Hitbox: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d →‎Byty: literówki
na razie tylko drobne poprawki - artykuł do aktualizacji
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{Nieaktualne}}
'''Hitbox''' definiuje fizyczne granice (lub ich przybliżenie) [[blok]]u lub [[byt]]u. Hitboxy są wykorzystywane w obliczeniach kolizji i celowania.
'''Hitbox''' definiuje fizyczne granice (lub ich przybliżenie) [[blok]]u lub [[byt]]u. Hitboxy są wykorzystywane w obliczeniach kolizji i celowania.


==Rodzaje Hitboxów==
== Rodzaje hitboxów ==
 
=== Collision box ===
===Collision box===
'''Collision box''' służy do wykrywania kolizji z [[byt]]ami.
'''Collision box''' służy do wykrywania kolizji z [[byt]]ami.
''Collision box'' nie jest używany we wszystkich blokach, bo wszystkie [[Bloki#Solidność|bloki niesolidne]], takie jak [[trawa]], [[znak]], [[przycisk]], [[dźwignia]] i [[pochodnia]], nie korzystają z systemu kolizji.
''Collision box'' nie jest używany we wszystkich blokach, bo wszystkie bloki niesolidne, takie jak [[trawa]], [[tabliczka]], [[przycisk]], [[dźwignia]] i [[pochodnia]], nie korzystają z systemu kolizji.


===Outline box===
=== Outline box ===
'''Outline box''' definiuje kontury bloku i jest możliwy do zaobserwowania podczas patrzenia na dany blok - staje się widoczny jako obrys, gdy celownik jest na niego skierowany.
'''Outline box''' definiuje kontury bloku i jest możliwy do zaobserwowania podczas patrzenia na dany blok - staje się widoczny jako obrys, gdy celownik jest na niego skierowany.


===Interaction box===
=== Interaction box ===
'''Interaction box''' zajmuje się celowaniem w bloki. Gdy ''interaction box'' bloku jest namierzony, blok można zniszczyć, postawić lub wejść z nim w interakcję.
'''Interaction box''' zajmuje się celowaniem w bloki. Gdy ''interaction box'' bloku jest namierzony, blok można zniszczyć, postawić lub wejść z nim w interakcję.


===Block support shape===
=== Block support shape ===
'''Block support shape''' służy do oceny, czy można do danego bloku dołączyć inny blok (np. pochodnie, drzwi, przyciski itp.).
'''Block support shape''' służy do oceny, czy można do danego bloku dołączyć inny blok (np. pochodnie, drzwi, przyciski itp.).


==Byty==
== Byty ==
Hitboxy wszystkich bytów (z wyjątkiem [[smok Endu|smoka Endu]], [[ramka|ramek]] i [[obraz]]ów) mają zawsze kształt prostopadłościanu o kwadratowej podstawie, który nie zawsze pokrywa się z parametrami wizualnymi bytu. Na przykład, hitbox [[wiedźma|wiedźmy]] nie obejmuje górnej części jej kapelusza, a hitbox [[wither]]a nie obejmuje dwóch głów po jego bokach. Ponieważ większość hitboxów to prostopadłościany, standardem jest mierzenie ich za pomocą ''szerokości i wysokości'', przy czym szerokość to rozmiar podstawy (która jest kwadratem), a wysokość to liczba bloków wysokości (więc szerokość 0,6 oznacza, że istota ma 0,6 bloku szerokości).
Hitboxy wszystkich bytów (z wyjątkiem [[smok Endu|smoka Endu]], [[ramka|ramek]] i [[obraz]]ów) mają zawsze kształt prostopadłościanu o kwadratowej podstawie, który nie zawsze pokrywa się z parametrami wizualnymi bytu. Na przykład, hitbox [[wiedźma|wiedźmy]] nie obejmuje górnej części jej kapelusza, a hitbox [[wither]]a nie obejmuje dwóch głów po jego bokach. Ponieważ większość hitboxów to prostopadłościany, standardem jest mierzenie ich za pomocą ''szerokości i wysokości'', przy czym szerokość to rozmiar podstawy (która jest kwadratem), a wysokość to liczba bloków wysokości (więc szerokość 0,6 oznacza, że istota ma 0,6 bloku szerokości).


===Lista hitboxów bytów w [[Java Edition]]===
=== Lista hitboxów bytów w [[Java Edition]] ===
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
Linia 36: Linia 36:
|
|
|-
|-
|[[Bałwan]]
|[[Śnieżny golem]]
|snow_golem
|snow_golem
|1,9
|1,9
Linia 43: Linia 43:
|
|
|-
|-
|Bączek [[wędka|wędki]]
|[[Spławik]]
|fishing_bobber
|fishing_bobber
|0,25
|0,25
Linia 50: Linia 50:
|
|
|-
|-
|[[Chmura]]
|[[Trwałe miotane mikstury|Obłok mikstury]]
|area_effect_cloud
|area_effect_cloud
|Zróżnicowany hitbox
|Zróżnicowany hitbox
Linia 92: Linia 92:
|
|
|-
|-
||[[Przywoływacz#Przywoływanie_dręczycieli|Dręczyciel]]
|[[Dręczyciel]]
|vex
|vex
|0,8
|0,8
Linia 182: Linia 182:
|0,6982
|0,6982
|-
|-
|[[Koń szkielet]]
|[[Koń-szkielet]]
|skeleton_horse
|skeleton_horse
|1,6
|1,6
Linia 189: Linia 189:
|0,6982
|0,6982
|-
|-
|[[Koń zombie]]
|[[Koń-zombie]]
|zombie_horse
|zombie_horse
|1,6
|1,6
Linia 245: Linia 245:
|
|
|-
|-
|[[Kurczak]]
|[[Kura]]
|chicken
|chicken
|0,7
|0,7
Linia 259: Linia 259:
|0,45
|0,45
|-
|-
|[[Lama]] [[wędrowny handlarz|wędrownego handlarza]]
|[[Lama handlarza]]
|trader_llama
|trader_llama
|1,87
|1,87
Linia 308: Linia 308:
|0,45
|0,45
|-
|-
|[[Mikstury|Mikstura]]
|Rzucona [[mikstura miotana]]
|potion
|splash_potion
|0,25
|0,25
|
|
|-
|Rzucona [[trwała mikstura miotana]]
|lingering_potion
|0,25
|0,25
|0,25
|0,25
Linia 329: Linia 336:
|0,6982
|0,6982
|-
|-
|Naciągnięta [[smycz]]
|Węzeł [[Lina|liny]]
|leash_knot
|leash_knot
|0,5
|0,5
Linia 392: Linia 399:
|
|
|-
|-
|[[Ognista kula]] [[Smok Endu|Smoka Endu]]
|[[Kula smoka]]
|dragon_fireball
|dragon_fireball
|1
|1
Linia 419: Linia 426:
|0,3
|0,3
|-
|-
|[[Osadnik zombie]]
|[[Osadnik-zombie]]
|zombie_villager
|zombie_villager
|1,95
|1,95
Linia 475: Linia 482:
|
|
|-
|-
|[[Perła Endu]]
|[[Enderperła]]
|ender_pearl
|ender_pearl
|0,25
|0,25
Linia 510: Linia 517:
|
|
|-
|-
|Pocisk [[Shulker]]a
|Pocisk [[shulker]]a
|shulker_bullet
|shulker_bullet
|0,3125
|0,3125
Linia 531: Linia 538:
|
|
|-
|-
|[[Przedmioty|Przedmiot]]
|Upuszczony [[przedmiot]]
|item
|item
|0,25
|0,25
Linia 664: Linia 671:
|
|
|-
|-
|Świecąca [[ramka na przedmiot]]
|[[Świecąca ramka na przedmiot]]
|glow_item_frame
|glow_item_frame
|Nieprostopadły hitbox
|Nieprostopadły hitbox
Linia 741: Linia 748:
|
|
|-
|-
|[[Wagonik ze spawnerem potworów]]
|[[Wagonik z przyzywaczem potworów]]
|spawner_minecart
|spawner_minecart
|0,7
|0,7
Linia 790: Linia 797:
|
|
|-
|-
|[[Przywoływacz#Atak_wnykami|Wnyki Przywoływcza]]
|[[Wnyki przywoływacza]]
|evoker_fangs
|evoker_fangs
|0,8
|0,8
Linia 847: Linia 854:
|}
|}


===Lista niestałych rozmiarów hitboxów bytów w [[Java Edition]]===
=== Lista niestałych rozmiarów hitboxów bytów w [[Java Edition]] ===
Rozmiar hitboxa bytu niekoniecznie jest statyczny i może się zmieniać w zależności od pewnych okoliczności. Na przykład, hitbox [[gracz]]a zmniejsza się podczas kucania, a hitbox [[rozdymka|rozdymki]] zmienia się, gdy jest rozdęta. Poniżej znajduje się lista wszystkich bytów, których hitbox może zmienić rozmiar w zależności od określonych przyczyn.
Rozmiar hitboxa bytu niekoniecznie jest statyczny i może się zmieniać w zależności od pewnych okoliczności. Na przykład, hitbox [[gracz]]a zmniejsza się podczas kucania, a hitbox [[rozdymka|rozdymki]] zmienia się, gdy jest rozdęta. Poniżej znajduje się lista wszystkich bytów, których hitbox może zmienić rozmiar w zależności od określonych przyczyn.


Linia 915: Linia 922:
|}
|}


===Szkielet hitboxu===
=== Szkielet hitboxu ===
Widzenie '''szkieletu hitboxu''' bytów może zostać włączone za pomocą kombinacji klawiszy {{key|F3}} + {{key|B}}.
Widzenie '''szkieletu hitboxu''' bytów może zostać włączone za pomocą kombinacji klawiszy {{key|F3}} + {{key|B}}.


===Poziom oczu===
=== Poziom oczu ===
Poziom oczu jest zaznaczony na czerwono i pojawia się jedynie na hitboxach bytów. Odpowiada za obrażenia od uduszenia i utonięcia; [[mob]] otrzymuje obrażenia od uduszenia lub traci powietrze i tonie, jeśli jego poziom oczu znajduje się odpowiednio w stałym bloku lub wodzie. Poziom oczu zmienia również sposób renderowania, którego używa Minecraft, jeśli poziom oczu znajduje się odpowiednio w wodzie lub lawie.
Poziom oczu jest zaznaczony na czerwono i pojawia się jedynie na hitboxach bytów. Odpowiada za obrażenia od uduszenia i utonięcia; [[mob]] otrzymuje obrażenia od uduszenia lub traci powietrze i tonie, jeśli jego poziom oczu znajduje się odpowiednio w stałym bloku lub wodzie. Poziom oczu zmienia również sposób renderowania, którego używa Minecraft, jeśli poziom oczu znajduje się odpowiednio w wodzie lub lawie.


==Ciekawostki==
== Ciekawostki ==
*[[Ciecze]] nie mają hitboxów, nawet gdy zachowują się jak stałe bloki.<ref>{{bug|MC-161513}}</ref>  
*[[Ciecze]] nie mają hitboxów, nawet gdy zachowują się jak stałe bloki.<ref>{{bug|MC-161513}}</ref>  
*[[Smok Endu]] składa się z dziewięciu różnych hitboxów.
*[[Smok Endu]] składa się z dziewięciu różnych hitboxów.
Linia 931: Linia 938:
[[de:Hitbox]]
[[de:Hitbox]]
[[en:Hitbox]]
[[en:Hitbox]]
[[es:Caja de colisión]]
[[ja:当たり判定]]
[[pt:Caixa de colisão]]
[[pt:Caixa de colisão]]
[[ru:Хитбокс]]
[[zh:判定箱]]
[[zh:判定箱]]

Aktualna wersja na dzień 15:50, 22 lis 2025

Nieaktualne informacje!
Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.

Hitbox definiuje fizyczne granice (lub ich przybliżenie) bloku lub bytu. Hitboxy są wykorzystywane w obliczeniach kolizji i celowania.

Rodzaje hitboxów

Collision box

Collision box służy do wykrywania kolizji z bytami. Collision box nie jest używany we wszystkich blokach, bo wszystkie bloki niesolidne, takie jak trawa, tabliczka, przycisk, dźwignia i pochodnia, nie korzystają z systemu kolizji.

Outline box

Outline box definiuje kontury bloku i jest możliwy do zaobserwowania podczas patrzenia na dany blok - staje się widoczny jako obrys, gdy celownik jest na niego skierowany.

Interaction box

Interaction box zajmuje się celowaniem w bloki. Gdy interaction box bloku jest namierzony, blok można zniszczyć, postawić lub wejść z nim w interakcję.

Block support shape

Block support shape służy do oceny, czy można do danego bloku dołączyć inny blok (np. pochodnie, drzwi, przyciski itp.).

Byty

Hitboxy wszystkich bytów (z wyjątkiem smoka Endu, ramek i obrazów) mają zawsze kształt prostopadłościanu o kwadratowej podstawie, który nie zawsze pokrywa się z parametrami wizualnymi bytu. Na przykład, hitbox wiedźmy nie obejmuje górnej części jej kapelusza, a hitbox withera nie obejmuje dwóch głów po jego bokach. Ponieważ większość hitboxów to prostopadłościany, standardem jest mierzenie ich za pomocą szerokości i wysokości, przy czym szerokość to rozmiar podstawy (która jest kwadratem), a wysokość to liczba bloków wysokości (więc szerokość 0,6 oznacza, że istota ma 0,6 bloku szerokości).

Lista hitboxów bytów w Java Edition

Nazwa bytu Nazwa kodowa Wysokość Szerokość Wysokość dziecka Szerokość dziecka
Aksolotl axolotl 0,42 0,75
Śnieżny golem snow_golem 1,9 0,7
Spławik fishing_bobber 0,25 0,25
Obłok mikstury area_effect_cloud Zróżnicowany hitbox Zróżnicowany hitbox
Creeper creeper 1,7 0,6
Czaszka Withera wither_skull 0,3125 0,3125
Delfin dolphin 0,6 0,9
Dewastator ravager 2,2 1,95
Dorsz cod 0,3 0,5
Dręczyciel vex 0,8 0,4
Enderman enderman 2,9 0,6
Endermit endermite 0,3 0,4
Fajerwerk firework_rocket 0,25 0,25
Fantom phantom 0,5 0,9
Ghast ghast 4 4
Gracz player 1,8 0,6
Hoglin hoglin 1,4 1,3965 0,7 0,6982
Iluzjoner illusioner 1,95 0,6
Jajko egg 0,25 0,25
Kałamarnica squid 0,8 0,8
Kijanka 0,3 0,4
Koń horse 1,6 1,3965 0,8 0,6982
Koń-szkielet skeleton_horse 1,6 1,3965 0,8 0,6982
Koń-zombie zombie_horse 1,6 1,3965 0,8 0,6982
Kostka magmy magma_cube Zróżnicowany hitbox Zróżnicowany hitbox
Kot cat 0,7 0,6 0,35 0,3
Koza goat 1,3 0,9 0,65 0,45
Krowa cow 1,4 0,9 0,7 0,45
Królik rabbit 0,5 0,4 0,25 0,2
Kryształ Endu end_crystal 2 2
Kula doświadczenia experience_orb 0,25 0,25
Kura chicken 0,7 0,4 0,35 0,2
Lama llama 1,87 0,9 0,935 0,45
Lama handlarza trader_llama 1,87 0,9 0,935 0,45
Lis fox 0,7 0,6 0,35 0,3
Łosoś salmon 0,4 0,7
Łódka boat 0,5625 1,375
Łódka ze skrzynią chest_boat 0,5625 1,375
Mała ognista kula small_fireball 0,3125 0,3125
Magmołaz strider 1,7 0,9 0,85 0,45
Rzucona mikstura miotana splash_potion 0,25 0,25
Rzucona trwała mikstura miotana lingering_potion 0,25 0,25
Mooshroom mooshroom 1,4 0,9 0,7 0,45
Muł mule 1,6 1,3965 0,8 0,6982
Węzeł liny leash_knot 0,5 0,375
Nadzorca warden 2,9 0,9
Napędzany wagonik furnace_minecart 0,7 0,98
Niedźwiedź polarny polar_bear 1,4 1,4 0,7 0,7
Nietoperz bat 0,9 0,5
Obraz painting Nieprostopadły hitbox Nieprostopadły hitbox
Obrońca vindicator 1,95 0,6
Ocelot ocelot 0,7 0,6 0,35 0,3
Ognista kula fireball 1 1
Kula smoka dragon_fireball 1 1
Olbrzym 12 3,6
Oko Endera eye_of_ender 0,25 0,25
Osadnik villager 1,95 0,6 0,975 0,3
Osadnik-zombie zombie_villager 1,95 0,6 0,975 0,3
Osioł donkey 1,5 1,3965 0,75 0,6982
Otuszek allay 0,6 0,35
Owca sheep 1,3 0,9 0,65 0,45
Pająk spider 0,9 1,4
Pająk jaskiniowy cave_spider 0,5 0,7
Panda panda 1,25 1,3 0,625 0,65
Papuga parrot 0,9 0,5
Enderperła ender_pearl 0,25 0,25
Piglin piglin 1,95 0,6
Piglin okrutnik piglin_brute 1,95 0,6
Piorun lightning_bolt 0 0
Płomyk blaze 1,8 0,6
Pocisk shulkera shulker_bullet 0,3125 0,3125
Posuch husk 1,95 0,6 0,975 0,3
Prastrażnik elder_guardian 1,9975 1,9975
Upuszczony przedmiot item 0,25 0,25
Przywoływacz evoker 1,95 0,6
Pszczoła bee 0,6 0,7 0,3 0,35
Ramka na przedmiot item_frame Nieprostopadły hitbox Nieprostopadły hitbox
Rozbójnik pillager 1,95 0,6
Rozdymka pufferfish 0,35 0,35
Ryba tropikalna tropical_fish 0,4 0,5
Rybik cukrowy silverfish 0,3 0,4
Shulker shulker 1 1
Smok Endu ender_dragon Nieprostopadły hitbox Nieprostopadły hitbox
Spadający blok falling_block 0,98 0,98
Splunięcie lamy llama_spit 0,25 0,25
Stojak na zbroję armor_stand 1,975 0,5 0,9875 0,25
Strażnik guardian 0,85 0,85
Strzała arrow 0,5 0,5
Szkielet skeleton 1,99 0,6
Szlam slime Zróżnicowany hitbox Zróżnicowany hitbox
Śnieżka snowball 0,25 0,25
Świecąca kałamarnica glow_squid 0,8 0,8
Świecąca ramka na przedmiot glow_item_frame Nieprostopadły hitbox Nieprostopadły hitbox
Świnia pig 0,9 0,9 0,45 0,45
TNT tnt 0,98 0,98
Trójząb trident 0,25 0,25
Tułacz stray 1,99 0,6
Utopiec drowned 1,95 0,6 0,975 0,3
Wagonik minecart 0,7 0,98
Wagonik z blokiem poleceń command_block_minecart 0,7 0,98
Wagonik z lejem hopper_minecart 0,7 0,98
Wagonik z TNT tnt_minecart 0,7 0,98
Wagonik ze skrzynią chest_minecart 0,7 0,98
Wagonik z przyzywaczem potworów spawner_minecart 0,7 0,98
Wędrowny handlarz wandering_trader 1,95 0,6
Widmowa strzała spectral_arrow 0,5 0,5
Wiedźma witch 1,95 0,6
Wilk wolf 0,85 0,6 0,425 0,3
Wither wither 3,5 0,9
Witherowy szkielet wither_skeleton 2,4 0,7
Wnyki przywoływacza evoker_fangs 0,8 0,5
Zaklęta butelka experience_bottle 0,25 0,25
Zoglin zoglin 1,4 1,3965 0,7 0,6982
Zombie zombie 1,95 0,6 0,975 0,3
Zzombifikowany piglin zombified_piglin 1,95 0,6 0,975 0,3
Żaba frog 0,5 0,5
Żelazny golem iron_golem 2,7 1,4
Żółw turtle 0,4 1,2 0,12 0,36

Lista niestałych rozmiarów hitboxów bytów w Java Edition

Rozmiar hitboxa bytu niekoniecznie jest statyczny i może się zmieniać w zależności od pewnych okoliczności. Na przykład, hitbox gracza zmniejsza się podczas kucania, a hitbox rozdymki zmienia się, gdy jest rozdęta. Poniżej znajduje się lista wszystkich bytów, których hitbox może zmienić rozmiar w zależności od określonych przyczyn.

Enderman Normalny Agresywny
Wysokość 2,9 3,25
Szerokość 0,6 0,6
Gracz Normalny Podczas skradania Podczas pływania albo latania Podczas spania
Wysokość 1,8 1,5 0,6 0,2
Szerokość 0,6 0,6 0,6 0,2
Rozdymka Normalna Pół-rozdęta W pełni rozdęta
Wysokość 0,35 0,49 0,7
Szerokość 0,35 0,49 0,7
Shulker Zamknięty Zerkający Otwarty
Wysokość 1 1,2 2
Szerokość 1 1 1

Szkielet hitboxu

Widzenie szkieletu hitboxu bytów może zostać włączone za pomocą kombinacji klawiszy F3 + B.

Poziom oczu

Poziom oczu jest zaznaczony na czerwono i pojawia się jedynie na hitboxach bytów. Odpowiada za obrażenia od uduszenia i utonięcia; mob otrzymuje obrażenia od uduszenia lub traci powietrze i tonie, jeśli jego poziom oczu znajduje się odpowiednio w stałym bloku lub wodzie. Poziom oczu zmienia również sposób renderowania, którego używa Minecraft, jeśli poziom oczu znajduje się odpowiednio w wodzie lub lawie.

Ciekawostki

  • Ciecze nie mają hitboxów, nawet gdy zachowują się jak stałe bloki.[1]
  • Smok Endu składa się z dziewięciu różnych hitboxów.


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.