Spleef

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spleef – gra konkurencyjna, rozgrywana w Minecraft. Zabawa polega na niszczeniu bloków pod innymi graczami, przez co spadają z „boiska” i wypadają z gry. Celem graczy jest pozostać ostatnim grającym na arenie.

Nazwa pochodzi od słowa „grief”, jako że jest to zabawa w niszczenie terenu.

Pole gry[edytuj | edytuj kod]

Spleefa gra się na „boisku” zrobionym ze śniegu, TNT, liści lub innego łatwozniszczalnego bloku. Arena może mieć do kilku warstw. Pod spodem znajduje się zazwyczaj dziura, do której wpadają przegrani. Gracze muszą zniszczyć bloki pod lub obok innych graczy tak, by ci w nie wpadli i sami muszą unikać dziur. W spleefa można grać drużynowo, jeden na jednego lub wieloosobowo, każdy przeciwko każdemu.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Gra w spleefa jest prosta, ale mimo to ma kilka ważnych zasad, które mogą różnić się w zależności od serwera. Oto klasyczne zasady:

  1. Zakazane jest układanie bloków w trakcie rozgrywki.
  2. Zakazane jest niszczenie bloków po odpadnięciu z gry.
  3. Przegrani odbudowują arenę po rozgrywce.
  4. Jeśli pozostali gracze uwięzieni są na wysepkach i nie są w stanie dosięgnąć siebie nawzajem, wygrywa ten z największą wyspą lub arena jest resetowana (najczęściej na serwerach, na których włączone są skrypty).
  5. Zakazane jest uderzanie innych graczy.

Arena[edytuj | edytuj kod]

Żeby grać w spleefa, boisko musi zostać zrobione z delikatnych bloków, łatwych do zniszczenia. Najczęściej jest to śnieg lub glina. Prostsze areny mogą być zrobione z ziemi, jeśli niedostępne są inne materiały.

Gracze powinni otrzymać łopatę, którą łatwo będzie niszczyć bloki. Najszybszą jest złota, ale można je dodatkowo zakląć.

Ściany areny, o ile takowe są potrzebne, zabezpieczają przed oszukiwaniem. Zazwyczaj zrobione są z najtwardszych bloków, takich jak bruk, cegły, obsydian, bedrock czy też bariera. Często widywane są miejsca dla obserwatorów, oglądających zabawę, ale nie biorących w niej udziału. Na widownię zazwyczaj mogą się też dostać przegrani gracze.

Wiele aren zamiast dziur wykorzystuje jezioro lawy, które jeszcze bardziej straszy graczy konsekwencjami przegranej. Zazwyczaj konstruktorzy budują w takim przypadku skrzynki, w których gracze mogą przechować przedmioty.

Filmy z rozgrywki[edytuj | edytuj kod]