Eksplozja: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Poważne zmiany w sprawie odporności bloków. Artykuł nie został jeszcze dokończony. |
Dodanie gifu przedstawiającego eksplozję, uzupełnienie informacji w tabelce |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
[[Plik:Eksplozja TNT.gif|frame|right|Eksplozja]] | |||
'''Eksplozja''' jest fizycznym wydarzeniem w świecie [[Minecraft]], spowodowanym przez [[TNT]], [[creeper]]y lub ogniste kule [[ghast]]ów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić [[moby]] i gracza, a także wzniecić [[ogień]]. | '''Eksplozja''' jest fizycznym wydarzeniem w świecie [[Minecraft]], spowodowanym przez [[TNT]], [[creeper]]y lub ogniste kule [[ghast]]ów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić [[moby]] i gracza, a także wzniecić [[ogień]]. | ||
| Linia 39: | Linia 41: | ||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ||
|- | |- | ||
| | | {{ItemLink|id=barrier|Bariera}} || 18.000.003 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Skała macierzysta}} || 18.000.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=273|Blok poleceń}} ||18.000.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=374|Blok Struktur}} ||18.000.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=231|Rama portalu Kresu}} || 18.000.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=144|Portal Kresu}} || 18.000.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Obsydian}} || 6.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Kowadło}} || 6.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Stół do zaklęć}} || 6.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=143|Skrzynia Kresu}} || 6.000 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Lawa}} || 500 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Woda}} || 500 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Jajo smoka}} || 45 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Kamień Kresu}} || 45 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=8|Cegły}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Bruk}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=33|Blok diamentu}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=32|Blok złota}}|| 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=31|Blok żelaza}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=332|Blok węgla}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=34|Blok szmaragdu}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=35|Blok czerwonego kamienia}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Szafa grająca}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=53|Bruk z mchem}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Schody}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=495|Półblok}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Kamień}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Utwardzona glina}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Andezyt}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Brukowy murek}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Dioryt}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Granit}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=337|Blok netherowej cegły}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=47|Płot z netherowej cegły}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=433|Schody z netherowej cegły}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Pryzmaryn}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=302|Blok purpuru}} || 30 | ||
|- | |} | ||
{| align="left" style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" | |||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | |||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=79|Kamienne cegły}} || 30 | ||
|- | |- | ||
| | | {{ItemLink|Żelazne drzwi}} || 25 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=468|Żelazna klapa|Klapa}} || 25 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=98|Mob Spawner}} || 25 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=118|Pajęczyna}} || 20 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=63|Dozownik}} || 17.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=64|Podajnik}} || 17.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=61|Piec}} || 17.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=51|Ruda węgla}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=75|Ruda diamentu}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=252|Ruda szmaragdu}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{ItemLink|Drewniane drzwi}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=46|Płot}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=139|Furtka}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=283|Lej}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=49|Ruda złota}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=50|Ruda żelaza}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=217|Blok lazurytu}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=241|Ruda lazurytu}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=280|Ruda Netherowego kwarcu}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=76|Ruda czerwonego kamienia}} || 15 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=142|Skrzynia}} || 12.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=85|Stół warsztatowy}} || 12.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Drewno}} || 10 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=52|Biblioteczka}} || 7.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=487|Sztandar}} || 5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=177|Jack-O-Lantern}} || 5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Dynia}} || 5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Znak}} || 5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=278|Cegły z kamienia Endu}} || 4 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=107|Instrument|Blok dźwiękowy}} || 4 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Piaskowiec}} || 4 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Wełna}} || 4 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Tory}} || 3.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=498|Ścieżka}} || 3.25 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=486|Gąbka}} || 3 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=105|Blok gliny}} || 3 | ||
|} | |} | ||
{| align="left" style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" | {| align="left" style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" | ||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Pole uprawne}} || 3 | ||
|- | |||
| {{BlockLink|Trawa}} || 3 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Żwir}} || 3 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Gąbka}} || 3 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Ciasto}} || 2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Ziemia}} || 2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Lód}} ||2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|id=402|Zbity lód}} ||2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Dźwignia}} || 2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Płyta naciskowa}} || 2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Piasek}} || 2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Piasek dusz}} || 2.5 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|Przycisk}} || 2.5 | |||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=103|Kaktus}} || 2 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Drabina}} || 2 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Netherrack}} || 2 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Szkło}} || 1.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=154|Jasnogłaz}} || 1.5 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Łóżko}} || 1 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Liście}} || 1 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Blok śniegu}} || 1 | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Śnieg}} || {{Blast Resistance Values|Snow}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=376|Słupek Endu}} || {{Blast Resistance Values|Seeds (Item)}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=136|Zboże}} || {{Blast Resistance Values|Seeds (Item)}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Kwiaty}} || {{Blast Resistance Values|Flowers}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Ogień}} || {{Blast Resistance Values|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Grzyby}} || {{Blast Resistance Values|Mushrooms}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockLink|id=341|Brodawka}} || 0 | |||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Portal}} || {{Blast Resistance Values|Portal}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=269|Pył czerwonego kamienia}} || {{Blast Resistance Values|Redstone (Wire)}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Czerwona pochodnia}} || {{Blast Resistance Values|Redstone (Torch)}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|id=67|Przekaźnik}} || {{Blast Resistance Values|Redstone (Repeater)}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Trzcina cukrowa}} || {{Blast Resistance Values|Sugar Cane}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Sadzonka}} || {{Blast Resistance Values|Sapling}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|TNT}} || 0 (zapala się) | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Pochodnia}} || {{Blast Resistance Values|Torch}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{BlockLink|Powietrze}} || {{Blast Resistance Values|Air}} | ||
|} | |} | ||
<br style="clear:both"/> | <br style="clear:both"/> | ||
Wersja z 17:37, 6 lip 2016

Eksplozja jest fizycznym wydarzeniem w świecie Minecraft, spowodowanym przez TNT, creepery lub ogniste kule ghastów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić moby i gracza, a także wzniecić ogień.
Właściwości
- Wielkość - Zapalenie TNT sprawia, że jego wielkość zmienia się w 0.98 x 0.98 x 0.98 kostki.
- Siła - Siła eksplozji określa promień wybuchu. Wybuch TNT ma siłę 4, creepera - 3, a kuli ghasta - 1
- Zdolność do wzniecania ognia - Obecnie tylko ognista kula ma taką właściwość.

Proces
Niszczenie bloków
- Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2.
- Wybuch obowiązuje wszędzie, a jego siła zależna jest od pomnożenia przez liczbę losową [0.7, 1.3].
- Dodaj do stanu bloku 0.3. Blok inny niż powietrze absorbuje siłę eksplozji (opór bloku/5 + 0.3). Jeżeli siła wybuchu nie wchłania się całkowicie wtedy blok zostaje zniszczony (bloki wiszące w powietrzu także mogą zostać zniszczone).
- Siła wybuchu jest osłabiona, aż do linii 0.75, jeżeli siła wybuchu jest całkowicie zaabsorbowana lub osłabiona należy wtedy wykonać ten sam proces w następnej linii.
Maksymalny zasięg wybuchu TNT to 6.9, creepera 5.1, a kuli ghasta 1.5. Np. TNT może zniszczyć pochodnię oddaloną od niego o 7 bloków. Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę TNT to 77.67, creepera 63.5, a kuli ghasta 20.17. Źródło wody, lawy i obsydian mogą być zniszczone przy użyciu odpowiedniej ilości TNT (dla przykładu - obsydian może być zniszczony za pomocą 648 sztuk TNT). Jednak bedrock jest niezniszczalny z tego powodu, że do jego zniszczenia potrzeba aż 360000 sztuk TNT. Żaden komputer nie wytrzymałby takiego obciążenia, ponieważ gra by się zawiesiła, a zapis gry stałby się nie do odtworzenia.
Zniszczony blok ma 30% szans na to, że będzie on możliwy do zebrania. Natomiast wszystkie bloki już wydobyte (leżące na ziemi) zostaną zniszczone. 30% ma także na wyrzucenie przedmiotów skrzynia, jeżeli zostanie zniszczona przedmioty przepadną, jeżeli nie, przedmioty zostaną w środku.
Interakcja z innymi środkami wybuchowymi
Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało jeden ładunek wybuchowy musi stać 2 klocki od drugiego i wybuchnąć.
- Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1 wtedy oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu.
- Spróbuj zastosować (+ · wpływ oddziaływania) · 4 · promień + 1 uszkodzenie bloku tak, aby jego prędkość zwiększała się pod wpływem siły eksplozji.
W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu.

Obliczanie obrażeń od wybuchu
Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang.AABB). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi 1/2.96.
Wyniki AABB są często różne jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzela pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła AABB TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku.
Możliwość wzniecenia ognia
Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją 1.3 Beta Ghast'y mogły podpalać ognistymi kulami okoliczne bloki.
Odporność bloków
Poniższe informacje pobrane są z testów w grze (1.9). [edytuj]
| Nazwa bloku | Odporność bloku |
|---|---|
| Bariera | 18.000.003 |
| Skała macierzysta | 18.000.000 |
| Blok poleceń | 18.000.000 |
| Blok Struktur | 18.000.000 |
| Rama portalu Kresu | 18.000.000 |
| Portal Kresu | 18.000.000 |
| Obsydian | 6.000 |
| Kowadło | 6.000 |
| Stół do zaklęć | 6.000 |
| Skrzynia Kresu | 6.000 |
| Lawa | 500 |
| Woda | 500 |
| Jajo smoka | 45 |
| Kamień Kresu | 45 |
| Cegły | 30 |
| Bruk | 30 |
| Blok diamentu | 30 |
| Blok złota | 30 |
| Blok żelaza | 30 |
| Blok węgla | 30 |
| Blok szmaragdu | 30 |
| Blok czerwonego kamienia | 30 |
| Szafa grająca | 30 |
| Bruk z mchem | 30 |
| Schody | 30 |
| Półblok | 30 |
| Kamień | 30 |
| Utwardzona glina | 30 |
| Andezyt | 30 |
| Brukowy murek | 30 |
| Dioryt | 30 |
| Granit | 30 |
| Blok netherowej cegły | 30 |
| Płot z netherowej cegły | 30 |
| Schody z netherowej cegły | 30 |
| Pryzmaryn | 30 |
| Blok purpuru | 30 |
| Nazwa bloku | Odporność bloku |
|---|---|
| Kamienne cegły | 30 |
| Żelazne drzwi | 25 |
| Żelazna klapa | 25 |
| Mob Spawner | 25 |
| Pajęczyna | 20 |
| Dozownik | 17.5 |
| Podajnik | 17.5 |
| Piec | 17.5 |
| Ruda węgla | 15 |
| Ruda diamentu | 15 |
| Ruda szmaragdu | 15 |
| Drewniane drzwi | 15 |
| Płot | 15 |
| Furtka | 15 |
| Lej | 15 |
| Ruda złota | 15 |
| Ruda żelaza | 15 |
| Blok lazurytu | 15 |
| Ruda lazurytu | 15 |
| Ruda Netherowego kwarcu | 15 |
| Ruda czerwonego kamienia | 15 |
| Skrzynia | 12.5 |
| Stół warsztatowy | 12.5 |
| Drewno | 10 |
| Biblioteczka | 7.5 |
| Sztandar | 5 |
| Jack-O-Lantern | 5 |
| Dynia | 5 |
| Znak | 5 |
| Cegły z kamienia Endu | 4 |
| Instrument | 4 |
| Piaskowiec | 4 |
| Wełna | 4 |
| Tory | 3.5 |
| Ścieżka | 3.25 |
| Gąbka | 3 |
| Blok gliny | 3 |
Typowy promień wybuchu
Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT), Zabierają one 100% życia. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. Zbroja może pochłaniać obrażenia.

