Zakopany skarb: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
scalono tabelki z powrotem, jako że teraz łup jest praktycznie taki sam. Dodano włócznie i zbroję łodzika. Wszystkie tabele łupów w strukturach powinny być zaktualizowane do Mounts of Mayhem
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Struktura  
{{Struktura  
|wygląd1=Skrzynia.png
|wygląd=Skrzynia.png
|rozmiar=150px
|rozmiar=150px
|biom={{BiomeLink|Plaża}}<br>{{BiomeLink|Zaśnieżona plaża|Biom#Biomy ośnieżone}}<br>{{BiomeLink|Kamienne wybrzeże|Biom#Biomy zimne}}<sup>[''tylko w [[Bedrock Edition]]'']</sup>
|biom={{BiomeLink|Plaża}}<br>{{BiomeLink|Zaśnieżona plaża}}<br>{{BiomeLink|Skaliste wybrzeże}}<sup>[''tylko w [[Bedrock Edition]]'']</sup>
|bloki={{BlockLink|Skrzynia}} z zawartością
|bloki={{BlockLink|Skrzynia}} z zawartością<br>
|wersja=1.13
Bloki otaczające skrzynię, takie same, jak bloki w otoczeniu
}}
}}
{{stub}}
'''Zakopany skarb''' (ang. ''Buried Treasure'') – [[struktura]] generowana w biomie plaży. Jest jedynym źródłem [[Serce oceanu|serca oceanu]] w grze.
'''Zakopany skarb''' – [[struktury|struktura]] generowana w biomie plaży lub na dnie oceanu. Jest jedynym źródłem [[Serce oceanu|serca oceanu]] w grze.


== Występowanie ==
== Występowanie ==
Linia 14: Linia 13:
Można ją odnaleźć za pomocą [[Mapa badacza|map skarbów]], na których jest opatrzona znakiem {{MapSprite|27|size=2}}.
Można ją odnaleźć za pomocą [[Mapa badacza|map skarbów]], na których jest opatrzona znakiem {{MapSprite|27|size=2}}.


W wersji Java zakopany skarb zawsze generuje się na współrzędnej [[chunk|chunku]] 9 (od 0 do 15) zarówno na osi ''X'', jak i ''Z'', i zawsze jest skierowany na wschód. https://bugs.mojang.com/browse/MC-227443
W edycji Java zakopany skarb zawsze generuje się na współrzędnej [[chunk]]u 9 (od 0 do 15) zarówno na osi ''X'', jak i ''Z'', i zawsze jest skierowany na wschód.<ref>{{bug|227443}}</ref>


W Bedrock Edition zakopany skarb zawsze generuje się na współrzędnej [[chunk|chunku]] 8 (od 0 do 15) na osiach ''X'' i ''Z''.
W edycji Bedrock zakopany skarb zawsze generuje się na współrzędnej chunku 8 (od 0 do 15) na osiach ''X'' i ''Z''.


== Struktura ==
== Struktura ==
Generuje się jako pojedyncza skrzynia, zawierająca cenne przedmioty, takie jak kruszce (np. [[szmaragd|szmaragdy]], [[diament|diamenty]], [[żelazo]], czy [[złoto]]), [[ryba|ryby]] (dorsze i [[łosoś|łososie]]), [[zbroja|zbroje]] (najczęściej skórzaną) i narzędzia ([[miecz|miecze]], [[kilof|kilofy]] itp.). Każda skrzynia zawiera jedno serce oceanu służące do stworzenia [[przewodnia|przewodni]].
Generuje się jako pojedyncza skrzynia, zawierająca cenne przedmioty, takie jak [[szmaragd]]y, [[diament]]y czy [[TNT]]. Zawsze zawiera [[serce oceanu]] służące do stworzenia [[przewodnia|przewodni]].
 
== Zawartość ==
Jedna skrzynia zawiera do 27 stacków (pełna skrzynia) przedmiotów podanych poniżej (w edycji Java).


=== Zawartość ===
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center"
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center"
! Przedmiot
! Przedmiot
! Ilość<br />w stacku
! Ilość<br>w stacku
! Szansa
! Szansa
! Liczba stacków
! Liczba stacków
Linia 33: Linia 30:
| 1
| 1
| 100,0%
| 100,0%
|1
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka żelaza}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka żelaza}}
| 1 – 4
| 1 – 4
| 99,4%
| 99,4%
|2 14
| 5 8
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka złota}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka złota}}
| 1 – 4
| 1 – 4
| 88,0%
| 88,0%
|1 7
| 5 8
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Pieczony dorsz}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Pieczony dorsz}}
| 1 - 4
| 1 - 4
| 75,0%
| 75,0%
|2 – 4
| 2 – 4
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Pieczony łosoś}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Pieczony łosoś}}
| 1 - 4
| 1 - 4
| 75,0%
| 75,0%
|2 – 4
| 2 – 4
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Mikstura oddychania pod wodą}}
| 1
| 66,7%
| 1 - 2
|-
|-
| style="text-align:left" | {{BlockLink|TNT}}
| style="text-align:left" | {{BlockLink|TNT}}
| 1 - 4
| 1 - 2
| 62,7%
| 62,7%
|1 4
| 5 8
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Szmaragd}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Szmaragd}}
| 1 - 8
| 4 - 8
| 53,1%
| 53,1%
|2 8
| 1 4
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Kryształy pryzmarynu}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Kryształy pryzmarynu}}
| 1 – 5
| 1 – 5
| 53,1%
| 53,1%
|1 – 3
| 1 – 4
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diament}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diament}}
| 1 – 2
| 53,1%
| 1 – 4
| 1 – 4
| 53,1%
|1 – 4
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|427|Napierśnik|Skórzany napierśnik}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Skórzana tunika}}
| 1
| 16,7%
| 1
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny miecz}}
| 1
| 16,7%
| 1
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna włócznia}}
| 1
| 16,7%
| 1
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Miedziana zbroja łodzika}}
| 1
| 10,8% <sup>([[Java Edition|JE]])</sup><br>9% <sup>([[Bedrock Edition|BE]])</sup>
| 1
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna zbroja łodzika}}
| 1
| 5,4% <sup>([[Java Edition|JE]])</sup><br>4,5% <sup>([[Bedrock Edition|BE]])</sup>
| 1
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złota zbroja łodzika}}
| 1
| 2,7% <sup>([[Java Edition|JE]])</sup><br>2,3% <sup>([[Bedrock Edition|BE]])</sup>
| 1
| 1
| 25,0%
|1
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny miecz|Miecz|Żelazny miecz}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa zbroja łodzika}}
| 1
| 1,1% <sup>([[Java Edition|JE]])</sup><br>0,9% <sup>([[Bedrock Edition|BE]])</sup>
| 1
| 1
| 25,0%
|1
|}
|}


Linia 89: Linia 116:
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.13|snap=18w10a|Dodano zakopane skarby.}}
{{Historia||1.13|snap=18w10a|Dodano zakopane skarby.}}
{{Historia|||snap=18w19a|[[Serce oceanu]] będzie od teraz pojawiać się w zakopanych skarbach.}}
{{Historia|||snap=18w19a|[[Serce oceanu]] od teraz pojawia się w zakopanych skarbach.}}
{{Historia||1.18|snap=21w39a|W zakopanych skarbach mogą znajdować się [[Mikstury|mikstury oddychania pod wodą]].}}
{{Historia||1.18|snap=21w39a|W zakopanych skarbach mogą znajdować się [[mikstury]] oddychania pod wodą.}}
{{Historia||1.21.11|snap=25w41a|Do łupu w zakopanym skarbie dodano [[Włócznia|włócznie]] i [[Zbroja łodzika|zbroje łodzika]].}}


{{Historia|bedrock}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.4|snap=beta 1.2.14.2|Dodano zakopane skarby.}}
{{Historia||1.4|snap=beta 1.2.14.2|Dodano zakopane skarby.
{{Historia|||snap=beta 1.2.20.2|Serce oceanu będzie od teraz pojawiać się w zakopanych skarbach.}}
|Zawierały znacznie więcej przedmiotów niż ich odpowiedniki z edycji Java, w tym m.in. [[płyty muzyczne]], [[ciasto]], [[znacznik]]i i kolczą [[Zbroja|zbroję]].}}
{{Historia|||snap=beta 1.2.20.2|Serce oceanu od teraz pojawia się w zakopanych skarbach.}}
{{Historia||1.21.130|snap=Preview 1.21.130.20|Zmieniono łup w zakopanych skarbach, dopasowując go lepiej do edycji Java.
|Dodano: włócznie i zbroje łodzika, pieczone ryby, szmaragdy, żelazne miecze i skórzane tuniki.
|Usunięto: płyty muzyczne, ciasto, znaczniki, kolczą zbroję, liny, zaklęte butelki, mikstury regeneracji i książki z piórem.}}


{{Historia|e}}
{{Historia|e}}
{{Historia||1.4.0|Dodano zakopane skarby, w których się generuje [[serce oceanu]].}}
{{Historia||1.4.0|Dodano zakopane skarby, w których się generuje [[serce oceanu]].}}


{{Historia|konsola}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU69|xbone=CU57|ps=1.76|wiiu=Patch 38|Dodano zakopane skarby, w których się generuje [[serce oceanu]].}}
{{Historia||xbox=TU69|xbone=CU57|ps=1.76|wiiu=Patch 38|Dodano zakopane skarby, w których się generuje [[serce oceanu]].}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}
Linia 110: Linia 142:
=== Nietypowe generowanie zakopanych skarbów ===
=== Nietypowe generowanie zakopanych skarbów ===
<gallery>
<gallery>
Zakopany skarb w spawnerze.png|Zakopany skarb, który postanowił wygenerować się w [[Przywoływacz potworów|spawnerze]] co spowodowało, że pojawiło się wokół 5 przywoływaczy [[Świnia|świń]].
Zakopany skarb w spawnerze.png|Zakopany skarb, który postanowił wygenerować się w [[Przyzywacz potworów|przyzywaczu potworów]] co spowodowało, że pojawiło się wokół 5 przyzywaczy [[Świnia|świń]].
</gallery>
</gallery>


{{Przypisy}}
{{Środowisko}}
{{Środowisko}}


Linia 118: Linia 151:
[[en:Buried Treasure]]
[[en:Buried Treasure]]
[[es:Tesoro enterrado]]
[[es:Tesoro enterrado]]
[[fr:Trésor enfoui]]
[[it:Tesoro sepolto]]
[[it:Tesoro sepolto]]
[[ja:埋もれた宝]]
[[ja:埋もれた宝]]
[[ko:땅에 묻힌 보물]]
[[ko:땅에 묻힌 보물]]
[[pt:Tesouro enterrado]]
[[lzh:湮寶]]
[[pt:Tesouro Enterrado]]
[[ru:Клад]]
[[uk:Закопаний скарб]]
[[zh:埋藏的宝藏]]
[[zh:埋藏的宝藏]]

Aktualna wersja na dzień 19:10, 20 sty 2026

Zakopany skarb
Biom

BiomeCSS.png/16 Plaża
BiomeCSS.png/26 Zaśnieżona plaża
BiomeCSS.png/25 Skaliste wybrzeże[tylko w Bedrock Edition]

Stworzony z

BlockCSS_new.png/142 Skrzynia z zawartością
Bloki otaczające skrzynię, takie same, jak bloki w otoczeniu


Zakopany skarb (ang. Buried Treasure) – struktura generowana w biomie plaży. Jest jedynym źródłem serca oceanu w grze.

Występowanie

Najczęściej pojawia się na plaży kilka bloków pod powierzchnią, przykryta przez piasek albo żwir. Mimo tego może się zdarzyć, że zostanie wygenerowana pod innym blokiem występującym w danym biomie, na przykład kamieniem lub jego wariantem czy nawet złożem węgla.

Można ją odnaleźć za pomocą map skarbów, na których jest opatrzona znakiem MapCSS size 2.png/27.

W edycji Java zakopany skarb zawsze generuje się na współrzędnej chunku 9 (od 0 do 15) zarówno na osi X, jak i Z, i zawsze jest skierowany na wschód.[1]

W edycji Bedrock zakopany skarb zawsze generuje się na współrzędnej chunku 8 (od 0 do 15) na osiach X i Z.

Struktura

Generuje się jako pojedyncza skrzynia, zawierająca cenne przedmioty, takie jak szmaragdy, diamenty czy TNT. Zawsze zawiera serce oceanu służące do stworzenia przewodni.

Zawartość

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa Liczba stacków
ItemCSS.png/365 Serce oceanu 1 100,0% 1
ItemCSS.png/568 Sztabka żelaza 1 – 4 99,4% 5 – 8
ItemCSS.png/564 Sztabka złota 1 – 4 88,0% 5 – 8
ItemCSS.png/346 Pieczony dorsz 1 - 4 75,0% 2 – 4
ItemCSS.png/347 Pieczony łosoś 1 - 4 75,0% 2 – 4
ItemCSS.png/634 Mikstura oddychania pod wodą 1 66,7% 1 - 2
BlockCSS_new.png/1472 TNT 1 - 2 62,7% 5 – 8
ItemCSS.png/558 Szmaragd 4 - 8 53,1% 1 – 4
ItemCSS.png/574 Kryształy pryzmarynu 1 – 5 53,1% 1 – 4
ItemCSS.png/557 Diament 1 – 2 53,1% 1 – 4
ItemCSS.png/427 Skórzana tunika 1 16,7% 1
ItemCSS.png/449 Żelazny miecz 1 16,7% 1
ItemCSS.png/1173 Żelazna włócznia 1 16,7% 1
ItemCSS.png/1165 Miedziana zbroja łodzika 1 10,8% (JE)
9% (BE)
1
ItemCSS.png/1166 Żelazna zbroja łodzika 1 5,4% (JE)
4,5% (BE)
1
ItemCSS.png/1167 Złota zbroja łodzika 1 2,7% (JE)
2,3% (BE)
1
ItemCSS.png/1168 Diamentowa zbroja łodzika 1 1,1% (JE)
0,9% (BE)
1

Historia

Java Edition
1.1318w10aDodano zakopane skarby.
18w19aSerce oceanu od teraz pojawia się w zakopanych skarbach.
1.1821w39aW zakopanych skarbach mogą znajdować się mikstury oddychania pod wodą.
1.21.1125w41aDo łupu w zakopanym skarbie dodano włócznie i zbroje łodzika.
Bedrock Edition
1.4beta 1.2.14.2Dodano zakopane skarby.
Zawierały znacznie więcej przedmiotów niż ich odpowiedniki z edycji Java, w tym m.in. płyty muzyczne, ciasto, znaczniki i kolczą zbroję.
beta 1.2.20.2Serce oceanu od teraz pojawia się w zakopanych skarbach.
1.21.130Preview 1.21.130.20Zmieniono łup w zakopanych skarbach, dopasowując go lepiej do edycji Java.
Dodano: włócznie i zbroje łodzika, pieczone ryby, szmaragdy, żelazne miecze i skórzane tuniki.
Usunięto: płyty muzyczne, ciasto, znaczniki, kolczą zbroję, liny, zaklęte butelki, mikstury regeneracji i książki z piórem.
Education Edition
1.4.0Dodano zakopane skarby, w których się generuje serce oceanu.
Console Edition
TU69CU571.76Patch 38Dodano zakopane skarby, w których się generuje serce oceanu.

Galeria

Nietypowe generowanie zakopanych skarbów


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.