Skała macierzysta

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy skały macierzystej. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.
Skała macierzysta

Typ

Naturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

3 600 000

Palność

Jedynie w Endzie, gdzie pali się wiecznie.

Narzędzie

Żadne

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak, 64


Skała macierzysta (ang. Bedrock) to naturalny, niezniszczalny w trybie gry przetrwania blok pełniący funkcję w większości wymiarów jako granica.

Uzyskiwanie[edytuj | edytuj kod]

Skała macierzysta nie może zostać zniszczona za pomocą żadnego narzędzia. Nie może zostać przesunięta przez tłok i zniszczona poprzez eksplozje. Skałę macierzystą można uzyskać jedynie poprzez menu trybu kreatywnego i komendy.

Naturalne generowanie[edytuj | edytuj kod]

Skałę macierzystą można spotkać w każdym dostępnym wymiarze.

  • Na Powierzchni, na dolnej granicy świata od poziomu Y=−64 do Y=−59. Tworzy ona nieskończoną płaszczyznę składającą się z pięciu warstw. Górne warstwy nie są równe i występują w nich wyrwy, ale dolna warstwa, generująca się na poziomie Y=−64 jest płaska.
  • W Netherze, na dolnej oraz górnej granicy świata. Dolna granica wygląda podobnie do tej na Powierzchni, a górna generuje się w bardzo rozmaitej formie, tworząc słupy osiągające do 5 bloków wysokości. Ma ona powstrzymywać gracza przed dostaniem się powyżej poziomu Y=127, jednak istnieją sposoby na przeniknięcie przez nią i dostanie się na sufit Netheru.
  • W Endzie, zbudowane są z niej portale do wymiarów Powierzchni oraz wysp zewnętrznych Endu. Dodatkowo na szczycie każdego obsydianowego słupa znajduje się jedna skała macierzysta.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Skała macierzysta jest bardzo wytrzymałym blokiem, w związku z czym może być używana do budowy różnych schronów i bunkrów.

W Endzie skała macierzysta działa jak netherrack, ponieważ po podpaleniu jej ogień będzie płonął wiecznie.

Na skale macierzystej umieszczane są kryształy Endu w celu odrodzenia Smoka Endu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych
Classic
0.0.12aDodano skałę macierzystą.
Nie pojawia się naturalnie na mapie, jednak może zostać zniszczona (niszczenie jednego bloku trwa mniej więcej 16 minut).
0.0.20Skała macierzysta nie może zostać postawiona, ani zniszczona. Tylko administratorzy serwerów mogą ją niszczyć i stawiać.
Jeśli gracz niebędący administratorem zdobędzie skałę macierzystą poprzez edycję ekwipunku i postawi ją, zostanie wyrzucony z serwera.
Indev
?Skała macierzysta generuje się na samym dole mapy.
Po wystawieniu na światło słoneczne po pewnym czasie zamienia się w lawę.
Infdev
?Skała macierzysta jest całkowicie niezniszczalna.
Alpha
1.2.0Dodano Nether, gdzie skała macierzysta generuje się na górze i spodzie mapy.
Beta
1.6Naprawiono błąd powodujący, że po wyjściu z wagonika lub łódki postawionej na skale macierzystej gracz wpadał do próżni.
1.8Dodano tryb kreatywny, gdzie skała macierzysta może być niszczona i stawiana bez ograniczeń.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre6Gdy Smok Endu zginie na środku wyspy, pojawi się portal do normalnego świata zbudowany ze skały macierzystej.
Dodano kryształ Endu, byt, który jest umieszczony na skale macierzystej.
1.2.112w07aMoby i Mooshroomy mogą się pojawiać na górnej pokrywie Netheru.
12w07bUsunięto powyższą zmianę.
?Dodano jeziora lawy i wodne na każdej wysokości, więc jest możliwe, że jezioro stworzy dość dużą dziurę w skale macierzystej.
1.2.5Skała macierzysta płonie wiecznym ogniem w Endzie.
1.814w34cUsunięto cząsteczki „depthsuspend”.
1.915w31aBrama Endu jest zbudowana ze skały macierzystej.
16w02aSkała macierzysta po zniszczeniu nie jest upuszczana jako przedmiot.
1.1821w37a
Pocket Edition Alpha
0.1.0Dodano skałę macierzystą.
0.8.0build 3Dodano skałę macierzystą do ekwipunku trybu kreatywnego.
0.12.1build 1Skala macierzysta generuje się w Netherze.
Console Edition
TU1CU11.0Patch 1Dodano skałę macierzystą.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Skałę macierzystą, tak samo jak inne bloki „niezniszczalne”, można wysadzić za pomocą wystarczająco silnej ognistej kuli przywołanej komendą.
  • Rzadko spotyka się złoża na poziomie skały macierzystej. Najlepsze miejsce na szukanie najcenniejszych materiałów to kilka warstw powyżej.
  • Chociaż toczy się debata na temat możliwości zniszczenia skały macierzystej za pomocą TNT, Notch potwierdził 11 lutego 2011 roku podczas Machinima Live Stream, że blok ten jest niezniszczalny oraz tak solidny, iż potrzebna ilość TNT spowodowałaby awarię komputera, przez co pliki zapisu rozgrywki nie zachowałyby się, a tym samym nie byłoby żadnego dowodu na to, że taka eksplozja kiedykolwiek miała miejsce[potrzebne źródło].
  • Dawniej skała macierzysta była nazywana przez graczy Adminium, gdyż tylko administratorzy serwerów mogli stawiać i niszczyć te bloki.
  • Z obliczeń matematycznych wychodzi, że skałę macierzystą można by zniszczyć netherytowym kilofem z Wydajnością V w ok. 1 godzinę i 40 min. Ponieważ: obsydian ma wytrzymałość 6000 i netherytowym kilofem z Wydajnością V wykopuje się go (w zaokrągleniu) 2 sekundy, więc: 18 000 000 : 6000 = 3000 × 2 sek. = 6000 sekund : 60 = 100 minut = (około) 1 godzina 40 min (wszystkie obliczenia są wykonywane w zaokrągleniu). Jednak pomimo najwyższych poziomów dzięki komendom, nawet z wydajnością 2 000 000 i pośpiechem 255, nie da się wykopać skały macierzystej na trybie przetrwania (w sposób opisany powyżej).
  • Na Bedrock Edition istnieje sposób na pozyskanie skały macierzystej na trybie survival. Dzięki pewnemu bugowi, w Endzie, z wykorzystaniem śniegu, bałwanów, tłoków i kilku innych rzeczy, da się zdobyć ten blok bez ekwipunku trybu kreatywnego i komend.
  • Pomimo, że skała macierzysta jest niezniszczalna, jest wiele sposobów żeby się przez nią przedostać, np. poprzez zjedzenie owocu refrenusu, rzucenie enderperłą, wyjście z łóżka obok niej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]