Zasoby odnawialne: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
uzupełniono przedmioty |
uzupełniono przedmioty |
||
| Linia 12: | Linia 12: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Atrament]]<br>{{/image|Atrament}} | | align="center"| [[Atrament]]<br>{{/image|Atrament}} | ||
| align="center"| {{/image|Szary barwnik}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}<br>{{/image|Czarno barwione szkło}}{{/image|Szaro barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}<br>{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}} | | align="center"| {{/image|Szary barwnik}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}<br>{{/image|Czarno barwione szkło}}{{/image|Szaro barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}<br>{{/image|Dark Prismarine}}{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[kałamarnica|kałamarnicy]]. | || Upuszczane po zabiciu [[kałamarnica|kałamarnicy]]. | ||
|- | |- | ||
| Linia 61: | Linia 61: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Kaktus]]<br>{{/image|Kaktus}}<br> | | align="center"| [[Kaktus]]<br>{{/image|Kaktus}}<br> | ||
| align="center"| {{/image|Zielony barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Zielono barwione szkło}}{{/image|Limonkowo barwione szkło}} | | align="center"| {{/image|Zielony barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}{{/image|Błękitny barwnik}}<br>{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Błękitna wełna}}<br>{{/image|Zielono barwione szkło}}{{/image|Limonkowo barwione szkło}}{{/image|Błękitnie barwione szkło}} | ||
|| Urośnie do trzech bloków wysokości, może być przycinany oraz przesadzany. Będzie rósł bez względu na to, czy blok piasku został użyty ponownie. | || Urośnie do trzech bloków wysokości, może być przycinany oraz przesadzany. Będzie rósł bez względu na to, czy blok piasku został użyty ponownie. | ||
|- | |- | ||
| Linia 69: | Linia 69: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Kość]]<br>{{/image|Kość}} | | align="center"| [[Kość]]<br>{{/image|Kość}} | ||
| align="center"| {{/image|Mączka kostna}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Szary barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}<br>{{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}<br>{{/image|Biało barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}{{/image|Szaro barwione szkło}}{{/image|Różowo barwione szkło}}{{/image|Limonkowo barwione szkło}} | | align="center"| {{/image|Mączka kostna}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Szary barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}{{/image|Karmazynowy barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}{{/image|Jasnoniebieski barwnik}}<br>{{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}<br>{{/image|Biało barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}{{/image|Szaro barwione szkło}}{{/image|Różowo barwione szkło}}{{/image|Karmazynowo barwione szkło}}{{/image|Limonkowo barwione szkło}}{{/image|Jasnoniebiesko barwione szkło}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[szkielet]]a lub [[Mroczny szkielet|mrocznego szkieleta]]. | || Upuszczane po zabiciu [[szkielet]]a lub [[Mroczny szkielet|mrocznego szkieleta]]. | ||
|- | |- | ||
| Linia 79: | Linia 79: | ||
| align="center"| {{/image|Skóra}}{{/image|Skórzana czapka}}{{/image|Skórzana tunika}}{{/image|Skórzane spodnie}}{{/image|Skórzane buty}}<br>{{/image|Książka}}{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}}{{/image|Zaklęta książka}}{{/image|Biblioteczka}}{{/image|Ramka}} | | align="center"| {{/image|Skóra}}{{/image|Skórzana czapka}}{{/image|Skórzana tunika}}{{/image|Skórzane spodnie}}{{/image|Skórzane buty}}<br>{{/image|Książka}}{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}}{{/image|Zaklęta książka}}{{/image|Biblioteczka}}{{/image|Ramka}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[królik]]a. | || Upuszczane po zabiciu [[królik]]a. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Kryształy Prysmarynu]]<br>{{/image|Kryształ Prismarine}} | |||
| align="center"| {{/image|Latarnia morska}} | |||
|| Upuszczane po zabiciu [[strażnik]]a. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Krzesiwo]]<br>{{/image|Krzesiwo}} | | align="center"| [[Krzesiwo]]<br>{{/image|Krzesiwo}} | ||
| Linia 95: | Linia 99: | ||
| align="center"| {{/image|Żółty barwnik}}{{/image|Pomarańczowy barwnik}}{{/image|Czerwony barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Jasnoniebieski barwnik}}<br>{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}<br>{{/image|Żółto barwione szkło}}{{/image|Pomarańczowo barwione szkło}}{{/image|Czerwono barwione szkło}}{{/image|Różowo barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}{{/image|Jasnoniebiesko barwione szkło}} | | align="center"| {{/image|Żółty barwnik}}{{/image|Pomarańczowy barwnik}}{{/image|Czerwony barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Jasnoniebieski barwnik}}<br>{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}<br>{{/image|Żółto barwione szkło}}{{/image|Pomarańczowo barwione szkło}}{{/image|Czerwono barwione szkło}}{{/image|Różowo barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}{{/image|Jasnoniebiesko barwione szkło}} | ||
|| Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na trawie mogą utworzyć się kwiaty. [[Kwiaty|Maki]] czasami są upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|żelaznego golema]]. | || Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na trawie mogą utworzyć się kwiaty. [[Kwiaty|Maki]] czasami są upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|żelaznego golema]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Lazuryt]]<br>{{/image|Lazuryt}} | |||
| align="center"| {{/image|Blok lazurytu}}{{/image|Zaklęta książka}}<br>{{/image|Błękitny barwnik}}{{/image|Fioletowy barwnik}}{{/image|Karmazynowy barwnik}}<br>{{/image|Niebieska wełna}}{{/image|Błękitna wełna}}{{/image|Fioletowa wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}}<br>{{/image|Niebiesko barwione szkło}}{{/image|Błękitnie barwione szkło}}{{/image|Fioletowo barwione szkło}}{{/image|Karmazynowo barwione szkło}} | |||
|| Uzyskiwane poprzez handel z osadnikiem o profesji kapłana. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Lilia]]<br>{{/image|Lilia}} | | align="center"| [[Lilia]]<br>{{/image|Lilia}} | ||
| Linia 140: | Linia 148: | ||
| align="center"| {{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}<br>{{/image|Łuk}}{{/image|Dozownik}}{{/image|Wędka}}{{/image|Marchewka na wędce}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}}{{/image|Smycz}} | | align="center"| {{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}<br>{{/image|Łuk}}{{/image|Dozownik}}{{/image|Wędka}}{{/image|Marchewka na wędce}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}}{{/image|Smycz}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a lub [[Pająk jaskiniowy|pająka jaskiniowego]]. | || Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a lub [[Pająk jaskiniowy|pająka jaskiniowego]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Odłamek Prysmarynu]]<br>{{/image|Prismarine Shard}} | |||
| align="center"| {{/image|Prismarine}}{{/image|Cegły Prismarine}}{{/image|Dark Prismarine}}{{/image|Latarnia morska}} | |||
|| Upuszczane po zabiciu [[strażnik]]a. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Oko pająka]]<br>{{/image|Oko pająka}} | | align="center"| [[Oko pająka]]<br>{{/image|Oko pająka}} | ||
| align="center"| {{/image|Sfermentowane oko pająka}} | | align="center"| {{/image|Sfermentowane oko pająka}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a lub [[Pająk jaskiniowy|pająka jaskiniowego]]. | || Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a lub [[Pająk jaskiniowy|pająka jaskiniowego]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Paproć]]<br>{{/image|Paproć}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Po użyciu mączki kostnej na paproci urośnie ona do dwóch bloków wysokości. Po ścięciu jej za pomocą nożyc wypadają dwie paprocie. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Perła endermana]]<br>{{/image|Perła endermana}} | | align="center"| [[Perła endermana]]<br>{{/image|Perła endermana}} | ||
| Linia 175: | Linia 191: | ||
| align="center"| [[Ryba (ujednoznacznienie)|Ryby]]<br>{{/image|Surowa ryba}}{{/image|Surowy łosoś}}{{/image|Rozdymka}}{{/image|Błazenek}} | | align="center"| [[Ryba (ujednoznacznienie)|Ryby]]<br>{{/image|Surowa ryba}}{{/image|Surowy łosoś}}{{/image|Rozdymka}}{{/image|Błazenek}} | ||
| align="center"| {{/image|Usmażona ryba}}{{/image|Upieczony łosoś}}{{/image|Mikstura oddychania pod wodą}} | | align="center"| {{/image|Usmażona ryba}}{{/image|Upieczony łosoś}}{{/image|Mikstura oddychania pod wodą}} | ||
|| Uzyskane poprzez łowienie z | || Uzyskane poprzez łowienie z użyciem [[wędka|wędki]] lub zabicie [[strażnik]]a. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Sadzonka|Sadzonki]] oraz [[Drzewo|drzewa]]<br>{{/image|Sadzonka}}{{/image|Sadzonka (sosna)}}{{/image|Sadzonka (brzoza)}}{{/image|Sadzonka (dżungla)}}{{/image|Sadzonka (akacja)}}{{/image|Sadzonka (ciemne drewno)}} | | align="center"| [[Sadzonka|Sadzonki]] oraz [[Drzewo|drzewa]]<br>{{/image|Sadzonka}}{{/image|Sadzonka (sosna)}}{{/image|Sadzonka (brzoza)}}{{/image|Sadzonka (dżungla)}}{{/image|Sadzonka (akacja)}}{{/image|Sadzonka (ciemne drewno)}} | ||
| Linia 218: | Linia 234: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Szkło]]<br>{{/image|Szkło}} | | align="center"| [[Szkło]]<br>{{/image|Szkło}} | ||
| align="center"| {{/image|Szyba}}{{/image|Biało barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}{{/image|Szaro barwione szkło}}{{/image|Czarno barwione szkło}}{{/image|Brązowo barwione szkło}}{{/image|Zielono barwione szkło}}{{/image|Limonkowo barwione szkło}}{{/image|Żółto barwione szkło}}{{/image|Pomarańczowo barwione szkło}}{{/image|Czerwono barwione szkło}}{{/image|Różowo barwione szkło}}{{/image|Karmazynowo barwione szkło}}{{/image|Jasnoniebiesko barwione szkło}}<br>{{/image|Szklana butelka}}{{/image|Butelka z wodą}}{{/image|Przyziemna mikstura}}{{/image|Niezgrabna mikstura}} {{/image|Ciężka mikstura}}{{/image|Mikstura życia}}{{/image|Mikstura odporności na ogień}}{{/image|Mikstura szkody}}{{/image|Mikstura trucizny}}{{/image|Mikstura regeneracji}}{{/image|Mikstura spowolnienia}}{{/image|Mikstura siły}}{{/image|Mikstura szybkości}}{{/image|Mikstura słabości}}{{/image|Mikstura widzenia w ciemności}}{{/image|Mikstura niewidzialności}}{{/image|Mikstura skoku}}<br>{{/image|Miotana mikstura szkody}}{{/image|Miotana mikstura życia}}{{/image|Miotana mikstura odporności na ogień}}{{/image|Miotana mikstura trucizny}}{{/image|Miotana mikstura regeneracji}}{{/image|Miotana mikstura spowolnienia}}{{/image|Miotana mikstura siły}}{{/image|Miotana mikstura szybkości}}{{/image|Miotana mikstura słabości}}{{/image|Miotana mikstura widzenia w ciemności}}{{/image|Miotana mikstura niewidzialności}}{{/image|Miotana mikstura skoku}} | | align="center"| {{/image|Szyba}}{{/image|Biało barwione szkło}}{{/image|Jasnoszaro barwione szkło}}{{/image|Szaro barwione szkło}}{{/image|Czarno barwione szkło}}{{/image|Brązowo barwione szkło}}{{/image|Zielono barwione szkło}}{{/image|Limonkowo barwione szkło}}{{/image|Żółto barwione szkło}}{{/image|Pomarańczowo barwione szkło}}{{/image|Czerwono barwione szkło}}{{/image|Różowo barwione szkło}}{{/image|Karmazynowo barwione szkło}}{{/image|Fioletowo barwione szkło}}{{/image|Jasnoniebiesko barwione szkło}}{{/image|Niebiesko barwione szkło}}{{/image|Błękitnie barwione szkło}}<br>{{/image|Szklana butelka}}{{/image|Butelka z wodą}}{{/image|Przyziemna mikstura}}{{/image|Niezgrabna mikstura}} {{/image|Ciężka mikstura}}{{/image|Mikstura życia}}{{/image|Mikstura odporności na ogień}}{{/image|Mikstura szkody}}{{/image|Mikstura trucizny}}{{/image|Mikstura regeneracji}}{{/image|Mikstura spowolnienia}}{{/image|Mikstura siły}}{{/image|Mikstura szybkości}}{{/image|Mikstura słabości}}{{/image|Mikstura widzenia w ciemności}}{{/image|Mikstura niewidzialności}}{{/image|Mikstura skoku}}<br>{{/image|Miotana mikstura szkody}}{{/image|Miotana mikstura życia}}{{/image|Miotana mikstura odporności na ogień}}{{/image|Miotana mikstura trucizny}}{{/image|Miotana mikstura regeneracji}}{{/image|Miotana mikstura spowolnienia}}{{/image|Miotana mikstura siły}}{{/image|Miotana mikstura szybkości}}{{/image|Miotana mikstura słabości}}{{/image|Miotana mikstura widzenia w ciemności}}{{/image|Miotana mikstura niewidzialności}}{{/image|Miotana mikstura skoku}} | ||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji bibliotekarza. | || Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji bibliotekarza. | ||
|- | |- | ||
| Linia 238: | Linia 254: | ||
|- | |- | ||
| align="center" | [[Wełna]]<br />{{/image|Biała wełna}} | | align="center" | [[Wełna]]<br />{{/image|Biała wełna}} | ||
| align="center" | {{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}} | | align="center" | {{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}{{/image|Niebieska wełna}}{{/image|Błękitna wełna}}{{/image|Fioletowa wełna}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}} | ||
|| Uzyskanie po zabiciu lub ostrzyżeniu [[owca|owcy]]; po połączeniu czterech nici metodą craftingu; poprzez rozmnożenie dwóch takich owiec, dzięki czemu mała owca uzyska kolor jednego z rodziców. Sześć pokazanych kolorów (biała, jasnoszara, szara, czarna, brązowa i różowa) naturalnie występują jako zabarwienie owcy; zielona, limonkowa, czerwona, pomarańczowa, żółta, karmazynowa i jasnoniebieska wełna wymaga odnawialnych [[barwnik]]ów do produkcji. | || Uzyskanie po zabiciu lub ostrzyżeniu [[owca|owcy]]; po połączeniu czterech nici metodą craftingu; poprzez rozmnożenie dwóch takich owiec, dzięki czemu mała owca uzyska kolor jednego z rodziców. Sześć pokazanych kolorów (biała, jasnoszara, szara, czarna, brązowa i różowa) naturalnie występują jako zabarwienie owcy; zielona, limonkowa, czerwona, pomarańczowa, żółta, karmazynowa i jasnoniebieska wełna wymaga odnawialnych [[barwnik]]ów do produkcji. | ||
|- | |- | ||
| Linia 275: | Linia 291: | ||
| align="center"| [[Znacznik]]<br>{{/image|Znacznik}} | | align="center"| [[Znacznik]]<br>{{/image|Znacznik}} | ||
| align="center"| — | | align="center"| — | ||
|| Uzyskane poprzez wyłowienie. | || Uzyskane poprzez handel lub wyłowienie. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Żelazny miecz]] oraz [[Żelazna łopata]]<br>{{/image|Żelazny miecz}}{{/image|Żelazna łopata}} | | align="center"| [[Żelazny miecz]] oraz [[Żelazna łopata]]<br>{{/image|Żelazny miecz}}{{/image|Żelazna łopata}} | ||
| Linia 281: | Linia 297: | ||
| Rzadko upuszczane po zabiciu [[zombie]]. | | Rzadko upuszczane po zabiciu [[zombie]]. | ||
|} | |} | ||
{{Środowisko}} | {{Środowisko}} | ||
Wersja z 16:50, 15 paź 2014
Zasoby odnawialne to surowce, które mogą być odnawiane nieskończoną ilość razy (przeciwnie do surowców nieodnawialnych). Wyczerpujące się surowce mogą stanowić problem na mapach płaskich, gdzie zasoby są mniej obfite.
Wymienione odnawialne produkty są przedmiotami z których mogą być stworzone lub przepalone używając tylko odnawialnych surowców . TNT i strzały są tworzone z kombinacji surowców odnawialnych i nieodnawialnych (piasek i krzemień).
Całkowicie odnawialne surowce
Te surowce nie potrzebują nieodnawialnych przedmiotów w celu zgromadzenia.
| Geografia | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebo | |||||||||||||||||
| Wymiary | |||||||||||||||||
| Typy świata |
| ||||||||||||||||
| Układy generowane |
| ||||||||||||||||
| Stworzone | |||||||||||||||||
| Materia | |||||||||||||||||
| Muzyka | |||||||||||||||||
| Pogoda | |||||||||||||||||
| Usunięte |
| ||||||||||||||||
