Eksplozja: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Nonsens |
|||
| Linia 53: | Linia 53: | ||
[{{fullurl|Template:Blast Resistance Values|action{{=}}edit|text=edytuj}}] | [{{fullurl|Template:Blast Resistance Values|action{{=}}edit|text=edytuj}}] | ||
{| style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | |||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Bariera|id=1752}}||{{Blast Resistance Values|Bariera}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skała macierzysta}}||{{Blast Resistance Values|Skała macierzysta}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=273|Blok poleceń}}||{{Blast Resistance Values|Blok poleceń}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok portalu bramy Endu|id=144}}||{{Blast Resistance Values|Blok portalu bramy Endu|id=144}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=144|Portal Kresu}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Portal Endu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=231|Rama portalu Endu}}||{{Blast Resistance Values|Rama portalu Endu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok konstrukcyjny|id=1094}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Blok konstrukcyjny}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=374|Blok struktur}}||{{Blast Resistance Values|Blok struktur}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pradawne zgliszcza|id=1822}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Pradawne zgliszcza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kowadło}}||{{Blast Resistance Values|Kowadło}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok netherytu|id=1824}}||{{Blast Resistance Values|Blok netherytu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Płaczący obsydian|id=1880}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Płaczący obsydian}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklęć}}||{{Blast Resistance Values|Stół do zaklęć}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Obsydian}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Obsydian}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kotwica odrodzenia|id=1889}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kotwica odrodzenia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=143|Skrzynia Endu}}||{{Blast Resistance Values|Skrzynia Endu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kolumna bąbelkowa|id=891}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kolumna bąbelkowa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Lawa}}||{{Blast Resistance Values|Lawa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Woda}}||{{Blast Resistance Values|Woda}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Jajo smoka}}||{{Blast Resistance Values|Jajo Smoka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamień Endu|id=1146}}||{{Blast Resistance Values|Kamień Endu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Cegły z kamienia Endu|id=1358}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Cegły z kamienia Endu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Endowy ... murek|Murek|id=1009}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Endowy kamienny ceglany murek}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Andezyt|id=1133}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Andezyt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Czernit|id=1899}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Czernit}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1303|Blok węgla}}||{{Blast Resistance Values|Blok węgla}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1304|Blok diamentu}}||{{Blast Resistance Values|Blok diamentu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1305|Blok szmaragdu}}||{{Blast Resistance Values|Blok szmaragdu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1306|Blok złota}}||{{Blast Resistance Values|Blok złota}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1307|Blok żelaza}}||{{Blast Resistance Values|Blok żelaza}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1309|Blok redstone}}||{{Blast Resistance Values|Blok redstone}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Cegły|id=1317}}||{{Blast Resistance Values|Cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Ceglane schody|Schody|id=1392}}||{{Blast Resistance Values|Ceglane schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Łańcuch|id=1914}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Łańcuch}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Bruk|id=1140}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Bruk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Brukowe schody|Schody|id=1393}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Brukowe schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamszone brukowe schody|Schody|id=1402}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Zamszone brukowe schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamsz. kam. ceglane schody|Schody|id=1403}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Zamszone kamienne ceglane schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamszone kamienne cegły|id=1359}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Zamszone kamienne cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok koralowca|Koralowiec|id=852}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Blok koralowca}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Ciemny pryzmaryn|id=1357}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Ciemny pryzmaryn}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dioryt|id=1144}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Dioryt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Złocony czernit|id=1908}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Pozłacany czernit}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Granit}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Granit}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamień szlifierski|id=930}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kamień szlifierski}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kraty|id=1798}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kraty}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Szafa grająca}}||{{Blast Resistance Values|Szafa grająca}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1154|Zamszony bruk}}||{{Blast Resistance Values|Zamszony bruk}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1361|Netherowe cegły}}||{{Blast Resistance Values|Netherowe cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=47|Netherowy płot}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Netherowy płot}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=433|Schody z netherowej cegły}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Netherowe ceglane schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pryzmaryn|id=1162}}||{{Blast Resistance Values|Pryzmaryn}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pryzmarynowe cegły|id=1362}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Pryzmarynowe cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1338|Blok purpuru}}||{{Blast Resistance Values|Blok purpuru}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Filar z purpuru|id=1339}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Filar z purpuru}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Schody z purpuru|Schody|id=1411}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Schody z purpuru}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Czerwone netherowe cegły|Blok czerwonej netherowej cegły|id=1363}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Blok czerwonej netherowej cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Czerwone netherowe ... schody|Schody|id=1413}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Czerwone netherowe ceglane schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Shulkerowa skrzynia|id=1001}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Shulkerowa skrzynia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamień}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kamień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamienne cegły}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kamienne cegły}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kamienne ceglane schody|Schody|id=1420}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kamienne ceglane schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Półbloki|Półblok|id=1366}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kamienne płyty}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Murki|Murek|id=1347}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kamienne murki}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dzwon|id=1117}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Dzwon}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Żelazne drzwi|id=1106}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Żelazne drzwi}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Żelazna klapa|id=1699}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Żelazna klapa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Spawner potworów|id=1748}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Spawner potworów}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Lej|id=1696}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Lej}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Bazalt|id=1833}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Bazalt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Terakota|id=1219}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Terakota}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pajęczyna|id=1773}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Pajęczyna}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Piec hutniczy|id=905}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Piec hutniczy}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dozownik|id=1315}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Dozownik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Podajnik|id=1335}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Podajnik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Piec|id=1324}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Piec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Latarenka|id=1046}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Latarenka}} | |||
|- | |||
|[[Magnetyt]] | |||
|{{Blast Resistance Values|Magnetyt}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Detektor|id=1464}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Detektor}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wędzarka|id=917}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Wędzarka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Eteryczna latarenka|Latarenka|id=1862}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Eteryczna latarenka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Przecinarka|id=1243}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Przecinarka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Magiczna latarnia|id=1762}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Magiczna latarnia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Ruda węgla|id=1295}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Ruda węgla}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Roślina kakao|id=1641}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Roślina kakao}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Przewodnia|id=886}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Przewodnia}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|id=1296|Ruda diamentu}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Ruda diamentu}} | |||
|} | |||
{| style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | {| style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | ||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ||
| Linia 131: | Linia 368: | ||
|{{Blast Resistance Values|Kocioł}} | |{{Blast Resistance Values|Kocioł}} | ||
|- | |- | ||
| | |Syntezator związków | ||
|{{Blast Resistance Values|Syntezator związków}} | |{{Blast Resistance Values|Syntezator związków}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 489: | Linia 726: | ||
|{{BlockLink|TNT|id=1472}}||{{Blast Resistance Values|TNT}} | |{{BlockLink|TNT|id=1472}}||{{Blast Resistance Values|TNT}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pochodnia}}||{{Blast Resistance Values| | |{{BlockLink|Pochodnia}}||{{Blast Resistance Values|Pochodnia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Nić|id=211}} | |{{BlockLink|Nić|id=211}} | ||
| Linia 506: | Linia 743: | ||
|{{Blast Resistance Values|Lamentorośl}} | |{{Blast Resistance Values|Lamentorośl}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id=1665| | |{{BlockLink|id=1665|Pszenica}}||{{Blast Resistance Values|Pszenica}} | ||
|} | |} | ||
<br style="clear:both"/> | <br style="clear:both"/> | ||
== Typowy promień wybuchu == | == Typowy promień wybuchu == | ||
Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT), Zabierają one 100% [[życie|życia]]. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. | Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT), Zabierają one 100% [[życie|życia]]. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. [[Zbroja]] może pochłaniać obrażenia. | ||
[[Plik:600px-KillRadiiGrenade1.png|300px]][[Plik:600px-KillRadiiGrenade2.png|300px]][[Plik:600px-KillRadiiGrenade4.png|300px]] | [[Plik:600px-KillRadiiGrenade1.png|300px]][[Plik:600px-KillRadiiGrenade2.png|300px]][[Plik:600px-KillRadiiGrenade4.png|300px]] | ||
Wersja z 16:39, 29 mar 2021

Eksplozja jest fizycznym wydarzeniem w świecie Minecraft, spowodowanym przez TNT, creepery, withera lub ogniste kule ghastów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić moby i gracza, a także wzniecić ogień.
Właściwości
- Wielkość - Zapalenie TNT sprawia, że jego wielkość zmienia się w 0.98 x 0.98 x 0.98 kostki.
- Siła - Siła eksplozji określa promień wybuchu.
- Wither w momencie pierwszego spadku punktów zdrowia do połowy (tylko w Bedrock Edition) - 8, przy czym niszczy każdy blok możliwy do zniszczenia w trybie przetrwania niezależnie od odporności na eksplozje
- Wither podczas odradzania oraz podczas śmierci (tylko w Bedrock Edition) - 7
- Kryształ Endu (kiedy niszczony) - 6, przy czym wszystkie pobliskie kryształy Endu również eksplodują
- Naładowany creeper - 6, przy czym niektóre uśmiercone moby upuszczają głowy lub czaszki.
- Łóżko użyte w Netherze lub Endzie - 5
- Kotwica odrodzenia użyta w Świecie lub Endzie (od wersji 1.16 w Java Edition i Bedrock Edition) - 5
- TNT - 4
- Podwodne TNT (tylko w Bedrock Edition i Education Edition) - 4 (również pod wodą)
- Creeper - 3
- Ognista kula Ghasta - 1
- Czarna czaszka Withera - 1
- Niebieska czaszka Withera - 1, przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8.
- Zdolność do wzniecania ognia - Eksplozje wywołane przez ognistą kulę, kotwicę odrodzenia oraz łóżko mają taką właściwość.

Proces
Niszczenie bloków
- Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2.
- Każdemu takiemu promieniowi dany jest parametr intensywności o wartości od
(0,7 × siła eksplozji)do(1,3 × siła eksplozji). - Po każdorazowym pokonaniu odległości 0,3 bloku w powietrzu od intensywności danego promienia eksplozji odejmuje się
(0,3 × 0,75), czyli 0,225. Każdy blok niż powietrze z kolei zmniejsza intensywność każdego promienia eksplozji o(odporność na eksplozje + 0,3) × 0,3. Dopóki opór bloku nie absorbuje w pełni siły promienia wybuchu, każdy kolejny blok na drodze promienia jest niszczony. - Maksymalny zasięg wybuchu w powietrzu wyraża się wzorem
[1,3 × siła eksplozji / 0,225] × 0,3, gdzie[x]to funkcja zwracająca część całkowitą liczby x. - Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę eksplozji wyraża się wzorem
((1,3 × siła eksplozji − ilość osłabień × 0,225) / 0,3) − 0.3.
Maksymalny zasięg wybuchu naładowanego creepera wynosi 10,2, TNT - 6.9, creepera - 5.1, a kuli ghasta - 1.5. Na przykład TNT może zniszczyć pochodnię oddaloną od niego o 7 bloków. Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę naładowanego creepera wynosi 24,2, TNT - 15,534, creepera - 11,2, a kuli ghasta - 3,284. Źródło wody lub lawy oraz obsydian mogą być zniszczone przy użyciu odpowiedniej ilości TNT (dla przykładu - obsydian może być zniszczony za pomocą 648 sztuk TNT). Jednak bedrock jest niezniszczalny z tego powodu, że do jego zniszczenia potrzeba aż 360000 sztuk TNT. Żaden komputer nie wytrzymałby takiego obciążenia, ponieważ gra by się zawiesiła, a zapis gry stałby się nie do odtworzenia.
Interakcja z innymi środkami wybuchowymi
Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało jeden ładunek wybuchowy musi stać w odległości 2 bloków od drugiego i wybuchnąć.
- Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1 wtedy oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu.
- Spróbuj zastosować
(wpływ oddziaływania) · 4 · promień + 1uszkodzenie bloku tak, aby jego prędkość zwiększała się pod wpływem siły eksplozji.
W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu.

Obliczanie obrażeń od wybuchu
Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang. AABB). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi 1 / 2,96.
Wyniki AABB są często różne jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzela pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła AABB TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku.
Możliwość wzniecenia ognia
Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją 1.3 Beta ghasty mogły podpalać ognistymi kulami okoliczne bloki.
Odporność bloków
Poniższe informacje pobrane są z testów w grze (1.15 lub snapshoty wersji 1.16).
Od wersji 1.15 (w nieoficjalnych wersjach od 1.15-pre1) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów TNT.
[edytuj]
Typowy promień wybuchu
Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT), Zabierają one 100% życia. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. Zbroja może pochłaniać obrażenia.


