Światło: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
→‎Bloki emitujące światło: Dodano kilka linków, poprawiono latarenkę (zmieniono pisownię z latarnia na latarenka i naprawiono wiersz tabeli z nią związany), dodano eteryczne przedmioty i ogień.
→‎Bloki emitujące światło: Dodano kilka bloków (przepraszam że robię aż tyle aktualizacji jednego artykułu ale codziennie sprawdzam kolejne bloki i w ten sam dzień je tu wpisuję)
Linia 35: Linia 35:
! Ikona
! Ikona
! Blok
! Blok
! Poziom światła
! colspan="2" | Poziom światła
|-
|-
! {{EnvSprite|słońce}}
! {{EnvSprite|słońce}}
|[[Słońce|Światło słoneczne]]
|[[Słońce|Światło słoneczne]]
| rowspan="13" | 15
| colspan="2" rowspan="15" | 15
|-
|-
! [[Plik:Magiczna latarnia.png|25px|link=Magiczna latarnia]]
! [[Plik:Magiczna latarnia.png|25px|link=Magiczna latarnia]]
Linia 55: Linia 55:
! [[Plik:Ogień.png|25px|link=Ogień]]
! [[Plik:Ogień.png|25px|link=Ogień]]
| [[Ogień]]
| [[Ogień]]
|-
![[Plik:Ognisko.gif|bezramki|25x25px]]
|[[Ognisko]]
|-
|-
! [[Plik:Pumpkin-on.png|25px|link=Jack o'Lantern]]
! [[Plik:Pumpkin-on.png|25px|link=Jack o'Lantern]]
Linia 64: Linia 67:
! [[Plik:Jasnogłaz.png|25px|link=Jasnogłaz]]
! [[Plik:Jasnogłaz.png|25px|link=Jasnogłaz]]
| [[Jasnogłaz]]
| [[Jasnogłaz]]
|-
![[Plik:Światłogrzyb.png|bezramki|25x25px]]
|[[Światłogrzyb]]
|-
|-
! [[Plik:Iskrzyłuda4.png|25px|link=Iskrzyłuda]]
! [[Plik:Iskrzyłuda4.png|25px|link=Iskrzyłuda]]
Linia 79: Linia 85:
! [[Plik:Pochodnia.gif|25px|link=Pochodnia]]
! [[Plik:Pochodnia.gif|25px|link=Pochodnia]]
| [[Pochodnia]]
| [[Pochodnia]]
| 14
| colspan="2" rowspan="2" | 14
|-
![[Plik:Słupek Endu.png|bezramki|25x25px]]
|[[Słupek Endu|Endowy słupek]]
|-
|-
! [[Plik:Furnace (Active).png|25px|link=Piec]]
![[Plik:Furnace (Active).png|25px|link=Piec]]
| Rozpalony [[piec]]
| Rozpalony [[piec]]
| 13
| colspan="2" | 13
|-
|-
! {{EnvSprite|deszcz}}
!{{EnvSprite|deszcz}}
| Światło słoneczne, gdy pada [[deszcz]] lub [[Śnieg (opad)|śnieg]]
| Światło słoneczne, gdy pada [[deszcz]] lub [[Śnieg (opad)|śnieg]]
| rowspan="2" | 12
| colspan="2" rowspan="2" | 12
|-
|-
![[Plik:Iskrzyłuda3.png|bezramki|25x25px]]
![[Plik:Iskrzyłuda3.png|bezramki|25x25px]]
Linia 94: Linia 103:
! [[Plik:Portal.png|25px|link=Bloki techniczne#Portal Netheru]]
! [[Plik:Portal.png|25px|link=Bloki techniczne#Portal Netheru]]
| [[Bloki techniczne#Portal Netheru|Blok portalu Netheru]]
| [[Bloki techniczne#Portal Netheru|Blok portalu Netheru]]
| 11
| colspan="2" | 11
|-
|-
![[Plik:Eteryczna pochodnia.gif|bezramki|33x33px]]
![[Plik:Eteryczna pochodnia.gif|bezramki|33x33px]]
|[[Eteryczna pochodnia]]
|[[Eteryczna pochodnia]]
| rowspan="3" |10
| colspan="2" rowspan="4" |10
|-
|-
![[Plik:Eteryczna latarenka.gif|bezramki|25x25px]]
![[Plik:Eteryczna latarenka.gif|bezramki|25x25px]]
Linia 106: Linia 115:
|[[Eteryczny ogień]]
|[[Eteryczny ogień]]
|-
|-
! [[Plik:Ruda czerwonego kamienia.png|25px|link=Ruda czerwonego kamienia]]
![[Plik:Eteryczne ognisko.gif|bezramki|25x25px]]
| [[Ruda czerwonego kamienia|Ruda redstone]], gdy aktywna
|[[Eteryczne ognisko]]
| rowspan="4" | 9
|-
![[Plik:Ruda czerwonego kamienia.png|25px|link=Ruda czerwonego kamienia]]
|[[Ruda czerwonego kamienia|Ruda redstone]], gdy aktywna
| colspan="2" rowspan="4" | 9
|-
|-
! [[Plik:Redstone (Repeater, Active).png|25px|link=Przekaźnik]]
! [[Plik:Redstone (Repeater, Active).png|25px|link=Przekaźnik]]
Linia 121: Linia 133:
! [[Plik:Redstone (Pochodnia, Active).png|25px|link=Czerwona pochodnia]]
! [[Plik:Redstone (Pochodnia, Active).png|25px|link=Czerwona pochodnia]]
| [[czerwona pochodnia|Pochodnia redstone]], gdy aktywna
| [[czerwona pochodnia|Pochodnia redstone]], gdy aktywna
|rowspan="2"| 7
| colspan="2" rowspan="2" | 7
|-
|-
! [[Plik:Skrzynia Kresu.png|25px|link=Skrzynia Kresu]]
! [[Plik:Skrzynia Kresu.png|25px|link=Skrzynia Kresu]]
Linia 128: Linia 140:
![[Plik:Iskrzyłuda1.png|bezramki|25x25px]]
![[Plik:Iskrzyłuda1.png|bezramki|25x25px]]
|[[Iskrzyłuda]]
|[[Iskrzyłuda]]
|6
| colspan="2" |6
|-
|-
!{{EnvSprite|księżyc}}
!{{EnvSprite|księżyc}}
|[[Księżyc|Światło Księżyca]]
|[[Księżyc|Światło Księżyca]]
| 4
| colspan="2" | 4
|-
![[Plik:Blok magmy.gif|bezramki|25x25px]]
|[[Blok magmy]]
| colspan="2" |3
|-
|-
! [[Plik:Grid Roślina kakao.png|25px|link=Roślina kakao]]
! [[Plik:Grid Roślina kakao.png|25px|link=Roślina kakao]]
| [[Roślina kakao]]
|[[Roślina kakao]]
| 2
| colspan="2" | 2
|-
|-
! [[Plik:Brązowy grzyb.png|25px|link=Grzyby]]
![[Plik:Brązowy grzyb.png|25px|link=Grzyby]]
| [[Grzyby|Brązowy grzyb]]
|[[Grzyby|Brązowy grzyb]]
|rowspan="3"| 1
| colspan="2" rowspan="3" | 1
|-
|-
! [[Plik:Statyw alchemiczny.png|25px|link=Statyw alchemiczny]]
! [[Plik:Statyw alchemiczny.png|25px|link=Statyw alchemiczny]]
Linia 147: Linia 163:
! [[Plik:Jajo Smoka.png|25px|link=Jajo Smoka]]
! [[Plik:Jajo Smoka.png|25px|link=Jajo Smoka]]
| [[Jajo Smoka]]
| [[Jajo Smoka]]
|-
! rowspan="6" |[[Plik:Kotwica odrodzenia 4.gif|bezramki|25x25px]]
| rowspan="6" |Kotwica odrodzenia
!Poziom naładowania
!Poziom światła
|-
|0
|0
|-
|1
|3
|-
|2
|7
|-
|3
|11
|-
|4
|15
|}
|}



Wersja z 11:11, 29 sie 2020

Jedenaście poziomów światła.
Różnica pomiędzy włączonym a wyłączonym gładkim oświetleniem, przykład 1.
Przykład 2.
Porównanie mocy świecenia wszystkich rodzajów pochodni. Najmocniej świeci zwykła pochodnia, nieco słabiej eteryczna, a najsłabiej czerwona.
Borowik świeci słabym światem.

Światło w Minecrafcie wpływa na widoczność, odradzanie mobów i wzrost roślin. Może zostać dostarczone przez słońce, pochodnie, ogień, lawę, rozpalone piece i kilka innych obiektów.

Historia

Każda wersja Minecrafta stosuje inny model cieniowania. Model Classica jedynie sprawdza, czy blok jest bezpośrednio pod niebem, czy nie. Model Indev'a jest bardziej skomplikowany i bierze pod uwagę odległość od źródła światła. Model w Alphie jest podobny do Indev'a, a od Bety 1.3 jest najbardziej zaawansowany i miły dla oka.

Classic

"Światło słoneczne" w Classicu jest emitowane przez całą powierzchnię górnej krawędzi mapy i dociera do każdego bloku, który jest bezpośrednio pod nią. Wszystkie bloki, które nie znajdują się bezpośrednio pod niebem mają zawsze tą samą jasność niezależnie od tego, jak daleko są od źródła światła.

Alpha

Maksymalnie światło słoneczne dostarcza światło o poziomie 15. Każdy niższy poziom jest o 20% ciemniejszy niż wyższy (14 - 80%, 13 - 64% itp.). Oznacza to, że poziom 0 ma 3.5% oświetlenie.

W piekle światło na każdym niższym poziomie maleje o 10% (zamiast 20), co oznacza że w tymże miejscu nigdy nie może być kompletnie ciemno. Minimalne oświetlenie wynosi 20.59%.

Beta

Oświetlenie w Becie działa tak samo jak w Alphie, jednak jest lepiej zoptymalizowane i pozwala na gładkie oświetlenie. Nie ma to wpływu na rozgrywkę, gdyż jedynie poprawia wygląd graficzny. Efekt wprowadzenia gładkiego oświetlenia widać od razu - jeden blok może być oświetlony w różnym stopniu, dzięki czemu z jednej strony może być ciemniejszy, a z drugiej jaśniejszy.

Gładkie oświetlenie po raz pierwszy wprowadził MrMessiah jako modyfikację, która później została wprowadzona do oficjalnej gry. Gracze, którym nowe oświetlenie nie przypadło do gustu, mogą je zmienić w ustawieniach grafiki na to starsze.

Wpływy światła

  • Wrogie moby wymagają światła na poziomie 7 lub mniej, aby mogły się zrodzić.
  • Posadzone kwiaty i sadzonki mogą rosnąć przy poziomie światła 8 lub wyższym. Noc jest zignorowana w procesie pomiaru światła.
  • Pasywne moby wymagają światła na poziomie 9 lub wyższym, by mogły się zrodzić.
  • Lód i śnieg zostaną stopione przy świetle na poziomie 12 i wyższym. Nie występują na poziomie światła powyżej 10. Światło słoneczne jest ignorowane.
  • Drzewo może wyrosnąć gdy blok powyżej sadzonki jest oświetlony na poziomie 9 lub wyższym.
  • Nasiona wyrosną na terenach oświetlonych na poziomie 9 lub wyższym.

Bloki emitujące światło

Ikona Blok Poziom światła
EnvCSS.png/15 Światło słoneczne 15
Magiczna latarnia
Przewodnia
Latarnia morska
Portal Kresu
Ogień
Ognisko
Plik:Pumpkin-on.png Jack o'Lantern
Lawa
Jasnogłaz
Światłogrzyb
Cztery Iskrzyłudy
Zablokowana skrzynia
Lampa, gdy aktywna
Latarenka
Pochodnia 14
Endowy słupek
Plik:Furnace (Active).png Rozpalony piec 13
EnvCSS.png/27 Światło słoneczne, gdy pada deszcz lub śnieg 12
Trzy Iskrzyłudy
Blok portalu Netheru 11
Eteryczna pochodnia 10
Eteryczna latarenka
Eteryczny ogień
Eteryczne ognisko
Ruda redstone, gdy aktywna 9
Przekaźnik, gdy aktywny
Komparator, gdy aktywny
Dwie Iskrzyłudy
Pochodnia redstone, gdy aktywna 7
Skrzynia Endu
Iskrzyłuda 6
EnvCSS.png/16 Światło Księżyca 4
Blok magmy 3
Roślina kakao 2
Plik:Brązowy grzyb.png Brązowy grzyb 1
Statyw alchemiczny
Jajo Smoka
Kotwica odrodzenia Poziom naładowania Poziom światła
0 0
1 3
2 7
3 11
4 15

Bloki przezroczyste

Przezroczyste bloki nie mają wpływu na światło, czyli przepuszczają je dalej na takim samym poziomie, w przeciwieństwie do solidnych bloków. Niektóre z nich to szkło, schody, portal i lód.

Niektóre bloki przepuszczają światło, jednak zmniejszają jego poziom. Przykładem jest woda lub lód, które zmniejszają poziom światła o 2 na blok lub liście, które redukują światło o 1 poziom na blok. {| class="navbox hlist collapsible" ! class="navbox-top" colspan="2" | Środowisko |- ! class="navbox-group" | Geografia | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Niebo | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Wymiary | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Typy świata | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Układy generowane | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Stworzone | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Materia | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Muzyka | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Pogoda | class="navbox-list" |

|- ! class="navbox-group" | Usunięte | class="navbox-list" |

|}