Łupy: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 57: | Linia 57: | ||
Jest to najszybszy sposób na dodanie łupu, [[dozownik]] strzela w nim w moba. W przypadku zbroi, zakładając ją na niego. Dodawanie mobom rzeczy do głównej ręki tym sposobem jest możliwe tylko u [[zombie]] lub w przypadku złotych rzeczy, również u [[Piglin|piglinów]]. Nie działa ze [[Strzała|strzałami]], [[Fajerwerk|fajerwerkami]], [[Wiadro z wodą|wiadrem z wodą]], [[Krzesiwo|krzesiwem]] i innymi obsługiwanymi przez dozownik przedmiotami. | Jest to najszybszy sposób na dodanie łupu, [[dozownik]] strzela w nim w moba. W przypadku zbroi, zakładając ją na niego. Dodawanie mobom rzeczy do głównej ręki tym sposobem jest możliwe tylko u [[zombie]] lub w przypadku złotych rzeczy, również u [[Piglin|piglinów]]. Nie działa ze [[Strzała|strzałami]], [[Fajerwerk|fajerwerkami]], [[Wiadro z wodą|wiadrem z wodą]], [[Krzesiwo|krzesiwem]] i innymi obsługiwanymi przez dozownik przedmiotami. | ||
==== Poprzez | ==== Poprzez polecenie ==== | ||
Na łupy można oddziaływać komendą {{cmd|replaceitem}}, dając mobowi np. zbroję, broń lub inną rzecz do ekwipunku. Jest jedną z trudniejszych metod, lecz działa z wszystkimi mobami oprócz [[Smok Endu|smoka Endu]]. | Na łupy można oddziaływać [[Polecenia|komendą]] {{cmd|replaceitem}}, dając mobowi np. zbroję, broń lub inną rzecz do ekwipunku. Jest jedną z trudniejszych metod, lecz działa z wszystkimi mobami oprócz [[Smok Endu|smoka Endu]]. | ||
==== Poprzez wyrzucenie ==== | ==== Poprzez wyrzucenie ==== | ||
| Linia 324: | Linia 324: | ||
|- | |- | ||
! colspan="6" |Potwory | ! colspan="6" |Potwory | ||
|- | |- | ||
|{{EntityLink|Creeper}} | |{{EntityLink|Creeper}} | ||
| Linia 345: | Linia 331: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink| | |{{BytLink|Dewastator}} | ||
| style="text-align:center" | | | style="text-align:center" |5 | ||
| | |1 {{ItemLink|siodło}} | ||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |[[zaklinanie|Zaklęcie]] ''Grabież'' nie wpływa na łup z dewastatorów. | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink|id= | |{{BytLink|id=nowy-dręczyciel|Dręczyciel}} | ||
| style="text-align:center" | | | style="text-align:center" |3 | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | | ''Nic'' | ||
| | |1 {{ItemLink|żelazny miecz}} | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink|Enderman}} | |{{BytLink|Enderman}} | ||
| Linia 372: | Linia 358: | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | | | ||
|- | |||
|{{BytLink|Fantom}} | |||
|style="text-align:center" |5 | |||
|0–1 {{ItemLink|błona fantoma}} | |||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |||
|Upuszcza łup tylko zabity przez gracza. | |||
|- | |- | ||
|{{BytLink|Ghast}} | |{{BytLink|Ghast}} | ||
| Linia 380: | Linia 373: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BytLink|Hoglin}} | ||
| style="text-align:center" | | |style="text-align:center" |5 | ||
| | |2–4 kawałki {{ItemLink|Surowy schab|surowy schab|surowego schabu}} ''lub'' 2–4 kawałki {{ItemLink|Pieczony schab|pieczony schab|pieczonego schabu}}<br>0–1 {{ItemLink|skóra}} | ||
| | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |Pieczony schab wypadnie, kiedy hoglin spłonie. | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink|id=24|Kostka magmy}} | |{{BytLink|id=24|Kostka magmy}} | ||
| style="text-align:center" |1, 2 lub 4 | | style="text-align:center" |1, 2 lub 4 | ||
| 0–1 kulka {{ItemLink|Magmowy krem|magmowy krem|magmowego kremu}}, ''jeśli kostka magmy nie jest najmniejsza'' | | 0–1 kulka {{ItemLink|Magmowy krem|magmowy krem|magmowego kremu}}, ''jeśli kostka magmy nie jest najmniejsza''. | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|Nietypowy łup (25% szansy) | |Nietypowy łup (25% szansy) | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink| | |{{BytLink|Nadzorca}} | ||
| style="text-align:center" |5 | |style="text-align:center" |5 | ||
|1 {{ | |1 {{BlockLink|sculkowy katalizator}} | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |''Grabież'' nie ma wpływu na łup. | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink|id= | |{{BytLink|id=104|Obrońca}} | ||
| style="text-align:center" |5 | | style="text-align:center" |5 | ||
|0-1 {{ItemLink|szmaragd}} | |||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|1 {{ItemLink|żelazna siekiera}} | |||
|Upuszcza łup tylko, gdy został zabity przez gracza. | |||
|- | |||
|{{BytLink|id=11|Pająk}} | |||
| style="text-align:center" |5 | |||
|0–2 {{ItemLink|Nić|nić|nici}}<br>0–1 {{ItemLink|oko pająka}}, ''jeśli zostanie zabity przez gracza lub psa''. | |||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |Oko to nietypowy łup (33% szansy).<br>Zaklęcie ''Grabież'' nie wpływa na łup pająka. | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink|id= | |{{BytLink|id=13|Pająk jaskiniowy}} | ||
| style="text-align:center" |5 | | style="text-align:center" |5 | ||
|0–2 {{ItemLink| | |0–2 {{ItemLink|Nić|nić|nici}}<br>0–1 {{ItemLink|oko pająka}}, ''jeśli zostanie zabity przez gracza lub psa'' | ||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | | Oko pająka to nietypowy łup (33% szans).<br>Zaklęcie ''Grabież'' nie wpływa na łup z pająków jaskiniowych. | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BytLink|Piglin}} | ||
| style="text-align:center" | | | style="text-align:center" |5 | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |{{ItemLink|Złoty miecz|Miecz}}<br>{{ItemLink|Kusza}}<br>{{ItemLink|Złoty napierśnik|Zbroja}} | ||
|Miecze, kusze i zbroje mogą być zaklęte. | |||
|- | |- | ||
|{{BytLink|id= | |{{BytLink|Piglin okrutnik|id=365}} | ||
| style="text-align:center" | | |style="text-align:center" |20 | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |{{ItemLink|Złota siekiera|Siekiera}} | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink|id= | |{{BytLink|id=32|Płomyk}} | ||
| style="text-align:center" | | | style="text-align:center" |10 | ||
| | |0–1 {{ItemLink|płomienna różdżka}}, ''jeśli zostanie zabity przez gracza lub psa''<br>0–2 garści {{ItemLink|Jasnopył|jasnopył|jasnopyłu}}, ''jeśli zostanie zabity przez gracza''<sup>[''tylko [[Console Edition]]'']</sup> | ||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|[[Jasnopył]] wypada z płomyków tylko na [[Console Edition|edycjach konsolowych]]. | |||
|- | |||
|{{BytLink|id=88|Prastrażnik}} | |||
| style="text-align:center" |10 | |||
|0–2 {{ItemLink|Odłamek pryzmarynu|odłamek pryzmarynu|odłamki pryzmarynu}}<br>0–1 {{ItemLink|Kryształy pryzmarynu|Kryształy pryzmarynu|kryształ pryzmarynu}}<br>0–1 {{ItemLink|surowy dorsz}}<br>1 {{BlockLink|mokra gąbka}}, ''jeśli zostanie zabity przez gracza'' | |||
| {{ItemLink|Surowy dorsz}}<br>{{ItemLink|Surowy łosoś}}<br>{{ItemLink|Rozdymka}}<br>{{ItemLink|Ryba tropikalna}} | |||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |Kryształy pryzmarynu są tylko upuszczane, jeśli surowa ryba wypadnie.<br>Surowy dorsz to jednocześnie typowy i rzadki łup. | ||
|- | |- | ||
|{{BytLink|id=102|Przywoływacz}} | |{{BytLink|id=102|Przywoływacz}} | ||
| Linia 448: | Linia 448: | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| | |||
|- | |||
|{{BytLink|id=22|Rybik cukrowy}} | |||
| style="text-align:center" |5 | |||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Linia 453: | Linia 460: | ||
| style="text-align:center" |5 | | style="text-align:center" |5 | ||
|0-1 {{ItemLink|Skorupa Shulkera|skorupa Shulkera|skorupa shulkera}} | |0-1 {{ItemLink|Skorupa Shulkera|skorupa Shulkera|skorupa shulkera}} | ||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |||
| | |||
|- | |||
|{{BytLink|id=29|Smok Endu}} | |||
| style="text-align:center" |12000 | |||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |||
| Doświadczenie jest upuszczane w 10 kulach, co razem daje 20000 doświadczenia, a jedna kula zawiera 2000 doświadczenia. | |||
|- | |||
|{{BytLink|id=87|Strażnik}} | |||
| style="text-align:center" |10 | |||
| 0–2 {{ItemLink|Odłamek pryzmarynu|odłamek pryzmarynu|odłamki pryzmarynu}}<br>0–1 {{ItemLink|Kryształy pryzmarynu|kryształy pryzmarynu|kryształ pryzmarynu}}<br>0–1 {{ItemLink|surowy dorsz}} | |||
|{{ItemLink|Surowy dorsz}}<br>{{ItemLink|Surowy łosoś}}<br>{{ItemLink|Rozdymka}}<br>{{ItemLink|Błazenek}} | |||
|''Nic'' | |||
|[[Kryształy pryzmarynu]] są tylko upuszczane, jeśli surowy dorsz wypadnie.<br>Surowy dorsz to jednocześnie typowy i rzadki łup. | |||
|- | |||
|{{BytLink|id=10|Szkielet}}<br>{{BytLink|id=98|Tułacz}} | |||
| style="text-align:center" |5 | |||
|0–2 {{ItemLink|Strzała|strzała|strzały}}<br>0–2 {{ItemLink|Kość|kość|kości}}<br>1 {{BlockLink|głowa szkieleta}}, ''jeśli zginie od eksplozji naładowanego creepera''<br>1 {{ItemLink|id=240|strzała}} spowolnienia ''(tylko tułacz)'' | |||
|''Nic'' | |||
|{{ItemLink|Łuk}}<br>{{ItemLink|Żelazny napierśnik|Zbroja|Losowa zbroja}}<br>{{BlockLink|Wykrawana dynia}}<br>{{BlockLink|Latarnia dyniowa|Jack o'Lantern}} | |||
|Łuk i zbroja mogą być zaklęte. | |||
|- | |||
|{{BytLink|id=15|Szlam}} | |||
| style="text-align:center" |1, 2 lub 4 | |||
|0–2 {{ItemLink|Kula szlamu|kula szlamu|kule szlamu}} ''jeśli jest najmniejszy'' | |||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
|''Nic'' | |''Nic'' | ||
| Linia 477: | Linia 512: | ||
|{{ItemLink|Kamienny miecz|Miecz}}<br>{{BlockLink|Wykrawana dynia}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup><br>{{BlockLink|Latarnia dyniowa|Jack o'Lantern}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup> | |{{ItemLink|Kamienny miecz|Miecz}}<br>{{BlockLink|Wykrawana dynia}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup><br>{{BlockLink|Latarnia dyniowa|Jack o'Lantern}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup> | ||
|Węgiel jest nietypowym łupem, a na jego wypadnięcie [[gracz]] ma 33 procent. | |Węgiel jest nietypowym łupem, a na jego wypadnięcie [[gracz]] ma 33 procent. | ||
|- | |||
|{{BytLink|Zoglin}} | |||
|style="text-align:center" |5 | |||
|1–3 kawałki {{ItemLink|Zgniłe mięso|Zgniłe mięso|zgniłego mięsa}} | |||
|''Nic'' | |||
|''Nic'' | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{BytLink|Zombie}}<br>{{BytLink|id=62|Osadnik zombie|Zarażony osadnik}}<br>{{BytLink|Posuch}} | |{{BytLink|Zombie}}<br>{{BytLink|id=62|Osadnik zombie|Zarażony osadnik}}<br>{{BytLink|Posuch}} | ||
| Linia 491: | Linia 533: | ||
|{{ItemLink|Złoty miecz|Miecz}}<br>{{BlockLink|Wykrawana dynia}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup><br>{{BlockLink|Latarnia dyniowa|Jack o'Lantern}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup> | |{{ItemLink|Złoty miecz|Miecz}}<br>{{BlockLink|Wykrawana dynia}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup><br>{{BlockLink|Latarnia dyniowa|Jack o'Lantern}}<sup>[''tylko [[Java Edition]]'']</sup> | ||
|Złoty miecz u nich może być zaczarowany. | |Złoty miecz u nich może być zaczarowany. | ||
|- | |- | ||
! colspan="6" |NPC | ! colspan="6" |NPC | ||
Wersja z 16:31, 1 lis 2023

Łupy (ang. Drops) – przedmioty lub bloki wypadające z bloków po ich zniszczeniu i z mobów po ich śmierci. Łupy dzielone są na typowe, nietypowe, rzadkie a także z założonych przedmiotów (zbroja, głowa) i kule doświadczenia.
Grabież
Gdy gracz ma broń z zaklęciem Grabież, zabijając potwory z możliwym łupem, wypada z nich znacznie więcej tych samych przedmiotów. W najlepszym przypadku, ilość dodatkowych przedmiotów, jakie wypadnie, będzie ta sama jak aktualny poziom Grabieży.
Gra generuje ułamek od 0 do poziomu Grabieży, który jest później zaokrąglany do najbliższej pełnej liczby. Dzięki czemu szanse na wypadnięcie przedmiotu są podwojone w przypadku średniej ilości przedmiotów. Prawdopodobieństwa w tym wypadku są następujące:
| Poziom Grabieży | Brak przedmiotów | 1 przedmiot | 2 przedmioty | 3 przedmioty |
|---|---|---|---|---|
| Grabież I | 1⁄2 | 1⁄2 | — | — |
| Grabież II | 1⁄4 | 1⁄2 | 1⁄4 | — |
| Grabież III | 1⁄6 | 1⁄3 | 1⁄3 | 1⁄6 |
Typowy łup
Łupy typowe to takie, które wypadają często, zawsze lub nie wypadają. Wypadają w miejscach, gdzie został zabity dany mob. Zazwyczaj są to słabe łupy, których jest mało, i kul doświadczenia wypada niewiele. W przypadku niektórych mobów pośmiertnie upuszczana jest zawsze określona ilość kul doświadczenia, a częściej (w przypadku krowy) skóra i mięso. Jednak są też moby, które pośmiertnie nic nie upuszczą – ani żadnych łupów, ani kul doświadczenia. Jako przykład można tu podać nietoperza i małe zwierzęta (tu: owca, krowa, świnia…).
Nietypowe łupy
Nietypowe łupy to w prostym tłumaczeniu przeciwieństwo łupów typowych. Wypadają rzadko i są na zwyczaj dobre dla potrzeb gracza. Także wypadają w miejscach śmierci moba. Łupy te są mnogie, czyli dla przykładu z zombie wypadają od 2 do 3 sztuk zgniłego mięsa).
Rzadkie łupy
Rzadkie łupy są najtrudniejsze do zdobycia. Nie można ich zdobyć, gdy dany mob nie zostanie zabity przez gracza, nawet z bronią zaklętą na Grabież ciężko jest zdobyć ten typ łupów. Niemożliwe jest zdobycie rzadkiego łupu w większej ilości niż jeden - łup ten zdobywa się zawsze w jednej sztuce.
Istnieje 2,5% szans na to, że z danego moba, który zostanie zabity przez gracza normalną bronią wypadnie rzadki łup. Używanie broni z zaklęciem Grabież zwiększa szansę na upuszczenie przez danego moba rzadkiego łupu wraz z każdym poziomem zaklęcia (stąd przy poziomie trzecim szansa na upuszczenie rzadkiego łupu zwiększa się do 5,5%).
Założone przedmioty
Kiedy mob nosił coś na sobie (głowa, zbroja) są szanse na to, że pośmiertnie je upuści. Na upuszczenie innych przedmiotów niż dynia lub latarnia dyniowa, ma na to tylko 8,5 procenta. Przedmioty wymienione powyżej wypaść nie mogą – mamy na to 0 procent. Jeśli postać będzie mieć przy sobie broń z Grabieżą, szansa wzrośnie o 1 procent. Grabież III na wypadnięcie zbroi lub głów ma już 11,5 procenta, a na dynie jedynie 3 procenta.
Dodawanie/zmienianie łupów
Łupy są również zależne od przedmiotów w ekwipunku moba. Przedmioty, podniesione bądź otrzymane po odrodzeniu, zostaną zawsze upuszczone po śmierci.
Jest kilka sposobów na dodanie łupu moba. Polegają one przeważnie na zmianie przedmiotów w ekwipunku moba.
Poprzez dozownik
Jest to najszybszy sposób na dodanie łupu, dozownik strzela w nim w moba. W przypadku zbroi, zakładając ją na niego. Dodawanie mobom rzeczy do głównej ręki tym sposobem jest możliwe tylko u zombie lub w przypadku złotych rzeczy, również u piglinów. Nie działa ze strzałami, fajerwerkami, wiadrem z wodą, krzesiwem i innymi obsługiwanymi przez dozownik przedmiotami.
Poprzez polecenie
Na łupy można oddziaływać komendą /replaceitem, dając mobowi np. zbroję, broń lub inną rzecz do ekwipunku. Jest jedną z trudniejszych metod, lecz działa z wszystkimi mobami oprócz smoka Endu.
Poprzez wyrzucenie
Metoda bardzo podobna do metody z dozownikiem, lecz tu po prostu wyrzuca się przedmiot, który mob po jakimś czasie podnosi (jeżeli to zbroja, ubiera). Działa to również z innym mobem, który upuścił łup, przekazując go innemu mobowi. Działa tak samo na te same moby co metoda z dozownikiem.
Inne sposoby
Żeby zmienić łup, można również zainstalować (lub zrobić) modyfikację zmieniającą właśnie łup moba. Można też zainstalować specjalną paczkę zasobów.
Łupy mobów
| Mob | Doświadczenie | Typowe łupy | Rzadkie łupy | Ubrane przedmioty | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Zwierzęta | |||||
| Aksolotl | 0 |
Nic |
Nic |
Nic | |
| Delfin | 1–3 | 1 surowy dorsz lub pieczony dorsz | Nic | Nic | Pieczony dorsz wypadnie, kiedy delfin spłonie. |
| Dorsz | 1–3 | 1 surowy dorsz lub pieczony dorsz | 1 garść mączki kostnej | Nic | Pieczony dorsz wypadnie, kiedy dorsz spłonie. |
| Kałamarnica | 1–3 | 1–3 torbiele z atramentem | Nic | Nic | |
| Kijanka | 0 | Nic | Nic | Nic | |
| Koń | 1–3 | 0–2 kawałki skóry | Nic | 1 siodło, jeśli założone 1 zbroja końska, jeśli założona |
|
| Koń-szkielet | 1–3 | 0–2 kości | Nic | Nic | |
| Koń-zombie | 1–3 | 0–2 kawałki zgniłego mięsa | Nic | Nic | Zgniłe mięso to nietypowy łup. |
| Koza | 1-3 | Nic | Nic | Nic | Kiedy koza zaszarżuje i wpadnie w solidny blok spośród jej naturalnego środowiska, upuści ona losowy wariant koziego rogu. |
| Krowa | 1–3 | 0–2 kawałki skóry 1–3 surowe befsztyki lub 1–3 pieczone befsztyki |
Nic | Nic | Befsztyk wypadnie, kiedy krowa spłonie. Klikając na krowę wiadrem, ono zapełni się mlekiem. |
| Królik | 1–3 | 0–1 surowy królik lub 0–1 pieczony królik 0–1 królicza skóra |
Królicza łapka | Nic | Pieczony królik wypadnie, kiedy królik spłonie. Posiadając broń zaklętą na Grabież zwiększa się szansa upuszczenia wszystkich przedmiotów. |
| Kurczak | 1–3 | 0–2 pióra 1 surowy kurczak lub 1 pieczony kurczak |
Nic | Nic | Pieczony kurczak wypadnie, kiedy kurczak spłonie. Mając broń zaklętą na Grabież, jest większa szansa uzyskania piór i mięsa. Co 5–10 minut kurczaki znoszą jajko. |
| Lama | 1–3 | 0–2 kawałki skóry | Nic | 1 dywan, jeżeli założony 1 skrzynia, jeżeli założona |
Lama pozostawia również całą zawartość nałożonej na nią skrzyni. |
| Lis | 1–3 | Nic | 0–1 Skóra 0–1 pióro 0–1 jajko 0–1 garść pszenicy 0–1 królicza łapka 0-1 Królicza skóra 0-1 Szmaragd |
Nic | Lis ma 8,5% szansy na upuszczenie przedmiotu, którego trzymał. Lis może naturalnie się wygenerować, mając w pysku jeden z następujących przedmiotów. |
| Łosoś | 1–3 | 1 surowy łosoś lub pieczony łosoś | 1 garść mączki kostnej | Nic | Pieczony łosoś wypadnie, kiedy łosoś spłonie. |
| Mooshroom | 1–3 | 0–2 kawałki skóry 1–3 surowe befsztyki lub 1–3 pieczone befsztyki |
Nic | Nic | Befsztyk wypadnie, kiedy mooshroom spłonie. Gdy mooshroom zostanie ostrzyżony, upuszcza 5 muchomorów i nieodwracalnie zamienia się w zwykłą krowę. Klikając na mooshrooma wiadrem, ono zapełni się mlekiem. Klikając na mooshrooma miską, zapełni się ona zupą grzybową. |
| Muł Osioł |
1–3 | 0–2 Skóra | Nic | 1 siodło, jeśli założone 1 skrzynia, jeśli założona |
Upuszczają również przedmioty schowane w skrzyni. |
| Niedźwiedź polarny | 1–3 | 0–2 surowe dorsze 0–2 surowe łososie |
Nic | Nic | |
| Nietoperz | 0 | Nic | Nic | Nic | |
| Ocelot | 1–3 | Nic | Nic | Nic | |
| Otuszek | 0 | Nic | Nic | Nic | |
| Owca | 1–3 | 1 wełna, jeśli nie jest ostrzyżona 1–2 kawałki surowej baraniny lub 1–2 kawałki pieczonej baraniny |
Nic | Nic | Posiadając zaklęcie Grabież, wzrasta jedynie ilość baraniny upuszczanej przez owce, ilość wełny zawsze będzie taka sama. Strzygąc owce, upuszcza ona 1–3 bloki wełny. Z owcy będzie zawsze wypadała ta wełna, którą nosi. Pieczona baranina wypadnie, kiedy owca spłonie. Kiedy chcemy otrzymać inny kolor wełny, barwimy owcę barwnikiem na dany kolor i ją strzyżemy. |
| Panda | 1–3 | 1 bambus | Nic | Nic | Zaklęcie Grabież nie wpływa na łup.
Małe pandy mają małą szansę (1⁄700) na upuszczenie kuli szlamu podczas kichania. |
| Papuga | 1–3 | 1-2 pióra | Nic | Nic | |
| Pszczoła | 1–3 | Nic | Nic | Nic | |
| Rozdymka | 1–3 | 1 rozdymka | 1 garść mączki kostnej | Nic | |
| Ryba tropikalna | 1–3 | 1 ryba tropikalna | 1 garść mączki kostnej | Nic | |
| Świecąca kałamarnica | 1-3 | 1–3 torbiele ze świecącym atramentem | Nic | Nic | |
| Świnia | 1–3 | 1–3 kawałki surowego schabu lub 1–3 kawałki pieczonego schabu | Nic | 1 siodło, jeśli założone | Pieczony schab wypadnie, kiedy świnia spłonie. |
| Wilk | 1–3 | Nic | Nic | Nic | |
| Żaba | 1–3 | Nic | Nic | Nic | |
| Żółw | 1-3 | 0-2 Trawa morska
1 Miska jeśli zginie od pioruna |
Nic | Nic | Kiedy mały żółw dorasta, upuszcza on 1 Tarczka. |
| Golemy | |||||
| 0 | 3–5 Sztabka żelaza 0–2 Mak |
Nic | Nic | Zaklęcie Grabież nie wpływa na łup z żelaznych golemów. | |
| Bałwan | 0 | 0–15 Śnieżka | Nic | Nic | Zaklęcie Grabież nie wpływa na łup z bałwanów. |
| Potwory | |||||
| Creeper | 5 | 0–2 garści prochu 1 płyta muzyczna jeśli zostanie zabity przez szkielet 1 głowa creepera jeśli zostanie zabity od eksplozji naładowanego creepera. |
Nic | ||
| Dewastator | 5 | 1 siodło | Nic | Nic | Zaklęcie Grabież nie wpływa na łup z dewastatorów. |
| Dręczyciel | 3 | Nic | Nic | 1 żelazny miecz | |
| Enderman | 5 | 0–1 enderperła | Nic | Nic | |
| Endermit | 5 | Nic | Nic | Nic | |
| Fantom | 5 | 0–1 błona fantoma | Nic | Nic | Upuszcza łup tylko zabity przez gracza. |
| Ghast | 5 | 0–1 łza ghasta 0–2 garści prochu |
Nic | Nic | |
| Hoglin | 5 | 2–4 kawałki surowego schabu lub 2–4 kawałki pieczonego schabu 0–1 skóra |
Nic | Nic | Pieczony schab wypadnie, kiedy hoglin spłonie. |
| Kostka magmy | 1, 2 lub 4 | 0–1 kulka magmowego kremu, jeśli kostka magmy nie jest najmniejsza. | Nic | Nic | Nietypowy łup (25% szansy) |
| Nadzorca | 5 | 1 sculkowy katalizator | Nic | Nic | Grabież nie ma wpływu na łup. |
| Obrońca | 5 | 0-1 szmaragd | Nic | 1 żelazna siekiera | Upuszcza łup tylko, gdy został zabity przez gracza. |
| Pająk | 5 | 0–2 nici 0–1 oko pająka, jeśli zostanie zabity przez gracza lub psa. |
Nic | Nic | Oko to nietypowy łup (33% szansy). Zaklęcie Grabież nie wpływa na łup pająka. |
| Pająk jaskiniowy | 5 | 0–2 nici 0–1 oko pająka, jeśli zostanie zabity przez gracza lub psa |
Nic | Nic | Oko pająka to nietypowy łup (33% szans). Zaklęcie Grabież nie wpływa na łup z pająków jaskiniowych. |
| Piglin | 5 | Nic | Nic | Miecz Kusza Zbroja |
Miecze, kusze i zbroje mogą być zaklęte. |
| Piglin okrutnik | 20 | Nic | Nic | Siekiera | |
| Płomyk | 10 | 0–1 płomienna różdżka, jeśli zostanie zabity przez gracza lub psa 0–2 garści jasnopyłu, jeśli zostanie zabity przez gracza[tylko Console Edition] |
Nic | Nic | Jasnopył wypada z płomyków tylko na edycjach konsolowych. |
| Prastrażnik | 10 | 0–2 odłamki pryzmarynu 0–1 kryształ pryzmarynu 0–1 surowy dorsz 1 mokra gąbka, jeśli zostanie zabity przez gracza |
Surowy dorsz Surowy łosoś Rozdymka Ryba tropikalna |
Nic | Kryształy pryzmarynu są tylko upuszczane, jeśli surowa ryba wypadnie. Surowy dorsz to jednocześnie typowy i rzadki łup. |
| Przywoływacz | 10 | 1 totem nieśmiertelności 0–1 szmaragd, gdy zabity przez gracza lub oswojonego wilka |
Nic | Nic | |
| Rybik cukrowy | 5 | Nic | Nic | Nic | |
| Shulker | 5 | 0-1 skorupa shulkera | Nic | Nic | |
| Smok Endu | 12000 | Nic | Nic | Nic | Doświadczenie jest upuszczane w 10 kulach, co razem daje 20000 doświadczenia, a jedna kula zawiera 2000 doświadczenia. |
| Strażnik | 10 | 0–2 odłamki pryzmarynu 0–1 kryształ pryzmarynu 0–1 surowy dorsz |
Surowy dorsz Surowy łosoś Rozdymka Błazenek |
Nic | Kryształy pryzmarynu są tylko upuszczane, jeśli surowy dorsz wypadnie. Surowy dorsz to jednocześnie typowy i rzadki łup. |
| Szkielet Tułacz |
5 | 0–2 strzały 0–2 kości 1 głowa szkieleta, jeśli zginie od eksplozji naładowanego creepera 1 strzała spowolnienia (tylko tułacz) |
Nic | Łuk Losowa zbroja Wykrawana dynia Latarnia dyniowa |
Łuk i zbroja mogą być zaklęte. |
| Szlam | 1, 2 lub 4 | 0–2 kule szlamu jeśli jest najmniejszy | Nic | Nic | |
| Wiedźma | 5 | 0–6 szklanych butelek 0–6 garści jasnopyłu 0–6 Proch 0–6 garści sproszkowanego redstone 0–6 Oko pająka 0–6 patyków 0–6 garści cukru |
Nic | Mikstury Mikstury Mikstury Mikstury |
|
| Wither | 50 | 1 Netherowa gwiazda | Nic | Nic | Tutaj Grabież nie działa. |
| Witherowy szkielet | 5 | 0–1 bryłka węgla 0–2 kości 1 czaszka witherowego szkieletu, gdy naładowany creeper wybuchnie i go zabije. |
Czaszka witherowego szkieletu | Miecz Wykrawana dynia[tylko Java Edition] Latarnia dyniowa[tylko Java Edition] |
Węgiel jest nietypowym łupem, a na jego wypadnięcie gracz ma 33 procent. |
| Zoglin | 5 | 1–3 kawałki zgniłego mięsa | Nic | Nic | |
| Zombie Zarażony osadnik Posuch |
5 | 0–2 kawałki zgniłego mięsa 1 Głowa gdy naładowany creeper wybuchnie i go zabije. |
Sztabka żelaza Marchewka Ziemniak |
Łopata Miecz Zbroja Wykrawana dynia[tylko Java Edition] Latarnia dyniowa[tylko Java Edition] |
Sprzęt u nich może być zaczarowany (z wyjątkiem dyni i latarni dyniowej). |
| Zzombifikowany piglin | 5 | 0–1 zgniłe mięso 0–1 bryłka złota |
Sztabka złota | Miecz Wykrawana dynia[tylko Java Edition] Latarnia dyniowa[tylko Java Edition] |
Złoty miecz u nich może być zaczarowany. |
| NPC | |||||
| Agent | 0 | Nic | Nic | Nic | |
| NPC | 0 | Nic | Nic | Nic | |
| Osadnik | 0 | Nic | Nic | Nic | |
| Wędrowny handlarz | 0 | Nic | 0-1 Smycz Mikstura niewidzialności |
Nic | Smycz jest upuszczana, tylko jeśli wygenerował się z lamami. Miksturę niewidzialności upuszcza jedynie, gdy został zabity w trakcie picia. |




