Tryb widza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja oczekująca na przejrzenie]
dwa ukośniki niszczą stronę
d →‎Ciekawostki: poprawienie klawisza z Shift na Alt
 
(Nie pokazano 51 wersji utworzonych przez 33 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Rozszerz}}
{{Rozszerz}}
'''Tryb widza''' (ang. ''Spectator mode'') – tryb dający możliwość biernego obserwowania gry.


'''Tryb widza''' (ang. ''Spectator'') daje możliwość biernego obserwowania gry. Został on dodany do gry w wersji [[Historia wersji/Nieoficjalne wersje|14w05a.]]
== Aktywacja trybu ==
Tryb obserwatora można aktywować [[Polecenia|komendą]] {{cmd|gamemode spectator}} lub poprzez [[skróty klawiszowe]] {{Key|F3}} + {{Key|F4}}.
 
== Korzyści i wady ==
Wszystkie korzyści:
 
* niewidzialność,
* swobodne latanie,
* nieśmiertelność (nie dotyczy [[polecenia]] {{cmd|kill}} lub wpadnięcia w próżnię),
* możliwość wcielania się w różne [[byty]],
* możliwość przelatywania przez bloki,
* możliwość zwiększania i zmniejszania prędkości lotu używając kółka myszy.
 
Utrudnienia w tym trybie:
 
* brak możliwości niszczenia i stawiania [[bloki|bloków]],
* brak możliwości podnoszenia i wyrzucania przedmiotów,
* po otwarciu menu bloków użytkowych (np. [[skrzynia]]) nie można edytować ich zawartości,
* brak możliwości sterowania bytem, w który się wcieliliśmy,
* brak możliwości zajrzenia do naturalnych bloków użytkowych, które nie zostały otwarte w innym trybie,
* brak możliwości przechodzenia przez portale.
 
=== Wizje ===
Wcielając się w niektóre z mobów, można sprawić, że dosłownie ujrzymy świat ich oczami. Włączają się wtedy specjalne [[shadery]], odpowiadające za to, jak postrzegamy świat:
* Wchodząc w '''[[creeper]]a''', wszystko, co widzimy, ma barwę mocno zieloną.
* Wchodząc w '''[[enderman]]a''', wszystko, co widzimy, ma odwrócone kolory.
* Wchodząc w '''[[pająk]]a''', widzimy świat ze wszystkich jego oczu - czterech na górze i jednego, większego niżej - z rozmazanym światem w tle.


== Aktywacja i cechy trybu ==
Tryb obserwatora można aktywować [[komendy|komendą]] <code>/gamemode 3</code> lub <code>/gamemode spectator</code>.
== Cechy ==
== Cechy ==
{| class="wikitable sortable" style="width: auto; text-align: center; font-size: smaller"
{| class="wikitable sortable mw-collapsible" style="text-align:center" data-description="Game mode features"
|+
!'''Cecha'''
!'''Cecha'''
! Przetrwanie
!Tryb widza
|-
! Wymagane konto premium
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Dostępność
! Dostępny w [[tryb demo|trybie demo]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Multiplayer]]
! [[Wytwarzanie]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Crafting]]
! [[Przetapianie]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Ekwipunek]]
! [[Alchemia]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Życie|Pasek zdrowia]]
! [[Zaklinanie]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Cykl dnia i nocy]]
! [[Ekwipunek]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Nieskończona wielkość mapy
! [[Życie]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|częściowo|ukryte}}
|-
|-
! [[Biomy]]
! [[Odradzanie]] się po [[śmierć|śmierci]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Lochy]]
! Umieszczanie/niszczenie [[blok]]ów
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! Ustawianie pozycji [[spawn|respawn]]u
! Nieskończona ilość bloków
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[spawn|Respawn]] po [[Życie#Śmierć|śmierci]]
! [[Komendy]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|Domyślnie włączone,<br>lecz można je wyłączyć}}
|-
|-
! [[Moby]]
! Ustalony [[poziom trudności]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Woda]]
! [[Głód]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Nether]]
! Przenikanie przez bloki
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|}
|}
== Korzyści i wady ==
Wszystkie korzyści:
* Niewidzialność,
* Swobodne latanie,
* Nieśmiertelność (nie dotyczy [[komendy]] /kill, lub wpadnięcia w próżnię),
* Możliwość wcielania się w różne [[byty]] (np. w [[gracz]]y, [[moby]], [[wagonik]]i, [[obraz]]y itd.),
* Możliwość przelatywania przez bloki,
* Możliwość zwiększania i zmniejszania prędkości lotu używając kółka myszy.
Utrudnienia w tym trybie:
* Brak możliwości niszczenia i stawiania [[bloki|bloków]],
* Brak możliwości podnoszenia i wyrzucania przedmiotów,
* Po otwarciu menu [[bloki|bloków]] użytkowych (np. [[skrzynia]]) nie można edytować ich zawartości,
* Brak możliwości sterowania bytem, w który się wcieliliśmy.
=== Wizje ===
Wcielając się w niektóre z mobów może sprawić, że dosłownie ujrzymy świat ich oczami. Włączają się wtedy specjalne [[shadery]], odpowiadające za to, jak postrzegamy świat:
*Wchodząc w '''[[Creeper]]a''', wszystko, co widzimy ma barwę mocno zieloną.
*Wchodząc w '''[[Enderman]]a''', wszystko, co widzimy ma odwrócone kolory.
*Wchodząc w '''[[pająk]]a''' widzimy świat ze wszystkich jego oczu - czterech na górze i jednego, większego niżej - z rozmazanym światem w tle.


== Historia ==
== Historia ==
Linia 89: Linia 86:
{{Historia|||snap=14w19a|Okno ekwipunku zostało zastąpione oknem komend, pozwalającym między innymi na teleportację do innych graczy.}}
{{Historia|||snap=14w19a|Okno ekwipunku zostało zastąpione oknem komend, pozwalającym między innymi na teleportację do innych graczy.}}
{{Historia|||snap=14w20a|Regulacja szybkości latania działa również w pionie.}}
{{Historia|||snap=14w20a|Regulacja szybkości latania działa również w pionie.}}
{{Historia||1.9|snap=15w51a|Nie można otwierać skrzyń, których nigdy nie otworzono na innym trybie niż tryb widza.}}
{{Historia||1.8.2|snap=1.8.2-pre1|Agresywne moby nie są wrogie wobec graczy na trybie widza.}}
{{Historia||1.9|snap=15w32a|Skrót klawiszowy {{Key|F3}}+{{Key|N}} przełącza tryby [[Tryb kreatywny|kreatywny]] i widza.}}
{{Historia|||snap=15w37a|Gracze, którzy zginęli na trybie [[hardcore]], mają szansę na odrodzenie się w trybie widza.}}
{{Historia|||snap=15w51a|Nie można otwierać skrzyń, których nigdy nie otworzono na innym trybie niż tryb widza.}}
{{Historia||1.16|snap=20w20a|Skrót klawiszowy {{Key|F3}}+{{Key|N}} przełącza teraz tryb widza i poprzednio ustawiony tryb.}}
{{Historia||1.17|snap=21w11a|W trybie widza jest możliwe widzenie w [[Lawa|lawie]] oraz [[Sypki śnieg|sypkim śniegu]].}}
 
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||?|Częściowo dodano tryb widza.|Jest on dostępny wyłącznie poprzez dodatki lub edytory, a gracze nie mogą widzieć wzrokiem innych mobów.}}
{{Historia||1.18.30|snap=beta 1.18.30.20|Używając [[polecenia]] {{Cmd|gamemode 6}}, włącza się tryb widza, lecz jest on wadliwy.}}
{{Historia||1.18.31|Tryb widza jest przeniesiony do własnego przełącznika eksperymentalnej rozgrywki.|Używając teraz polecenia {{Cmd|gamemode spectator}}, włącza się tryb widza.}}
{{Historia||1.19.0|snap=beta 1.19.0.20|Tryb widza działa prawidłowo.}}
{{Historia||1.19.0|snap=beta 1.19.0.28|Tryb widza jest jeszcze raz przeniesiony do własnego przełącznika eksperymentalnej rozgrywki.}}
{{Historia||1.19.10|snap=beta 1.19.10.20|Dodano kilka zmian w trybie widza:
* gracze mogą oddychać wszędzie,
* nie można pomijać nocy, śpiąc,
* gracze nie mogą być popychani przez tłoki,
* gracze nie głodują,
* widoczna jest tylko półprzezroczysta głowa gracza,
* pociski przelatują przez graczy.
}}
{{Historia||1.19.30|snap=beta 1.19.30.20|Nie można już włączyć trybu widza poleceniem {{Cmd|gamemode 6}}.}}
{{Historia||1.19.30|snap=beta 1.19.30.22|Na trybie widza da się widzieć przez [[sypki śnieg]].}}
{{Historia||1.19.50|snap=beta 1.19.50.20|Tryb widza jest dostępny poza rozgrywką eksperymentalną.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Można wcielać się (oprócz mobów) we wszystkie [[byty]] (np.: [[stojak na zbroje|stojaki na zbroje]], [[wagonik]]i, [[obraz]]y, [[ramka na przedmiot|ramki na przedmiot]], eksplodujące [[TNT]] itp.)
* Jedyny [[moby|mob]], w którego nie można się wcielić, to [[smok Endu]].
* Jedyny [[moby|mob]], w którego nie można się wcielić to [[Smok Endu]].
* Podczas tworzenia świata nie można wybrać trybu obserwatora, lecz trzymanie klawisza {{Key|Alt}}  (lewy lub prawy) i klikanie na „Typ Świata” włącza [[tryb debugowania]], którego domyślnym trybem gry jest tryb widza.
* Podczas tworzenia świata nie można wybrać trybu obserwatora, lecz trzymając lewy shift na "Typ Świata" włącza tryb debug i mamy niezmienialny tryb Obserwatora.
* Wejście w moba z niestandardową wizją i użycie komendy {{Cmd|kill}}, spowoduje zachowanie tej wizji, mimo iż gracz znajduje się poza mobem.
* Pomimo że [[nadzorca]] teoretycznie jest ślepy, po wcieleniu się w niego w trybie widza nie ma różnicy w postrzeganiu świata.


== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Tryb obserwatora-głowa.png|W trybie widza widać jedynie pół-przezroczystą głowę gracza.
Plik:Tryb obserwatora-głowa.png|W trybie widza widać jedynie półprzezroczystą głowę gracza.
Plik:CreeperShaderFrom1dot8.png|Widok po wejściu w ciało Creepera.
Plik:Widz Skin.png|[[Skórka]] gracza się zachowuje.
Plik:Invert.png|Widok po wejściu w ciało Endermana.
Plik:CreeperShaderFrom1dot8.png|Widok po wejściu w ciało creepera
Plik:SpiderShaderFrom1dot8.png|Widok po wejściu w ciało pająka.
Plik:Invert.png|Widok po wejściu w ciało endermana
Plik:Ekwipunek_podręczny_widza.png|Ekwipunek podręczny trybu widza.
Plik:SpiderShaderFrom1dot8.png|Widok po wejściu w ciało pająka
Plik:Ekwipunek podręczny widza.png|Ekwipunek podręczny trybu widza
</gallery>
</gallery>


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Moby]]
* [[Moby]]
* [[Tryb kreatywny]]
* [[Tryb hardcore]]
* [[Tryb przetrwania]]


{{Rozgrywka}}
{{Rozgrywka}}


[[cs:Pozorovací hra]]
[[cs:Pozorování]]
[[de:Zuschauermodus]]
[[de:Zuschauermodus]]
[[en:Spectator]]
[[en:Spectator]]
[[es:Modo espectador]]
[[es:Espectador]]
[[fr:Mode spectateur]]
[[fr:Spectateur]]
[[it:Spettatore]]
[[it:Spettatore]]
[[ja:スペクテイター]]
[[ja:スペクテイター]]
[[ko:관전 모드]]
[[lzh:覽]]
[[nl:Toeschouwer]]
[[nl:Toeschouwer]]
[[pt-br:Espectador]]
[[pt:Espectador]]
[[ru:Наблюдение]]
[[ru:Наблюдение]]
[[th:ผู้ชม]]
[[tr:Seyirci]]
[[uk:Спостерігач (режим гри)]]
[[zh:旁观模式]]
[[zh:旁观模式]]

Aktualna wersja na dzień 22:11, 17 sty 2026

Artykuł Tryb widza jest krótki.
Możesz pomóc, poszerzając go.

Tryb widza (ang. Spectator mode) – tryb dający możliwość biernego obserwowania gry.

Aktywacja trybu

Tryb obserwatora można aktywować komendą /gamemode spectator lub poprzez skróty klawiszowe F3 + F4.

Korzyści i wady

Wszystkie korzyści:

  • niewidzialność,
  • swobodne latanie,
  • nieśmiertelność (nie dotyczy polecenia /kill lub wpadnięcia w próżnię),
  • możliwość wcielania się w różne byty,
  • możliwość przelatywania przez bloki,
  • możliwość zwiększania i zmniejszania prędkości lotu używając kółka myszy.

Utrudnienia w tym trybie:

  • brak możliwości niszczenia i stawiania bloków,
  • brak możliwości podnoszenia i wyrzucania przedmiotów,
  • po otwarciu menu bloków użytkowych (np. skrzynia) nie można edytować ich zawartości,
  • brak możliwości sterowania bytem, w który się wcieliliśmy,
  • brak możliwości zajrzenia do naturalnych bloków użytkowych, które nie zostały otwarte w innym trybie,
  • brak możliwości przechodzenia przez portale.

Wizje

Wcielając się w niektóre z mobów, można sprawić, że dosłownie ujrzymy świat ich oczami. Włączają się wtedy specjalne shadery, odpowiadające za to, jak postrzegamy świat:

  • Wchodząc w creepera, wszystko, co widzimy, ma barwę mocno zieloną.
  • Wchodząc w endermana, wszystko, co widzimy, ma odwrócone kolory.
  • Wchodząc w pająka, widzimy świat ze wszystkich jego oczu - czterech na górze i jednego, większego niżej - z rozmazanym światem w tle.

Cechy

Cecha Tryb widza
Dostępny w trybie demo Nie
Wytwarzanie Tak
Przetapianie Nie
Alchemia Nie
Zaklinanie Nie
Ekwipunek Tak
Życie Ukryte
Odradzanie się po śmierci Tak
Umieszczanie/niszczenie bloków Nie
Nieskończona ilość bloków Nie
Komendy Domyślnie włączone,
lecz można je wyłączyć
Ustalony poziom trudności Nie
Głód Nie
Przenikanie przez bloki Tak

Historia

Java Edition
1.814w05aDodano tryb widza.
14w06aDodano skrót klawiszowy do wskazywania graczy.
14w18aGracze w trybie widza już nie blokują znikania pobliskich mobów.
14w19aOkno ekwipunku zostało zastąpione oknem komend, pozwalającym między innymi na teleportację do innych graczy.
14w20aRegulacja szybkości latania działa również w pionie.
1.8.21.8.2-pre1Agresywne moby nie są wrogie wobec graczy na trybie widza.
1.915w32aSkrót klawiszowy F3+N przełącza tryby kreatywny i widza.
15w37aGracze, którzy zginęli na trybie hardcore, mają szansę na odrodzenie się w trybie widza.
15w51aNie można otwierać skrzyń, których nigdy nie otworzono na innym trybie niż tryb widza.
1.1620w20aSkrót klawiszowy F3+N przełącza teraz tryb widza i poprzednio ustawiony tryb.
1.1721w11aW trybie widza jest możliwe widzenie w lawie oraz sypkim śniegu.
Bedrock Edition
?Częściowo dodano tryb widza.
Jest on dostępny wyłącznie poprzez dodatki lub edytory, a gracze nie mogą widzieć wzrokiem innych mobów.
1.18.30beta 1.18.30.20Używając polecenia /gamemode 6, włącza się tryb widza, lecz jest on wadliwy.
1.18.31Tryb widza jest przeniesiony do własnego przełącznika eksperymentalnej rozgrywki.
Używając teraz polecenia /gamemode spectator, włącza się tryb widza.
1.19.0beta 1.19.0.20Tryb widza działa prawidłowo.
beta 1.19.0.28Tryb widza jest jeszcze raz przeniesiony do własnego przełącznika eksperymentalnej rozgrywki.
1.19.10beta 1.19.10.20Dodano kilka zmian w trybie widza:
  • gracze mogą oddychać wszędzie,
  • nie można pomijać nocy, śpiąc,
  • gracze nie mogą być popychani przez tłoki,
  • gracze nie głodują,
  • widoczna jest tylko półprzezroczysta głowa gracza,
  • pociski przelatują przez graczy.
1.19.30beta 1.19.30.20Nie można już włączyć trybu widza poleceniem /gamemode 6.
beta 1.19.30.22Na trybie widza da się widzieć przez sypki śnieg.
1.19.50beta 1.19.50.20Tryb widza jest dostępny poza rozgrywką eksperymentalną.

Ciekawostki

  • Jedyny mob, w którego nie można się wcielić, to smok Endu.
  • Podczas tworzenia świata nie można wybrać trybu obserwatora, lecz trzymanie klawisza Alt (lewy lub prawy) i klikanie na „Typ Świata” włącza tryb debugowania, którego domyślnym trybem gry jest tryb widza.
  • Wejście w moba z niestandardową wizją i użycie komendy /kill, spowoduje zachowanie tej wizji, mimo iż gracz znajduje się poza mobem.
  • Pomimo że nadzorca teoretycznie jest ślepy, po wcieleniu się w niego w trybie widza nie ma różnicy w postrzeganiu świata.

Galeria

Zobacz też