Wrak statku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
troszkę sprzątania i upraszczania
uzupełniono tabelę łupów i historię.
Linia 20: Linia 20:
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
|-
|-
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 12 || 55,5%
| {{ItemLink|Podejrzana potrawka}} || 1 || 54,3%
|-
|-
| {{ItemLink|Pszenica}} || 8 - 21 || 50,7%
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 12 || 46,4%
|-
|-
| {{ItemLink|Marchewka}} || 4 - 8 || 50,7%
| {{ItemLink|Pszenica}} || 8 - 21 || 42,1%
|-
|-
| {{ItemLink|Trujący ziemniak}} || 2 - 6 || 50,7%
| {{ItemLink|Marchewka}} || 4 - 8 || 42,1%
|-
|-
| {{ItemLink|Ziemniak}} || 2 - 6 || 50,7%
| {{ItemLink|Trujący ziemniak}} || 2 - 6 || 42,1%
|-
| {{ItemLink|Ziemniak}} || 2 - 6 || 42,1%
|-
|-
| {{BlockLink|Blok mchu}} || 1 - 4 || 42,1%
| {{BlockLink|Blok mchu}} || 1 - 4 || 42,1%
|-
|-
| {{ItemLink|Węgiel}} || 2 - 8 || 45,4%
| {{ItemLink|Węgiel}} || 2 - 8 || 37,3%
|-
| {{ItemLink|Zgniłe mięso}} || 5 - 24 || 32,2%
|-
| {{ItemLink|Proch}} || 1 - 5 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Zgniłe mięso}} || 5 - 24 || 39,6%
| {{ItemLink|Skórzana czapka|Skórzana czapka|Zaklęta skórzana czapka}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Proch}} || 1 - 5 || 26,0%
| {{ItemLink|Skórzana tunika|Skórzana tunika|Zaklęta skórzana tunika}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzana czapka|Skórzana czapka|Zaklęta skórzana czapka}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|Skórzane spodnie|Skórzane spodnie|Zaklęte skórzane spodnie}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzana tunika|Skórzana tunika|Zaklęta skórzana tunika}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|Skórzane buty|Skórzane buty|Zaklęte skórzane buty}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzane spodnie|Skórzane spodnie|Zaklęte skórzane spodnie}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-wybrzeże|Szablon kowalski}} ze zdobieniem "wybrzeże" || 2 || 16,7%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzane buty|Skórzane buty|Zaklęte skórzane buty}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|Bambus}} || 1 - 3 || 14,4%
|-
|-
| {{BlockLink|Dynia}} || 1 - 3 || 18,2%
| {{BlockLink|Dynia}} || 1 - 3 || 14,4%
|-
|-
| {{BlockLink|TNT}} || 1 - 4 || 9,5%
| {{BlockLink|TNT}} || 1 - 2 || 7,5%
|}
|}


Linia 66: Linia 72:
|-
|-
| {{ItemLink|Sztabka złota}} || 1 - 5 || 26,5%
| {{ItemLink|Sztabka złota}} || 1 - 5 || 26,5%
|-
| {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-wybrzeże|Szablon kowalski}} ze zdobieniem "wybrzeże" || 2 || 16,7%
|-
|-
| {{ItemLink|Zaklęta butelka}} || 1 || 14,1%
| {{ItemLink|Zaklęta butelka}} || 1 || 14,1%
Linia 77: Linia 85:
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
|-
|-
| {{ItemLink|Mapa}} || 1 || 100%
| {{ItemLink|Mapa skarbów}} || 1 || 100%
|-
|-
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 10 || 89,4%
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 10 || 89,4%
Linia 84: Linia 92:
|-
|-
| {{ItemLink|Książka}} || 1 - 5 || 34,5%
| {{ItemLink|Książka}} || 1 - 5 || 34,5%
|-
| {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-wybrzeże|Szablon kowalski}} ze zdobieniem "wybrzeże" || 2 || 16,7%
|-
|-
| {{ItemLink|Zegar}} || 1 || 7,7%
| {{ItemLink|Zegar}} || 1 || 7,7%
Linia 89: Linia 99:
| {{ItemLink|Kompas}} || 1 || 7,7%
| {{ItemLink|Kompas}} || 1 || 7,7%
|-
|-
| {{ItemLink|Pusta mapa}}|| 1 || 7,7%
| {{ItemLink|Pusta mapa}} || 1 || 7,7%
|}
|}


Linia 103: Linia 113:
{{Historia||1.13|snap=18w11a|Dodano wraki statków.}}
{{Historia||1.13|snap=18w11a|Dodano wraki statków.}}
{{Historia||1.16|snap=20w06a|Wraki statku są teraz rzadsze.}}
{{Historia||1.16|snap=20w06a|Wraki statku są teraz rzadsze.}}
{{Historia||1.17|snap=21w13a|Od teraz można znaleźć [[Blok mchu|blok mchu]] w skrzyniach z zaopatrzeniem.}}
{{Historia||1.17|snap=21w13a|Od teraz można znaleźć [[blok mchu]] w skrzyniach z zaopatrzeniem.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Od teraz można znaleźć [[szablon kowalski]] ze zdobieniem "wybrzeże" we wszystkich skrzyniach we wraku statku.<sup>[''Tylko z włączoną eksperymentalną paczką danych "Update 1.20"'']</sup>}}
{{Historia|||snap=23w05a|Zwiększono szansę na pojawienie się szablonów kowalskich z 11.1% do 16.7%.
|Szablony pojawiają się zawsze po dwa.}}
 
{{Historia|bedrock}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.14.2|Dodano wraki statków.}}
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|Od teraz można znaleźć [[szablon kowalski]] ze zdobieniem "wybrzeże" we wszystkich skrzyniach we wraku statku.<sup>[''Tylko z włączonym eksperymentem "Next Major Update"'']</sup>}}
 
{{Historia|k}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU69|xbone=|ps=1.76|Dodano wraki statków.}}
{{Historia||xbox=TU69|xbone=|ps=1.76|Dodano wraki statków.}}

Wersja z 12:01, 20 kwi 2025

Wrak statku
Biom

Ocean
Plaża (czasami)
Skaliste wybrzeże (rzadko)
Rzeka (bardzo rzadko)

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1193 Pień (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1313 Deski (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1352 Płot (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1389 Drewniane schody (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1710 Drewniana klapa (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1108 Drewniane drzwi (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/142 Skrzynia


Wraki statku (ang. Shipwrecks) – struktury generujące się głównie w biomach oceanicznych. Czasem można je spotkać na plaży, rzadziej - na kamiennym wybrzeżu, a bardzo rzadko - w rzekach. Najczęściej generują się w wodzie, możliwe jest jednak wygenerowanie się ich częściowo wynurzonych.

Wygląd

Wraki kształtem przypominają klasyczne żaglowce lub pirackie statki. Mogą się one wygenerować, stojąc pionowo, leżąc na boku albo do góry dnem. W wielu przypadkach wraki mają urwany dziób, rufę, maszt i wiele innych elementów, ale można je również znaleźć w jednym kawałku. Składają się wyłącznie z materiałów drewnianych, w tym drewna, desek, płotów, schodów, klap, drzwi oraz skrzyń. Wraki mogą składać się ze wszystkich rodzajów drewna (z wyjątkiem akacjowego), ale zwykle są zbudowane tylko z kombinacji dwóch.

Łup

Na pokładzie wraków statków można spotkać od 1 do 3 skrzynek z łupem. Istnieją 3 rodzaje skrzyń podzielone pod względem zawartości: skrzynie z zaopatrzeniem, ze skarbem i z mapą. Te pierwsze generują się w przedniej części statku, skrzynie ze skarbem - w górnej części rufy, a skrzynie z mapą można znaleźć w dolnej części. Jeśli brakuje jakiegoś fragmentu statku, skrzynia z danej sekcji również nie będzie dostępna.

Skrzynia we wraku statku

Skrzynia z zaopatrzeniem

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/372 Podejrzana potrawka 1 54,3%
ItemCSS.png/551 Papier 1 - 12 46,4%
ItemCSS.png/589 Pszenica 8 - 21 42,1%
ItemCSS.png/491 Marchewka 4 - 8 42,1%
ItemCSS.png/508 Trujący ziemniak 2 - 6 42,1%
ItemCSS.png/511 Ziemniak 2 - 6 42,1%
BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu 1 - 4 42,1%
ItemCSS.png/556 Węgiel 2 - 8 37,3%
ItemCSS.png/515 Zgniłe mięso 5 - 24 32,2%
ItemCSS.png/566 Proch 1 - 5 20,8%
ItemCSS.png/426 Zaklęta skórzana czapka 1 20,8%
ItemCSS.png/427 Zaklęta skórzana tunika 1 20,8%
ItemCSS.png/429 Zaklęte skórzane spodnie 1 20,8%
ItemCSS.png/425 Zaklęte skórzane buty 1 20,8%
ItemCSS.png/842 Szablon kowalski ze zdobieniem "wybrzeże" 2 16,7%
ItemCSS.png/369 Bambus 1 - 3 14,4%
BlockCSS_new.png/1660 Dynia 1 - 3 14,4%
BlockCSS_new.png/1472 TNT 1 - 2 7,5%

Skrzynia ze skarbem

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/568 Sztabka żelaza 1 - 5 97,4%
ItemCSS.png/288 Bryłka żelaza 1 - 10 94,5%
ItemCSS.png/558 Szmaragd 1 - 5 73,7%
ItemCSS.png/569 Lazuryt 1 - 10 61,5%
ItemCSS.png/565 Bryłka złota 1 - 10 36,6%
ItemCSS.png/564 Sztabka złota 1 - 5 26,5%
ItemCSS.png/842 Szablon kowalski ze zdobieniem "wybrzeże" 2 16,7%
ItemCSS.png/520 Zaklęta butelka 1 14,1%
ItemCSS.png/557 Diament 1 14,1%
Przykładowa skrzynia z mapą

Skrzynia z mapą

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/536 Mapa skarbów 1 100%
ItemCSS.png/551 Papier 1 - 10 89,4%
ItemCSS.png/560 Pióro 1 - 5 60,0%
ItemCSS.png/541 Książka 1 - 5 34,5%
ItemCSS.png/842 Szablon kowalski ze zdobieniem "wybrzeże" 2 16,7%
ItemCSS.png/71 Zegar 1 7,7%
ItemCSS.png/55 Kompas 1 7,7%
ItemCSS.png/537 Pusta mapa 1 7,7%

Ciekawostki

  • Wrak statku, generując się na kamiennym wybrzeżu, może być całkowicie wynurzony i częściowo uwięziony w skale.
  • Wrak statku może zostać uszkodzony w wyniku wygenerowania jej w obrębie góry lodowej w biomie zamarzniętego oceanu.
  • Istnieje szansa, że statek będzie częściowo zasypany piaskiem, co spowoduje, że nie pojawi się w nim żadna skrzynia.

Historia

Pełna wersja
18 listopada 2017Wraki statków zostały zaprezentowane na klipie w MINECON Earth.
Jeb potwierdził, że wraki statków będą zawierać skrzynie z łupami.
1.1318w11aDodano wraki statków.
1.1620w06aWraki statku są teraz rzadsze.
1.1721w13aOd teraz można znaleźć blok mchu w skrzyniach z zaopatrzeniem.
1.19.423w04aOd teraz można znaleźć szablon kowalski ze zdobieniem "wybrzeże" we wszystkich skrzyniach we wraku statku.[Tylko z włączoną eksperymentalną paczką danych "Update 1.20"]
23w05aZwiększono szansę na pojawienie się szablonów kowalskich z 11.1% do 16.7%.
Szablony pojawiają się zawsze po dwa.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.14.2Dodano wraki statków.
1.19.80Preview 1.19.80.21Od teraz można znaleźć szablon kowalski ze zdobieniem "wybrzeże" we wszystkich skrzyniach we wraku statku.[Tylko z włączonym eksperymentem "Next Major Update"]
Console Edition
TU691.76Dodano wraki statków.

Galeria

Nietypowe generowanie wraków statków