać warunki funkcjonowania danego moba, dodawać nowe, a także usuwać stare.
Każdy gatunek moba ma przypisaną domyślną ilość punktów życia. Moby są podatne na różne rodzaje obrażeń: zadawane przez gracza lub inne moby, od tonięcia, duszenia pod piaskiem/żwirem/cementem/innymi mobami, eksplozji, upadku z wysokości, kaktusa, bloku magmy lub witherowej róży, ognia, pływania w lawie, zamrożenia poprzez sypki śnieg czy efektów. Niektóre moby są odporne na niektóre rodzaje obrażeń: przykładowo moby żyjące pod wodą nie toną, a większość mobów żyjących w Netherze jest odporna na ogień i lawę.
Większość mobów po śmierci pozostawia różne przedmioty, które są przypisane w odpowiedniej ilości do danego gatunku moba. Ten zestaw przedmiotów nazywany jest łupem lub dropem (ang. drop ‘upuścić’). Z części mobów nie wypada żaden łup. Do takich mobów zaliczają się np. nietoperze czy osadnicy. Ponadto, po śmierci wszystkie moby pozostawiają pewną (również przypisaną dla danego gatunku) liczbę punktów (kul) doświadczenia.
Część mobów (z czego prawie wszystkie stanowią byty pasywne i neutralne) da się rozmnożyć. Dzięki takiemu działaniu z 2 mobów powstaje jeszcze 1 w małym wariancie. Moby rozmnażamy „ich pokarmem” – przykładowo krowy możemy rozmnożyć pszenicą, natomiast kury – tylko nasionami pszenicy. W grze są też takie moby, które można rozmnożyć paroma różnymi „potrawami” – na przykład świnie rozmnożymy marchewkami, ale także możemy to zrobić ziemniakami czy burakami; króliki rozmnażamy marchewkami, ale można to zrobić także mniszkami lekarskimi. Każdy mob może rozmnażać się tylko z tym samym mobem (nie licząc koni i osłów, które możemy łączyć ze sobą, tworząc muły). Są jednak moby, których nie da się rozmnożyć, lecz mamy ich małe warianty. Są to: zombie, osadnik zombie, utopiec, posuch, piglin, zzombifikowany piglin, zoglin, niedźwiedź polarny, kostka magmy, szlam. Natomiast osadnicy rozmnażają się bez udziału gracza (może jednak ich do tego zachęcić), o ile jedzenia i łóżek jest więcej niż ich samych; wówczas, podobnie jak w przypadku zwierząt, po rozmnożeniu pojawi się mały osadnik.
neutralne – atakują gracza jedynie po sprowokowaniu;
agresywne – zawsze atakują gracza;
oswajalne – można je oswoić;
bossy – najsilniejsze i najcięższe do pokonania moby w grze, zawsze są agresywne;
nieużywane - znajdują się w plikach gry, ale nie występują w grze. Można je przwołać komendą.
Większość mobów agresywnych widzi gracza z odległości 16 metrów. Istnieją jednak moby, które potrafią zobaczyć gracza ze znacznie większej odległości, a takimi mobami są: ghast, który zobaczy gracza z odległości ponad 100 metrów, zombie widzący gracza z 40 metrów czy enderman wyczuwający gracza z 64 metrów.[1]
Jeśli nazwie się owcę „jeb_”, będzie zmieniać kolory. Jednakże po śmierci zawsze wypadnie ten kolor wełny, jaki miała przed jej nazwaniem.
Moby niekiedy przez błąd dostają miano gracza (widać to tylko w konsoli gry, lub przy wpisywaniu komend; zamiast nazwy gracza widoczne jest wtedy ID moba).
Jeśli nazwie się królika „Toast”, to zmieni on swój wygląd na unikalny.
Jeżeli nazwie się obrońcę „Johnny”, to będzie atakował wszystkie moby oprócz innych złosadników.
Mimo że rozbójnik ma nieograniczoną ilość strzał w ekwipunku, zmuszając go do oddania odpowiednio dużej liczby strzałów, można zniszczyć jego kuszę. W takiej sytuacji, pozbawiony broni rozbójnik, stanie się mobem pasywnym, ale mimo wszystko osadnicy będą od niego dalej uciekać, a golemy wciąż będą go atakować.