Jajo przyzywające: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Nie podano opisu zmian |
akt. część I |
||
| Linia 44: | Linia 44: | ||
== Uzyskiwanie == | == Uzyskiwanie == | ||
Jajka przyzywające są | Jajka przyzywające są możliwe do uzyskania jedynie na trybie gry [[Kreatywny]]m, lub poprzez użycie komend. Na trybie kreatywnym [[gracz]] użyć środkowego przycisku myszy na istniejącym mobie aby otrzymać odpowiednie jajko przyzywające. Jajka przyzywające są również dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego. Istnieje 55 jajek przyzywających na [[Java Edition]], 59 na [[Bedrock Edition]] i [[PlayStation 4 Edition]], oraz 41 na [[Nintendo 3DS Edition]]. | ||
=== Komendy === | |||
Jajka przyzywające można również uzyskać za pomocą komendy <code>[[Komendy#give|/give]]</code>. Patrz [[#Lista jajek przyzywających|tutaj]] dla wszystkich dostępnych jajek przyzywających. | |||
Każde jajko przyzywające nie znajdujące się w tabeli na dole nie może przywołać [[byty|bytów]]. Zamiast tego wydadzą dźwięk, jak gdyby została wystrzelona [[strzała]]. Te jajka będą miały domyslny kolor z szarymi plamami. | |||
Kiedy gracz najedzie kiursorem na jajko będzie się ono nazywało "Przywołaj: ". To jajko nie ma żadnych konkretnych właściwości i nie może przywołać żadnego moba. | |||
== Zastosowanie == | == Zastosowanie == | ||
Jajko przyzywające może zostać użyte poprzez kliknięcie nim prawym przyciskiem na jakakolwiek powierzchnie(góra, spód, bok) bloku. | |||
Jajka nie są rzucane( w przeciwieństwie do normalnych [[jajko|jajek]]); gracz musi być w normalnym zasięgu od bloku aby użyć jajka przyzywającego. [[Mob]]y agresywne i neutralne( z wyjątkiem [[wilk]]ów, [[niedźwiedź polarny|niedźwiedzi polarnych]] i [[lama|lam]]) przyzwane na trybie pokojowym zostaną przywołane, ale natychmiast znikną. | |||
Powierzchnie bloków są traktowane priorytetowo; jeżeli żadnego bloku nie ma w zasięgu moby można również przywołać w [[woda|wodzie]]. | |||
=== Dozowniki === | |||
Jajka przyzywające wystrzelone z [[dozownik]]a przywołają [[mob]]a bezpośrednio przed dozownik. | |||
=== Małe moby === | |||
Jeżeli pasywny [[mob]] posiada dziecięcą wersję i [[gracz]] użyje jego jajka przyzywającego na dorosłego osobnika, zostanie przyzwana jego dziecięca wersja. Inne moby takie jak [[przywoływacz]]e, [[obrońca|obrońcy]] oraz [[vex]]y nie rozmnażają się. Niektóre moby takie jak [[niedźwiedź polarny|niedźwiedzie polarne]] i [[zombie]], nie będąc w stanie rozmnażać, mają dziecięce warianty; użycie jajka przyzywającego na nich nie przywoła dzieciej wersji(poza niedźwiedziami polarnymi, szkieletowymi i nieumarłymi końmi).<ref name="LazilyCodedSpawnEggs">{{bug|MC-2871}}</ref> | |||
=== Spawnery === | |||
Każde jajko przyzywające może zostać również użyte na [[spawner potworów|spawnerze]] aby zmienić [[mob]]a, którego przywołuje. | |||
=== Zmiana nazwy === | |||
Jajka przyzywające mogą mieć zmieniona nazwę w [[kowadło|kowadle]], użycie takiego jajka przyzwie [[mob]]a ze zmieniona nazwą. Ich nazwę można zobaczyć tylko wtedy jeśli się na nie spojrzy z odległości nie większej niż cztery bloki. Nazwa ta pokaże się również w informacjach o śmierci przez takiego moba. Jeśli gracz zmieni nazwę jajka przyzywającego na opisana poniżej, mob pojawi się jak opisano poniżej. Jeżeli gracz zmieni nazwę jajka przyzywającego [[królik]]a na "Toast", przyzwany królik pojawi się z sekretną skórką. Kiedy jajko zostanie nazwane "Dinnerbone" lub "Grumm", spowoduje to odwrócenie przyzwanego moba do góry nogami z tą nazwą widoczną na górze. | |||
== | == Lista jajek przyzywających== | ||
{| class="wikitable" data-description="Spawn eggs and availability" | {| class="wikitable" data-description="Spawn eggs and availability" | ||
! Jajo | ! Jajo | ||
! Mob | ! Mob | ||
! Uwagi | ! Uwagi | ||
! | ! [[Java Edition]] | ||
! [[ | ! [[Bedrock Edition]] | ||
! [[Console Edition]] | ! [[Console Edition]] | ||
! [[Nintendo 3DS Edition]] | |||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="7"| Moby agresywne i neutralne | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|295|link=Creeper}} | ||
| {{EntityLink|Creeper}} | | {{EntityLink|Creeper}} | ||
| Creepery nie mogą zespawnować się [[Creeper#Naładowane Creepery|naładowane]]. | | Creepery nie mogą zespawnować się [[Creeper#Naładowane Creepery|naładowane]]. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|367|link=Delfin}} | |||
| {{EntitySprite|137}} [[Delfin]] | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|392|link=Besta szabrownicza}} | |||
| {{EntitySprite|139}} [[Bestia szabrownicza|Dewastator]] | |||
| | |||
| {{tc|Planowane}} || {{tc|Planowane}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|298|link=Enderman}} | ||
| {{EntityLink|Enderman}} | | {{EntityLink|Enderman}} | ||
| Endermany spawnują się neutralne i bez żadnego bloku w rękach. | | Endermany spawnują się neutralne i bez żadnego bloku w rękach. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|299|link=Endermite}} | ||
| {{EntityLink|Endermite}} | | {{EntityLink|Endermite}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| [[ | |align="center"| {{ItemSprite|345|link=Fantom}} | ||
| {{EntitySprite|125}} [[Fantom]] | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|301|link=Ghast}} | |||
| {{EntityLink|Ghast}} | | {{EntityLink|Ghast}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|306|link=Kostka magmy}} | ||
| {{EntityLink|Kostka magmy}} | | {{EntityLink|Kostka magmy}} | ||
| Kostki magmy spawnują się w różnych rozmiarach. | | Kostki magmy spawnują się w różnych rozmiarach. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|305|link=Lama}} | |||
| {{EntityLink|Lama}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| <!-- Dodać img po zaktualizowaniu ItemCSS.png {{ItemSprite|???|link=Lis}} --> | ||
| {{EntitySprite|280}} [[Lis]] | |||
| | |||
| {{tc|Planowane}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|327|link=Mroczny szkielet}} | |||
| {{EntityLink|Mroczny szkielet}} | | {{EntityLink|Mroczny szkielet}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|301|link=Niedźwiedź polarny}} | ||
| {{EntityLink|Niedźwiedź polarny}} | | {{EntityLink|Niedźwiedź polarny}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|320|link=Pająk}} | ||
| {{EntityLink|Pająk}} | | {{EntityLink|Pająk}} | ||
| Istnieje 1% szans na zespawnowanie się [[pajęczy jeździec|pajęczego jeźdźca]] | | Istnieje 1% szans na zespawnowanie się [[pajęczy jeździec|pajęczego jeźdźca]] | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|292|link=Pająk jaskiniowy}} | ||
| {{EntityLink|Pająk jaskiniowy}} | | {{EntityLink|Pająk jaskiniowy}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|393|link=Panda}} | |||
| {{EntitySprite|138}} [[Panda]] | |||
| | |||
| {{tc|Planowane}} || {{tc|Tak}} || {{tc|częściowo|PS4}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|291|link=Płomyk}} | ||
| {{EntityLink|Płomyk}} | | {{EntityLink|Płomyk}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|304|link=Posuch}} | ||
| {{EntityLink|Posuch}} | | {{EntityLink|Posuch}} | ||
| Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Posucha. Z kolei mały Posuch ma 5% szans na pojawienie się w postaci [[kurzy jeździec|kurzego jeźdźca]]. | | Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Posucha. Z kolei mały Posuch ma 5% szans na pojawienie się w postaci [[kurzy jeździec|kurzego jeźdźca]]. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|300|link=Przywoływacz}} | |||
| {{EntitySprite|102}} [[Przywoływacz]] | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|394|link=Rozbójnik}} | |||
| {{EntitySprite|141}} [[Rozbójnik]] | |||
| | |||
| {{tc|Planowane}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|316|link=Rybik cukrowy}} | ||
| {{EntityLink|Rybik cukrowy}} | | {{EntityLink|Rybik cukrowy}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|315|link=Shulker}} | ||
| {{ | | {{EntitySprite|30}} [[Shulker]] | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|297|link=Starszy Strażnik}} | ||
| {{EntityLink|Starszy strażnik}} | | {{EntityLink|Starszy strażnik}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|302|link=Strażnik}} | ||
| {{EntityLink|Strażnik}} | | {{EntityLink|Strażnik}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|317|link=Szkielet}} | ||
| {{EntityLink|Szkielet}} | | {{EntityLink|Szkielet}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|319|link=Szlam}} | ||
| {{EntityLink|Szlam}} | | {{EntityLink|Szlam}} | ||
| Szlamy spawnują się w różnych rozmiarach. | | Szlamy spawnują się w różnych rozmiarach. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|322|link=Tułacz}} | ||
| {{EntityLink|Stray|Tułacz}} | | {{EntityLink|Stray|Tułacz}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|326|link=Wiedźma}} | ||
| {{EntityLink|Wiedźma}} | | {{EntityLink|Wiedźma}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|325|link=Obrońca}} | |||
| {{EntitySprite|104}} [[Obrońca]] | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|362|link=Topielec}} | |||
| {{EntitySprite|136}} [[Topielec]] | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|328|link=Wilk}} | |||
| {{EntityLink|Wilk}} | |||
| Wilki spawnują się neutralne. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |- | ||
|align="center"| [[ | |align="center"| {{ItemSprite|323|link=Vex}} | ||
| {{EntitySprite|103}} [[Vex]] | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|332|link=Osadnik}} | |||
| {{EntityLink|id=62|Osadnik|Zarażony osadnik}} | | {{EntityLink|id=62|Osadnik|Zarażony osadnik}} | ||
| Profesje zarażonych osadników są losowe. | | Profesje zarażonych osadników są losowe. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|329|link=Zombie}} | ||
| {{EntityLink|Zombie}} | | {{EntityLink|Zombie}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|331|link=Zombie pigman}} | ||
| {{EntityLink|Zombie Pigman}} | | {{EntityLink|Zombie Pigman}} | ||
| Zombie Pigman spawnuje się neutralny. Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Zombie Pigmana. Z kolei mały Zombie Pigman ma 5% szans na pojawienie się w postaci kurzego jeźdźca. | | Zombie Pigman spawnuje się neutralny. Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Zombie Pigmana. Z kolei mały Zombie Pigman ma 5% szans na pojawienie się w postaci kurzego jeźdźca. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
!colspan="3"| Moby pasywne i przyjazne | !colspan="3"| Moby pasywne i przyjazne | ||
! | ! [[Java Edition]] | ||
! [[ | ! [[Bedrock Edition]] | ||
! [[Console Edition]] | ! [[Console Edition]] | ||
! [[Nintendo 3DS Edition]] | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|321|link=Kałamarnica}} | ||
| {{EntityLink|Kałamarnica}} | | {{EntityLink|Kałamarnica}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|303|link=Koń}} | ||
| {{EntityLink|Koń}} | | {{EntityLink|Koń}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|318|link=Nieumarły koń}} | ||
| {{EntityLink|Nieumarły koń|Koń szkielet|id=76}} | | {{EntityLink|Nieumarły koń|Koń szkielet|id=76}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|330|link=Nieumarły koń}} | ||
| {{EntityLink|Nieumarły koń|Koń zombie}} | | {{EntityLink|Nieumarły koń|Koń zombie}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|370|link=Kot}} | |||
| {{EntityLink|id=38|Kot}} | |||
| Skórki kotów są losowe i zawsze przywoływane jako bezpańskie. | |||
| {{tc|Planowane}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Częściowo|PS4}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|294|link=Krowa}} | ||
| {{EntityLink|Krowa}} | | {{EntityLink|Krowa}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|312|link=Królik}} | ||
| {{EntityLink|Królik}} | | {{EntityLink|Królik}} | ||
| Kolor królika zależy od biomu. Isnieje 1/2500% szansy na pojawienie się [[królik#królik zabojca|królika zabójcy]]. | | Kolor królika zależy od biomu. Isnieje 1/2500% szansy na pojawienie się [[królik#królik zabojca|królika zabójcy]]. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|293|link=Kurczak}} | ||
| {{EntityLink|Kurczak}} | | {{EntityLink|Kurczak}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
| | |||
| {{tc|Tak | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|307|link=Mooshroom}} | ||
| {{EntityLink|Mooshroom}} | | {{EntityLink|Mooshroom}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"|{{ItemSprite|308|link=Muł}} | ||
| {{EntityLink|Muł}} | | {{EntityLink|Muł}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|290|link=Nietoperz}} | ||
| {{EntityLink|Nietoperz}} | | {{EntityLink|Nietoperz}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|309|link=Ocelot}} | ||
| {{EntityLink|Ocelot}} | | {{EntityLink|Ocelot}} | ||
| Oceloty spawnują się nieoswojone. | | Oceloty spawnują się nieoswojone. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|324|link=Osadnik}} | ||
| {{EntityLink|id=7|Osadnik}} | | {{EntityLink|id=7|Osadnik}} | ||
| Profesja osadnika jest losowa. | | Profesja osadnika jest losowa. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|296|link=Osioł}} | ||
| {{EntityLink|Osioł}} | | {{EntityLink|Osioł}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|314|link=Owca}} | ||
| {{EntityLink|Owca}} | | {{EntityLink|Owca}} | ||
| Kolor wełny owcy jest losowy. Więcej informacji [[owca#Kolory owiec|tutaj]]. | | Kolor wełny owcy jest losowy. Więcej informacji [[owca#Kolory owiec|tutaj]]. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|313|link=Papuga}} | ||
| {{EntityLink|id=109|Papuga}} | |||
| Papugi są przywoływane jako bezpańskie i w losowym kolorze. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|310|link=Świnia}} | |||
| {{EntityLink|Świnia}} | | {{EntityLink|Świnia}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"| {{ItemSprite|403|link=Wędrowny handlarz}} | ||
| {{EntityLink| | | {{EntityLink|id=379|Wędrowny handlarz}} | ||
| | | | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | | {{tc|Planowane}} || {{tc|Planowane}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | ||
|- | |||
|align="center"| {{ItemSprite|344|link=Żółw}} | |||
| {{EntityLink|id=123|Żółw}} | |||
| Papugi są przywoływane jako bezpańskie i w losowym kolorze. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|} | |} | ||
Wersja z 01:46, 16 lut 2019
| Ten artykuł dotyczy jaja przyzywającego. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia. |
| Typ |
Przedmiot, Użytkowe |
| Odnawialne |
Nie |
| Możliwość grupowania |
Komputer |
| Rzadkość |
Pospolita |
Jajo przyzywające (ang. Spawn Egg) to przedmiot służący do spawnowania mobów.
Uzyskiwanie
Jajka przyzywające są możliwe do uzyskania jedynie na trybie gry Kreatywnym, lub poprzez użycie komend. Na trybie kreatywnym gracz użyć środkowego przycisku myszy na istniejącym mobie aby otrzymać odpowiednie jajko przyzywające. Jajka przyzywające są również dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego. Istnieje 55 jajek przyzywających na Java Edition, 59 na Bedrock Edition i PlayStation 4 Edition, oraz 41 na Nintendo 3DS Edition.
Komendy
Jajka przyzywające można również uzyskać za pomocą komendy /give. Patrz tutaj dla wszystkich dostępnych jajek przyzywających.
Każde jajko przyzywające nie znajdujące się w tabeli na dole nie może przywołać bytów. Zamiast tego wydadzą dźwięk, jak gdyby została wystrzelona strzała. Te jajka będą miały domyslny kolor z szarymi plamami. Kiedy gracz najedzie kiursorem na jajko będzie się ono nazywało "Przywołaj: ". To jajko nie ma żadnych konkretnych właściwości i nie może przywołać żadnego moba.
Zastosowanie
Jajko przyzywające może zostać użyte poprzez kliknięcie nim prawym przyciskiem na jakakolwiek powierzchnie(góra, spód, bok) bloku.
Jajka nie są rzucane( w przeciwieństwie do normalnych jajek); gracz musi być w normalnym zasięgu od bloku aby użyć jajka przyzywającego. Moby agresywne i neutralne( z wyjątkiem wilków, niedźwiedzi polarnych i lam) przyzwane na trybie pokojowym zostaną przywołane, ale natychmiast znikną.
Powierzchnie bloków są traktowane priorytetowo; jeżeli żadnego bloku nie ma w zasięgu moby można również przywołać w wodzie.
Dozowniki
Jajka przyzywające wystrzelone z dozownika przywołają moba bezpośrednio przed dozownik.
Małe moby
Jeżeli pasywny mob posiada dziecięcą wersję i gracz użyje jego jajka przyzywającego na dorosłego osobnika, zostanie przyzwana jego dziecięca wersja. Inne moby takie jak przywoływacze, obrońcy oraz vexy nie rozmnażają się. Niektóre moby takie jak niedźwiedzie polarne i zombie, nie będąc w stanie rozmnażać, mają dziecięce warianty; użycie jajka przyzywającego na nich nie przywoła dzieciej wersji(poza niedźwiedziami polarnymi, szkieletowymi i nieumarłymi końmi).[1]
Spawnery
Każde jajko przyzywające może zostać również użyte na spawnerze aby zmienić moba, którego przywołuje.
Zmiana nazwy
Jajka przyzywające mogą mieć zmieniona nazwę w kowadle, użycie takiego jajka przyzwie moba ze zmieniona nazwą. Ich nazwę można zobaczyć tylko wtedy jeśli się na nie spojrzy z odległości nie większej niż cztery bloki. Nazwa ta pokaże się również w informacjach o śmierci przez takiego moba. Jeśli gracz zmieni nazwę jajka przyzywającego na opisana poniżej, mob pojawi się jak opisano poniżej. Jeżeli gracz zmieni nazwę jajka przyzywającego królika na "Toast", przyzwany królik pojawi się z sekretną skórką. Kiedy jajko zostanie nazwane "Dinnerbone" lub "Grumm", spowoduje to odwrócenie przyzwanego moba do góry nogami z tą nazwą widoczną na górze.
Lista jajek przyzywających
| Jajo | Mob | Uwagi | Java Edition | Bedrock Edition | Console Edition | Nintendo 3DS Edition |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Moby agresywne i neutralne | ||||||
| Creeper | Creepery nie mogą zespawnować się naładowane. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Delfin | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Dewastator | Planowane | Planowane | Nie | Nie | ||
| Enderman | Endermany spawnują się neutralne i bez żadnego bloku w rękach. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Endermite | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Fantom | Tak | Tak | Tak | Nie | ||
| Ghast | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Kostka magmy | Kostki magmy spawnują się w różnych rozmiarach. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Lama | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Lis | Planowane | Nie | Nie | Nie | ||
| Mroczny szkielet | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Niedźwiedź polarny | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Pająk | Istnieje 1% szans na zespawnowanie się pajęczego jeźdźca | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Pająk jaskiniowy | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Panda | Planowane | Tak | PS4 | Nie | ||
| Płomyk | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Posuch | Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Posucha. Z kolei mały Posuch ma 5% szans na pojawienie się w postaci kurzego jeźdźca. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Przywoływacz | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Rozbójnik | Planowane | Tak | Nie | Nie | ||
| Rybik cukrowy | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Shulker | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Starszy strażnik | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Strażnik | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Szkielet | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Szlam | Szlamy spawnują się w różnych rozmiarach. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Tułacz | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Wiedźma | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Obrońca | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Topielec | Tak | Tak | Tak | Nie | ||
| Wilk | Wilki spawnują się neutralne. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Vex | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Zarażony osadnik | Profesje zarażonych osadników są losowe. | Tak | Tak | Tak | Nie | |
| Zombie | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Zombie Pigman | Zombie Pigman spawnuje się neutralny. Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Zombie Pigmana. Z kolei mały Zombie Pigman ma 5% szans na pojawienie się w postaci kurzego jeźdźca. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Moby pasywne i przyjazne | Java Edition | Bedrock Edition | Console Edition | Nintendo 3DS Edition | ||
| Kałamarnica | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Koń | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Koń szkielet | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Koń zombie | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Kot | Skórki kotów są losowe i zawsze przywoływane jako bezpańskie. | Planowane | Tak | PS4 | Nie | |
| Krowa | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Królik | Kolor królika zależy od biomu. Isnieje 1/2500% szansy na pojawienie się królika zabójcy. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Kurczak | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Mooshroom | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Muł | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Nietoperz | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Ocelot | Oceloty spawnują się nieoswojone. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Osadnik | Profesja osadnika jest losowa. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Osioł | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Owca | Kolor wełny owcy jest losowy. Więcej informacji tutaj. | Tak | Tak | Tak | Tak | |
| Papuga | Papugi są przywoływane jako bezpańskie i w losowym kolorze. | Tak | Tak | Tak | Nie | |
| Świnia | Tak | Tak | Tak | Tak | ||
| Wędrowny handlarz | Planowane | Planowane | Nie | Nie | ||
| Żółw | Papugi są przywoływane jako bezpańskie i w losowym kolorze. | Tak | Tak | Tak | Nie | |
Historia
| Pełna wersja | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1.1 | 11w49a | Dodano jajka przyzywające. | |||
| Tekstury tych przedmiotów są inne, przypominają wyglądy mobów, które są przez nie spawnowane: | |||||
| 12w01a | Zmieniono tekstury. | ||||
| 12w03a | Uruchomienie dozownika zawierającego określone jajko spowoduje zespawnowanie przed nim danego moba. | ||||
| 1.11 | 16w32a | W ekwipunku trybu kreatywnego są posortowane alfabetycznie według nazw w języku angielskim. Ich kolejność nie zmienia się po zmianie na inny język. | |||
Ciekawostki
- Nieumarłe moby mogą pojawić się w zbroi lub z bronią czy narzędziem.
- Gdy klikniemy na moba kółkiem myszy (domyślnie) lub przyciskiem doboru bloku, otrzymamy jego jajo spawnu.
- Moby takie jak żelazny golem, Wither i śnieżny golem nie mają jaj spawnu, ponieważ muszą być zbudowane przez gracza.
- Kolor jaja przyzywającego w plikach gry jest biały.
- Łaty obecne na jajku znajdują się natomiast w osobnym pliku.
- Jajko przyzywające przywołane komendą
/givebez podania moba jest białe i niczego nie spawnuje.

