Eksplozja: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
aktualizacja nazw starych bloków + zmiana nazwy szablonu. |
dalsze poprawki, dodawanie nowych bloków |
||
| Linia 50: | Linia 50: | ||
Od wersji [[1.15]] (w nieoficjalnych wersjach od {{Verlink|1.15-pre1}}) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów [[TNT]]. | Od wersji [[1.15]] (w nieoficjalnych wersjach od {{Verlink|1.15-pre1}}) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów [[TNT]]. | ||
Wszystkie [[schody]], [[Płyta|płyty]] i [[Murek|murki]] mają taką samą odporność na eksplozje jak blok, z którego zostały wykonane. | Wszystkie [[schody]], [[Płyta|płyty]] i [[Murek|murki]] mają taką samą odporność na eksplozje jak blok, z którego zostały wykonane. Woskowanie [[Blok miedzi|bloków miedzianych]] ani oksydacja również nie zmieniają ich odporności na eksplozję. | ||
[{{fullurl|Template:Odporność na eksplozję|action{{=}}edit|text=edytuj}}] | [{{fullurl|Template:Odporność na eksplozję|action{{=}}edit|text=edytuj}}] | ||
| Linia 57: | Linia 57: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Bariera}}||{{Odporność na eksplozję|Bariera}} | |{{BlockLink|Bariera}}||{{Odporność na eksplozję|Bariera}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok światła}}||{{Odporność na eksplozję|Blok światła}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Skała macierzysta}}||{{Odporność na eksplozję|Skała macierzysta}} | |{{BlockLink|Skała macierzysta}}||{{Odporność na eksplozję|Skała macierzysta}} | ||
| Linia 85: | Linia 87: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kotwica odrodzenia}}||{{Odporność na eksplozję|Kotwica odrodzenia}} | |{{BlockLink|Kotwica odrodzenia}}||{{Odporność na eksplozję|Kotwica odrodzenia}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Zbrojony łupek}}||{{Odporność na eksplozję|Zbrojony łupek}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Skrzynia Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Skrzynia Endu}} | |{{BlockLink|Skrzynia Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Skrzynia Endu}} | ||
| Linia 94: | Linia 98: | ||
|{{BlockLink|Woda}}||{{Odporność na eksplozję|Woda}} | |{{BlockLink|Woda}}||{{Odporność na eksplozję|Woda}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Smocze jajo}}||{{Odporność na eksplozję| | |{{BlockLink|Przyzywacz prób}}||{{Odporność na eksplozję|Przyzywacz prób}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Skarbiec}}||{{Odporność na eksplozję|Skarbiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Ciężki rdzeń}}||{{Odporność na eksplozję|Ciężki rdzeń}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Trzeszczące serce}}||{{Odporność na eksplozję|Trzeszczące serce}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Smocze jajo}}||{{Odporność na eksplozję|Smocze jajo}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kamień Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Kamień Endu}} | |{{BlockLink|Kamień Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Kamień Endu}} | ||
| Linia 101: | Linia 113: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Andezyt}}||{{Odporność na eksplozję|Andezyt}} | |{{BlockLink|Andezyt}}||{{Odporność na eksplozję|Andezyt}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok węgla}}||{{Odporność na eksplozję|Blok węgla}} | |{{BlockLink|Blok węgla}}||{{Odporność na eksplozję|Blok węgla}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok diamentu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok diamentu}} | |{{BlockLink|Blok diamentu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok diamentu}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok miedzi}}||{{Odporność na eksplozję|Blok miedzi}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok purpuru}}||{{Odporność na eksplozję|Blok purpuru}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Blok redstone}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok rudy miedzi}}||{{Odporność na eksplozję|Blok rudy miedzi}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok rudy żelaza}}||{{Odporność na eksplozję|Blok rudy żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok surowego złota}}||{{Odporność na eksplozję|Blok surowego złota}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok szmaragdu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok szmaragdu}} | |{{BlockLink|Blok szmaragdu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok szmaragdu}} | ||
| Linia 114: | Linia 136: | ||
|{{BlockLink|Blok żelaza}}||{{Odporność na eksplozję|Blok żelaza}} | |{{BlockLink|Blok żelaza}}||{{Odporność na eksplozję|Blok żelaza}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok | |{{BlockLink|Bloki koralowca}}||{{Odporność na eksplozję|Blok koralowca}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Bruk}}||{{Odporność na eksplozję|Bruk}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Cegły}} | |{{BlockLink|Cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ciemny pryzmaryn}}||{{Odporność na eksplozję|Ciemny pryzmaryn}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Czernit}}||{{Odporność na eksplozję|Czernit}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Czerwone netherowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Czerwone netherowe cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Dioryt}}||{{Odporność na eksplozję|Dioryt}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Gładki blok kwarcu}}||{{Odporność na eksplozję|Gładki blok kwarcu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Granit}}||{{Odporność na eksplozję|Granit}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Kamienne cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Kamienne cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Kamień}}||{{Odporność na eksplozję|Kamień}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kamień szlifierski}}||{{Odporność na eksplozję|Kamień szlifierski}} | |{{BlockLink|Kamień szlifierski}}||{{Odporność na eksplozję|Kamień szlifierski}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Łańcuch}}||{{Odporność na eksplozję|Łańcuch}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Łupek}}||{{Odporność na eksplozję|Łupek}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Łupkowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Łupkowe cegły}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Łupkowy bruk}}||{{Odporność na eksplozję|Łupkowy bruk}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Miedziana krata}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana krata}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Netherowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowe cegły}} | |{{BlockLink|Netherowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowe cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Netherowy ceglany płot}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowy ceglany płot}} | |{{BlockLink|Netherowy ceglany płot}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowy ceglany płot}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Piorunochron}}||{{Odporność na eksplozję|Piorunochron}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pryzmaryn}}||{{Odporność na eksplozję|Pryzmaryn}} | |{{BlockLink|Pryzmaryn}}||{{Odporność na eksplozję|Pryzmaryn}} | ||
| Linia 150: | Linia 180: | ||
|{{BlockLink|Pryzmarynowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Pryzmarynowe cegły}} | |{{BlockLink|Pryzmarynowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Pryzmarynowe cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Purpurowy filar}}||{{Odporność na eksplozję|Purpurowy filar}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Szafa grająca}}||{{Odporność na eksplozję|Szafa grająca}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tuf}}||{{Odporność na eksplozję|Tuf}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Tufowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Tufowe cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Zamszone kamienne cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Zamszone kamienne cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Złocony czernit}}||{{Odporność na eksplozję|Złocony czernit}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Żelazne kraty}}||{{Odporność na eksplozję|Żelazne kraty}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Zamszony bruk}}||{{Odporność na eksplozję|Zamszony bruk}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Dzwon}}||{{Odporność na eksplozję|Dzwon}} | |{{BlockLink|Dzwon}}||{{Odporność na eksplozję|Dzwon}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Przyzywacz potworów}}||{{Odporność na eksplozję|Przyzywacz potworów}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Żelazne drzwi}}||{{Odporność na eksplozję|Żelazne drzwi}} | |{{BlockLink|Żelazne drzwi}}||{{Odporność na eksplozję|Żelazne drzwi}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Żelazna klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Żelazna klapa}} | |{{BlockLink|Żelazna klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Żelazna klapa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Lej}}||{{Odporność na eksplozję|Lej}} | |{{BlockLink|Lej}}||{{Odporność na eksplozję|Lej}} | ||
| Linia 178: | Linia 212: | ||
|{{BlockLink|Pajęczyna}}||{{Odporność na eksplozję|Pajęczyna}} | |{{BlockLink|Pajęczyna}}||{{Odporność na eksplozję|Pajęczyna}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Dozownik}}||{{Odporność na eksplozję|Dozownik}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Latarenka}}||{{Odporność na eksplozję|Latarenka}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Latarenka dusz}}||{{Odporność na eksplozję|Latarenka dusz}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Magnetyt}}||{{Odporność na eksplozję|Magnetyt}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Piec}}||{{Odporność na eksplozję|Piec}} | |{{BlockLink|Piec}}||{{Odporność na eksplozję|Piec}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Piec hutniczy}}||{{Odporność na eksplozję|Piec hutniczy}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Podajnik}}||{{Odporność na eksplozję|Podajnik}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Przecinarka}}||{{Odporność na eksplozję|Przecinarka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Wędzarka}}||{{Odporność na eksplozję|Wędzarka}} | |{{BlockLink|Wędzarka}}||{{Odporność na eksplozję|Wędzarka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok lazurytu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok lazurytu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Błotne cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Błotne cegły}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Deski}}||{{Odporność na eksplozję|Deski}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Detektor}}||{{Odporność na eksplozję|Detektor}} | ||
|- | |- | ||
| | |{{BlockLink|Drewniane drzwi}}||{{Odporność na eksplozję|Drewniane drzwi}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Drewniana klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Drewniana klapa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Drewniany płot}}||{{Odporność na eksplozję|Drewniany płot}} | ||
|- | |- | ||
| | |{{BlockLink|Furtka}}||{{Odporność na eksplozję|Furtka}} | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | {| class="wikitable" style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | ||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BlockLink|Magiczna latarnia}}||{{Odporność na eksplozję|Magiczna latarnia}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Miedziane drzwi}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziane drzwi}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Miedziana klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana klapa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Roślina kakao}}||{{Odporność na eksplozję|Roślina kakao}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Przewodnia}}||{{Odporność na eksplozję|Przewodnia}} | |||
|- | |- | ||
| | |{{BlockLink|Sculkowy katalizator}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowy katalizator}} | ||
|- | |- | ||
| | |{{BlockLink|Sculkowe wrzeszczydło}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowe wrzeszczydło}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Stół laboratoryjny}}||{{Odporność na eksplozję|Stół laboratoryjny}} | |{{BlockLink|Stół laboratoryjny}}||{{Odporność na eksplozję|Stół laboratoryjny}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Utwardzone błoto}}||{{Odporność na eksplozję|Utwardzone błoto}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockSprite|łupkowe-złoże- | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-diamentu}} {{BlockLink|Złoże diamentu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże diamentu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Złoże kwarcu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże kwarcu}} | |{{BlockLink|Złoże kwarcu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże kwarcu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-lazurytu}} {{BlockLink|Złoże lazurytu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże lazurytu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockSprite|łupkowe-złoże-redstone}} {{BlockLink|Złoże redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże redstone}} | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-redstone}} {{BlockLink|Złoże redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-szmaragdu}} {{BlockLink|Złoże szmaragdu}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże szmaragdu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-węgla}} {{BlockLink|Złoże węgla}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże węgla}} | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-złota}} {{BlockSprite|netherowe-złoże-złota}} {{BlockLink|Złoże złota}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże złota}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockSprite|łupkowe-złoże-żelaza}} {{BlockLink|Złoże żelaza}}||{{Odporność na eksplozję|Złoże żelaza}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Niebieski lód lodowcowy}}||{{Odporność na eksplozję|Niebieski lód lodowcowy}} | |{{BlockLink|Niebieski lód lodowcowy}}||{{Odporność na eksplozję|Niebieski lód lodowcowy}} | ||
| Linia 241: | Linia 287: | ||
|{{BlockLink|Beczka}}||{{Odporność na eksplozję|Beczka}} | |{{BlockLink|Beczka}}||{{Odporność na eksplozję|Beczka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok suszonych wodorostów}}||{{Odporność na eksplozję|Blok suszonych wodorostów}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Krosno}}||{{Odporność na eksplozję|Krosno}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Pulpit}}||{{Odporność na eksplozję|Pulpit}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Skrzynia}}||{{Odporność na eksplozję|Skrzynia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Skrzynia-pułapka}}||{{Odporność na eksplozję|Skrzynia-pułapka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Stół kartograficzny}}||{{Odporność na eksplozję|Stół kartograficzny}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Stół kowalski}}||{{Odporność na eksplozję|Stół kowalski}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Stół | |{{BlockLink|Stół łuczarski}}||{{Odporność na eksplozję|Stół łuczarski}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Stół rzemieślniczy}}||{{Odporność na eksplozję|Stół rzemieślniczy}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok kości}}||{{Odporność na eksplozję|Blok kości}} | |{{BlockLink|Blok kości}}||{{Odporność na eksplozję|Blok kości}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Drewno}}||{{Odporność na eksplozję|Drewno}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kocioł}}||{{Odporność na eksplozję|Kocioł}} | |{{BlockLink|Kocioł}}||{{Odporność na eksplozję|Kocioł}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ognisko}}||{{Odporność na eksplozję|Ognisko}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Ognisko dusz}}||{{Odporność na eksplozję|Ognisko dusz}} | |{{BlockLink|Ognisko dusz}}||{{Odporność na eksplozję|Ognisko dusz}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Pień}}||{{Odporność na eksplozję|Pień}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Shulkerowa skrzynia}}||{{Odporność na eksplozję|Shulkerowa skrzynia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Syntezator związków}}||{{Odporność na eksplozję|Syntezator związków}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Beton}}||{{Odporność na eksplozję|Beton}} | |{{BlockLink|Beton}}||{{Odporność na eksplozję|Beton}} | ||
| Linia 306: | Linia 356: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Piaskowiec}} | |{{BlockLink|Piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Piaskowiec}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Gładki czerwony piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Gładki czerwony piaskowiec}} | |{{BlockLink|Gładki czerwony piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Gładki czerwony piaskowiec}} | ||
| Linia 416: | Linia 464: | ||
|{{BlockLink|Jasnogłaz}}||{{Odporność na eksplozję|Jasnogłaz}} | |{{BlockLink|Jasnogłaz}}||{{Odporność na eksplozję|Jasnogłaz}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Lampa redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Lampa}} | |{{BlockLink|Lampa redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Lampa redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Latarnia morska}}||{{Odporność na eksplozję|Latarnia morska}} | |{{BlockLink|Latarnia morska}}||{{Odporność na eksplozję|Latarnia morska}} | ||
| Linia 454: | Linia 502: | ||
|{{BlockLink|Uschnięty krzak}}||{{Odporność na eksplozję|Uschnięty krzak}} | |{{BlockLink|Uschnięty krzak}}||{{Odporność na eksplozję|Uschnięty krzak}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Endowy słupek}}||{{Odporność na eksplozję| | |{{BlockLink|Endowy słupek}}||{{Odporność na eksplozję|Endowy słupek}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Ogień}}||{{Odporność na eksplozję|Ogień}} | |{{BlockLink|Ogień}}||{{Odporność na eksplozję|Ogień}} | ||
| Linia 484: | Linia 532: | ||
|{{BlockLink|Redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Redstone}} | |{{BlockLink|Redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Komparator redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Komparator}} | |{{BlockLink|Komparator redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Komparator redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Przekaźnik redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Przekaźnik}} | |{{BlockLink|Przekaźnik redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Przekaźnik redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pochodnia redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Pochodnia redstone}} | |{{BlockLink|Pochodnia redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Pochodnia redstone}} | ||
Wersja z 12:28, 13 kwi 2025
| Nieaktualne informacje! Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.
|

Eksplozja jest fizycznym wydarzeniem w świecie gry. Może ją spowodować m.in. TNT, creeper, wither lub ogniste kule ghastów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić moby i gracza, a także wzniecić ogień.
Właściwości
- Siła – siła eksplozji określa promień wybuchu.
- Wither w momencie pierwszego spadku punktów zdrowia do połowy (tylko w Bedrock Edition) – 8, przy czym niszczy każdy blok możliwy do zniszczenia w trybie przetrwania niezależnie od odporności na eksplozje.
- Wither podczas odradzania oraz podczas śmierci (tylko w Bedrock Edition) – 7.
- Kryształ Endu (kiedy niszczony) – 6, przy czym wszystkie pobliskie kryształy Endu również eksplodują.
- Naładowany creeper – 6, przy czym niektóre uśmiercone moby upuszczają głowy lub czaszki.
- Łóżko użyte w Netherze lub Endzie – 5.
- Kotwica odrodzenia użyta w Nadziemiu lub Endzie – 5.
- TNT – 4.
- Podwodne TNT (tylko w Bedrock Edition i Education Edition) – 4 (również pod wodą).
- Creeper - 3.
- Ognista kula ghasta - 1.
- Czarna czaszka Withera - 1.
- Niebieska czaszka Withera – 1, przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8.
- Zdolność do wzniecania ognia – eksplozje wywołane przez ognistą kulę, kotwicę odrodzenia oraz łóżko mają taką właściwość.

Proces
Niszczenie bloków
- Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu, gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2.
- Każdemu takiemu promieniowi dany jest parametr intensywności o wartości od
(0,7 × siła eksplozji)do(1,3 × siła eksplozji). - Po każdorazowym pokonaniu odległości 0,3 bloku w powietrzu od intensywności danego promienia eksplozji odejmuje się
(0,3 × 0,75), czyli 0,225. Każdy blok niż powietrze z kolei zmniejsza intensywność każdego promienia eksplozji o(odporność na eksplozje + 0,3) × 0,3. Dopóki opór bloku nie absorbuje w pełni siły promienia wybuchu, każdy kolejny blok na drodze promienia jest niszczony. - Maksymalny zasięg wybuchu w powietrzu wyraża się wzorem
[1,3 × siła eksplozji / 0,225] × 0,3, gdzie[x]to funkcja zwracająca część całkowitą liczby x. - Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę eksplozji wyraża się wzorem
((1,3 × siła eksplozji − ilość osłabień × 0,225) / 0,3) − 0.3.
Maksymalny zasięg wybuchu naładowanego creepera wynosi 10,2, TNT – 6,9, creepera – 5,1, a kuli ghasta – 1,5. Na przykład TNT może zniszczyć pochodnię oddaloną od niego o 7 bloków. Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę naładowanego creepera wynosi 24,2, TNT – 15,534, creepera – 11,2, a kuli ghasta – 3,284.
Interakcja z innymi środkami wybuchowymi
Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało, jeden ładunek wybuchowy musi stać w odległości 2 bloków od drugiego i wybuchnąć.
- Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1, oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu.
- Spróbuj zastosować
(wpływ oddziaływania) · 4 · promień + 1uszkodzenie bloku tak, aby jego prędkość zwiększała się pod wpływem siły eksplozji.
W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu.

Obliczanie obrażeń od wybuchu
Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang. AABB). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi 1 / 2,96.
Wyniki AABB są często różne, jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzeliwuje pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła AABB TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku.
Możliwość wzniecenia ognia
Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją 1.3 Beta ghasty mogły podpalać ognistymi kulami okoliczne bloki.
Odporność bloków
Od wersji 1.15 (w nieoficjalnych wersjach od 1.15-pre1) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów TNT.
Wszystkie schody, płyty i murki mają taką samą odporność na eksplozje jak blok, z którego zostały wykonane. Woskowanie bloków miedzianych ani oksydacja również nie zmieniają ich odporności na eksplozję.
[edytuj]
Typowy promień wybuchu
Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT). Zabierają one 100% życia. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. Zbroja może pochłaniać obrażenia.


