Płyta muzyczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
nie widzę sensu żeby istniała kategoria "Użytkowe" zawierająca tylko tę jedną stronę
dodano trzy nowe płyty; trzeba jeszcze machnąć opisy i dodać pliki.
Linia 2: Linia 2:
{{Przedmiot
{{Przedmiot
|nazwa= Płyty muzyczne
|nazwa= Płyty muzyczne
|wygląd=Płyta muzyczna 13.png;Płyta muzyczna Cat.png;Płyta muzyczna Blocks.png;Płyta muzyczna Chirp.png;Płyta muzyczna Far.png;Płyta muzyczna Mall.png;Płyta muzyczna Mellohi.png;Płyta muzyczna Stal.png;Płyta muzyczna Strad.png;Płyta muzyczna Ward.png;Płyta muzyczna (11).png;Płyta muzyczna Wait.png;Płyta muzyczna Pigstep.png;Płyta muzyczna (Otherside).png;Płyta muzyczna (5).png;Płyta muzyczna (Relic).png
|wygląd=Płyta muzyczna 13.png;Płyta muzyczna Cat.png;Płyta muzyczna Blocks.png;Płyta muzyczna Chirp.png;Płyta muzyczna Far.png;Płyta muzyczna Mall.png;Płyta muzyczna Mellohi.png;Płyta muzyczna Stal.png;Płyta muzyczna Strad.png;Płyta muzyczna Ward.png;Płyta muzyczna (11).png;Płyta muzyczna Wait.png;Płyta muzyczna Pigstep.png;Płyta muzyczna (Otherside).png;Płyta muzyczna (5).png;Płyta muzyczna (Relic).png;Płyta muzyczna (Creator).png;Płyta muzyczna (Creator pozytywka).png;Płyta muzyczna (Precipice).png
|invwygląd=Płyta muzyczna 13
|invwygląd=Płyta muzyczna 13
|invwygląd2=Płyta muzyczna cat
|invwygląd2=Płyta muzyczna cat
Linia 19: Linia 19:
|invwygląd15=Płyta muzyczna 5
|invwygląd15=Płyta muzyczna 5
|invwygląd16=Płyta muzyczna Relic
|invwygląd16=Płyta muzyczna Relic
|invwygląd17=Płyta muzyczna Creator
|invwygląd18=Płyta muzyczna Creator (pozytywka)
|invwygląd19=Płyta muzyczna Precipice
|typ=Użytkowy
|typ=Użytkowy
|odnawialne=Tak, oprócz płyt „Pigstep”, „otherside”, „5” i „Relic”
|odnawialne=„Pigstep”, „otherside”, „5”, „Relic”, „Creator”, "Creator (pozytywka)" i "Precipice": Nie<br>Pozostałe: Tak
|wytrzymałość=N/A
|wytrzymałość=N/A
|łączenie=Nie
|łączenie=Nie
| multipledata = {{dv|2256|13}}
|multipledata = {{dv|2256|13}}
{{dv|2257|cat}}
{{dv|2257|cat}}
{{dv|2258|blocks}}
{{dv|2258|blocks}}
Linia 35: Linia 38:
{{dv|2266|11}}
{{dv|2266|11}}
{{dv|2267|wait}}
{{dv|2267|wait}}
|rzadkość=Rzadkie}}
|rzadkość="Pigstep", "otherside", "Creator": Rzadkie<br>Pozostałe: Niepospolite}}


'''Płyta muzyczna''' (dawniej '''''Nagranie''''') − przedmiot dodany w wersji [[Alpha]], który może zostać odtworzony w [[szafa grająca|szafie grającej]]. Odtwarzają muzykę wykonaną przez [[C418]].
'''Płyta muzyczna''' (dawniej '''''Nagranie''''') − przedmiot dodany w wersji [[Alpha]], który może zostać odtworzony w [[szafa grająca|szafie grającej]]. Odtwarzają muzykę wykonaną przez [[C418]], [[Lena Raine|Lenę Raine]], [[Samuel Åberg|Samuela Åberga]] i [[Aaron Cherof|Aarona Cherofa]].


Są skompilowane do formatu OGG. Istnieje możliwość modyfikowania odtwarzanych piosenek poprzez [[paczki zasobów]].
Są skompilowane do formatu OGG. Istnieje możliwość modyfikowania odtwarzanych piosenek poprzez [[paczki danych]].


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Naturalne generowanie ===
=== Naturalne generowanie ===
Płyty ''13'' i ''cat'' mogą być znalezione w skrzyniach w [[lochy|loch]]ach i [[leśny dwór|leśnych dworach]]. Szansa ta wynosi 21,8% (w edycji Bedrock skrzynie w leśnych dworach mają 21,5% szansy na zawieranie płyty).
Płyty ''13'' i ''cat'' mogą być znalezione w skrzyniach w [[lochy|lochach]] (21,5% szans), [[leśny dwór|leśnych dworach]] (21,5% szans w edycji Bedrock, 21,8% szans w edycji Java) oraz [[pradawne miasto|pradawnych miastach]] (16,1% szans).


W [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]] płyty ''mellohi'' i ''wait'' pojawiają się w skrzyniach generowanych jako [[zakopany skarb]]; szansa jest równa 18,9%.
W [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]] płyty ''mellohi'' i ''wait'' pojawiają się w skrzyniach generowanych jako [[zakopany skarb]]; szansa jest równa 18,9%.


Istnieje 5,6% (w Bedrock Edition 3%) szansy na znalezienie płyty ''Pigstep'' w skrzyni w [[Ruiny bastionu|ruinach bastionu]].
Istnieje 5,6% szansy na znalezienie płyty ''Pigstep'' w skrzyni w [[Ruiny bastionu|ruinach bastionu]].
 
Płyta ''Creator (pozytywka)'' generuje się w [[Dekorowany garniec|dekorowanych garncach]] w [[Komnaty próby|komnatach próby]]; szansa jest równa 1,4%.
 
=== [[Skarbiec|Skarbce]] ===
Zwykły skarbiec ma 3,6% szansy na upuszczenie płyty ''Precipice'', a złowieszczy skarbiec - 7,5% szans na upuszczenie płyty ''Creator''.


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
Płyta muzyczna ''5'' jest pierwszą płytą, którą aby pozyskać, trzeba wytworzyć w [[Stół rzemieślniczy|stole rzemieślniczym]]. Potrzeba do tego celu 9 [[Fragment płyty|fragmentów płyty]].
Płyta muzyczna ''5'' jest jedyną płytą, którą aby pozyskać, trzeba wytworzyć w [[Stół rzemieślniczy|stole rzemieślniczym]]. Potrzeba do tego celu 9 [[Fragment płyty|fragmentów płyty]].
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable"
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
! Składniki
Linia 59: Linia 66:
|[[Fragment płyty|Fragmenty płyty]]
|[[Fragment płyty|Fragmenty płyty]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Fragment płyty |B1= Fragment płyty |C1= Fragment płyty |Output= Płyta muzyczna 5
|A1= Fragment płyty |B1= Fragment płyty |C1= Fragment płyty
|A2= Fragment płyty |B2= Fragment płyty |C2= Fragment płyty
|A2= Fragment płyty |B2= Fragment płyty |C2= Fragment płyty
|A3= Fragment płyty |B3= Fragment płyty |C3= Fragment płyty}}
|A3= Fragment płyty |B3= Fragment płyty |C3= Fragment płyty
|Output= Płyta muzyczna 5}}
|}
|}


=== [[Creeper]] ===
=== [[Creeper]] ===
Creeper zastrzelony przez [[szkielet]]a lub [[tułacz]]a upuszcza wraz z [[proch]]em jedną przypadkową płytę muzyczną (nie ma szansy na płytę ''Pigstep'', ''otherside'', ''5'' czy ''Relic'').
Creeper zastrzelony przez [[szkielet]]a, [[tułacz]]a lub [[bagniak]]a upuszcza wraz z [[proch]]em jedną płytę muzyczną. Dostępne w ten sposób płyty to: "13", "cat", "blocks", "chirp", "far", "mall", "mellohi", "stal", "strad", "ward", "11" i "wait".


Ponieważ podpalone za pomocą płonącej strzały TNT przypisuje wszystkie zabójstwa do jednostki, która wystrzeliła strzałę, szkielet podpalający blok TNT, strzelając z łuku zaklętym na ''Płomień'', albo strzelający przez lawę lub ogień, również powoduje upuszczanie płyty muzycznej przez creepery zabite przez eksplozję.
Ponieważ podpalone za pomocą płonącej strzały TNT przypisuje wszystkie zabójstwa do jednostki, która wystrzeliła strzałę, szkielet podpalający blok TNT, strzelając z łuku zaklętym na ''Płomień'', albo strzelający przez lawę lub ogień, również powoduje upuszczanie płyty muzycznej przez creepery zabite przez eksplozję.
Linia 73: Linia 81:


== Piosenki nagrane na płytach ==
== Piosenki nagrane na płytach ==
{| class="wikitable" style="width:100%"
{| class="wikitable" style="width:100%"
! Ikona
! Ikona
Linia 135: Linia 142:
|C418
|C418
|„Mellohi”
|„Mellohi”
| Muzyka przypominająca powolnego walca.
|Muzyka przypominająca powolnego walca.
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Mellohi.ogg]]
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Mellohi.ogg]]
|1:36
|1:36
Linia 142: Linia 149:
|''stal''
|''stal''
|C418
|C418
| „Stal”
|„Stal”
|Chwytliwa, jazzopodobna melodia.
|Chwytliwa, jazzopodobna melodia.
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Stal.ogg]]
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Stal.ogg]]
Linia 161: Linia 168:
|Muzyka komponowana przy użyciu organów oraz dźwięków ośmiobitowych.
|Muzyka komponowana przy użyciu organów oraz dźwięków ośmiobitowych.
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Ward.ogg]]
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Ward.ogg]]
| 4:11
|4:11
|-
|-
|[[Plik:Płyta muzyczna (11) 18w43a.png|16px]]
|[[Plik:Płyta muzyczna (11) 18w43a.png|16px]]
Linia 181: Linia 188:
|[[Plik:Płyta_muzyczna_Pigstep.png|16px]]
|[[Plik:Płyta_muzyczna_Pigstep.png|16px]]
|''Pigstep''
|''Pigstep''
| Lena Raine
|Lena Raine
|„Pigstep - Mono Mix”
|„Pigstep - Mono Mix”
|Jest to utwór stworzony specjalnie dla aktualizacji [[Nether Update]], który można znaleźć jedynie w ruinach bastionów. Jest to mocna, trochę niepokojąca muzyka, przypominająca połączenie muzyki hip-hop i dubstep, która tak naprawdę nie przedstawia nic w Minecrafcie.
|Jest to utwór stworzony specjalnie dla aktualizacji [[Nether Update]], który można znaleźć jedynie w ruinach bastionów. Jest to mocna, trochę niepokojąca muzyka, przypominająca połączenie muzyki hip-hop i dubstep, która tak naprawdę nie przedstawia nic w Minecrafcie.
Linia 210: Linia 217:
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Relic.ogg]]
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Relic.ogg]]
|3:38
|3:38
|-
|[[Plik:Płyta muzyczna (Creator).png|16px]]
|''Creator''
|Lena Raine
|„Creator”
|
|
|2:56
|-
|[[Plik:Płyta muzyczna (Creator pozytywka).png|16px]]
|''Creator (pozytywka)''
|Lena Raine
|„Creator (Music Box Version)”
|
|
|1:13
|-
|[[Plik:Płyta muzyczna (Precipice).png|16px]]
|''Precipice''
|Aaron Cherof
|„Precipice”
|
|
|4:59
|}
|}


Linia 231: Linia 262:
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Płyta ''13'' generuje się teraz w skrzyniach w [[leśny dwór|leśnych dworach]].}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Płyta ''13'' generuje się teraz w skrzyniach w [[leśny dwór|leśnych dworach]].}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Identyfikatory numeryczne płyt muzycznych nie wynoszą już 2256–2267.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Identyfikatory numeryczne płyt muzycznych nie wynoszą już 2256–2267.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|[[Plik:Płyta muzyczna (11) 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę płyty muzycznej ''11''.|Płyty są upuszczane przez [[creeper]]y także po zabiciu przez [[tułacz]]a.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|[[Plik:Płyta muzyczna (11) 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę płyty muzycznej ''11''.
|Płyty są upuszczane przez [[creeper]]y także po zabiciu przez [[tułacz]]a.}}
{{Historia||1.16|snap=20w16a|[[Plik:Płyta muzyczna Pigstep.png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Pigstep''.}}
{{Historia||1.16|snap=20w16a|[[Plik:Płyta muzyczna Pigstep.png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Pigstep''.}}
{{Historia||1.18|snap=21w42a|[[Plik:Płyta muzyczna (Otherside).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''otherside''.|Może ona zostać znaleziona w skrzyniach w korytarzach [[Twierdza|twierdzy]] oraz rzadko w skrzyniach [[Lochy|lochów]].}}
{{Historia||1.18|snap=21w42a|[[Plik:Płyta muzyczna (Otherside).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''otherside''.
|Może ona zostać znaleziona w skrzyniach w korytarzach [[Twierdza|twierdzy]] oraz rzadko w skrzyniach [[Lochy|lochów]].}}
{{Historia||1.19|snap=22w16a|[[Plik:Płyta muzyczna (5).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''5''.}}
{{Historia||1.19|snap=22w16a|[[Plik:Płyta muzyczna (5).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''5''.}}
{{Historia||1.20|snap=23w17a|[[Plik:Płyta muzyczna (Relic).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Relic''.|Jest ona możliwa do zdobycia przez wyszczotkowanie [[Pędzel|pędzlem]] [[Podejrzany blok|bloków podejrzanego żwiru]] w ruinach szlaku.}}
{{Historia||1.20|snap=23w17a|[[Plik:Płyta muzyczna (Relic).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Relic''.
|Jest ona możliwa do zdobycia przez wyszczotkowanie [[Pędzel|pędzlem]] [[Podejrzany blok|bloków podejrzanego żwiru]] w ruinach szlaku.}}
{{Historia||1.21|snap=24w18a|[[Plik:Płyta muzyczna (Creator).png|32px]] [[Plik:Płyta muzyczna (Creator pozytywka).png|32px]] [[Plik:Płyta muzyczna (Precipice).png|32px]] Dodano trzy płyty muzyczne: "Creator", "Creator (pozytywka)" i "Precipice".}}


{{Historia|Bedrock}}
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||1.2.0|snap=beta 1.2.0.2|[[Plik:Płyta 11.png|32px]] [[Plik:Płyta Blocks.png|32px]] [[Plik:Płyta Chirp.png|32px]] [[Plik:Płyta Far.png|32px]] [[Plik:Płyta Mall.png|32px]] [[Plik:Płyta Mellohi.png|32px]] [[Plik:Płyta Stal.png|32px]] [[Plik:Płyta Strad.png|32px]] [[Plik:Płyta Ward.png|32px]] Dodano płyty muzyczne.|Wszystkie poza ''11'' są upuszczane przez creepery.}}
{{Historia||1.2.0|snap=beta 1.2.0.2|[[Plik:Płyta 11.png|32px]] [[Plik:Płyta Blocks.png|32px]] [[Plik:Płyta Chirp.png|32px]] [[Plik:Płyta Far.png|32px]] [[Plik:Płyta Mall.png|32px]] [[Plik:Płyta Mellohi.png|32px]] [[Plik:Płyta Stal.png|32px]] [[Plik:Płyta Strad.png|32px]] [[Plik:Płyta Ward.png|32px]] Dodano płyty muzyczne.
|Wszystkie poza ''11'' są upuszczane przez creepery.}}
{{Historia||?|Płyty ''11'' są teraz upuszczane przez creepery.}}
{{Historia||?|Płyty ''11'' są teraz upuszczane przez creepery.}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.14.2|''Mellohi'' i ''wait'' można teraz znaleźć w [[zakopany skarb|zakopanym skarbie]].}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.14.2|''Mellohi'' i ''wait'' można teraz znaleźć w [[zakopany skarb|zakopanym skarbie]].}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Płyta muzyczna (11) 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę płyty muzycznej ''11''.|Płyty są upuszczane przez [[creeper]]y także po zabiciu przez [[tułacz]]a.}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Płyta muzyczna (11) 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę płyty muzycznej ''11''.
|Płyty są upuszczane przez [[creeper]]y także po zabiciu przez [[tułacz]]a.}}
{{Historia||1.16.0|snap=beta 1.16.0.57|[[Plik:Płyta muzyczna Pigstep.png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Pigstep''.}}
{{Historia||1.16.0|snap=beta 1.16.0.57|[[Plik:Płyta muzyczna Pigstep.png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Pigstep''.}}
{{Historia||1.16.100|snap=beta 1.16.100.56|ID płyt muzycznych zmieniono z <code>record_<track /></code> na <code>music_disc_<track /></code>.}}
{{Historia||1.16.100|snap=beta 1.16.100.56|ID płyt muzycznych zmieniono z <code>record_<track /></code> na <code>music_disc_<track /></code>.}}
{{Historia||1.18.0|snap=beta 1.18.0.22|[[Plik:Płyta muzyczna (Otherside).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''otherside''.|Płyta muzyczna ''otherside'' nie może być pośmiertnie upuszczana przez creepery i może być zdobyta tylko ze skrzyń w korytarzach [[Twierdza|twierdzy]], a jeszcze rzadziej ze skrzyń w [[Loch|lochach]].}}
{{Historia||1.18.0|snap=beta 1.18.0.22|[[Plik:Płyta muzyczna (Otherside).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''otherside''.
|Płyta muzyczna ''otherside'' nie może być pośmiertnie upuszczana przez creepery i może być zdobyta tylko ze skrzyń w korytarzach [[Twierdza|twierdzy]], a jeszcze rzadziej ze skrzyń w [[Loch|lochach]].}}
{{Historia||1.19.0|snap=beta 1.19.0.28|[[Plik:Płyta muzyczna (5).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''5''.}}
{{Historia||1.19.0|snap=beta 1.19.0.28|[[Plik:Płyta muzyczna (5).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''5''.}}
{{Historia||1.19.10|snap=beta 1.19.10.22|Płyty muzyczne są wymagane do duplikacji [[Otuszek|otuszków]].}}
{{Historia||1.19.10|snap=beta 1.19.10.22|Płyty muzyczne są wymagane do duplikacji [[Otuszek|otuszków]].}}
{{Historia||1.20.0|snap=beta 1.20.0.22|[[Plik:Płyta muzyczna (Relic).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Relic''.}}
{{Historia||1.20.0|snap=beta 1.20.0.22|[[Plik:Płyta muzyczna (Relic).png|32px]] Dodano płytę muzyczną ''Relic''.}}
{{Historia||1.21.0|snap=Preview 1.21.0.24|[[Plik:Płyta muzyczna (Creator).png|32px]] [[Plik:Płyta muzyczna (Creator pozytywka).png|32px]] [[Plik:Płyta muzyczna (Precipice).png|32px]] Dodano trzy płyty muzyczne: "Creator", "Creator (pozytywka)" i "Precipice".}}


{{Historia|k}}
{{Historia|k}}

Wersja z 19:37, 12 mar 2025

Ten artykuł dotyczy płyty muzycznej. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.
Płyty muzyczne



















Typ

Użytkowy

Wytrzymałość

N/A

Odnawialne

„Pigstep”, „otherside”, „5”, „Relic”, „Creator”, "Creator (pozytywka)" i "Precipice": Nie
Pozostałe: Tak

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

"Pigstep", "otherside", "Creator": Rzadkie
Pozostałe: Niepospolite


Płyta muzyczna (dawniej Nagranie) − przedmiot dodany w wersji Alpha, który może zostać odtworzony w szafie grającej. Odtwarzają muzykę wykonaną przez C418, Lenę Raine, Samuela Åberga i Aarona Cherofa.

Są skompilowane do formatu OGG. Istnieje możliwość modyfikowania odtwarzanych piosenek poprzez paczki danych.

Otrzymywanie

Naturalne generowanie

Płyty 13 i cat mogą być znalezione w skrzyniach w lochach (21,5% szans), leśnych dworach (21,5% szans w edycji Bedrock, 21,8% szans w edycji Java) oraz pradawnych miastach (16,1% szans).

W edycji Bedrock płyty mellohi i wait pojawiają się w skrzyniach generowanych jako zakopany skarb; szansa jest równa 18,9%.

Istnieje 5,6% szansy na znalezienie płyty Pigstep w skrzyni w ruinach bastionu.

Płyta Creator (pozytywka) generuje się w dekorowanych garncach w komnatach próby; szansa jest równa 1,4%.

Skarbce

Zwykły skarbiec ma 3,6% szansy na upuszczenie płyty Precipice, a złowieszczy skarbiec - 7,5% szans na upuszczenie płyty Creator.

Wytwarzanie

Płyta muzyczna 5 jest jedyną płytą, którą aby pozyskać, trzeba wytworzyć w stole rzemieślniczym. Potrzeba do tego celu 9 fragmentów płyty.

Składniki Wejście → Wyjście
Fragmenty płyty










Creeper

Creeper zastrzelony przez szkieleta, tułacza lub bagniaka upuszcza wraz z prochem jedną płytę muzyczną. Dostępne w ten sposób płyty to: "13", "cat", "blocks", "chirp", "far", "mall", "mellohi", "stal", "strad", "ward", "11" i "wait".

Ponieważ podpalone za pomocą płonącej strzały TNT przypisuje wszystkie zabójstwa do jednostki, która wystrzeliła strzałę, szkielet podpalający blok TNT, strzelając z łuku zaklętym na Płomień, albo strzelający przez lawę lub ogień, również powoduje upuszczanie płyty muzycznej przez creepery zabite przez eksplozję.

Archeologia

Płytę Relic zdobywa się poprzez wyszczotkowanie pędzlem bloków podejrzanego żwiru w ruinach szlaku.

Piosenki nagrane na płytach

Ikona Nazwa w grze Kompozytor Tytuł utworu Opis Nagranie Czas trwania
13 C418 „Thirteen” Utwór składający się w większości z szumów jaskini, metalowych dźwięków, odgłosów creepera lub szkieletu. Jest dość niepokojąca; w większości to zbiór muzyki Ambience, która gra w jaskiniach i przy przywoływaczach potworów. Płyta od wersji 1.11 generuje się w skrzyniach w leśnych posiadłościach. 2:58
cat C418 „Cat” Optymistyczna syntetyczna piosenka. W folderze „.minecraft” znajduje się ona zatytułowana jako melodia „Dog”. 3:05
blocks C418 „Blocks” Jest to mieszanka dźwięków różnych bloków. 5:45
chirp C418 „Chirp” Jest to kolejna optymistyczna, chwytliwa melodia. 3:05
far C418 „Far” Muzyka uspokajająca. 2:54
mall C418 „Mall” Muzyka kojąca nerwy, cicha i spokojna. 3:17
mellohi C418 „Mellohi” Muzyka przypominająca powolnego walca. 1:36
stal C418 „Stal” Chwytliwa, jazzopodobna melodia. 2:30
strad C418 „Strad” Nieco niepokojąca, ciekawie brzmiąca piosenka, grana na organach syntetycznych. 3:08
ward C418 „Ward” Muzyka komponowana przy użyciu organów oraz dźwięków ośmiobitowych. 4:11
11 C418 brak oficjalnego tytułu Utwór ten zawiera odgłosy gracza biegnącego i depczącego różne rodzaje bloków (żwir, kamień). Pod koniec słychać dziwne hałasy i dźwięki, a także szczekanie, kiedy nagle utwór się ucina. W całym utworze towarzyszą dziwne dźwięki, oddechy gracza i hałasy, które dają płycie najbardziej mroczny klimat ze wszystkich. 1:11
wait C418 „Wait” Jest to melodia o nazwie „where are we now”, która była od dłuższego czasu w plikach gry. Nazwa tego pliku powodowała problemy w grze z powodu użycia spacji w nazwie. Później nazwa została poprawiona. Jest to spokojna i relaksująca muzyka. 3:58
Pigstep Lena Raine „Pigstep - Mono Mix” Jest to utwór stworzony specjalnie dla aktualizacji Nether Update, który można znaleźć jedynie w ruinach bastionów. Jest to mocna, trochę niepokojąca muzyka, przypominająca połączenie muzyki hip-hop i dubstep, która tak naprawdę nie przedstawia nic w Minecrafcie. 2:28
otherside Lena Raine „otherside” Utwór muzyczny wpasowany idealnie do nowych gór dodanych w wersji 1.18 oraz pasujący również do bujnych jaskiń. 3:15
5 Samuel Åberg „Five” Kolejny utwór zawierający różne odgłosy z gry. Tym razem przedstawia on historię gracza eksplorującego pradawne miasto. Można tu usłyszeć m.in. huczenie portalu, nietoperza, lawę oraz sculkowy czujnik, który aktywuje sculkowe wrzeszczydło, co przyzywa nadzorcę. W tym momencie utwór się urywa i kończy. Warty uwagi jest fakt, że w okolicach środka utworu dźwięki zaczynają się psuć i zmieniać w spokojną muzykę, która znów po jakimś czasie zamienia się z powrotem w niepokojące dźwięki. 2:58
Relic Aaron Cherof „Relic” Jest to wesoły utwór muzyczny skomponowany z dźwięków ośmiobitowych. Na początku słychać szum od rysowania płyty winylowej, następnie 8-bitową melodię, w tym motyw z Minecraft Legends, a potem do muzyki dodany jest bas. 3:38
Creator Lena Raine „Creator” 2:56
Creator (pozytywka) Lena Raine „Creator (Music Box Version)” 1:13
Precipice Aaron Cherof „Precipice” 4:59

Historia

kwiecień 2010C418 opublikował wideo w serwisie YouTube. Zawiera ono fragmenty niektórych utworów muzycznych, które potem zostały dodane jako płyty muzyczne.
Alpha
v1.0.14 Płyty muzyczne 13 oraz cat zostały dodane do gry jako pierwsze.
Ścieżka z utworu 13 była w grze jeszcze przed tą wersją jako utwór muzyki ambience grającej wtedy, gdy gracz był w pobliżu dużej, nieoświetlonej jaskini.
Płyty muzyczne zostały dodane jako potencjalny łup w skrzyniach w lochach.
Beta
1.2_02Przed tą aktualizacją częściej można było znaleźć płytę 13, niż płytę cat. Od teraz jest na odwrót.
1 sierpnia 2011C418 ogłosił, że do gry zagoszczą nowe płyty.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre2 Do gry dodano 9 nowych płyt, jednak nie było możliwości ich zdobycia.
Przed tą aktualizacją w plikach gry było aż 10 nieużywanych nagrań, teraz pozostało tylko jedno pod tytułem Where are we now. Płyta ta nie została dodana z resztą płyt ze względu na użycie spacji w nazwie, co powodowało problemy w grze.[1]
1.1Wszystkie płyty (poza płytą 11) można uzyskać, gdy creeper zostanie zabity przez szkieleta.
1.4.41.4.3-pre Płyta Where are we now została przemianowana na wait i teraz jest dostępna w grze.
Płyta 11 jest dostępna w trybie przetrwania. Upuszczana jest przez creepery jak w przypadku innych płyt.
1.513w04aAktywna szafa grająca podłączona do komparatora wysyła sygnał poprzez redstone. Siła sygnału zależy od ID włożonej płyty.
1.6.113w24aNiestandardowe nagrania mogą być teraz używane w paczkach zasobów.
1.915w44aZmniejszono średnie występowanie płyt w lochach.
1.1116w39aPłyta 13 generuje się teraz w skrzyniach w leśnych dworach.
1.1317w47aIdentyfikatory numeryczne płyt muzycznych nie wynoszą już 2256–2267.
1.1418w43a Zmieniono teksturę płyty muzycznej 11.
Płyty są upuszczane przez creepery także po zabiciu przez tułacza.
1.1620w16a Dodano płytę muzyczną Pigstep.
1.1821w42a Dodano płytę muzyczną otherside.
Może ona zostać znaleziona w skrzyniach w korytarzach twierdzy oraz rzadko w skrzyniach lochów.
1.1922w16a Dodano płytę muzyczną 5.
1.2023w17a Dodano płytę muzyczną Relic.
Jest ona możliwa do zdobycia przez wyszczotkowanie pędzlem bloków podejrzanego żwiru w ruinach szlaku.
1.2124w18a Dodano trzy płyty muzyczne: "Creator", "Creator (pozytywka)" i "Precipice".
Bedrock Edition
1.2.0beta 1.2.0.2 Dodano płyty muzyczne.
Wszystkie poza 11 są upuszczane przez creepery.
?Płyty 11 są teraz upuszczane przez creepery.
1.4.0beta 1.2.14.2Mellohi i wait można teraz znaleźć w zakopanym skarbie.
1.10.0beta 1.10.0.3 Zmieniono teksturę płyty muzycznej 11.
Płyty są upuszczane przez creepery także po zabiciu przez tułacza.
1.16.0beta 1.16.0.57 Dodano płytę muzyczną Pigstep.
1.16.100beta 1.16.100.56ID płyt muzycznych zmieniono z record_<track /> na music_disc_<track />.
1.18.0beta 1.18.0.22 Dodano płytę muzyczną otherside.
Płyta muzyczna otherside nie może być pośmiertnie upuszczana przez creepery i może być zdobyta tylko ze skrzyń w korytarzach twierdzy, a jeszcze rzadziej ze skrzyń w lochach.
1.19.0beta 1.19.0.28 Dodano płytę muzyczną 5.
1.19.10beta 1.19.10.22Płyty muzyczne są wymagane do duplikacji otuszków.
1.20.0beta 1.20.0.22 Dodano płytę muzyczną Relic.
1.21.0Preview 1.21.0.24 Dodano trzy płyty muzyczne: "Creator", "Creator (pozytywka)" i "Precipice".
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1 Dodano płyty muzyczne 13 i cat.
TU5 Dodano pozostałe 10 płyt.
TU12Płyta muzyczna where are we now używa teraz niebieskiej tekstury używanej w wersji na komputer zamiast zielonej tekstury używanej przez płytę cat.
TU22CU101.15Płyta muzyczna where are we now została dodana do trybu przetrwania.
?Płyta muzyczna where are we now została przemianowana na wait.
1.90 Tekstura płyty muzycznej 11 została zmieniona.

Ciekawostki

Widmo płyty 11
  • Jeden z dysków nazywa się stal, co po szwedzku znaczy ukraść. Szwedzkie „stål” oznacza natomiast to samo, co stal w języku polskim.
  • Płyta 11, według informacji w danych, jest jedenastą płytą muzyczną w grze, jest jedyną połamaną płytą, która kończy się nagle, trwa minutę i jedenaście sekund, a siła sygnału wychodząca z grającej płyty poprzez komparator wynosi 11.
  • W edycji konsolowej po zagraniu utworu „Cat” włączy się „Dog”, który jest remiksem pierwszego, stworzonym przez C418. Jest to także część ścieżki dźwiękowej Alpha.
  • Jeśli plik OGG utworu „11” zostanie przekonwertowany na spektrogram w edytorze dźwięku, statyczne dźwięki na końcu przedstawiają twarz podstawowej skórki oraz liczbę 12418.
    • Liczby to forma cyfrowego podpisu. 12 to szesnastkowe C, w połączeniu z pozostałymi liczbami odczytać to można jako C418. Jest to pseudonim wykonawcy większości utworów muzycznych do Minecrafta.
  • Przed wersją 1.13 ID płyt muzycznych przypisane było do liczb 2256–2267, podczas gdy wszystkie inne bloki i przedmioty zostają przypisane do pierwszej wolnej wartości.
  • „Chirp” używa próbki dźwięku z płyty „Bossa Nova Style” z syntezatora Optigan. Utwór jest również bardzo podobny do „The Orb Of Dreamers” z gry LittleBigPlanet.
  • Początek utworu na płycie ward to marsz pogrzebowy F. Chopina[2].
  • Płyta 5 podobna jest do płyty 11. Również w spektrogramie widnieją ciekawe rzeczy: https://www.youtube.com/watch?v=-fbT9pFXo8k (film użytkownika @Phoenix SC) lub https://www.youtube.com/shorts/mO6L4724oog (film użytkownika @Jam jest Jakub).

Przypisy