Wilk

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilk
Punkty zdrowia

Dziki: 8 ()
Oswojony: 40 ( × 20)

Zachowanie

Dziki:
Neutralny (poza poziomem trudności pokojowym)
Pasywny (w poziomie trudności pokojowym)
Oswojony:
Pasywny (gdy gracz jest właścicielem)
Neutralny (gdy inny gracz jest właścicielem, niesprowokowany)
Agresywny (gdy inny gracz jest właścicielem, sprowokowany)

Siła ataku

Łatwy: 3 ()
Normalny: 4 ()
Trudny: 6 ()

Rozmiar hitboxa

Java Edition:
Dorosły:
Wysokość: 0,85 bloku
Szerokość: 0,6 bloku
Dziecko:
Wysokość: 0,425 bloku
Szerokość: 0,3 bloku
Bedrock Edition:
Dorosły:
Wysokość: 0,8 bloku
Szerokość: 0,6 bloku
Dziecko:
Wysokość: 0,4 bloku
Szerokość: 0,3 bloku

Odradzanie

Lasy
Bór górski
Tajga
Starodrzew sosnowy
Starodrzew świerkowy
Zaśnieżona tajga
Przerzedzona dżungla
Płaskowyż sawanny
Zalesione badlandy

Użyteczne przedmioty

Kość
Mięso
Ryba
Potrawka z królika
Barwniki
Smycz
Wilcza zbroja


Wilki to neutralne moby, które mogą zostać oswojone. Można do tego doprowadzić, dając wilkowi kość. Jak większość mobów wilk może utonąć, udusić się, spaść z dużej wysokości, uzyskać obrażenia od kaktusa, lawy lub wszystkich agresywnych mobów.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wilki występują we wszystkich poziomach trudności w dziewięciu biomach, i w każdym z tych biomów pojawiają się w innej odmianie.

Od lewej do prawej: czarny, blady, śnieżny, rdzawy, cętkowany, kasztanowy, pasiasty, leśny i popielaty.
Odmiana Biom Rozmiar stada
Czarny Starodrzew sosnowy 2-4
Blady Tajga 4
Śnieżny Bór górski 1
Rdzawy Przerzedzona dżungla 2-4
Cętkowany Płaskowyż sawanny 4-8
Kasztanowy Starodrzew świerkowy 2-4
Pasiasty Zalesione badlandy 4-8
Leśny Lasy 4
Popielaty Zaśnieżona tajga 4

Mogą być także przywołane w trybie kreatywnym za pomocą jaja przyzywającego. Wilki występują naturalnie tylko w formie dzikiej, nigdy w oswojonej. Tylko młode pojawiają się w formie oswojonej.

Zachowanie i wygląd[edytuj | edytuj kod]

Można spotkać 3 typy wilka: dziki (nieoswojony), agresywny lub oswojony. Jeśli go zaatakujemy, wilk stanie się agresywny. Jeśli damy mu kość (trzeba przytrzymać prawy przycisk myszy tak długo, aż pojawi się czerwona „obroża”), zostanie oswojony. Jeżeli go nie zaatakujemy, to wilk nadal będzie neutralny.

Wszystkie wilki zdają się „straszyć” oceloty, jednak nigdy nie dochodzi pomiędzy nimi do bliskich spotkań. Oswojone wilki nigdy nie straszą kotów. Stanu oswojonego wilka nie możemy zmienić na agresywny i na odwrót.

Wilkom również zdarza się „straszyć” lub atakować lisy.

  • Dzikie wilki mają jasnoszare futro, w ich oczach znajduje się jeden biały piksel, a ogon jest zawsze obwisły. Są neutralne wobec gracza i generują się w grupach po 1–8 osobników. Atakują owce, króliki, lisy, szkielety i ich warianty (kiedy przebywają w pobliżu) i zmieniają teksturę na agresywną (nie atakują gracza). Po zabiciu jednego z wyżej wymienionych mobów wilk zmienia teksturę na domyślną. Losowo występujący blok wełny i kawałek baraniny może być znakiem, że gdzieś w pobliżu znajduje się wilk. Dzikie wilki przekrzywiają głowę, aby wyrazić zainteresowanie mięsem lub kością, które aktualnie trzyma w ręku gracz. Nieoswojone wilki stają się agresywne, kiedy zostaną zranione przez gracza.
  • Agresywne wilki mogą być rozpoznane poprzez ich stałe warczenie oraz wygląd: ogon jest wyprostowany, oczy czerwone, pysk wygięty w warczeniu, futro bardziej kontrastowe. Namierzają i atakują gracza, który zranił przynajmniej jednego z nich i nie staną się dzikie nawet wtedy, gdy gracz zginie i odrodzi się. Jeśli wilk jest uderzony, staje się agresywny. Będzie atakować każdego gracza przebywającego w ich zasięgu. Kiedy dostanie obrażenia od upadku, również staje się agresywny, ale nie atakuje. Oswojone wilki nie mogą stać się agresywne.
  • Oswojone wilki (często także nazywane psami) mogą być odróżnione od dzikich czy agresywnych tym, że na ich oczy składają się 2 białe piksele i jeden czarny, a także, że noszą obrożę wokół szyi. Obroża może być pokolorowana dowolnym barwnikiem od snapshota 12w34a. Mogą siedzieć, kiedy są kliknięte prawym przyciskiem myszy. Będą siedzieć, podczas gdy gracz będzie mógł chodzić sam. Siedzące wilki nigdy nie znikną, niezależnie jak daleko wędruje gracz czy wyjdzie z gry lub pójdzie spać.[1] Będą podążać za graczem, gdy ten znów kliknie na nie prawym przyciskiem myszy. Wilk może też wstać, kiedy zostanie wepchnięty do wody, ale po wyjściu na ląd usiądzie znowu. Przyjacielskie wilki mogą szczekać na znajdujących się w pobliżu graczy. Kiedy stoją, będą atakować każdego moba, którego uderzy gracz. Wyjątkami są creepery i inne oswojone wilki. Jeśli gracz uderzy dzikiego wilka, oswojony również będzie starał się go zabić. Kiedy wilk atakuje jednego moba, a gracz uderzy drugiego, to wilk najpierw zabije pierwszego, a potem drugiego. Zdarza się, że oswojony wilk czasem będzie warczeć jak agresywny, jednak się nie zmieni. Siedzący wilk będzie obserwować otoczenie, jednak wstanie, kiedy gracz zostanie uderzony. Dołączy wtedy do obrony gracza. Podobnie jak dziki, oswojony wilk będzie przekrzywiać głowę do gracza, który trzyma mięso, łącznie ze zgniłym. Wilk z małą ilością zdrowia będzie skomleć, aż gracz go nakarmi. Znacznikiem życia wilka jest także jego ogon. Jeśli stoi prosto, wilk ma dużo życia, lecz kiedy opada znaczy, że wilk ma go mało.

Poruszanie się i niebezpieczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Oswojone wilki podążają za graczem, krążąc wokół niego (w przeciwieństwie do chodzenia za nim), aby uniknąć upadków. Gdy gracz stanie, wilk będzie skakał i krążył wokół niego.

  • Wszystkie wilki mają sztuczną inteligencję. Aby dostać się do celu, starają się wybrać taką drogę, aby nie otrzymywać obrażeń, jednak nie zawsze im się to udaje.
  • Wilk wstanie i będzie chodzić za graczem, gdy zostanie zraniony lub gdy wpadnie do wody.
  • Wilk może przechodzić przez tunele o wymiarach 1 × 1.
  • Wilki, nawet nieoswojone, mogą być wzięte na smycz - wilk na smyczy będzie podążał za graczem.
  • Nie są zbyt ostrożne w kontakcie z ogniem bądź lawą. Zawsze mogą przypadkowo o nią zawadzić.
  • Jak inne zwierzęta, mogą blokować ciasne przejścia, aktywować płyty naciskowe (niebezpieczeństwo, gdy te otwierają drzwi, gdyż wtedy mogą wchodzić agresywne moby), zdarza im się popchnąć gracza, mogą nawet zepchnąć go w przepaść.
  • Wilki atakują każdego moba, którego uderzy gracz, lub który zaatakuje gracza (chyba, że wilk znajduje się daleko i siedzi).

Aby zapewnić wilkowi ochronę przed większością typów obrażeń, należy zaopatrzyć go w zbroję (mogą ją nosić tylko dorosłe, oswojone wilki). Wilk w zbroi jest znacznie mniej podatny na niebezpieczeństwa, jako że wilcza zbroja chroni przed 100% obrażeń, dopóki nie pęknie. Nawet jeśli porcja obrażeń przekracza wytrzymałość zbroi, ta nadal wchłonie całą porcję, pękając - punkty życia wilka nie obniżą się. Oznacza to, że wilk w zbroi nie może umrzeć od pojedynczego ciosu (ani od pojedynczej eksplozji, ani od pojedynczego upadku), niezależnie od tego, jak wiele obrażeń zadał ten cios.

Wyjątek stanowią obrażenia magiczne (np. rzucane mikstury), uduszenie (np. w blokach piasku, które spadły na wilka), utopienie, obrażenia od próżni, efektu "Obumieranie" i gromu dźwiękowego nadzorcy - zbroja nie chroni przed tymi typami obrażeń.

Teleportacja[edytuj | edytuj kod]

Oswojone wilki będą teleportować do gracza, gdy znajdą się w odległości większej niż około 20 × 20 × 10 bloków.

  • Teleportacja resetuje cele wilka. Gdy wilk przed teleportacją atakował moba, po teleportacji zwyczajnie o nim zapomni.
  • Istnieje możliwość, że wilk przeteleportuje się do niedostępnego miejsca (np. pod lód, gdzie łatwo może się udusić).

Wilk nie przeteleportuje się:

  • kiedy dostanie rozkaz „siad”[2]
    • (wyjątkiem jest, kiedy otrzyma obrażenia w momencie siedzenia – przeteleportuje się do gracza w formie stojącej – lub inny mob, najczęściej pasywny, wepchnie go do wody; szczególny przypadek jest wtedy, gdy siedzący wilk zostanie porażony przez piorun i przeteleportowany w formie palącej się, po czym zginie);
  • kiedy wilk jest w wagoniku;
  • kiedy gracz pływa lub jest w łódce (przeteleportuje się dopiero, gdy gracz na czymś stanie);
  • kiedy wokół gracza są tylko przeźroczyste bloki takie jak lód czy szkło;
  • kiedy gracz przekroczy Nether lub End; wilka można ze sobą zabrać, wpychając go tam pierwszego;
  • kiedy gracz lata w pewnej odległości od ziemi.

Oswajanie[edytuj | edytuj kod]

Oswajanie wilka

Dzikiego wilka można oswoić, karmiąc go kośćmi, klikając prawym przyciskiem myszy. Każda kość daje szansę 1 do 3 na oswojenie. Liczba wymaganych kości do oswojenia jest różna – niektórym wilkom wystarcza jedna kość, a innym trzeba więcej.[3] Potrzeba 12 kości, by mieć 99% pewności, że wilka będzie można oswoić (ln(23) / ln(0,01) = 11,36). Aktualnie nie ma limitu oswojonych wilków na jednego gracza.[4] Kiedy wilk dostanie kość, ale nie zostanie nią oswojony, wyemituje cząsteczki dymu. Jeśli uda się go oswoić, pojawią się serduszka.

Zdrowie i karmienie[edytuj | edytuj kod]

U dzikich i oswojonych wilków ogon opada lub unosi się w zależności od zdrowia. Poziom zdrowia można określić na podstawie kąta pomiędzy ogonem a nogami. Procent zdrowia odpowiada właśnie temu kątowi (100° dla 100%, czyli 20 serduszek, 90° dla 90% itd.). Oswojonemu wilkowi można przywracać poziom zdrowia, karmiąc go:

Robi się to, klikając na psa PPM, trzymając w ręku mięso. Zgniłe mięso ani rozdymka nie wywołują u wilka negatywnych efektów.

Ponieważ zdrowie nieoswojonych wilków może wynosić maksymalnie 8 punktów zdrowia, ich ogony będą zawsze znacznie niżej niż u oswojonych wilków. Kiedy wilk zostaje oswojony, jego zdrowie automatycznie wzrasta do 100%. Małe psy po urodzeniu się nie mają pełnego zdrowia. Ich maksymalne zdrowie wynosi tyle co u dzikiego wilka.

Nie każde mięso daje taki sam efekt. Na przykład, żeby otrzymać w pełni zdrowego szczeniaka, trzeba dać mu 6 surowych kurczaków, 5 surowych schabów, 3 sztuki zgniłego mięsa lub 2 sztuki jakiegokolwiek pieczonego mięsa.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Wilki można rozmnażać tylko, gdy mają pełne zdrowie. Używa się do tego tego samego mięsa, którym się je karmi. Tylko oswojone wilki mogą być rozmnażane, choć wszystkie mogą wejść w "tryb miłości".

Zachowanie szczeniaków jest podobne do dorosłych wilków kilkoma wyjątkami. Nie zadają one tylu obrażeń co dorosłe wilki. Ich głos jest trochę wyższy. Nie mogą być dzikie lub agresywne. Kiedy rozmnożą się wilki dwóch różnych graczy, właściciel szczeniaka jest wybierany losowo.

Łup[edytuj | edytuj kod]

Wilki pośmiertnie upuszczają 1–3 kule doświadczenia, gdy zabite przez gracza lub oswojonego wilka. Oswojony wilk zabity przez swojego właściciela również pozostawia doświadczenie.

Szczeniaki nie upuszczają niczego po śmierci.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Osiągnięcia.
Ikona Osiągnięcie Tłumaczenie Opis w grze Wymagane osiągnięcie Aktualne wymagania (jeśli inne) Wymagana wersja Przyznawane punkty na Xboxie
Leader Of The Pack Przywódca stada Zaprzyjaźnij się z pięcioma wilkami. Brak Wielokrotne gry i stare światy też liczą się do tego osiągnięcia. Xbox 360 30G

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych
2 marca 2011Notch po śniadaniu ze swoim idolem (prawdopodobnie Peterem Molyneuxem) potwierdził, że doda wilki.
15 marca 2011Jeb opublikował pierwszy zrzut ekranu z wilkami.
16 marca 2011Jeb opublikował drugi zrzut ekranu wilków.
18 marca 2011Jeb przesłał film pokazujący wilki.
Beta
1.4 Dodano wilki.
Pojawił się błąd powodujący, że kiedy gracz wylogował się, wszystkie jego wilki, które nie siedziały, stawały się dzikie. Został on naprawiony w dwóch następnych aktualizacjach.
1.5Wcześniej w SMP wilki ciągle wydawały dźwięki skomlenia, nawet gdy miały pełne zdrowie, ponieważ Jeb przypadkowo użył zdrowia od strony klienta zamiast zsynchronizowanego zdrowia.[5]
1.6Wcześniej, kiedy gracz sam strzelił w siebie strzałą, wszystkie jego wilki go atakowały.
Pełna wersja
1.1Znikają tylko agresywne wilki.
1.2.112w03aWilki można rozmnażać za pomocą mięsa.
Wcześniej rozmnażanie wilków za pomocą zboża powodowało, że ciągle siedziały.
1.4.212w34aWilkom można kolorować obroże.[6]
1.814w10aOd teraz wilki polują na szkielety tak jak na owce.
14w18aDomyślnym kolorem obroży jest teraz pomarańczowy.
1.915w38aGdy pies się zabije, wyświetli się o tym komunikat na czacie.
15w39aDomyślnym kolorem obroży znowu jest czerwony.
1.1016w21aNieoswojone wilki nie znikają.
1.1116w21aZmieniono nazwę ID wilka z Wolf na wolf.
1.1418w43a Zmieniono teksturę wilka.
19w07aWilki atakują lisy.
1.1519w37a10% wilków występuje w wersji dziecięcej.
1.16.21.16.2-pre3Wilki pojawiają się prawidłowo w ciemnych miejscach.
1.1821w44aWilki mogą się odradzać na blokach śniegu.
1.20.523w51aWilki mogą teraz nosić zbroję.
24w06aWilki mają 40 ( × 20) punktów życia zamiast 20 ( × 10).
24w10aDodano osiem nowych wariantów wilków.
1.21.224w33aWilki można od teraz karmić wszystkimi typami ryb, a także potrawką z królika.
Pocket Edition Alpha
v0.9.0build 1Dodano wilki.
build 2Wilki wydają dźwięki.
v0.11.0build 1Można barwić wilczą obrożę.
v0.12.1build 11Oswojone wilki atakują moby po trafieniu ich strzałą.
v0.13.0build 1Wilki instynktownie atakują szkielety i króliki.
v0.14.0build 1Mali zombie jeźdźcy szukają pobliskich wilków do ujeżdżania przed zaatakowaniem gracza, osadnika lub golema.
v0.15.0build 1Małe posuchy mogą ujeżdżać wilki.
Wilki atakują tułaczy.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.0Wilki uciekają od lam.
Bedrock Edition
1.5.0beta 1.5.0.4Dzikie wilki atakują małe żółwie.
1.10.0beta 1.10.0.3Zmieniono tekstury wszystkich wilków.
1.13.0beta 1.13.0.1Dzikie wilki atakują lisy.
1.16.0beta 1.15.0.51Wilki odradzają się w lasach, na zalesionych wzgórzach oraz w tajdze wielkich drzew.
1.20.60Preview 1.20.60.23Wilki mogą teraz nosić zbroję.
1.20.70Preview 1.20.70.20Wilki mają 40 ( × 20) punktów życia zamiast 20 ( × 10).
1.20.80Preview 1.20.80.21Dodano osiem nowych wariantów wilków.
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1Dodano wilki.
TU141.04Można barwić wilczą obrożę.
TU31CU191.22Patch 3Domyślnym kolorem obroży jest teraz pomarańczowy.
Szczenięta można teraz dokarmiać mięsem, by rosły szybciej.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0Dodano wilki.

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.