Pień: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
mnóstwo aktualizacji, sprzątania i upraszczania, które wcześniej zostały pominięte. |
→Wytwarzanie: jeszcze trzeszczące serce |
||
| Linia 195: | Linia 195: | ||
|C3= Ociosany dębowy pień; Ociosany brzozowy pień; Ociosany świerkowy pień; Ociosany tropikalny pień; Ociosany akacjowy pień; Ociosany ciemnodębowy pień; Ociosany namorzynowy pień; Ociosany wiśniowy pień; Ociosany bladodębowy pień; Ociosany szkarłatny trzon; Ociosany spaczony trzon | |C3= Ociosany dębowy pień; Ociosany brzozowy pień; Ociosany świerkowy pień; Ociosany tropikalny pień; Ociosany akacjowy pień; Ociosany ciemnodębowy pień; Ociosany namorzynowy pień; Ociosany wiśniowy pień; Ociosany bladodębowy pień; Ociosany szkarłatny trzon; Ociosany spaczony trzon | ||
|Output= Dowolna z drewna (podwieszana tabliczka)}} | |Output= Dowolna z drewna (podwieszana tabliczka)}} | ||
|- | |||
|[[Trzeszczące serce]] | |||
|'''Bladodębowe pnie'''<br>+<br>[[blok żywicy]] | |||
|{{Grid/Crafting Table | |||
|B1= Bladodębowy pień |B2= Blok żywicy |B3= Bladodębowy pień | |||
|Output= Trzeszczące serce | |||
}} | |||
|- | |- | ||
|[[Półka]] | |[[Półka]] | ||
Wersja z 21:51, 1 lis 2025
| Typ |
Solidny, strukturalny, roślina, naturalny |
| Fizyka |
Nie |
| Przezroczystość |
Nie |
| Emisja światła |
Nie |
| Odporność na eksplozje |
2 |
| Palność |
Pnie:
|
| Rzadkość |
Pospolita |
| Narzędzie | |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 (tylko pnie tego samego gatunku) |
Pień (ang. Log) dawniej znany jako drewno (ang. Wood) – jeden z podstawowych bloków w grze Minecraft. Ma przypominającą korę powierzchnię boczną, oraz przypominającą słoje pnia górę oraz dół.
Ociosany pień (ang. Stripped Log) jest wariantem pnia, który powstaje poprzez użycie siekiery na bloku pnia.
Trzon (ang. Stem) – odpowiednik pnia w wielkich szkarłatnych i spaczonych grzybach.
Ociosany trzon (ang. Stripped Stem) – wariant trzonu działający na tej samej zasadzie co ociosany pień.
Otrzymywanie
Wydobywanie
Pień może zostać wydobyty ręką, lecz użycie siekiery przyspiesza ten proces.
| Blok | Pień | Ociosany pień | |
|---|---|---|---|
| Twardość | 2 | 2 | |
| Narzędzie | |||
| Czas wydobycia (sekundy)[FN 1] | |||
| Domyślne | 3 | 3 | |
| Drewniany | 1.5 | 1.5 | |
| Kamienny | 0.75 | 0.75 | |
| Miedziany | 0.6 | 0.6 | |
| Żelazny | 0.5 | 0.5 | |
| Diamentowy | 0.4 | 0.4 | |
| Netherytowy | 0.35 | 0.35 | |
| Złoty | 0.25 | 0.25 | |
Naturalne generowanie
- Wszystkie rodzaje pni generują się jako część drzew.
- Ociosane dębowe, brzozowe, świerkowe, tropikalne, akacjowe i ciemnodębowe pnie mogą się wygenerować we wrakach statków jako maszty.[tylko w Bedrock Edition i na edycjach konsolowych]
- Dębowe, ciemnodębowe lub świerkowe pnie mogą się wygenerować we wrakach statków jako maszty.[tylko w Java Edition]
- Dębowy i ciemnodębowy pień są budulcami leśnych dworów.
- Ciemnodębowy pień generuje się w posterunkach złosadniczych jako budulec wieży obserwacyjnej i klatek oraz w stosach leżących na ziemi.
- Ciemnodębowy pień pojawia się także w pradawnych miastach.
- Dębowy pień generuje się jako jeden z budulców w chatkach wiedźmy oraz w równinnych wioskach.
- Ociosany dębowy pień generuje się w nowych równinnych wioskach.
- Akacjowy pień generuje się w sawannowych wioskach.
- Ociosany akacjowy pień generuje się w nowych sawannowych wioskach.
- Świerkowy pień generuje się w tajgowych wioskach, a także w nowych ośnieżonych tajgowych oraz tundrowych wioskach.
- Trzony generują się jako część wielkich netherowych grzybów w brodawkowych lasach.
Przedmioty w skrzyniach
| Rodzaj pnia | Miejsce | Szansa | Ilość w stacku | |
|---|---|---|---|---|
| JE | BE | |||
| Dębowy | Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1–3 |
| Świerkowy | Domy w nowych tajgowych wioskach | 65,6% | 69,3% | 1–5 |
| Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1–3 | |
| Brzozowy | Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1–3 |
| Tropikalny | Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1–3 |
| Akacjowy | Bonusowa skrzynia | 28% | 50% | 1–3 |
| Ciemnodębowy | Posterunek złosadniczy | 100% | 100% | 2–3 |
| Bonusowa skrzynia | 28% | 50% | 1–3 | |
Zastosowanie
Jako dekoracja
Pień może mieć funkcję budulcową i dekoracyjną, jednak słabą stroną jest jego palność. Może również zostać ociosany za pomocą siekiery, klikając przyciskiem „użyj przedmiotu” (domyślnie: prawym przyciskiem myszy).
Wytwarzanie
| Produkt | Składniki | Wejście → Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Deski | Pień lub ociosany pień |
| ||||||||||||
| Szkarłatne i spaczone deski | Trzon |
| ||||||||||||
| Drewno | Pień lub trzon |
| ||||||||||||
| Ociosany pień lub ociosany trzon |
| |||||||||||||
| Ognisko | Pień lub ociosany pień + Patyki + Węgiel lub węgiel drzewny |
| ||||||||||||
| Wędzarka | Pień lub ociosany pień + Piec |
| ||||||||||||
| Podwieszana tabliczka | Żelazne łańcuchy + ociosany pień lub ociosany trzon |
| ||||||||||||
| Trzeszczące serce | Bladodębowe pnie + blok żywicy |
| ||||||||||||
| Półka | Ociosany pień lub ociosany trzon |
|
Dalsze wytwarzanie
Poniższa tabela przedstawia ilość pni koniecznych do zużycia bez pozostawienia surowca, w celu powstania poszczególnych produktów opartych na drewnie.
| Produkt | Ilość pni | Ilość produktu | Stosunek* |
|---|---|---|---|
| Łódka | 5 | 4 | 0,8 |
| Miska | 3 | 16 | 5,333 |
| Drewniany przycisk | 1 | 4 | 4 |
| Węgiel drzewny | 1 (piec) | 1 | 1 |
| Węgiel drzewny
(z zużyciem desek jako paliwa) |
6 (piec),
1 (paliwo) |
6 | 0,857 |
| Skrzynia | 2 | 1 | 0,5 |
| Stół rzemieślniczy | 1 | 1 | 1 |
| Drewniane drzwi | 3 | 6 | 2 |
| Drewniany płot | 5 | 12 | 2,4 |
| Furtka | 1 | 1 | 1 |
| Drabina | 7 | 24 | 3,429 |
| Tabliczka | 13 | 24 | 1,846 |
| Patyk | 1 | 8 | 8 |
| Pochodnia | 1 (wytwarzanie),
8 (piec) |
32 | 3,556 |
| Pochodnia
(z zużyciem desek jako paliwa) |
3 (wytwarzanie),
24 (piec), 4 (paliwo) |
96 | 3,097 |
| Deski | 1 | 4 | 4 |
| Drewniana siekiera | 2 | 2 | 1 |
| Drewniana motyka | 3 | 4 | 1,333 |
| Drewniany kilof | 2 | 2 | 1 |
| Drewniana płytka naciskowa | 1 | 2 | 2 |
| Drewniana łopata | 1 | 2 | 2 |
| Drewniana płyta | 3 | 24 | 8 |
| Drewniane schody | 3 | 8 | 2,667 |
| Drewniany miecz | 5 | 8 | 1,6 |
| Drewniana klapa | 3 | 4 | 1,333 |
*stosunek ilości produktu do ilości zużytych pni
Przetapianie
Za każdy przepalony na węgiel drzewny pień można uzyskać średnio 0,15 punktu doświadczenia. Netherowych trzonów nie można przepalić.
| Składniki | Wejście → Wyjście | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pień |
|
Paliwo
Drewniane pnie mogą być użyte jako paliwo w piecu. Przetapiają 1,5 przedmiotu na 1 pień. Użycie pnia jest jednak niezalecane, ponieważ można z niego wytworzyć po 4 deski, które również przetapiają 1,5 bloku na 1 sztukę paliwa.
Netherowymi trzonami nie można palić w piecu.
Rodzaje pni oraz trzonów i ich występowanie

W grze, w Nadziemiu, istnieje dziewięć rodzajów pni:
- dębowy – z brązową korą z pionową fakturą oraz żółtobrązowym środkiem, najwcześniej dodany;
- brzozowy – ze srebrzystą powierzchnią boczną przypominającą korę brzozy;
- świerkowy – z ciemniejszą powierzchnią boczną, występuje w biomach chłodniejszych;
- tropikalny – z powierzchnią boczną przypominającą zwykłą korę obróconą o 90°, występuje tylko na biomach dżunglowych;
- akacjowy – o szarej korze z fakturą podobną do kory dębu i świerku oraz rudym środkiem;
- ciemnodębowy – ciemniejszy od dębowego, ale jaśniejszy od świerkowego; jego środek jest jednak ciemniejszy od środka pnia świerku;
- namorzynowy – szarobrązowy o korze z falistą fakturą oraz korą obróconą względem zwykłej o 90°; występuje tylko na namorzynowych bagnach;
- wiśniowy – o ciemnobordowej korze z poziomą fakturą oraz z różowym środkiem.
- bladodębowy - o popielatej korze z postrzępioną fakturą oraz z białym środkiem.
Dodatkowo, w Netherze można znaleźć dwa rodzaje trzonów:
- szkarłatny – z ciemnobordową korą z czerwonymi elementami; występuje tylko w biomie szkarłatnego lasu w Netherze;
- spaczony – wyglądem podobny do szkarłatnego trzonu – z tą różnicą, że dodatkowe detale mają kolor ciemnoturkusowy; blok znaleźć można tylko na obszarze spaczonego lasu w Netherze.
Wartości danych
ID
| Nazwa | ID słowne | ID numeryczne (tylko BE) |
|---|---|---|
| Dębowy pień | oak_log
|
17
|
| Świerkowy pień | spruce_log
|
824
|
| Brzozowy pień | birch_log
|
825
|
| Tropikalny pień | jungle_log
|
826
|
| Akacjowy pień | acacia_log
|
162
|
| Ciemnodębowy pień | dark_oak_log
|
827
|
| Namorzynowy pień | mangrove_log
|
739
|
| Wiśniowy pień | cherry_log
|
791
|
| Bladodębowy pień | pale_oak_log
|
1250
|
| Szkarłatny trzon | crimston_stem
|
480
|
| Spaczony trzon | warped_stem
|
481
|
| Ociosany dębowy pień | stripped_oak_log
|
265
|
| Ociosany świerkowy pień | stripped_spruce_log
|
260
|
| Ociosany brzozowy pień | stripped_birch_log
|
261
|
| Ociosany tropikalny pień | stripped_jungle_log
|
262
|
| Ociosany akacjowy pień | stripped_acacia_log
|
263
|
| Ociosany ciemnodębowy pień | stripped_dark_oak_log
|
264
|
| Ociosany namorzynowy pień | stripped_mangrove_log
|
740
|
| Ociosany wiśniowy pień | stripped_cherry_log
|
790
|
| Ociosany bladodębowy pień | stripped_pale_oak_log
|
1249
|
| Ociosany szkarłatny trzon | stripped_crimston_stem
|
495
|
| Ociosany spaczony trzon | stripped_warped_stem
|
496
|
Stany bloku
W Java Edition:
| Nazwa | Dozwolone wartości | Opis |
|---|---|---|
axis
|
x
|
Pień jest zorientowany w osi wschód-zachód. |
y – domyślna wartość
|
Pień jest zorientowany pionowo. | |
z
|
Pień jest zorientowany w osi północ-południe. |
| Nazwa | Dozwolone wartości | Opis |
|---|---|---|
pillar_axis
|
x
|
Pień jest zorientowany w osi wschód-zachód. |
y – domyślna wartość
|
Pień jest zorientowany pionowo. | |
z
|
Pień jest zorientowany w osi północ-południe. |
Historia
| Classic | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.0.14a | |||||
| 0.0.15a | Nieznacznie zmieniono teksturę dębowego pnia. | ||||
| 0.0.24 | Zniszczenie pnia daje od 3 do 5 desek. | ||||
| Indev | |||||
| 23 lutego 2010 | Zniszczenie pnia daje teraz blok pnia, zamiast desek. | ||||
| Alpha | |||||
| v1.2.0 | Pień niszczy się, kiedy więcej niż jedna jego strona płonie. Jeśli pali się tylko jedna strona, pień nie zniknie. Był to błąd, lecz przydał się do robienia kominków. | ||||
| Beta | |||||
| 1.2 | |||||
| 1.4 | Pnie oraz deski niszczą się, jeśli którakolwiek z ich stron pali się. | ||||
| 1.5 | Wraz z dodaniem sadzonek różne rodzaje drewna stały się surowcami odnawialnymi. | ||||
| Dodano osiągnięcie „Zdobycie drewna”. | |||||
| Pełna wersja | |||||
| 1.2.1 | 12w03a | ||||
| 1.2.4 | Różne rodzaje pni mogą być przerabiane na różne rodzaje desek. | ||||
| 1.3.1 | 12w30d | Bloki pni mogą być obrócone we wszystkich kierunkach, jak tłoki. | |||
| 1.4.2 | 12w38a | Dodano nowe dźwięki różnych interakcji z pniami. | |||
| Kierunek położenia pnia działa teraz na zasadzie podobnej do dźwigni. | |||||
| 1.6.1 | 13w24a | Każdy blok pnia ma swoją własną teksturę wierzchu i spodu. | |||
| 1.7.2 | 13w43a | ||||
| 1.7-pre | |||||
| W bonusowych skrzyniach można znaleźć akacjowy pień. | |||||
| 1.9 | 15w43a | Pnie znajdowane w bonusowych skrzyniach mogą być dowolnego rodzaju. | |||
| 15w44a | Bonusowe skrzynie zawierają mniej pni. | ||||
| 1.11 | 16w39a | Dębowe i ciemnodębowe pnie generują się w leśnych dworach. | |||
| 1.13 | 17w47a | Zmieniono nazwę drewna na Pień. | |||
Poszczególne rodzaje bloków pni oraz stan bloku axis=none rozbito na osobne ID słowne. | |||||
| Zlikwidowano ID numeryczne pni, które wynosiły 17 i 162. | |||||
| 17w47b | Z czterech bloków pnia tego samego rodzaju można wytworzyć trzy bloki kory. | ||||
| 18w07a | Plik:Ociosany dębowy pień przed TU.png Plik:Ociosany świerkowy pień przed TU.png Plik:Ociosany brzozowy pień przed TU.png | ||||
| 18w11a | Dębowy, świerkowy lub ciemnodębowy pień może się wygenerować we wrakach statków. | ||||
| 1.13-pre1 | Plik:Ociosany tropikalny pień przed TU.png Zmieniono teksturę obwodu tropikalnego ociosanego pnia. | ||||
| 1.14 | 18w43a | ||||
| 18w47a | |||||
| 18w47b | |||||
| 18w50a | Pnie i ociosane pnie mogą być wykorzystane do wytworzenia wędzarki. | ||||
| 19w02a | Pień oraz ociosany pień może służyć do wytwarzania ogniska. | ||||
| 1.16 | 20w06a | ||||
| 20w09a | Zmieniono górne tekstury szkarłatnego i spaczonego ociosanego trzonu z | ||||
| 1.19 | 22w11a | Dodano zwykłe i ociosane namorzynowe pnie. | |||
| 1.19.4 | 23w07a | Dodano zwykłe i ociosane wiśniowe pnie.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”] | |||
| 1.20 | 23w12a | Zwykłe i ociosane wiśniowe pnie są dostępne bez potrzeby włączania eksperymentalnej funkcji „Update 1.20”. | |||
| 1.20.2 | 23w31a | Wędrowni handlarze mają szansę na sprzedawanie pni.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Villager Trade Rebalance”] | |||
| 1.21.2 | 24w40a | Dodano zwykłe i ociosane bladodębowe pnie.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Winter Drop”] | |||
| 1.21.4 | 24w44a | Od teraz bladodębowe pnie są dostępne bez użycia eksperymentalnej paczki Winter Drop. | |||
| Pocket Edition Alpha | |||||
| 0.1.0 | |||||
| 0.3.0 | Pnie mogą być zebrane. | ||||
| 0.8.0 | build 2 | Bloki pni mogą być obrócone we wszystkich kierunkach. | |||
| 0.9.0 | build 1 | ||||
| Tropikalny pień jest możliwy do zdobycia w trybie przetrwania. | |||||
| Dębowy pień generuje się w równinnych i sawannowych wioskach. | |||||
| 0.14.0 | build 1 | Świerkowy pień generuje się w chatkach wiedźmy. | |||
| 0.15.0 | build 1 | Sawannowe wioski generują się z akacjowymi pniami zamiast dębowych. | |||
| Świerkowy pień generuje się w tajgowych i tundrowych wioskach. | |||||
| Pełna wersja Pocket Edition | |||||
| 1.1.0 | alpha 1.1.0.0 | Dębowy i ciemnodębowy pień generuje się w leśnych dworach. | |||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.2.0 | beta 1.2.0.2 | Pnie mogą być znalezione w bonusowych skrzyniach. | |||
| 1.4.0 | beta 1.2.13.8 | Plik:Ociosany dębowy pień przed TU.png Plik:Ociosany świerkowy pień przed TU.png Plik:Ociosany brzozowy pień przed TU.png Plik:Ociosany tropikalny pień przed TU.png Plik:Ociosany akacjowy pień przed TU.png Plik:Ociosany ciemnodębowy pień przed TU.png Dodano ociosane pnie jako część rozgrywki eksperymentalnej. | |||
| beta 1.2.14.2 | W pełni wdrożono ociosane pnie. | ||||
| Dębowe, świerkowe i ociosane ciemnodębowe pnie mogą się generować we wrakach statków jako ekskluzywny element rozgrywki. | |||||
| beta 1.2.20.1 | Zmieniono teksturę obwodu ociosanego tropikalnego pnia. | ||||
| 1.10.0 | beta 1.10.0.3 | ||||
| Drewno i ociosane drewno zostało przemianowane na Pień i Ociosany pień. | |||||
| Ociosane świerkowe, dębowe i akacjowe pnie generują się w nowych wioskach. | |||||
| Ciemnodębowy pień generuje się w posterunkach złosadniczych jako budulec wież obserwacyjnych i klatek, a także w stosach na ziemi i w skrzyniach w środku wież. | |||||
| Pnie służą do wytwarzania drewna, wędzarki i ogniska. | |||||
| 1.11.0 | beta 1.11.0.1 | Świerkowe pnie mogą być znalezione w skrzyniach w domach w tajgowych i ośnieżonych tajgowych wioskach. | |||
| 1.16.0 | beta 1.16.0.51 | ||||
| 1.19.0 | Preview 1.19.0.21 | Dodano zwykłe i ociosane namorzynowe pnie. | |||
| 1.19.80 | Preview 1.19.80.20 | Dodano zwykłe i ociosane wiśniowe pnie.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”] | |||
ID log i log2 zostały rozdzielone na poszczególne bloki. | |||||
| 1.21.50 | Preview 1.21.50.20 | Dodano zwykłe i ociosane bladodębowe pnie. | |||
| Pi Edition | |||||
| 0.1.0 | |||||
| Console Edition | |||||
| TU1 | CU1 | 1.0 | Patch 1 | ||
| TU9 | Z różnych rodzajów pni można wytwarzać deski różnych rodzajów. | ||||
| TU12 | Plik:Tropikalny pień przed Texture Update Dodano tropikalny pień. | ||||
| TU14 | 1.04 | Wszystkie rodzaje pni można obrócić. Podobnie jak w przypadku tłoków, ustawiają się osią pnia w stronę gracza. | |||
| Do tej aktualizacji w edycji na PlayStation 3 pień ze specjalnymi wartościami danych wyglądał, trzymany oraz w ekwipunku, tak samo jak w Java Edition, jednak położone wyglądało zupełnie inaczej. | |||||
| TU19 | CU7 | 1.12 | Zaktualizowano tekstury brzozowego i tropikalnego pnia. | ||
| TU27 | CU15 | 1.18 | |||
| TU31 | CU19 | 1.22 | Patch 3 | Akacjowy i ciemnodębowy pień jest możliwy do zdobycia na trybie przetrwania. | |
| TU69 | CU57 | 1.76 | Patch 38 | Plik:Ociosany dębowy pień przed TU.png Plik:Ociosany świerkowy pień przed TU.png Plik:Ociosany brzozowy pień przed TU.png Plik:Ociosany tropikalny pień przed TU.png Plik:Ociosany akacjowy pień przed TU.png Plik:Ociosany ciemnodębowy pień przed TU.png Dodano ociosane pnie drewna. | |
| PlayStation 4 Edition | |||||
| 1.90 | |||||
| Przemianowano drewno i ociosane drewno na Pień i Ociosany pień. | |||||
| New Nintendo 3DS Edition | |||||
| 0.1.0 | |||||
Galeria
-
Odwrócone bloki drewna
-
Wygląd ociosanych bloków drewna od aktualizacji 1.13 do 1.18.2
-
Wygląd ociosanych bloków kory od aktualizacji 1.13 do 1.18.2

