Światło: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
d Dodano teksturę komparatora
→‎Bloki emitujące światło: Dodano przewodnie i inne ilości iskrzyłud
Linia 38: Linia 38:
|-
|-
! {{EnvSprite|słońce}}
! {{EnvSprite|słońce}}
| Światło słoneczne
|[[Słońce|Światło słoneczne]]
| rowspan="11" | 15
| rowspan="12" | 15
|-
|-
! [[Plik:Magiczna latarnia.png|25px|link=Magiczna latarnia]]
! [[Plik:Magiczna latarnia.png|25px|link=Magiczna latarnia]]
| [[Magiczna latarnia]]
| [[Magiczna latarnia]]
|-
![[Plik:Przewodnia.png|bezramki|50x50px]]
|[[Przewodnia]]
|-
|-
! [[Plik:Grid Latarnia morska.png|25px|link=Latarnia morska]]
! [[Plik:Grid Latarnia morska.png|25px|link=Latarnia morska]]
Linia 63: Linia 66:
|-
|-
! [[Plik:Iskrzyłuda4.png|25px|link=Iskrzyłuda]]
! [[Plik:Iskrzyłuda4.png|25px|link=Iskrzyłuda]]
| [[Iskrzyłuda|Cztery Iskrzyłudy]]
|[[Iskrzyłuda|Cztery Iskrzyłudy]]
|-
|-
! [[Plik:Chest2.png|25px|link=Zablokowana skrzynia]]
! [[Plik:Chest2.png|25px|link=Zablokowana skrzynia]]
Linia 84: Linia 87:
! {{EnvSprite|deszcz}}
! {{EnvSprite|deszcz}}
| Światło słoneczne, gdy pada [[deszcz]] lub śnieg
| Światło słoneczne, gdy pada [[deszcz]] lub śnieg
| 12
| rowspan="2" | 12
|-
![[Plik:Iskrzyłuda3.png|bezramki|25x25px]]
|[[Iskrzyłuda|Trzy Iskrzyłudy]]
|-
|-
! [[Plik:Portal.png|25px|link=Bloki techniczne#Portal Netheru]]
! [[Plik:Portal.png|25px|link=Bloki techniczne#Portal Netheru]]
Linia 92: Linia 98:
! [[Plik:Ruda czerwonego kamienia.png|25px|link=Ruda czerwonego kamienia]]
! [[Plik:Ruda czerwonego kamienia.png|25px|link=Ruda czerwonego kamienia]]
| [[Ruda czerwonego kamienia|Ruda redstone]], gdy aktywna
| [[Ruda czerwonego kamienia|Ruda redstone]], gdy aktywna
|rowspan="3"| 9
| rowspan="4" | 9
|-
|-
! [[Plik:Redstone (Repeater, Active).png|25px|link=Przekaźnik]]
! [[Plik:Redstone (Repeater, Active).png|25px|link=Przekaźnik]]
Linia 99: Linia 105:
![[Plik:Grid Komparator.png|bezramki]]
![[Plik:Grid Komparator.png|bezramki]]
| [[Komparator]], gdy aktywny
| [[Komparator]], gdy aktywny
|-
![[Plik:Iskrzyłuda2.png|bezramki|25x25px]]
|[[Iskrzyłuda|Dwie Iskrzyłudy]]
|-
|-
! [[Plik:Redstone (Pochodnia, Active).png|25px|link=Czerwona pochodnia]]
! [[Plik:Redstone (Pochodnia, Active).png|25px|link=Czerwona pochodnia]]
Linia 107: Linia 116:
| [[Skrzynia Kresu|Skrzynia Endu]]
| [[Skrzynia Kresu|Skrzynia Endu]]
|-
|-
! {{EnvSprite|księżyc}}
![[Plik:Iskrzyłuda1.png|bezramki|25x25px]]
| Światło Księżyca
|[[Iskrzyłuda]]
|6
|-
!{{EnvSprite|księżyc}}
|[[Księżyc|Światło Księżyca]]
| 4
| 4
|-
|-

Wersja z 19:30, 27 sie 2020

Jedenaście poziomów światła.
Różnica pomiędzy włączonym a wyłączonym gładkim oświetleniem, przykład 1.
Przykład 2.
Porównanie mocy świecenia wszystkich rodzajów pochodni. Najmocniej świeci zwykła pochodnia, nieco słabiej eteryczna, a najsłabiej czerwona.
Borowik świeci słabym światem.

Światło w Minecrafcie wpływa na widoczność, odradzanie mobów i wzrost roślin. Może zostać dostarczone przez słońce, pochodnie, ogień, lawę, rozpalone piece i kilka innych obiektów.

Historia

Każda wersja Minecrafta stosuje inny model cieniowania. Model Classica jedynie sprawdza, czy blok jest bezpośrednio pod niebem, czy nie. Model Indev'a jest bardziej skomplikowany i bierze pod uwagę odległość od źródła światła. Model w Alphie jest podobny do Indev'a, a od Bety 1.3 jest najbardziej zaawansowany i miły dla oka.

Classic

"Światło słoneczne" w Classicu jest emitowane przez całą powierzchnię górnej krawędzi mapy i dociera do każdego bloku, który jest bezpośrednio pod nią. Wszystkie bloki, które nie znajdują się bezpośrednio pod niebem mają zawsze tą samą jasność niezależnie od tego, jak daleko są od źródła światła.

Alpha

Maksymalnie światło słoneczne dostarcza światło o poziomie 15. Każdy niższy poziom jest o 20% ciemniejszy niż wyższy (14 - 80%, 13 - 64% itp.). Oznacza to, że poziom 0 ma 3.5% oświetlenie.

W piekle światło na każdym niższym poziomie maleje o 10% (zamiast 20), co oznacza że w tymże miejscu nigdy nie może być kompletnie ciemno. Minimalne oświetlenie wynosi 20.59%.

Beta

Oświetlenie w Becie działa tak samo jak w Alphie, jednak jest lepiej zoptymalizowane i pozwala na gładkie oświetlenie. Nie ma to wpływu na rozgrywkę, gdyż jedynie poprawia wygląd graficzny. Efekt wprowadzenia gładkiego oświetlenia widać od razu - jeden blok może być oświetlony w różnym stopniu, dzięki czemu z jednej strony może być ciemniejszy, a z drugiej jaśniejszy.

Gładkie oświetlenie po raz pierwszy wprowadził MrMessiah jako modyfikację, która później została wprowadzona do oficjalnej gry. Gracze, którym nowe oświetlenie nie przypadło do gustu, mogą je zmienić w ustawieniach grafiki na to starsze.

Wpływy światła

  • Wrogie moby wymagają światła na poziomie 7 lub mniej, aby mogły się zrodzić.
  • Posadzone kwiaty i sadzonki mogą rosnąć przy poziomie światła 8 lub wyższym. Noc jest zignorowana w procesie pomiaru światła.
  • Pasywne moby wymagają światła na poziomie 9 lub wyższym, by mogły się zrodzić.
  • Lód i śnieg zostaną stopione przy świetle na poziomie 12 i wyższym. Nie występują na poziomie światła powyżej 10. Światło słoneczne jest ignorowane.
  • Drzewo może wyrosnąć gdy blok powyżej sadzonki jest oświetlony na poziomie 9 lub wyższym.
  • Nasiona wyrosną na terenach oświetlonych na poziomie 9 lub wyższym.

Bloki emitujące światło

Ikona Blok Poziom światła
EnvCSS.png/15 Światło słoneczne 15
Magiczna latarnia
Przewodnia
Latarnia morska
Portal Kresu
Ogień
Plik:Pumpkin-on.png Jack o'Lantern
Lawa
Jasnogłaz
Cztery Iskrzyłudy
Zablokowana skrzynia
Lampa, gdy aktywna
Latarnia
Pochodnia 14
Plik:Furnace (Active).png Rozpalony piec 13
EnvCSS.png/27 Światło słoneczne, gdy pada deszcz lub śnieg 12
Trzy Iskrzyłudy
Blok portalu Netheru 11
Ruda redstone, gdy aktywna 9
Przekaźnik, gdy aktywny
Komparator, gdy aktywny
Dwie Iskrzyłudy
Pochodnia redstone, gdy aktywna 7
Skrzynia Endu
Iskrzyłuda 6
EnvCSS.png/16 Światło Księżyca 4
Roślina kakao 2
Plik:Brązowy grzyb.png Brązowy grzyb 1
Statyw alchemiczny
Jajo Smoka

Bloki przezroczyste

Przezroczyste bloki nie mają wpływu na światło, czyli przepuszczają je dalej na takim samym poziomie, w przeciwieństwie do solidnych bloków. Niektóre z nich to szkło, schody, portal i lód.

Niektóre bloki przepuszczają światło, jednak zmniejszają jego poziom. Przykładem jest woda lub lód, które zmniejszają poziom światła o 2 na blok lub liście, które redukują światło o 1 poziom na blok. {| class="navbox hlist collapsible" ! class="navbox-top" colspan="2" | Środowisko |- ! class="navbox-group" | Geografia | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Niebo | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Wymiary | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Typy świata | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Układy generowane | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Stworzone | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Materia | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Muzyka | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Pogoda | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Usunięte | class="navbox-list" |

|}