Historia wersji Java Edition: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Falibor (dyskusja | edycje)
dNie podano opisu zmian
Linia 16: Linia 16:
!width="90"|Data wydania
!width="90"|Data wydania
!Zmiany
!Zmiany
|-
|| 1.6.1 || 1 lipca 2013 roku || {{Anchor|1.6.1}}
*'''System Paczek Zasobów:'''
**Usunięto system paczek tekstur i zastąpiono go bardziej rozbudowanym systemem Paczek Zasobów.
**Za pomocą Paczek Zasobów można modyfikować:
***Tekstury,
***Czcionki,
***Dźwięki,
***Języki,
***Napisy końcowe.
*'''System atrybutów:'''
**Specyficzne przedmioty posiadają atrybuty definiujące ich parametry:
***Atrybuty można zwiększać, zmniejszać, a nawet mnożyć definiując wartości parametrów przedmiotów.
***Przedmioty używają teraz atrybutów do definiowania parametrów, zamiast mieć je zapisane twardo w kodzie (przykładowo ilość obrażeń miecza).
**Za pomocą atrybutów można modyfikować właściwości stworzeń:
***Prosty sposób na modyfikowanie prędkość, ilość obrażeń czy życia stworzeń.
*'''Zaktualizowano wymaganą wersję Java oraz OpenGL:'''
**Użytkownicy z Java 5, nie mogą już grać w Minecraft.
*'''Zaktualizowano launcher gry:'''
**Zaktualizowano biblioteki LWJGL dla lepszej pracy Minecraft.
***Możliwość wyboru wersji gry.
***Samoistna aktualizacja.
***Bezpieczniejszy system logowania.
*'''Dodano nowe efekty:'''
**Health Boost:
***Gracz otrzymuje dwa dodatkowe serca na czas trwania efektu.
**Absorption:
***Gracz otrzymuje dwa dodatkowe serca na czas trwania efektu, które nie mogą zostać naturalnie zregenerowane.
***Efekt uzupełnia dodatkowe serca co 30 sekund.
*'''Dodano nowe komendy:'''
**''/spreadplayers''
***Rozprzestrzenia graczy lub drużyny od wpisanego punktu na mapie.
***Pozwala ustalić odległość pomiędzy graczami/drużynami.
***Użycie: ''/spreadplayers <Pozycja X> <Pozycja Z> <Dystans> <Zasięg> <Uwzględnić drużyny [true/false]> <Gracze>''
**Nowe zasady - ''/gamerule''
***''naturalRegeneration'' - Włącza/wyłącza naturalną regenerację życia.
***''doDaylightCycle'' - Włącza/wyłącza upływ czasu.
*'''Usprawniono korzystanie z środków transportu:'''
**Podczas ujeżdżania życie stworzenia wyświetla się w miejscu poziomu [[Głód|głodu]].
**Domyślny klawisz zsiadania ze wszystkich pojazdów został zmieniony na {{key|⇧ Shift}}.
**Sterowanie [[Łódź|łódką]] za pomocą klawiszy {{key|A}}, {{key|D}} i {{key|S}} zostało usunięte – wykorzystuje się mysz.
*'''Usprawniono zaklęcie:'''
**Zaklęcie respiracji pozwala lepiej widzieć pod wodą.
*'''Usprawniono ekwipunek:'''
**Etykiety w ekwipunku kreatywnym zawierają kategorię, do której należy przedmiot.
**Etykiety zwierają informacje o nałożonych na przedmiotach atrybutach.
*'''Wyważono efekty niektórych mikstur:'''
**Natychmiastowe leczenie zostało osłabione o 33%.
**Regeneracja została osłabiona o 50%.
*'''Usprawniono system głodu:'''
**Naturalna regeneracja życia kosztuje teraz punkty saturacji (głodu).
*Dodano [[Zbroja dla konia|zbroje dla konia]].
**Istnieje w trzech różnych typach: żelazna, złota i diamentowa.
**Zbroję można znaleźć w losowo generowanych skrzyniach na świecie.
*Dodano jajko przyzywające konia.
*Dodano [[Snop siana]].
*Dodano [[Smycz|smycz]].
**Przyczepienie smyczy do stworzenia pozwala je prowadzić.
**Pozwala przywiązać stworzenie do płotu.
*Dodano [[Dywan|dywan]].
**Dostępne w 16 różnych kolorach.
*Dodano [[Znacznik|znacznik]]:
**Możliwy do znalezienia w losowo generowanych [[Skrzynia|skrzyniach]].
**Nazwanie znacznika na [[Kowadło|kowadle]] i kliknięcie nim za pomocą Prawego Przycisku Myszy na stworzeniu nazywa je.
*Dodano [[Utwardzona glina|utwardzoną glinę]].
*Dodano [[Barwiona glina|barwioną utwardzoną glinę]]:
**Dostępna w 16 różnych kolorach.
*Dodano [[Blok węgla|blok węgla]]:
**Możliwy do stworzenia tylko za pomocą [[Węgiel|kamiennego węgla]].
**Pozwala przepalić do 80 przedmiotów (więcej niż 9 węgla – 72 przedmioty).
*Dodano odmienną grafikę [[Węgiel drzewny|węgla drzewnego]].
*Zmieniono teksturę bloku [[Blok lazurytu|Lapis Lazuli]].
*Usprawniono [[Siodło|siodło]]:
**Jest używane teraz dla świni i koni.
*Usprawniono [[Komparator|komparator]]:
**Teraz zwraca sygnał z [[Kocioł|kociołka]] i ramki portalu do The End.
*Usprawniono złote jabłko:
**[[Złote jabłko]] wymaga teraz złotych sztabek do stworzenia.
**Za zjedzenie złotego jabłka otrzymuje się teraz efekt regeneracji na poziomie drugim (10 sekund) i efekt absorpcji (1 minuta i 30 sekund).
*Usprawniono błyszczący arbuz:
**Teraz wymaga ośmiu złotych samorodków do stworzenia.
*Usprawniono jajka przyzywające stworzenia:
**Pozwalają przyzwać stworzenie, klikając na powierzchnię wody.
*'''Dodano konie:'''
**Konie wymagają oswojenia.
**Oswojony koń posiada ekwipunek, do którego wkładamy siodło oraz zbroję.
**Konie generują i rodzą się z różnymi parametrami prędkości, ilości życia czy wysokości skoku.
**Podczas śmierci wyrzucają z siebie skórę oraz nałożone przedmioty.
**Mogą być rozmnażane za pomocą [[Zboże|zboża]].
**Można przyspieszyć wzrost koni za pomocą jabłek, złotych jabłek i zboża.
**Konie powstały z pomocą twórcy modyfikacji Mo’ Creatures.
*Dodano osły:
**Klikając na osła za pomocą skrzyni tworzymy ekwipunek, w którym można przechowywać rzeczy.
*Dodano muły:
**Możliwe do uzyskania poprzez rozmnażanie konia z osłem.
**Również pozwalają na przenoszenie przedmiotów po nałożeniu skrzyni.
**Niemożliwe do rozmnażania.
*Dodania konia szkieleta i nieumarłego konia:
**Nie występują naturalnie w grze.
*Usprawniono zombie:
**Atakowanie zombie ma małą szansę na przyzwanie innych zombie nieopodal gracza.
**Zwiększono zasięg widzenia.
*Dodano dźwięki wieśniaków.
*Usprawniono generowanie pustyń:
**Nie pojawiają się już żadne zbiorniki wodne na terenie biomu pustynnego.
*Urozmaicono generowanie Nether:
**Netherowe fortece mają w sobie teraz losowo generowanie skrzynie.
*Dodano nowe teksty wyświetlane w głównym menu:
**''„HURNERJSGER?”''
**''„What’s up Doc?”''
*Zaktualizowano system czatu:
**Umożliwiono tłumaczenie domyślnych informacji wyświetlanych na czacie.
{| class="wikitable collapsible collapsed"
!Poprawki:
|-
|
*Poprawiono błędną pozycję gracza siedzącego w wagoniku.
*Poprawiono błąd z użyciem Looting (grabież) na mieczu bez atakowania samym mieczem.
*Poprawiono problem z niepoprawną ilością obrażeń od szkieleta, gdy atakuje za pomocą miecza.
*Poprawiono problem ze znikaniem węgla po użyciu na wagoniku z piecykiem w trybie kreatywnym.
*Poprawiono problem z niszczeniem bloków przez Silverfish pomimo wyłączonej zasady mobGriefing.
*Poprawiono problem z tagiem PersistenceRequired zacinającym stworzenia.
*Poprawiono problem ze znikającymi zombie w trakcie procesu leczenia.
*Poprawiono wyświetlanie listy graczy po wpisaniu komendy /whitelist list.
*Poprawiono problem ze zbyt długą nazwą ważącej płytki naciskowej.
*Poprawiono teksturę kaktusa, kiedy jest postawiony obok innych bloków.
*Poprawiono niewyświetlającą się teksturę statywu alchemicznego, kiedy jest postawiony obok innego bloku.
*Poprawiono błędną angielską nazwę lampionu z dyni.
*Poprawiono teksturę Magicznej Latarni, kiedy jest postawiona obok innych bloków.
*Poprawiono błąd niepozwalający przejść innym stworzeniom niż gracz przez wyjściowy portal z wymiaru Kresu.
*Poprawiono błąd z niezachowywaniem się liczby bloków w ekwipunku po przywołaniu go za pomocą Pick Block.
*Poprawiono nieaktualizującą się statystykę liczby śmierci.
*Poprawiono problem z niegasnącym ogniem, po ustawieniu zasady doFireTick.
*Poprawiono błąd z możliwością tworzenia tablicy wyników bez nazwy.
*Poprawiono niewłaściwe sygnały zwracane przez komparator po użyciu niektórych komend w bloku poleceń.
*Poprawiono problem z zabiciem gracza przez komendę /kill, kiedy ma ustawiony efekt odporności na wyższym poziomie niż 5.
*Poprawiono problem z wyrzuceniem z gry podczas próby przesunięcia serwera na liście serwerów bez zaznaczania żadnego.
*Poprawiono problem z wybieraniem graczy z innych światów przez Blok Poleceń.
*Poprawiono błąd z Okiem Kresu niewskazującym najbliższej twierdzy.
*Poprawiono problem z kałamarnicami otrzymującymi obrażenia podczas wypłynięcia na powierzchnię.
*Poprawiono problem z brakiem możliwości uzyskania osiągnięcia ”The End?”.
*Poprawiono błąd ze stworzeniami agresywnymi szybko pojawiającymi się i znikającymi na najniższym poziomie trudności.
*Poprawiono wyrzucenie z gry podczas próby teleportacji za pomocą komendy do „NaN”.
*Poprawiono opcję seeFriendlyInvisibles w drużynie anulującą się po zdefiniowaniu friendlyFire.
*Poprawiono argument team w bloku poleceń, który nie działał dla innych graczy w drużynie po użyciu operatora.
*Poprawiono graficzny błąd podczas próby spania, znajdując się w wagoniku.
*Poprawiono problem z nieznikającą płynącą lawą.
*Poprawiono zachowanie Endermana podczas otrzymywania obrażeń środowiskowych.
*Poprawiono problemy z działaniem kowadła podczas używania innych języków niż angielski.
|}
|-
|-
|| 1.5.2 || 2 maja 2013 roku || {{Anchor|1.5.2}}
|| 1.5.2 || 2 maja 2013 roku || {{Anchor|1.5.2}}

Wersja z 14:22, 1 lip 2013

Szablon:Na medal



Najnowsza wersja gry to 1.5.2.

Pełna wersja

Numer / nazwa wersji Data wydania Zmiany
1.6.1 1 lipca 2013 roku
  • System Paczek Zasobów:
    • Usunięto system paczek tekstur i zastąpiono go bardziej rozbudowanym systemem Paczek Zasobów.
    • Za pomocą Paczek Zasobów można modyfikować:
      • Tekstury,
      • Czcionki,
      • Dźwięki,
      • Języki,
      • Napisy końcowe.
  • System atrybutów:
    • Specyficzne przedmioty posiadają atrybuty definiujące ich parametry:
      • Atrybuty można zwiększać, zmniejszać, a nawet mnożyć definiując wartości parametrów przedmiotów.
      • Przedmioty używają teraz atrybutów do definiowania parametrów, zamiast mieć je zapisane twardo w kodzie (przykładowo ilość obrażeń miecza).
    • Za pomocą atrybutów można modyfikować właściwości stworzeń:
      • Prosty sposób na modyfikowanie prędkość, ilość obrażeń czy życia stworzeń.
  • Zaktualizowano wymaganą wersję Java oraz OpenGL:
    • Użytkownicy z Java 5, nie mogą już grać w Minecraft.
  • Zaktualizowano launcher gry:
    • Zaktualizowano biblioteki LWJGL dla lepszej pracy Minecraft.
      • Możliwość wyboru wersji gry.
      • Samoistna aktualizacja.
      • Bezpieczniejszy system logowania.
  • Dodano nowe efekty:
    • Health Boost:
      • Gracz otrzymuje dwa dodatkowe serca na czas trwania efektu.
    • Absorption:
      • Gracz otrzymuje dwa dodatkowe serca na czas trwania efektu, które nie mogą zostać naturalnie zregenerowane.
      • Efekt uzupełnia dodatkowe serca co 30 sekund.
  • Dodano nowe komendy:
    • /spreadplayers
      • Rozprzestrzenia graczy lub drużyny od wpisanego punktu na mapie.
      • Pozwala ustalić odległość pomiędzy graczami/drużynami.
      • Użycie: /spreadplayers <Pozycja X> <Pozycja Z> <Dystans> <Zasięg> <Uwzględnić drużyny [true/false]> <Gracze>
    • Nowe zasady - /gamerule
      • naturalRegeneration - Włącza/wyłącza naturalną regenerację życia.
      • doDaylightCycle - Włącza/wyłącza upływ czasu.
  • Usprawniono korzystanie z środków transportu:
    • Podczas ujeżdżania życie stworzenia wyświetla się w miejscu poziomu głodu.
    • Domyślny klawisz zsiadania ze wszystkich pojazdów został zmieniony na ⇧ Shift.
    • Sterowanie łódką za pomocą klawiszy A, D i S zostało usunięte – wykorzystuje się mysz.
  • Usprawniono zaklęcie:
    • Zaklęcie respiracji pozwala lepiej widzieć pod wodą.
  • Usprawniono ekwipunek:
    • Etykiety w ekwipunku kreatywnym zawierają kategorię, do której należy przedmiot.
    • Etykiety zwierają informacje o nałożonych na przedmiotach atrybutach.
  • Wyważono efekty niektórych mikstur:
    • Natychmiastowe leczenie zostało osłabione o 33%.
    • Regeneracja została osłabiona o 50%.
  • Usprawniono system głodu:
    • Naturalna regeneracja życia kosztuje teraz punkty saturacji (głodu).
  • Dodano zbroje dla konia.
    • Istnieje w trzech różnych typach: żelazna, złota i diamentowa.
    • Zbroję można znaleźć w losowo generowanych skrzyniach na świecie.
  • Dodano jajko przyzywające konia.
  • Dodano Snop siana.
  • Dodano smycz.
    • Przyczepienie smyczy do stworzenia pozwala je prowadzić.
    • Pozwala przywiązać stworzenie do płotu.
  • Dodano dywan.
    • Dostępne w 16 różnych kolorach.
  • Dodano znacznik:
    • Możliwy do znalezienia w losowo generowanych skrzyniach.
    • Nazwanie znacznika na kowadle i kliknięcie nim za pomocą Prawego Przycisku Myszy na stworzeniu nazywa je.
  • Dodano utwardzoną glinę.
  • Dodano barwioną utwardzoną glinę:
    • Dostępna w 16 różnych kolorach.
  • Dodano blok węgla:
    • Możliwy do stworzenia tylko za pomocą kamiennego węgla.
    • Pozwala przepalić do 80 przedmiotów (więcej niż 9 węgla – 72 przedmioty).
  • Dodano odmienną grafikę węgla drzewnego.
  • Zmieniono teksturę bloku Lapis Lazuli.
  • Usprawniono siodło:
    • Jest używane teraz dla świni i koni.
  • Usprawniono komparator:
    • Teraz zwraca sygnał z kociołka i ramki portalu do The End.
  • Usprawniono złote jabłko:
    • Złote jabłko wymaga teraz złotych sztabek do stworzenia.
    • Za zjedzenie złotego jabłka otrzymuje się teraz efekt regeneracji na poziomie drugim (10 sekund) i efekt absorpcji (1 minuta i 30 sekund).
  • Usprawniono błyszczący arbuz:
    • Teraz wymaga ośmiu złotych samorodków do stworzenia.
  • Usprawniono jajka przyzywające stworzenia:
    • Pozwalają przyzwać stworzenie, klikając na powierzchnię wody.
  • Dodano konie:
    • Konie wymagają oswojenia.
    • Oswojony koń posiada ekwipunek, do którego wkładamy siodło oraz zbroję.
    • Konie generują i rodzą się z różnymi parametrami prędkości, ilości życia czy wysokości skoku.
    • Podczas śmierci wyrzucają z siebie skórę oraz nałożone przedmioty.
    • Mogą być rozmnażane za pomocą zboża.
    • Można przyspieszyć wzrost koni za pomocą jabłek, złotych jabłek i zboża.
    • Konie powstały z pomocą twórcy modyfikacji Mo’ Creatures.
  • Dodano osły:
    • Klikając na osła za pomocą skrzyni tworzymy ekwipunek, w którym można przechowywać rzeczy.
  • Dodano muły:
    • Możliwe do uzyskania poprzez rozmnażanie konia z osłem.
    • Również pozwalają na przenoszenie przedmiotów po nałożeniu skrzyni.
    • Niemożliwe do rozmnażania.
  • Dodania konia szkieleta i nieumarłego konia:
    • Nie występują naturalnie w grze.
  • Usprawniono zombie:
    • Atakowanie zombie ma małą szansę na przyzwanie innych zombie nieopodal gracza.
    • Zwiększono zasięg widzenia.
  • Dodano dźwięki wieśniaków.
  • Usprawniono generowanie pustyń:
    • Nie pojawiają się już żadne zbiorniki wodne na terenie biomu pustynnego.
  • Urozmaicono generowanie Nether:
    • Netherowe fortece mają w sobie teraz losowo generowanie skrzynie.
  • Dodano nowe teksty wyświetlane w głównym menu:
    • „HURNERJSGER?”
    • „What’s up Doc?”
  • Zaktualizowano system czatu:
    • Umożliwiono tłumaczenie domyślnych informacji wyświetlanych na czacie.
1.5.2 2 maja 2013 roku
1.5.1 19 marca 2013 roku
  • Poprawki błędów
1.5 13 marca 2013 roku
1.4.7 9 stycznia 2013 roku
1.4.6 20 grudnia 2012 roku
1.4.5 20 listopada 2012 roku
  • Poprawki kilku błędów
1.4.4 14 listopada 2012 roku
1.4.2 (Pretty Scary Update) 25 października 2012 roku
  • Usprawnienia:
    • Dodano i zmieniono wiele dźwięków.
    • Skórzana zbroja otrzymała nowy wygląd.
      • Można ją barwić na kilka tysięcy różnych kolorów. Obrożę psa jednak tylko na takie kolory jakie możemy posiadać w ekwipunku.
    • Zmieniono ustawienia dotyczące ochrony spawnu.
    • Zmiana przycisku "Ustawienia czatu" na "ustawienia sieciowe"
    • Ulepszenie listy serwerów.
    • Klawisz F3 otrzymał kilka nowych funkcji.
    • Wieśniacy otrzymali kilka nowych zachowań.
    • Włazy można stawiać na suficie.
    • Włazy, drzwi i przyciski są aktywowane tylko i wyłącznie po użyciu na nich PPM.
    • Dostajemy punkty doświadczenia za rozmnażanie zwierząt i łowienie ryb.
    • W trybie Adventure można stawiać bloki i je niszczyć, ale tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi.
    • W trybie Kreatywnym po wejściu w portal przenosimy się natychmiastowo do Netheru.
1.3.2 16 sierpnia 2012 roku
  • Dęby dużego rozmiaru od tej wersji posiadają obrócone części drewna.
  • Możesz zmienić pokazywanie się adresu serwera na liście serwerów poprzez użycie klawisza F1.
1.3.1 1 sierpnia 2012 roku
1.2.5 4 kwietnia 2012 roku, 1 maja 2012 roku (serwer)

Nowe możliwości:

  • Dodano metodę łatwiejszego doboru bloku w trybie kreatywnym. Użyć jej można po przyciśnięciu przyciskiem "doboru bloku" (domyślnie - scroll myszy).
  • Gra zapamiętuje IP do którego często się łączymy w 'Bezpośrednim Połączeniu'.
  • Od teraz użycie na grzybowej krowie jednego stacka misek nie spowoduje zniknięcia wszystkich.
  • Od teraz TNT można odpalić za pomocą zapalniczki używając PPM.
    • Usunięto czas w którym podpalał się lont.
  • Dodano przenoszenie przedmiotów do pieca za pomocą ⇧ Shift.
  • Wewnątrz META-INF w minecraft.jar, pliki MOJANG_C.DSA i MOJANG_C.SF przemianowano na CODESIGN.RSA i CODESIGN.SF, ich funkcja pozostaje ta sama.
  • Zmiany u kotów:
    • Koty od teraz są mniej chętne do siadania na rzeczach
    • Koty są mniej cierpliwe
    • Naprawiono dzikie oceloty zachowujące się jak oswojone koty
1.2.4 22 marca 2012 roku

Nowe możliwości:

  • Historia czatu i o wiele lepsze edytowanie:
    • Linki na czacie są teraz klikalne.
    • Historia czatu jest dostępna poprzez kółko myszy. Przyciski PAGEUP i PAGEDOWN też mają taką opcję.
    • Klawisze w górę/w dół umożliwiają wybieranie wiadomości, które już wysłaliśmy.
    • Możliwość kopiowania i wklejania w czacie.
    • Jeśli wpiszesz imię gracza i naciśniesz przycisk Tab ↹ ukaże się nazwa użytkownika.
    • Wpisując §k w czat, wyświetlą się losowe znaki, §l §m §n i §o zrobi tekst odpowiednio: pogrubiony, przekreślony, podkreślony i pochylony. §r powraca do pisania bez formatowania. Nie może to być używane w klientach vanilla.
    • Wciskanie przycisków i zmienia pozycję wskaźnika tekstowego, by potem móc usunąć niepotrzebną zawartość tekstu przyciskiem ← Backspace.
  • Dodano nowe bloki
  • Nieznacznie zmieniono kolory wszystkich kolorowych wełen (usunięto nasycenie).
  • Do ekranu “Out of Memory” dodano przyciski “Powrót” i “Quit”.
  • Koty w pozycji stojącej będą teraz prawidłowo chodzić i siadać w pobliżu skrzyń, aktywnych pieców i łóżek, zapobiegając graczy do korzystania z nich.
  • Dodano minimalny ekran debugowania. Dostępny jest po wciśnięciu kombinacji ⇧ Shift+F3 i jest tym samym ekranem, co standardowy ekran debugowania F3 z wyjątkiem usunięcia wykresów.
  • Przywrócono kontury pancerza w ekwipunku.
1.2.3 2 marca 2012 roku
1.2.2 1 marca 2012 roku
1.2.1 1 marca 2012 roku
1.1 12 stycznia 2012 roku
1.0.1 24 listopada 2011

Jest to jedynie aktualizacja serwera, wersja 1.0.0 pozostała ta sama dla klienta.


1.0 18 listopada 2011

Beta

 Osobny artykuł: Historia wersji/Beta.

Alpha

 Osobny artykuł: Historia wersji/Alpha.

Infdev

 Osobny artykuł: Historia wersji/Infdev.

Indev

 Osobny artykuł: Historia wersji/Indev.

Classic

 Osobny artykuł: Historia wersji/Classic.

Przypisy