Użytkownik:Melwin22/Workspace: Różnice pomiędzy wersjami
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 13: | Linia 13: | ||
{| class="wikitable" style="text-align:center" | {| class="wikitable" style="text-align:center" | ||
|- | |- | ||
!Źródła | ! width="500" |Źródła | ||
!Doświadczenie | !Doświadczenie | ||
|- | |- | ||
| Linia 21: | Linia 21: | ||
|0 | |0 | ||
|- | |- | ||
|{{EntityLink|Aksolotl}}, {{EntityLink|delfin}}, {{EntityLink|dorsz}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>tylko [[Bedrock Edition|BE]]</sup>, {{EntityLink|kałamarnica}}, {{EntityLink|koń}}, {{EntityLink|koń-szkielet}}, {{EntityLink|koń-zombie}}, {{EntityLink|kot}}, {{EntityLink|koza}}, {{EntityLink|królik}}, {{EntityLink|kura}}, {{EntityLink|krowa}}, {{EntityLink|lama}}, {{EntityLink|lama handlarza}}, {{EntityLink|lis}}, {{EntityLink|łosoś}}, {{EntityLink|magmołaz}}, {{EntityLink|mooshroom}},{{EntityLink|niedźwiedź polarny}}, {{EntityLink|niuchacz}}, {{EntityLink|ocelot}}, {{EntityLink|osioł}}, {{EntityLink|owca}}, {{EntityLink|pancernik}}, {{EntityLink|panda}}, {{EntityLink|papuga}}, {{EntityLink|pszczoła}}, {{EntityLink|rozdymka}}, {{EntityLink|ryba tropikalna}}, {{EntityLink|świecąca kałamarnica}}, {{EntityLink|świnia}}, {{EntityLink|wielbłąd}}, {{EntityLink|wilk}}, {{EntityLink|żaba}}, {{EntityLink|żółw}} | |{{EntityLink|Aksolotl}}, {{EntityLink|delfin}}, {{EntityLink|dorsz}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>(tylko [[Bedrock Edition|BE]])</sup>, {{EntityLink|kałamarnica}}, {{EntityLink|koń}}, {{EntityLink|koń-szkielet}}, {{EntityLink|koń-zombie}}, {{EntityLink|kot}}, {{EntityLink|koza}}, {{EntityLink|królik}}, {{EntityLink|kura}}, {{EntityLink|krowa}}, {{EntityLink|lama}}, {{EntityLink|lama handlarza}}, {{EntityLink|lis}}, {{EntityLink|łosoś}}, {{EntityLink|magmołaz}}, {{EntityLink|mooshroom}}, {{EntityLink|niedźwiedź polarny}}, {{EntityLink|niuchacz}}, {{EntityLink|ocelot}}, {{EntityLink|osioł}}, {{EntityLink|owca}}, {{EntityLink|pancernik}}, {{EntityLink|panda}}, {{EntityLink|papuga}}, {{EntityLink|pszczoła}}, {{EntityLink|rozdymka}}, {{EntityLink|ryba tropikalna}}, {{EntityLink|świecąca kałamarnica}}, {{EntityLink|świnia}}, {{EntityLink|wielbłąd}}, {{EntityLink|wilk}}, {{EntityLink|żaba}}, {{EntityLink|żółw}} | ||
|1–3 | |1–3 | ||
|- | |||
|{{EntityLink|Endermit}} | |||
|3 | |||
|- | |- | ||
|{{EntityLink|Szlam}} oraz {{EntityLink|kostka magmy}} | |{{EntityLink|Szlam}} oraz {{EntityLink|kostka magmy}} | ||
|1 (małe)<br>2 (średnie)<br>4 (duże) | |1 (małe)<br>2 (średnie)<br>4 (duże) | ||
|- | |- | ||
|{{EntityLink|Bagniak}}, {{EntityLink|creeper}}, {{EntityLink|dręczyciel}}, {{EntityLink|enderman}}, {{EntityLink|fantom}}, {{EntityLink|ghast}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>tylko [[Java Edition|JE]]</sup>, {{EntityLink|iluzjoner}}, {{EntityLink|nadzorca}}, {{EntityLink|obrońca}}, {{EntityLink|osadnik-zombie}}, {{EntityLink|olbrzym}}, {{EntityLink|pająk}}, {{EntityLink|pająk jaskiniowy}}, {{EntityLink|piglin}}, {{EntityLink|posuch}}, {{EntityLink|rozbójnik}}, {{EntityLink|rybik cukrowy}}, {{EntityLink|shulker}}, {{EntityLink|szkielet}}, {{EntityLink|tułacz}}, {{EntityLink|utopiec}}, {{EntityLink|wiedźma}}, {{EntityLink|witherowy szkielet}}, {{EntityLink|zoglin}}, {{EntityLink|zombie}}, {{EntityLink|zzombifikowany piglin}} | |{{EntityLink|Bagniak}}, {{EntityLink|creeper}}, {{EntityLink|dręczyciel}}, {{EntityLink|enderman}}, {{EntityLink|fantom}}, {{EntityLink|ghast}}, {{EntityLink|hoglin}}<sup>(tylko [[Java Edition|JE]])</sup>, {{EntityLink|iluzjoner}}, {{EntityLink|nadzorca}}, {{EntityLink|obrońca}}, {{EntityLink|osadnik-zombie}}, {{EntityLink|olbrzym}}, {{EntityLink|pająk}}, {{EntityLink|pająk jaskiniowy}}, {{EntityLink|piglin}}, {{EntityLink|posuch}}, {{EntityLink|rozbójnik}}, {{EntityLink|rybik cukrowy}}, {{EntityLink|shulker}}, {{EntityLink|szkielet}}, {{EntityLink|tułacz}}, {{EntityLink|utopiec}}, {{EntityLink|wiedźma}}, {{EntityLink|witherowy szkielet}}, {{EntityLink|zoglin}}, {{EntityLink|zombie}}, {{EntityLink|zzombifikowany piglin}} | ||
|5 + 1–3, jeśli miał wyposażenie | |5 + 1–3, jeśli miał wyposażenie | ||
|- | |- | ||
| Linia 79: | Linia 82: | ||
! colspan="2" |[[Przetapianie]]/przepalanie/pieczenie | ! colspan="2" |[[Przetapianie]]/przepalanie/pieczenie | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Barwiona terakota}}, {{BlockLink|bazalt}}, {{BlockLink|bruk}}, {{BlockLink|iskrzyłuda}}, {{BlockLink|kamienne cegły}}, {{BlockLink|kamień}}, {{BlockLink|netherrack}}, {{ItemLink|owoc refrenusu}}, {{BlockLink|piasek}}, {{ItemLink|wodorost}}, {{BlockLink|złoże węgla}}<br> | |{{BlockLink|Barwiona terakota}}, {{BlockLink|bazalt}}, {{BlockLink|bruk}}, {{BlockLink|iskrzyłuda}}, {{BlockLink|kamienne cegły}}, {{BlockLink|kamień}}, {{BlockLink|netherrack}}, {{ItemLink|owoc refrenusu}}, {{BlockLink|piasek}}, {{ItemLink|wodorost}}, {{BlockLink|złoże węgla}}<br>Żelazna, złota i kolcza [[zbroja]], żelazna i złota [[zbroja końska]], żelazne i złote [[narzędzia]] | ||
Żelazna, złota i kolcza [[zbroja]], żelazna i złota [[zbroja końska]], żelazne i złote [[narzędzia]] | |||
|0,1 | |0,1 | ||
|- | |- | ||
| Linia 86: | Linia 88: | ||
|0,15 | |0,15 | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kaktus}}<sup>tylko [[Bedrock Edition|BE]]</sup>, {{BlockLink|złoże kwarcu}}, {{BlockLink|złoże lazurytu}} | |{{BlockLink|Kaktus}}<sup>(tylko [[Bedrock Edition|BE]])</sup>, {{BlockLink|złoże kwarcu}}, {{BlockLink|złoże lazurytu}} | ||
|0,2 | |0,2 | ||
|- | |- | ||
| Linia 95: | Linia 97: | ||
|0,35 | |0,35 | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Ruda miedzi}}, {{ItemLink|ruda żelaza}}, | |{{ItemLink|Ruda miedzi}}, {{ItemLink|ruda żelaza}}, {{BlockLink|złoże miedzi}}, {{BlockLink|złoże redstone}}, {{BlockLink|złoże żelaza}} | ||
|0,7 | |0,7 | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kaktus}}<sup>tylko [[Java Edition|JE]]</sup>, {{BlockLink|netherowe złoże złota}}, {{ItemLink|surowe złoto}}, {{BlockLink|złoże diamentu}}, {{BlockLink|złoże szmaragdu}}, {{BlockLink|złoże złota}} | |{{BlockLink|Kaktus}}<sup>(tylko [[Java Edition|JE]])</sup>, {{BlockLink|netherowe złoże złota}}, {{ItemLink|surowe złoto}}, {{BlockLink|złoże diamentu}}, {{BlockLink|złoże szmaragdu}}, {{BlockLink|złoże złota}} | ||
|1,0 | |1,0 | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pradawne zgliszcza}} | |{{BlockLink|Pradawne zgliszcza}} | ||
|2,0 | |2,0 | ||
|- | |||
! colspan="2" |[[Postępy]] (tylko [[Java Edition]]) | |||
|- | |||
|''Kto sieje wiatr...'' | |||
|40 | |||
|- | |||
|''Pojedynek snajperów'', ''Strzał w dziesiątkę'', ''Zwrot do nadawcy'', ''Latać każdy może!'', ''Zbieram kotki jak maskotki'', ''Wataha'' | |||
|50 | |||
|- | |||
|''Dwie pieczenie na jednym ogniu'' | |||
|65 | |||
|- | |||
|''Szczęśliwy traf'' | |||
|85 | |||
|- | |||
|''Polowanie na potwory'', ''Bohater wioski'', ''Przegięcie pały'', ''Niepewny sojusz'', ''Pogrzeb mnie w zgliszczach'', ''Tunel czasoprzestrzenny'', ''Na zdrowie'', ''Zakochana para'', ''Zbilansowana dieta'', ''Poważne zaangażowanie'' | |||
|100 | |||
|- | |||
|''Kowal własnego stylu'' | |||
|150 | |||
|- | |||
|''Pora na przygodę'', ''Wycieczka w ciepłe kraje'' | |||
|500 | |||
|- | |||
|''Na mleko mam alergię'' | |||
|1000 | |||
|- | |- | ||
! colspan="2" |Inne | ! colspan="2" |Inne | ||
Wersja z 11:26, 27 lip 2025

Doświadczenie (ang. Experience) może być zdobyte poprzez zbieranie kul doświadczenia z pokonanych mobów, graczy lub zdobytych surowców. Doświadczenie jest wykorzystywane w zaklinaniu. System doświadczenia został zmieniony w wersji 12w22a.
Funkcjonowanie
Zdobywanie punktów doświadczenia stopniowo wypełnia pasek doświadczenia. Gdy wypełni się on w całości, gracz osiąga kolejny poziom. Gdy gracz umrze, połowa jego punktów doświadczenia zostanie wyrzucona w postaci kul doświadczenia, w okolicy śmierci. Druga połowa przepada. Jeśli gracz umrze z powodu upadku, zostanie wyrzucone ok. 30–40% doświadczenia.
Kule doświadczenia wypadają z mobów tylko, jeśli są one zabite przez gracza lub uderzone przez gracza, a zabite w dowolny inny sposób. Kule doświadczenia przemieszczają się w kierunku gracza, jeśli są w odległości 2–3 bloków od niego. Doświadczenie można również otrzymać poprzez wydobywanie węgla, lazurytu, redstone, diamentów, kwarcu, przepalanie kamienia, żelaza lub złota oraz pieczenia jedzenia. Kule doświadczenia zbierają się natychmiast wraz z węglem, lazurytem, redstone, diamentami i kwarcem, lecz doświadczenie dostawane po przetopie kamienia, żelaza lub złota oraz pieczenia jedzenia zostaje przyznane po wyjęciu danego przedmiotu z pieca. Doświadczenie można też pozyskać przez rozmnażanie zwierząt.
Moby upuszczają różne liczby kul, mają one również różne wartości. Jednakże całkowita wartość punktów doświadczenia jest stała i nie zależy od poziomu trudności.
Źródła doświadczenia
Poziomy
| Poziom | Wymagane doświadczenie[notka B 1] |
Różnica[notka B 2] | Sekcja w pasku doświadczenia[notka B 3] |
|---|---|---|---|
| 0 | 0 | 0 | 0,39 |
| 1 | 7 | 7 | 0,56 |
| 2 | 17 | 10 | 0,78 |
| 3 | 31 | 14 | 0,94 |
| 4 | 48 | 17 | 1,17 |
| 5 | 69 | 21 | 1,33 |
| 6 | 93 | 24 | 1,56 |
| 7 | 121 | 28 | 1,72 |
| 8 | 152 | 31 | 1,94 |
| 9 | 187 | 35 | 2,11 |
| 10 | 225 | 38 | 2,33 |
| 11 | 267 | 42 | 2,50 |
| 12 | 312 | 45 | 2,72 |
| 13 | 361 | 49 | 2,89 |
| 14 | 413 | 52 | 3,11 |
| 15 | 469 | 56 | 3,28 |
| 16 | 528 | 59 | 3,50 |
| 17 | 591 | 63 | 3,67 |
| 18 | 657 | 66 | 3,89 |
| 19 | 727 | 70 | 4,06 |
| 20 | 800 | 73 | 4,28 |
| 21 | 877 | 77 | 4,44 |
| 22 | 957 | 80 | 4,67 |
| 23 | 1041 | 84 | 4,83 |
| 24 | 1128 | 87 | 5,06 |
| 25 | 1219 | 91 | 5,22 |
| 26 | 1313 | 94 | 5,44 |
| 27 | 1411 | 98 | 5,61 |
| 28 | 1512 | 101 | 5,83 |
| 29 | 1617 | 105 | 6,00 |
| 30 | 1725 | 108 | 6,22 |
| 31 | 1837 | 112 | 6,39 |
| 32 | 1952 | 115 | 6,61 |
| 33 | 2071 | 119 | 6,78 |
| 34 | 2193 | 122 | 7,00 |
| 35 | 2319 | 126 | 7,17 |
| 36 | 2448 | 129 | 7,39 |
| 37 | 2581 | 133 | 7,56 |
| 38 | 2717 | 136 | 7,78 |
| 39 | 2857 | 140 | 7,94 |
| 40 | 3000 | 143 | 8,17 |
| 41 | 3147 | 147 | 8,33 |
| 42 | 3297 | 150 | 8,56 |
| 43 | 3451 | 154 | 8,72 |
| 44 | 3608 | 157 | 8,94 |
| 45 | 3769 | 161 | 9,11 |
| 46 | 3933 | 164 | 9,33 |
| 47 | 4101 | 168 | 9,50 |
| 48 | 4272 | 171 | 9,72 |
| 49 | 4447 | 175 | 9,89 |
| 50 | 4625 | 178 | 10,11 |
Ogólny wzór na ilość doświadczenia potrzebnego do osiągnięcia n-tego poziomu wyznacza wzór: doświadczenie = 1,75n² + 5n.




