Książka receptur: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d ups zapomniało mi się |
dodanie listy z kryteriami do odblokowywania przepisów |
||
| Linia 35: | Linia 35: | ||
Przepisy można również odblokować - używając komendy {{cmd | recipe}}. | Przepisy można również odblokować - używając komendy {{cmd | recipe}}. | ||
=== Lista kryteriów do odblokowania przepisów === | |||
{| class="wikitable mw-collapsible" | |||
!'''Przedmiot''' | |||
!Kryteria odblokowywujące | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|3|link=Zbroja}}{{ItemSprite|19|link=Armor}}{{ItemSprite|35|link=Armor}}{{ItemSprite|51|link=Armor}} [[Zbroja]] | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć odpowiedni materiał | |||
(Diamenty na diamentowy miecz itd.) | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazny miecz|Miecz}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazna siekiera|Siekiera}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazna motyka|Motyka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazny kilof|Kilof}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazna łopata|Łopata}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Tarcza}} | |||
| colspan="1" rowspan="10" |Mieć {{ItemLink|Sztabka żelaza|Sztabka żelaza|sztabkę żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kraty}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wiadro}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Samorodek żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=548|Ciężka wagowa płyta naciskowa|Wagowa płyta naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Lej}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazne drzwi}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=468|Żelazny właz}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Nożyce}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dioryt}} | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć {{ItemLink|Netherowy kwarc}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Granit}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=347|Blok kwarcu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Komparator}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=82|Detektor światła dziennego}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=636|Detektor}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=85|Stół rzemieślniczy}} | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć {{BlockLink|deski}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Znak|Tabliczka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Patyk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=125|Drewniany właz|właz}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drewniany przycisk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drewniana płyta naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=63|Podajnik}} | |||
| colspan="1" rowspan="6" |Mieć {{ItemLink|Pył czerwonego kamienia|pył czerwonego kamienia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=107|Blok dźwiękowy}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tłok}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=65|Pochodnia redstone}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Zegar}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kompas}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik ze skrzynią}} | |||
| colspan="1" rowspan="5" |Mieć {{ItemLink|Wagonik|wagonik}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik z piecem}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik z lejem}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wagonik z TNT}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tory}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wełna}} | |||
| colspan="1" rowspan="4" |Mieć {{ItemLink|Nić|nić}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Łuk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zaczep na linkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Wędka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Szklana butelka}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|szkło|Szkło|szkło}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=568|Barwiona szyba}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=221|Szyba}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Złote jabłko}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|Sztabka złota|sztabka złota|sztabkę złota}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Samorodek złota}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=549|Lekka wagowa płyta naciskowa|Wagowa płyta naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Błyszczący arbuz}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|Kawałek arbuza|kawałek arbuza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Arbuz}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Nasiona arbuza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Ciemny pryzmaryn}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|Odłamek pryzmarynu|odłamek pryzmarynu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pryzmaryn}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pryzmarynowe cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=177|Jack o'Lantern}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|id=176|dynię|dynia}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Placek dyniowy}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Nasiona dyni}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=346|Tory aktywacyjne}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|tory}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tory z czujnikiem}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=244|Zasilane tory}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Magmowy krem}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{ItemLink|Płomienny proszek|płomienny proszek}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Oko Kresu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ognista kula}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Brukowy murek}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|bruk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Piec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dźwignia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=79|Kamienne cegły}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|kamień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Przycisk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Płyta naciskowa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Płot}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć odpowiednie {{BlockLink|deski}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Furtka}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Drewniane drzwi}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Płomienny proszek}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Płomienna różdżka|płomienna różdżka|płomienną różdżkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Statyw alchemiczny}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Biblioteczka}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Książka|książka|książkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Książka z piórem}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=309|Czerwone cegły}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Cegła|cegła|cegłę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Doniczka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok purpuru}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Prażony owoc refrenu|prażony owoc refrenusu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=376|Słupek Endu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=155|Lepki tłok}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Kula szlamu|kula szlamu|kulę szlamu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Smycz}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok śniegu}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Śnieżka|śnieżka|śnieżkę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Śnieg}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kryształ Kresu}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Oko Kresu|oko Kresu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=143|Skrzynia Kresu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Szary barwnik}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna|mączkę kostną}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Limonkowy barwnik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=154|Jasnogłaz}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Jasnopył|jasnopył}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Widmowa strzała|strzała|Widmowa strzała}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=149|Zamszone kamienne cegły|Kamienne cegły}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{BlockLink|id=53|zamszony bruk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=215|Omszony brukowy murek}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Rzeźbiony czerwony piaskowiec|czerwony piaskowiec}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{BlockLink|czerwony piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładki czerwony piaskowiec|czerwony piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=342|Rzeźbiony piaskowiec}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{BlockLink|piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=343|Gładki piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Papier}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć {{ItemLink|Trzcina cukrowa|trzcina cukrowa|trzcinę cukrową}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Cukier}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Schody}} | |||
| colspan="1" rowspan="2" |Mieć odpowiedni blok | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=495|Półblok}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Sztandar}} | |||
| colspan="1" rowspan="3" |Mieć {{BlockLink|id=97|wełnę|wełna}} o odpowiednim kolorze | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Łóżko|id=białe łóżko}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dywan|Niebieski dywan|dywan}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Łódka}} | |||
|Być w {{BlockLink|woda|Woda}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok kości}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna|mączki kostnej}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok węgla}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Węgiel|węgiel|węgla}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok diamentu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Diament|diament|diamentów}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=34|Blok szmaragdu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Szmaragd|szmaragd|szmaragdów}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok złota}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Sztabka złota|sztabka złota|sztabek złota}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok żelaza}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Sztabka żelaza|sztabka żelaza|sztabek żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=217|Blok lazurytu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Lazuryt|lazuryt|lazurytu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=35|Blok czerwonego kamienia}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Pył czerwonego kamienia|pył czerwonego kamienia|pyłu czerwonego kamienia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok szlamu}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Kula szlamu|kula szlamu|kulek szlamu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok siana}} | |||
|Mieć 9 {{ItemLink|Zboże|zboże|zboża}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Barszcz czerwony}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Burak ćwikłowy|burak}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Różana czerwień}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Burak ćwikłowy|burak}}, {{BlockLink|mak}}, {{BlockLink|róża}}, lub {{BlockLink|czerwony tulipan}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Jasnoniebieski barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|niebieska orchidea}} lub {{ItemLink|Lazuryt|lazuryt}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Mączka kostna}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Kość|kość}} lub {{BlockLink|blok kości|Blok kości}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dozownik}} | |||
|Have a {{ItemLink|Łuk|łuk}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Zupa grzybowa}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Miska|miska}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Marchewka na patyku}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Marchewka|marchewka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=105|Glina (blok)}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Glina|glina}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Węgiel}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok węgla|Blok węgla}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Mapa}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Kompas|kompas}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Gulasz z królika}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Pieczony królik|pieczony królik}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Mleczowa żółć}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=14|Mniszek lekarski}} lub {{BlockLink|słonecznik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Szafa grająca}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Diament|diament}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Diament}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok diamentu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Strzała}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Pióro|pióro}} lub {{ItemLink|Krzemień|krzemień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Lampa}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=154|jasnogłaz}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sztabka złota}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok złota}} lub 9 {{ItemLink|Samorodek złota|samorodek złota|samorodków złota}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Złota marchewka}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Samorodek złota|samorodek złota}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Zboże}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok siana}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Lazuryt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok lazurytu|id=217}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Miska}} | |||
|Mieć {{BlockLink|Brązowy grzyb|grzyb}} lub {{BlockLink|Czerwony grzyb|grzyb}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=337|Netherowa cegła (blok)}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Netherowa cegła|netherowa cegła|netherową cegłę}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Magiczna latarnia}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Gwiazda Netheru|netherowa gwiazda|Netherową gwiazdę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Różowy barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|Piwonia|piwonia}}, {{BlockLink|różowy tulipan}}, lub {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna|mączkę kostną}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Filar purpuru|Blok purpuru}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok purpuru}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=348|Rzeźbiony blok kwarcu}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=347|blok kwarcu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Skóra}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Królicza skóra|Królicza skóra|króliczą skórę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pył czerwonego kamienia}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=35|blok czerwonego kamienia}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Przekaźnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=65|czerwona pochodnia|pochodnia redstone}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kula szlamu}} | |||
|Mieć {{BlockLink|Blok szlamu|blok szlamu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sfermentowane oko pająka}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Oko pająka|oko pająka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drabina}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Patyk|patyk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pochodnia}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Kamienny kilof|kamienny kilof}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Stojak na zbroję}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=43|Kamienna płyta}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skrzynia-pułapka}} | |||
|Mieć {{BlockLink|zaczep na linkę}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kocioł}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Wiadro z wodą|wiadro z wodą}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Karmazynowy barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|czosnek}} albo {{ItemLink|Lazuryt|lazuryt}} albo {{ItemLink|Różowy barwnik|różowy barwnik}} albo {{BlockLink|id=365|bez}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Jasnoszary barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|Houstonia błękitna|houstonia błękitna|houstonię błękitną}} albo {{ItemLink|Mączka kostna|mączka kostna}} albo [[kwiaty|margaretka]] albo [[kwiaty|biały tulipan]] | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ciasto}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Jajko|jajko}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Szmaragd}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=34|blok szmaragdu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kowadło}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok żelaza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sztabka żelaza}} | |||
|Mieć {{BlockLink|blok żelaza}} albo 9 {{ItemLink|Samorodek żelaza|samorodek żelaza|samorodków żelaza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pomarańczowy barwnik}} | |||
|Mieć {{BlockLink|pomarańczowy tulipan}} albo {{ItemLink|Mleczowa żółć|mleczowa żółć}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=466|Gładki andezyt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|andezyt}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ciastko}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Ziarna kakaowe|ziarna kakaowe}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Andezyt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|dioryt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=464|Gładki dioryt}} | |||
|Mieć {{BlockLink|dioryt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Cegły z kamienia Endu}} | |||
|Mieć {{BlockLink|kamień Kresu}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Krzesiwo}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Krzemień|krzemień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Barwione szkło|id=421}} | |||
|Mieć {{BlockLink|szkło}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=462|Gładki granit}} | |||
|Mieć {{BlockLink|granit}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Twarda ziemia}} | |||
|Mieć {{BlockLink|żwir}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|TNT}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Proch|proch}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Błękitny barwnik}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Lazuryt|lazuryt}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ramka na przedmiot}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Skóra|skóra}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok magmy}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Magmowy krem|magmowy krem}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Netherowy płot}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=337|blok netherowej cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok czerwonej netherowej cegły}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Brodawka|netherowa brodawka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklęć}} | |||
|Mieć {{BlockLink|obsydian}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Książka}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Papier|papier}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Latarnia morska}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Kryształy pryzmarynu|kryształy pryzmarynu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Czerwony piaskowiec}} | |||
|Mieć {{BlockLink|czerwony piasek}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Fioletowy barwnik}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Różana czerwień|różana czerwień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Piaskowiec}} | |||
|Mieć {{BlockLink|piasek}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Cement|id=665}} | |||
|Mieć {{BlockLink|piasek}} albo {{BlockLink|żwir}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=318|Rzeźbione kamienne cegły}} | |||
|Mieć {{BlockLink|id=79|kamienne cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skrzynia}} | |||
|Mieć 10 zajętych miejsc w [[ekwipunek|ekwipunku]] | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=591|Shulkerowa skrzynia}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Muszla Shulkera|skorupa Shulkera|skorupę Shulkera}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Deski}} | |||
|Mieć odpowiednie {{BlockLink|drewno}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=53|Zamszony bruk }} | |||
|Mieć {{BlockLink|Pnącze|pnącze|pnącza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Chleb}} | |||
|Mieć {{ItemLink|Pszenica|pszenica}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kolorowa wełna|wełna|id=267}} | |||
|Mieć {{BlockLink|wełna|Wełna|wełna}}(biała) | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Obraz}} | |||
|Mieć {{BlockLink|wełna}} | |||
|} | |||
== Historia == | == Historia == | ||
| Linia 56: | Linia 558: | ||
{{Historia|||snap=pre6|Kolejny raz zoptymalizowano wyszukiwanie w książce, głównie związane z modyfikacjami.}} | {{Historia|||snap=pre6|Kolejny raz zoptymalizowano wyszukiwanie w książce, głównie związane z modyfikacjami.}} | ||
{{Historia||1.12|Dodano dźwięki do powiadomień o nowo odkrytych recepturach.}} | {{Historia||1.12|Dodano dźwięki do powiadomień o nowo odkrytych recepturach.}} | ||
{{Historia|pu}} | |||
{{Historia||1.2|snap=build 1|Dodano książkę receptur.}} | |||
{{Historia|foot}} | {{Historia|foot}} | ||
| Linia 75: | Linia 579: | ||
[[en:Recipe book]] | [[en:Recipe book]] | ||
[[fr:Livre de recettes]] | |||
[[ja:クラフト/レシピ本]] | [[ja:クラフト/レシピ本]] | ||
[[zh:配方书]] | [[zh:配方书]] | ||
Wersja z 14:33, 1 sie 2017
| “ | Książka receptur, wraz z systemem postępów, pomoże nowym graczom w zrozumieniu gry, a doświadczonym przyniesie nowe wyzwania. | „ | |
| —Maria Lemón o postępach i książce receptur[1] |
Książka receptur (ang. Recipe book) jest mechanizmem w Minecraft, który pokazuje listę przedmiotów możliwych do wytworzenia.
Interfejs
| “ | Sposób, w jaki działa zwykłe przetrwanie* jest to, że albo "odkryjesz" przepis ręcznie, albo jakoś inaczej: "w porządku, teraz masz patyk, nauczę cię, jak zrobić kilof". Gdy odkryjesz recepturę, jest dostępna w książce receptur, możesz kliknąć na ekranie wytwarzania. Tam możesz zobaczyć wszystkie odkryte przedmioty i receptury jak je wytworzyć, więc nie musisz używać google, żeby coś stworzyć.
Mówię o zwykłym przetrwaniu, ponieważ jest to spersonalizowane. Na przykład niestandardowa mapa może wymagać, abyś wytworzył tylko rzeczy, które dali Ci, a nic więcej. W w zwykłym przetrwaniu jest to tylko narzędzie pozwalające zapamiętać receptury, których nie używasz zbyt często, lub nauczyć się nowych, o których mogłeś nie wiedzieć.'' |
„ | |
| —Dinnerbone o używaniu książki receptur[2] |


Książka receptur może być wyświetlana w 2x2 (ekwipunek) lub 3x3 (stół rzemieślniczy). Aby ją otworzyć należy wejść do interfejsu wytwarzania lub ekwipunku i nacisnąć na ikonę książki wiedzy.
Podobnie jak w Pocket Edition, książka receptur zawiera zbiór wszystkich odkrytych przepisów.
Przepisy są pokazywane w pięciu zakładkach:
- Pierwsza od góry, pokazuje wszystkie dotychczas odblokowane receptury.
- Druga zawiera przepisy narzędzi, broni i zbroi.
- Trzecia zawiera materiały budowlane.
- Czwarta jedzenie oraz materiały niezawarte w innych zakładkach
- Piąta pokazuje przepisy dotyczące redstone.
Kliknięcie elementu na liście spowoduje wyświetlenie przepisu w polu craftingu 2x2 lub 3x3. Element może być następnie wytworzony, jeśli materiały są dostępne; w przeciwnym razie pole z brakującym przedmiotem zostanie wyróżnione na czerwono. Przytrzymanie przycisku kliknięcia pokaże alternatywne wzorce dla tej samej receptury craftingu (na przykład trzymając wciśnięty przycisk sztandaru pokażą się wszystkie możliwe warianty przy użyciu różnych kolorów wełny). Klikając element z ⇧ Shift na liście spowoduje, że wszystkie materiały z ekwipunku znajdą się w polu wytwarzania.
Przycisk w prawym górnym rogu książki receptur przełącza między opcjami "Pokaż wszystkie" i "Pokaż wykonywalne", z których ostatnia zawiera tylko przepisy, na które gracz ma potrzebne materiały w ekwipunku. Lewy górny róg zawiera także pasek wyszukiwania, służący do wyszukiwania przedmiotu, którego recepturę chce się poznać.
Warto zauważyć, że książka receptur w ekwipunku będzie wyświetlać tylko receptury, które można utworzyć w polu 2x2; Jeśli gracz chce zobaczyć każdą możliwą recepturę, musisz użyć książki receptur w stole rzemielśniczym.
Uzyskanie

Przepisy są odblokowane po spełnieniu określonych kryteriów (np. Zbieranie materiałów, przebywanie w pobliżu wody, posiadanie określonej liczby zapełnionych miejsc w ekwipunku itp.) Lub używając książki wiedzy. Użycie sposobu na wytworzenie danego przedmiotu spowoduje również jego odblokowanie, jeśli /gamerule doLimitedCrafting pozostaje fałszywe.
Przepisy można również odblokować - używając komendy /recipe.
Lista kryteriów do odblokowania przepisów
Historia
| Pełna wersja | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 pażdziernika 2015 | Deweloperzy zastanawiali się nad możliwością wydania książki receptur w edycji kieszonkowej. | ||||
| 25 września 2016 | na MineCon 2016, Tommaso Checchi wyjaśnił potrzebę książki receptur, omawiając unifikację platform komputerowych i kieszonkowych. | ||||
| 1.12 | 23 marca 2017 | Maria Lemón ujawniła nową książkę receptur. | |||
| 17w13a | Dodano książkę receptur. | ||||
| 17w14a | Zmieniono ikonę przycisku ze standardowej książki na książkę wiedzy. | ||||
| Dodano opcję naciskania z ⇧ Shift do książki receptur, która umieszcza wszystkie dostępne materiały w polu wytwarzania. | |||||
| Dodano nowe powiadomienie, które pojawia się po odblokowaniu nowych receptur. | |||||
| Dodano easter egg, które pojawia się podczas wyszukiwania "excited" w książce receptur. | |||||
| 17w15a | Ikona w powiadomieniu pokazuje przedmiot, którego przepis został odblokowany. | ||||
| 17w17a | Zoptymalizowano książkę receptur. | ||||
Dodano znacznik NBT z tagiem toBeDisplayed , który przechowuje nazwy receptur, które zostały odblokowane, ale nie zostały jeszcze wyświetlone w pomocniku craftingu (używany do animacji nowych receptur). | |||||
| 17w18a | Zoptymalizowano książkę receptur, naprawiając błędy związane z opcją "Pokaż wykonywalne". | ||||
| Słowo pokazujące easter egg to od teraz "excitedze". | |||||
| pre1 | Po raz kolejny zoptymalizowano książkę receptur. | ||||
| pre3 | Zoptymalizowanie wyszukiwanie przepisów. | ||||
| pre6 | Kolejny raz zoptymalizowano wyszukiwanie w książce, głównie związane z modyfikacjami. | ||||
| 1.12 | Dodano dźwięki do powiadomień o nowo odkrytych recepturach. | ||||
| Nadchodzące zmiany w Pocket Edition | |||||
| 1.2 | build 1 | Dodano książkę receptur. | |||
Ciekawostki
- Po wyszukaniu "Excitedzee" w książce receptur, język gry zmieni się na Język Piratów.[3]
- Jest to odniesienie do nick'u Marii Lemón - "ExcitedZE", której skórką jest pirat.
Galeria
-
Pierwsze zdjęcie przedstawiające książkę receptur. Zdjęcie opublikowane przez Marię Lemón.
-
Opcja "pokaż wykonywalne".
-
Użycie funkcji wyszukiwania, aby pokazać na liście tylko przedmioty, do których wykonania jest potrzebny kamień
Przypisy
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.




