Użytkownik:Melwin22/Workspace: Różnice pomiędzy wersjami
matko jedyna ile tych łupów |
owszem |
||
| Linia 28: | Linia 28: | ||
=== Komnaty z wyzwaniami === | === Komnaty z wyzwaniami === | ||
Komnaty to najważniejsze pomieszczenia w strukturze. To tutaj generuje się większość [[Przyzywacz prób|przyzywaczy prób]] i [[Skarbiec|skarbców]], a także pułapki i wiszące w powietrzu platformy. Istnieje osiem | Komnaty to najważniejsze pomieszczenia w strukturze. To tutaj generuje się większość [[Przyzywacz prób|przyzywaczy prób]] i [[Skarbiec|skarbców]], a także pułapki i wiszące w powietrzu platformy. Istnieje osiem głównych typów komnat, znanych w kodzie gry jako: <code>assembly</code>, <code>eruption</code>, <code>pedestal</code>, <code>slanted</code>, <code>chamber_1</code>, <code>chamber_2</code>, <code>chamber_4</code> i <code>chamber_8</code>. | ||
<gallery> | <gallery> | ||
| Linia 44: | Linia 44: | ||
=== Inne pokoje === | === Inne pokoje === | ||
[[Plik:Komnaty_próby_łącznik.png|300px|thumb|Wnętrze jednego z wariantów łącznika.]] | [[Plik:Komnaty_próby_łącznik.png|300px|thumb|Wnętrze jednego z wariantów łącznika.]] | ||
Tunele między korytarzami i komnatami oraz łącznik między korytarzami także mają wiele wariantów. Drabiny i klatki schodowe łączą różne części struktury w pionie. Niektóre tunele mogą zawierać skrzynie z łupem, pułapki, a czasami niewielkie dodatkowe wyzwania (ang. ''Encounters''). Łącznik jest dobrym punktem na założenie bazy wypadowej w komnatach próby - | Tunele między korytarzami i komnatami oraz łącznik między korytarzami także mają wiele wariantów. Drabiny i klatki schodowe łączą różne części struktury w pionie. Niektóre tunele mogą zawierać skrzynie z łupem, pułapki, a czasami niewielkie dodatkowe wyzwania (ang. ''Encounters''). Łącznik jest dobrym punktem na założenie bazy wypadowej w komnatach próby - występują tu [[łóżko|łóżka]], a w pobliżu nie ma przyzywaczy prób ani pułapek. | ||
Struktura często generuje też różne ukryte pokoje, które nie mają żadnego oczywistego wejścia. | |||
{{-}} | {{-}} | ||
| Linia 50: | Linia 52: | ||
Wszystkie [[przyzywacz prób|przyzywacze prób]] w komnatach próby generują się naturalnie jako zwykłe, a nie złowieszcze. Aby przyzywacz stał się złowieszczy, gracz musi się do niego zbliżyć, mając na sobie [[efekt]] ''Omen próby''. | Wszystkie [[przyzywacz prób|przyzywacze prób]] w komnatach próby generują się naturalnie jako zwykłe, a nie złowieszcze. Aby przyzywacz stał się złowieszczy, gracz musi się do niego zbliżyć, mając na sobie [[efekt]] ''Omen próby''. | ||
Przyzywacze prób mogą przyzywać 11 różnych [[mob]]ów, ale w danej strukturze będą to nie więcej niż 4 | Przyzywacze prób mogą przyzywać 11 różnych rodzajów [[mob]]ów, ale w danej strukturze będą to nie więcej niż 4 rodzaje - po jednym z każdej grupy: | ||
*Grupa pierwsza: {{BytLink|zombie}}, {{BytLink|posuch}} lub {{BytLink|pająk}}. | *Grupa pierwsza: {{BytLink|zombie}}, {{BytLink|posuch}} lub {{BytLink|pająk}}. | ||
*Grupa druga: {{BytLink|szlam}}, {{BytLink|rybik cukrowy}}, mały zombie lub {{BytLink|pająk jaskiniowy}}. | *Grupa druga: {{BytLink|szlam}}, {{BytLink|rybik cukrowy}}, mały zombie lub {{BytLink|pająk jaskiniowy}}. | ||
| Linia 94: | Linia 96: | ||
Bloki zawierające lub generujące łup: | Bloki zawierające lub generujące łup: | ||
{{ColumnsList|colwidth=7cm| | {{ColumnsList|colwidth=7cm| | ||
*{{BlockLink|Beczka}} (nie każda) | *{{BlockLink|Beczka}} (nie każda ma łup) | ||
*{{BlockLink|id=2185|Dekorowany garniec}} | *{{BlockLink|id=2185|Dekorowany garniec}} | ||
*{{BlockLink|Dozownik}} | *{{BlockLink|Dozownik}} | ||
| Linia 120: | Linia 122: | ||
}} | }} | ||
Rośliny w pokoju wejściowym i podłoża, na którym one rosną: | |||
{{ColumnsList|colwidth=7cm| | {{ColumnsList|colwidth=7cm| | ||
*{{BlockLink|Błoto}} | *{{BlockLink|Błoto}} | ||
| Linia 502: | Linia 504: | ||
! Ilość<br>w stacku | ! Ilość<br>w stacku | ||
! Szansa | ! Szansa | ||
|- | |||
|{{BlockLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|}} | |{{ItemLink|}} | ||
| Linia 513: | Linia 547: | ||
! Ilość<br>w stacku | ! Ilość<br>w stacku | ||
! Szansa | ! Szansa | ||
|- | |||
|{{BlockLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{BlockLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{BlockLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|}} | |{{ItemLink|}} | ||
| Linia 526: | Linia 596: | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|}} | |{{ItemLink|}} | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{BlockLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{BlockLink|}} | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 535: | Linia 633: | ||
! Ilość<br>w stacku | ! Ilość<br>w stacku | ||
! Szansa | ! Szansa | ||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|}} | |{{ItemLink|}} | ||
| Linia 546: | Linia 664: | ||
! Ilość<br>w stacku | ! Ilość<br>w stacku | ||
! Szansa | ! Szansa | ||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{ItemLink|}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|}} | |{{ItemLink|}} | ||
Wersja z 20:58, 30 sty 2025
| Biom |
Dowolny biom Nadziemia |
| Stworzony z |
Blok miedzi |
Komnaty próby (ang. Trial Chambers) to duża, podziemna struktura, dodana w aktualizacji Tricky Trials.
Występowanie
Komnaty próby generują się pod ziemią, najczęściej całkowicie w warstwie łupku (poniżej poziomu Y=0), ale niektóre pokoje mogą się wygenerować w warstwie kamienia (powyżej Y=0). Pojawiają się w dowolnym biomie Nadziemia z wyjątkiem mrocznej głębi, chociaż komnaty z pobliskich biomów czasami generują fragment struktury w mrocznej głębi.
Najłatwiejszym sposobem na znalezienie komnat próby jest kupno mapy do komnat prób od osadnika kartografa, który ma 67% szans[Java] lub 100% szans [Bedrock] na sprzedaż takiej mapy na poziomie czeladnika.
Struktura

Wejście
Komnaty próby generują się w bardzo złożony sposób, za każdym razem inny. Zawsze zawierają pomieszczenie znane jako "wejście" (ang. Entrance), w którym występuje struktura podobna do bramy, chociaż nie zawiera żadnego mechanizmu otwierającego i pozostaje zamknięta. W ogólności, komnaty próby niemal nigdy nie posiadają naturalnego wejścia (jaskiniowe tunele ani wąwozy nie przebijają się przez ściany komnat prób, inaczej niż w przypadku twierdz). Jedynie niektóre inne struktury, jak geody ametystowe i ruiny portalu, mogą tworzyć naturalne wejścia do komnat prób.
Często w pomieszczeniu wejściowym pojawia się roślina - dąb, namorzyn lub kaktus. Skrzynie w tym pomieszczeniu mają specjalny łup, niewystępujący nigdzie indziej w komnatach prób.
Atrium i korytarze

Przejście z pomieszczenia wejściowego prowadzi do "atrium", w którym generuje się mała fontanna i dwa murale na bocznych ścianach, przedstawiające wichrzyka, bagniaka, pająka lub wzór spiralny. Atrium łączy się z "korytarzem" (ang. Corridor), od którego odchodzą dalsze tunele (ang. Hallways), prowadzące do komnat z wyzwaniami i wielu innych pokoi. Na końcu korytarza znajduje się łącznik (ang. Intersection, który otwiera przejście do drugiego korytarza z kolejnymi tunelami. Cała struktura może zawierać dziesiątki elementów składowych, połączonych w najróżniejsze sposoby.
Komnaty z wyzwaniami
Komnaty to najważniejsze pomieszczenia w strukturze. To tutaj generuje się większość przyzywaczy prób i skarbców, a także pułapki i wiszące w powietrzu platformy. Istnieje osiem głównych typów komnat, znanych w kodzie gry jako: assembly, eruption, pedestal, slanted, chamber_1, chamber_2, chamber_4 i chamber_8.
-
Komnata "assembly".
-
Komnata "eruption".
-
Komnata "pedestal".
-
Komnata "slanted".
-
Komnata "chamber_1".
-
Komnata "chamber_2".
-
Komnata "chamber_4".
-
Komnata "chamber_8".
Inne pokoje

Tunele między korytarzami i komnatami oraz łącznik między korytarzami także mają wiele wariantów. Drabiny i klatki schodowe łączą różne części struktury w pionie. Niektóre tunele mogą zawierać skrzynie z łupem, pułapki, a czasami niewielkie dodatkowe wyzwania (ang. Encounters). Łącznik jest dobrym punktem na założenie bazy wypadowej w komnatach próby - występują tu łóżka, a w pobliżu nie ma przyzywaczy prób ani pułapek.
Struktura często generuje też różne ukryte pokoje, które nie mają żadnego oczywistego wejścia.
Przyzywacze prób
Wszystkie przyzywacze prób w komnatach próby generują się naturalnie jako zwykłe, a nie złowieszcze. Aby przyzywacz stał się złowieszczy, gracz musi się do niego zbliżyć, mając na sobie efekt Omen próby.
Przyzywacze prób mogą przyzywać 11 różnych rodzajów mobów, ale w danej strukturze będą to nie więcej niż 4 rodzaje - po jednym z każdej grupy:
- Grupa pierwsza: zombie, posuch lub pająk.
- Grupa druga: szlam, rybik cukrowy, mały zombie lub pająk jaskiniowy.
- Grupa trzecia: szkielet, tułacz lub bagniak.
- Grupa czwarta: wichrzyk.
Żadne inne moby nie odradzają się naturalnie w komnatach próby, nawet w całkowitej ciemności.
Przyzywacz jest otoczony rzeźbionej miedzi i innymi blokami w zależności od moba, którego przyzywa:
- Zombie: Zamszony bruk
- Posuch: Rzeźbiony piaskowiec
- Pająk: Kamień i pajęczyna
- Szlam: Blok mchu
- Rybik cukrowy: Kamienne cegły
- Mały zombie: Zamszony bruk i bruk
- Pająk jaskiniowy: Kamień, pajęczyna, bielica i czerwony grzyb
- Szkielet: Blok kości
- Tułacz: Zbity lód
- Bagniak: Blok kości, bielica i czerwony grzyb
- Wichrzyk: Rzeźbiony tuf
Pełna lista bloków
Ściany, sufit, podłoga:
Bloki zawierające lub generujące łup:
- Beczka (nie każda ma łup)
- Dekorowany garniec
- Dozownik
- Przyzywacz prób
- Skarbiec
- Skrzynia
- Złowieszczy skarbiec
Bloki otaczające przyzywacze prób:
Rośliny w pokoju wejściowym i podłoża, na którym one rosną:
Inne:
- Białe szkło
- Biały beton
- Blok magmy
- Czarne szkło
- Czerwona świeca
- Czerwony beton
- Dębowa płyta
- Dębowa płytka naciskowa
- Dębowy płot
- Dębowy przycisk
- Doniczka
- Drabina
- Łańcuch
- Łóżko (wszystkie kolory)
- Lej
- Miedziana klapa
- Miedziane drzwi
- Nić
- Stół rzemieślniczy
- Spiczasty naciek
- Sypki śnieg
- Świeca
- Woda
- Zaczep na linkę
Łup
Najważniejszym źródłem łupu w komnatach próby są skarbce (zwykłe i złowieszcze). By zdobyć łup, należy na skarbcu użyć odpowiedniego typu klucza - zniszczony skarbiec nie upuszcza żadnych przedmiotów. Każdy gracz może otworzyć dany skarbiec tylko raz.[1]
Zwykły skarbiec jest osadzony w blokach żłobionej miedzi. Może upuścić następujące przedmioty:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa (Java Edition) | Szansa (Bedrock Edition) |
|---|---|---|---|
| Szmaragd | |||
| Strzała | |||
| Strzała zatrucia | |||
| Sztabka żelaza | |||
| Wietrzna kula (losowana dwukrotnie) |
|||
| Butelka miodu | |||
| Złowieszcza butelka Zły omen I-II |
|||
| Tarcza | |||
| Łuk (zaklęty) | |||
| Diament | |||
| Złote jabłko | |||
| Złota marchewka | |||
| Zaklęta książka | |||
| Kusza (zaklęta) | |||
| Żelazna siekiera (zaklęta) | |||
| Żelazny napierśnik (zaklęty) | |||
| Zdobienie zbroi "Nit" | |||
| Płyta muzyczna "Precipice" | |||
| Wzór sztandaru - podmuch | |||
| Diamentowa siekiera (zaklęta) | |||
| Diamentowy napierśnik (zaklęty) | |||
| Trójząb |
Złowieszczy skarbiec otaczają czerwone świece i czerwona glazurowana terakota. Może upuścić następujące przedmioty:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| Szmaragd | ||
| Wietrzna kula | ||
| Strzała spowolnienia IV | ||
| Diament | ||
| Zdobienie zbroi "Nurt" | ||
| Zaklęte złote jabłko | ||
| Wzór sztandaru - nurt | ||
| Złowieszcza butelka Zły omen III-V |
||
| Blok szmaragdu | ||
| Kusza (zaklęta) | ||
| Blok żelaza | ||
| Złote jabłko | ||
| Diamentowa siekiera (zaklęta) | ||
| Diamentowy napierśnik (zaklęty) | ||
| Płyta muzyczna "Creator" | ||
| Ciężki rdzeń | ||
| Zaklęta książka | ||
| Blok diamentu |
W strukturze generują się cztery różne typy skrzyń z łupem. Jeden z nich to skrzynia z nagrodą (ang. Reward chest), w której pojawiają się takie same przedmioty, jak te upuszczane przez zwykły skarbiec. Trzy pozostałe - skrzynia z zaopatrzeniem (ang. Supply chest), skrzynia w łączniku (ang. Intersection chest) i skrzynia w pomieszczeniu wejściowym (ang. Entrance chest) korzystają z oddzielnych tabel łupów.
Skrzynia z zaopatrzeniem (otoczona wypolerowanym andezytem):
Skrzynia w łączniku:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| Odłamek ametystu | ||
| Ciasto | ||
| Blok żelaza | ||
| Diament | ||
| Blok szmaragdu | ||
| Diamentowa siekiera | ||
| Diamentowy kilof | ||
| Blok diamentu |
Skrzynia w pomieszczeniu wejściowym:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| Strzała | ||
| Plaster miodu | ||
| Drewniana siekiera | ||
| Patyk | ||
| Klucz próby |
Kolejnym źródłem łupu w komnatach próby są beczki, występujące w dwóch typach. W beczkach w łączniku pojawiają się następujące przedmioty:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| [[]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] |
Z kolei w beczkach w korytarzu występują:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| [[]] | ||
| [[]] | ||
| [[]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] |
Również tutejsze dekorowane garnce zawierają przedmioty:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[]] | ||
| [[|]] | ||
| [[]] |
Także nagrody dostarczane przez przyzywacze prób mogą być traktowane jako łup. Należą do nich:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] |
Złowieszczy przyzywacz próby natomiast upuszcza inne nagrody:
| Przedmiot | Ilość w stacku |
Szansa |
|---|---|---|
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] | ||
| [[|]] |
Historia
| Pełna wersja | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1.20.3 | 23w45a | Dodano komnaty próby.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”] | |||
| 1.20.5 | 24w05a | Skarbce generują się w komnatach próby. | |||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.20.60 | Preview 1.20.60.20 | Dodano komnaty próby.[tylko po włączeniu eksperymentu „Update 1.21”] | |||
| 1.20.70 | Preview 1.20.70.21 | Skarbce generują się w komnatach próby. | |||
Galeria
Przypisy
Przypisy
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.
- ↑ Skarbiec zapamiętuje ID 128 graczy. Teoretycznie, jeśli 129 różnych graczy otworzy ten sam skarbiec, pierwszy z nich zostanie "zapomniany" i będzie mógł uzyskać łup z owego skarbca ponownie. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, nawet na dużym serwerze.
| Geografia | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebo | |||||||||||||||||
| Wymiary | |||||||||||||||||
| Typy świata |
| ||||||||||||||||
| Układy generowane |
| ||||||||||||||||
| Stworzone | |||||||||||||||||
| Materia | |||||||||||||||||
| Muzyka | |||||||||||||||||
| Pogoda | |||||||||||||||||
| Usunięte |
| ||||||||||||||||



