Tryb przetrwania: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
d pop.
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot dodał lzh:生
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 17 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[File:NowaGra.png|400px|right|thumb|Nowy, świeżo stworzony świat w trybie przetrwania.]]
[[File:NowaGra.png|400px|right|thumb|Nowy, świeżo stworzony świat w trybie przetrwania.]]
[[Plik:OpisPrzetrwanie.png|thumb|350px|right|Opis trybu przetrwania.]]
[[Plik:OpisPrzetrwanie.png|thumb|350px|right|Opis trybu przetrwania.]]
'''Tryb przetrwania''' (ang. ''Survival'') - jeden z pięciu dostępnych [[tryby gry|trybów gry]]. W tym trybie głównym zadaniem gracza jest przetrwanie, w związku z czym musi zbierać surowce, [[wytwarzanie|wytwarzać]] [[przedmioty]], [[narzędzia]], [[blok]]i, walczyć z agresywnymi [[moby|mobami]], zdobywać [[jedzenie|pożywienie]] i punkty [[doświadczenie|doświadczenia]], oraz eksplorować świat.
'''Tryb przetrwania''' (ang. ''Survival'') jeden z dostępnych [[tryby gry|trybów gry]]. W tym trybie głównym zadaniem gracza jest przetrwanie, w związku z czym musi zbierać surowce, [[wytwarzanie|wytwarzać]] różne [[przedmioty]], w tym [[narzędzia]] i [[Broń|bronie]], wydobywać [[blok]]i, walczyć z agresywnymi [[mob]]ami, zdobywać [[pożywienie]] i punkty [[doświadczenie|doświadczenia]], oraz eksplorować świat.


== Rozgrywka ==
== Rozgrywka ==
W trybie przetrwania, gracz posiada [[ekwipunek]], gdzie może przechowywać swoje przedmioty. Wiele przedmiotów i bloków może być łączonych ze sobą w drodze [[wytwarzanie|wytwarzania]], dzięki czemu gracz może tworzyć narzędzia, nowe przedmioty i nowe bloki. Część przedmiotów można wytworzyć w polu wytwarzania 2x2 znajdującym się w ekwipunku, lecz większość da się tylko za pomocą [[stół rzemieślniczy|stołu rzemieślniczego]], gdyż ich receptury wymagają pola wytwarzania o rozmiarach 3x3. Wiele przedmiotów da się pozyskać także innymi drogami, niż wytwarzanie, np. za pomocą [[przetapianie|przetapiania]], [[alchemia|warzenia]], [[naprawa przedmiotów|naprawiania]], czy [[zaklinanie|zaklinania]].
W trybie przetrwania, gracz posiada [[ekwipunek]], gdzie może przechowywać swoje przedmioty. Wiele przedmiotów i bloków może być łączonych ze sobą w drodze [[wytwarzanie|wytwarzania]], dzięki czemu gracz może tworzyć narzędzia, nowe przedmioty i nowe bloki. Część przedmiotów można wytworzyć w polu wytwarzania 2x2 znajdującym się w ekwipunku, lecz większość da się tylko za pomocą [[stół rzemieślniczy|stołu rzemieślniczego]], gdyż ich receptury wymagają pola wytwarzania o rozmiarach 3x3. Wiele przedmiotów da się pozyskać także innymi drogami niż wytwarzanie, np. za pomocą [[przetapianie|przetapiania]], [[alchemia|warzenia]], czy [[Handel|handlu]]. Niektóre przedmioty można też [[Zaklinanie|zaklinać]], by poprawić ich własności.


[[Plik:Ekwipunek.png|250px|thumb|left|Ekwipunek w trybie przetrwania.]]
[[Plik:Ekwipunek.png|250px|thumb|left|Ekwipunek w trybie przetrwania.]]


Gracz może eksplorować bardzo duży świat, oraz dwa wymiary - [[Nether]] i [[End]] w poszukiwaniu surowców, materiałów, dobrego miejsca na swoje schronienie, czy rozmaitych [[układy generowane|struktur]]. Te mogą znajdować się w różnych miejscach - na ziemi (np. [[wioski]], [[igloo]]), pod ziemią (np. [[twierdza|twierdze]], [[opuszczona kopalnia|opuszczone kopalnie]]), oraz w powietrzu (np. [[statek Endu]]). Często można w nich znaleźć różne wartościowe przedmioty np. [[złote jabłko|zaklęte złote jabłka]], czy [[Elytry]]. Do przemierzania świata gracz może natomiast wykorzystać różne środki transportu np. [[koń|konie]], [[łódka|łódki]], lub [[wagonik]]i.
Gracz może eksplorować trzy wymiary - [[Nadziemie]], [[Nether]] i [[End]] - w poszukiwaniu surowców, materiałów, dobrego miejsca na swoje schronienie, czy rozmaitych [[układy generowane|struktur]]. Te mogą znajdować się w różnych miejscach - na ziemi (np. [[wioski]], [[igloo]]), pod ziemią (np. [[twierdza|twierdze]], [[opuszczona kopalnia|opuszczone kopalnie]]), oraz w powietrzu (np. [[statek Endu]]). Często można w nich znaleźć różne wartościowe przedmioty, np. [[diament]]y, [[zaklęte złote jabłko|zaklęte złote jabłka]] czy [[elytry]]. Do przemierzania świata gracz może natomiast wykorzystać różne środki transportu, np. [[koń|konie]], [[wielbłąd]]y, [[łódka|łódki]].


Tryb przetrwania jest wzbogacony o różne elementy rodem z gier RPG, na które gracz musi zwracać uwagę i o które musi dbać - [[życie|zdrowie]], [[głód]], [[zbroja|pancerz]], [[doświadczenie]], oraz powietrze (pod wodą). I tak, np. gdy gracz nie będzie jadł, nie będzie odnawiało mu się zdrowie<ref name="pokojowy">Z wyjątkiem sytuacji, gdy [[poziomy trudności|poziom trudności]] jest ustawiony na "Pokojowy"</ref>, gdy gracz otrzyma za dużo obrażeń, np. od ataku agresywnych mobów<ref name="pokojowy" />, lub od upadku, [[śmierć|zginie]] i odrodzi się przy swoim [[łóżko|łóżku]] albo, jeśli go nie miał, lub zostało zniszczone, na swoim pierwotnym [[spawn]]ie, gdy gracz będzie zbyt długi czas przebywał pod wodą może utonąć, gdy gracz nie posiada zbroi jest bardziej narażony na otrzymywanie obrażeń, gdy gracz nie posiada wystarczającej ilości punktów doświadczenia nie może zaklinać itd.  
Tryb przetrwania jest wzbogacony o różne elementy rodem z gier RPG, na które gracz musi zwracać uwagę i o które musi dbać - [[zdrowie]], [[głód]], [[zbroja|zbroję]], [[doświadczenie]], oraz tlen (nie można oddychać pod wodą). I tak, np. gdy gracz nie będzie jadł, nie będzie odnawiało mu się zdrowie<ref name="pokojowy">Z wyjątkiem sytuacji, gdy [[poziom trudności]] jest ustawiony na „Pokojowy”</ref>. Gdy gracz otrzyma za dużo obrażeń, np. od ataku agresywnych mobów<ref name="pokojowy" />, lub od upadku, [[śmierć|zginie]] i odrodzi się przy swoim [[łóżko|łóżku]] bądź [[Kotwica odrodzenia|kotwicy odrodzenia]], albo, jeśli ich nie miał lub zostały one zniszczone, na swoim pierwotnym punkcie odrodzenia. Gdy gracz będzie zbyt długi czas przebywał pod wodą może utonąć, gdy gracz nie posiada zbroi jest bardziej narażony na otrzymywanie obrażeń, gdy gracz nie posiada wystarczającej ilości punktów doświadczenia nie może zaklinać itd.


[[Plik:HUD.png|400px|thumb|right|Wszystkie dostępne paski gracza - pasek pancerza, powietrza, zdrowia, głodu i doświadczenia.]]
[[Plik:HUD.png|400px|thumb|right|Wszystkie dostępne paski gracza - pasek pancerza, powietrza, zdrowia, głodu i doświadczenia.]]


Gracz może zmieniać [[poziomy trudności|poziom trudności]], jeżeli rozgrywka okaże się dla niego zbyt trudna, lub zbyt łatwa. Obecnie w grze znajdują się cztery poziomy trudności: pokojowy, łatwy, normalny i trudny. W grze znajduje się także [[Hardcore|tryb Hardcore]], który jest trudniejszą odmianą trybu przetrwania, z zablokowaną możliwością zmiany poziomu trudności (jest on ustawiony na "Trudny"), oraz z brakiem możliwości odrodzenia po śmierci.  
Gracz może zmieniać [[poziom trudności]] (o ile nie został zablokowany na danym świecie), jeżeli rozgrywka okaże się dla niego zbyt trudna lub zbyt łatwa. W grze znajdują się cztery poziomy trudności: pokojowy, łatwy, normalny i trudny. W grze znajduje się także tryb [[Hardcore]], który jest trudniejszą odmianą trybu przetrwania, z zablokowaną możliwością zmiany poziomu trudności (jest on ustawiony na „Trudny”), oraz z brakiem możliwości odrodzenia po śmierci.


Do przełączenia się na tryb przetrwania gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode survival}}, {{cmd|gamemode s}} lub {{cmd|gamemode 0}}.
Jeśli świat ma włączone korzystanie z [[Polecenia|poleceń]], do przełączenia się na tryb przetrwania gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode survival}}.


=== Cele ===
=== Cele ===
Formalnie, ''Minecraft'' jest grą bez żadnego wyznaczonego celu, nie posiada też żadnej fabuły, ani historii. Mimo to twórcy zawarli w nim pewien schemat zachęcający gracza do podejmowania wyzwań, wykonywania zadań i rozmaitych czynności, oraz po prostu do odkrywania gry. Gracz, budując, eksplorując i kopiąc na bieżąco gromadzi różne przedmioty, [[łupy]] i [[minerały]], dzięki czemu może ulepszać swoje stare przedmioty, a także tworzyć coraz to nowsze i lepsze. Z biegiem czasu potrafi robić coraz więcej i więcej, np. może podróżować do [[Nether]]u, lub [[End]]u.
Formalnie, ''Minecraft'' jest grą bez żadnego wyznaczonego celu, nie posiada też żadnej fabuły, ani historii. Mimo to twórcy zawarli w nim pewien schemat zachęcający gracza do podejmowania wyzwań, wykonywania zadań i rozmaitych czynności, oraz po prostu do odkrywania gry. Gracz, budując, eksplorując i kopiąc na bieżąco gromadzi różne przedmioty, [[łupy]] i [[minerały]], dzięki czemu może ulepszać swoje stare przedmioty, a także tworzyć coraz to nowsze i lepsze. Z biegiem czasu potrafi robić coraz więcej i więcej, np. może podróżować do [[Nether]]u, lub [[End]]u.


Gracz może "skończyć grę" w trybie przetrwania, pokonując [[smok Endu|smoka Endu]], lecz nie oznacza to, że gra faktycznie się kończy. Można w nią nadal grać, a gracz w nagrodę dostaje [[jajo smoka]], ogromną ilość punktów doświadczenia, oraz zewnętrzne wyspy Endu do eksploracji. W grze istnieje również drugi opcjonalny boss, [[Wither]], który staje się dostępny w połowie gry, po dotarciu do Netheru.  
Gracz może „skończyć grę” w trybie przetrwania, pokonując [[smok Endu|smoka Endu]], lecz nie oznacza to, że gra faktycznie się kończy. Można w nią nadal grać, a gracz w nagrodę dostaje [[smocze jajo]], ogromną ilość punktów doświadczenia, oraz zewnętrzne wyspy Endu do eksploracji. W grze istnieje również drugi opcjonalny boss, [[Wither]], który staje się dostępny w połowie gry, po dotarciu do Netheru.


Gracze oczywiście często sami wyznaczają sobie cele w grze, próbując je stopniowo osiągnąć. Częstymi celami graczy stawianymi sobie są np. budowa danego obiektu, eksploracja świata, jego modyfikowanie i gospodarowanie, bądź wykonanie wszystkich [[postępy|postępów]]. Niektórzy gracze wyznaczają sobie również cele związane z udziałem w społecznościach, podyktowane np. chęcią pochwalenia się swoimi osiągnięciami, stworzeniem poradnika, lub serii krótkich filmów typu "let's play".
Gracze oczywiście często sami wyznaczają sobie cele w grze, próbując je stopniowo osiągnąć. Częstymi celami graczy stawianymi sobie są np. budowa danego obiektu, eksploracja świata, jego modyfikowanie i gospodarowanie, bądź wykonanie wszystkich [[postęp]]ów. Niektórzy gracze wyznaczają sobie również cele związane z udziałem w społecznościach, podyktowane np. chęcią pochwalenia się swoimi osiągnięciami, stworzeniem poradnika, lub serii krótkich filmów typu „let's play”.


=== Jednoosobowy tryb przetrwania (SSP) ===
=== Jednoosobowy tryb przetrwania (SSP) ===
Linia 34: Linia 34:


== Cechy ==
== Cechy ==
{| class="wikitable sortable" style="width: auto; text-align: center; font-size: smaller" data-description="Game mode features"
{| class="wikitable sortable mw-collapsible" style="text-align:center" data-description="Game mode features"
|+
!'''Cecha'''
!'''Cecha'''
![[Tryb przetrwania]]
!Tryb przetrwania
|-
|-
! Wymagane konto premium
! Dostępny w [[tryb demo|trybie demo]]
| {{tc|częściowo|Do rozgrywki wieloosobowej}}<ref>W [[tryb demo|trybie demo]] gracz może bez konieczności posiadania konta premium grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.</ref>
| {{tc|częściowo|Do rozgrywki wieloosobowej}}<ref>Gracz może grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.</ref>
|-
! Dostępność
| {{tc|tak}}
|-
! [[Multiplayer]]
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Wytwarzanie]]
! [[Wytwarzanie]]
Linia 65: Linia 60:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Spawn|Odrodzenie]] po [[śmierć|śmierci]]
! [[Odradzanie]] się po [[śmierć|śmierci]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Umieszczanie/niszczenie [[blok]]ów
! Umieszczanie/niszczenie [[blok]]ów
| {{tc|tak}}
|-
! [[Moby]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Nieskończona ilość bloków
! Nieskończona ilość bloków
| {{tc|częściowo}}<ref name="Bloki">W trybie przetrwania istnieją sposoby pozyskiwania nieograniczonych ilości konkretnych [[zasoby odnawialne|zasobów odnawialnych]], takich jak [[drewno]], [[bruk]], czy [[woda]]. Ponadto obszerna mapa umożliwia zgromadzenie wystarczająco dużej ilości zasobów potrzebnych do rozgrywki.</ref>
| {{tc|częściowo}}<ref name="Bloki">W trybie przetrwania istnieją sposoby pozyskiwania nieograniczonych ilości konkretnych [[zasoby odnawialne|zasobów odnawialnych]], takich jak [[drewno]], [[bruk]], czy [[woda]]. Ponadto obszerna mapa umożliwia zgromadzenie wystarczająco dużej ilości zasobów potrzebnych do rozgrywki.</ref>
|-
! [[Cykl dnia i nocy]]
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Komendy]]
! [[Komendy]]
| {{tc|częściowo|Można włączyć/wyłączyć}}
| {{tc|częściowo|Można włączyć/wyłączyć}}
|-
|-
! Ustalony [[poziomy trudności|poziom trudności]]
! Ustalony [[poziom trudności]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Głód]]
! [[Głód]]
| {{tc|częściowo}}<ref name="Głód">Głód nie wpływa na graczy w trybie pokojowym, a może zabić, tylko, jeżeli [[poziomy trudności|poziom trudności]] jest ustawiony na "Trudny".</ref>
| {{tc|częściowo}}<ref name="Głód">Głód nie wpływa na graczy w trybie pokojowym, a może zabić, tylko, jeżeli [[poziomy trudności|poziom trudności]] jest ustawiony na "Trudny".</ref>
|-
! Dostępność w [[Pocket Edition]]
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Przenikanie przez bloki
! Przenikanie przez bloki
Linia 100: Linia 86:
{{Historia||0.24 SURVIVAL TEST|Dodano tryb przetrwania. Gracz po śmierci nie odradzał się.}}
{{Historia||0.24 SURVIVAL TEST|Dodano tryb przetrwania. Gracz po śmierci nie odradzał się.}}
{{Historia|i}}
{{Historia|i}}
{{Historia||0.31|snap=29 stycznia 2010|Dodano [[Crafting|wytwarzanie]].}}
{{Historia||0.31|snap=29 stycznia 2010|Dodano [[wytwarzanie]].}}
{{Historia|f}}
{{Historia|f}}
{{Historia||27 marca 2010|Dodano możliwość odradzania się po śmierci.}}
{{Historia||27 marca 2010|Dodano możliwość odradzania się po śmierci.}}
Linia 109: Linia 95:
|Od teraz każdy świat gracza to w rzeczywistości serwer, który można w dowolnej chwili otworzyć/zamknąć dla innych graczy.  
|Od teraz każdy świat gracza to w rzeczywistości serwer, który można w dowolnej chwili otworzyć/zamknąć dla innych graczy.  
|Zmiana ta miała na celu zmniejszenie nakładu pracy wymaganego do naprawiania błędów w dwóch różnych częściach gry przy jednocześnie niewielkich kosztach.}}
|Zmiana ta miała na celu zmniejszenie nakładu pracy wymaganego do naprawiania błędów w dwóch różnych częściach gry przy jednocześnie niewielkich kosztach.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.2.0|Dodano tryb przetrwania.}}
{{Historia||0.2.0|Dodano tryb przetrwania.}}
Linia 122: Linia 109:
[[Kategoria:Tryby gry]]
[[Kategoria:Tryby gry]]


[[cs:Survival/cz]]
[[cs:Hra o přežití]]
[[de:Überlebensmodus]]
[[de:Überlebensmodus]]
[[en:Survival]]
[[en:Survival]]
[[es:Modo supervivencia]]
[[es:Supervivencia]]
[[fr:Survie]]
[[fr:Survie]]
[[hu:Túlélő (játékmód)]]
[[hu:Túlélő]]
[[it:Sopravvivenza]]
[[ja:サバイバル]]
[[ja:サバイバル]]
[[ko:서바이벌 모드]]
[[ko:서바이벌 모드]]
[[nl:Survival (Game Mode)]]
[[lzh:生]]
[[pt-br:Modo de sobrevivência]]
[[nl:Overleven]]
[[pt:Sobrevivência]]
[[ru:Выживание]]
[[ru:Выживание]]
[[th:Survival/th]]
[[th:เอาชีวิตรอด]]
[[tr:Survival/tr]]
[[tr:Hayatta Kalma]]
[[uk:Виживання]]
[[zh:生存模式]]
[[zh:生存模式]]

Aktualna wersja na dzień 23:14, 4 gru 2025

Nowy, świeżo stworzony świat w trybie przetrwania.
Opis trybu przetrwania.

Tryb przetrwania (ang. Survival) – jeden z dostępnych trybów gry. W tym trybie głównym zadaniem gracza jest przetrwanie, w związku z czym musi zbierać surowce, wytwarzać różne przedmioty, w tym narzędzia i bronie, wydobywać bloki, walczyć z agresywnymi mobami, zdobywać pożywienie i punkty doświadczenia, oraz eksplorować świat.

Rozgrywka

W trybie przetrwania, gracz posiada ekwipunek, gdzie może przechowywać swoje przedmioty. Wiele przedmiotów i bloków może być łączonych ze sobą w drodze wytwarzania, dzięki czemu gracz może tworzyć narzędzia, nowe przedmioty i nowe bloki. Część przedmiotów można wytworzyć w polu wytwarzania 2x2 znajdującym się w ekwipunku, lecz większość da się tylko za pomocą stołu rzemieślniczego, gdyż ich receptury wymagają pola wytwarzania o rozmiarach 3x3. Wiele przedmiotów da się pozyskać także innymi drogami niż wytwarzanie, np. za pomocą przetapiania, warzenia, czy handlu. Niektóre przedmioty można też zaklinać, by poprawić ich własności.

Ekwipunek w trybie przetrwania.

Gracz może eksplorować trzy wymiary - Nadziemie, Nether i End - w poszukiwaniu surowców, materiałów, dobrego miejsca na swoje schronienie, czy rozmaitych struktur. Te mogą znajdować się w różnych miejscach - na ziemi (np. wioski, igloo), pod ziemią (np. twierdze, opuszczone kopalnie), oraz w powietrzu (np. statek Endu). Często można w nich znaleźć różne wartościowe przedmioty, np. diamenty, zaklęte złote jabłka czy elytry. Do przemierzania świata gracz może natomiast wykorzystać różne środki transportu, np. konie, wielbłądy, łódki.

Tryb przetrwania jest wzbogacony o różne elementy rodem z gier RPG, na które gracz musi zwracać uwagę i o które musi dbać - zdrowie, głód, zbroję, doświadczenie, oraz tlen (nie można oddychać pod wodą). I tak, np. gdy gracz nie będzie jadł, nie będzie odnawiało mu się zdrowie[1]. Gdy gracz otrzyma za dużo obrażeń, np. od ataku agresywnych mobów[1], lub od upadku, zginie i odrodzi się przy swoim łóżku bądź kotwicy odrodzenia, albo, jeśli ich nie miał lub zostały one zniszczone, na swoim pierwotnym punkcie odrodzenia. Gdy gracz będzie zbyt długi czas przebywał pod wodą może utonąć, gdy gracz nie posiada zbroi jest bardziej narażony na otrzymywanie obrażeń, gdy gracz nie posiada wystarczającej ilości punktów doświadczenia nie może zaklinać itd.

Wszystkie dostępne paski gracza - pasek pancerza, powietrza, zdrowia, głodu i doświadczenia.

Gracz może zmieniać poziom trudności (o ile nie został zablokowany na danym świecie), jeżeli rozgrywka okaże się dla niego zbyt trudna lub zbyt łatwa. W grze znajdują się cztery poziomy trudności: pokojowy, łatwy, normalny i trudny. W grze znajduje się także tryb Hardcore, który jest trudniejszą odmianą trybu przetrwania, z zablokowaną możliwością zmiany poziomu trudności (jest on ustawiony na „Trudny”), oraz z brakiem możliwości odrodzenia po śmierci.

Jeśli świat ma włączone korzystanie z poleceń, do przełączenia się na tryb przetrwania gracz może użyć komendy /gamemode survival.

Cele

Formalnie, Minecraft jest grą bez żadnego wyznaczonego celu, nie posiada też żadnej fabuły, ani historii. Mimo to twórcy zawarli w nim pewien schemat zachęcający gracza do podejmowania wyzwań, wykonywania zadań i rozmaitych czynności, oraz po prostu do odkrywania gry. Gracz, budując, eksplorując i kopiąc na bieżąco gromadzi różne przedmioty, łupy i minerały, dzięki czemu może ulepszać swoje stare przedmioty, a także tworzyć coraz to nowsze i lepsze. Z biegiem czasu potrafi robić coraz więcej i więcej, np. może podróżować do Netheru, lub Endu.

Gracz może „skończyć grę” w trybie przetrwania, pokonując smoka Endu, lecz nie oznacza to, że gra faktycznie się kończy. Można w nią nadal grać, a gracz w nagrodę dostaje smocze jajo, ogromną ilość punktów doświadczenia, oraz zewnętrzne wyspy Endu do eksploracji. W grze istnieje również drugi opcjonalny boss, Wither, który staje się dostępny w połowie gry, po dotarciu do Netheru.

Gracze oczywiście często sami wyznaczają sobie cele w grze, próbując je stopniowo osiągnąć. Częstymi celami graczy stawianymi sobie są np. budowa danego obiektu, eksploracja świata, jego modyfikowanie i gospodarowanie, bądź wykonanie wszystkich postępów. Niektórzy gracze wyznaczają sobie również cele związane z udziałem w społecznościach, podyktowane np. chęcią pochwalenia się swoimi osiągnięciami, stworzeniem poradnika, lub serii krótkich filmów typu „let's play”.

Jednoosobowy tryb przetrwania (SSP)

Jednoosobowy tryb przetrwania to domyślny tryb gry. Gracz może grać w SSP bez względu na to, czy posiada w danej chwili łącze internetowe, czy nie (trzeba jednak wcześniej pozwolić grze pobrać odpowiednie pliki, do czego potrzebny jest Internet; po wykonaniu tej czynności do grania nie jest już on wymagany).

Wieloosobowy tryb przetrwania (SMP)

Wczesny SMP.
 Osobny artykuł: Gra wieloosobowa.

Wieloosobowy tryb przetrwania umożliwia graczom wspólną rozgrywkę na tworzonych do tego celu serwerach. Dzięki temu mogą ze sobą współpracować i wspólnie osiągać swoje wyznaczone cele, bądź też ze sobą rywalizować np. w mini-grach typu Spleef, Build Battle, czy PvP.

Cechy

Cecha Tryb przetrwania
Dostępny w trybie demo Do rozgrywki wieloosobowej[2]
Wytwarzanie Tak
Przetapianie Tak
Alchemia Tak
Zaklinanie Tak
Ekwipunek Tak
Życie Tak
Odradzanie się po śmierci Tak
Umieszczanie/niszczenie bloków Tak
Nieskończona ilość bloków Częściowo[3]
Komendy Można włączyć/wyłączyć
Ustalony poziom trudności Nie
Głód Częściowo[4]
Przenikanie przez bloki Nie

Historia

Classic
0.24 SURVIVAL TESTDodano tryb przetrwania. Gracz po śmierci nie odradzał się.
Indev
0.3129 stycznia 2010Dodano wytwarzanie.
Infdev
27 marca 2010Dodano możliwość odradzania się po śmierci.
Alpha
1.0.15Dodano wieloosobowy tryb przetrwania. Oprogramowanie dla tych serwerów ukazało się 4 sierpnia 2010 roku.
Pełna wersja
1.3.1Jednoosobowy tryb przetrwania został technicznie usunięty.
Od teraz każdy świat gracza to w rzeczywistości serwer, który można w dowolnej chwili otworzyć/zamknąć dla innych graczy.
Zmiana ta miała na celu zmniejszenie nakładu pracy wymaganego do naprawiania błędów w dwóch różnych częściach gry przy jednocześnie niewielkich kosztach.
Pocket Edition Alpha
0.2.0Dodano tryb przetrwania.
0.3.0Dodano wytwarzanie.
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1Dodano tryb przetrwania.


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

  1. 1,0 1,1 Z wyjątkiem sytuacji, gdy poziom trudności jest ustawiony na „Pokojowy”
  2. Gracz może grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.
  3. W trybie przetrwania istnieją sposoby pozyskiwania nieograniczonych ilości konkretnych zasobów odnawialnych, takich jak drewno, bruk, czy woda. Ponadto obszerna mapa umożliwia zgromadzenie wystarczająco dużej ilości zasobów potrzebnych do rozgrywki.
  4. Głód nie wpływa na graczy w trybie pokojowym, a może zabić, tylko, jeżeli poziom trudności jest ustawiony na "Trudny".