Tryb przetrwania

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowy, świeżo stworzony świat w trybie przetrwania.
Opis trybu przetrwania.

Tryb przetrwania (ang. Survival) – jeden z pięciu dostępnych trybów gry. W tym trybie głównym zadaniem gracza jest przetrwanie, w związku z czym musi zbierać surowce, wytwarzać przedmioty, narzędzia, bloki, walczyć z agresywnymi mobami, zdobywać pożywienie i punkty doświadczenia, oraz eksplorować świat.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W trybie przetrwania, gracz posiada ekwipunek, gdzie może przechowywać swoje przedmioty. Wiele przedmiotów i bloków może być łączonych ze sobą w drodze wytwarzania, dzięki czemu gracz może tworzyć narzędzia, nowe przedmioty i nowe bloki. Część przedmiotów można wytworzyć w polu wytwarzania 2x2 znajdującym się w ekwipunku, lecz większość da się tylko za pomocą stołu rzemieślniczego, gdyż ich receptury wymagają pola wytwarzania o rozmiarach 3x3. Wiele przedmiotów da się pozyskać także innymi drogami, niż wytwarzanie, np. za pomocą przetapiania, warzenia, naprawiania, czy zaklinania.

Ekwipunek w trybie przetrwania.

Gracz może eksplorować bardzo duży świat, oraz dwa wymiary - Nether i End w poszukiwaniu surowców, materiałów, dobrego miejsca na swoje schronienie, czy rozmaitych struktur. Te mogą znajdować się w różnych miejscach - na ziemi (np. wioski, igloo), pod ziemią (np. twierdze, opuszczone kopalnie), oraz w powietrzu (np. statek Endu). Często można w nich znaleźć różne wartościowe przedmioty np. zaklęte złote jabłka, czy Elytry. Do przemierzania świata gracz może natomiast wykorzystać różne środki transportu np. konie, łódki, lub wagoniki.

Tryb przetrwania jest wzbogacony o różne elementy rodem z gier RPG, na które gracz musi zwracać uwagę i o które musi dbać - zdrowie, głód, pancerz, doświadczenie, oraz powietrze (pod wodą). I tak, np. gdy gracz nie będzie jadł, nie będzie odnawiało mu się zdrowie[1], gdy gracz otrzyma za dużo obrażeń, np. od ataku agresywnych mobów[1], lub od upadku, zginie i odrodzi się przy swoim łóżku albo, jeśli go nie miał, lub zostało zniszczone, na swoim pierwotnym spawnie, gdy gracz będzie zbyt długi czas przebywał pod wodą może utonąć, gdy gracz nie posiada zbroi jest bardziej narażony na otrzymywanie obrażeń, gdy gracz nie posiada wystarczającej ilości punktów doświadczenia nie może zaklinać itd.

Wszystkie dostępne paski gracza - pasek pancerza, powietrza, zdrowia, głodu i doświadczenia.

Gracz może zmieniać poziom trudności, jeżeli rozgrywka okaże się dla niego zbyt trudna, lub zbyt łatwa. Obecnie w grze znajdują się cztery poziomy trudności: pokojowy, łatwy, normalny i trudny. W grze znajduje się także tryb Hardcore, który jest trudniejszą odmianą trybu przetrwania, z zablokowaną możliwością zmiany poziomu trudności (jest on ustawiony na "Trudny"), oraz z brakiem możliwości odrodzenia po śmierci.

Do przełączenia się na tryb przetrwania gracz może użyć komendy /gamemode survival, a przed 1.13 również /gamemode s lub /gamemode 0.

Cele[edytuj | edytuj kod]

Formalnie, Minecraft jest grą bez żadnego wyznaczonego celu, nie posiada też żadnej fabuły, ani historii. Mimo to twórcy zawarli w nim pewien schemat zachęcający gracza do podejmowania wyzwań, wykonywania zadań i rozmaitych czynności, oraz po prostu do odkrywania gry. Gracz, budując, eksplorując i kopiąc na bieżąco gromadzi różne przedmioty, łupy i minerały, dzięki czemu może ulepszać swoje stare przedmioty, a także tworzyć coraz to nowsze i lepsze. Z biegiem czasu potrafi robić coraz więcej i więcej, np. może podróżować do Netheru, lub Endu.

Gracz może "skończyć grę" w trybie przetrwania, pokonując smoka Endu, lecz nie oznacza to, że gra faktycznie się kończy. Można w nią nadal grać, a gracz w nagrodę dostaje jajo smoka, ogromną ilość punktów doświadczenia, oraz zewnętrzne wyspy Endu do eksploracji. W grze istnieje również drugi opcjonalny boss, Wither, który staje się dostępny w połowie gry, po dotarciu do Netheru.

Gracze oczywiście często sami wyznaczają sobie cele w grze, próbując je stopniowo osiągnąć. Częstymi celami graczy stawianymi sobie są np. budowa danego obiektu, eksploracja świata, jego modyfikowanie i gospodarowanie, bądź wykonanie wszystkich postępów. Niektórzy gracze wyznaczają sobie również cele związane z udziałem w społecznościach, podyktowane np. chęcią pochwalenia się swoimi osiągnięciami, stworzeniem poradnika, lub serii krótkich filmów typu "let's play".

Jednoosobowy tryb przetrwania (SSP)[edytuj | edytuj kod]

Jednoosobowy tryb przetrwania to domyślny tryb gry. Gracz może grać w SSP bez względu na to, czy posiada w danej chwili łącze internetowe, czy nie (trzeba jednak wcześniej pozwolić grze pobrać odpowiednie pliki, do czego potrzebny jest Internet; po wykonaniu tej czynności do grania nie jest już on wymagany).

Wieloosobowy tryb przetrwania (SMP)[edytuj | edytuj kod]

Wczesny SMP.
 Osobny artykuł: Gra wieloosobowa.

Wieloosobowy tryb przetrwania umożliwia graczom wspólną rozgrywkę na tworzonych do tego celu serwerach. Dzięki temu mogą ze sobą współpracować i wspólnie osiągać swoje wyznaczone cele, bądź też ze sobą rywalizować np. w mini-grach typu Spleef, Build Battle, czy PvP.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Cecha Tryb przetrwania
Wymagane konto premium Do rozgrywki wieloosobowej[2]
Dostępność Tak
Multiplayer Tak
Wytwarzanie Tak
Przetapianie Tak
Alchemia Tak
Zaklinanie Tak
Ekwipunek Tak
Życie Tak
Odrodzenie po śmierci Tak
Umieszczanie/niszczenie bloków Tak
Moby Tak
Nieskończona ilość bloków Częściowo[3]
Cykl dnia i nocy Tak
Komendy Można włączyć/wyłączyć
Ustalony poziom trudności Nie
Głód Częściowo[4]
Dostępność w Pocket Edition Tak
Przenikanie przez bloki Nie

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych
Classic
0.24 SURVIVAL TESTDodano tryb przetrwania. Gracz po śmierci nie odradzał się.
Indev
0.3129 stycznia 2010Dodano wytwarzanie.
Infdev
27 marca 2010Dodano możliwość odradzania się po śmierci.
Alpha
1.0.15Dodano wieloosobowy tryb przetrwania. Oprogramowanie dla tych serwerów ukazało się 4 sierpnia 2010 roku.
Pełna wersja
1.3.1Jednoosobowy tryb przetrwania został technicznie usunięty.
Od teraz każdy świat gracza to w rzeczywistości serwer, który można w dowolnej chwili otworzyć/zamknąć dla innych graczy.
Zmiana ta miała na celu zmniejszenie nakładu pracy wymaganego do naprawiania błędów w dwóch różnych częściach gry przy jednocześnie niewielkich kosztach.
Pocket Edition Alpha
0.2.0Dodano tryb przetrwania.
0.3.0Dodano wytwarzanie.
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1Dodano tryb przetrwania.


Przypisy[edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

  1. 1,0 1,1 Z wyjątkiem sytuacji, gdy poziom trudności jest ustawiony na "Pokojowy"
  2. W trybie demo gracz może bez konieczności posiadania konta premium grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.
  3. W trybie przetrwania istnieją sposoby pozyskiwania nieograniczonych ilości konkretnych zasobów odnawialnych, takich jak drewno, bruk, czy woda. Ponadto obszerna mapa umożliwia zgromadzenie wystarczająco dużej ilości zasobów potrzebnych do rozgrywki.
  4. Głód nie wpływa na graczy w trybie pokojowym, a może zabić, tylko, jeżeli poziom trudności jest ustawiony na "Trudny".

el:Επιβίωση