Saturacja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
zmiana nazwy pliku
poprawne nazwy + 7 brakujących rodzajów jedzenia, usunięto zduplikowaną potrawkę z królika
 
Linia 9: Linia 9:
== Punkty saturacji ==
== Punkty saturacji ==
Każdy rodzaj [[jedzenie|pożywienia]] ma określony poziom saturacji.  
Każdy rodzaj [[jedzenie|pożywienia]] ma określony poziom saturacji.  
Największą ilość punktów nasycenia ma [[złota marchewka]] - aż 14,4 punktu. Najmniejszą wartość saturacji mają [[ryba tropikalna]] i [[rozdymka]] - tylko 0,2 punktu.
Największą ilość punktów nasycenia ma [[podejrzana potrawka]] z [[efekt]]em ''Nasycenie'' (wytwarzana za pomocą [[mlecz]]a lub [[Niebieska orchidea|niebieskiej orchidei]]) - aż 21,2 punktu. Najmniejszą wartość saturacji mają [[ryba tropikalna]], [[rozdymka]] i [[suszony wodorost]] - tylko 0,2 punktu.


{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|- style="text-align: center;"
|- style="text-align:center"
!class="unsortable" | Nazwa
! class="unsortable" | Nazwa
! Ikona
! Ikona
! Punkty saturacji
! Punkty saturacji
Linia 57: Linia 57:
| kawałek - 0,4; całość - 2,8
| kawałek - 0,4; całość - 2,8
|-
|-
| [[Ciasto dyniowe]]
| [[Placek dyniowy]]
| [[Plik:Placek dyniowy.png|32px|link=Ciasto dyniowe]]
| [[Plik:Placek dyniowy.png|32px|link=Placek dyniowy]]
| 4,8
| 4,8
|-
|-
Linia 90: Linia 90:
|-
|-
| [[Rozdymka]]
| [[Rozdymka]]
| [[Plik:Rozdymka.png|32px|link=Rozdymka]]
| [[Plik:Rozdymka (przedmiot).png|32px|link=Rozdymka]]
| 0,2
| 0,2
|-
|-
Linia 101: Linia 101:
| 9,6
| 9,6
|-
|-
| [[Surowy schab]]
| [[Surowa wieprzowina]]
| [[Plik:Surowa wieprzowina.png|32px|link=Surowy schab]]
| [[Plik:Surowa wieprzowina.png|32px|link=Surowa wieprzowina]]
| 1,8
| 1,8
|-
|-
| [[Pieczony schab]]
| [[Pieczona wieprzowina]]
| [[Plik:Pieczona wieprzowina.png|32px|link=Pieczony schab]]
| [[Plik:Pieczona wieprzowina.png|32px|link=Pieczona wieprzowina]]
| 12,8
| 12,8
|-
|-
Linia 129: Linia 129:
| 1,8
| 1,8
|-
|-
| [[Befsztyk]]
| [[Pieczona wołowina]]
| [[Plik:Pieczona wołowina.png|32px|link=Befsztyk]]
| [[Plik:Pieczona wołowina.png|32px|link=Pieczona wołowina]]
| 12,8
| 12,8
|-
|-
| [[Złote jabłko]]
| [[Złote jabłko]]
| [[Plik:Złote jabłko.png|32px|link=Złote jabłko]]
| [[Plik:Złote jabłko.png|32px|link=Złote jabłko]]
| 9,6
|-
| [[Zaklęte złote jabłko]]
| [[Plik:Zaklęte złote jabłko.gif|32px|link=Zaklęte złote jabłko]]
| 9,6
| 9,6
|-
|-
Linia 144: Linia 148:
| [[Plik:Zupa grzybowa.png|32px|link=Zupa grzybowa]]
| [[Plik:Zupa grzybowa.png|32px|link=Zupa grzybowa]]
| 7,2
| 7,2
|-
| [[Gulasz z królika|Potrawka z królika]]
| [[Plik:Gulasz z królika.png|32px|link=Gulasz z królika]]
| 12
|-
|-
| [[Oko pająka]]
| [[Oko pająka]]
Linia 156: Linia 156:
| [[Plik:Zgniłe mięso.png|32px|link=Zgniłe mięso]]
| [[Plik:Zgniłe mięso.png|32px|link=Zgniłe mięso]]
| 0,8
| 0,8
|-
| [[Potrawka z królika]]
| [[Plik:Gulasz z królika.png|32px|link=Potrawka z królika]]
| 12
|-
| [[Suszony wodorost]]
| [[Plik:Suszony wodorost.png|32px|link=Suszony wodorost]]
| 0,2
|-
| [[Podejrzana potrawka]] (z [[efekt]]em ''Nasycenie'')
| [[Plik:Podejrzana potrawka.png|32px|link=Podejrzana potrawka]]
| 21,2
|-
| [[Podejrzana potrawka]] (bez efektu ''Nasycenie'')
| [[Plik:Podejrzana potrawka.png|32px|link=Podejrzana potrawka]]
| 7,2
|-
| [[Słodkie jagody]]
| [[Plik:Słodkie jagody.png|32px|link=Słodkie jagody]]
| 0,4
|-
| [[Butelka miodu]]
| [[Plik:Butelka miodu.png|32px|link=Butelka miodu]]
| 1,2
|-
| [[Świecące jagody]]
| [[Plik:Świecące jagody.png|32px|link=Świecące jagody]]
| 0,4
|}
|}



Aktualna wersja na dzień 22:57, 28 lis 2025

Saturacja, zwana inaczej nasyceniem, to okres, podczas którego głód u gracza nie zanika.

Mechanika

Saturacja to okres, w którym głód gracza nie maleje. Nie będzie się tak działo, dopóki poziom nasycenia nie osiągnie zera. Zerowy poziom saturacji można stwierdzić, kiedy pasek głodu zacznie drgać. Wtedy głód może się spotęgować.

Maksymalną ilością punktów głodu jest 20. Maksymalny poziom nasycenia jest równy punktom głodu, jakie akurat ma gracz, czyli na przykład gdy gracz ma 20 punktów na pasku głodu, granicą maksymalnego poziomu saturacji będzie również 20, kiedy gracz będzie miał 14 punktów głodu, to 14 punktów saturacji itd. Nie oznacza to jednak, że punkty głodu regenerowane przez dany przedmiot są równe dodawanym punktom saturacji.

Punkty saturacji

Każdy rodzaj pożywienia ma określony poziom saturacji. Największą ilość punktów nasycenia ma podejrzana potrawka z efektem Nasycenie (wytwarzana za pomocą mlecza lub niebieskiej orchidei) - aż 21,2 punktu. Najmniejszą wartość saturacji mają ryba tropikalna, rozdymka i suszony wodorost - tylko 0,2 punktu.

Nazwa Ikona Punkty saturacji
Jabłko 2,4
Kawałek arbuza 1,2
Ziemniak 0,6
Pieczony ziemniak 7,2
Trujący ziemniak 1,2
Marchewka 3,6
Burak 1,2
Barszcz 7,2
Chleb 6
Ciasto kawałek - 0,4; całość - 2,8
Placek dyniowy 4,8
Ciastko 0,4
Owoc refrenusu 2,4
Surowy dorsz 0,4
Pieczony dorsz 6
Surowy łosoś 0,4
Upieczony łosoś 9,6
Ryba tropikalna 0,2
Rozdymka 0,2
Surowa baranina 1,2
Pieczona baranina 9,6
Surowa wieprzowina 1,8
Pieczona wieprzowina 12,8
Surowy królik 1,8
Pieczony królik 6
Surowy kurczak 1,2
Pieczony kurczak 7,2
Surowa wołowina 1,8
Pieczona wołowina 12,8
Złote jabłko 9,6
Zaklęte złote jabłko 9,6
Złota marchewka 14,4
Zupa grzybowa 7,2
Oko pająka 3,2
Zgniłe mięso 0,8
Potrawka z królika 12
Suszony wodorost 0,2
Podejrzana potrawka (z efektem Nasycenie) 21,2
Podejrzana potrawka (bez efektu Nasycenie) 7,2
Słodkie jagody 0,4
Butelka miodu 1,2
Świecące jagody 0,4

Zobacz też