Miasto Endu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d →‎top: usuwanie podwójnych przekierowań
Znacznik: Wycofane
d śmieszna literówka
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Struktura
{{Struktura
|wygląd1=Miasto_Endu.png
|wygląd=Miasto_Endu.png
|rozmiar=180px
|rozmiar=180px
|biom=[[End]]
|biom=[[End]]
|spawn=Zewnętrzne wyspy Endu
|spawn=Zewnętrzne wyspy Endu
|bloki=Patrz: [[#Bloki|Bloki]]
|bloki=Patrz: [[#Bloki|Bloki]]
|multiplewersja=[[Plik:Java.png|20px|link=Minecraft]] [[1.9]] <small>([[Historia wersji/Nieoficjalne wersje#15w31a|15w31a]])</small><br />
[[Plik:Smartphone.svg|11px|link=Pocket Edition]] [[Pocket Edition/Historia wersji#1.0|1.0]] <small>([[Historia wersji/Pocket Edition deweloperskich w Java Edition/1.0#Build 1|build 1]])</small><br />
}}
}}
'''Miasto Endu''' (ang. ''End City'') to rzadko spotykana [[struktura]] generująca się na zewnętrznych wyspach [[End]]u.
'''Miasto Endu''' (ang. ''End City'') to rzadko spotykana [[struktura]] generująca się na zewnętrznych wyspach [[End]]u.


Linia 26: Linia 23:
Są także dwa typy wież:
Są także dwa typy wież:
* '''małe wieże''', które są puste w środku;
* '''małe wieże''', które są puste w środku;
* '''duże wieże''', które są trzy razy większe niż średnica mniejszych wież oraz składają się ze zdradzieckich podwójnych spiralnych schodków wykonanych z [[Blok purpuru|płyt purpury]], [[shulker]]ów i [[Endowy słupek|endowowych słupków]].
* '''duże wieże''', które są trzy razy większe niż średnica mniejszych wież oraz składają się ze zdradzieckich podwójnych spiralnych schodków wykonanych z [[Blok purpuru|płyt purpury]], [[shulker]]ów i [[Endowy słupek|endowych słupków]].
[[Plik:EndCityTreasure.png|mały|Pokój ze zwykłą skrzynią i skrzynią Endu]]
[[Plik:EndCityTreasure.png|mały|Pokój ze zwykłą skrzynią i skrzynią Endu]]


Linia 33: Linia 30:
Istnieje szansa na wygenerowanie się statku Endu tuż obok miasta. Są zbudowane na kształt pirackich okrętów i stworzone z tych samych materiałów co miasto Endu. Generują się one przy molu, który może być używany aby wyrzucić z niego [[Enderperła|enderperłę]].
Istnieje szansa na wygenerowanie się statku Endu tuż obok miasta. Są zbudowane na kształt pirackich okrętów i stworzone z tych samych materiałów co miasto Endu. Generują się one przy molu, który może być używany aby wyrzucić z niego [[Enderperła|enderperłę]].


Pokład statku Endu jest pusty. Jedynymi istotnymi elementami są drabina, która prowadzi do "bocianiego gniazda" oraz wejścia na pokład rufowy (tylną część statku) i do kabiny poniżej. Na dziobie statku generuje się [[Głowa|głowa smoka]] - jest to jedyne miejsce do znalezienia tej głowy na trybie przetrwania.  
Pokład statku Endu jest pusty. Jedynymi istotnymi elementami są drabina, która prowadzi do "bocianiego gniazda" oraz wejścia na pokład rufowy (tylną część statku) i do kabiny poniżej. Na dziobie statku generuje się [[głowa smoka]] - jest to jedyne miejsce do znalezienia tej głowy na trybie przetrwania.  


Wnętrze statku jest stosunkowo niewielkie. Pierwsze pomieszczenie zawiera [[statyw alchemiczny]], w którym można znaleźć dwie [[mikstury|mikstury leczenia]]. Schodząc po schodach, gracz trafia do drugiego pokoju.
Wnętrze statku jest stosunkowo niewielkie. Pierwsze pomieszczenie zawiera [[statyw alchemiczny]], w którym można znaleźć dwie [[mikstury|mikstury leczenia]]. Schodząc po schodach, gracz trafia do drugiego pokoju.
Linia 49: Linia 46:
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka złota}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka złota}}
| 2–7
| 2–7
| 52,3%
| 50,6%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka żelaza}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka żelaza}}
| 4–8
| 4–8
| 38,4%
| 37%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Nasiona buraka}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Nasiona buraka}}
| 1–10
| 1–10
| 21,2%
| rowspan="2" | 20,4%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diament}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diament}}
| 2–7
| 2–7
| 21,2%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Siodło}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Siodło}}
| 1
| rowspan="16" | 1
| 13,3%
| rowspan="16" | 12,7%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny kilof|Żelazny kilof|Zaklęty żelazny kilof}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny kilof|Żelazny kilof|Zaklęty żelazny kilof}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna łopata|Żelazna łopata|Zaklęta żelazna łopata}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna łopata|Żelazna łopata|Zaklęta żelazna łopata}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny miecz|Żelazny miecz|Zaklęty żelazny miecz}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny miecz|Żelazny miecz|Zaklęty żelazny miecz}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny hełm|Żelazny hełm|Zaklęty żelazny hełm}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny hełm|Żelazny hełm|Zaklęty żelazny hełm}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny napierśnik|Żelazny napierśnik|Zaklęty żelazny napierśnik}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazny napierśnik|Żelazny napierśnik|Zaklęty żelazny napierśnik}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazne nogawice|Żelazne nogawice|Zaklęte żelazne nogawice}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazne nogawice|Żelazne nogawice|Zaklęte żelazne nogawice}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazne buty|Żelazne buty|Zaklęte żelazne buty}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazne buty|Żelazne buty|Zaklęte żelazne buty}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa łopata|Diamentowa łopata|Zaklęta diamentowa łopata}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa łopata|Diamentowa łopata|Zaklęta diamentowa łopata}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy miecz|Diamentowy miecz|Zaklęty diamentowy miecz}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy miecz|Diamentowy miecz|Zaklęty diamentowy miecz}}
| 1
|-
| 13,3%
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa włócznia|Diamentowa włócznia|Zaklęta diamentowa włócznia}}
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy hełm|Diamentowy hełm|Zaklęty diamentowy hełm}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy hełm|Diamentowy hełm|Zaklęty diamentowy hełm}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy napierśnik|Diamentowy napierśnik|Zaklęty diamentowy napierśnik}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowy napierśnik|Diamentowy napierśnik|Zaklęty diamentowy napierśnik}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowe nogawice|Diamentowe nogawice|Zaklęte diamentowe nogawice}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowe nogawice|Diamentowe nogawice|Zaklęte diamentowe nogawice}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowe buty|Diamentowe buty|Zaklęte diamentowe buty}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowe buty|Diamentowe buty|Zaklęte diamentowe buty}}
| 1
| 13,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Szmaragd}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Szmaragd}}
| 2–6
| 2–6
| 9%
| 8,6%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-iglica|Szablon kowalski|Szablon kowalski ze zdobieniem „Iglica"}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-iglica|Szablon kowalski|Szablon kowalski ze zdobieniem „Iglica"}}
Linia 132: Linia 102:
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna zbroja końska}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna zbroja końska}}
| 1
| rowspan="4" | 1
| 4,6%
| rowspan="4" | 4,4%
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Miedziana zbroja końska}}
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złota zbroja końska}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złota zbroja końska}}
| 1
| 4,6%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa zbroja końska}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa zbroja końska}}
| 1
| 4,6%
|}
|}


Linia 155: Linia 123:
| {{BlockLink|Purpurowy filar}}
| {{BlockLink|Purpurowy filar}}
|-
|-
| {{BlockLink|Karmazynowe szkło}}
| {{BlockLink|Purpurowe szkło}}
|-
|-
| {{BlockLink|id=304|Płyta z purpuru|Półblok}}
| {{BlockLink|Purpurowa płyta}}
|-
|-
| {{BlockLink|id=303|Schody z purpuru|Schody}}
| {{BlockLink|Purpurowe schody}}
|-
|-
| {{BlockLink|Skrzynia}}
| {{BlockLink|Skrzynia}}
Linia 175: Linia 143:
{{Historia||1.9|snap=15w31a|Dodano miasto Endu.}}
{{Historia||1.9|snap=15w31a|Dodano miasto Endu.}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Miasto Endu może zostać zlokalizowane za pomocą komendy {{cmd|locate}}.}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Miasto Endu może zostać zlokalizowane za pomocą komendy {{cmd|locate}}.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Szablony kowalskie ze zdobieniem "Iglica" generują się w miastach Endu.<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”'']</sup>}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|[[Szablony kowalskie]] ze zdobieniem „Iglica” generują się w miastach Endu.{{Eksp|Update 1.20}}}}
{{Historia||1.21.11|snap=25w41a|[[Diamentowa włócznia]] generuje się w miastach Endu.}}


{{Historia|pe}}
{{Historia|pe}}
{{Historia||1.0|snap=build 1|Dodano miasto Endu.}}
{{Historia||1.0|snap=build 1|Dodano miasto Endu.}}
{{Historia|bedrock}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|Szablony kowalskie ze zdobieniem "Iglica" generują się w miastach Endu w eksperymentalnych funkcjach „Next Major Update”.}}
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|[[Szablony kowalskie]] ze zdobieniem „Iglica” generują się w miastach Endu.{{Eksp|Next Major Update|B}}}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


Linia 190: Linia 159:
== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:MineCon 2015 HYPE!.png|Plakat [[MineCon]] 2015, na którym widnieje miasto Endu
MineCon 2015 HYPE!.png|Plakat [[MineCon]] 2015, na którym widnieje miasto Endu
</gallery>
</gallery>


Linia 203: Linia 172:
[[es:Ciudad del End]]
[[es:Ciudad del End]]
[[fr:Cité de l'End]]
[[fr:Cité de l'End]]
[[it:Città dell'End]]
[[ja:エンドシティ]]
[[ja:エンドシティ]]
[[ko:엔드 도시]]
[[ko:엔드 도시]]
Linia 208: Linia 178:
[[pt:Cidade do End]]
[[pt:Cidade do End]]
[[ru:Город Края]]
[[ru:Город Края]]
[[uk:Місто Енду]]
[[zh:末地城]]
[[zh:末地城]]

Aktualna wersja na dzień 19:36, 16 sty 2026

Miasto Endu
Biom

End

Stworzony z

Patrz: Bloki

Miejsce generowania

Zewnętrzne wyspy Endu


Miasto Endu (ang. End City) to rzadko spotykana struktura generująca się na zewnętrznych wyspach Endu.

Występowanie

Miasta Endu pojawiają się tylko na zewnętrznych wyspach Endu. Są dość rzadko występującą strukturą. Gracz może przebyć kilkaset lub nawet kilka tysięcy bloków, nie napotykając po drodze żadnego miasta.

Wygląd i budowa

Wieża miasta Endu od frontu

Miasto Endu wyglądem przypomina pałace cesarskie o drzewiastej konstrukcji znajdujące się w Chinach. Jest złożone z endowych kamiennych cegieł, odmian bloku purpuru, skrzyń (zarówno zwykłych jak i Endu), kolorowego szkła oraz sztandarów. Miasto Endu może wygenerować się jako samotna wieża lub rozległy kompleks. Jedynym tamtejszym źródłem światła są endowe słupki. Jest to jedyne miejsce, oprócz statku Endu, gdzie spotkać można shulkera.

W każdym z miast Endu generują się różne pokoje:

  • pokoje podstawowe, które stanowią podstawę każdego miasta Endu;
  • małe pokoje z wywieszonymi na zewnątrz banerami oraz z shulkerami zwisającymi z sufitu;
  • duże pokoje ze skomplikowanymi schodami, często prowadzącymi do innych pokojów;
  • pokoje z łupem, posiadają jedną skrzynię z cennymi łupami i jedną skrzynię Endu;
  • puste pokoje, w których nie znajduje się nic.

Są także dwa typy wież:

  • małe wieże, które są puste w środku;
  • duże wieże, które są trzy razy większe niż średnica mniejszych wież oraz składają się ze zdradzieckich podwójnych spiralnych schodków wykonanych z płyt purpury, shulkerów i endowych słupków.
Pokój ze zwykłą skrzynią i skrzynią Endu

Statek Endu

 Osobny artykuł: Statek Endu.

Istnieje szansa na wygenerowanie się statku Endu tuż obok miasta. Są zbudowane na kształt pirackich okrętów i stworzone z tych samych materiałów co miasto Endu. Generują się one przy molu, który może być używany aby wyrzucić z niego enderperłę.

Pokład statku Endu jest pusty. Jedynymi istotnymi elementami są drabina, która prowadzi do "bocianiego gniazda" oraz wejścia na pokład rufowy (tylną część statku) i do kabiny poniżej. Na dziobie statku generuje się głowa smoka - jest to jedyne miejsce do znalezienia tej głowy na trybie przetrwania.

Wnętrze statku jest stosunkowo niewielkie. Pierwsze pomieszczenie zawiera statyw alchemiczny, w którym można znaleźć dwie mikstury leczenia. Schodząc po schodach, gracz trafia do drugiego pokoju.

Znajdują się tam dwie zwykłe skrzynie, które skrywają często bardzo wartościowe przedmioty, oraz podłoga zrobiona częściowo z obsydianu. Pomiędzy nimi wisi ramka na przedmiot, w której znajdują się elytry.

Zawartość skrzyń

Każda skrzynia zawiera 2–6 stacków przedmiotów z poniższej listy:

Przedmiot Ilość
w grupie
Szansa
ItemCSS.png/564 Sztabka złota 2–7 50,6%
ItemCSS.png/568 Sztabka żelaza 4–8 37%
ItemCSS.png/586 Nasiona buraka 1–10 20,4%
ItemCSS.png/557 Diament 2–7
ItemCSS.png/534 Siodło 1 12,7%
ItemCSS.png/471 Zaklęty żelazny kilof
ItemCSS.png/472 Zaklęta żelazna łopata
ItemCSS.png/449 Zaklęty żelazny miecz
ItemCSS.png/422 Zaklęty żelazny hełm
ItemCSS.png/421 Zaklęty żelazny napierśnik
ItemCSS.png/424 Zaklęte żelazne nogawice
ItemCSS.png/420 Zaklęte żelazne buty
ItemCSS.png/460 Zaklęty diamentowy kilof
ItemCSS.png/461 Zaklęta diamentowa łopata
ItemCSS.png/447 Zaklęty diamentowy miecz
ItemCSS.png/1175 Zaklęta diamentowa włócznia
ItemCSS.png/411 Zaklęty diamentowy hełm
ItemCSS.png/410 Zaklęty diamentowy napierśnik
ItemCSS.png/413 Zaklęte diamentowe nogawice
ItemCSS.png/409 Zaklęte diamentowe buty
ItemCSS.png/558 Szmaragd 2–6 8,6%
ItemCSS.png/848 Szablon kowalski ze zdobieniem „Iglica" 1 6,7%
ItemCSS.png/423 Żelazna zbroja końska 1 4,4%
ItemCSS.png/1161 Miedziana zbroja końska
ItemCSS.png/418 Złota zbroja końska
ItemCSS.png/412 Diamentowa zbroja końska

Bloki

Miasto Endu jest zbudowane z:

Bloki
BlockCSS_new.png/1338 Blok purpuru
BlockCSS_new.png/1358 Endowe kamienne cegły
BlockCSS_new.png/1339 Purpurowy filar
BlockCSS_new.png/1288 Purpurowe szkło
BlockCSS_new.png/1379 Purpurowa płyta
BlockCSS_new.png/1411 Purpurowe schody
BlockCSS_new.png/142 Skrzynia
BlockCSS_new.png/1455 Skrzynia Endu
BlockCSS_new.png/1746 Endowy słupek
BlockCSS_new.png/979 Purpurowy sztandar

Historia

22 czerwiec 2015r.Opublikowano plakat MineCon 2015, na którym widoczne jest miasto Endu.
Java Edition
1.915w31aDodano miasto Endu.
1.1116w39aMiasto Endu może zostać zlokalizowane za pomocą komendy /locate.
1.19.423w04aSzablony kowalskie ze zdobieniem „Iglica” generują się w miastach Endu.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”]
1.21.1125w41aDiamentowa włócznia generuje się w miastach Endu.
Pełna wersja Pocket Edition
1.0build 1Dodano miasto Endu.
Bedrock Edition
1.19.80Preview 1.19.80.21Szablony kowalskie ze zdobieniem „Iglica” generują się w miastach Endu.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”]

Ciekawostki

  • Miasto Endu ma przypominać tradycyjne azjatyckie pagody.
  • Wzór na sztandarach przypomina blok brakującej tekstury ().

Galeria


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.