Polecenia/gamerule: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| [wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
d actually. |
36/64 |
||
| Linia 118: | Linia 118: | ||
| <tt>doWardenSpawning</tt> | | <tt>doWardenSpawning</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza odradzanie się [[Nadzorca|nadzorców]]. | | Włącza lub wyłącza odradzanie się [[Nadzorca|nadzorców]]. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Java | |||
|- | |||
| <tt>drowningDamage</tt> | |||
| Włącza lub wyłącza [[obrażenia]] u graczy od topienia się. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | |||
|- | |||
| <tt>enderPearlsVanishOnDeath</tt> | |||
| Jeśli <code>true</code>, wszystkie [[Enderperła|enderperły]] rzucone przez danego gracza znikają w momencie jego śmierci (o ile [[chunk]], w którym się znajdują, jest załadowany). Jeśli <code>false</code>, śmierć gracza nie wpływa na rzucone enderperły. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Java | |||
|- | |||
| <tt>fallDamage</tt> | |||
| Włącza lub wyłącza [[obrażenia]] u graczy od upadku. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | |||
|- | |||
| <tt>fireDamage</tt> | |||
| Włącza lub wyłącza obrażenia u graczy od [[Ogień|ognia]], [[Lawa|lawy]], [[Ognisko|ognisk]] i [[Blok magmy|bloków magmy]]. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | |||
|- | |||
| <tt>forgiveDeadPlayers</tt> | |||
| Jeśli <code>true</code>, wszystkie rozzłoszczone neutralne [[moby]] w pobliżu gracza przechodzą z powrotem w stan neutralny, gdy gracz umiera. Jeśli <code>false</code>, śmierć gracza nie wpływa na zachowanie neutralnych mobów. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Java | |||
|- | |||
| <tt>freezeDamage</tt> | |||
| Włącza lub wyłącza obrażenia u graczy od zamarzania w [[Sypki śnieg|sypkim śniegu]]. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | |||
|- | |||
| <tt>functionCommandLimit</tt> | |||
| Maksymalna liczba komend, którą może wykonać jedno polecenie {{cmd|function}}. | |||
| Od 0 do 2147483647; domyślnie 10000 | |||
| Tylko Bedrock | |||
|- | |||
| <tt>globalSoundEvents</tt> | |||
| Jeśli <code>true</code>, dźwięk przywoływania [[wither]]a, dźwięk umierającego [[Smok Endu|smoka Endu]] i dźwięk otwieranego [[Portal Endu|portalu Endu]] są słyszalne dla wszystkich graczy na danym świecie. Jeśli <code>false</code>, dźwięki te są słyszalne tylko w pewnym promieniu, tak jak każde inne dźwięki. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | | <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | ||
| Tylko Java | | Tylko Java | ||
| Linia 132: | Linia 172: | ||
|- | |- | ||
| <tt>mobGriefing</tt> | | <tt>mobGriefing</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza niszczenie bloków przez moby, w tym m.in. [[creeper]]y, [[ghast]]y, [[enderman]]y, [[wither]]y, [[Smok Endu|smoki Endu]]. Działa również w mniej oczywistych sytuacjach: jeśli ta reguła jest wyłączona, [[owca|owce]] nie jedzą trawy, | | Włącza lub wyłącza niszczenie bloków przez moby, w tym m.in. [[creeper]]y, [[ghast]]y, [[enderman]]y, [[wither]]y, [[Smok Endu|smoki Endu]]. Działa również w mniej oczywistych sytuacjach: jeśli ta reguła jest wyłączona, [[owca|owce]] nie jedzą trawy, [[zombie]] nie wyłamują drzwi, i w ogólności, żaden mob nie jest w stanie wpłynąć na żaden blok.<ref>Jedynym wyjątkiem są [[osadnik|osadnicy]], którzy zachowują umiejętność otwierania drzwi.</ref> | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | | <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | ||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
Wersja z 12:09, 22 mar 2025
| Artykuł w budowie! Trwa budowa strony Polecenia/gamerule.
Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.
|
Polecenie /gamerule pozwala na zmianę zasad gry. Zasady te można również zmienić podczas tworzenia świata, w zakładce "Więcej" ⭢ "Zasady gry".
Lista zasad gry
| Zasada gry | Działanie | Wartości | Dostępność (Java, Bedrock, obie wersje) |
|---|---|---|---|
| announceAdvancements | Włącza lub wyłącza wiadomości na czacie o zdobywaniu postępów przez graczy. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| blockExplosionDropDecay | Jeśli false, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez eksplozję bloku (łóżka lub kotwicy odrodzenia). Jeśli true, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji.
|
true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| commandBlocksEnabled | Włącza lub wyłącza dostępność bloków poleceń. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Bedrock |
| commandBlockOutput | Włącza lub wyłącza tekstową informację wyświetlaną przez blok poleceń. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| commandModificationBlockLimit | Maksymalna liczba bloków, którą można zmienić jednym poleceniem (dotyczy /clone, /fill i /fillbiome).
|
Od 0 do 2147483647; domyślnie 32768 | Tylko Java |
| disableElytraMovementCheck | Włącza lub wyłącza sprawdzanie prędkości gracza przez serwer, kiedy ten ma na sobie elytry. Gra domyślnie sprawdza prędkość gracza, by upewnić się, że nie stosuje on zmodyfikowanej wersji gry (tzw. cheatów), ale może generować fałszywe alarmy, jeśli serwer działa powoli. | true lub false; domyślnie false
|
Tylko Java |
| disablePlayerMovementCheck | Całkowicie włącza lub wyłącza sprawdzanie prędkości gracza przez serwer. | true lub false; domyślnie false
|
Tylko Java |
| disableRaids | Włącza lub wyłącza występowanie najazdów. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| doDaylightCycle | Włącza lub wyłącza poruszanie się słońca i księżyca, co umożliwia tworzenie wiecznego dnia lub nocy. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doEntityDrops | Włącza lub wyłącza wyrzucanie łupów przez byty niebędące mobami (a więc np. czy łódka upuści samą siebie po jej "zabiciu"). | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doFireTick | Włącza lub wyłącza rozprzestrzenianie się ognia. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doImmediateRespawn | Włącza lub wyłącza natychmiastowe odradzanie się graczy po śmierci (bez pokazywania komunikatu "Nie żyjesz!"). | true lub false; domyślnie false
|
Obie wersje |
| doInsomnia | Włącza lub wyłącza odradzanie się fantomów. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doLimitedCrafting | Jeśli true, gracz może wytwarzać bloki i przedmioty używając tylko tych receptur, które odblokował. Jeśli false, gracz zawsze może wytwarzać dowolne bloki i przedmioty, niezależnie od tego, czy odblokował daną recepturę.
|
true lub false; domyślnie false
|
Obie wersje |
| doMobLoot | Włącza lub wyłącza wyrzucanie łupów przez moby. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doMobSpawning | Włącza lub wyłącza samoczynne odradzanie się mobów. Dotyczy większości sposobów naturalnego odradzania mobów, ale nie dotyczy przyzywaczy, jaj przyzywających, oraz niektórych mechanik gry, które odradzają moby (np. wywoływania najazdów czy osadników tworzących żelazne golemy). | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doPatrolSpawning | Włącza lub wyłącza odradzanie się patroli złosadniczych. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| doTileDrops | Włącza lub wyłącza wypadanie przedmiotów z wydobytych bloków. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doTraderSpawning | Włącza lub wyłącza odradzanie się wędrownych handlarzy. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| doVinesSpread | Włącza lub wyłącza rozrost pnączy. Nie wpływa na inne, podobne bloki (płaczące pnącza, spaczone pnącza, jaskiniowe pnącza) | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| doWeatherCycle | Włącza lub wyłącza zmienność pogody. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doWardenSpawning | Włącza lub wyłącza odradzanie się nadzorców. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| drowningDamage | Włącza lub wyłącza obrażenia u graczy od topienia się. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| enderPearlsVanishOnDeath | Jeśli true, wszystkie enderperły rzucone przez danego gracza znikają w momencie jego śmierci (o ile chunk, w którym się znajdują, jest załadowany). Jeśli false, śmierć gracza nie wpływa na rzucone enderperły.
|
true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| fallDamage | Włącza lub wyłącza obrażenia u graczy od upadku. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| fireDamage | Włącza lub wyłącza obrażenia u graczy od ognia, lawy, ognisk i bloków magmy. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| forgiveDeadPlayers | Jeśli true, wszystkie rozzłoszczone neutralne moby w pobliżu gracza przechodzą z powrotem w stan neutralny, gdy gracz umiera. Jeśli false, śmierć gracza nie wpływa na zachowanie neutralnych mobów.
|
true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| freezeDamage | Włącza lub wyłącza obrażenia u graczy od zamarzania w sypkim śniegu. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| functionCommandLimit | Maksymalna liczba komend, którą może wykonać jedno polecenie /function.
|
Od 0 do 2147483647; domyślnie 10000 | Tylko Bedrock |
| globalSoundEvents | Jeśli true, dźwięk przywoływania withera, dźwięk umierającego smoka Endu i dźwięk otwieranego portalu Endu są słyszalne dla wszystkich graczy na danym świecie. Jeśli false, dźwięki te są słyszalne tylko w pewnym promieniu, tak jak każde inne dźwięki.
|
true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| keepInventory | Włącza lub wyłącza zatrzymywanie ekwipunku po śmierci. | true lub false; domyślnie false
|
Obie wersje |
| mobExplosionDropDecay | Jeśli false, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez eksplozję moba (creepera, withera). Jeśli true, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji.
|
true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| mobGriefing | Włącza lub wyłącza niszczenie bloków przez moby, w tym m.in. creepery, ghasty, endermany, withery, smoki Endu. Działa również w mniej oczywistych sytuacjach: jeśli ta reguła jest wyłączona, owce nie jedzą trawy, zombie nie wyłamują drzwi, i w ogólności, żaden mob nie jest w stanie wpłynąć na żaden blok.[1] | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| naturalRegeneration | Włącza lub wyłącza naturalną regenerację życia. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| showDeathMessages | Włącza lub wyłącza pokazywanie wiadomości o śmierci. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| tntExplosionDropDecay | Jeśli false, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez eksplozję TNT. Jeśli true, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji.
|
true lub false; domyślnie false
|
Obie wersje |