Zasoby odnawialne: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d grid img |
aktualizacja |
||
| Linia 23: | Linia 23: | ||
|| Tworzony z spływającej lawy na spływającą wodę (kamień) lub odwrotnie (bruk). | || Tworzony z spływającej lawy na spływającą wodę (kamień) lub odwrotnie (bruk). | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[ | | align="center"| [[Butelka z wodą]]<br>{{/image|Butelka z wodą}} | ||
| align="center"| {{/image| | | align="center"| {{/image|Niezgrabna mikstura}}{{/image|Przyziemna mikstura}}{{/image|Mikstura regeneracji}}{{/image|Mikstura szybkości}}{{/image|Mikstura odporności na ogień}}{{/image|Mikstura trucizny}}{{/image|Mikstura życia}}{{/image|Mikstura słabości}}{{/image|Mikstura siły}}{{/image|Mikstura spowolnienia}}{{/image|Mikstura szkody}} | ||
|| | || Do stworzenia tych mikstur nie potrzeba [[Pył czerwonego kamienia|pyłu czerwonego kamienia]], czy też [[Glowstone (pył)|pyłu glowstone'a]] jako składnik odnawialny. | ||
'''Jednak''', w celu stworzenia butelek musisz [[Przetapianie|przepalić]] piasek (materiał nieodnawialny), aby uzyskać szkło. | |||
|- | |||
| align="center"| Diamentowa [[zbroja]]<br>{{/image|Diamentowy hełm}}{{/image|Diamentowy napierśnik}}{{/image|Diamentowe nogawice}}{{/image|Diamentowe buty}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kowala. <br>Upuszczane po zabiciu [[enderman]]a. | |||
|- | |||
| align="center"| Diamentowe [[narzędzia]]<br>{{/image|Diamentowy kilof}}{{/image|Diamentowy topór}}{{/image|Diamentowa łopata}}{{/image|Diamentowy miecz}}{{/image|Diamentowa motyka}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kowala. <br>Upuszczane po zabiciu [[enderman]]a. | |||
|- | |||
| align="center"| [[Glowstone]]<br>{{/image|Glowstone (blok)}} | |||
| align="center"| {{/image|Glowstone (pył)}}{{/image|Lampa}} | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kapłana. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Grzyby]]<br>{{/image|Czerwony grzyb}}{{/image|Brązowy grzyb}} | | align="center"| [[Grzyby]]<br>{{/image|Czerwony grzyb}}{{/image|Brązowy grzyb}} | ||
| Linia 34: | Linia 47: | ||
| align="center"| {{/image|Ciasto}} | | align="center"| {{/image|Ciasto}} | ||
|| Wypada w przybliżeniu co 5-10 minut z ''żyjących'' [[kura|kur]]. Jajko może być użyte do wyklucia większej ilości kur. | || Wypada w przybliżeniu co 5-10 minut z ''żyjących'' [[kura|kur]]. Jajko może być użyte do wyklucia większej ilości kur. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Kakao]]<br>{{/image|Kakao}} | |||
| align="center"| {{/image|Ciastko}}{{/image|Brązowa wełna}} | |||
||Można znaleźć w [[Skrzynia]]ch znajdujących się w [[lochy|lochach]], lecz nie mogą być one przesadzane i są tylko jednorazowym przedmiotem. W wersji [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w18a|12w18a]], Kakao mogło wypadać po zniszczeniu [[liście|liści]] pochodzenia dżunglowego z podobną szansą na wypadnięcie, jak jabłka z ''[[Dąb|dębu]]''. W aktualizacji [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w19a|12w19a]], [[Roślina kakao|roślinę kakao]] można znaleźć na naturalnie wygenerowanych drzewach dżunglowych. Roślina kakao może być uprawiana poprzez użycie PPM na pień drzewa dżunglowego. Kakao jest odnawialnym surowcem i dlatego prawdopodobnie ono będzie odnawialnym surowcem w kolejnej oficjalnym wydaniu. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Kaktus]]<br>{{/image|Kaktus}}<br> | | align="center"| [[Kaktus]]<br>{{/image|Kaktus}}<br> | ||
| align="center"| {{/image|Zielony barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}} | | align="center"| {{/image|Zielony barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}} | ||
|| Urośnie do trzech bloków wysokości, może być przycinany oraz przesadzany. Będzie rósł bez względu na to, czy blok piasku został użyty ponownie. | || Urośnie do trzech bloków wysokości, może być przycinany oraz przesadzany. Będzie rósł bez względu na to, czy blok piasku został użyty ponownie. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Kolczuga]]<br>{{/image|Kolczuga (hełm)}}{{/image|Kolczuga (napierśnik)}}{{/image|Kolczuga (nogawice)}}{{/image|Kolczuga (buty)}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kowala. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Kość]]<br>{{/image|Kość}} | | align="center"| [[Kość]]<br>{{/image|Kość}} | ||
| align="center"| {{/image|Mączka kostna}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Szary barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}<br>{{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}} | | align="center"| {{/image|Mączka kostna}}{{/image|Jasnoszary barwnik}}{{/image|Szary barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}{{/image|Limonkowy barwnik}}<br>{{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[szkielet]]a. | || Upuszczane po zabiciu [[szkielet]]a. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Krzesiwo]]<br>{{/image|Krzesiwo}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji farmera. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Kula doświadczenia]]<br>[[Plik:XP_orb_animation.gif|32px]]<br> | | align="center"| [[Kula doświadczenia]]<br>[[Plik:XP_orb_animation.gif|32px]]<br> | ||
| Linia 50: | Linia 75: | ||
| align="center"| {{/image|Żółty barwnik}}{{/image|Pomarańczowy barwnik}}{{/image|Czerwony barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}<br>{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Różowa wełna}} | | align="center"| {{/image|Żółty barwnik}}{{/image|Pomarańczowy barwnik}}{{/image|Czerwony barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}<br>{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Różowa wełna}} | ||
|| Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na trawie mogą utworzyć się kwiaty. [[Róża|Róże]] czasami są upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|żelaznego golema]]. | || Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na trawie mogą utworzyć się kwiaty. [[Róża|Róże]] czasami są upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|żelaznego golema]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Lód]]<br>{{/image|Lód}} | |||
| align="center"| {{/image|Wiadro z wodą}} | |||
|| Bloki źródła [[woda|wodnego]] w [[biom]]ie tundry oraz tajgi zamieniają się w lód. | |||
'''Jednakże''', ulepszenie o jedwabny dotyk wymaga użycia nieodnawialnego [[Stół do zaklęć|stołu do zaklęć]]. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Łuk]]<br>{{/image|Łuk}} | | align="center"| [[Łuk]]<br>{{/image|Łuk}} | ||
| Linia 70: | Linia 100: | ||
| align="center"| {{/image|Kawałek arbuza}}{{/image|Arbuz}}{{/image|Błyszczący arbuz}} | | align="center"| {{/image|Kawałek arbuza}}{{/image|Arbuz}}{{/image|Błyszczący arbuz}} | ||
|| Nasiona arbuza można znaleźć tylko w [[Opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]]. Mogą być odzyskane przez niszczenie rosnącej łodygi arbuza lub metodą craftingu z [[Kawałek arbuza|kawałków arbuza]]. | || Nasiona arbuza można znaleźć tylko w [[Opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]]. Mogą być odzyskane przez niszczenie rosnącej łodygi arbuza lub metodą craftingu z [[Kawałek arbuza|kawałków arbuza]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Nasiona dyni]]<br>{{/image|Nasiona dyni}} | |||
| align="center"| {{/image|Dynia}}{{/image|Jack-O-Lantern}} | |||
|| Nasiona dyni można znaleźć w [[Opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]]. Podczas wędrówki po świecie można napotkać na grupę położonych blisko siebie dyń. Nasiona można również uzyskać metodą craftingu z [[dynia|dyni]] lub poprzez zniszczenie łodygi dyni. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Nasiona zboża]]<br>{{/image|Nasiona zboża}}<br> | | align="center"| [[Nasiona zboża]]<br>{{/image|Nasiona zboża}}<br> | ||
| Linia 78: | Linia 112: | ||
| align="center"| {{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Różowa wełna}}<br>{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}<br>{{/image|Łuk}}{{/image|Wędka}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}} | | align="center"| {{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Różowa wełna}}<br>{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}<br>{{/image|Łuk}}{{/image|Wędka}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a. | || Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a. | ||
|- | |||
|- | |||
| align="center"| [[Obsydian]]<br>{{/image|Obsydian}} | |||
| align="center"| {{/image|Skrzynia Kresu}} | |||
|| Uzyskane po zniszczeniu [[Skrzynia kresu|skrzyni kresu]], znajdującej się w kuźni [[wioska|wioski]]. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Oko pająka]]<br>{{/image|Oko pająka}} | | align="center"| [[Oko pająka]]<br>{{/image|Oko pająka}} | ||
| Linia 106: | Linia 145: | ||
| align="center"| {{/image|Ognista kula}} | | align="center"| {{/image|Ognista kula}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[creeper]]a bądź [[ghast]]a. | || Upuszczane po zabiciu [[creeper]]a bądź [[ghast]]a. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Pył czerwonego kamienia]]<br>{{/image|Pył czerwonego kamienia}} | |||
| align="center"| {{/image|Dozownik}}{{/image|Tłok}}{{/image|Lepki tłok}}{{/image|Instrument}}{{/image|Lampa}}{{/image|Czerwona pochodnia}}{{/image|Zegar}}{{/image|Kompas}}{{/image|Mapa (przedmiot)}}{{/image|Przekaźnik}}{{/image|Zasilane tory}}{{/image|Tory z czujnikiem}} | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kapłana. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Ryba]]<br>{{/image|Surowa ryba}} | | align="center"| [[Ryba]]<br>{{/image|Surowa ryba}} | ||
| Linia 112: | Linia 155: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Sadzonka|Sadzonki]] oraz [[Drzewo|drzewa]]<br>{{/image|Sadzonka}}{{/image|Sadzonka (sosna)}}{{/image|Sadzonka (brzoza)}}{{/image|Sadzonka (dżungla)}} | | align="center"| [[Sadzonka|Sadzonki]] oraz [[Drzewo|drzewa]]<br>{{/image|Sadzonka}}{{/image|Sadzonka (sosna)}}{{/image|Sadzonka (brzoza)}}{{/image|Sadzonka (dżungla)}} | ||
| align="center"| {{/image|Drewno dębu}}{{/image|Drewno sosny}}{{/image|Drewno brzozy}}{{/image|Drewno tropikalne}}{{/image|Czerwone jabłko}}{{/image|Złote jabłko}}{{/image|Liście dębu}}{{/image|Liście sosny}}{{/image|Liście brzozy}}{{/image|Liście tropikalne}}{{/image|Stół warsztatowy}}{{/image|Skrzynia}}{{/image|Deski}}{{/image|Deski (sosna)}}{{/image|Deski (brzoza)}}{{/image|Deski (dżungla)}}{{/image|Schody z drewna}}{{/image|Schodek z drewna}}{{/image|Drewniana płyta naciskowa}}{{/image|Biblioteczka}}{{/image|Jack-O-Lantern}}{{/image|Klapa}}{{/image|Drabina}}{{/image|Płot}}{{/image|Furtka}}{{/image|Dźwignia}}{{/image|Pochodnia}}{{/image|Drewniane drzwi}}{{/image|Patyk}}{{/image|Tory}}{{/image|Miska}}{{/image|Zupa grzybowa}}{{/image|Znak}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łódka}}{{/image|Wagonik ze skrzynią}}{{/image|Węgiel drzewny}}{{/image|Łóżko}}{{/image|Wędka}}{{/image|Łuk}}{{/image|Pnącze}}{{/image|Ognista kula}}<br>{{/image|Drewniany miecz}}{{/image|Drewniany kilof}}{{/image|Drewniana łopata}}{{/image|Drewniany topór}}{{/image|Drewniana motyka}}<br>{{/image|Kamienny miecz}}{{/image|Kamienny kilof}}{{/image|Kamienna łopata}}{{/image|Kamienny topór}}{{/image|Kamienna motyka}}<br>{{/image|Żelazny miecz}}{{/image|Żelazny kilof}}{{/image|Żelazna łopata}}{{/image|Żelazny topór}}{{/image|Żelazna motyka}}<br>{{/image|Złoty miecz}}{{/image|Złoty kilof}}{{/image|Złota łopata}}{{/image|Złoty topór}}{{/image|Złota motyka}} | | align="center"| {{/image|Drewno dębu}}{{/image|Drewno sosny}}{{/image|Drewno brzozy}}{{/image|Drewno tropikalne}}{{/image|Czerwone jabłko}}{{/image|Złote jabłko}}{{/image|Liście dębu}}{{/image|Liście sosny}}{{/image|Liście brzozy}}{{/image|Liście tropikalne}}{{/image|Stół warsztatowy}}{{/image|Skrzynia}}{{/image|Deski}}{{/image|Deski (sosna)}}{{/image|Deski (brzoza)}}{{/image|Deski (dżungla)}}{{/image|Schody z drewna}}{{/image|Schody z drewna (sosna)}}{{/image|Schody z drewna (brzoza)}}{{/image|Schody z drewna (dżungla)}}{{/image|Schodek z drewna}}{{/image|Schodek z drewna (sosna)}}{{/image|Schodek z drewna (brzoza)}}{{/image|Schodek z drewna (dżungla)}}{{/image|Drewniana płyta naciskowa}}{{/image|Biblioteczka}}{{/image|Jack-O-Lantern}}{{/image|Klapa}}{{/image|Drabina}}{{/image|Płot}}{{/image|Furtka}}{{/image|Dźwignia}}{{/image|Pochodnia}}{{/image|Drewniane drzwi}}{{/image|Patyk}}{{/image|Tory}}{{/image|Miska}}{{/image|Zupa grzybowa}}{{/image|Znak}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łódka}}{{/image|Wagonik ze skrzynią}}{{/image|Węgiel drzewny}}{{/image|Łóżko}}{{/image|Wędka}}{{/image|Łuk}}{{/image|Pnącze}}{{/image|Ognista kula}}{{/image|Kakao}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Ciastko}}<br>{{/image|Drewniany miecz}}{{/image|Drewniany kilof}}{{/image|Drewniana łopata}}{{/image|Drewniany topór}}{{/image|Drewniana motyka}}<br>{{/image|Kamienny miecz}}{{/image|Kamienny kilof}}{{/image|Kamienna łopata}}{{/image|Kamienny topór}}{{/image|Kamienna motyka}}<br>{{/image|Żelazny miecz}}{{/image|Żelazny kilof}}{{/image|Żelazna łopata}}{{/image|Żelazny topór}}{{/image|Żelazna motyka}}<br>{{/image|Złoty miecz}}{{/image|Złoty kilof}}{{/image|Złota łopata}}{{/image|Złoty topór}}{{/image|Złota motyka}} | ||
|| Drzewa mogą urosnąć z [[Sadzonka|sadzonki]] postawionej na oświetlonym bloku [[ziemia|ziemii]]. Zniszczone [[liście]] mają 5% szansy na wypadnięcie [[Sadzonka|sadzonki]]. [[Węgiel drzewny]] można uzyskać przepalając pień dowolnego drzewa. Liście mogą być odzyskane z użyciem [[nożyce|nożyc]]. | || Drzewa mogą urosnąć z [[Sadzonka|sadzonki]] postawionej na oświetlonym bloku [[ziemia|ziemii]]. Zniszczone [[liście]] mają 5% szansy na wypadnięcie [[Sadzonka|sadzonki]]. [[Węgiel drzewny]] można uzyskać przepalając pień dowolnego drzewa. Liście mogą być odzyskane z użyciem [[nożyce|nożyc]]. | ||
|- | |- | ||
| Linia 118: | Linia 161: | ||
| align="center"| {{/image|Samorodek złota}}{{/image|Sztabka złota}}{{/image|Blok złota}}{{/image|Błyszczący arbuz}}{{/image|Złote jabłko}}<br>{{/image|Złoty miecz}}{{/image|Złoty kilof}}{{/image|Złota łopata}}{{/image|Złoty topór}}{{/image|Złota motyka}}<br>{{/image|Złoty hełm}}{{/image|Złoty napierśnik}}{{/image|Złote nogawice}}{{/image|Złote buty}} | | align="center"| {{/image|Samorodek złota}}{{/image|Sztabka złota}}{{/image|Blok złota}}{{/image|Błyszczący arbuz}}{{/image|Złote jabłko}}<br>{{/image|Złoty miecz}}{{/image|Złoty kilof}}{{/image|Złota łopata}}{{/image|Złoty topór}}{{/image|Złota motyka}}<br>{{/image|Złoty hełm}}{{/image|Złoty napierśnik}}{{/image|Złote nogawice}}{{/image|Złote buty}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[Zombie Pigman]]a, sztabki rzadko wypadają z zombie pigmana. | || Upuszczane po zabiciu [[Zombie Pigman]]a, sztabki rzadko wypadają z zombie pigmana. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Siodło]]<br>{{/image|Siodło}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji rzeźnika. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Skóra]]<br>{{/image|Skóra}} | | align="center"| [[Skóra]]<br>{{/image|Skóra}} | ||
| Linia 127: | Linia 174: | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[slime]]'a. | || Upuszczane po zabiciu [[slime]]'a. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[ | | align="center"| [[Strzały]]<br>{{/image|Strzała}} | ||
| align="center"| — | | align="center"| — | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[szkielet]]a. | || Upuszczane po zabiciu [[szkielet]]a. | ||
| Linia 142: | Linia 189: | ||
| align="center"| {{/image|Pieczony schab}} | | align="center"| {{/image|Pieczony schab}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[świnia|świni]]. | || Upuszczane po zabiciu [[świnia|świni]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Szkło]]<br>{{/image|Szkło}} | |||
| align="center"| {{/image|Szyba}}{{/image|Szklana butelka}}{{/image|Butelka z wodą}}{{/image|Przyziemna mikstura}} {{/image|Niezgrabna mikstura}} {{/image|Ciężka mikstura}} {{/image|Mikstura życia}} {{/image|Mikstura odporności na ogień}} {{/image|Mikstura szkody}} {{/image|Mikstura trucizny}} {{/image|Mikstura regeneracji}} {{/image|Mikstura spowolnienia}} {{/image|Mikstura siły}} {{/image|Mikstura szybkości}} {{/image|Mikstura słabości}}{{/image|Miotana przyziemna mikstura}}{{/image|Miotana mikstura szkody}}{{/image|Miotana mikstura życia}}{{/image|Miotana mikstura odporności na ogień}}{{/image|Miotana mikstura trucizny}}{{/image|Miotana mikstura regeneracji}}{{/image|Miotana mikstura spowolnienia}}{{/image|Miotana mikstura siły}}{{/image|Miotana mikstura szybkości}}{{/image|Miotana mikstura słabości}} | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji bibliotekarza. | |||
|- | |||
| align="center"| [[Szmaragd]]<br>{{/image|Szmaragd}} | |||
| align="center"| {{/image|Blok szmaragdu}} | |||
||Uzyskane poprzez [[handel]] odnawialnymi przedmiotami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] jak np. [[surowy kurczak]]. Te mogą być użyte, by kupić inne rzeczy od wieśniaków, takie jak np. kolczuga, przez użycie szmaragdów uzyskanych z sprzedanych wieśniakom odnawialnych przedmiotów. | |||
|- | |||
| align="center"| [[Sztabka żelaza]]<br>{{/image|Sztabka żelaza}} | |||
| align="center"| {{/image|Blok żelaza}}{{/image|Żelazne drzwi}}{{/image|Żelazny hełm}}{{/image|Żelazny napierśnik}}{{/image|Żelazne nogawice}}{{/image|Żelazne buty}}{{/image|Wiadro}}{{/image|Wiadro z wodą}}{{/image|Mleko}}{{/image|Ciasto}}{{/image|Nożyce}}{{/image|Kocioł}}<br>{{/image|Minecart}}{{/image|Napędzany Minecart}}{{/image|Wagonik ze skrzynią}}{{/image|Tory}}{{/image|Kraty}}<br>{{/image|Żelazny miecz}}{{/image|Żelazny kilof}}{{/image|Żelazna łopata}}{{/image|Żelazny topór}}{{/image|Żelazna motyka}} | |||
|| Upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|Żelaznego golema]] bądź [[zombie]] (rzadko). | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Śnieżka]]<br>{{/image|Śnieżka}} | | align="center"| [[Śnieżka]]<br>{{/image|Śnieżka}} | ||
| Linia 150: | Linia 209: | ||
| align="center"| {{/image|Papier}}{{/image|Książka}}{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}}{{/image|Biblioteczka}}<br>{{/image|Cukier}}{{/image|Sfermentowane oko pająka}}{{/image|Ciasto}} | | align="center"| {{/image|Papier}}{{/image|Książka}}{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}}{{/image|Biblioteczka}}<br>{{/image|Cukier}}{{/image|Sfermentowane oko pająka}}{{/image|Ciasto}} | ||
|| Urośnie do trzech bloków wysokości, może być przycinana oraz przesadzana. | || Urośnie do trzech bloków wysokości, może być przycinana oraz przesadzana. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Wysoka trawa]]<br>{{/image|Wysoka trawa}} | | align="center"| [[Wysoka trawa]]<br>{{/image|Wysoka trawa}} | ||
| align="center"| {{/image|Nasiona zboża}} | | align="center"| {{/image|Nasiona zboża}} | ||
|| Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na [[trawa|trawie]] lub [[ziemia|ziemi]] może utworzyć się [[Wysoka trawa]]. Aby odzyskać wysoką trawę należy użyć [[nożyce|nożyc]]. | || Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na [[trawa|trawie]] lub [[ziemia|ziemi]] może utworzyć się [[Wysoka trawa]]. Aby odzyskać wysoką trawę należy użyć [[nożyce|nożyc]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Zaklęta butelka]]<br>{{/image|Zaklęta butelka}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kapłana. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Zgniłe mięso]]<br>{{/image|Zgniłe mięso}} | | align="center"| [[Zgniłe mięso]]<br>{{/image|Zgniłe mięso}} | ||
| Linia 176: | Linia 229: | ||
| align="center"| — | | align="center"| — | ||
| Rzadko upuszczane po zabiciu [[zombie]]. | | Rzadko upuszczane po zabiciu [[zombie]]. | ||
|} | |} | ||
| Linia 189: | Linia 238: | ||
! style="width: 15em;" | Częściowo odnawialne produkty | ! style="width: 15em;" | Częściowo odnawialne produkty | ||
! Metoda | ! Metoda | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Wełna|Wełna - Niebieska,Jasnoniebieska, Błękitna, Fioletowa i Karmazynowa]]<br>{{/image|Niebieska wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}{{/image|Błękitna wełna}}{{/image|Fioletowa wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}} | | align="center"| [[Wełna|Wełna - Niebieska,Jasnoniebieska, Błękitna, Fioletowa i Karmazynowa]]<br>{{/image|Niebieska wełna}}{{/image|Jasnoniebieska wełna}}{{/image|Błękitna wełna}}{{/image|Fioletowa wełna}}{{/image|Karmazynowa wełna}} | ||
| Linia 204: | Linia 243: | ||
|| Mała owca otrzyma kolor wełny jednego z jej rodziców. Po zabiciu przefarbowanej owcy wypadnie z niej jeden blok wełny. Aby otrzymać więcej wełny należy użyć [[nożyce|nożyc]]. | || Mała owca otrzyma kolor wełny jednego z jej rodziców. Po zabiciu przefarbowanej owcy wypadnie z niej jeden blok wełny. Aby otrzymać więcej wełny należy użyć [[nożyce|nożyc]]. | ||
'''Wystarczy''' jedno użycie barwnika [[Lapis Lazuli (barwnik)|Lapis Lazuli]] (nieodnawialny), aby zmienić kolor owcy. | '''Wystarczy''' jedno użycie barwnika [[Lapis Lazuli (barwnik)|Lapis Lazuli]] (nieodnawialny), aby zmienić kolor owcy. | ||
|} | |} | ||
Wersja z 15:22, 12 sie 2012
Zasoby odnawialne to surowce, które mogą być odnawiane nieskończoną ilość razy (przeciwnie do surowców nieodnawialnych). Wyczerpujące się surowce mogą stanowić problem na mapach płaskich, gdzie zasoby są mniej obfite.
Wymienione odnawialne produkty są przedmiotami z których mogą być stworzone lub przepalone używając tylko odnawialnych surowców . TNT i strzały są tworzone z kombinacji surowców odnawialnych i nieodnawialnych (piasek i krzemień).
Całkowicie odnawialne surowce
Te surowce nie potrzebują nieodnawialnych przedmiotów w celu zgromadzenia.
Odnawialne, ale potrzebują surowców nieodnawialnych
Te surowce mogą być tworzone nieskończoną ilość razy, ale do tego potrzebują nieodnawialnego surowca lub przedmiotu.
| Surowiec | Częściowo odnawialne produkty | Metoda |
|---|---|---|
| Wełna - Niebieska,Jasnoniebieska, Błękitna, Fioletowa i Karmazynowa Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/image | Mała owca otrzyma kolor wełny jednego z jej rodziców. Po zabiciu przefarbowanej owcy wypadnie z niej jeden blok wełny. Aby otrzymać więcej wełny należy użyć nożyc.
Wystarczy jedno użycie barwnika Lapis Lazuli (nieodnawialny), aby zmienić kolor owcy. |
| Geografia | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebo | |||||||||||||||||
| Wymiary | |||||||||||||||||
| Typy świata |
| ||||||||||||||||
| Układy generowane |
| ||||||||||||||||
| Stworzone | |||||||||||||||||
| Materia | |||||||||||||||||
| Muzyka | |||||||||||||||||
| Pogoda | |||||||||||||||||
| Usunięte |
| ||||||||||||||||
