Tryby gry: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Nie podano opisu zmian
Nie było sensu poprawiać tego artykułu, więc napisałem go od zera. Została tylko tabelka, którą też mocno uprościłem, usuwając rzeczy oczywiste i przestarzałe.
Znacznik: Linki do stron ujednoznaczniających
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:NowaGra.png|400px|right|thumb|Nowy, świeżo stworzony świat w [[tryb przetrwania|trybie przetrwania]].]]
'''Tryb gry''' (ang. ''Game mode'') określa dla danego świata, jak wygląda rozgrywka w grze. Istnieją cztery lub pięć podstawowych trybów gry, zależnie od sposobu, w jaki się je definiuje.
[[Plik:Level.dat - GameType.png|400px|right|thumb|Wartość <code>GameType</code> w pliku ''level.dat'' określająca tryb gry na danym świecie - w tym wypadku jest to tryb kreatywny. Kilka linijek niżej można natomiast znaleźć wartość <code>hardcore</code> odpowiadającą za aktywowanie trybu Hardcore - na tym świecie jest on wyłączony.]]


'''Rozgrywka w Minecraft''' polega w głównej mierze na budowaniu i niszczeniu [[bloki|bloków]] (sześcianów) na [[ziarno generatora|losowo]] generowanej mapie. Gracze mają do dyspozycji kilkadziesiąt różnych bloków, niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje, takie jak rozlewanie się, emitowanie światła, czy spadanie w dół z powodu grawitacji.
== Wybór i zmiana trybu gry ==
[[Plik:Przełącznik trybu gry.png|thumb|Przełącznik trybu gry: kolejno tryb kreatywny, przetrwania, przygodowy (zaznaczony) i widza]]
Tryb można wybrać przy tworzeniu każdego świata, ale dostępne opcje są tutaj ograniczone: tryb przetrwania lub tryb kreatywny. W [[Java Edition|edycji Java]], trzecią opcją jest Hardcore, natomiast w [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]], Hardcore stanowi osobny przełącznik widoczny poniżej przycisku trybu gry.


Gracze za ich pomocą mogą tworzyć różne konstrukcje, budowle, mechanizmy, wzory, czy mini-sporty jak np. [[spleef]].
Jeśli świat ma włączone korzystanie z [[polecenie|poleceń]], można również zmienić tryb gry poleceniem {{cmd|gamemode}} oraz, wyłącznie w edycji Java, przełącznikiem trybu gry (ang. ''Game mode switcher'').


Aby dodatkowo urozmaicić, oraz ułatwić/utrudnić rozgrywkę, gracz może wybrać, na jakim '''trybie gry''' chce grać na danym świecie.
Dla danego świata, tryb gry jest zapisywany w zmiennej {{code|GameType}} w pliku [[level.dat]].


== Tryby gry ==
== Tryb przetrwania ==
Obecnie w grze znajduje się 5 trybów gry: tryb przetrwania, tryb kreatywny, tryb przygodowy, tryb widza, oraz tryb Hardcore.
 
W pliku ''[[level.dat]]'', tryb przetrwania jest określony jako <code>GameType:0</code>, tryb kreatywny jako <code>GameType:1</code>, tryb przygodowy jako <code>GameType:2</code>, a tryb widza jako <code>GameType:3</code>. Tryb Hardcore to odmiana trybu przetrwania z wartością <code>hardcore</code> ustawioną na <code>1</code> (dla trybu kreatywnego i trybu przetrwania wartość ta jest ustawiona <code>0</code>).
 
Tryby gry można zmieniać poprzez edycję pliku ''level.dat'' np. za pomocą programu NBTExplorer. Do tego celu gracz może także użyć komendy {{cmd|gamemode}}. Przykład: komenda {{cmd|gamemode 1}} zmieni tryb gry na tryb kreatywny. Jedyny tryb, który nie może zostać aktywowany poprzez użycie tej komendy, to tryb Hardcore.
 
=== Tryb przetrwania ===
[[Plik:OpisPrzetrwanie.png|350px|thumb|right|Opis trybu przetrwania]]
{{Main|Tryb przetrwania}}
{{Main|Tryb przetrwania}}
Podstawowy tryb gry. Gracz jest podatny na [[obrażenia]], takie jak [[ogień|spalanie się]], [[tonięcie]] czy upadek z wysokości. Ma dostęp jedynie do bloków i przedmiotów, które sam zdobył. Może wchodzić we wszelkie interakcje ze środowiskiem: atakować [[moby]], niszczyć i stawiać [[bloki]], używać [[przedmiot]]ów itp. Jeśli jego [[zdrowie]] spadnie do zera, gracz umrze i pojawi się w swoim punkcie odradzania. Poruszanie się jest powolne i ograniczone do chodzenia i pływania (przynajmniej początkowo). Gracz musi też walczyć o przeżycie w najczęściej nieprzyjaznym środowisku, chociaż zależy to również od [[Poziom trudności|poziomu trudności]] gry: jeśli jest inny niż Pokojowy, gracz musi dodatkowo mierzyć się z [[Głód|głodem]] i wrogimi potworami.


W tym trybie gracz zaczyna od zera, musi zbierać surowce, [[wytwarzanie|wytwarzać]] [[przedmioty]], [[narzędzia]], [[blok]]i, oraz zdobywać punkty [[doświadczenie|doświadczenia]]. Tryb ten wzbogacony jest o różne elementy rodem z gier RPG - [[życie|zdrowie]], [[głód]], pasek [[zbroja|pancerza]], [[ekwipunek]], oraz pasek powietrza (pod wodą). Po [[śmierć|śmierci]], gracz wraca do swojego punktu [[spawn|odrodzenia]].
=== Hardcore ===
{{Main|Hardcore}}
Niektórzy uważają również Hardcore za osobny tryb gry, chociaż w praktyce jest to wariant trybu przetrwania. Od zwykłego trybu przetrwania różni się tylko dwoma szczegółami: poziom trudności w Hardcore jest zablokowany na Trudnym, a gracz nie ma możliwości odrodzenia się po śmierci (jeśli umrze, dalsza gra na danym świecie staje możliwa tylko w trybie widza).


Do przełączenia się na tryb przetrwania gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode survival}}, {{cmd|gamemode s}} lub {{cmd|gamemode 0}}. Od wersji 1.13 działa tylko {{cmd|gamemode survival}}.
== Tryb kreatywny ==
 
=== Tryb kreatywny ===
[[Plik:OpisKreatywny.png|350px|thumb|right|Opis trybu kreatywnego]]
{{Main|Tryb kreatywny}}
{{Main|Tryb kreatywny}}
Gracz jest odporny na wszelkie obrażenia (z wyjątkiem obrażeń od [[Próżnia|próżni]] oraz polecenia {{cmd|kill}}), a wrogie moby go nie atakują. Może wchodzić w interakcje ze środowiskiem: atakować moby, stawiać i niszczyć bloki, używać przedmiotów. W ekwipunku trybu kreatywnego dostępne są wszystkie bloki i przedmioty w grze, nawet te, których nie da się zdobyć w trybie przetrwania (jak choćby [[skała macierzysta]]). Gracz może poruszać się tak samo, jak w trybie przetrwania, ale może również swobodnie latać po świecie. Nie odczuwa głodu ani nie potrzebuje tlenu, jego pasek zdrowia pozostaje niewidoczny.


Gracz ma dostęp do nieskończonej ilości praktycznie wszystkich przedmiotów i bloków dostępnych w grze, oraz potrafi je natychmiastowo niszczyć, bez potrzeby używania narzędzi. Jest on nieśmiertelny, nie posiada życia, paska zbroi, paska głodu, oraz potrafi latać.
== Tryb przygodowy ==
 
{{Main|Tryb przygodowy}}
Do przełączenia się na tryb kreatywny gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode creative}}, {{cmd|gamemode c}} lub {{cmd|gamemode 1}}.
Podobny do trybu przetrwania. Gracz jest podatny na obrażenia, poruszanie się jest ograniczone, a jeśli poziom trudności jest inny niż Pokojowy, musi mierzyć się z głodem i wrogimi potworami. Od trybu przetrwania odróżnia go dodatkowe ograniczenie interakcji ze środowiskiem. Gracz w trybie przygodowym nie może stawiać ani niszczyć bloków. Wyjątkiem jest sytuacja, w której gracz ma w ręce przedmiot z odpowiednim tagiem, który umożliwia mu wykonanie konkretnej akcji: przykładowo, może to być [[łopata]] wykopująca jedynie [[piasek]] lub [[wiadro]], którym można pobrać jedynie [[Woda|wodę]]. Tryb przygodowy jest wykorzystywany przede wszystkim przez twórców map, by ograniczyć swobodę gracza i pokierować go wybraną przez twórcę mapy ścieżką fabularną.
 
=== Tryb przygodowy ===
{{Main|Tryb przygody}}
 
Tryb ten jest podobny do trybu przetrwania, posiada jednak pewne różnice. Gracze mogą wchodzić w interakcję z obiektami takimi jak [[dźwignia|dźwignie]], [[przycisk]]i i [[moby]], jednakże [[blok]]i mogą niszczyć tylko narzędziami posiadającymi tag <code>CanDestroy</code>, a kłaść mogą tylko te, które posiadają tag <code>CanPlaceOn</code>, co czyni ten tryb idealnym do tworzenia map przygodowych.
 
Do przełączenia się na tryb przygodowy gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode adventure}}, {{cmd|gamemode a}} lub {{cmd|gamemode 2}}.
 
=== Tryb Hardcore ===
[[Plik:OpisHardcore.png|350px|thumb|right|Opis trybu Hardcore]]
[[Plik:SerduchoHardcore.png|150px|thumb|right|Punkty życia w trybie Hardcore wyglądają inaczej]]
{{Main|Hardcore}}
 
Tryb ten jest prawie identyczny jak tryb przetrwania, posiada jednak dwie ważne różnice -  poziom trudności jest na stałe ustawiony na "Trudny", a po śmierci gracza ten otrzymuje dwie opcje do wyboru - może usunąć swój świat, albo odrodzić się jako widz i móc przeglądać załadowane [[chunk]]i.
 
Na serwerze multiplayer, jeżeli gracz zginie, zostanie automatycznie zbanowany. Jeżeli wszyscy gracze na serwerze zginą, świat zostanie usunięty.
 
Trybu Hardcore nie można aktywować za pomocą komendy {{cmd|gamemode}}.


=== Tryb widza ===
== Tryb widza ==
{{Main|Tryb widza}}
{{Main|Tryb widza}}
 
Gracz jest odporny na wszelkie obrażenia (z wyjątkiem obrażeń od próżni oraz polecenia {{code|/kill}}). Nie może jednak wchodzić w jakiekolwiek interakcje ze środowiskiem, jest całkowicie niewidoczny dla mobów i innych graczy (z wyjątkiem graczy w trybie widza, którym jawi się jako półprzezroczysta głowa wisząca w powietrzu). Może wyłącznie latać, ale swobodnie przelatuje przez wszystkie bloki; lot w trybie widza może być jeszcze szybszy niż w trybie kreatywnym. Gracz może również patrzeć na świat z perspektywy innych graczy lub mobów. Nie odczuwa głodu ani nie potrzebuje tlenu, jego pasek zdrowia pozostaje niewidoczny.
W tym trybie gracz jest niewidzialny dla wszystkich, z wyjątkiem innych graczy w trybie widza, może przenikać przez bloki, oraz "wnikać" w inne byty klikając na nie LPM. Może także użyć kółka na myszce do zwiększenia prędkości swojego lotu. Nie może jednak wchodzić w interakcję z blokami, bytami, oraz ze swoim ekwipunkiem. W trybie trzecioosobowym wygląda jak przezroczysta, lewitująca głowa bez ciała.  
 
Do przełączenia się na tryb widza gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode spectator}}, {{cmd|gamemode sp}} lub {{cmd|gamemode 3}}.


== Tabela trybów gry ==
== Tabela trybów gry ==
Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie różnych dostępnych funkcji w każdym trybie gry.
Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie różnych dostępnych funkcji w każdym trybie gry.
{| class="wikitable sortable" style="width: auto; text-align: center; font-size: smaller" data-description="Game mode features"
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" data-description="Game mode features"
!'''Cecha'''
!'''Cecha'''
![[Tryb przetrwania]]
![[Tryb przetrwania]]
![[Tryb kreatywny]]
![[Tryb kreatywny]]
![[Tryb przygody|Tryb przygodowy]]
![[Tryb przygodowy]]
![[Hardcore|Tryb Hardcore]]
![[Hardcore]]
![[Tryb widza]]
![[Tryb widza]]
|-
|-
! Wymagane konto premium
! Dostępność w wersji Demo
| {{tc|częściowo|Do rozgrywki wieloosobowej}}<ref>W [[tryb demo|trybie demo]] gracz może bez konieczności posiadania konta premium grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.</ref>
| {{tc|częściowo}}<ref>Gracz może grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.</ref>
| {{tc|częściowo|Darmowy tryb Classic}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
! Dostępność
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
! [[Multiplayer]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo}}<ref>Mimo, że w trybie wieloosobowym gracz może zmienić tryb gry na tryb Hardcore, to podczas konfiguracji świata w trybie LAN nie ma możliwości wybrania trybu Hardcore jako domyślnego trybu gry. Jest to spowodowane najprawdopodobniej przez błąd.</ref>
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Wytwarzanie]]
! [[Wytwarzanie]]
Linia 124: Linia 83:
! [[Życie]]
! [[Życie]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|Ukryte}}<ref name="Życie">W trybie kreatywnym i w trybie widza życie jest ciągle obecne, jest ono jednak ukryte. Można się o tym przekonać wpadając do próżni, gracz wtedy zginie.</ref>
| {{tc|częściowo|Ukryte}}<ref name="Życie">W trybie kreatywnym i w trybie widza życie jest ciągle obecne, chociaż ukryte. W Java Edition można się o tym przekonać wpadając do próżni - wtedy gracz otrzyma obrażenia.</ref>
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|Ukryte}}<ref name="Życie" />
| {{tc|częściowo|Ukryte}}<ref name="Życie" />
|-
|-
! [[Spawn|Odrodzenie]] po [[śmierć|śmierci]]
! [[Odradzanie]] się po [[śmierć|śmierci]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo}}
| {{tc|częściowo}}<ref>Tylko jako widz.</ref>
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
Linia 142: Linia 101:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
! [[Moby]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Nieskończona ilość bloków
! Nieskończona ilość bloków
Linia 156: Linia 108:
| {{tc|częściowo}}<ref name="Bloki" />
| {{tc|częściowo}}<ref name="Bloki" />
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
! [[Cykl dnia i nocy]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Komendy]]
! [[Komendy]]
Linia 171: Linia 116:
| {{tc|częściowo|Można włączyć/wyłączyć}}
| {{tc|częściowo|Można włączyć/wyłączyć}}
|-
|-
! Ustalony [[poziomy trudności|poziom trudności]]
! Ustalony [[poziom trudności]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
Linia 184: Linia 129:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
! Dostępność w [[Bedrock Edition]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Przenikanie przez bloki
! Przenikanie przez bloki
Linia 201: Linia 139:


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}
== Historia ==
{{Historia|pre-classic}}
{{Historia||rd-131655|Początkowo w grze istniał tylko mocno uproszczony [[tryb kreatywny]].}}
{{Historia|c}}
{{Historia||0.24_SURVIVAL_TEST|Dodano [[tryb przetrwania]].
|Na tym etapie był to w zasadzie tryb Hardcore, ponieważ nie istniała możliwość odradzania się po śmierci.
|Tryb kreatywny został tymczasowo usunięty.}}
{{Historia||0.28|Przywrócono tryb kreatywny.
|Gracze mogą teraz wybierać pomiędzy dwoma trybami gry.}}
{{Historia|i}}
{{Historia||0.31|snap=20091231-2033|Ponownie usunięto tryb kreatywny.}}
{{Historia|f}}
{{Historia||20100327|Dodano możliwość odradzania się po śmierci w trybie przetrwania.}}
{{Historia|a}}
{{Historia||1.0.15|Dodano wieloosobowy tryb przetrwania.}}
{{Historia|b}}
{{Historia||1.8|Ponownie przywrócono tryb kreatywny.
|Gracze znów mogą wybierać pomiędzy dwoma trybami gry.}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre2|Dodano tryb [[Hardcore]].}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w16a|Można przełączać między trybami gry za pomocą [[Polecenia|poleceń]].}}
{{Historia|||snap=12w21b|Całkowicie przebudowano ekwipunek trybu kreatywnego, jest teraz podzielony na osobne karty.}}
{{Historia|||snap=12w22a|Dodano [[tryb przygodowy]].}}
{{Historia||1.8|snap=14w05a|Dodano [[tryb widza]].}}
{{Historia||1.9|snap=15w37a|Po śmierci w trybie Hardcore gracz może przejść w tryb widza.}}
{{Historia||1.16|snap=20w20a|Wprowadzono przełącznik trybu gry.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.1.0|Podobnie jak w edycji Java, początkowo istniał tylko mocno uproszczony [[tryb kreatywny]].}}
{{Historia||0.2.0|Dodano [[tryb przetrwania]].}}
{{Historia||0.11.0|Można przełączać między trybami gry bez konieczności stosowania zewnętrznych programów.}}
{{Historia|pe}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Dodano [[tryb przygodowy]].}}
{{Historia|be}}
{{Historia||?|Dodano [[tryb widza]].
|Gracze nie mogli z niego korzystać bez użycia add-onów lub edycji plików gry.}}
{{Historia||1.18.30|snap=Preview 1.18.30.21|Polecenie {{cmd|gamemode}} może przenieść gracza w tryb widza, ale nadal jest to tryb niedopracowany.}}
{{Historia||1.18.31|Tryb widza został umieszczony w osobnym [[eksperyment|eksperymencie]].}}
{{Historia||1.19.50|snap=Preview 1.19.50.20|Tryb widza jest dostępny w normalnej rozgrywce i funkcjonuje poprawnie.}}
{{Historia||1.21.0|snap=Preview 1.21.0.20|Dodano tryb [[Hardcore]].
|Zapowiedziano, że na razie pozostanie tylko w wersjach Preview.}}
{{Historia||1.21.40|Tryb Hardcore został w pełni zaimplementowany.}}
{{Historia|foot}}
{{Rozgrywka}}
{{Rozgrywka}}


Linia 206: Linia 189:
[[Kategoria:Tryby gry]]
[[Kategoria:Tryby gry]]


[[de:Minecraft#Gameplay]]
[[de:Spielmodus]]
[[en:Gameplay]]
[[en:Game mode]]
[[es:Modo de juego]]
[[es:Modo de juego]]
[[fr:Gameplay]]
[[lzh:]]
[[hu:Játékmenet]]
[[pt:Modo de jogo]]
[[ja:ゲームプレイ]]
[[uk:Режим гри]]
[[ko:게임 모드]]
[[zh:游戏模式]]
[[nl:Gameplay]]
[[pt:Jogabilidade]]
[[ru:Игровой процесс]]
[[th:เกมการเล่น]]
[[uk:Ґеймплей]]

Aktualna wersja na dzień 20:24, 21 lis 2025

Tryb gry (ang. Game mode) określa dla danego świata, jak wygląda rozgrywka w grze. Istnieją cztery lub pięć podstawowych trybów gry, zależnie od sposobu, w jaki się je definiuje.

Wybór i zmiana trybu gry

Przełącznik trybu gry: kolejno tryb kreatywny, przetrwania, przygodowy (zaznaczony) i widza

Tryb można wybrać przy tworzeniu każdego świata, ale dostępne opcje są tutaj ograniczone: tryb przetrwania lub tryb kreatywny. W edycji Java, trzecią opcją jest Hardcore, natomiast w edycji Bedrock, Hardcore stanowi osobny przełącznik widoczny poniżej przycisku trybu gry.

Jeśli świat ma włączone korzystanie z poleceń, można również zmienić tryb gry poleceniem /gamemode oraz, wyłącznie w edycji Java, przełącznikiem trybu gry (ang. Game mode switcher).

Dla danego świata, tryb gry jest zapisywany w zmiennej GameType w pliku level.dat.

Tryb przetrwania

 Osobny artykuł: Tryb przetrwania.

Podstawowy tryb gry. Gracz jest podatny na obrażenia, takie jak spalanie się, tonięcie czy upadek z wysokości. Ma dostęp jedynie do bloków i przedmiotów, które sam zdobył. Może wchodzić we wszelkie interakcje ze środowiskiem: atakować moby, niszczyć i stawiać bloki, używać przedmiotów itp. Jeśli jego zdrowie spadnie do zera, gracz umrze i pojawi się w swoim punkcie odradzania. Poruszanie się jest powolne i ograniczone do chodzenia i pływania (przynajmniej początkowo). Gracz musi też walczyć o przeżycie w najczęściej nieprzyjaznym środowisku, chociaż zależy to również od poziomu trudności gry: jeśli jest inny niż Pokojowy, gracz musi dodatkowo mierzyć się z głodem i wrogimi potworami.

Hardcore

 Osobny artykuł: Hardcore.

Niektórzy uważają również Hardcore za osobny tryb gry, chociaż w praktyce jest to wariant trybu przetrwania. Od zwykłego trybu przetrwania różni się tylko dwoma szczegółami: poziom trudności w Hardcore jest zablokowany na Trudnym, a gracz nie ma możliwości odrodzenia się po śmierci (jeśli umrze, dalsza gra na danym świecie staje możliwa tylko w trybie widza).

Tryb kreatywny

 Osobny artykuł: Tryb kreatywny.

Gracz jest odporny na wszelkie obrażenia (z wyjątkiem obrażeń od próżni oraz polecenia /kill), a wrogie moby go nie atakują. Może wchodzić w interakcje ze środowiskiem: atakować moby, stawiać i niszczyć bloki, używać przedmiotów. W ekwipunku trybu kreatywnego dostępne są wszystkie bloki i przedmioty w grze, nawet te, których nie da się zdobyć w trybie przetrwania (jak choćby skała macierzysta). Gracz może poruszać się tak samo, jak w trybie przetrwania, ale może również swobodnie latać po świecie. Nie odczuwa głodu ani nie potrzebuje tlenu, jego pasek zdrowia pozostaje niewidoczny.

Tryb przygodowy

 Osobny artykuł: Tryb przygodowy.

Podobny do trybu przetrwania. Gracz jest podatny na obrażenia, poruszanie się jest ograniczone, a jeśli poziom trudności jest inny niż Pokojowy, musi mierzyć się z głodem i wrogimi potworami. Od trybu przetrwania odróżnia go dodatkowe ograniczenie interakcji ze środowiskiem. Gracz w trybie przygodowym nie może stawiać ani niszczyć bloków. Wyjątkiem jest sytuacja, w której gracz ma w ręce przedmiot z odpowiednim tagiem, który umożliwia mu wykonanie konkretnej akcji: przykładowo, może to być łopata wykopująca jedynie piasek lub wiadro, którym można pobrać jedynie wodę. Tryb przygodowy jest wykorzystywany przede wszystkim przez twórców map, by ograniczyć swobodę gracza i pokierować go wybraną przez twórcę mapy ścieżką fabularną.

Tryb widza

 Osobny artykuł: Tryb widza.

Gracz jest odporny na wszelkie obrażenia (z wyjątkiem obrażeń od próżni oraz polecenia /kill). Nie może jednak wchodzić w jakiekolwiek interakcje ze środowiskiem, jest całkowicie niewidoczny dla mobów i innych graczy (z wyjątkiem graczy w trybie widza, którym jawi się jako półprzezroczysta głowa wisząca w powietrzu). Może wyłącznie latać, ale swobodnie przelatuje przez wszystkie bloki; lot w trybie widza może być jeszcze szybszy niż w trybie kreatywnym. Gracz może również patrzeć na świat z perspektywy innych graczy lub mobów. Nie odczuwa głodu ani nie potrzebuje tlenu, jego pasek zdrowia pozostaje niewidoczny.

Tabela trybów gry

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie różnych dostępnych funkcji w każdym trybie gry.

Cecha Tryb przetrwania Tryb kreatywny Tryb przygodowy Hardcore Tryb widza
Dostępność w wersji Demo Częściowo[1] Nie Nie Nie Nie
Wytwarzanie Tak Tak Tak Tak Nie
Przetapianie Tak Tak Tak Tak Nie
Alchemia Tak Tak Tak Tak Nie
Zaklinanie Tak Tak Tak Tak Nie
Ekwipunek Tak Tak Tak Tak Częściowo
Życie Tak Ukryte[2] Tak Tak Ukryte[2]
Odradzanie się po śmierci Tak Tak Tak Częściowo[3] Tak
Umieszczanie/niszczenie bloków Tak Tak Częściowo Tak Nie
Nieskończona ilość bloków Częściowo[4] Tak Częściowo[4] Częściowo[4] Nie
Komendy Można włączyć/wyłączyć Domyślnie włączone,
lecz można je wyłączyć
Można włączyć/wyłączyć Nie Można włączyć/wyłączyć
Ustalony poziom trudności Nie Nie Nie Tak Nie
Głód Częściowo[5] Nie Częściowo[5] Tak Nie
Przenikanie przez bloki Nie Nie Nie Nie Tak


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

  1. Gracz może grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.
  2. 2,0 2,1 W trybie kreatywnym i w trybie widza życie jest ciągle obecne, chociaż ukryte. W Java Edition można się o tym przekonać wpadając do próżni - wtedy gracz otrzyma obrażenia.
  3. Tylko jako widz.
  4. 4,0 4,1 4,2 W trybie przetrwania istnieją sposoby pozyskiwania nieograniczonych ilości konkretnych zasobów odnawialnych, takich jak drewno, bruk, czy woda. Ponadto obszerna mapa umożliwia zgromadzenie wystarczająco dużej ilości zasobów potrzebnych do rozgrywki. W trybie przygodowym jest to również możliwe, jednakże gracz musi najpierw zdobyć niezbędne narzędzia.
  5. 5,0 5,1 Głód nie wpływa na graczy w trybie pokojowym, a może zabić, tylko, jeżeli poziom trudności jest ustawiony na "Trudny".

Historia

Pre-classic
rd-131655Początkowo w grze istniał tylko mocno uproszczony tryb kreatywny.
Classic
0.24_SURVIVAL_TESTDodano tryb przetrwania.
Na tym etapie był to w zasadzie tryb Hardcore, ponieważ nie istniała możliwość odradzania się po śmierci.
Tryb kreatywny został tymczasowo usunięty.
0.28Przywrócono tryb kreatywny.
Gracze mogą teraz wybierać pomiędzy dwoma trybami gry.
Indev
0.3120091231-2033Ponownie usunięto tryb kreatywny.
Infdev
20100327Dodano możliwość odradzania się po śmierci w trybie przetrwania.
Alpha
1.0.15Dodano wieloosobowy tryb przetrwania.
Beta
1.8Ponownie przywrócono tryb kreatywny.
Gracze znów mogą wybierać pomiędzy dwoma trybami gry.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre2Dodano tryb Hardcore.
1.3.112w16aMożna przełączać między trybami gry za pomocą poleceń.
12w21bCałkowicie przebudowano ekwipunek trybu kreatywnego, jest teraz podzielony na osobne karty.
12w22aDodano tryb przygodowy.
1.814w05aDodano tryb widza.
1.915w37aPo śmierci w trybie Hardcore gracz może przejść w tryb widza.
1.1620w20aWprowadzono przełącznik trybu gry.
Pocket Edition Alpha
0.1.0Podobnie jak w edycji Java, początkowo istniał tylko mocno uproszczony tryb kreatywny.
0.2.0Dodano tryb przetrwania.
0.11.0Można przełączać między trybami gry bez konieczności stosowania zewnętrznych programów.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.0Dodano tryb przygodowy.
Bedrock Edition
?Dodano tryb widza.
Gracze nie mogli z niego korzystać bez użycia add-onów lub edycji plików gry.
1.18.30Preview 1.18.30.21Polecenie /gamemode może przenieść gracza w tryb widza, ale nadal jest to tryb niedopracowany.
1.18.31Tryb widza został umieszczony w osobnym eksperymencie.
1.19.50Preview 1.19.50.20Tryb widza jest dostępny w normalnej rozgrywce i funkcjonuje poprawnie.
1.21.0Preview 1.21.0.20Dodano tryb Hardcore.
Zapowiedziano, że na razie pozostanie tylko w wersjach Preview.
1.21.40Tryb Hardcore został w pełni zaimplementowany.