Gra wieloosobowa

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przycisk trybu wieloosobowego w menu głównym

Rozgrywka multiplayer wprowadzona została ostatecznie do gry 8 czerwca 2009 roku, po wielu poprawkach i próbach. Rozgrywka ta jest podobna do rozgrywki singleplayer, z tą różnicą, iż na mapie przebywa jednocześnie dowolna ilość żywych graczy, grających za pomocą łącza internetowego.

SMP (Survival Multiplayer)[edytuj | edytuj kod]

Obecnie jedynym dostępnym trybem gry wieloosobowej jest Survival Multiplayer, działający na tych samych zasadach co survival dla jednego gracza. Gracze zostają "rzuceni" na mapę, a ich zadaniem jest przetrwać, wydobywać surowce i budować. Gracze mają do wyboru: grać samemu w pojedynkę, bądź zjednoczyć się i grać w drużynie.

Czat[edytuj | edytuj kod]

Po wciśnięciu (domyślnie) klawisza 'T' włączone zostaje pisanie na czacie, czyli uproszczone komunikowanie się między graczami. Jednakże, wiele graczy wybiera bardziej zaawansowane, zewnętrzne programy jak TeamSpeak, XFire, Discord, Skype czy inne, które pozwalają na sprawną komunikację zarówno tekstową jak i głosową. Tryb multiplayer w Minecrafcie nie posiada opcję rozmowy głosowej, a jedynie rozmowę tekstową. Czatu używa się także do wpisywania komend. Należy poprzedzić je znakiem prompt (/), czyli znakiem zachęty wiersza poleceń. Wpisywanej komendy nie widzą inni gracze, a o jej działaniu gracz może dowiedzieć się np. z "echa", czyli informacji wyświetlanej na czacie skierowanej tylko do gracza. Aby jednak mieć dostęp do niektórych komend, należy mieć uprawnienia Operatora.

Narrator[edytuj | edytuj kod]

Dostępne ustawienia narratora

Użycie kombinacji CTRL + B przełączy narratora, czyli syntezatora mowy, który automatycznie czyta wiadomości wyświetlane na czacie z nazwą gracza włącznie. Wypowiada on wówczas "[Nazwa gracza] mówi [wiadomość]". Narratora da się przełączać między różnymi opcjami:

  • Wył. - dezaktywacja narratora
  • Wszystko - narrator czyta czat i wiadomości systemu
  • Czat - narrator czyta wiadomości na czacie
  • System - narrator czyta wiadomości systemowe

Narrator nie bierze pod uwagę komend i ich wiadomości wyjściowych, ani jakichkolwiek wiadomości na czacie otrzymanych komendą /me.

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Gracze którym gra w trybie SMP nie podoba się, bądź ich nudzi, opracowali zasady wielu innych mini-gier lub zabaw, rządzących się własnymi prawami, ale wciąż dziejących się w trybie SMP, i bazujących na zasadach tegoż. Do takich mini-gier zaliczyć można np. walki na miecze lub łuki, budowanie na czas, czy klasyczne "falling lava" w różnych odmianach, np. budowanie na czas schronu przed spadającą lawą.

Zaawansowane opcje[edytuj | edytuj kod]

Oprócz zwykłych, narzuconych z góry zasad trybu SMP, gracze dostają możliwość zarządzania również innymi opcjami, jak np. wyłączenie mobów agresywnych, czy też wyłączenie obrażeń dla wszystkich graczy. Takie opcje można włączać i wyłączać np. poprzez odpowiednie komendy, typu /kill czy /give.

Pluginy[edytuj | edytuj kod]

Coraz częściej na serwery Minecraft wgrywa się tzw. Pluginy, czyli dosłownie Serwerowe Modyfikacje. Służą one do rozmaitych rzeczy, od wprowadzenia dodatkowych komend, aż po możliwość tworzenia np. NPC czy Portali między kilkoma światami normalnymi, czy sprawić, że wyznaczone wcześniej działki same się do gracza przypiszą. Do najważniejszych pluginów można zaliczyć: Essentials (Ustawianie punktu spawnu, domów, dodatkowe komendy) PermissionsEx (Rangi) AuthMe (Logowanie się, zapobiega podszywaniu się pod innych graczy) WorldGuard oraz WorldEdit (Zabezpieczają teren i pozwalają go szybko modyfikować)

Pluginy zazwyczaj wgrywa się już po ustaleniu typu rozgrywki na serwerze, na przykład na server typu "falling lava" nie przyda się plugin banujący za ucieczkę z rundy, a na server typu "Survival", jest on niemalże niezbędny.

Strona techniczna[edytuj | edytuj kod]

  • Serwery tworzone są przez firmy zajmujące się hostingiem serwerów gier internetowych, a stworzenie serwera jest zazwyczaj płatne.
  • Serwer automatycznie zapisuje co minutę plik server_level.dat, zawierający szczegóły nt. mapy, graczy itp.
  • Od wersji 12w25a świat można udostępniać przez serwer lokalny (LAN).

Galeria[edytuj | edytuj kod]