Wrak statku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Dodano galerię ze zrzutami ekranów. Zdjęcia pochodzą z angielskiej wiki.
d cudzysłowy i szablon Eksp
 
(Nie pokazano 31 wersji utworzonych przez 18 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Struktura
{{Struktura
|wygląd1=Wrak statku.png
|wygląd=Wrak statku.png
|rozmiar=270px
|rozmiar=270px
|biom=[[Biom#Ocean|Ocean]]<br>[[Plaża]] (czasami)
|biom=[[Ocean]]<br>[[Plaża]] (czasami)<br>[[Skaliste wybrzeże]] (rzadko)<br>[[Rzeka]] (bardzo rzadko)
<br>Kamienne wybrzeże (rzadko)<br>[[Rzeka]] (bardzo rzadko)
|bloki={{BlockLink|Pień}} (wiele wariantów)<br>{{BlockLink|Deski}} (wiele wariantów)<br>{{BlockLink|Płot}} (wiele wariantów)<br>{{BlockLink|Drewniane schody}} (wiele wariantów)<br>{{BlockLink|Drewniana klapa}} (wiele wariantów)<br>{{BlockLink|Drewniane drzwi}} (wiele wariantów)<br>{{BlockLink|Skrzynia}}
|bloki={{BlockLink|Drewno}}<br>{{BlockLink|Deski}} (wszystkie warianty)<br>{{BlockLink|Płot}} (wszystkie warianty)<br>{{BlockLink|id=oak-stairs|Schody}} (drewniane)<br>{{BlockLink|id=trapdoor|Klapa}}<br>{{BlockLink|Drzwi}}<br>{{BlockLink|Skrzynia}}
|wersja=1.13
}}
}}
'''Wraki statku''' (ang. ''Shipwrecks'') – struktury generujące głównie w [[Biom#Ocean|biomach oceanicznych]]. Czasem można je spotkać na [[Plaża|plaży]], rzadziej - na kamiennym wybrzeżu, a bardzo rzadko - w [[rzeka]]ch. Najczęściej generują się w wodzie, możliwe jest jednak wygenerowanie się ich częściowo wynurzonych.
'''Wrak statku''' (ang. ''Shipwreck'') – [[struktura]] generująca się głównie w biomach [[ocean]]icznych. Czasem można je spotkać na [[Plaża|plaży]], rzadziej - na kamiennym wybrzeżu, a bardzo rzadko - w [[rzeka]]ch. Najczęściej generują się w wodzie, możliwe jest jednak wygenerowanie się ich częściowo wynurzonych.


== Wygląd ==
== Wygląd ==
Wraki kształtem przypominają klasyczne żaglowce lub pirackie statki. Mogą się one wygenerować stojąc pionowo, leżąc na boku albo do góry dnem. W wielu przypadkach, wraki będą miały urwany dziób, rufę, maszt i wiele innych elementów, ale można je również znaleźć w jednym kawałku. Składają się wyłącznie z materiałów drewnianych, w tym [[drewno|drewna]], [[deski|desek]], [[płot]]ów, [[schody|schodów]], [[klapa|klap]], [[drzwi]] oraz [[skrzynia|skrzyń]]. Wraki mogą składać się ze wszystkich rodzajów drewna (z wyjątkiem akacjowego), ale zwykle są zbudowane tylko z kombinacji dwóch.
Wraki kształtem przypominają klasyczne żaglowce lub pirackie statki. Mogą się one wygenerować, stojąc pionowo, leżąc na boku albo do góry dnem. W wielu przypadkach wraki mają urwany dziób, rufę, maszt i wiele innych elementów, ale można je również znaleźć w jednym kawałku. Składają się wyłącznie z materiałów drewnianych, w tym [[drewno|drewna]], [[deski|desek]], [[płot]]ów, [[schody|schodów]], [[klapa|klap]], [[drzwi]] oraz [[skrzynia|skrzyń]]. Wraki mogą składać się ze wszystkich rodzajów drewna (z wyjątkiem akacjowego), ale zwykle są zbudowane tylko z kombinacji dwóch.


== Łup ==
== Łup ==
Na pokładzie wraków statków można spotkać od 1 do 3 skrzynek z łupem. Istnieją 3 rodzaje skrzyń podzielone pod względem zawartości: skrzynie z zaopatrzeniem, ze skarbem i z mapą. Te pierwsze generują się w przedniej części statku, skrzynie ze skarbem w górnej części rufy, a skrzynie z mapą można znaleźć w dolnej części. Jeśli brakuje jakiegoś fragmentu statku, skrzynia z danej sekcji również nie będzie dostępna.  
Na pokładzie wraków statków można spotkać od 1 do 3 [[Skrzynia|skrzyń]] z łupem. Istnieją 3 rodzaje skrzyń podzielone pod względem zawartości: skrzynie z zaopatrzeniem, ze skarbem i z mapą. Te pierwsze generują się w przedniej części statku, skrzynie ze skarbem - w górnej części rufy, a skrzynie z mapą można znaleźć w dolnej części. Jeśli brakuje jakiegoś fragmentu statku, skrzynia z danej sekcji również nie będzie dostępna.  
[[Plik:Skrzynia we wraku statku.png|mały|Skrzynia we wraku statku]]


=== Skrzynia z zaopatrzeniem ===
=== Skrzynia z zaopatrzeniem ===
 
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable"
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
|-
|-
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 12 || 55,5%
| {{ItemLink|Podejrzana potrawka}} || 1 || 54,3%
|-
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 12 || 46,4%
|-
| {{ItemLink|Pszenica}} || 8 - 21 || 42,1%
|-
| {{ItemLink|Marchewka}} || 4 - 8 || 42,1%
|-
| {{ItemLink|Trujący ziemniak}} || 2 - 6 || 42,1%
|-
|-
| {{ItemLink|Pszenica}} || 8 - 21 || 50,7%
| {{ItemLink|Ziemniak}} || 2 - 6 || 42,1%
|-
|-
| {{ItemLink|Marchewka}} || 4 - 8 || 50,7%
| {{BlockLink|Blok mchu}} || 1 - 4 || 42,1%
|-
|-
| {{ItemLink|Trujący ziemniak}} || 2 - 6 || 50,7%
| {{ItemLink|Węgiel}} || 2 - 8 || 37,3%
|-
|-
| {{ItemLink|Ziemniak}} || 2 - 6 || 50,7%
| {{ItemLink|Zgniłe mięso}} || 5 - 24 || 32,2%
|-
|-
| {{ItemLink|Węgiel}} || 2 - 8 || 45,4%
| {{ItemLink|Proch}} || 1 - 5 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Zgniłe mięso}} || 5 - 24 || 39,6%
| {{ItemLink|Skórzana czapka|Skórzana czapka|Zaklęta skórzana czapka}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Proch}} || 1 - 5 || 26,0%
| {{ItemLink|Skórzana tunika|Skórzana tunika|Zaklęta skórzana tunika}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzana czapka|Skórzana czapka|Zaklęta skórzana czapka}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|Skórzane spodnie|Skórzane spodnie|Zaklęte skórzane spodnie}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzana tunika|Skórzana tunika|Zaklęta skórzana tunika}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|Skórzane buty|Skórzane buty|Zaklęte skórzane buty}} || 1 || 20,8%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzane spodnie|Skórzane spodnie|Zaklęte skórzane spodnie}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-wybrzeże|Szablon kowalski}} ze zdobieniem „Wybrzeże” || 2 || 16,7%
|-
|-
| {{ItemLink|Skórzane buty|Skórzane buty|Zaklęte skórzane buty}} || 1 || 26,0%
| {{ItemLink|Bambus}} || 1 - 3 || 14,4%
|-
|-
| {{ItemLink|Dynia}} || 1 - 3 || 18,2%
| {{BlockLink|Dynia}} || 1 - 3 || 14,4%
|-
|-
| {{ItemLink|TNT}} || 1 - 4 || 9,5%
| {{BlockLink|TNT}} || 1 - 2 || 7,5%
|}
|}


=== Skrzynia ze skarbem ===
=== Skrzynia ze skarbem ===
 
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable"
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
|-
|-
| {{ItemLink|Sztabka żelaza}} || 1 - 5 || 97,4%
| {{ItemLink|Sztabka żelaza}} || 1 - 5 || 97,4%
|-
|-
| {{ItemLink|Samorodek żelaza}} || 1 - 10 || 94,5%
| {{ItemLink|Bryłka żelaza}}|| 1 - 10 || 94,5%
|-
|-
| {{ItemLink|Szmaragd}} || 1 - 5 || 73,7%
| {{ItemLink|Szmaragd}} || 1 - 5 || 73,7%
Linia 62: Linia 67:
| {{ItemLink|Lazuryt}} || 1 - 10 || 61,5%
| {{ItemLink|Lazuryt}} || 1 - 10 || 61,5%
|-
|-
| {{ItemLink|Samorodek złota}} || 1 - 10 || 36,6%
| {{ItemLink|Bryłka złota}} || 1 - 10 || 36,6%
|-
|-
| {{ItemLink|Sztabka złota}} || 1 - 5 || 26,5%
| {{ItemLink|Sztabka złota}} || 1 - 5 || 26,5%
|-
| {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-wybrzeże|Szablon kowalski}} ze zdobieniem „Wybrzeże” || 2 || 16,7%
|-
|-
| {{ItemLink|Zaklęta butelka}} || 1 || 14,1%
| {{ItemLink|Zaklęta butelka}} || 1 || 14,1%
Linia 70: Linia 77:
| {{ItemLink|Diament}} || 1 || 14,1%
| {{ItemLink|Diament}} || 1 || 14,1%
|}
|}
[[Plik:Łup - wrak statku.png|mały|Przykładowa skrzynia z mapą]]


=== Skrzynia z mapą ===
=== Skrzynia z mapą ===
 
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable"
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
! Przedmiot !! Ilość<br>w stacku !! Szansa
|-
|-
| {{ItemLink|Mapa}} || 1 || 100%
| {{ItemLink|Mapa skarbów}} || 1 || 100%
|-
|-
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 10 || 89,4%
| {{ItemLink|Papier}} || 1 - 10 || 89,4%
Linia 83: Linia 90:
|-
|-
| {{ItemLink|Książka}} || 1 - 5 || 34,5%
| {{ItemLink|Książka}} || 1 - 5 || 34,5%
|-
| {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-wybrzeże|Szablon kowalski}} ze zdobieniem „Wybrzeże” || 2 || 16,7%
|-
|-
| {{ItemLink|Zegar}} || 1 || 7,7%
| {{ItemLink|Zegar}} || 1 || 7,7%
Linia 92: Linia 101:


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
*Wrak statku, generując się na kamiennym wybrzeżu, może być całkowicie wynurzony i częściowo uwięziony w skale.
*Wrak statku może zostać uszkodzony w wyniku wygenerowania jej w obrębie góry lodowej w [[biom]]ie zamarzniętego oceanu.
*Istnieje szansa, że statek będzie częściowo zasypany [[Piasek|piaskiem]], co spowoduje, że nie pojawi się w nim żadna [[skrzynia]].
== Historia ==
{{Historia|w}}
{{Historia||18 listopada 2017|link=https://youtu.be/mAapz_nIC_Y|Wraki statków zostały zaprezentowane na klipie w MINECON Earth.
|[[Jeb]] potwierdził, że wraki statków będą zawierać skrzynie z łupami.}}
{{Historia||1.13|snap=18w11a|Dodano wraki statków.}}
{{Historia||1.16|snap=20w06a|Wraki statku są teraz rzadsze.}}
{{Historia||1.17|snap=21w13a|Od teraz można znaleźć [[blok mchu]] w skrzyniach z zaopatrzeniem.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Od teraz można znaleźć [[szablon kowalski]] ze zdobieniem „Wybrzeże” we wszystkich skrzyniach we wraku statku.{{Eksp|Update 1.20}}}}
{{Historia|||snap=23w05a|Zwiększono szansę na pojawienie się szablonów kowalskich z 11,1% do 16,7%.
|Szablony pojawiają się zawsze po dwa.}}


* Wrak statku, generując się na kamiennym wybrzeżu, może być całkowicie wynurzony i częściowo uwięziony w skale.
{{Historia|be}}
* Wrak statku może zostać uszkodzony w wyniku wygenerowania się w jej obrębie góry lodowej w [[Biom|biomie]] zamarzniętego oceanu.
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.14.2|Dodano wraki statków.}}
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|Od teraz można znaleźć [[szablon kowalski]] ze zdobieniem „Wybrzeże” we wszystkich skrzyniach we wraku statku.{{Eksp|Next Major Update|B}}}}


== Historia ==
{{Historia|k}}
{{Historia|w}}{{Historia||18 listopada 2017|Wraki statków zostały zaprezentowane na klipie w MINECON Earth.|[[Jeb]] potwierdził, że wraki statków będą zawierać skrzynie z łupami.}}{{Historia||1.13|Dodano wraki statków.|snap=18w11a}}{{Historia|k}}{{Historia||Dodano wraki statków.|xbox=TU69|xbone=|ps=1.76}}{{Historia|foot}}
{{Historia||xbox=TU69|xbone=|ps=1.76|Dodano wraki statków.}}
{{Historia|foot}}


== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Świerkowy wrak statku.jpg|Wrak statku.
Wrak statku w całości.png|Wrak statku w całości.
Plik:Wrak statku na rafie (Wielki format).png|Wrak statku na rafie koralowej.
Świerkowy wrak statku.jpg|Wrak statku.
Plik:Wrak statku koło podwodnych ruin.png|Wrak statku koło podwodnej ruiny.
Wrak statku na rafie.png|Wrak statku na rafie.
Plik:Wraki statków - odmiany.png|Wszystkie odmiany wraków pod względem kształtu.
Wrak statku koło podwodnych ruin.png|Wrak statku koło podwodnej ruiny.
Wraki statków - odmiany.png|Wszystkie odmiany wraków pod względem kształtu.
</gallery>
</gallery>


=== Nietypowe generowanie wraków statków ===
=== Nietypowe generowanie wraków statków ===
<gallery>
<gallery>
Plik:Wrak statku na plaży.png|Wrak statku na plaży.
Wrak statku na plaży.png|Wrak statku na plaży.
Plik:Wrak statku - wystające maszty.png|Maszty wystające nad poziom morza.
Wrak statku - wystające maszty.png|Maszty wystające nad poziom morza.
Plik:Wrak statku na wyspie.png|Wrak statku na wyspie.
Wrak statku na wyspie.png|Wrak statku na wyspie.
Plik:Wrak statku w skale.png|Wrak statku wtopiony w skałę.
Statek wbity w górę lodową.png|Wrak statku wbity w górę lodową. Mimo tego, że jest wbity nie doznał on żadnych zniszczeń.
Plik:Wrak statku na lądzie.png|Wrak statku na lądzie.
Wrak statku w skale.png|Wrak statku wtopiony w skałę.
</gallery>{{ Środowisko }}
Wrak statku na lądzie.png|Wrak statku na lądzie.
Częściowo lewitujący nad wodą wrak statku.png|Częściowo lewitujący nad wodą wrak statku.
Wrak Statku wygenerowany częściowo pod ziemią.png|Wrak statku wygenerowany częściowo pod ziemią.
Wyspa na oceanie.png|Wrak statku częściowo zalany i wbity w wyspę.
</gallery>
 
{{Środowisko}}
 
[[Kategoria:Struktury]]
[[Kategoria:Środowisko]]


[[de:Schiffswrack]]
[[de:Schiffswrack]]
[[en:Shipwreck]]
[[en:Shipwreck]]
[[es:Naufragio]]
[[fr:Épave de navire]]
[[fr:Épave de navire]]
[[it:Relitto]]
[[ja:難破船]]
[[ja:難破船]]
[[ko:난파선]]
[[lzh:沉舟]]
[[pt:Naufrágio]]
[[ru:Затонувший корабль]]
[[uk:Уламки корабля]]
[[zh:沉船]]
[[zh:沉船]]
[[Kategoria:Struktury]]
[[Kategoria:Środowisko]]

Aktualna wersja na dzień 22:19, 21 lis 2025

Wrak statku
Biom

Ocean
Plaża (czasami)
Skaliste wybrzeże (rzadko)
Rzeka (bardzo rzadko)

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1193 Pień (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1313 Deski (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1352 Płot (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1389 Drewniane schody (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1710 Drewniana klapa (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/1108 Drewniane drzwi (wiele wariantów)
BlockCSS_new.png/142 Skrzynia


Wrak statku (ang. Shipwreck) – struktura generująca się głównie w biomach oceanicznych. Czasem można je spotkać na plaży, rzadziej - na kamiennym wybrzeżu, a bardzo rzadko - w rzekach. Najczęściej generują się w wodzie, możliwe jest jednak wygenerowanie się ich częściowo wynurzonych.

Wygląd

Wraki kształtem przypominają klasyczne żaglowce lub pirackie statki. Mogą się one wygenerować, stojąc pionowo, leżąc na boku albo do góry dnem. W wielu przypadkach wraki mają urwany dziób, rufę, maszt i wiele innych elementów, ale można je również znaleźć w jednym kawałku. Składają się wyłącznie z materiałów drewnianych, w tym drewna, desek, płotów, schodów, klap, drzwi oraz skrzyń. Wraki mogą składać się ze wszystkich rodzajów drewna (z wyjątkiem akacjowego), ale zwykle są zbudowane tylko z kombinacji dwóch.

Łup

Na pokładzie wraków statków można spotkać od 1 do 3 skrzyń z łupem. Istnieją 3 rodzaje skrzyń podzielone pod względem zawartości: skrzynie z zaopatrzeniem, ze skarbem i z mapą. Te pierwsze generują się w przedniej części statku, skrzynie ze skarbem - w górnej części rufy, a skrzynie z mapą można znaleźć w dolnej części. Jeśli brakuje jakiegoś fragmentu statku, skrzynia z danej sekcji również nie będzie dostępna.

Skrzynia we wraku statku

Skrzynia z zaopatrzeniem

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/372 Podejrzana potrawka 1 54,3%
ItemCSS.png/551 Papier 1 - 12 46,4%
ItemCSS.png/589 Pszenica 8 - 21 42,1%
ItemCSS.png/491 Marchewka 4 - 8 42,1%
ItemCSS.png/508 Trujący ziemniak 2 - 6 42,1%
ItemCSS.png/511 Ziemniak 2 - 6 42,1%
BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu 1 - 4 42,1%
ItemCSS.png/556 Węgiel 2 - 8 37,3%
ItemCSS.png/515 Zgniłe mięso 5 - 24 32,2%
ItemCSS.png/566 Proch 1 - 5 20,8%
ItemCSS.png/426 Zaklęta skórzana czapka 1 20,8%
ItemCSS.png/427 Zaklęta skórzana tunika 1 20,8%
ItemCSS.png/429 Zaklęte skórzane spodnie 1 20,8%
ItemCSS.png/425 Zaklęte skórzane buty 1 20,8%
ItemCSS.png/842 Szablon kowalski ze zdobieniem „Wybrzeże” 2 16,7%
ItemCSS.png/369 Bambus 1 - 3 14,4%
BlockCSS_new.png/1660 Dynia 1 - 3 14,4%
BlockCSS_new.png/1472 TNT 1 - 2 7,5%

Skrzynia ze skarbem

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/568 Sztabka żelaza 1 - 5 97,4%
ItemCSS.png/288 Bryłka żelaza 1 - 10 94,5%
ItemCSS.png/558 Szmaragd 1 - 5 73,7%
ItemCSS.png/569 Lazuryt 1 - 10 61,5%
ItemCSS.png/565 Bryłka złota 1 - 10 36,6%
ItemCSS.png/564 Sztabka złota 1 - 5 26,5%
ItemCSS.png/842 Szablon kowalski ze zdobieniem „Wybrzeże” 2 16,7%
ItemCSS.png/520 Zaklęta butelka 1 14,1%
ItemCSS.png/557 Diament 1 14,1%
Przykładowa skrzynia z mapą

Skrzynia z mapą

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/536 Mapa skarbów 1 100%
ItemCSS.png/551 Papier 1 - 10 89,4%
ItemCSS.png/560 Pióro 1 - 5 60,0%
ItemCSS.png/541 Książka 1 - 5 34,5%
ItemCSS.png/842 Szablon kowalski ze zdobieniem „Wybrzeże” 2 16,7%
ItemCSS.png/71 Zegar 1 7,7%
ItemCSS.png/55 Kompas 1 7,7%
ItemCSS.png/537 Pusta mapa 1 7,7%

Ciekawostki

  • Wrak statku, generując się na kamiennym wybrzeżu, może być całkowicie wynurzony i częściowo uwięziony w skale.
  • Wrak statku może zostać uszkodzony w wyniku wygenerowania jej w obrębie góry lodowej w biomie zamarzniętego oceanu.
  • Istnieje szansa, że statek będzie częściowo zasypany piaskiem, co spowoduje, że nie pojawi się w nim żadna skrzynia.

Historia

Pełna wersja
18 listopada 2017Wraki statków zostały zaprezentowane na klipie w MINECON Earth.
Jeb potwierdził, że wraki statków będą zawierać skrzynie z łupami.
1.1318w11aDodano wraki statków.
1.1620w06aWraki statku są teraz rzadsze.
1.1721w13aOd teraz można znaleźć blok mchu w skrzyniach z zaopatrzeniem.
1.19.423w04aOd teraz można znaleźć szablon kowalski ze zdobieniem „Wybrzeże” we wszystkich skrzyniach we wraku statku.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”]
23w05aZwiększono szansę na pojawienie się szablonów kowalskich z 11,1% do 16,7%.
Szablony pojawiają się zawsze po dwa.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.14.2Dodano wraki statków.
1.19.80Preview 1.19.80.21Od teraz można znaleźć szablon kowalski ze zdobieniem „Wybrzeże” we wszystkich skrzyniach we wraku statku.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”]
Console Edition
TU691.76Dodano wraki statków.

Galeria

Nietypowe generowanie wraków statków