Użytkownik:Melwin22/Workspace: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 13: Linia 13:
{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
|-
!Źródła
! width="500" |Źródła
!Doświadczenie
!Doświadczenie
|-
|-
Linia 21: Linia 21:
|0
|0
|-
|-
|{{EntityLink|Aksolotl}}, {{EntityLink|delfin}}, {{EntityLink|dorsz}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>tylko [[Bedrock Edition|BE]]</sup>, {{EntityLink|kałamarnica}}, {{EntityLink|koń}}, {{EntityLink|koń-szkielet}}, {{EntityLink|koń-zombie}}, {{EntityLink|kot}}, {{EntityLink|koza}}, {{EntityLink|królik}}, {{EntityLink|kura}}, {{EntityLink|krowa}}, {{EntityLink|lama}}, {{EntityLink|lama handlarza}}, {{EntityLink|lis}}, {{EntityLink|łosoś}}, {{EntityLink|magmołaz}}, {{EntityLink|mooshroom}},{{EntityLink|niedźwiedź polarny}}, {{EntityLink|niuchacz}}, {{EntityLink|ocelot}}, {{EntityLink|osioł}}, {{EntityLink|owca}}, {{EntityLink|pancernik}}, {{EntityLink|panda}}, {{EntityLink|papuga}}, {{EntityLink|pszczoła}}, {{EntityLink|rozdymka}}, {{EntityLink|ryba tropikalna}}, {{EntityLink|świecąca kałamarnica}}, {{EntityLink|świnia}}, {{EntityLink|wielbłąd}}, {{EntityLink|wilk}}, {{EntityLink|żaba}}, {{EntityLink|żółw}}
|{{EntityLink|Aksolotl}}, {{EntityLink|delfin}}, {{EntityLink|dorsz}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>(tylko [[Bedrock Edition|BE]])</sup>, {{EntityLink|kałamarnica}}, {{EntityLink|koń}}, {{EntityLink|koń-szkielet}}, {{EntityLink|koń-zombie}}, {{EntityLink|kot}}, {{EntityLink|koza}}, {{EntityLink|królik}}, {{EntityLink|kura}}, {{EntityLink|krowa}}, {{EntityLink|lama}}, {{EntityLink|lama handlarza}}, {{EntityLink|lis}}, {{EntityLink|łosoś}}, {{EntityLink|magmołaz}}, {{EntityLink|mooshroom}}, {{EntityLink|niedźwiedź polarny}}, {{EntityLink|niuchacz}}, {{EntityLink|ocelot}}, {{EntityLink|osioł}}, {{EntityLink|owca}}, {{EntityLink|pancernik}}, {{EntityLink|panda}}, {{EntityLink|papuga}}, {{EntityLink|pszczoła}}, {{EntityLink|rozdymka}}, {{EntityLink|ryba tropikalna}}, {{EntityLink|świecąca kałamarnica}}, {{EntityLink|świnia}}, {{EntityLink|wielbłąd}}, {{EntityLink|wilk}}, {{EntityLink|żaba}}, {{EntityLink|żółw}}
|1&ndash;3
|1&ndash;3
|-
|{{EntityLink|Endermit}}
|3
|-
|-
|{{EntityLink|Szlam}} oraz {{EntityLink|kostka magmy}}
|{{EntityLink|Szlam}} oraz {{EntityLink|kostka magmy}}
|1 (małe)<br>2 (średnie)<br>4 (duże)
|1 (małe)<br>2 (średnie)<br>4 (duże)
|-
|-
|{{EntityLink|Bagniak}}, {{EntityLink|creeper}}, {{EntityLink|dręczyciel}}, {{EntityLink|enderman}}, {{EntityLink|fantom}}, {{EntityLink|ghast}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>tylko [[Java Edition|JE]]</sup>, {{EntityLink|iluzjoner}}, {{EntityLink|nadzorca}}, {{EntityLink|obrońca}}, {{EntityLink|osadnik-zombie}}, {{EntityLink|olbrzym}}, {{EntityLink|pająk}}, {{EntityLink|pająk jaskiniowy}}, {{EntityLink|piglin}}, {{EntityLink|posuch}}, {{EntityLink|rozbójnik}}, {{EntityLink|rybik cukrowy}}, {{EntityLink|shulker}}, {{EntityLink|szkielet}}, {{EntityLink|tułacz}}, {{EntityLink|utopiec}}, {{EntityLink|wiedźma}}, {{EntityLink|witherowy szkielet}}, {{EntityLink|zoglin}}, {{EntityLink|zombie}}, {{EntityLink|zzombifikowany piglin}}
|{{EntityLink|Bagniak}}, {{EntityLink|creeper}}, {{EntityLink|dręczyciel}}, {{EntityLink|enderman}}, {{EntityLink|fantom}}, {{EntityLink|ghast}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>(tylko [[Java Edition|JE]])</sup>, {{EntityLink|iluzjoner}}, {{EntityLink|nadzorca}}, {{EntityLink|obrońca}}, {{EntityLink|osadnik-zombie}}, {{EntityLink|olbrzym}}, {{EntityLink|pająk}}, {{EntityLink|pająk jaskiniowy}}, {{EntityLink|piglin}}, {{EntityLink|posuch}}, {{EntityLink|rozbójnik}}, {{EntityLink|rybik cukrowy}}, {{EntityLink|shulker}}, {{EntityLink|szkielet}}, {{EntityLink|tułacz}}, {{EntityLink|utopiec}}, {{EntityLink|wiedźma}}, {{EntityLink|witherowy szkielet}}, {{EntityLink|zoglin}}, {{EntityLink|zombie}}, {{EntityLink|zzombifikowany piglin}}
|5 + 1&ndash;3, jeśli miał wyposażenie
|5 + 1&ndash;3, jeśli miał wyposażenie
|-
|-
Linia 79: Linia 82:
! colspan="2" |[[Przetapianie]]/przepalanie/pieczenie
! colspan="2" |[[Przetapianie]]/przepalanie/pieczenie
|-
|-
|{{BlockLink|Barwiona terakota}}, {{BlockLink|bazalt}}, {{BlockLink|bruk}}, {{BlockLink|iskrzyłuda}}, {{BlockLink|kamienne cegły}}, {{BlockLink|kamień}}, {{BlockLink|netherrack}}, {{ItemLink|owoc refrenusu}}, {{BlockLink|piasek}}, {{ItemLink|wodorost}}, {{BlockLink|złoże węgla}}<br>
|{{BlockLink|Barwiona terakota}}, {{BlockLink|bazalt}}, {{BlockLink|bruk}}, {{BlockLink|iskrzyłuda}}, {{BlockLink|kamienne cegły}}, {{BlockLink|kamień}}, {{BlockLink|netherrack}}, {{ItemLink|owoc refrenusu}}, {{BlockLink|piasek}}, {{ItemLink|wodorost}}, {{BlockLink|złoże węgla}}<br>Żelazna, złota i kolcza [[zbroja]], żelazna i złota [[zbroja końska]], żelazne i złote [[narzędzia]]
Żelazna, złota i kolcza [[zbroja]], żelazna i złota [[zbroja końska]], żelazne i złote [[narzędzia]]
|0,1
|0,1
|-
|-
Linia 86: Linia 88:
|0,15
|0,15
|-
|-
|{{BlockLink|Kaktus}}<sup>tylko [[Bedrock Edition|BE]]</sup>, {{BlockLink|złoże kwarcu}}, {{BlockLink|złoże lazurytu}}
|{{BlockLink|Kaktus}}<sup>(tylko [[Bedrock Edition|BE]])</sup>, {{BlockLink|złoże kwarcu}}, {{BlockLink|złoże lazurytu}}
|0,2
|0,2
|-
|-
Linia 95: Linia 97:
|0,35
|0,35
|-
|-
|{{ItemLink|Ruda miedzi}}, {{ItemLink|ruda żelaza}}, {{ItemLink|ziemniak}}{{BlockLink|złoże miedzi}}, {{BlockLink|złoże redstone}}, {{BlockLink|złoże żelaza}}
|{{ItemLink|Ruda miedzi}}, {{ItemLink|ruda żelaza}}, {{BlockLink|złoże miedzi}}, {{BlockLink|złoże redstone}}, {{BlockLink|złoże żelaza}}
|0,7
|0,7
|-
|-
|{{BlockLink|Kaktus}}<sup>tylko [[Java Edition|JE]]</sup>, {{BlockLink|netherowe złoże złota}}, {{ItemLink|surowe złoto}}, {{BlockLink|złoże diamentu}}, {{BlockLink|złoże szmaragdu}}, {{BlockLink|złoże złota}}
|{{BlockLink|Kaktus}}<sup>(tylko [[Java Edition|JE]])</sup>, {{BlockLink|netherowe złoże złota}}, {{ItemLink|surowe złoto}}, {{BlockLink|złoże diamentu}}, {{BlockLink|złoże szmaragdu}}, {{BlockLink|złoże złota}}
|1,0
|1,0
|-
|-
|{{BlockLink|Pradawne zgliszcza}}
|{{BlockLink|Pradawne zgliszcza}}
|2,0
|2,0
|-
! colspan="2" |[[Postępy]] (tylko [[Java Edition]])
|-
|''Kto sieje wiatr...''
|40
|-
|''Pojedynek snajperów'', ''Strzał w dziesiątkę'', ''Zwrot do nadawcy'', ''Latać każdy może!'', ''Zbieram kotki jak maskotki'', ''Wataha''
|50
|-
|''Dwie pieczenie na jednym ogniu''
|65
|-
|''Szczęśliwy traf''
|85
|-
|''Polowanie na potwory'', ''Bohater wioski'', ''Przegięcie pały'', ''Niepewny sojusz'', ''Pogrzeb mnie w zgliszczach'', ''Tunel czasoprzestrzenny'', ''Na zdrowie'', ''Zakochana para'', ''Zbilansowana dieta'', ''Poważne zaangażowanie''
|100
|-
|''Kowal własnego stylu''
|150
|-
|''Pora na przygodę'', ''Wycieczka w ciepłe kraje''
|500
|-
|''Na mleko mam alergię''
|1000
|-
|-
! colspan="2" |Inne
! colspan="2" |Inne

Wersja z 11:26, 27 lip 2025

Pasek doświadczenia widoczny poniżej paska życia i głodu

Doświadczenie (ang. Experience) może być zdobyte poprzez zbieranie kul doświadczenia z pokonanych mobów, graczy lub zdobytych surowców. Doświadczenie jest wykorzystywane w zaklinaniu. System doświadczenia został zmieniony w wersji 12w22a.

Funkcjonowanie

Zdobywanie punktów doświadczenia stopniowo wypełnia pasek doświadczenia. Gdy wypełni się on w całości, gracz osiąga kolejny poziom. Gdy gracz umrze, połowa jego punktów doświadczenia zostanie wyrzucona w postaci kul doświadczenia, w okolicy śmierci. Druga połowa przepada. Jeśli gracz umrze z powodu upadku, zostanie wyrzucone ok. 30–40% doświadczenia.

Kule doświadczenia wypadają z mobów tylko, jeśli są one zabite przez gracza lub uderzone przez gracza, a zabite w dowolny inny sposób. Kule doświadczenia przemieszczają się w kierunku gracza, jeśli są w odległości 2–3 bloków od niego. Doświadczenie można również otrzymać poprzez wydobywanie węgla, lazurytu, redstone, diamentów, kwarcu, przepalanie kamienia, żelaza lub złota oraz pieczenia jedzenia. Kule doświadczenia zbierają się natychmiast wraz z węglem, lazurytem, redstone, diamentami i kwarcem, lecz doświadczenie dostawane po przetopie kamienia, żelaza lub złota oraz pieczenia jedzenia zostaje przyznane po wyjęciu danego przedmiotu z pieca. Doświadczenie można też pozyskać przez rozmnażanie zwierząt.

Moby upuszczają różne liczby kul, mają one również różne wartości. Jednakże całkowita wartość punktów doświadczenia jest stała i nie zależy od poziomu trudności.

Źródła doświadczenia

Źródła Doświadczenie
Zabijanie mobów
EntityCSS.png/379 Kijanka, EntityCSS.png/64 nietoperz, EntityCSS.png/7 osadnik, EntityCSS.png/358 otuszek, EntityCSS.png/23 śnieżny golem, EntityCSS.png/279 wędrowny handlarz, EntityCSS.png/48 żelazny golem, wszystkie małe zwierzęta 0
EntityCSS.png/127 Aksolotl, EntityCSS.png/137 delfin, EntityCSS.png/126 dorsz, EntityCSS.png/349 hoglin(tylko BE), EntityCSS.png/5 kałamarnica, EntityCSS.png/73 koń, EntityCSS.png/76 koń-szkielet, EntityCSS.png/77 koń-zombie, EntityCSS.png/38 kot, EntityCSS.png/152 koza, EntityCSS.png/89 królik, EntityCSS.png/4 kura, EntityCSS.png/3 krowa, EntityCSS.png/101 lama, EntityCSS.png/281 lama handlarza, EntityCSS.png/280 lis, EntityCSS.png/128 łosoś, EntityCSS.png/356 magmołaz, EntityCSS.png/6 mooshroom, EntityCSS.png/97 niedźwiedź polarny, EntityCSS.png/391 niuchacz, EntityCSS.png/37 ocelot, EntityCSS.png/74 osioł, EntityCSS.png/2 owca, EntityCSS.png/417 pancernik, EntityCSS.png/138 panda, EntityCSS.png/109 papuga, EntityCSS.png/348 pszczoła, EntityCSS.png/129 rozdymka, EntityCSS.png/134 ryba tropikalna, EntityCSS.png/345 świecąca kałamarnica, EntityCSS.png/1 świnia, EntityCSS.png/361 wielbłąd, EntityCSS.png/18 wilk, EntityCSS.png/359 żaba, EntityCSS.png/123 żółw 1–3
EntityCSS.png/86 Endermit 3
EntityCSS.png/15 Szlam oraz EntityCSS.png/24 kostka magmy 1 (małe)
2 (średnie)
4 (duże)
EntityCSS.png/418 Bagniak, EntityCSS.png/14 creeper, EntityCSS.png/377 dręczyciel, EntityCSS.png/21 enderman, EntityCSS.png/125 fantom, EntityCSS.png/16 ghast, EntityCSS.png/349 hoglin(tylko JE), EntityCSS.png/110 iluzjoner, EntityCSS.png/360 nadzorca, EntityCSS.png/102 obrońca, EntityCSS.png/62 osadnik-zombie, EntityCSS.png/9 olbrzym, EntityCSS.png/11 pająk, EntityCSS.png/13 pająk jaskiniowy, EntityCSS.png/350 piglin, EntityCSS.png/99 posuch, EntityCSS.png/140 rozbójnik, EntityCSS.png/22 rybik cukrowy, EntityCSS.png/30 shulker, EntityCSS.png/10 szkielet, EntityCSS.png/98 tułacz, EntityCSS.png/136 utopiec, EntityCSS.png/54 wiedźma, EntityCSS.png/53 witherowy szkielet, EntityCSS.png/357 zoglin, EntityCSS.png/9 zombie, EntityCSS.png/364 zzombifikowany piglin 5 + 1–3, jeśli miał wyposażenie
EntityCSS.png/4 Kura (jeśli jest lub była częścią kurzego jeźdźca), EntityCSS.png/32 płomyk, EntityCSS.png/88 prastrażnik, EntityCSS.png/104 przywoływacz, EntityCSS.png/87 strażnik, EntityCSS.png/419 wichrzyk 10
Warianty dziecięce: EntityCSS.png/62 osadnik-zombie, EntityCSS.png/99 posuch, EntityCSS.png/136 utopiec, EntityCSS.png/9 zombie, EntityCSS.png/364 zzombifikowany piglin 12 + 1–3, jeśli miał wyposażenie
EntityCSS.png/139 Dewastator, EntityCSS.png/365 piglin okrutnik 20 + 1–3, jeśli miał wyposażenie
EntityCSS.png/61 Wither 50
EntityCSS.png/29 Smok Endu (odrodzony) 500
EntityCSS.png/29 Smok Endu (pierwszy na danym świecie) 12000
Wydobywanie bloków
BlockCSS_new.png/1896 Netherowe złoże złota 0–1
BlockCSS_new.png/2028 Złoże węgla 0–2
BlockCSS_new.png/2057 Sculk 1
BlockCSS_new.png/2032 Złoże redstone 1–5
BlockCSS_new.png/2031 Złoże lazurytu, BlockCSS_new.png/1301 złoże kwarcu 2–5
BlockCSS_new.png/2033 Złoże diamentu, BlockCSS_new.png/2034 złoże szmaragdu 3–7
BlockCSS_new.png/2062 Sculkowe wrzeszczydło, BlockCSS_new.png/2059 sculkowy czujnik, BlockCSS_new.png/2061 sculkowy katalizator 5
BlockCSS_new.png/2265 Trzeszczące serce (naturalnie wygenerowane) 20–24
BlockCSS_new.png/1748 Przyzywacz potworów 15–43
Przetapianie/przepalanie/pieczenie
BlockCSS_new.png/1205 Barwiona terakota, BlockCSS_new.png/1833 bazalt, BlockCSS_new.png/1140 bruk, BlockCSS_new.png/890 iskrzyłuda, BlockCSS_new.png/1360 kamienne cegły, BlockCSS_new.png/1132 kamień, BlockCSS_new.png/1157 netherrack, ItemCSS.png/493 owoc refrenusu, BlockCSS_new.png/1167 piasek, ItemCSS.png/338 wodorost, BlockCSS_new.png/2028 złoże węgla
Żelazna, złota i kolcza zbroja, żelazna i złota zbroja końska, żelazne i złote narzędzia
0,1
BlockCSS_new.png/1193 Drewno, BlockCSS_new.png/1476 mokra gąbka, BlockCSS_new.png/1193 pień 0,15
BlockCSS_new.png/1326 Kaktus(tylko BE), BlockCSS_new.png/1301 złoże kwarcu, BlockCSS_new.png/2031 złoże lazurytu 0,2
ItemCSS.png/555 Kulka gliny 0,3
BlockCSS_new.png/1207 Glina, ItemCSS.png/507 surowa baranina, ItemCSS.png/510 surowa wieprzowina, ItemCSS.png/486 surowa wołowina, ItemCSS.png/336 surowy dorsz, ItemCSS.png/513 surowy królik, ItemCSS.png/492 surowy kurczak, ItemCSS.png/349 surowy łosoś, ItemCSS.png/511 ziemniak 0,35
ItemCSS.png/736 Ruda miedzi, ItemCSS.png/734 ruda żelaza, BlockCSS_new.png/1941 złoże miedzi, BlockCSS_new.png/2032 złoże redstone, BlockCSS_new.png/2029 złoże żelaza 0,7
BlockCSS_new.png/1326 Kaktus(tylko JE), BlockCSS_new.png/1896 netherowe złoże złota, ItemCSS.png/735 surowe złoto, BlockCSS_new.png/2033 złoże diamentu, BlockCSS_new.png/2034 złoże szmaragdu, BlockCSS_new.png/2030 złoże złota 1,0
BlockCSS_new.png/1822 Pradawne zgliszcza 2,0
Postępy (tylko Java Edition)
Kto sieje wiatr... 40
Pojedynek snajperów, Strzał w dziesiątkę, Zwrot do nadawcy, Latać każdy może!, Zbieram kotki jak maskotki, Wataha 50
Dwie pieczenie na jednym ogniu 65
Szczęśliwy traf 85
Polowanie na potwory, Bohater wioski, Przegięcie pały, Niepewny sojusz, Pogrzeb mnie w zgliszczach, Tunel czasoprzestrzenny, Na zdrowie, Zakochana para, Zbilansowana dieta, Poważne zaangażowanie 100
Kowal własnego stylu 150
Pora na przygodę, Wycieczka w ciepłe kraje 500
Na mleko mam alergię 1000
Inne
ItemCSS.png/520 Zaklęta butelka 3–11
ItemCSS.png/463 Łowienie 1–3
ItemCSS.png/589 Karmienie zwierząt 1–4
Handel z osadnikami 3–6


Poziomy

Poziom Wymagane
doświadczenie[notka B 1]
Różnica[notka B 2] Sekcja
w pasku
doświadczenia[notka B 3]
0 0 0 0,39
1 7 7 0,56
2 17 10 0,78
3 31 14 0,94
4 48 17 1,17
5 69 21 1,33
6 93 24 1,56
7 121 28 1,72
8 152 31 1,94
9 187 35 2,11
10 225 38 2,33
11 267 42 2,50
12 312 45 2,72
13 361 49 2,89
14 413 52 3,11
15 469 56 3,28
16 528 59 3,50
17 591 63 3,67
18 657 66 3,89
19 727 70 4,06
20 800 73 4,28
21 877 77 4,44
22 957 80 4,67
23 1041 84 4,83
24 1128 87 5,06
25 1219 91 5,22
26 1313 94 5,44
27 1411 98 5,61
28 1512 101 5,83
29 1617 105 6,00
30 1725 108 6,22
31 1837 112 6,39
32 1952 115 6,61
33 2071 119 6,78
34 2193 122 7,00
35 2319 126 7,17
36 2448 129 7,39
37 2581 133 7,56
38 2717 136 7,78
39 2857 140 7,94
40 3000 143 8,17
41 3147 147 8,33
42 3297 150 8,56
43 3451 154 8,72
44 3608 157 8,94
45 3769 161 9,11
46 3933 164 9,33
47 4101 168 9,50
48 4272 171 9,72
49 4447 175 9,89
50 4625 178 10,11


Ogólny wzór na ilość doświadczenia potrzebnego do osiągnięcia n-tego poziomu wyznacza wzór: doświadczenie = 1,75n² + 5n.

  1. Łączna ilość punktów doświadczenia wymaganego do osiągnięcia danego poziomu z poziomu 0.
  2. Ilość doświadczenia wymaganego do osiągnięcia danego poziomu z poziomu poprzedniego.
  3. Ilość doświadczenia przypadająca na każdą z 18 sekcji w pasku doświadczenia. Zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku.