Rzadkość: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
d Dodanie dolnego szablonu nawigacyjnego.
jeszcze trochę newline'ów; zaktualizowano nazwy szablonów kowalskich
 
(Nie pokazano 21 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{About||rzadkości w Minecraft Dungeons|MCD:Rzadkość}}
{{About||rzadkości w Minecraft Dungeons|MCD:Rzadkość}}
{{Budowa}}
'''Rzadkość''' to statystyka stosowana do [[przedmiot]]ów i [[blok]]ów w celu oznaczenia ich wartości i łatwości zdobycia. Nie ma to żadnego wpływu na rozgrywkę. Jedynym sposobem na zmianę rzadkości przedmiotu jest jego [[zaklęcie]], dzięki czemu jego rzadkość ze zwykłego lub niepospolitego zmieni się na rzadki lub z rzadkiego na epicki.


'''Rzadkość''' to statystyka stosowana do [[Przedmioty|przedmiotów]], [[Bloki|bloków]], [[Zaklinanie|zaklęć]] i [[Postępy|postępów]] w celu oznaczenia ich wartości i łatwości zdobycia. Nie ma to żadnego wpływu na rozgrywkę. Jedynym sposobem na zmianę rzadkości przedmiotu jest jego [[Zaklinanie|zaklęcie]], dzięki czemu jego rzadkość ze zwykłego lub niepospolitego zmieni się na rzadki lub z rzadkiego na epicki.
==Wyświetlanie==
Rzadkość jest wyświetlana w postaci koloru na nazwie danego [[Przedmioty|przedmiotu]], itp. Jednak nie w każdej sytuacji (patrz tabela poniżej).
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+[[Java Edition]]
|+[[Java Edition]]
Linia 11: Linia 7:
!Sytuacja
!Sytuacja
|-
|-
! rowspan="3" |{{Tc|Tak|Wyświetla kolor}}
! rowspan="3" {{Tc|Tak|Wyświetla kolor}}
|W ekwipunku.
|W ekwipunku.
|-
|-
|Nazwa wyświetlana nad paskiem szybkiego wyboru.
|Nazwa wyświetlana nad paskiem szybkiego wyboru.
|-
|-
|Komenda <code>/give</code>.
|Wyświetlenie elementu na czacie, np. po przez użycie komendy <code>/give</code> lub po zabiciu gracza.
|-
|-
! rowspan="5" |{{Tc|Nie|Nie wyświetla koloru}}
! rowspan="5" {{Tc|Nie|Nie wyświetla koloru}}
|Po najechaniu na [[Shulkerowa skrzynia|shulkerową skrzynie]].
|Po najechaniu na [[Shulkerowa skrzynia|shulkerową skrzynię]].
|-
|-
|W [[Statystyki|statystykach]] [[Gracz|gracza]].
|W [[Statystyki|statystykach]] [[gracz]]a.
|-
|-
|W tagach CanPlaceOn/CanBreak elementu.
|W tagach CanPlaceOn/CanBreak elementu.
|-
|-
|Nazwy [[Bloki|bloków]] w dostosowywaniu [[Super płaski|świata superpłaskiego]].
|Nazwy [[blok]]ów w dostosowywaniu [[Całkiem płaski|świata całkiem płaskiego]].
|-
|-
|W ramce na przedmioty.
|W ramce na przedmioty.
|}
|}
== Poziomy rzadkości ==
W grze są aktualnie 4 poziomy rzadkości. Poniżej znajduje się lista wszystkich przedmiotów i bloków na każdym z nich.


== Poziomy rzadkości ==
W Minecrafcie aktualnie jest 4 poziomów rzadkości oraz jeden specjalny. Poniżej znajduje się lista wszystkich z nich.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
!Rzadkość
!Rzadkość
!Opis
!Lista
|-
|-
![[Plik:Pospolite.png|centruj|bezramki]]
|[[Plik:Pospolite.png|centruj|bezramki|alt=|160x160px]]
|Większość [[Przedmioty|przedmiotów]], [[Bloki|bloków]] i [[Postępy|postępów]].
|<br>Wszystkie przedmioty nie wymienione niżej<br><br>
|-
|-
![[Plik:Niepospolite.png|centruj|bezramki]]
|[[Plik:Niepospolite.png|centruj|bezramki|alt=|210x210px]]
|Zwykłe skarby, [[Zaklęta książka|zaklęte książki]], a także łupy z mini-bossów. Znajdują się tu również zwykłe [[postępy]] i [[Postępy|cele]].
|<br>{{Grid|Czaszka szkieleta}}{{Grid|Głowa creepera}}{{Grid|Głowa piglina}}{{Grid|Głowa zombie}}{{Grid|Głowa gracza}}{{Grid|Zaklęta butelka}}{{Grid|Oddech smoka}}{{Grid|Serce oceanu}}{{Grid|Muszla łodzika}}{{Grid|Przewodnia}}{{Grid|Kozi róg}}{{Grid|Totem nieśmiertelności}}{{Grid|Wzór sztandaru - ryjek}}{{Grid|Wzór sztandaru - wizerunek creepera}}{{Grid|Jajo niuchacza}}{{Grid|Kolczy hełm}}{{Grid|Kolczy napierśnik}}{{Grid|Kolcze nogawice}}{{Grid|Kolcze buty}}{{Grid|Kompas powrotny}}{{Grid|Fragment płyty}}{{Grid|Odłamek echa}}{{Grid|Złowieszcza butelka}}{{Grid|Złowieszczy sztandar}}<br><br>Wszystkie [[odłamki ceramiki]]<br><br>Wszystkie niewymienione niżej [[szablony kowalskie]] i [[płyty muzyczne]]<br><br>
|-
|-
![[Plik:Rzadkie.png|centruj|bezramki]]
|[[Plik:Rzadkie.png|centruj|bezramki|alt=|148x148px]]
|Trudniejsze do zdobycia skarby, a także [[Przedmioty|przedmioty]] i [[Bloki|bloki]] stworzone z dropu [[Bossowie|bossów]]. Występują tu również [[Zaklinanie|zaklęte]] [[przedmioty]].
|<br>{{Grid|Magiczna latarnia}}{{Grid|Czaszka witherowego szkieleta}}{{Grid|Płyta muzyczna Pigstep}}{{Grid|Płyta muzyczna otherside}}{{Grid|Płyta muzyczna Creator}}{{Grid|Płyta muzyczna Lava Chicken}}{{Grid|Trójząb}}{{Grid|Netherowa gwiazda}}{{Grid|Zdobienie zbroi „Nadzorca”}}{{Grid|Zdobienie zbroi „Oko”}}{{Grid|Zdobienie zbroi „Iglica”}}{{Grid|Zdobienie zbroi „Dręczyciel”}}{{Grid|Zaklęte złote jabłko}}{{Grid|Wzór sztandaru - coś}}{{Grid|Wzór sztandaru - nurt}}{{Grid|Wzór sztandaru - podmuch}}{{Grid|Wzór sztandaru - czaszka}}<br><br>Wszystkie zaklęte przedmioty, oprócz tych, które są na poziomie „epickim”<br><br>
|-
|-
![[Plik:Epickie.png|centruj|bezramki]]
|[[Plik:Epickie.png|centruj|bezramki|alt=|117x117px]]
|Zarezerwowane dla niezwykle trudnych do zdobycia skarbów.  Znajdują się tutaj również pewne bloki i przedmioty dostępne wyłącznie w trybie kreatywnym, jednak istnieją wyjątki (takie jak głowy graczy, które są rzadkie). Znajdują się również tam [[Postępy|wyzwania]].
|<br>{{Grid|Elytry}}{{Grid|Głowa smoka}}{{Grid|Jajo smoka}}{{Grid|Ciężki rdzeń}}{{Grid|Buzdygan}}{{Grid|Zdobienie zbroi „Cisza”}}<br><br>{{Grid|Trójząb}} (zaklęty)<br><br>oraz bloki i przedmioty administracyjne:<br>{{Grid|Blok poleceń;Powtarzający blok poleceń;Łańcuchowy blok poleceń}}{{Grid|Blok struktur}}{{Grid|Pustka strukturalna}}{{Grid|Blok konstrukcyjny}}{{Grid|Blok światła (0);Blok światła (1);Blok światła (2);Blok światła (3);Blok światła (4);Blok światła (5);Blok światła (6);Blok światła (7);Blok światła (8);Blok światła (9);Blok światła (10);Blok światła (11);Blok światła (12);Blok światła (13);Blok światła (14);Blok światła (15)}}{{Grid|Bariera}}{{Grid|Patyk debugujący}}{{Grid|Księga wiedzy}}{{Grid|Wagonik z blokiem poleceń}}<br><br>
|-
![[Plik:Złowieszcze.png|centruj|bezramki]]
|Specjalna rzadkość zarezerwowana dla [[Sztandar|złowieszczego sztandaru]].
|}
|}
== Historia ==
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre3|[[Płyty muzyczne]] oraz zaklęte przedmioty mają podpowiedź w kolorze jasnoniebieskim, czyli „rzadką” rzadkość, a [[złote jabłko]] w kolorze karmazynowym, czyli rzadkość „epicką”.}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|[[Złote jabłko]] ma teraz jasnoniebieską podpowiedź.
|Dodano [[zaklęte złote jabłko]], które ma karmazynową podpowiedź.}}
{{Historia||1.13|snap=18w21a|Wiele przedmiotów zdobyło kolorowe podpowiedzi, w tym [[głowy]], [[smocze jajo]], [[magiczna latarnia]], [[totem nieśmiertelności]], niektóre przybory operatora.}}
{{Historia|||snap=pre2|Kolory rzadkości są wyświetlane na pasku narzędzi.}}
{{Historia||1.14|snap=18w45a|Dodano „złowieszczą” rzadkość.}}
{{Historia||1.17|snap=21w20a|Wiele bloków i przedmiotów dostępnych wyłącznie w trybie [[kreatywny]]m lub za pomocą [[Polecenia|poleceń]] przydzielono do „epickiej” rzadkości.}}
{{Historia||1.19.3|snap=22w43a|[[Przyzywacz potworów]] ma teraz rzadkość „pospolitą” zamiast „epickiej”.}}
{{Historia||1.21|snap=1.21pre2|[[Ciężki rdzeń]], [[buzdygan]] i [[trójząb]] mają rzadkość „epicką”. [[Wzory sztandaru]] „nurt” i „podmuch” mają rzadkość „rzadką”, a wzór „ryjek” ma rzadkość „niepospolitą”.}}
{{Historia||1.21.2|snap=24w33a|Wiele przedmiotów i bloków zmieniło swoją rzadkość. Zlikwidowano rzadkość „złowieszczą”, a złowieszczy sztandar ma teraz rzadkość „niepospolitą”.}}
{{Historia||1.21.9|snap=25w34a|Zaklęte książki, tak jak inne zaklęte przedmioty, mają teraz rzadkość „rzadką”.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.12.1|snap=build 1|Etykietka [[Zaklęta książka|zaklętych książek]] jest żółta, a zaklęte przedmioty są jasnoniebieskie, co sprawia, że te przedmioty są pierwszymi przedmiotami, które mają podpowiedź w kolorze innym niż biały.}}
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||1.2.0|snap=?|[[Płyty muzyczne]] mają teraz podpowiedź w kolorze jasnoniebieskim.}}
{{Historia||1.12.0|snap=beta 1.12.0.9|[[Złote jabłko]] ma teraz podpowiedź w kolorze jasnoniebieskim, a [[zaklęte złote jabłko]] podpowiedź w kolorze karmazynowym.}}
{{Historia||1.21.20|snap=Preview 1.21.10.22|[[Ciężki rdzeń]], [[buzdygan]], [[trójząb]] i [[wzór sztandaru]] „coś” mają rzadkość „epicką”. Wzory sztandaru „nurt” i „podmuch” mają rzadkość „rzadką”, a wzory „ryjek”, „czaszka” i „wizerunek creepera” mają rzadkość „niepospolitą”.}}
{{Historia||1.21.30|snap=Preview 1.21.30.21|Wiele przedmiotów i bloków zmieniło swoją rzadkość.}}
{{Historia|foot}}


{{Rozgrywka}}
{{Rozgrywka}}


[[en:Rarity]]
[[en:Rarity]]
[[es:Rareza]]
[[fr:Rareté]]
[[fr:Rareté]]
[[it:Rarità]]
[[it:Rarità]]
[[ja:希少度]]
[[ko:희귀도]]
[[lzh:罕]]
[[pt:Raridade]]
[[pt:Raridade]]
[[ru:Редкость]]
[[ru:Редкость]]
[[th:ความหายาก]]
[[th:ความหายาก]]
[[ko:희귀도]]
[[uk:Рідкісність]]
[[ja:希少度]]
[[zh:稀有度]]
[[zh:稀有度]]

Aktualna wersja na dzień 13:33, 16 lis 2025

Rzadkość to statystyka stosowana do przedmiotów i bloków w celu oznaczenia ich wartości i łatwości zdobycia. Nie ma to żadnego wpływu na rozgrywkę. Jedynym sposobem na zmianę rzadkości przedmiotu jest jego zaklęcie, dzięki czemu jego rzadkość ze zwykłego lub niepospolitego zmieni się na rzadki lub z rzadkiego na epicki.

Java Edition
Wyświetlenie koloru rzadkości Sytuacja
Wyświetla kolor W ekwipunku.
Nazwa wyświetlana nad paskiem szybkiego wyboru.
Wyświetlenie elementu na czacie, np. po przez użycie komendy /give lub po zabiciu gracza.
Nie wyświetla koloru Po najechaniu na shulkerową skrzynię.
W statystykach gracza.
W tagach CanPlaceOn/CanBreak elementu.
Nazwy bloków w dostosowywaniu świata całkiem płaskiego.
W ramce na przedmioty.

Poziomy rzadkości

W grze są aktualnie 4 poziomy rzadkości. Poniżej znajduje się lista wszystkich przedmiotów i bloków na każdym z nich.

Rzadkość Lista

Wszystkie przedmioty nie wymienione niżej







Zaklęta butelka



















Wszystkie odłamki ceramiki

Wszystkie niewymienione niżej szablony kowalskie i płyty muzyczne









Netherowa gwiazda



Zaklęte złote jabłko





Wszystkie zaklęte przedmioty, oprócz tych, które są na poziomie „epickim”











(zaklęty)

oraz bloki i przedmioty administracyjne:
Blok poleceńPowtarzający blok poleceńŁańcuchowy blok poleceń



















Patyk debugujący



Historia

Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre3Płyty muzyczne oraz zaklęte przedmioty mają podpowiedź w kolorze jasnoniebieskim, czyli „rzadką” rzadkość, a złote jabłko w kolorze karmazynowym, czyli rzadkość „epicką”.
1.3.112w21aZłote jabłko ma teraz jasnoniebieską podpowiedź.
Dodano zaklęte złote jabłko, które ma karmazynową podpowiedź.
1.1318w21aWiele przedmiotów zdobyło kolorowe podpowiedzi, w tym głowy, smocze jajo, magiczna latarnia, totem nieśmiertelności, niektóre przybory operatora.
pre2Kolory rzadkości są wyświetlane na pasku narzędzi.
1.1418w45aDodano „złowieszczą” rzadkość.
1.1721w20aWiele bloków i przedmiotów dostępnych wyłącznie w trybie kreatywnym lub za pomocą poleceń przydzielono do „epickiej” rzadkości.
1.19.322w43aPrzyzywacz potworów ma teraz rzadkość „pospolitą” zamiast „epickiej”.
1.211.21pre2Ciężki rdzeń, buzdygan i trójząb mają rzadkość „epicką”. Wzory sztandaru „nurt” i „podmuch” mają rzadkość „rzadką”, a wzór „ryjek” ma rzadkość „niepospolitą”.
1.21.224w33aWiele przedmiotów i bloków zmieniło swoją rzadkość. Zlikwidowano rzadkość „złowieszczą”, a złowieszczy sztandar ma teraz rzadkość „niepospolitą”.
1.21.925w34aZaklęte książki, tak jak inne zaklęte przedmioty, mają teraz rzadkość „rzadką”.
Pocket Edition Alpha
0.12.1build 1Etykietka zaklętych książek jest żółta, a zaklęte przedmioty są jasnoniebieskie, co sprawia, że te przedmioty są pierwszymi przedmiotami, które mają podpowiedź w kolorze innym niż biały.
Bedrock Edition
1.2.0?Płyty muzyczne mają teraz podpowiedź w kolorze jasnoniebieskim.
1.12.0beta 1.12.0.9Złote jabłko ma teraz podpowiedź w kolorze jasnoniebieskim, a zaklęte złote jabłko podpowiedź w kolorze karmazynowym.
1.21.20Preview 1.21.10.22Ciężki rdzeń, buzdygan, trójząb i wzór sztandaru „coś” mają rzadkość „epicką”. Wzory sztandaru „nurt” i „podmuch” mają rzadkość „rzadką”, a wzory „ryjek”, „czaszka” i „wizerunek creepera” mają rzadkość „niepospolitą”.
1.21.30Preview 1.21.30.21Wiele przedmiotów i bloków zmieniło swoją rzadkość.