Książka receptur: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
d ups zapomniało mi się |
d Robot dodał de:Rezeptbuch, es:Libro de recetas, pt:Livro de receitas |
||
| (Nie pokazano 25 wersji utworzonych przez 15 użytkowników) | |||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Q|Książka receptur, wraz z systemem [[postępy|postępów]], pomoże nowym graczom w zrozumieniu gry, a doświadczonym przyniesie nowe wyzwania.|[[Maria Lemón]]|postępach i książce receptur<ref>{{tweet|MiaLem_n|847376558268399617}}</ref>|Maria_Lemón_avatar.jpg}} | {{Q|Książka receptur, wraz z systemem [[postępy|postępów]], pomoże nowym graczom w zrozumieniu gry, a doświadczonym przyniesie nowe wyzwania.|[[Maria Lemón]]|postępach i książce receptur<ref>{{tweet|MiaLem_n|847376558268399617}}</ref>|Maria_Lemón_avatar.jpg|link=Maria Lemón}} | ||
{{Nieaktualne}} | |||
'''Książka receptur''' (ang. ''Recipe book'') jest mechanizmem w ''Minecraft'', który pokazuje listę | '''Książka receptur''' (ang. ''Recipe book'') jest mechanizmem w ''Minecraft'', który pokazuje listę dostępnych [[Receptura|receptur]]. | ||
== Interfejs == | == Interfejs == | ||
{{Q | Sposób, w jaki działa zwykłe przetrwanie* jest to, że albo "odkryjesz" przepis ręcznie, albo jakoś inaczej: "w porządku, teraz masz [[patyk]], nauczę cię, jak zrobić [[kilof]]". Gdy odkryjesz recepturę, jest dostępna w książce receptur, możesz kliknąć na ekranie wytwarzania. Tam możesz zobaczyć wszystkie odkryte przedmioty i receptury jak je wytworzyć, więc nie musisz używać google, żeby coś stworzyć. | |||
''Mówię o zwykłym przetrwaniu, ponieważ jest to spersonalizowane. Na przykład niestandardowa mapa może wymagać, abyś wytworzył tylko rzeczy, które dali Ci, a nic więcej. W w zwykłym przetrwaniu jest to tylko narzędzie pozwalające zapamiętać receptury, których nie używasz zbyt często, lub nauczyć się nowych, o których mogłeś nie wiedzieć.''|[[Dinnerbone]]|używaniu książki receptur<ref>{{reddit|61n196/new_mob_idea_the_pillager|dfvhcex}}</ref>|Dinnerbone-twitter.png|link=dinnerbone}} | |||
[[File:RecipeBook2x2.png|thumb|right|350px|Otwarta książka receptur w ekwipunku trybu przetrwania]] | |||
[[File:RecipeBook3x3.png|thumb|right|350px|Książka receptur w [[stół rzemieślniczy|stole rzemieślniczym]]]] | |||
[[ | Książka receptur może być wyświetlana przy okienku 2 x 2 ([[ekwipunek]]), 3 x 3 ([[stół rzemieślniczy]]) lub w interfejsie [[piec]]a. Aby ją otworzyć, należy wejść do interfejsu wytwarzania lub ekwipunku i nacisnąć na ikonę [[książka wiedzy|książki wiedzy]]. | ||
[[ | |||
Podobnie jak w [[Pocket Edition]], książka receptur zawiera zbiór wszystkich odkrytych przepisów. | |||
Przepisy są pokazywane w pięciu zakładkach<sup>([[Książka receptur#Zakładki w piecu|w piecu pokazywane zakładki są inne ↓]])</sup>. | |||
*Pierwsza od góry, pokazuje wszystkie dotychczas odblokowane receptury. | |||
*Druga zawiera przepisy [[narzędzia|narzędzi]], [[broń|broni]] i [[zbroja|zbroi]]. | |||
*Trzecia zawiera materiały budowlane. | |||
*Czwarta [[jedzenie]] oraz materiały niezawarte w innych zakładkach. | |||
*Piąta pokazuje przepisy dotyczące mechanizmów [[redstone]]. | |||
Kliknięcie elementu na liście spowoduje wyświetlenie przepisu w polu konstruowania 2 x 2, 3 x 3 lub w interfejsie pieca. Element może być następnie wytworzony, jeśli materiały są dostępne; w przeciwnym razie pole z brakującym przedmiotem zostanie wyróżnione na czerwono. Przytrzymanie przycisku kliknięcia pokaże alternatywne wzorce dla tej samej receptury wytwarzania (na przykład trzymając wciśnięty przycisk [[sztandar]]u, pokażą się wszystkie możliwe warianty przy użyciu różnych kolorów [[wełna|wełny]]). Klikając element z {{Key|Shift}} na liście spowoduje, że wszystkie materiały z ekwipunku znajdą się w polu wytwarzania. | |||
Przycisk w prawym górnym rogu książki receptur przełącza między opcjami „Pokaż wszystkie” i „Pokaż wykonywalne”, z których ostatnia zawiera tylko przepisy, na które gracz ma potrzebne materiały w ekwipunku. Lewy górny róg zawiera także pasek wyszukiwania, służący do wyszukiwania przedmiotu, którego recepturę chce się poznać. | |||
Warto zauważyć, że książka receptur w ekwipunku będzie wyświetlać ''tylko'' receptury, które można utworzyć w polu 2 x 2; Jeśli gracz chce zobaczyć ''każdą'' możliwą recepturę (oprócz receptur [[Przetapianie|przetapiania]]), musisz użyć książki receptur w [[Stół rzemieślniczy|stole rzemieślniczym]]. | |||
=== Zakładki w [[piec]]u === | |||
Przepisy w piecu są pokazywane w czterech zakładkach. | |||
*Pierwsza od góry, pokazuje wszystkie dotychczas odblokowane receptury przetapiania. | |||
*Druga zawiera przepisy [[Jedzenie|jedzenia]]. | |||
*Trzecia zawiera [[bloki]]. | |||
*Czwarta pokazuje minerały oraz przepisy niezawarte w innych zakładkach. | |||
== Uzyskanie == | == Uzyskanie == | ||
[[File:NewRecipesUnlocked.png|thumb|right|250px|Powiadomienie pokazujące się po odkryciu receptury]] | |||
Przepisy są odblokowane po spełnieniu określonych kryteriów (np. zbieranie materiałów, przebywanie w pobliżu wody, posiadanie określonej liczby zapełnionych miejsc w ekwipunku itp.), lub używając [[książka wiedzy|książki wiedzy]]. Użycie sposobu na wytworzenie danego przedmiotu spowoduje również jego odblokowanie, jeśli [[zasada gry]] {{cmd|gamerule doLimitedCrafting}} pozostaje fałszywe. | |||
Przepisy można również odblokować, używając komendy {{cmd|recipe}}. | |||
=== Lista kryteriów do odblokowania przepisów === | |||
{| class="wikitable mw-collapsible" | |||
!'''Przedmiot''' | |||
!Kryteria odblokowywujące | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|3|link=Zbroja}}{{ItemSprite|19|link=Zbroja}}{{ItemSprite|35|link=Zbroja}}{{ItemSprite|51|link=Zbroja}} [[Zbroja]] | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć odpowiedni materiał | |||
(diamenty na diamentowy miecz itp.) | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazny miecz}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazna siekiera}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazna motyka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazny kilof}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazna łopata}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Tarcza}} | |||
| colspan="1" rowspan="10" |Mieć {{ItemLink|Sztabka żelaza|Sztabka żelaza|sztabkę żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Żelazne kraty}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wiadro}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Bryłka żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Ciężka wagowa płytka naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Lej}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazne drzwi}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Żelazna klapa}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Nożyce}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dioryt}} | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć {{ItemLink|kwarc}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Granit}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok kwarcu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Komparator redstone}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Detektor światła dziennego}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Detektor}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Stół rzemieślniczy}} | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć {{BlockLink|deski}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Tabliczka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Patyk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drewniana klapa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drewniany przycisk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drewniana płytka naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Podajnik}} | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć {{ItemLink|sproszkowany redstone}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok dźwiękowy}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tłok}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pochodnia redstone}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Zegar}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kompas}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik ze skrzynią}} | |||
| colspan="1" rowspan="5" |Mieć {{ItemLink|wagonik}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik z piecem}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik z lejem}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik z TNT}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tory}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wełna}} | |||
| colspan="1" rowspan="4" |Mieć {{ItemLink|nić}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Łuk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zaczep na linkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wędka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Szklana butelka}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|szkło}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Barwiona szyba}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Szyba}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Złote jabłko}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|Sztabka złota|sztabka złota|sztabkę złota}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Bryłka złota}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Lekka wagowa płytka naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Błyszczący arbuz}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|kawałek arbuza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Arbuz}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Nasiona arbuza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Ciemny pryzmaryn}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|odłamek pryzmarynu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pryzmaryn}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pryzmarynowe cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Latarnia dyniowa}} | |||
| colspan="1" |Mieć {{BlockLink|id=wykrawana-dynia|wykrawaną dynię|dynia}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Placek dyniowy}} | |||
| rowspan="2" |Mieć {{BlockLink|id=dynia|dynię|dynia}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Nasiona dyni}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tory aktywacyjne}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|tory}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tory z czujnikiem}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zasilane tory}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Magmowy krem}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|płomienny proszek}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Oko Endera}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ognista kula}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Brukowy murek}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" | Mieć {{BlockLink|bruk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Piec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dźwignia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamienne cegły}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|kamień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamienny przycisk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamienna płytka naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Płot}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć odpowiednie {{BlockLink|deski}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Furtka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Drewniane drzwi}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Płomienny proszek}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" | Mieć {{ItemLink|Płomienna różdżka|płomienna różdżka|płomienną różdżkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Statyw alchemiczny}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Biblioteczka}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" | Mieć {{ItemLink|Książka|książka|książkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Książka z piórem}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Cegły}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Cegła|cegła|cegłę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Doniczka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok purpuru}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|prażony owoc refrenusu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Endowy słupek}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Lepki tłok}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Kula szlamu|kula szlamu|kulę szlamu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Smycz}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok śniegu}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Śnieżka|śnieżka|śnieżkę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Śnieg}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kryształ Endu}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|oko Endera}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skrzynia Endu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Szary barwnik}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna|mączkę kostną}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Jasnozielony barwnik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Jasnogłaz}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|jasnopył}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Widmowa strzała}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamszone kamienne cegły}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{BlockLink|zamszony bruk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamszony brukowy murek}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Rzeźbiony czerwony piaskowiec}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{BlockLink|czerwony piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładki czerwony piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Rzeźbiony piaskowiec}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{BlockLink|piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładki piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Papier}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Trzcina cukrowa|trzcina cukrowa|trzcinę cukrową}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Cukier}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Schody}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć odpowiedni blok | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Półbloki}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Sztandar}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|id=wełna|wełnę|wełna}} o odpowiednim kolorze | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Łóżko}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dywan}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Łódka}} | |||
|Być w {{BlockLink|id=woda|wodzie|Woda}} | |||
lub mieć odpowiednie {{BlockLink|deski}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok kości}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna|mączki kostnej}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok węgla}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Węgiel|węgiel|bryłek węgla}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok diamentu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Diament|diament|diamentów}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok szmaragdu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Szmaragd|szmaragd|szmaragdów}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok złota}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Sztabka złota|sztabka złota|sztabek złota}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok żelaza}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Sztabka żelaza|sztabka żelaza|sztabek żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok lazurytu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Lazuryt|lazuryt|lazurytu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok redstone}} | |||
|Mieć 9 garści {{ItemLink|sproszkowany redstone|sproszkowany redstone|sproszkowanego redstone}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok szlamu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Kula szlamu|kula szlamu|kul szlamu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok siana}} | |||
|Mieć 9 garści {{ItemLink|Pszenica|pszenica|pszenicy}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Barszcz}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Burak|burak|buraka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Czerwony barwnik}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Burak|burak|buraka}}, {{BlockLink|mak}}, {{BlockLink|róża}}, lub {{BlockLink|czerwony tulipan}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Jasnoniebieski barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|niebieska orchidea}} lub {{ItemLink|lazuryt}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Mączka kostna}} | |||
|Mieć {{ItemLink|kość}} lub {{BlockLink|blok kości}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dozownik}} | |||
|Mieć {{ItemLink|łuk}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Zupa grzybowa}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Miska|miska|miskę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Marchewka na patyku}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Marchewka|marchewka|marchewkę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Glina}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Kulka gliny|kulka gliny|kulkę gliny}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Węgiel}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok węgla}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Mapa}} | |||
|Mieć {{ItemLink|kompas}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Gulasz z królika}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Pieczony królik|pieczony królik|pieczonego królika}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żółty barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|mniszek lekarski}} lub {{BlockLink|słonecznik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Szafa grająca}} | |||
|Mieć {{ItemLink|diament}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Diament}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok diamentu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Strzała}} | |||
|Mieć {{ItemLink|pióro}} lub {{ItemLink|krzemień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Lampa redstone}} | |||
|Mieć {{BlockLink|jasnogłaz}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sztabka złota}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok złota}} lub 9 {{ItemLink|bryłka-złota|bryłka złota|bryłek złota}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Złota marchewka}} | |||
|Mieć {{ItemLink|bryłka-złota|bryłka złota|bryłek złota}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pszenica}} | |||
|Mieć {{BlockLink|snop siana}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Lazuryt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok lazurytu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Miska}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=borowik|borowika|grzyb}} lub {{BlockLink|id=muchomor|muchomora|grzyb}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Netherowe cegły}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Netherowa cegła|netherowa cegła|netherową cegłę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Magiczna latarnia}} | |||
|Mieć {{ItemLink|netherowa-gwiazda|netherowa gwiazda|netherową gwiazdę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Różowy barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=piwonia|piwonię|Piwonia}}, {{BlockLink|różowy tulipan}} lub {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna|mączkę kostną}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Purpurowy filar}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok purpuru}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Rzeźbiony blok kwarcu}} | |||
| Mieć {{BlockLink|blok kwarcu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Skóra}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Królicza skóra|Królicza skóra|króliczą skórę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sproszkowany redstone}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok redstone}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Przekaźnik redstone}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=pochodnia-redstone|pochodnię redstone|pochodnia redstone}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kula szlamu}} | |||
|Mieć {{BlockLink|Blok szlamu|blok szlamu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sfermentowane oko pająka}} | |||
|Mieć {{ItemLink|oko pająka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drabina}} | |||
|Mieć {{ItemLink|patyk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pochodnia}} | |||
|Mieć {{ItemLink|kamienny kilof}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Stojak na zbroję}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=kamienna-płyta|kamienną płytę|kamienna płyta}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skrzynia-pułapka}} | |||
|Mieć {{BlockLink|zaczep na linkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kocioł}} | |||
|Mieć {{ItemLink|wiadro wody}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Purpurowy barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|czosnek}} albo {{ItemLink|lazuryt}}, albo {{ItemLink|różowy barwnik}}, albo {{BlockLink|bez}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Jasnoszary barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|Houstonia błękitna|houstonia błękitna|houstonię błękitną}} albo {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna|mączkę kostną}}, albo [[kwiaty|margaretkę]], albo [[kwiaty|biały tulipan]] | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ciasto}} | |||
|Mieć {{ItemLink|jajko}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Szmaragd}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok szmaragdu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kowadło}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok żelaza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sztabka żelaza}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok żelaza}} albo 9 {{ItemLink|bryłka-żelaza|bryłka żelaza|bryłek żelaza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pomarańczowy barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|pomarańczowy tulipan}} albo {{ItemLink|żółty barwnik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wypolerowany andezyt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|andezyt}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ciastko}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Ziarna kakaowe|ziarna kakaowe}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Andezyt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|dioryt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wypolerowany dioryt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|dioryt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Endowe kamienne cegły}} | |||
|Mieć {{BlockLink|kamień Endu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Krzesiwo}} | |||
|Mieć {{ItemLink|krzemień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Barwione szkło}} | |||
|Mieć {{BlockLink|szkło}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wypolerowany granit}} | |||
|Mieć {{BlockLink|granit}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Twarda ziemia}} | |||
|Mieć {{BlockLink|żwir}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|TNT}} | |||
|Mieć {{ItemLink|proch}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Błękitny barwnik}} | |||
|Mieć {{ItemLink|lazuryt}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ramka na przedmiot}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Skóra|skóra|skórę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok magmy}} | |||
|Mieć {{ItemLink|magmowy krem}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Netherowy ceglany płot}} | |||
|Mieć {{BlockLink|netherowe cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Czerwone netherowe cegły}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Brodawka|netherowa brodawka|brodawkę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklinania}} | |||
|Mieć {{BlockLink|obsydian}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Książka}} | |||
|Mieć {{ItemLink|papier}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Latarnia morska}} | |||
|Mieć {{ItemLink|kryształy pryzmarynu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Czerwony piaskowiec}} | |||
|Mieć {{BlockLink|czerwony piasek}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Fioletowy barwnik}} | |||
|Mieć {{ItemLink|czerwony barwnik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Piaskowiec}} | |||
|Mieć {{BlockLink|piasek}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Cement}} | |||
|Mieć {{BlockLink|piasek}} albo {{BlockLink|żwir}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Rzeźbione kamienne cegły}} | |||
|Mieć {{BlockLink|kamienne cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skrzynia}} | |||
|Mieć 10 zajętych miejsc w [[ekwipunek|ekwipunku]] | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Shulkerowa skrzynia}} | |||
|Mieć {{ItemLink|skorupa-shulkera|skorupa shulkera|skorupę shulkera}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Deski}} | |||
|Mieć odpowiednie {{BlockLink|drewno}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamszony bruk}} | |||
|Mieć {{BlockLink|pnącza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Chleb}} | |||
|Mieć {{ItemLink|pszenica|Pszenica|pszenicę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kolorowa wełna|wełna|id=267}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=wełna|wełnę|Wełna}} (białą) | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Obraz}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=wełna|wełnę|Wełna}} | |||
|} | |||
== Historia == | == Historia == | ||
{{Historia|r}} | {{Historia|r}} | ||
{{Historia||30 pażdziernika 2015|link=https://www.twitch.tv/videos/19541608?t=31m50s|Deweloperzy zastanawiali się nad możliwością wydania książki receptur w edycji kieszonkowej.}} | {{Historia||30 pażdziernika 2015|link=https://www.twitch.tv/videos/19541608?t=31m50s|Deweloperzy zastanawiali się nad możliwością wydania książki receptur w edycji kieszonkowej.}} | ||
| Linia 56: | Linia 565: | ||
{{Historia|||snap=pre6|Kolejny raz zoptymalizowano wyszukiwanie w książce, głównie związane z modyfikacjami.}} | {{Historia|||snap=pre6|Kolejny raz zoptymalizowano wyszukiwanie w książce, głównie związane z modyfikacjami.}} | ||
{{Historia||1.12|Dodano dźwięki do powiadomień o nowo odkrytych recepturach.}} | {{Historia||1.12|Dodano dźwięki do powiadomień o nowo odkrytych recepturach.}} | ||
{{Historia||1.13|snap=18w06a|Interfejs [[piec]]a ma dostęp do książki receptur. | |||
|Dostosowane receptury przetapiania ładowane są z paczki danych za pomocą ścieżki <code>data/(''przestrzeń nazw'')/recipes/(''nazwa'').json</code>. | |||
|Wyłączanie domyślnej paczki danych powoduje usunięcie wszystkich domyślnych receptur przetapiania.}} | |||
{{Historia|bedrock}} | |||
{{Historia||1.2|snap=build 1|Dodano książkę receptur.}} | |||
{{Historia|foot}} | {{Historia|foot}} | ||
== Ciekawostki == | == Ciekawostki == | ||
*Po wyszukaniu | *Po wyszukaniu „Excitedzee” w książce receptur, [[tłumaczenia gry|język gry]] zmieni się na Język Piratów.<ref>{{reddit|643y1v/mightve_found_the_other_easter_egg||Might've found the other easter egg|konwboj|April 8, 2017}}</ref> | ||
** Jest to odniesienie do | **Jest to odniesienie do nicka [[Maria Lemón|Marii Lemón]] – „ExcitedZE”, której skórką jest pirat. | ||
== Galeria == | == Galeria == | ||
<gallery> | <gallery> | ||
Plik:RecipeBookLemon.png|Pierwsze zdjęcie przedstawiające książkę receptur. Zrzut ekranu opublikowany przez [[Maria Lemón|Marię Lemón]]. | |||
Plik:RecipeBookShowCraftable.png|Opcja „Pokaż wykonywalne” | |||
Plik:RecipeBookSearch.png|Użycie funkcji wyszukiwania, aby pokazać na liście tylko przedmioty, do których wykonania jest potrzebny [[kamień]]. | |||
</gallery> | </gallery> | ||
| Linia 74: | Linia 588: | ||
{{Rozgrywka}} | {{Rozgrywka}} | ||
[[de:Rezeptbuch]] | |||
[[en:Recipe book]] | [[en:Recipe book]] | ||
[[ja: | [[es:Libro de recetas]] | ||
[[fr:Livre de recettes]] | |||
[[ja:レシピ本]] | |||
[[ko:제작법 책]] | |||
[[nl:Receptenboek]] | |||
[[pt:Livro de receitas]] | |||
[[ru:Книга рецептов]] | |||
[[zh:配方书]] | [[zh:配方书]] | ||
Aktualna wersja na dzień 05:08, 22 lis 2025
| “ | Książka receptur, wraz z systemem postępów, pomoże nowym graczom w zrozumieniu gry, a doświadczonym przyniesie nowe wyzwania. | „ | |
| —Maria Lemón o postępach i książce receptur[1] |
| Nieaktualne informacje! Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.
|
Książka receptur (ang. Recipe book) jest mechanizmem w Minecraft, który pokazuje listę dostępnych receptur.
Interfejs
| “ | Sposób, w jaki działa zwykłe przetrwanie* jest to, że albo "odkryjesz" przepis ręcznie, albo jakoś inaczej: "w porządku, teraz masz patyk, nauczę cię, jak zrobić kilof". Gdy odkryjesz recepturę, jest dostępna w książce receptur, możesz kliknąć na ekranie wytwarzania. Tam możesz zobaczyć wszystkie odkryte przedmioty i receptury jak je wytworzyć, więc nie musisz używać google, żeby coś stworzyć.
Mówię o zwykłym przetrwaniu, ponieważ jest to spersonalizowane. Na przykład niestandardowa mapa może wymagać, abyś wytworzył tylko rzeczy, które dali Ci, a nic więcej. W w zwykłym przetrwaniu jest to tylko narzędzie pozwalające zapamiętać receptury, których nie używasz zbyt często, lub nauczyć się nowych, o których mogłeś nie wiedzieć.'' |
„ | |
| —Dinnerbone o używaniu książki receptur[2] |


Książka receptur może być wyświetlana przy okienku 2 x 2 (ekwipunek), 3 x 3 (stół rzemieślniczy) lub w interfejsie pieca. Aby ją otworzyć, należy wejść do interfejsu wytwarzania lub ekwipunku i nacisnąć na ikonę książki wiedzy.
Podobnie jak w Pocket Edition, książka receptur zawiera zbiór wszystkich odkrytych przepisów.
Przepisy są pokazywane w pięciu zakładkach(w piecu pokazywane zakładki są inne ↓).
- Pierwsza od góry, pokazuje wszystkie dotychczas odblokowane receptury.
- Druga zawiera przepisy narzędzi, broni i zbroi.
- Trzecia zawiera materiały budowlane.
- Czwarta jedzenie oraz materiały niezawarte w innych zakładkach.
- Piąta pokazuje przepisy dotyczące mechanizmów redstone.
Kliknięcie elementu na liście spowoduje wyświetlenie przepisu w polu konstruowania 2 x 2, 3 x 3 lub w interfejsie pieca. Element może być następnie wytworzony, jeśli materiały są dostępne; w przeciwnym razie pole z brakującym przedmiotem zostanie wyróżnione na czerwono. Przytrzymanie przycisku kliknięcia pokaże alternatywne wzorce dla tej samej receptury wytwarzania (na przykład trzymając wciśnięty przycisk sztandaru, pokażą się wszystkie możliwe warianty przy użyciu różnych kolorów wełny). Klikając element z ⇧ Shift na liście spowoduje, że wszystkie materiały z ekwipunku znajdą się w polu wytwarzania.
Przycisk w prawym górnym rogu książki receptur przełącza między opcjami „Pokaż wszystkie” i „Pokaż wykonywalne”, z których ostatnia zawiera tylko przepisy, na które gracz ma potrzebne materiały w ekwipunku. Lewy górny róg zawiera także pasek wyszukiwania, służący do wyszukiwania przedmiotu, którego recepturę chce się poznać.
Warto zauważyć, że książka receptur w ekwipunku będzie wyświetlać tylko receptury, które można utworzyć w polu 2 x 2; Jeśli gracz chce zobaczyć każdą możliwą recepturę (oprócz receptur przetapiania), musisz użyć książki receptur w stole rzemieślniczym.
Zakładki w piecu
Przepisy w piecu są pokazywane w czterech zakładkach.
- Pierwsza od góry, pokazuje wszystkie dotychczas odblokowane receptury przetapiania.
- Druga zawiera przepisy jedzenia.
- Trzecia zawiera bloki.
- Czwarta pokazuje minerały oraz przepisy niezawarte w innych zakładkach.
Uzyskanie

Przepisy są odblokowane po spełnieniu określonych kryteriów (np. zbieranie materiałów, przebywanie w pobliżu wody, posiadanie określonej liczby zapełnionych miejsc w ekwipunku itp.), lub używając książki wiedzy. Użycie sposobu na wytworzenie danego przedmiotu spowoduje również jego odblokowanie, jeśli zasada gry /gamerule doLimitedCrafting pozostaje fałszywe.
Przepisy można również odblokować, używając komendy /recipe.
Lista kryteriów do odblokowania przepisów
Historia
| Pełna wersja | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 pażdziernika 2015 | Deweloperzy zastanawiali się nad możliwością wydania książki receptur w edycji kieszonkowej. | ||||
| 25 września 2016 | na MineCon 2016, Tommaso Checchi wyjaśnił potrzebę książki receptur, omawiając unifikację platform komputerowych i kieszonkowych. | ||||
| 1.12 | 23 marca 2017 | Maria Lemón ujawniła nową książkę receptur. | |||
| 17w13a | Dodano książkę receptur. | ||||
| 17w14a | Zmieniono ikonę przycisku ze standardowej książki na książkę wiedzy. | ||||
| Dodano opcję naciskania z ⇧ Shift do książki receptur, która umieszcza wszystkie dostępne materiały w polu wytwarzania. | |||||
| Dodano nowe powiadomienie, które pojawia się po odblokowaniu nowych receptur. | |||||
| Dodano easter egg, które pojawia się podczas wyszukiwania "excited" w książce receptur. | |||||
| 17w15a | Ikona w powiadomieniu pokazuje przedmiot, którego przepis został odblokowany. | ||||
| 17w17a | Zoptymalizowano książkę receptur. | ||||
Dodano znacznik NBT z tagiem toBeDisplayed , który przechowuje nazwy receptur, które zostały odblokowane, ale nie zostały jeszcze wyświetlone w pomocniku craftingu (używany do animacji nowych receptur). | |||||
| 17w18a | Zoptymalizowano książkę receptur, naprawiając błędy związane z opcją "Pokaż wykonywalne". | ||||
| Słowo pokazujące easter egg to od teraz "excitedze". | |||||
| pre1 | Po raz kolejny zoptymalizowano książkę receptur. | ||||
| pre3 | Zoptymalizowanie wyszukiwanie przepisów. | ||||
| pre6 | Kolejny raz zoptymalizowano wyszukiwanie w książce, głównie związane z modyfikacjami. | ||||
| 1.12 | Dodano dźwięki do powiadomień o nowo odkrytych recepturach. | ||||
| 1.13 | 18w06a | Interfejs pieca ma dostęp do książki receptur. | |||
Dostosowane receptury przetapiania ładowane są z paczki danych za pomocą ścieżki data/(przestrzeń nazw)/recipes/(nazwa).json.
| |||||
| Wyłączanie domyślnej paczki danych powoduje usunięcie wszystkich domyślnych receptur przetapiania. | |||||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.2 | build 1 | Dodano książkę receptur. | |||
Ciekawostki
- Po wyszukaniu „Excitedzee” w książce receptur, język gry zmieni się na Język Piratów.[3]
- Jest to odniesienie do nicka Marii Lemón – „ExcitedZE”, której skórką jest pirat.
Galeria
-
Pierwsze zdjęcie przedstawiające książkę receptur. Zrzut ekranu opublikowany przez Marię Lemón.
-
Opcja „Pokaż wykonywalne”
-
Użycie funkcji wyszukiwania, aby pokazać na liście tylko przedmioty, do których wykonania jest potrzebny kamień.
Przypisy
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.




