Blok dźwiękowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d replaced: {| → {| class="wikitable" (2)
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot dodał lzh:絲竹匣 i poprawił pt:Bloco Musical
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=0,8
|narzędzie=Siekiera
|narzędzie=topór
|palność=Nie
|palność=Nie
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak (64)
|łączenie=Tak (64)
|multiplevers=[[Plik:Java.png|20px|link=PC]] [[Historia wersji/Beta#1.2|Beta 1.2]]<br />
[[Plik:Smartphone.svg|11px|link=Pocket Edition]]  [[Historia wersji/Pocket Edition#0.13.0|0.13.0]] <small>([[Historia wersji/Pocket Edition/Nieoficjalne wersje/Alpha 0.13.0#Build 1|build 1]])</small><br />
[[Plik:Xbox 360 symbol.svg|x18px|link=Xbox 360 Editon]] [[Historia wersji/Konsola#xbox-TU1|TU1]]<br />
[[Plik:Xbox One logo.svg|x18px|link=Xbox One Edition]] [[Historia wersji/Konsola#xbone-CU1|CU1]]<br />
[[Plik:Playstation logo.svg|x14px|link=PlayStation 4 Edition]] [[Historia wersji/Konsola#ps-1.0|1.0]]<br />
[[Plik:WiiU Symbol.svg|x12px|link=Wii U Edition]] [[Historia wersji/Konsola#wii-Patch 1|Patch 1]]<br />
|data=25
|idsłowne=noteblock
}}
}}
'''Blok dźwiękowy''' (ang. ''Note Block'') – blok emitujący pojedynczy dźwięk po zasileniu go sygnałem [[redstone]].
'''Blok dźwiękowy''' (ang. ''Note Block'') – [[blok]] emitujący pojedynczy dźwięk po zasileniu go sygnałem [[redstone]].


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
=== Wydobywanie ===
{| class="wikitable"
{{Wydobywanie|Blok dźwiękowy|Siekiera|horyzontalny=1}}
|-
! Blok
! Twardość
! Narzędzie
! colspan="9" |Czas niszczenia (w sekundach)
|-
| rowspan="2" |{{BlockLink|id=107|Blok dźwiękowy}}
| rowspan="2" style="text-align:center" |0,8
| rowspan="2" style="text-align:center" |[[Plik:Topór.png|24px|link=Siekiera]]
| style="text-align:center" |Ręka
| style="text-align:center" |Drewniana
| style="text-align:center" |Kamienna
| style="text-align:center" |Żelazna
| style="text-align:center" |Diamentowa
| style="text-align:center" |Netherytowa
| style="text-align:center" |Złota
|- style="text-align:center"
| style="background-color:#bdffc4" |1,25
| style="background-color:#bdffc4" |0,65
| style="background-color:#bdffc4" |0,35
| style="background-color:#bdffc4" |0,2
| style="background-color:#bdffc4" |0,15
| style="background-color:#bdffc4" |0,15
| style="background-color:#bdffc4" |0,1
|}


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable"  
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
! Składniki
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|-
|-
| align="center" |'''[[Deski]]'''<br>+<br>'''[[Redstone|Sproszkowany redstone]]'''
| align="center" |'''[[Deski]]'''<br>+<br>'''[[Sproszkowany redstone]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |B1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |C1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski
|A1= Dowolne deski |B1= Dowolne deski |C1= Dowolne deski
|A2= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |B2= Sproszkowany redstone |C2= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |A3= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |B3= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |C3= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski
|A2= Dowolne deski |B2= Sproszkowany redstone |C2= Dowolne deski  
|A3= Dowolne deski |B3= Dowolne deski |C3= Dowolne deski
|Output= Blok dźwiękowy
|Output= Blok dźwiękowy
}}
}}
Linia 69: Linia 35:


=== Granie muzyki ===
=== Granie muzyki ===
==== Nuty ====
==== Nuty ====
Blok dźwiękowy wyda z siebie nutę, gdy zostanie uderzony lub zasilony przez [[redstone]]. Aby blok mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza. Nuty mogą być usłyszane z odległości do 48 bloków.
Blok dźwiękowy wyda z siebie nutę, gdy zostanie uderzony lub zasilony przez [[redstone]]. Aby blok mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza. Nuty mogą być usłyszane z odległości do 48 bloków.
Linia 217: Linia 182:
!Nazwa dźwięku
!Nazwa dźwięku
|-
|-
|{{BlockSprite|428}} Bloki bazujące na [[Drewno|drewnie]]
|{{BlockSprite|pień}} Bloki bazujące na [[Pień|drewnie]]
|Gitara basowa
|Gitara basowa
|<code>block.note_block.bass</code>
|<code>block.note_block.bass</code>
|-
|-
|{{BlockLink|Piasek}}, {{BlockLink|żwir}}, {{BlockLink|id=656|cement}}
|{{BlockLink|Piasek}}, {{BlockLink|żwir}}, {{BlockLink|cement}}
|Werbel
|Werbel
|<code>block.note_block.snare</code>
|<code>block.note_block.snare</code>
|-
|-
|{{BlockSprite|74}} Bloki bazujące na [[Szkło|szkle]]
|{{BlockSprite|szkło}} Bloki bazujące na [[Szkło|szkle]]
|Uderzenia pałeczek
|Uderzenia pałeczek
|<code>block.note_block.hat</code>
|<code>block.note_block.hat</code>
|-
|-
|{{BlockSprite|2}} Bloki bazujące na [[Kamień|kamieniu]]
|{{BlockSprite|kamień}} Bloki bazujące na [[Kamień|kamieniu]]
|Bęben basowy
|Bęben basowy
|<code>block.note_block.basedrum</code>
|<code>block.note_block.basedrum</code>
Linia 241: Linia 206:
|<code>block.note_block.xylophone</code>
|<code>block.note_block.xylophone</code>
|-
|-
|{{BlockSprite|986}} [[Wełna]]
|{{BlockLink|Wełna}}
|Gitara
|Gitara
|<code>block.note_block.guitar</code>
|<code>block.note_block.guitar</code>
|-
|-
|{{BlockLink|Glina|Glina (blok)}}
|{{BlockLink|Glina}}
|Flet
|Flet
|<code>block.note_block.flute</code>
|<code>block.note_block.flute</code>
|-
|-
|{{BlockLink|id=402|Zbity lód}}
|{{BlockLink|Zbity lód}}
|Kurant
|Kurant
|<code>block.note_block.chime</code>
|<code>block.note_block.chime</code>
Linia 265: Linia 230:
|<code>block.note_block.cow_bell</code>
|<code>block.note_block.cow_bell</code>
|-
|-
|{{BlockLink|id=pumpkin-side|Dynia}}
|{{BlockLink|Dynia}}
|Didgeridoo
|Didgeridoo
|<code>block.note_block.didgeridoo</code>
|<code>block.note_block.didgeridoo</code>
Linia 285: Linia 250:
Bloki dźwiękowe mogą być zasilane za pomocą sygnału redstone. Warto jednak zauważyć, że niektóre sposoby zasilenia bloku dźwiękowego mogą spowodować nieoczekiwane rezultaty:
Bloki dźwiękowe mogą być zasilane za pomocą sygnału redstone. Warto jednak zauważyć, że niektóre sposoby zasilenia bloku dźwiękowego mogą spowodować nieoczekiwane rezultaty:
* gdy blok dźwiękowy jest zasilany za pomocą [[przycisk]]u umieszczonego na jego boku, czasami ciężko jest usłyszeć odtwarzaną nutę, gdyż dźwięk naciskania przycisku może być zbyt głośny;
* gdy blok dźwiękowy jest zasilany za pomocą [[przycisk]]u umieszczonego na jego boku, czasami ciężko jest usłyszeć odtwarzaną nutę, gdyż dźwięk naciskania przycisku może być zbyt głośny;
* aby blok dźwiękowy mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza; należy więc pamiętać, że blok dźwiękowy nie odtworzy nuty, gdy ma on być zasilony za pomocą znajdującej się na nim [[płyta naciskowa|płyty naciskowej]], [[przycisk]]u, [[dźwignia|dźwigni]], bądź przewodu redstone.
* aby blok dźwiękowy mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza; należy więc pamiętać, że blok dźwiękowy nie odtworzy nuty, gdy ma on być zasilony za pomocą znajdującej się na nim [[płytka naciskowa|płytki naciskowej]], [[przycisk]]u, [[dźwignia|dźwigni]], bądź przewodu redstone.


=== [[Przetapianie]] ===
=== [[Przetapianie]] ===
Linia 294: Linia 259:


== Postępy ==
== Postępy ==
{{Main|Postępy}}
{{Postępy|start}}
{{Postępy|start}}
{{Postępy|category:rolnictwo}}
{{Postępy|opis}}
{{Postępy|opis}}
{{Postępy|Sto lat!}}
{{Postępy|Sto lat!}}
Linia 300: Linia 267:


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|beta}}
{{Historia|b}}
{{Historia||1.2|Dodano bloki dźwiękowe.}}
{{Historia||1.2|Dodano bloki dźwiękowe.}}


{{Historia|release}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre6|Bloki dźwiękowe można niszczyć szybciej za pomocą [[Siekiera|siekiery]].}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre6|Bloki dźwiękowe można niszczyć szybciej za pomocą [[Siekiera|siekiery]].}}
{{Historia||1.9|snap=15w34a|Stan mocy bloku dźwiękowego jest teraz kontrolowany przez tag. Dzięki temu może on być kontrolowany niezależnie od sygnału redstone.}}
{{Historia||1.9|snap=15w34a|Stan mocy bloku dźwiękowego jest teraz kontrolowany przez tag. Dzięki temu może on być kontrolowany niezależnie od sygnału redstone.}}
{{Historia||1.11|snap=16w32a|ID bloku dźwiękowego zostało zmienione z <code>Music</code> na <code>noteblock</code>.}}
{{Historia||1.11|snap=16w32a|ID bloku dźwiękowego zostało zmienione z <code>Music</code> na <code>noteblock</code>.}}
{{Historia||1.12|snap=17w16a|W kodzie gry pojawiły się zdarzenia dźwiękowe dla nowych instrumentów.}}
{{Historia||1.12|snap=17w16a|W kodzie gry pojawiły się zdarzenia dźwiękowe dla nowych instrumentów.}}
{{Historia||1.12|snap=17w17a|Dodano dźwięki dla nowych instrumentów (dzwonki, ksylofon, flet, gitara, kruant).}}
{{Historia|||snap=17w17a|Dodano dźwięki dla nowych instrumentów (dzwonki, ksylofon, flet, gitara, kruant).}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Bloki dźwiękowe mogą zostać przesunięte za pomocą [[tłok]]ów.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Bloki dźwiękowe mogą zostać przesunięte za pomocą [[tłok]]ów.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|[[Plik:Blok_dźwiękowy.png|32px]] Zmieniono teksturę bloku.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|[[Plik:Blok_dźwiękowy.png|32px]] Zmieniono teksturę bloku.}}
{{Historia||1.14|snap=19w09a|Dodano nowe dźwięki instrumentów (wibrafon, krowi dzwonek, didgeridoo, bit i banjo) oraz wprowadzono dotychczas nieużywany instrument „pling”.}}
{{Historia|||snap=19w09a|Dodano nowe dźwięki instrumentów (wibrafon, krowi dzwonek, didgeridoo, bit i banjo) oraz wprowadzono dotychczas nieużywany instrument „pling”.}}
{{Historia||1.19|snap=22w13a|Bloki dźwiękowe znajdują się w [[Pradawne miasto|pradawnych miastach]].}}
{{Historia||1.19|snap=22w13a|Bloki dźwiękowe znajdują się w [[Pradawne miasto|pradawnych miastach]].}}
{{Historia||1.19.3|snap=22w42a|Gdy postawi się [[Głowa|głowę]] moba na bloku dźwiękowym i się go uderzy lub zasili, blok dźwiękowy wyda dźwięk moba, którego głowa została postawiona.<sup>[''dostępne za pomocą paczki danych dla aktualizacji 1.20'']</sup>}}
{{Historia||1.19.3|snap=22w42a|Gdy postawi się [[Głowa|głowę]] moba na bloku dźwiękowym i się go uderzy lub zasili, blok dźwiękowy wyda dźwięk moba, którego głowa została postawiona.{{Eksp|Update 1.20}}}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w03a|Głowy mobów mogą być położone na blokach dźwiękowych bez potrzeby skradania się.<sup>[''dostępne za pomocą paczki danych dla aktualizacji 1.20'']</sup>}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w03a|Głowy mobów mogą być położone na blokach dźwiękowych bez potrzeby skradania się.{{Eksp|Update 1.20}}}}


{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||v0.13.0|snap=build 1|Dodano bloki dźwiękowe.}}
{{Historia||0.13.0|snap=build 1|Dodano bloki dźwiękowe.}}
{{Historia||v0.15.0|snap=build 1|Bloki dźwiękowe mogą zostać przesunięte za pomocą [[tłok]]ów.}}
{{Historia||0.15.0|snap=build 1|Bloki dźwiękowe mogą zostać przesunięte za pomocą [[tłok]]ów.}}


{{Historia|Bedrock}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Blok_dźwiękowy.png|32px]] Zmieniono teksturę bloku dźwiękowego.}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Blok_dźwiękowy.png|32px]] Zmieniono teksturę bloku dźwiękowego.}}
{{Historia||1.13.0|snap=beta 1.13.0.9|Dodano nowe dźwięki instrumentów (dzwonki, ksylofon, flet, gitara, kruant, wibrafon, krowi dzwonek, didgeridoo, bit i banjo).}}
{{Historia||1.13.0|snap=beta 1.13.0.9|Dodano nowe dźwięki instrumentów (dzwonki, ksylofon, flet, gitara, kruant, wibrafon, krowi dzwonek, didgeridoo, bit i banjo).}}
{{Historia||Wild Update (eksperymentalne)|snap=beta 1.18.30.22|Blok dźwiękowy grający przy [[Otuszek|otuszku]] staje się jego ulubionym blokiem dźwiękowym przez 30 sekund.}}
{{Historia||1.18.30|snap=beta 1.18.30.22|Blok dźwiękowy grający przy [[Otuszek|otuszku]] staje się jego ulubionym blokiem dźwiękowym przez 30 sekund.{{Eksp|Wild Update|B}}}}
{{Historia||Next Major Update (Experimental)|snap=beta 1.19.60.20|Gdy postawi się [[Głowa|głowę]] moba na bloku dźwiękowym i się go uderzy lub zasili, blok dźwiękowy wyda dźwięk moba, którego głowa została postawiona.}}
{{Historia||1.19.60|snap=beta 1.19.60.20|Gdy postawi się [[Głowa|głowę]] moba na bloku dźwiękowym i się go uderzy lub zasili, blok dźwiękowy wyda dźwięk moba, którego głowa została postawiona.{{Eksp|Next Major Update|B}}}}
{{Historia||1.20.10|snap=beta 1.20.10.20|Bloki dźwiękowe z piaskiem dusz pod sobą wydają od teraz dźwięk harfy zamiast werbla.}}
{{Historia||1.20.10|snap=beta 1.20.10.20|Bloki dźwiękowe z piaskiem dusz pod sobą wydają od teraz dźwięk harfy zamiast werbla.}}


{{Historia|konsola}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.0|wiiu=Patch 1|switch=Patch s1|Dodano bloki dźwiękowe.}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.0|wiiu=Patch 1|switch=Patch s1|Dodano bloki dźwiękowe.}}
{{Historia||xbox=TU53|xbone=CU43|ps=1.49|wiiu=Patch 23|switch=Patch s3|Dodano nowe instrumenty.}}
{{Historia||xbox=TU53|xbone=CU43|ps=1.49|wiiu=Patch 23|switch=Patch s3|Dodano nowe instrumenty.}}
Linia 342: Linia 309:


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}
{{Obwody czerwonego kamienia}}
 
{{Obwody z redstone}}
{{Bloki}}
{{Bloki}}
[[Kategoria:Redstone]]


[[de:Notenblock]]
[[de:Notenblock]]
Linia 353: Linia 323:
[[ja:音符ブロック]]
[[ja:音符ブロック]]
[[ko:소리 블록]]
[[ko:소리 블록]]
[[lzh:絲竹匣]]
[[nl:Nootblok]]
[[nl:Nootblok]]
[[pt:Bloco musical]]
[[pt:Bloco Musical]]
[[ru:Музыкальный блок]]
[[ru:Музыкальный блок]]
[[uk:Нотний блок]]
[[zh:音符盒]]
[[zh:音符盒]]

Aktualna wersja na dzień 01:51, 22 lis 2025

Blok dźwiękowy

Typ

Mechanizm

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

0,8

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64)


Blok dźwiękowy (ang. Note Block) – blok emitujący pojedynczy dźwięk po zasileniu go sygnałem redstone.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok BlockCSS_new.png/1459 Blok dźwiękowy
Twardość 0.8
Narzędzie ItemCSS.png/469
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 1.2
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 0.6
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 0.3
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.25
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.2
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.15
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.15
ItemCSS.png/564 Złoty 0.1
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Deski
+
Sproszkowany redstone


























































































Zastosowanie

Blok dźwiękowy odtwarzający nutę

Granie muzyki

Nuty

Blok dźwiękowy wyda z siebie nutę, gdy zostanie uderzony lub zasilony przez redstone. Aby blok mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza. Nuty mogą być usłyszane z odległości do 48 bloków.

Za każdym razem gdy nuta zostanie odtworzona, wyleci ona z góry bloku pod postacią cząsteczki, o kolorze zależącym od wysokości tonu.

Gracz ma dostęp do całych dwóch oktaw (25 półtonów). Kliknięcie PPM na blok zwiększa wysokość odtwarzanego tonu o pół stopnia. Zakres nut rozpoczyna się od F♯3, a kończy na F♯5. Po osiągnięciu najwyższej możliwej do zagrania nuty, kolejne kliknięcie PPM resetuje nutę do F♯3, tak samo jest w przypadku zniszczenia bloku. Dokładne ustawienie tonów jest pokazane poniżej.[1][2]

Bloki dźwiękowe w edycji konsolowej i edycji New Nintendo 3DS nie mogą zostać przesunięte za pomocą tłoków.

Dostosowanie tonu
(pierwsza oktawa)
Ilość kliknięć PPM Dostosowanie tonu
(/playsound)
F♯/G♭ 0 kliknięć 0,5
G 1 kliknięcie 2^(−11/12) ≈ 0,529732
G♯/A♭ 2 kliknięcia 2^(−10/12) ≈ 0,561231
A 3 kliknięcia 2^(−9/12) ≈ 0,594604
A♯/B♭ 4 kliknięcia 2^(−8/12) ≈ 0,629961
B 5 kliknięć 2^(−7/12) ≈ 0,667420
C 6 kliknięć 2^(−6/12) ≈ 0,707107
C♯/D♭ 7 kliknięć 2^(−5/12) ≈ 0,749154
D 8 kliknięć 2^(−4/12) ≈ 0,793701
D♯/E♭ 9 kliknięć 2^(−3/12) ≈ 0,840896
E 10 kliknięć 2^(−2/12) ≈ 0,890899
F 11 kliknięć 2^(−1/12) ≈ 0,943874
F♯/G♭ 12 kliknięć 1
Dostosowanie tonu
(druga oktawa)
Ilość kliknięć PPM Dostosowanie tonu
(/playsound)
F♯/G♭ 12 kliknięć 1
G 13 kliknięć 2^(1/12) ≈ 1,05946
G♯/A♭ 14 kliknięć 2^(2/12) ≈ 1,12246
A 15 kliknięć 2^(3/12) ≈ 1,18921
A♯/B♭ 16 kliknięć 2^(4/12) ≈ 1,25992
B 17 kliknięć 2^(5/12) ≈ 1,33484
C 18 kliknięć 2^(6/12) ≈ 1,41421
C♯/D♭ 19 kliknięć 2^(7/12) ≈ 1,49831
D 20 kliknięć 2^(8/12) ≈ 1,58740
D♯/E♭ 21 kliknięć 2^(9/12) ≈ 1,68179
E 22 kliknięcia 2^(10/12) ≈ 1,78180
F 23 kliknięcia 2^(11/12) ≈ 1,88775
F♯/G♭ 24 kliknięcia 2

Alternatywnie, jest także wersja graficzna.

Istnieje inny sposób, dzięki któremu można łatwo sprawdzić nastawienie bloku – wystarczy spojrzeć na kolor cząsteczki nuty.

Instrumenty

Gracz, oprócz możliwości dostosowania tonu, może także ustawić rodzaj instrumentu, który ma być odtwarzany. Zależy on od bloku, na którym znajduje się blok dźwiękowy.

Blok Dźwięk Nazwa dźwięku
BlockCSS_new.png/1193 Bloki bazujące na drewnie Gitara basowa block.note_block.bass
BlockCSS_new.png/1167 Piasek, BlockCSS_new.png/1151 żwir, BlockCSS_new.png/657 cement Werbel block.note_block.snare
BlockCSS_new.png/1423 Bloki bazujące na szkle Uderzenia pałeczek block.note_block.hat
BlockCSS_new.png/1132 Bloki bazujące na kamieniu Bęben basowy block.note_block.basedrum
BlockCSS_new.png/1306 Blok złota Dzwonki block.note_block.bell
BlockCSS_new.png/576 Blok kości Ksylofon block.note_block.xylophone
BlockCSS_new.png/97 Wełna Gitara block.note_block.guitar
BlockCSS_new.png/1207 Glina Flet block.note_block.flute
BlockCSS_new.png/1159 Zbity lód Kurant block.note_block.chime
BlockCSS_new.png/1148 Jasnogłaz „Pling” block.note_block.pling
BlockCSS_new.png/1307 Blok żelaza Wibrafon block.note_block.iron_xylophone
BlockCSS_new.png/1175 Piasek dusz Krowi dzwonek block.note_block.cow_bell
BlockCSS_new.png/1660 Dynia Didgeridoo block.note_block.didgeridoo
BlockCSS_new.png/1305 Blok szmaragdu „Bit” (elektroniczny) block.note_block.bit
BlockCSS_new.png/1646 Snop siana Banjo block.note_block.banjo
Wszystkie inne bloki Harfa/fortepian block.note_block.harp

Zasilanie bloków dźwiękowych

Bloki dźwiękowe mogą być zasilane za pomocą sygnału redstone. Warto jednak zauważyć, że niektóre sposoby zasilenia bloku dźwiękowego mogą spowodować nieoczekiwane rezultaty:

  • gdy blok dźwiękowy jest zasilany za pomocą przycisku umieszczonego na jego boku, czasami ciężko jest usłyszeć odtwarzaną nutę, gdyż dźwięk naciskania przycisku może być zbyt głośny;
  • aby blok dźwiękowy mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza; należy więc pamiętać, że blok dźwiękowy nie odtworzy nuty, gdy ma on być zasilony za pomocą znajdującej się na nim płytki naciskowej, przycisku, dźwigni, bądź przewodu redstone.

Przetapianie

Blok dźwiękowy może zostać użyty jako paliwo do pieca. Jeden wystarczy na przetopienie 1,5 przedmiotu.

Otuszek

Jeżeli blok dźwiękowy zagra obok otuszka, ten uzna go za najważniejszy cel i będzie wyrzucał podniesione przedmioty obok bloku.

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Rolnictwo
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

Sto lat!Spraw, by otuszek upuścił ciasto na blok dźwiękowyTy druha we mnie maszDaj otuszkowi ciasto, a następnie użyj bloku dźwiękowego, by upuścił ciasto w jego miejscu. minecraft:husbandry/allay_deliver_cake_to_note_block


Historia

Beta
1.2Dodano bloki dźwiękowe.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre6Bloki dźwiękowe można niszczyć szybciej za pomocą siekiery.
1.915w34aStan mocy bloku dźwiękowego jest teraz kontrolowany przez tag. Dzięki temu może on być kontrolowany niezależnie od sygnału redstone.
1.1116w32aID bloku dźwiękowego zostało zmienione z Music na noteblock.
1.1217w16aW kodzie gry pojawiły się zdarzenia dźwiękowe dla nowych instrumentów.
17w17aDodano dźwięki dla nowych instrumentów (dzwonki, ksylofon, flet, gitara, kruant).
1.1317w47aBloki dźwiękowe mogą zostać przesunięte za pomocą tłoków.
1.1418w43a Zmieniono teksturę bloku.
19w09aDodano nowe dźwięki instrumentów (wibrafon, krowi dzwonek, didgeridoo, bit i banjo) oraz wprowadzono dotychczas nieużywany instrument „pling”.
1.1922w13aBloki dźwiękowe znajdują się w pradawnych miastach.
1.19.322w42aGdy postawi się głowę moba na bloku dźwiękowym i się go uderzy lub zasili, blok dźwiękowy wyda dźwięk moba, którego głowa została postawiona.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”]
1.19.423w03aGłowy mobów mogą być położone na blokach dźwiękowych bez potrzeby skradania się.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”]
Pocket Edition Alpha
0.13.0build 1Dodano bloki dźwiękowe.
0.15.0build 1Bloki dźwiękowe mogą zostać przesunięte za pomocą tłoków.
Bedrock Edition
1.10.0beta 1.10.0.3 Zmieniono teksturę bloku dźwiękowego.
1.13.0beta 1.13.0.9Dodano nowe dźwięki instrumentów (dzwonki, ksylofon, flet, gitara, kruant, wibrafon, krowi dzwonek, didgeridoo, bit i banjo).
1.18.30beta 1.18.30.22Blok dźwiękowy grający przy otuszku staje się jego ulubionym blokiem dźwiękowym przez 30 sekund.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Wild Update”]
1.19.60beta 1.19.60.20Gdy postawi się głowę moba na bloku dźwiękowym i się go uderzy lub zasili, blok dźwiękowy wyda dźwięk moba, którego głowa została postawiona.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”]
1.20.10beta 1.20.10.20Bloki dźwiękowe z piaskiem dusz pod sobą wydają od teraz dźwięk harfy zamiast werbla.
Console Edition
TU1CU11.0Patch 1TU1Dodano bloki dźwiękowe.
TU53CU431.49Patch 23TU53Dodano nowe instrumenty.
1.90 Zmieniono teksturę bloku dźwiękowego.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0Dodano bloki dźwiękowe.

Ciekawostki

  • Blok dźwiękowy korzysta z tych samych tekstur co szafa grająca, z wyjątkiem górnej tekstury, która jest taka sama jak tekstura boczna.
  • Pliki dźwiękowe dla bloku dźwiękowego można znaleźć w folderze assets/sounds/note.
  • Istnieje wiele programów służących do łatwiejszego komponowania utworów za pomocą bloków dźwiękowych. Jednym z najpopularniejszych jest „Minecraft Note Block Studio”.


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.