Alchemia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 222: Linia 222:


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Niezgrabna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
!{{Grid|Niezgrabna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|[[Brodawka|Netherowa brodawka]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|[[Brodawka|Netherowa brodawka]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 234: Linia 234:


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Przyziemna mikstura]] (przedłużona)  
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mdła mikstura]] (przedłużona)  
|[[Redstone|Sproszkowany redstone]]  <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|[[Redstone|Sproszkowany redstone]]  <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 246: Linia 246:


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Przyziemna mikstura]]
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mdła mikstura]]
|[[Oko pająka]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|[[Oko pająka]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 258: Linia 258:


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Przyziemna mikstura]]
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mdła mikstura]]
|[[Błyszczący arbuz|Kawałek błyszczącego arbuza]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|[[Błyszczący arbuz|Kawałek błyszczącego arbuza]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 270: Linia 270:


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Przyziemna mikstura]]
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mdła mikstura]]
|[[Płomienny proszek]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|[[Płomienny proszek]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 282: Linia 282:


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Przyziemna mikstura]]
!{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mdła mikstura]]
|[[Cukier]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|[[Cukier]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 294: Linia 294:


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Ciężka mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Ciężka mikstura]]
!{{Grid|Ciężka mikstura|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Gęsta mikstura]]
|[[Jasnopył]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|[[Jasnopył]] <br /> + <br /> [[Butelka z wodą]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 332: Linia 332:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura leczenia|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura leczenia]]
!{{Grid|Mikstura leczenia|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura leczenia]]
|[[Błyszczący arbuz|Kawałek błyszczącego arbuza]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Błyszczący arbuz|Kawałek błyszczącego arbuza]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Kawałek lśniącego arbuza
|              Input=  Kawałek lśniącego arbuza
Linia 344: Linia 344:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura odporności na ogień|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura odporności na ogień]]
!{{Grid|Mikstura odporności na ogień|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura odporności na ogień]]
|[[Magmowy krem]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Magmowy krem]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Magmowy krem
|              Input=  Magmowy krem
Linia 357: Linia 357:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura regeneracji|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura regeneracji]]
!{{Grid|Mikstura regeneracji|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura regeneracji]]
|[[Łza ghasta]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Łza ghasta]] <br />+<br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Łza ghasta
|              Input=  Łza ghasta
Linia 369: Linia 369:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura siły|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura siły]]
!{{Grid|Mikstura siły|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura siły]]
|[[Płomienny proszek]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Płomienny proszek]] <br /> + <br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Płomienny proszek
|              Input=  Płomienny proszek
Linia 381: Linia 381:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura szybkości|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura szybkości]]
!{{Grid|Mikstura szybkości|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura szybkości]]
|[[Cukier]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Cukier]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Cukier
|              Input=  Cukier
Linia 393: Linia 393:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura noktowizji|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura noktowizji]]
!{{Grid|Mikstura noktowizji|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura noktowizji]]
|[[Złota marchewka]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Złota marchewka]] <br /> + <br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input= Złota marchewka
|              Input= Złota marchewka
Linia 405: Linia 405:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura oddychania pod wodą|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura oddychania pod wodą]]
!{{Grid|Mikstura oddychania pod wodą|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura oddychania pod wodą]]
|[[Rozdymka]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Rozdymka]] <br /> + <br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input= Rozdymka
|              Input= Rozdymka
Linia 417: Linia 417:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura skoku|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura skoku]]
!{{Grid|Mikstura skoku|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura skoku]]
|[[Królicza noga]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Królicza noga]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input= Królicza noga
|              Input= Królicza noga
Linia 429: Linia 429:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura powolnego opadania|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura powolnego opadania]]  
!{{Grid|Mikstura powolnego opadania|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura powolnego opadania]]  
|[[Błona fantoma]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Błona fantoma]] <br /> + <br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]


| {{Grid/Brewing Stand
| {{Grid/Brewing Stand
Linia 451: Linia 451:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura zatrucia|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura zatrucia]]<br />
!{{Grid|Mikstura zatrucia|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura zatrucia]]<br />
|[[Oko pająka]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Oko pająka]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Oko pająka
|              Input=  Oko pająka
Linia 460: Linia 460:
|Zatruwa gracza na określony czas (odbiera {{healthbar|1|11px}} na sekundę), redukuje zdrowie do co najwyżej {{healthbar|1|11px}}.
|Zatruwa gracza na określony czas (odbiera {{healthbar|1|11px}} na sekundę), redukuje zdrowie do co najwyżej {{healthbar|1|11px}}.
|{{EffectSprite|poison}} 0:45
|{{EffectSprite|poison}} 0:45
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura słabości|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura słabości]]
|[[Sfermentowane oko pająka]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Ciężka mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Sfermentowane oko pająka
|              Output1= 
|              Output2= Ciężka mikstura
|              Output3=
}}
|Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.<br /><ref group="note" name="weak" />
|{{EffectSprite|weakness}} 1:30
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura słabości|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura słabości]]
|[[Sfermentowane oko pająka]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Przyziemna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Sfermentowane oko pająka
|              Output1= 
|              Output2= Przyziemna mikstura
|              Output3=
}}
|Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.<br /><ref group="note" name="weak" />
|{{EffectSprite|weakness}} 1:30
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura słabości|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura słabości]] <br /> (przedłużona)
|[[Sfermentowane oko pająka]] <br /> + <br /> [[Mikstury|Przyziemna mikstura]] <br /> (przedłużona)
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Sfermentowane oko pająka
|              Output1= 
|              Output2= Przyziemna mikstura
|              Output3=
}}
|Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.<br /><ref group="note" name="weak" />
|{{EffectSprite|weakness}} 4:00


|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
Linia 521: Linia 485:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Mikstura żółwiego mistrza|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura żółwiego mistrza]]
!{{Grid|Mikstura żółwiego mistrza|link=Mikstury}} <br /> [[Mikstury|Mikstura żółwiego mistrza]]
|[[Hełm|Skorupa żółwia]]<br />+<br />[[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Hełm|Skorupa żółwia]]<br />+<br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
| {{Grid/Brewing Stand
| {{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Skorupa żółwia
|              Input=  Skorupa żółwia
Linia 888: Linia 852:
===Leki===
===Leki===
{{Ekskluzywne|education|bedrock}}
{{Ekskluzywne|education|bedrock}}
[[Leki]] są występującymi wyłącznie w [[Education Edition]] oraz w [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]] po włączeniu opcji edukacyjnej substancjami warzonymi z użyciem niezgrabnej mikstury i [[Pierwiastek chemiczny|pierwiastków chemicznych]]. Wypicie ich usuwa wybrany negatywny efekt. Nie można z nich zrobić mikstur miotanych, trwałych mikstur miotanych, przedłużonych czy rozszerzonych mikstur.
[[Leki]] są występującymi wyłącznie w [[Education Edition]] oraz w [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]] po włączeniu opcji edukacyjnej substancjami warzonymi z użyciem klarownej mikstury i [[Pierwiastek chemiczny|pierwiastków chemicznych]]. Wypicie ich usuwa wybrany negatywny efekt. Nie można z nich zrobić mikstur miotanych, trwałych mikstur miotanych, przedłużonych czy rozszerzonych mikstur.


{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
Linia 898: Linia 862:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Odtrutka|link=Leki}} <br />Odtrutka
!{{Grid|Odtrutka|link=Leki}} <br />Odtrutka
|[[Pierwiastek chemiczny|Srebro]]<br />+<br />[[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Pierwiastek chemiczny|Srebro]]<br />+<br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Srebro
|              Input=  Srebro
Linia 909: Linia 873:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Eliksir|link=Leki}} <br />Eliksir
!{{Grid|Eliksir|link=Leki}} <br />Eliksir
|[[Pierwiastek chemiczny|Kobalt]]<br />+<br />[[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Pierwiastek chemiczny|Kobalt]]<br />+<br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]


|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
Linia 921: Linia 885:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Krople do oczu|link=Leki}} <br /> Krople do oczu
!{{Grid|Krople do oczu|link=Leki}} <br /> Krople do oczu
|[[Pierwiastek chemiczny|Wapń]]<br /> + <br />[[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Pierwiastek chemiczny|Wapń]]<br /> + <br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Wapń
|              Input=  Wapń
Linia 932: Linia 896:
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align: center;"
!{{Grid|Lek tonizujący|link=Leki}} <br /> Lek tonizujący
!{{Grid|Lek tonizujący|link=Leki}} <br /> Lek tonizujący
|[[Pierwiastek chemiczny|Bizmut]]<br />+<br />[[Mikstury|Niezgrabna mikstura]]
|[[Pierwiastek chemiczny|Bizmut]]<br />+<br />[[Mikstury|Klarowna mikstura]]
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|              Input=  Bizmut
|              Input=  Bizmut

Wersja z 14:46, 2 cze 2023

Potrzebny opiekun!
Artykuł potrzebuje opiekuna, który będzie aktualizował go, kiedy treść ulegnie zdezaktualizowaniu.
Jesteś w stanie pomóc? Zarejestruj się i dopisz do listy w projekcie Aktualizacja.


Schemat przedstawiający uzyskiwanie poszczególnych mikstur

Alchemia określa, jak mikstury, mikstury miotane i trwałe mikstury miotanie są tworzone w Minecrafcie. Każda mikstura, która wygląda jak zaklęty przedmiot, ma na sobie efekt który zostaje zastosowany po wypiciu.

Podstawowe informacje

Statyw alchemiczny z jednym miejscem u góry na odczynnik, z 1 polem po lewej stronie na paliwo oraz 3 miejscami u dołu na butelki

Gracz musi wytworzyć statyw alchemiczny i kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlił się interfejs alchemiczny. W pojedynczym miejscu na górze może być włożony odczynnik. W pustych miejscach u dołu może znajdować się dowolna kombinacja mikstur lub butelek z wodą. Żeby warzyć, potrzeba paliwa w postaci płomiennego proszku. Proces warzenia rozpoczyna się, gdy górne i co najmniej jedno dolne miejsce są wypełnione oraz gdy jest włożony co najmniej 1 płomienny proszek. Na rozpoczęcie procesu warzenia wskazuje animacja kolumny bąbelków po lewej stronie. Postęp procesu warzenia można śledzić, obserwując strzałkę z prawej strony. Gdy strzałka się zapełni, proces warzenia dobiegł końca. Odczynnik znika, a butelka zmienia się zależnie od odczynnika.

Tak długo, jak co najmniej jedno dolne miejsce jest wypełnione, proces warzenia będzie kontynuowany, a dodatkowe butelki z wodą lub mikstury mogą być dodane. Jednakże, jeśli odczynnik zostanie usunięty lub wszystkie trzy dolne miejsca będą puste, proces warzenia zostanie zatrzymany.

Narzędzia alchemiczne

Narzędzia alchemiczne są używane do produkcji mikstur. Wszystkie, z wyjątkiem kotła, są niezbędne w alchemii.

Nazwa Ikona Opis
Statyw alchemiczny
Służy do wytwarzania mikstur.
Kocioł
Każdy może zmieścić zawartość jednego wiadra wody i napełnić 3 szklane butelki.
Szklana butelka
Pojemnik dla wszystkich mikstur.
Butelka z wodą
Podstawowa baza dla wszystkich mikstur.
Uzyskuje się ją poprzez napełnienie szklanej butelki wodą.
Płomienny proszek
Służy jako paliwo; bez niego nie można warzyć mikstur.
1 sztuka starczy na uwarzenie 20 mikstur.

Odczynniki

Odczynniki są używane, w połączeniu z powyższymi narzędziami, do produkcji mikstur i mikstur miotanych.

Bazowe odczynniki

Bazowe odczynniki są niezbędne do stworzenia podstawowych i trzeciorzędnych mikstur. Wpływają także na intensywność lub czas trwania efektów mikstur. Prochu używa się, aby stworzyć mikstury miotane.

Nazwa Ikona Baza dla Efekt
Brodawka Nasiona brodawki Niezgrabna mikstura Brak efektu po wypiciu.
Wymagana do warzenia większości mikstur.
Sfermentowane oko pająka
Mikstura słabości Zmniejsza pozytywny efekt.
Powoduje negatywny efekt.
Jasnopył
Ciężka mikstura Podnosi poziom mikstury z 1 na 2.
Zmniejsza czas trwania mikstury.
Sproszkowany redstone
Przyziemna mikstura (przedłużona) Zmniejsza efekt.
Zwiększa czas trwania mikstury.
Proch
Każda mikstura miotana Zmienia miksturę na miotaną.
Mikstura działa na moby znajdujące się w odległości 3–5 bloków od miejsca upadku mikstury.

Zmniejsza działanie mikstury o 3–5 sekund.

Oddech smoka
Każda trwała mikstura miotana Pozwala na rzucanie mikstur.
Po zderzeniu się z podłożem tworzy cząsteczki mikstury.
Wejście w chmurę cząsteczek daje efekt danej mikstury.

Odczynniki efektów

Odczynniki efektów nadają niezgrabnej miksturze konkretne efekty. Nie wpływają one na intensywność i czas trwania efektów mikstur. Odczynnik efektu, połączony z butelką z wodą, tworzy przyziemną miksturę.

Nazwa Ikona Efekt
Oko pająka
Mikstura zatrucia
Łza ghasta
Mikstura regeneracji
Kawałek błyszczącego arbuza
Natychmiastowe zdrowie
Płomienny proszek
Siła
Magmowy krem
Odporność na ogień
Oko pająka
Trucizna
Cukier
Szybkość
Złota marchewka
Noktowizja
Rozdymka
Oddychanie pod wodą
Królicza noga Królicza noga Zwiększony skok
Skorupa żółwia
Spowolnienie, odporność
Błona fantoma
Powolne opadanie

Połączone odczynniki efektów

Są to odczynniki efektów, które tworzą negatywne mikstury trzeciorzędowe, kiedy są połączone ze sfermentowanym okiem pająka.

Składniki Ikona Baza dla Ikona Efekt
Oko pająka lub
Kawałek błyszczącego arbuza



Sfermentowane oko pająka
Szkoda
Cukier lub
Magmowy krem



Sfermentowane oko pająka
Spowolnienie
Płomienny proszek lub
Łza ghasta



Sfermentowane oko pająka
Słabość
Złota marchewka
Sfermentowane oko pająka
Niewidzialność


Mikstury

Podstawowe

Wszystkie mikstury podstawowe są tworzone poprzez uwarzenie odczynnika z butelką z wodą. Mogą być one przekształcone w mikstury miotane poprzez dodanie do nich prochu.

Mikstura Składniki Schemat Efekt Prekursor dla


Klarowna mikstura
Netherowa brodawka
+
Butelka z wodą
Nasiona brodawki



Brak Mikstura leczenia
Mikstura odporności na ogień
Mikstura trucizny
Mikstura regeneracji
Mikstura siły
Mikstura szybkości


Mdła mikstura (przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Butelka z wodą




Brak Mikstura słabości (przedłużona)


Mdła mikstura
Oko pająka
+
Butelka z wodą




Brak Mikstura słabości


Mdła mikstura
Kawałek błyszczącego arbuza
+
Butelka z wodą




Brak Mikstura słabości


Mdła mikstura
Płomienny proszek
+
Butelka z wodą




Brak Mikstura słabości


Mdła mikstura
Cukier
+
Butelka z wodą




Brak Mikstura słabości


Gęsta mikstura
Jasnopył
+
Butelka z wodą




Brak Mikstura słabości


Mikstura słabości
Sfermentowane oko pająka
+
Butelka z wodą




Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.
[note 1]
Mikstura słabości
(przedłużona)

Wtórne

Mikstury wtórne są tworzone poprzez dodanie odczynnika do mikstury podstawowej. Mogą być przekształcone w mikstury miotane poprzez dodanie do nich prochu.

Pozytywne
Mikstura Składniki Schemat Efekt Czas trwania
(w minutach)


Mikstura leczenia
Kawałek błyszczącego arbuza
+
Klarowna mikstura




Przywraca na miksturę. Natychmiastowe uleczenie


Mikstura odporności na ogień
Magmowy krem
+
Klarowna mikstura




Gracz staje się odporny na obrażenia od ognia, lawy i ataków dystansowych płomyka oraz łuku zaklętego na Płomień I. EffectsCSS.png/68 3:00


Mikstura regeneracji
Łza ghasta
+
Klarowna mikstura




Ulecza ( na sekundę) przez określony czas. EffectsCSS.png/80 0:45


Mikstura siły
Płomienny proszek
+
Klarowna mikstura




Dodaje +130% obrażeń do wszystkich ataków, zarówno z bronią, jak i bez. EffectsCSS.png/85 3:00


Mikstura szybkości
Cukier
+
Klarowna mikstura




Zwiększa szybkość biegu i sprintu oraz długość skoków. EffectsCSS.png/84 3:00


Mikstura noktowizji
Złota marchewka
+
Klarowna mikstura




Rozjaśnia obraz widziany przez gracza do 15 jednostek. EffectsCSS.png/79 3:00


Mikstura oddychania pod wodą
Rozdymka
+
Klarowna mikstura




Daje odporność przed obrażeniami od topienia się. EffectsCSS.png/86 3:00


Mikstura skoku
Królicza noga
+
Klarowna mikstura
Królicza noga



Zwiększa wysokość skoku gracza. EffectsCSS.png/74 3:00


Mikstura powolnego opadania
Błona fantoma
+
Klarowna mikstura




Spowalnia tempo opadania gracza, a gracz nie dostaje obrażeń od upadku. EffectsCSS.png/56 1:30
Negatywne
Mikstura Składniki Schemat Efekt Czas trwania
(w minutach)


Mikstura zatrucia
Oko pająka
+
Klarowna mikstura




Zatruwa gracza na określony czas (odbiera na sekundę), redukuje zdrowie do co najwyżej . EffectsCSS.png/67 0:45


Mikstura słabości
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura słabości




Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.
[note 1]
EffectsCSS.png/87 4:00

Z łączonymi efektami

Mikstura Składniki Schemat Efekt Czas trwania
(w minutach)


Mikstura żółwiego mistrza
Skorupa żółwia
+
Klarowna mikstura




Spowalnia gracza o 60% i redukuje dostawane obrażenia o 60%. EffectsCSS.png/2 EffectsCSS.png/81 0:20

Trzeciorzędne

Mikstury trzeciorzędne są tworzone poprzez dodanie odczynnika do mikstury wtórnej lub innej mikstury trzeciorzędnej. Mogą być przekształcone w mikstury miotane poprzez poprzez dodanie do nich prochu.

Pozytywne
Mikstura Składniki Ustawienie Efekt Czas trwania
(w minutach)


Mikstura odporności na ogień
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura odporności na ogień




Gracz staje się odporny na obrażenia od ognia, lawy i ataków dystansowych płomyka oraz łuku zaklętego na Płomień I. EffectsCSS.png/68 8:00


Mikstura leczenia II
Jasnopył
+
Mikstura leczenia




Ulecza na eliksir. Natychmiastowo


Mikstura regeneracji
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura regeneracji




Regenuje życie ( na sekundę) przez określony czas. EffectsCSS.png/80 2:00


Mikstura regeneracji II
Jasnopył
+
Mikstura regeneracji




Regeneruje życie ( na pół sekundy) przez określony czas. EffectsCSS.png/80 0:22


Mikstura siły
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura siły




Dodaje obrażeń do wszystkich ataków, zarówno z bronią, jak i bez. EffectsCSS.png/85 8:00


Mikstura siły II
Jasnopył
+
Mikstura siły




Dodaje +260% obrażeń do wszystkich ataków, zarówno z bronią, jak i bez. EffectsCSS.png/85 1:30


Mikstura szybkości
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura szybkości




Zwiększa szybkość biegu i sprintu oraz długość skoków. EffectsCSS.png/84 8:00


Mikstura szybkości II
Jasnopył
+
Mikstura szybkości




Zwiększa szybkość biegu i sprintu oraz długość skoków. EffectsCSS.png/84 1:30


Mikstura niewidzialności
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura noktowizji




Agresywne moby nie atakują gracza. Postać staje się niewidzialna, jednak zbroja i noszone przedmioty nadal są widoczne. EffectsCSS.png/73 3:00


Mikstura oddychania pod wodą
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura oddychania pod wodą




Postać staje się odporna na tonięcie. EffectsCSS.png/86 3:00


Mikstura skoku
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura skoku




Zwiększa długość mikstury. EffectsCSS.png/74 8:00


Mikstura skoku II
Jasnopył
+
Mikstura skoku




Zwiększa wysokość skoku gracza. EffectsCSS.png/74 1:30


Negatywne
Mikstura Składniki Ustawienie Efekt Czas trwania
(w minutach)


Mikstura szkody
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura życia




Zadaje obrażeń. Natychmiastowo


Mikstura szkody II
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura życia II




Zadaje obrażeń. Natychmiastowo


Mikstura szkody II
Jasnopył
+
Mikstura szkody




Zadaje obrażeń. Natychmiastowo


Mikstura szkody II
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura trucizny II




Zadaje obrażeń. Natychmiastowo


Mikstura trucizny
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura trucizny




Zatruwa gracza na określony czas (odbiera na sekundę), redukuje zdrowie do co najwyżej . EffectsCSS.png/67 2:00


Mikstura trucizny II
Jasnopył
+
Mikstura trucizny




Zatruwa gracza na określony czas (odbiera na pół sekundy), redukuje zdrowie do co najwyżej . EffectsCSS.png/67 0:22


Mikstura spowolnienia
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura odporności na ogień




Spowalnia gracza przez dany okres czasu. EffectsCSS.png/83 1:30


Mikstura spowolnienia
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura szybkości




Spowalnia gracza przez dany okres czasu. EffectsCSS.png/83 1:30


Mikstura spowolnienia
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura spowolnienia




Spowalnia gracza przez dany okres czasu. EffectsCSS.png/83 4:00


Mikstura słabości
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura siły




Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.
[note 1]
EffectsCSS.png/87 1:30


Mikstura słabości
Sfermentowane oko pająka
+
Mikstura regeneracji




Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.
[note 1]
EffectsCSS.png/87 1:30


Mikstura słabości
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura słabości




Wszystkie obrażenia zadane przez gracza są zmniejszone o połowę.
[note 1]
EffectsCSS.png/87 4:00


Z łączonymi efektami

Mikstura Składniki Schemat Efekt Czas trwania
(w minutach)


Mikstura żółwiego mistrza
(przedłużona)
Sproszkowany redstone
+
Mikstura żółwiego mistrza




Spowalnia gracza o 60% i redukuje dostawane obrażenia o 60%. EffectsCSS.png/2 EffectsCSS.png/81 0:40


Mikstura żółwiego mistrza II
Jasnopył
+
Mikstura żółwiego mistrza




Spowalnia gracza o 90% i redukuje dostawane obrażenia o 80%. EffectsCSS.png/2 EffectsCSS.png/81 0:20

Leki

Ten element dotyczy wyłącznie Education Edition i Bedrock Edition.

Leki są występującymi wyłącznie w Education Edition oraz w edycji Bedrock po włączeniu opcji edukacyjnej substancjami warzonymi z użyciem klarownej mikstury i pierwiastków chemicznych. Wypicie ich usuwa wybrany negatywny efekt. Nie można z nich zrobić mikstur miotanych, trwałych mikstur miotanych, przedłużonych czy rozszerzonych mikstur.

Mikstura Składniki Ustawienie Efekt


Odtrutka
Srebro
+
Klarowna mikstura




Leczy z trucizny.


Eliksir
Kobalt
+
Klarowna mikstura




Leczy ze słabości.


Krople do oczu
Wapń
+
Klarowna mikstura




Leczy ze ślepoty.


Lek tonizujący
Bizmut
+
Klarowna mikstura




Leczy z nudności.

Mikstury niemożliwe do uwarzenia

Miksturami, których nie można uwarzyć, są mikstura szczęścia[tylko Java Edition] i mikstura obumierania[tylko Bedrock Edition]. Można je zdobyć tylko poprzez komendy i ekwipunek trybu kreatywnego.

Galeria

Zobacz też

Notatki

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Zaokrąglone w dół do najbliższej . Oznacza to, że każdy atak fizyczny przy użyciu każdego przedmiotu, oprócz: miecza, topora, łopaty lub kilofu (z wyjątkiem drewnianej i złotej łopaty), zadaje obrażeń, czyniąc niemożliwym zadanie jakichkolwiek obrażeń mobom bez użycia odpowiedniej broni lub narzędzia.


Linki zewnętrzne