Efekty: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
anchory
akt.
Linia 11: Linia 11:


== Lista efektów ==
== Lista efektów ==
W grze występują 23 efekty.
W grze występuje 27 efektów.


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Linia 23: Linia 23:
! Uwagi
! Uwagi
|-
|-
! {{Anchor|Szybkość}}1
! 1
| {{EffectSprite|speed}} Szybkość<br>(potion.moveSpeed)
| {{EffectSprite|speed}} Szybkość<br>(potion.moveSpeed)
| Rozszerza pole widzenia i przyspiesza prędkość chodu gracza.
| Rozszerza pole widzenia i przyspiesza prędkość chodu gracza.
| Zwiększa oba efekty - silniejszy wzrost pola widzenia i zwiększenie prędkości. Poziom powyżej 127 spowoduje spowolnieie gracza.
| {{Anchor|Szybkość}}Zwiększa oba efekty - silniejszy wzrost pola widzenia i zwiększenie prędkości. Poziom powyżej 127 spowoduje spowolnieie gracza.
| [[File:Grid Mikstura szybkości.png|center]]Mikstura szybkości
| [[File:Grid Mikstura szybkości.png|center]]Mikstura szybkości
| {{EffectSprite|particle-speed}}<br>Błękit
| {{EffectSprite|particle-speed}}<br>Błękit
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]]. [[Sprint]] powoduje podobny wizualnie efekt.
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]]. [[Sprint]] powoduje podobny wizualnie efekt.
|-
|-
! {{Anchor|Spowolnienie}}2
! 2
| {{EffectSprite|slow}} Spowolnienie<br>(potion.moveSlowdown)
| {{EffectSprite|slow}} Spowolnienie<br>(potion.moveSlowdown)
| Zmniejsza pole widzenia i zmniejsza prędkość gracza.
| Zmniejsza pole widzenia i zmniejsza prędkość gracza.
| Zmniejsza oba efekty. Poziom powyżej 7 spowoduje unieruchomienie, a 127 przyspieszenie gracza.
| {{Anchor|Spowolnienie}}Zmniejsza oba efekty. Poziom powyżej 7 spowoduje unieruchomienie, a 127 przyspieszenie gracza.
| [[File:Grid Mikstura spowolnienia.png|center]]Mikstura spowolnienia
| [[File:Grid Mikstura spowolnienia.png|center]]Mikstura spowolnienia
| {{EffectSprite|particle-slow}}<br>Szaroniebieski
| {{EffectSprite|particle-slow}}<br>Szaroniebieski
| Efekt podobny jest przy napinaniu łuku.
| Efekt podobny jest przy napinaniu łuku.
|-
|-
! {{Anchor|Pośpiech}}3
! 3
| {{EffectSprite|haste}} Pośpiech<br>(potion.digSpeed)
| {{EffectSprite|haste}} Pośpiech<br>(potion.digSpeed)
| Szybsze poruszanie ręką i szybsze wydobycie bloków.
| Szybsze poruszanie ręką i szybsze wydobycie bloków.
| Zwiększa oba efekty. Bardzo mocna mikstura spowoduje zatrzymanie animacji ręki. Poziom powyżej 127 spowoduje spowolnieie kopania.
| {{Anchor|Pośpiech}}Zwiększa oba efekty. Bardzo mocna mikstura spowoduje zatrzymanie animacji ręki. Poziom powyżej 127 spowoduje spowolnieie kopania.
| Brak
| Brak
| {{EffectSprite|particle-haste}}<br>Żółty
| {{EffectSprite|particle-haste}}<br>Żółty
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]].
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]].
|-
|-
! {{Anchor|Zmęczenie górnicze}}4
! 4
| {{EffectSprite|fatigue}} Zmęczenie górnicze<br>(potion.digSlowDown)
| {{EffectSprite|fatigue}} Zmęczenie górnicze<br>(potion.digSlowDown)
| Spowalnia poruszanie ręką i wydobycie bloków
| Spowalnia poruszanie ręką i wydobycie bloków
| Zwiększa oba efekty. Poziom powyżej 127 spowoduje przyspieszenie kopania.
| {{Anchor|Zmęczenie górnicze}}Zwiększa oba efekty. Poziom powyżej 127 spowoduje przyspieszenie kopania.
| Brak
| Brak
| {{EffectSprite|particle-fatigue}}<br>Zielony khaki
| {{EffectSprite|particle-fatigue}}<br>Zielony khaki
|
|
|-
|-
! {{Anchor|Siła}}5
! 5
| {{EffectSprite|strength}} Siła<br>(potion.damageBoost)
| {{EffectSprite|strength}} Siła<br>(potion.damageBoost)
| Zwiększa zadawane przez gracza lub moba obrażenia.
| {{Anchor|Siła}}Zwiększa zadawane przez gracza lub moba obrażenia.
| Zwiększa skalę zadawanych obrażań.
| Zwiększa skalę zadawanych obrażań.
| [[File:Grid Mikstura siły.png|center]]Mikstura siły
| [[File:Grid Mikstura siły.png|center]]Mikstura siły
Linia 63: Linia 63:
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]].
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]].
|-
|-
! {{Anchor|Natychmiastowe leczenie}}6
! 6
| Natychmiastowe leczenie<br>(potion.heal)
| Natychmiastowe leczenie<br>(potion.heal)
| Natychmiastowe odzyskanie zdrowia.
| {{Anchor|Natychmiastowe leczenie}}Natychmiastowe odzyskanie zdrowia.
| Zmienia ilość odzyskiwanego życia.
| Zmienia ilość odzyskiwanego życia.
| [[File:Grid Mikstura życia.png|center]]Mikstura życia
| [[File:Grid Mikstura życia.png|center]]Mikstura życia
Linia 71: Linia 71:
| Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania.
| Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania.
|-
|-
! {{Anchor|Natychmiastowa szkoda}}7
! 7
| Natychmiastowa szkoda<br>(potion.harm)
| Natychmiastowa szkoda<br>(potion.harm)
| Natychmiastowa utrata zdrowia.
| Natychmiastowa utrata zdrowia.
| Zmienia ilość traconego życia.
| {{Anchor|Natychmiastowa szkoda}}Zmienia ilość traconego życia.
| [[File:Grid Mikstura szkody.png|center]]Mikstura szkody
| [[File:Grid Mikstura szkody.png|center]]Mikstura szkody
| {{EffectSprite|particle-damage}}<br>Kasztanowy
| {{EffectSprite|particle-damage}}<br>Kasztanowy
| Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania.
| Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania.
|-
|-
! {{Anchor|Zwiększenie skoku}}8
! 8
| {{EffectSprite|jump}} Zwiększenie skoku<br>(potion.jump)
| {{EffectSprite|jump}} Zwiększenie skoku<br>(potion.jump)
| Pozwala graczowi skakać wyżej.
| Pozwala graczowi skakać wyżej.
| Zwiększa wysokość skoku. Poziomy 128-250 uniemożliwią skakanie, a 151-154 spowodują skoki poniżej 1 [[metr]]a.
| {{Anchor|Zwiększenie skoku}}Zwiększa wysokość skoku. Poziomy 128-250 uniemożliwią skakanie, a 151-154 spowodują skoki poniżej 1 [[metr]]a.
| [[File:Grid_Mikstura_skoku.png|center]]Mikstura skoku
| [[File:Grid_Mikstura_skoku.png|center]]Mikstura skoku
| {{EffectSprite|particle-jump}}<br>Indygowy
| {{EffectSprite|particle-jump}}<br>Indygowy
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]].
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]].
|-
|-
! {{Anchor|Nudności}}9
! 9
| {{EffectSprite|nausea}} Nudności<br>(potion.nausea)
| {{EffectSprite|nausea}} Nudności<br>(potion.nausea)
| Powoduje falowanie widoku ekranu, podobnie jak przy użyciu [[portal]]u.
| {{Anchor|Nudności}}Powoduje falowanie widoku ekranu, podobnie jak przy użyciu [[portal]]u.
| Bez zmian
| Bez zmian
| Brak
| Brak
Linia 96: Linia 96:
|
|
|-
|-
! {{Anchor|Regeneracja}}10
! 10
| {{EffectSprite|regeneration}} Regeneracja<br>(potion.regeneration)
| {{EffectSprite|regeneration}} Regeneracja<br>(potion.regeneration)
| Powoduje regenerację zdrowia przez określony czas.
| {{Anchor|Regeneracja}}Powoduje regenerację zdrowia przez określony czas.
| Zdrowie regeneruje się szybciej.
| Zdrowie regeneruje się szybciej.
| [[File:Grid Mikstura regeneracji.png|center]]Mikstura regeneracji
| [[File:Grid Mikstura regeneracji.png|center]]Mikstura regeneracji
Linia 104: Linia 104:
| Efekt uzyskać można również jedząc [[złote jabłko]] lub korzystając z [[Magiczna latarnia|magicznej latarnii]].
| Efekt uzyskać można również jedząc [[złote jabłko]] lub korzystając z [[Magiczna latarnia|magicznej latarnii]].
|-
|-
! {{Anchor|Odporność}}11
! 11
| {{EffectSprite|defense}} Odporność<br>(potion.resistance)
| {{EffectSprite|defense}} Odporność<br>(potion.resistance)
| Zmniejsza otrzymywane obrażenia.
| Zmniejsza otrzymywane obrażenia.
| Redukuje ilość otrzymywanych obrażeń w większym stopniu. Poziom powyżej 127 spowoduje większą wrażliwość gracza na obrażenia.
| {{Anchor|Odporność}}Redukuje ilość otrzymywanych obrażeń w większym stopniu. Poziom powyżej 127 spowoduje większą wrażliwość gracza na obrażenia.
| Brak
| Brak
| {{EffectSprite|particle-defense}}<br>Czerwony
| {{EffectSprite|particle-defense}}<br>Czerwony
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]] lub zjedzenie ulepszonego [[złote jabłko|złotego jabłka]]
| Możliwy do uzyskania poprzez [[Magiczna latarnia|magiczną latarnię]] lub zjedzenie ulepszonego [[złote jabłko|złotego jabłka]]
|-
|-
! {{Anchor|Odporność na ogień}}12
! 12
| {{EffectSprite|fireresistance}} Odporność na ogień<br>(potion.fireResistance)
| {{EffectSprite|fireresistance}} Odporność na ogień<br>(potion.fireResistance)
| Daje odporność na lawę i ogień.
| {{Anchor|Odporność na ogień}}Daje odporność na lawę i ogień.
| Bez zmian
| Bez zmian
| [[File:Grid Mikstura odporności na ogień.png|center]]Mikstura odporności na ogień
| [[File:Grid Mikstura odporności na ogień.png|center]]Mikstura odporności na ogień
Linia 121: Linia 121:
|
|
|-
|-
! {{Anchor|Oddychanie pod wodą}}13
! 13
| {{EffectSprite|waterbreathing}} Oddychanie pod wodą<br>(potion.waterBreathing)
| {{EffectSprite|waterbreathing}} Oddychanie pod wodą<br>(potion.waterBreathing)
| Pasek tlenu w wodzie zawsze jest pełny.
| {{Anchor|Oddychanie pod wodą}}Pasek tlenu w wodzie zawsze jest pełny.
| Bez zmian
| Bez zmian
| [[File:Grid_Mikstura_oddychania_pod_wodą.png|center]] Mikstura oddychania pod wodą
| [[File:Grid_Mikstura_oddychania_pod_wodą.png|center]] Mikstura oddychania pod wodą
Linia 129: Linia 129:
|
|
|-
|-
! {{Anchor|Niewidzialność}}14
! 14
| {{EffectSprite|invisibility}} Niewidzialność<br>(potion.invisibility)
| {{EffectSprite|invisibility}} Niewidzialność<br>(potion.invisibility)
| Ciało gracza lub moba staje się niewidoczne. Agresywnie nastawione moby nie atakują. Noszone przezeń przedmioty nadal są widoczne.
| {{Anchor|Niewidzialność}}Ciało gracza lub moba staje się niewidoczne. Agresywnie nastawione moby nie atakują. Noszone przezeń przedmioty nadal są widoczne.
| Bez zmian
| Bez zmian
| [[Plik:Grid Mikstura niewidzialności.png|center]] Mikstura niewidzialności
| [[Plik:Grid Mikstura niewidzialności.png|center]] Mikstura niewidzialności
Linia 137: Linia 137:
|
|
|-
|-
! {{Anchor|Oślepienie}}15
! 15
| {{EffectSprite|blindness}} Oślepienie<br>(potion.blindness)
| {{EffectSprite|blindness}} Oślepienie<br>(potion.blindness)
| Wytwarza gęstą, ciemną mgłę wokół gracza.
| Wytwarza gęstą, ciemną mgłę wokół gracza.
Linia 143: Linia 143:
| Brak
| Brak
| {{EffectSprite|particle-blindness}}<br>Ciemnoszary
| {{EffectSprite|particle-blindness}}<br>Ciemnoszary
| Efekt identyczny wizualnie jest na niskich poziomach planszy. Możliwy do uzyskania poprzez bezpośredni kontakt z [[błyskawica|błyskawicą]].
| {{Anchor|Oślepienie}}Efekt identyczny wizualnie jest na niskich poziomach planszy. Możliwy do uzyskania poprzez bezpośredni kontakt z [[błyskawica|błyskawicą]].
|-
|-
! {{Anchor|Noktowizja}}16
! 16
| {{EffectSprite|nightvision}}Noktowizja<br>(potion.nightVision)
| {{EffectSprite|nightvision}}Noktowizja<br>(potion.nightVision)
| Występuje od wersji [[1.4|1.4.2]]. Powoduje rozjaśnienie ciemności widzianych przez gracza do [[światło|poziomu 15]].
| {{Anchor|Noktowizja}}Występuje od wersji [[1.4|1.4.2]]. Powoduje rozjaśnienie ciemności widzianych przez gracza do [[światło|poziomu 15]].
| Bez zmian
| Bez zmian
| [[Plik:Grid Mikstura widzenia w ciemności.png|center]] Mikstura widzenia w ciemności
| [[Plik:Grid Mikstura widzenia w ciemności.png|center]] Mikstura widzenia w ciemności
Linia 153: Linia 153:
|  
|  
|-
|-
! {{Anchor|Głód}}17
! 17
| {{EffectSprite|hunger}} Głód<br>(potion.hunger)
| {{EffectSprite|hunger}} Głód<br>(potion.hunger)
| Powoduje szybki spadek poziomu głodu.
| {{Anchor|Głód}}Powoduje szybki spadek poziomu głodu.
| Przyspiesza utratę jednostek głodu.
| Przyspiesza utratę jednostek głodu.
| Brak
| Brak
Linia 161: Linia 161:
| Efekt uzyskać można również jedząc [[zgniłe mięso]] lub [[surowy kurczak|surowego kurczaka]]
| Efekt uzyskać można również jedząc [[zgniłe mięso]] lub [[surowy kurczak|surowego kurczaka]]
|-
|-
! {{Anchor|Słabość}}18
! 18
| {{EffectSprite|weakness}} Słabość<br>(potion.weakness)
| {{EffectSprite|weakness}} Słabość<br>(potion.weakness)
| Zmniejsza zadawane obrażenia.
| {{Anchor|Słabość}}Zmniejsza zadawane obrażenia.
| Obniża atak.
| Obniża atak.
| [[File:Grid Mikstura słabości.png|center]] Mikstura słabości
| [[File:Grid Mikstura słabości.png|center]] Mikstura słabości
Linia 170: Linia 170:
|
|
|-
|-
! {{Anchor|Zatrucie}}19
! 19
| {{EffectSprite|poison}} Zatrucie<br>(potion.poison)
| {{EffectSprite|poison}} Zatrucie<br>(potion.poison)
| Zadaje ciągłe obrażenia, lecz maksymalnie może zredukować zdrowie do {{healthbar|1}}.
| {{Anchor|Zatrucie}}Zadaje ciągłe obrażenia, lecz maksymalnie może zredukować zdrowie do {{healthbar|1}}.
| Przyspiesza utratę zdrowia.
| Przyspiesza utratę zdrowia.
| [[File:Grid Mikstura trucizny.png|center]]Mikstura trucizny
| [[File:Grid Mikstura trucizny.png|center]]Mikstura trucizny
Linia 178: Linia 178:
| Efekt uzyskać można również poprzez ugryzienie [[pająk jaskiniowy|pająka jaskiniowego]] lub po zjedzeniu [[oko pająka|oka pająka]] lub [[trujący ziemniak|trującego ziemniaka]]
| Efekt uzyskać można również poprzez ugryzienie [[pająk jaskiniowy|pająka jaskiniowego]] lub po zjedzeniu [[oko pająka|oka pająka]] lub [[trujący ziemniak|trującego ziemniaka]]
|-
|-
! {{Anchor|Zamieranie}}20
! 20
| {{EffectSprite|wither}} Zamieranie<br>(potion.wither)
| {{EffectSprite|wither}} Zamieranie<br>(potion.wither)
| Serca na pasku zdrowia stają się czarne i ubywają. Może to zabić gracza w przeciwieństwie do trucizny. Jeśli w pobliżu jest [[Wither]] - leczy go to.
| {{Anchor|Zamieranie}}Serca na pasku zdrowia stają się czarne i ubywają. Może to zabić gracza w przeciwieństwie do trucizny. Jeśli w pobliżu jest [[Wither]] - leczy go to.
| Przyspiesza utratę zdrowia.
| Przyspiesza utratę zdrowia.
| Brak
| Brak
Linia 186: Linia 186:
| Efekt uzyskuje się po zaatakowaniu przez [[Wither]]a lub [[Mroczny szkielet|mrocznego szkieleta]].
| Efekt uzyskuje się po zaatakowaniu przez [[Wither]]a lub [[Mroczny szkielet|mrocznego szkieleta]].
|-
|-
! {{Anchor|Zwiększenie zdrowia}}21
! 21
| {{EffectSprite|healthboost}} Zwiększenie zdrowia<br>(potion.healthboost)
| {{EffectSprite|healthboost}} Zwiększenie zdrowia<br>(potion.healthboost)
| Na czas trwania efektu pojawiają się dodatkowe serca w pasku zdrowia.  
| Na czas trwania efektu pojawiają się dodatkowe serca w pasku zdrowia.  
| Zwiększa ilość dodatkowych serc w pasku zdrowia o 2 (4 punkty zdrowia) na każdy poziom efektu. Efekt o poziomie 255 daje aż 510 dodatkowych serc (1020 punktów zdrowia).
| {{Anchor|Zwiększenie zdrowia}}Zwiększa ilość dodatkowych serc w pasku zdrowia o 2 (4 punkty zdrowia) na każdy poziom efektu. Efekt o poziomie 255 daje aż 510 dodatkowych serc (1020 punktów zdrowia).
| Brak
| Brak
| {{EffectSprite|particle-healthboost}}<br>Pomarańczowy
| {{EffectSprite|particle-healthboost}}<br>Pomarańczowy
Linia 196: Linia 196:
! {{Anchor|Absorbcja}}22
! {{Anchor|Absorbcja}}22
| {{EffectSprite|absorption}} Absorbcja<br>(potion.absorption)
| {{EffectSprite|absorption}} Absorbcja<br>(potion.absorption)
| Po uzyskaniu efektu daje on graczowi dodatkowe złote serca, które znikną, gdy czas trwania efektu się skończy. Jeśli serca zostaną utracone na wskutek obrażeń, nie zostaną naturalnie zregenerowane.  
| {{Anchor|Absorbcja}}Po uzyskaniu efektu daje on graczowi dodatkowe złote serca, które znikną, gdy czas trwania efektu się skończy. Jeśli serca zostaną utracone na wskutek obrażeń, nie zostaną naturalnie zregenerowane.  
| Podobnie jak w przypadku efektu Zwiększenia zdrowia, ilość dodatkowych serc wzrasta o 2 (4 punkty zdrowia) na każdy poziom efektu.
| Podobnie jak w przypadku efektu Zwiększenia zdrowia, ilość dodatkowych serc wzrasta o 2 (4 punkty zdrowia) na każdy poziom efektu.
| Brak
| Brak
Linia 202: Linia 202:
| Efekt uzyskuje się po zjedzeniu [[złote jabłko|złotego jabłka]].
| Efekt uzyskuje się po zjedzeniu [[złote jabłko|złotego jabłka]].
|-
|-
! {{Anchor|Saturacja}}23
! 23
| Saturacja<br>(potion.saturation)
| Nasycenie<br>(potion.saturation)
| Natychmiastowe odzyskanie punktów saturacji (głodu).  
| Natychmiastowe odzyskanie punktów saturacji (głodu).  
| W zależności od poziomu efektu ilość regenerowanych punktów saturacji będzie inna. 1 poziom zwraca 2 punkty. Kolejne poziomy będą oddawać wartość o 1 punkt głodu większą od poprzedniego.
| {{Anchor|Nasycenie}}W zależności od poziomu efektu ilość regenerowanych punktów saturacji będzie inna. 1 poziom zwraca 2 punkty. Kolejne poziomy będą oddawać wartość o 1 punkt głodu większą od poprzedniego.
| Brak
| Brak
| {{EffectSprite|particle-saturation}}<br>Jasnoczerwony
| {{EffectSprite|45}}<br>Jasnoczerwony
| Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania. Możliwy do uzyskania przy pomocy komend.   
| Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania. Możliwy do uzyskania przy pomocy komend.   
|-
|-
! {{Anchor|Świecenie}}24
! 24
| Świecenie<br>(potion.glowing)<br>([[Historia wersji/Przyszłe aktualizacje|1.9]])
| {{EffectSprite|37}}Blask<br>(potion.glowing)
| Powoduje wyświetlanie jasnej obwódki widocznej przez bloki wokół bytów trafionych [[strzała|oznaczającą strzałą]].  
| {{Anchor|Blask}}Powoduje wyświetlanie jasnej obwódki widocznej przez bloki wokół bytów trafionych [[strzała|oznaczającą strzałą]].  
| Brak zmian
| Brak zmian
| Brak
| Brak
| Seledynowy
| {{EffectSprite|46}}<br>Seledynowy
|  
|  
|-
|-
! {{Anchor|Lewitacja}}25
! 25
| Lewitacja<br>(potion.levitation)<br>([[Historia wersji/Przyszłe aktualizacje|1.9]])
| {{EffectSprite|36}}Lewitacja<br>(potion.levitation)
| Powoduje unoszenie się.  
| {{Anchor|Lewitacja}}Powoduje unoszenie się.  
| Na poziomie 127 możliwe jest najszybsze unoszenie się. Poziom 128 powoduje ekstremalnie szybkie spadanie. Zaś poziom 255 uniemożliwia poruszanie się w dół oraz górę unieruchamiając byt na określonej wysokości.
| Na poziomie 127 możliwe jest najszybsze unoszenie się. Poziom 128 powoduje ekstremalnie szybkie spadanie. Zaś poziom 255 uniemożliwia poruszanie się w dół oraz górę unieruchamiając byt na określonej wysokości.
| Brak
| Brak
| Akwamarynowy
| {{EffectSprite|47}}<br>Akwamarynowy
| Nie działa pod wodą
| Nie działa pod wodą
|-
! 26
| {{EffectSprite|38}}Szczęście<br>(potion.luck)
| Zwiększa szansę na lepsze [[łupy]].
| Zwiększa szansę na lepsze łupy z [[moby|mobów]], [[łowienie|wody]] i naturalnie wygenerowanych [[skrzynia|skrzyń]].
| [[Plik:Grid_Mikstura_szczęścia.png|link=Mikstury]]Mikstura szczęścia.
| {{EffectSprite|48}}<br>Zielone awokado
| {{Anchor|Szczęście}}Można zwiększyć szczęście łowienia z [[wędka|wędką]] zaklętą na [[Zaklinanie#Zaklęcia narzędzi|''Szczęście morza'']].
|-
! 27
| {{EffectSprite|39}}Pech<br>(potion.unluck)
| Zmniejsza szansę na lepsze łupy.
| {{Anchor|Pech}}Zmniejsza szansę na lepsze łupy z mobów, wody i naturalnie wygenerowanych skrzyń.
| Brak
| {{EffectSprite|57}}<br>Khaki
|
|}
|}



Wersja z 12:03, 29 sie 2016

Efekty – wpływające na każdy byt właściwości, które mogą zarówno pomóc jak i przeszkodzić. Efekty można aktywować na różne sposoby, ale większość z nich da się wywołać za pomocą mikstur, jedzenia czy magicznej latarni.

/effect pozwala graczom nadawać efekty im samym, innym postaciom i bytom.

Działanie

Efekty wpływają na każdy byt na różne sposoby przez dany czas. W trakcie, kiedy efekt jest aktywny, z bytu będą wydobywać się cząsteczki odpowiedniego koloru. Gracze mogą zobaczyć, jakie efekty na nich wpływają w menu ekwipunku. Mogą się tam też dowiedzieć o czasie i mocy danych efektów.

Na graczu może zostać nałożona bardzo duża ilość efektów, nawet przeciwieństwa, takie jak Siła i Słabość. Jednakże jeden efekt nie może zostać aktywowany kilkukrotnie.

Wszystkich efektów można pozbyć się, pijąc mleko lub używając komendy /effect Gracz clear

Lista efektów

W grze występuje 27 efektów.

ID Nazwa
(w kodzie gry)
Efekt Moc Mikstura Kolor Uwagi
1 EffectsCSS.png/84 Szybkość
(potion.moveSpeed)
Rozszerza pole widzenia i przyspiesza prędkość chodu gracza. Zwiększa oba efekty - silniejszy wzrost pola widzenia i zwiększenie prędkości. Poziom powyżej 127 spowoduje spowolnieie gracza.
Plik:Grid Mikstura szybkości.png
Mikstura szybkości
EffectsCSS.png/9
Błękit
Możliwy do uzyskania poprzez magiczną latarnię. Sprint powoduje podobny wizualnie efekt.
2 EffectsCSS.png/83 Spowolnienie
(potion.moveSlowdown)
Zmniejsza pole widzenia i zmniejsza prędkość gracza. Zmniejsza oba efekty. Poziom powyżej 7 spowoduje unieruchomienie, a 127 przyspieszenie gracza.
Plik:Grid Mikstura spowolnienia.png
Mikstura spowolnienia
EffectsCSS.png/10
Szaroniebieski
Efekt podobny jest przy napinaniu łuku.
3 EffectsCSS.png/70 Pośpiech
(potion.digSpeed)
Szybsze poruszanie ręką i szybsze wydobycie bloków. Zwiększa oba efekty. Bardzo mocna mikstura spowoduje zatrzymanie animacji ręki. Poziom powyżej 127 spowoduje spowolnieie kopania. Brak EffectsCSS.png/11
Żółty
Możliwy do uzyskania poprzez magiczną latarnię.
4 EffectsCSS.png/77 Zmęczenie górnicze
(potion.digSlowDown)
Spowalnia poruszanie ręką i wydobycie bloków Zwiększa oba efekty. Poziom powyżej 127 spowoduje przyspieszenie kopania. Brak EffectsCSS.png/12
Zielony khaki
5 EffectsCSS.png/85 Siła
(potion.damageBoost)
Zwiększa zadawane przez gracza lub moba obrażenia. Zwiększa skalę zadawanych obrażań.
Plik:Grid Mikstura siły.png
Mikstura siły
EffectsCSS.png/13
Ciemna czerwień
Możliwy do uzyskania poprzez magiczną latarnię.
6 Natychmiastowe leczenie
(potion.heal)
Natychmiastowe odzyskanie zdrowia. Zmienia ilość odzyskiwanego życia.
Plik:Grid Mikstura życia.png
Mikstura życia
EffectsCSS.png/254
Czerwony
Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania.
7 Natychmiastowa szkoda
(potion.harm)
Natychmiastowa utrata zdrowia. Zmienia ilość traconego życia.
Mikstura szkody
EffectsCSS.png/255
Kasztanowy
Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania.
8 EffectsCSS.png/74 Zwiększenie skoku
(potion.jump)
Pozwala graczowi skakać wyżej. Zwiększa wysokość skoku. Poziomy 128-250 uniemożliwią skakanie, a 151-154 spowodują skoki poniżej 1 metra.
Mikstura skoku
EffectsCSS.png/27
Indygowy
Możliwy do uzyskania poprzez magiczną latarnię.
9 EffectsCSS.png/78 Nudności
(potion.nausea)
Powoduje falowanie widoku ekranu, podobnie jak przy użyciu portalu. Bez zmian Brak EffectsCSS.png/28
Purpurowy
Efekt występuje po wejściu w portal lub zjedzeniu rozdymki.
10 EffectsCSS.png/80 Regeneracja
(potion.regeneration)
Powoduje regenerację zdrowia przez określony czas. Zdrowie regeneruje się szybciej.
Plik:Grid Mikstura regeneracji.png
Mikstura regeneracji
EffectsCSS.png/16
Różowy
Efekt uzyskać można również jedząc złote jabłko lub korzystając z magicznej latarnii.
11 EffectsCSS.png/81 Odporność
(potion.resistance)
Zmniejsza otrzymywane obrażenia. Redukuje ilość otrzymywanych obrażeń w większym stopniu. Poziom powyżej 127 spowoduje większą wrażliwość gracza na obrażenia. Brak EffectsCSS.png/31
Czerwony
Możliwy do uzyskania poprzez magiczną latarnię lub zjedzenie ulepszonego złotego jabłka
12 EffectsCSS.png/68 Odporność na ogień
(potion.fireResistance)
Daje odporność na lawę i ogień. Bez zmian
Plik:Grid Mikstura odporności na ogień.png
Mikstura odporności na ogień
EffectsCSS.png/32
Pomarańczowy
Efekt podpalenia nadal występuje
13 EffectsCSS.png/86 Oddychanie pod wodą
(potion.waterBreathing)
Pasek tlenu w wodzie zawsze jest pełny. Bez zmian
Plik:Grid Mikstura oddychania pod wodą.png
Mikstura oddychania pod wodą
EffectsCSS.png/41
Ciemnoniebieski
14 EffectsCSS.png/73 Niewidzialność
(potion.invisibility)
Ciało gracza lub moba staje się niewidoczne. Agresywnie nastawione moby nie atakują. Noszone przezeń przedmioty nadal są widoczne. Bez zmian
Plik:Grid Mikstura niewidzialności.png
Mikstura niewidzialności
EffectsCSS.png/25
Jasnoszary
15 EffectsCSS.png/66 Oślepienie
(potion.blindness)
Wytwarza gęstą, ciemną mgłę wokół gracza. Bez zmian Brak EffectsCSS.png/30
Ciemnoszary
Efekt identyczny wizualnie jest na niskich poziomach planszy. Możliwy do uzyskania poprzez bezpośredni kontakt z błyskawicą.
16 EffectsCSS.png/79Noktowizja
(potion.nightVision)
Występuje od wersji 1.4.2. Powoduje rozjaśnienie ciemności widzianych przez gracza do poziomu 15. Bez zmian
Mikstura widzenia w ciemności
EffectsCSS.png/29
Morski błękit
17 EffectsCSS.png/72 Głód
(potion.hunger)
Powoduje szybki spadek poziomu głodu. Przyspiesza utratę jednostek głodu. Brak EffectsCSS.png/26
Ciemnozielony
Efekt uzyskać można również jedząc zgniłe mięso lub surowego kurczaka
18 EffectsCSS.png/87 Słabość
(potion.weakness)
Zmniejsza zadawane obrażenia. Obniża atak.
Plik:Grid Mikstura słabości.png
Mikstura słabości
EffectsCSS.png/14
Szary
Używane do leczenia zarażonych osadników
19 EffectsCSS.png/67 Zatrucie
(potion.poison)
Zadaje ciągłe obrażenia, lecz maksymalnie może zredukować zdrowie do . Przyspiesza utratę zdrowia.
Mikstura trucizny
EffectsCSS.png/15
Zielony
Efekt uzyskać można również poprzez ugryzienie pająka jaskiniowego lub po zjedzeniu oka pająka lub trującego ziemniaka
20 EffectsCSS.png/88 Zamieranie
(potion.wither)
Serca na pasku zdrowia stają się czarne i ubywają. Może to zabić gracza w przeciwieństwie do trucizny. Jeśli w pobliżu jest Wither - leczy go to. Przyspiesza utratę zdrowia. Brak EffectsCSS.png/255
Czarny
Efekt uzyskuje się po zaatakowaniu przez Withera lub mrocznego szkieleta.
21 EffectsCSS.png/71 Zwiększenie zdrowia
(potion.healthboost)
Na czas trwania efektu pojawiają się dodatkowe serca w pasku zdrowia. Zwiększa ilość dodatkowych serc w pasku zdrowia o 2 (4 punkty zdrowia) na każdy poziom efektu. Efekt o poziomie 255 daje aż 510 dodatkowych serc (1020 punktów zdrowia). Brak EffectsCSS.png/43
Pomarańczowy
Efekt możliwy do uzyskania za pomocą komend.
22 EffectsCSS.png/64 Absorbcja
(potion.absorption)
Po uzyskaniu efektu daje on graczowi dodatkowe złote serca, które znikną, gdy czas trwania efektu się skończy. Jeśli serca zostaną utracone na wskutek obrażeń, nie zostaną naturalnie zregenerowane. Podobnie jak w przypadku efektu Zwiększenia zdrowia, ilość dodatkowych serc wzrasta o 2 (4 punkty zdrowia) na każdy poziom efektu. Brak EffectsCSS.png/44
Jasnoniebieski
Efekt uzyskuje się po zjedzeniu złotego jabłka.
23 Nasycenie
(potion.saturation)
Natychmiastowe odzyskanie punktów saturacji (głodu). W zależności od poziomu efektu ilość regenerowanych punktów saturacji będzie inna. 1 poziom zwraca 2 punkty. Kolejne poziomy będą oddawać wartość o 1 punkt głodu większą od poprzedniego. Brak EffectsCSS.png/45
Jasnoczerwony
Nie ma ikony z powodu natychmiastowego działania. Możliwy do uzyskania przy pomocy komend.
24 EffectsCSS.png/37Blask
(potion.glowing)
Powoduje wyświetlanie jasnej obwódki widocznej przez bloki wokół bytów trafionych oznaczającą strzałą. Brak zmian Brak EffectsCSS.png/46
Seledynowy
25 EffectsCSS.png/36Lewitacja
(potion.levitation)
Powoduje unoszenie się. Na poziomie 127 możliwe jest najszybsze unoszenie się. Poziom 128 powoduje ekstremalnie szybkie spadanie. Zaś poziom 255 uniemożliwia poruszanie się w dół oraz górę unieruchamiając byt na określonej wysokości. Brak EffectsCSS.png/47
Akwamarynowy
Nie działa pod wodą
26 EffectsCSS.png/38Szczęście
(potion.luck)
Zwiększa szansę na lepsze łupy. Zwiększa szansę na lepsze łupy z mobów, wody i naturalnie wygenerowanych skrzyń. Plik:Grid Mikstura szczęścia.pngMikstura szczęścia. EffectsCSS.png/48
Zielone awokado
Można zwiększyć szczęście łowienia z wędką zaklętą na Szczęście morza.
27 EffectsCSS.png/39Pech
(potion.unluck)
Zmniejsza szansę na lepsze łupy. Zmniejsza szansę na lepsze łupy z mobów, wody i naturalnie wygenerowanych skrzyń. Brak EffectsCSS.png/57
Khaki