Zaklinanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 31.128.16.26) i przywrócono wersję 123754 autorstwa 5.172.255.45 Wandalizm
→‎Zaklęcia broni: dodane zaklęcia kuszy i trójzębu.
Linia 133: Linia 133:
=== Zaklęcia broni ===
=== Zaklęcia broni ===
|- align="center"
|- align="center"
! 16
! 10
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
Linia 142: Linia 142:
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Pogromca nieumarłych" i "Zmora stawonogów".
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Pogromca nieumarłych" i "Zmora stawonogów".
|- align="center"
|- align="center"
! 17
! 11
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
Linia 151: Linia 151:
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Zmora stawonogów".
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Zmora stawonogów".
|- align="center"
|- align="center"
! 18
! 12
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
Linia 160: Linia 160:
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Pogromca nieumarłych".
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Pogromca nieumarłych".
|- align="center"
|- align="center"
! 19
! 13
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| -
| -
Linia 169: Linia 169:
| Nie łączy się z dodatkowym odrzutem przy ataku w trakcie biegu.
| Nie łączy się z dodatkowym odrzutem przy ataku w trakcie biegu.
|- align="center"
|- align="center"
! 20
! 14
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| -
| -
Linia 178: Linia 178:
| Mięso zostanie upieczone jeżeli mob zostanie zabity w wyniku ognistych obrażeń. Średnio użyteczne, gdyż wszystkie [[moby]] z [[Nether]]u są odporne na ogień i lawę.
| Mięso zostanie upieczone jeżeli mob zostanie zabity w wyniku ognistych obrażeń. Średnio użyteczne, gdyż wszystkie [[moby]] z [[Nether]]u są odporne na ogień i lawę.
|- align="center"
|- align="center"
! 21
! 15
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| -
| -
Linia 187: Linia 187:
|
|
|- align="center"
|- align="center"
! 22
! 16
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| -
| -
Linia 196: Linia 196:
|
|
|- align="center"
|- align="center"
! 48
! 17
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| -
| -
Linia 214: Linia 214:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 49
! 18
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| -
| -
Linia 223: Linia 223:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 50
! 19
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| -
| -
Linia 232: Linia 232:
|Przy pomocy strzały wystrzelonej z łuku z tym zaklęciem można aktywować TNT.
|Przy pomocy strzały wystrzelonej z łuku z tym zaklęciem można aktywować TNT.
|- align="center"
|- align="center"
! 51
! 20
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]  
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]  
| -
| -
Linia 241: Linia 241:
| Może to być szczególnie użyteczne przeciwko [[Smok Endu|smokowi Endu]]. Strzały uzyskane dzięki temu zaklęciu nie mogą zostać odzyskane, podobnie jak w przypadku strzał [[szkielet]]ów. Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Naprawa".
| Może to być szczególnie użyteczne przeciwko [[Smok Endu|smokowi Endu]]. Strzały uzyskane dzięki temu zaklęciu nie mogą zostać odzyskane, podobnie jak w przypadku strzał [[szkielet]]ów. Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Naprawa".
|- align="center"
|- align="center"
! 52
! 21
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| -
| -
Linia 250: Linia 250:
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
|- align="center"
|- align="center"
! 53
! 22
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| -
| -
Linia 259: Linia 259:
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
|- align="center"
|- align="center"
! 54
! 23
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| -
| -
Linia 268: Linia 268:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 55
! 24
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| -
| -
Linia 276: Linia 276:
| Każdy poziom zwiększa zasięg wyrzutu gracza.
| Każdy poziom zwiększa zasięg wyrzutu gracza.
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Porażenie" i "Lojalność".
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Porażenie" i "Lojalność".
|-
!25
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
| -
|Szybkie przeładowanie
|Skraca czas ładowania kuszy.
|III
|Każdy poziom skraca czas ładowania o 0.25 sekundy.
|Na III-cim poziomie są nieco szybsze niż [[Łuk|łuki]].
|-
!26
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
| -
|Wielostrzał
|Wystrzeliwuje na raz 3 strzały, ale zużywa tylko jedną.
|I
|
|Działa również z [[Fajerwerk|fajerwerkami]]. Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Przeszycie".
|-
!27
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
| -
|Przeszycie
|Strzała przelatuje przez byty zadając im obrażenia.
|IV
|Każdy poziom zwiększa ilość bytów przez które przelatuje strzała.
|Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Wielostrzał".
|-
|-
! colspan=8 |
! colspan=8 |
Linia 281: Linia 308:
=== Zaklęcia narzędzi ===
=== Zaklęcia narzędzi ===
|- align="center"
|- align="center"
! 32
! 28
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Nożyce.png|link=Nożyce]]
| [[Plik:Grid_Nożyce.png|link=Nożyce]]
Linia 290: Linia 317:
| Większość bloków pęka niemalże od razu na IV i/lub V poziomie.
| Większość bloków pęka niemalże od razu na IV i/lub V poziomie.
|- align="center"
|- align="center"
! 33
! 29
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| -
| -
Linia 299: Linia 326:
| Nie działa na [[spawner potworów]]. Działa na [[kamień]], [[lód]], [[szkło]], [[blok trawy]], [[Grzybnia|grzybnię]], [[wielkie grzyby]], [[Skrzynia Kresu|skrzynię Endu]], [[jasnogłaz]], [[arbuz]]y, [[twarda ziemia|twardą ziemię]], [[bielica|bielicę]] oraz wszystkie [[rudy]].
| Nie działa na [[spawner potworów]]. Działa na [[kamień]], [[lód]], [[szkło]], [[blok trawy]], [[Grzybnia|grzybnię]], [[wielkie grzyby]], [[Skrzynia Kresu|skrzynię Endu]], [[jasnogłaz]], [[arbuz]]y, [[twarda ziemia|twardą ziemię]], [[bielica|bielicę]] oraz wszystkie [[rudy]].
|- align="center"
|- align="center"
! 34
! 30
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]][[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]][[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]][[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]][[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]
<hr> [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]][[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
<hr> [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]][[Plik:Kusza.png|32x32px]][[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
<hr> [[Plik:Grid_Żelazny_hełm.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazny_napierśnik.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_nogawice.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_buty.png|link=Zbroja]]
<hr> [[Plik:Grid_Żelazny_hełm.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazny_napierśnik.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_nogawice.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_buty.png|link=Zbroja]]
| [[Plik:Grid_Żelazna_motyka.png|link=Motyka]] [[Plik:Grid_Nożyce.png|link=Nożyce]] [[Plik:Grid_Krzesiwo.png|link=Krzesiwo]] [[Plik:Grid_Marchewka_na_patyku.png|link=Marchewka na patyku]]
| [[Plik:Grid_Żelazna_motyka.png|link=Motyka]] [[Plik:Grid_Nożyce.png|link=Nożyce]] [[Plik:Grid_Krzesiwo.png|link=Krzesiwo]] [[Plik:Grid_Marchewka_na_patyku.png|link=Marchewka na patyku]]
Linia 314: Linia 341:
|
|
|- align="center"
|- align="center"
! 35
! 31
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| -
| -
Linia 327: Linia 354:
|-
|-
|- align="center"
|- align="center"
! 61
! 32
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| -
| -
Linia 336: Linia 363:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 62
! 33
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| -
| -
Linia 349: Linia 376:
=== Inne zaklęcia ===
=== Inne zaklęcia ===
|- align="center"
|- align="center"
! 70
! 34
| -
| -
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]][[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]][[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]][[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]][[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]
<hr /> [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]][[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
<hr /> [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]][[Plik:Kusza.png|32x32px]][[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
<hr /> [[Plik:Grid_Żelazny_hełm.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazny_napierśnik.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_nogawice.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_buty.png|link=Zbroja]]
<hr /> [[Plik:Grid_Żelazny_hełm.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazny_napierśnik.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_nogawice.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_buty.png|link=Zbroja]]
<hr /> [[Plik:Grid_Żelazna_motyka.png|link=Motyka]] [[Plik:Grid_Nożyce.png|link=Nożyce]] [[Plik:Grid_Krzesiwo.png|link=Krzesiwo]] [[Plik:Grid_Marchewka_na_patyku.png|link=Marchewka na patyku]][[Plik:Grid Tarcza.png|link=Tarcza]] [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
<hr /> [[Plik:Grid_Żelazna_motyka.png|link=Motyka]] [[Plik:Grid_Nożyce.png|link=Nożyce]] [[Plik:Grid_Krzesiwo.png|link=Krzesiwo]] [[Plik:Grid_Marchewka_na_patyku.png|link=Marchewka na patyku]][[Plik:Grid Tarcza.png|link=Tarcza]] [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
Linia 366: Linia 393:
=== Klątwy ===
=== Klątwy ===
|-
|-
!10
!35
| -
| -
|[[Plik:Grid Żelazny hełm.png|bezramki]][[Plik:Grid Żelazny napierśnik.png|bezramki]]
|[[Plik:Grid Żelazny hełm.png|bezramki]][[Plik:Grid Żelazny napierśnik.png|bezramki]]
Linia 382: Linia 409:
Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.
Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.
|-
|-
! 71
! 36
| -
| -
|[[Plik:Grid Żelazny kilof.png|bezramki]][[Plik:Grid Żelazna łopata.png|bezramki]]
|[[Plik:Grid Żelazny kilof.png|bezramki]][[Plik:Grid Żelazna łopata.png|bezramki]]

Wersja z 21:15, 30 paź 2019

Interfejs stołu do zaklinania. Na górze: bez przedmiotu. Na dole: z przedmiotami i możliwymi zaklęciami.

Zaklinanie (ang. Enchanting) – mechanizm w grze korzystający ze stołu do zaklęć, polega na dodawaniu specjalnych bonusów przedmiotom, takim jak bronie, narzędzia, zbroje i książki. Zaznaczyć trzeba iż zaklęcia nie działają na motyki, nożyce oraz krzesiwa. Do zaklinania przedmiotów oprócz stołu do zaklęć wymagane są również poziomy doświadczenia i lazuryt, każde zaklęcie kosztuje gracza liczbę poziomów równą poziomowi zaklęcia. Zaklęty przedmiot poza bonusem do jednej z kilku kategorii, zyskuje również podświetlenie. W wersji 1.4.6 dodano zaklęte książki.

Poziomy zaklęć

Aktualnie poziomy zaklęć oscylują między 1 a 30 poziomem. Poziom zależy w dużej mierze od obecności wokół stołu do zaklęć biblioteczek. Aby otrzymać największą wartość zaklęć należy stworzyć pokój, w którym wokół stolika stoi 15 biblioteczek. Od snapshota 12w22a maksymalny poziom został zmieniony na 30. Na poziomie 30 gracz ma duże szanse na otrzymanie dwóch lub nawet trzech ulepszeń.

Instrukcja

Aby zakląć przedmiot należy:

  1. wybrać przedmiot z ekwipunku (jeżeli chcemy zakląć zbroję którą mamy na sobie, najpierw należy ją zdjąć),
  2. przenieść ją w okienko stołu do zaklinania,
  3. wybrać jedno z 3 wylosowanych zaklęć, od wersji 1.8 widzimy ile poziomów doświadczenia będzie nas to kosztować oraz koszt w kryształach lazurytu, możemy też podejrzeć pierwszą (lub jedyną)nadaną właściwość przedmiotu.
  4. przedmiot otrzymuje nowe właściwości, a odpowiednia ilość poziomów zostaje odjęta graczowi.
  5. mieć 1-3 lazurytu.

Typy zaklęć

EID jest numerem identyfikacyjnym efektu zaklęcia w kodzie gry.
Zaklinane przedmioty to przedmioty które można zaczarować na stole do zaklęć.
Dodatkowe przedmioty to przedmioty które można zaczarować tylko używając zaklętej książki w kowadle.

EID Zaklinane Przedmioty Dodatkowe Przedmioty Nazwa Efekt Max. Moc Zaklęcia Kolejne Poziomy Dodatkowy Opis

Zaklęcia zbroi

0 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png - Ochrona Zmniejsza obrażenia. IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
1 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png - Ochrona przed ogniem Ochrona przed ogniem IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
2 Plik:Grid Żelazne buty.png - Powolne opadanie Zmniejsza obrażenia od upadku. IV +1 do redukcji obrażeń od upadku (pół serca).
3 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png - Ochrona od wybuchów Chroni przed eksplozjami. IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
4 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png - Ochrona przed pociskami Ochrona przed strzałami, ognistymi kulami, kulami smoka i kulami lewitacji. IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
5 - Oddychanie Zmniejsza utratę zdrowia przy długim nurkowaniu. III Czas możliwego przebywania pod wodą +15 sekund; czas pomiędzy obrażeniami +1 sekunda
6 - Wydajność pod wodą Przyspiesza wydobywanie pod wodą. I
7 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png Ciernie Zadaje niewielke obrażenia atakującemu. III To zaklęcie uderzając przeciwnika obniża wytrzymałość zbroi.
8 Plik:Grid Żelazne buty.png - Głębinowy wędrowiec Umożliwia szybsze poruszanie się w wodzie. III Każdy poziom redukuje spowolnienie spowodowane przez wodę o ⅓.
  • Poziom 3 pozwala płynąć z prędkością chodzenia. (każdy poziom powyżej nie będzie miał wpływu na prędkość poruszania.)
  • Nie zmienia prędkości płynięcia pionowego.
  • Używając komend bądź programów zewnętrznych można nadać to zaklęcie innym częściom zbroi, zaklęcie w takim przypadku będzie działało tak samo.
9 Plik:Grid Żelazne buty.png - Mroźny piechur Zamienia wodę pod graczem w oszroniony lód. II +1 do zasięgu zamrażania. Gdy gracz stoi na solidnym bloku, wszystkie bloki wody na tej samej wysokości w promieniu 2+ poziom zaklęcia od bloku na którym stoi zamienią się w oszroniony lód.

Zaklęcia broni

10 Plik:Grid Żelazny miecz.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png Ostrość Dodatkowe obrażenia V Dodatkowe 1.5 serca obrażeń na poziom. Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Pogromca nieumarłych" i "Zmora stawonogów".
11 Plik:Grid Żelazny miecz.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png Pogromca nieumarłych Dodatkowe obrażenia na Zombie, Zombie Pigmany oraz Szkielety. V Dodatkowe 2 serca obrażeń na poziom. Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Zmora stawonogów".
12 Plik:Grid Żelazny miecz.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png Zmora stawonogów Dodatkowe obrażenia zadawane pająkom, pająkom jaskiniowym oraz rybikom cukrowym. V Dodatkowe 2 serca obrażeń na poziom. Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Pogromca nieumarłych".
13 Plik:Grid Żelazny miecz.png - Odrzut Odrzuca moby. II Nie łączy się z dodatkowym odrzutem przy ataku w trakcie biegu.
14 Plik:Grid Żelazny miecz.png - Zaklęty ogień Moby stają w ogniu. II 0.5 serca dodatkowych obrażeń na sekundę. Mięso zostanie upieczone jeżeli mob zostanie zabity w wyniku ognistych obrażeń. Średnio użyteczne, gdyż wszystkie moby z Netheru są odporne na ogień i lawę.
15 Plik:Grid Żelazny miecz.png - Grabież Z mobów wypada więcej przedmiotów. III +1 do maksymalnej ilości.
16 Plik:Grid Żelazny miecz.png - Szerokie ostrze Zwiększa zadawane obrażenia pobliskim mobom podczas serii ataków. III
17 Plik:Grid Łuk.png - Moc Dodatkowe obrażenia. V Mnożymy podstawowe obrażenia razy:

I: 1.5,

II: 1.75,

III: 2.0,

IV: 2.25,

V: 2.5.

18 Plik:Grid Łuk.png - Uderzenie Efekt odrzutu na moby. II Moby są odrzucane dalej niż zwykle.
19 Plik:Grid Łuk.png - Płomień Strzały i moby stają w płomieniach. I Przy pomocy strzały wystrzelonej z łuku z tym zaklęciem można aktywować TNT.
20 Plik:Grid Łuk.png - Nieskończoność Daje nieskończoną ilość strzał z pojedynczą strzałą w ekwipunku. I Może to być szczególnie użyteczne przeciwko smokowi Endu. Strzały uzyskane dzięki temu zaklęciu nie mogą zostać odzyskane, podobnie jak w przypadku strzał szkieletów. Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Naprawa".
21 - Lojalność Trójząb wraca do gracza po rzuceniu. III Krótszy czas powrotu. Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
22 - Porażenie Jeśli jest burza, trafionego przez trójząb uderzy piorun. I Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
23 - Przebicie Trójząb zadaje większe obrażenie podwodnym stworzeniom. V Każdy poziom zwiększa obrażenia o 2.5.
24 - Torpeda Umożliwia używanie trójzębu jako szybkiego transportu. Gdy gracz jest w wodzie lub jeśli jest burza, transportuje (wyrzuca) gracza. III Każdy poziom zwiększa zasięg wyrzutu gracza. Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Porażenie" i "Lojalność".
25 - Szybkie przeładowanie Skraca czas ładowania kuszy. III Każdy poziom skraca czas ładowania o 0.25 sekundy. Na III-cim poziomie są nieco szybsze niż łuki.
26 - Wielostrzał Wystrzeliwuje na raz 3 strzały, ale zużywa tylko jedną. I Działa również z fajerwerkami. Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Przeszycie".
27 - Przeszycie Strzała przelatuje przez byty zadając im obrażenia. IV Każdy poziom zwiększa ilość bytów przez które przelatuje strzała. Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Wielostrzał".

Zaklęcia narzędzi

28 Plik:Grid Żelazny kilof.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png Plik:Grid Nożyce.png Wydajność Szybsze pozyskiwanie zasobów. V +10% prędkość wydobycia. Większość bloków pęka niemalże od razu na IV i/lub V poziomie.
29 Plik:Grid Żelazny kilof.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png - Jedwabny dotyk Gracz uzyskuje blok który wydobywa, czyli np. gdy wydobywa kamień to uzyska kamień, nie jak normalnie bruk. I Nie działa na spawner potworów. Działa na kamień, lód, szkło, blok trawy, grzybnię, wielkie grzyby, skrzynię Endu, jasnogłaz, arbuzy, twardą ziemię, bielicę oraz wszystkie rudy.
30 Plik:Grid Żelazny kilof.pngPlik:Grid Żelazna siekiera.pngPlik:Grid Żelazny miecz.png
Plik:Grid Łuk.pngPlik:Grid Wędka.png
Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png
Plik:Grid Żelazna motyka.png Plik:Grid Nożyce.png Plik:Grid Krzesiwo.png
Plik:Grid Elytry.png
Niezniszczalność Zwiększa wytrzymałość przedmiotu. III I: 94,42% więcej,

II: 176,09% więcej,

III: 288,88% więcej.

31 Plik:Grid Żelazny kilof.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png - Szczęście Może zwiększyć ilość wypadających przedmiotów z bloków. III I: 30% 2 (30% więcej),

II: 25% 2, 25% 3 (75% więcej),

III: 20% 2, 20% 3, 20% 4 (120% więcej).

Działa na wszystkie rudy, brodawki, żwir i jasnogłaz. Przy użyciu na nasiona zwiększona liczba dotyczy tylko nasion. Od poziomu III szansa na wypadnięcie krzemienia ze żwiru wynosi 100%.
32 Plik:Grid Wędka.png - Morska fortuna Zwiększa szanse na złowienie cennych przedmiotów. III +1% na wyłowienie cennego przedmiotu.
-2,5% na wyłowienie przedmiotu bezużytecznego
33 Plik:Grid Wędka.png - Przynęta Zwiększa szanse na złowienie ryby i przyśpiesza łowienie. III -1% na złowienie przedmiotów innych, niż ryby.
-5 sekund oczekiwania na rybę.

Inne zaklęcia

34 - Plik:Grid Żelazny kilof.pngPlik:Grid Żelazna siekiera.pngPlik:Grid Żelazny miecz.png
Plik:Grid Łuk.pngPlik:Grid Wędka.png
Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png
Plik:Grid Żelazna motyka.png Plik:Grid Nożyce.png Plik:Grid Krzesiwo.png Plik:Grid Tarcza.png
Naprawa Naprawia przedmioty używając podniesionych kul doświadczenia. I Gdy przedmiot z tym zaklęciem jest trzymany bądź ubrany (główna ręka, druga ręka, lub sloty zbroi) oraz jest uszkodzony, zebrane kule doświadczenia będą naprawiały 2 punkty wytrzymałości za jeden punkt doświadczenia w zamian za zwiększanie poziomu doświadczenia gracza. Jeżeli więcej niż jeden przedmiot wymaga naprawy, wtedy losowy przedmiot zostanie naprawiony.

Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Nieskończoność".

Klątwy

35 - Plik:Grid Żelazny napierśnik.png

Plik:Grid Żelazne nogawice.pngPlik:Grid Żelazne buty.png

Plik:Grid Elytry.pngPlik:Grid Dynia.png

Plik:Grid Głowa.png

Klątwa uwiązania Sprawia, że nie można zdjąć z siebie przedmiotu z tą klątwą. I Jedynym sposobem na ściągnięcie z siebie przedmiotu z tą klątwą jest przełączenie się na tryb kreatywny, śmierć lub zniszczenie się przedmiotu.

Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.

36 - Plik:Grid Żelazny kilof.png

Plik:Grid Żelazna siekiera.pngPlik:Grid Wędka.png

Plik:Grid Żelazny napierśnik.png

Plik:Grid Żelazne nogawice.pngPlik:Grid Żelazne buty.png

Plik:Grid Żelazny miecz.pngPlik:Grid Łuk.png

Plik:Grid Żelazna motyka.png Plik:Grid Krzesiwo.png

Plik:Grid Tarcza.png

Plik:Grid Elytry.pngPlik:Grid Dynia.png

Plik:Grid Głowa.png

Klątwa znikania Przedmiot z tą klątwą znika po śmierci posiadacza. I Efektu znikania można uniknąć ustawiając zasadę keepInventory na true.

Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.

Galaktyczny Alfabet

Plik:The Standard Galactic Alphabet.jpg

Stworzony na potrzeby gry Commander Keen, wykorzystany został przez Mojang AB do generowania treści zaklęć.

Historia

Pierwsze informacje od Notcha na temat zaklinania pojawiły się na jego Twitterze 30 września 2011. Notch stwierdził że proces wyboru działania czaru będzie 3-etapowy oraz że nie zabraknie elementu losowego. Zaklinanie zostało dodane 1.9 prerelease 2. Jednakże zaklinanie wtedy nie wymagało biblioteczek do wyższych poziomów. Również wiele czarów nie było od razu dostępnych. Oficjalnie zaklinanie pojawiło się w pełnej wersji 1.0, a w 1.1 pojawiło się zaklinanie łuku. Od 12w05a w trybie creative nie są wymagane poziomy doświadczeń. Od 12w06a, żelazny i złoty miecz, oraz łuk, mają małą szansę na bycie zaczarowanym kiedy wypadną z moba. Od wersji 1.10 zostały dodane dźwięki dla zaklinania.

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Minecraft
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

ZaklinaczZaklnij przedmiot, używając stołu do zaklęćDiamenty!minecraft:story/enchant_item


Ciekawostki

  • Zamiana plików "alternate.png" z kopią "default.png" z nazwą "alternate.png" pozwala odczytać treść zaklęć po angielsku (w tym celu należy otworzyć plik minecraft.jar za pomocą programu WinRar lub 7-Zip, a następnie wejść w folder 'font').
  • Edytując plik "glint.png" w folderze "misc" zmienić można świecącą aurę zaklętych przedmiotów.
  • Jeżeli skorzystałeś z programów do edycji ekwipunku (np. InvEdit), w którym znajdował się zaklęty przedmiot, traci on swoje właściwości i staje się zwykłym przedmiotem. UWAGA! Poziomy doświadczenia nie są w tej sytuacji zwracane.
  • Craftowanie dwóch zużytych po części przedmiotów będących pod wpływem zaklęcia, niweluje każde zaklęcie. Podobnie gdy craftowaniu poddajemy przedmiot zaczarowany i przedmiot standardowy. Aby zachować zaklęcia należy użyć kowadła, które dodaje zaklęcia (jeśli mogą występować razem).
  • Hełm z zaklęciem "Oddychanie" przy włączonym pokojowy poziomie trudności w trybie przetrwania pozwala na nieograniczone przebywanie pod wodą.
  • Jedwabny dotyk działa jedynie na blokach, które można wydobyć danym narzędziem. Dlatego nie będzie działał np. przy próbie wydobycia rud narzędziem innym niż kilof.