Historia wersji Bedrock Edition: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Dane niezebrane w tabelę i zbyt mało dokładne.
Utworzenie podstawy pod artykuł. Daty wydania wszystkich oficjalnych wersji umieszczone, wszystkie wersje oficjalne i nieoficjalne wymienione, opisano nowości i zmiany w wersji 1.2.0.
Linia 1: Linia 1:
{{Historia wersji nav}}{{About|historii wersji dla [[Bedrock Edition]]|historii wersji w [[Java Edition]]|Historia wersji#Pełna wersja|historii wersji konsolowych|Historia wersji/Konsola}}{{msgbox
| bgcol = #bbbbdd
| title = Artykuł „{{PAGENAME}}” jest w trakcie tłumaczenia.
| image = Książka z piórem.png
| text = Możesz pomóc <span class="plainlinks"> [http://pl.minecraftwiki.net{{localurl:{{NAMESPACE}}:{{PAGENAME}}| action=edit}} tłumacząc go]</span>.
| width = 350px
}}Ta strona przedstawia historię wersji edycji [[Bedrock Edition]] gry ''[[Minecraft]]''. Najstarszą oficjalną wersją tej edycji jest wersja 1.2.0, wydana dnia 18 listopada 2016 r. w ramach aktualizacji ''Better Together''. Połączono w niej dotychczas oddzielne edycje gry:


* [[Pocket Edition]] dla wszystkich platform mobilnych,
* [[Windows 10 Edition]],
* [[Xbox One Edition]],
* [[Gear VR Edition]],
* [[Fire TV Edition]].
Ponadto, dnia 21 czerwca 2018 do [[Bedrock Edition]] dołączono [[Nintendo Switch Edition]].
Najnowsza oficjalna wersja gry w [[Bedrock Edition]] to 1.11.4.
== Format wersji ==
Numeracja oficjalnych wersje gry w [[Bedrock Edition]] oparta jest na formacie <code>1.''x''.''y''</code>, gdzie ''<code>x</code>'' oznacza numer aktualizacji głównej, a ''<code>y</code>'' - numer aktualizacji dodatkowej.
Deweloperskie wersje gry (bety) zapisywane są w postaci <code>beta 1.''x''.''y''.''z''</code>. Litera <code>z</code> oznacza numer porządkowy bety.
== Historia wersji ==
Poniższe treści przedstawiają historię poszczególnych oficjalnych i nieoficjalnych wersji gry w [[Bedrock Edition]] od najnowszej do najstarszej.
=== 1.13 (tylko nieoficjalne wersje) ===
1.13.0 jest przyszłą aktualizacją dla [[Bedrock Edition]] bez zapowiedzianej daty wydania.
==== beta 1.13.0.1 ====
<u>Nowości:</u>
* [[Lis|Lisy]] (zwykłe i polarne)
* [[Koordynaty]] w komendach mogą być wklejone z użyciem klawisza {{Key|Tab}}.
* Komponent <code>PersistComponent</code> dla przejrzystości [[Moby|mobów]]
* Szybka rozgrywka dla światów z funkcjonalnością [[Education Edition]]
* Poradnik dotyczący funkcjonalności [[Education Edition]] w sekcji ''Jak grać''
<u>Zmiany:</u>
* [[Blok struktur]]
** Jest funkcjonalny
** Opcje ''Zapisz'' oraz ''Załaduj'' dostępne tylko w rozgrywce eksperymentalnej
* Usunięcie wyskakującego okna ''Czy chcesz wyjść z [[Minecraft|Minecrafta]]?'' dla platformy iOS
* Nowe opcje czatu dla ulepszenia dostępności
* Nieznaczna zmiana barwy tła interfejsów
=== 1.12 (tylko nieoficjalne wersje) ===
1.13.0 jest nadchodzącą aktualizacją dla [[Bedrock Edition]] bez zapowiedzianej daty wydania.
Wniesie do gry więcej [[Komendy|komend]] oraz elementów z nimi powiązanych, a także rozszerzy możliwość tworzenia [[Modyfikacje|modyfikacji]] oraz map w [[Tryb przygody|trybie przygodowym]].
==== beta 1.12.0.14 ====
==== beta 1.12.0.13 ====
==== beta 1.12.0.12 ====
==== beta 1.12.0.11 ====
==== beta 1.12.0.10 ====
==== beta 1.12.0.9 ====
==== beta 1.12.0.6 ====
==== beta 1.12.0.4 ====
==== beta 1.12.0.3 ====
==== beta 1.12.0.2 ====
=== 1.11 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.11 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="9" scope="col" |Data wydania
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
! scope="col" |Nintendo Switch
|-
|1.11.4
|23.05.2019
|23.05.2019
|23.05.2019
|23.05.2019
|23.05.2019
|23.05.2019
|23.05.2019
|23.05.2019
|23.05.2019
|-
|1.11.3
|17.05.2019
|17.05.2019
|17.05.2019
|17.05.2019
|17.05.2019
|17.05.2019
|17.05.2019
|17.05.2019
|—
|-
|1.11.2
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|2.05.2019
|—
|-
|1.11.1
|26.04.2019
|26.04.2019
|26.04.2019
|26.04.2019
|26.04.2019
|26.04.2019
|26.04.2019
|26.04.2019
|'''2.05'''.2019
|-
|'''1.11.0'''
|23.04.2019
|23.04.2019
|23.04.2019
|23.04.2019
|23.04.2019
|23.04.2019
|23.04.2019
|23.04.2019
|23.04.2019
|}
Wersja '''1.11.0''' wnosi do gry niektóre brakujące elementy rozgrywki wprowadzone w ramach serii aktualizacji o motywie ''[[Village and Pillage]]''.
==== beta 1.11.0.10 ====
==== beta 1.11.0.9 ====
==== beta 1.11.0.8 ====
==== beta 1.11.0.7 ====
==== beta 1.11.0.5 ====
==== beta 1.11.0.4 ====
==== beta 1.11.0.3 ====
==== beta 1.11.0.1 ====
=== 1.10 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.10 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="10" scope="col" |Data wydania
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
! scope="col" |Nintendo Switch
|-
|1.10.1
|—
|—
|—
|27.03.2019
|—
|—
|—
|—
|—
|-
|'''1.10.0'''
|19.03.2019
|19.03.2019
|19.03.2019
|19.03.2019
|19.03.2019
|19.03.2019
|19.03.2019
|19.03.2019
|19.03.2019
|}
Wersja '''1.10.0''' wnosi do gry niektóre brakujące elementy rozgrywki wprowadzone w ramach serii aktualizacji o motywie ''[[Village and Pillage]]''.
==== beta 1.10.0.4 ====
==== beta 1.10.0.3 ====
=== 1.9 ===
==== Oficjalne wersje ====
Wersja '''1.9.0''' jest jedyną oficjalną wersją dla tej serii aktualizacji. Została wydana '''5 lutego 2019''' we wszystkich platformach.
Wnosi m.in. aktualizację budynków w [[Wioski|wioskach]] - są to pierwsze elementy rozgrywki w [[Bedrock Edition]] wprowadzone w ramach serii aktualizacji o motywie ''[[Village and Pillage]]''.
==== beta 1.9.0.5 ====
==== beta 1.9.0.3 ====
==== beta 1.9.0.2 ====
==== beta 1.9.0.0 ====
=== 1.8 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.8 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="10" scope="col" |Data wydania
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
! scope="col" |Nintendo Switch
|-
|1.8.1
|8.01.2019
|8.01.2019
|8.01.2019
|8.01.2019
|8.01.2019
|8.01.2019
|8.01.2019
|8.01.2019
|'''17.12.2018'''
|-
|'''1.8.0'''
|11.12.2018
|11.12.2018
|11.12.2018
|11.12.2018
|11.12.2018
|11.12.2018
|11.12.2018
|11.12.2018
|11.12.2018
|}
==== beta 1.8.0.14 ====
==== beta 1.8.0.13 ====
==== beta 1.8.0.11 ====
==== beta 1.8.0.10 ====
==== beta 1.8.0.8 ====
=== 1.7 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.7 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="10" scope="col" |Data wydania
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
! scope="col" |Nintendo Switch
|-
|1.7.1
|—
|—
|—
|7.11.2018
|—
|—
|—
|7.11.2018
|—
|-
|'''1.7.0'''
|16.10.2018
|15.10.2018
|16.10.2018
|16.10.2018
|16.10.2018
|16.10.2018
|16.10.2018
|16.10.2018
|16.10.2018
|}
==== beta 1.7.0.7 ====
==== beta 1.7.0.5 ====
==== beta 1.7.0.3 ====
==== beta 1.7.0.2 ====
=== 1.6 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.6 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="10" scope="col" |Release date
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
! scope="col" |Nintendo Switch
|-
|1.6.2
|—
|1.10.2018
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|-
|1.6.1
|17.09.2018
|17.09.2018
|17.09.2018
|17.09.2018
|17.09.2018
|17.09.2018
|17.09.2018
|17.09.2018
|17.09.2018
|-
|'''1.6.0'''
|28.08.2018
|28.08.2018
|28.08.2018
|28.08.2018
|28.08.2018
|28.08.2018
|28.08.2018
|28.08.2018
|28.08.2018
|}
==== beta 1.6.0.30 ====
==== beta 1.6.0.8 ====
==== beta 1.6.0.6 ====
==== beta 1.6.0.5 ====
==== beta 1.6.0.1 ====
=== 1.5 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.5 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="10" scope="col" |Release date
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
! scope="col" |Nintendo Switch
|-
|1.5.3
|7.08.2018
|7.08.2018
|7.08.2018
|7.08.2018
|7.08.2018
|7.08.2018
|7.08.2018
|7.08.2018
|7.08.2018
|-
|1.5.2
|24.07.2018
|24.07.2018
|2'''5'''.07.2018
|24.07.2018
|24.07.2018
|24.07.2018
|2'''5'''.07.2018
|24.07.2018
|—
|-
|1.5.1
|20.07.2018
|20.07.2018
|20.07.2018
|20.07.2018
|20.07.2018
|20.07.2018
|20.07.2018
|20.07.2018
|19.07.2018
|-
|'''1.5.0'''
|10.07.2018
|10.07.2018
|10.07.2018
|10.07.2018
|10.07.2018
|10.07.2018
|10.07.2018
|10.07.2018
|10.07.2018
|}
Wersja 1.5.0 jest drugą fazą ''[[Update Aquatic|Aktualizacji Wodnej]]'' dla [[Bedrock Edition]].
==== beta 1.5.0.10 ====
==== beta 1.5.0.7 ====
==== beta 1.5.0.4 ====
==== beta 1.5.0.1 ====
==== beta 1.5.0.0 ====
=== 1.4 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.4 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="10" scope="col" |Data wydania
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
! scope="col" |Nintendo Switch
|-
|1.4.4
|7.06.2018
|—
|7.06.2018
|—
|—
|—
|7.06.2018
|—
|—
|-
|1.4.3
|—
|5.06.2018
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|-
|1.4.2
|23.05.2018
|23.05.2018
|23.05.2018
|23.05.2018
|23.05.2018
|23.05.2018
|23.05.2018
|23.05.2018
|—
|-
|1.4.1
|17.05.2018
|—
|17.05.2018
|—
|—
|—
|17.05.2018
|—
|21.06.2018
|-
|'''1.4.0'''
|16.05.2018
|16.05.2018
|16.05.2018
|16.05.2018
|16.05.2018
|16.05.2018
|16.05.2018
|16.05.2018
|—
|}
Wersja 1.4.0 (1.4.1 dla konsoli [[Nintendo Switch Edition|Nintendo Switch]]) jest pierwszą fazą ''[[Update Aquatic|Aktualizacji Wodnej]]'' dla [[Bedrock Edition]].
==== beta 1.2.20.2 ====
==== beta 1.2.20.1 ====
==== beta 1.2.14.3 ====
==== beta 1.2.14.2 ====
==== beta 1.2.13.12 ====
==== beta 1.2.13.11 ====
==== beta 1.2.13.10 ====
==== beta 1.2.13.8 ====
=== 1.2 ===
==== Oficjalne wersje ====
{| class="wikitable" data-description="1.2 version history" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" |Wersja
! colspan="10" scope="col" |Release date
|-
! scope="col" |Android
! scope="col" |iOS
! scope="col" |Fire OS
! scope="col" |Windows 10
! scope="col" |Windows 10 Mobile
! scope="col" |Gear VR
! scope="col" |Fire TV
! scope="col" |Xbox One
|-
|1.2.16 (1.2.13.60)
|20.04.2018
|20.04.2018
|20.04.2018
|20.04.2018
|20.04.2018
|20.04.2018
|20.04.2018
|20.04.2018
|-
|1.2.15
|—
|12.04.2018
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|-
|1.2.14
|—
|4.04.2018
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|-
|1.2.13
|3.04.2018
|3.04.2018
|3.04.2018
|3.04.2018
|3.04.2018
|3.04.2018
|3.04.2018
|3.04.2018
|-
|1.2.11
|'''9'''.03.2018
|'''9'''.03.2018
|8.03.2018
|8.03.2018
|8.03.2018
|8.03.2018
|8.03.2018
|8.03.2018
|-
|1.2.10
|7.02.2018
|7.02.2018
|7.02.2018
|7.02.2018
|7.02.2018
|7.02.2018
|7.02.2018
|7.02.2018
|-
|1.2.9
|16.01.2018
|16.01.2018
|16.01.2018
|16.01.2018
|16.01.2018
|16.01.2018
|16.01.2018
|16.01.2018
|-
|1.2.8
|1'''8'''.12.2017
|1'''8'''.12.2017
|1'''9'''.12.2017
|1'''9'''.12.2017
|1'''9'''.12.2017
|1'''8'''.12.2017
|1'''9'''.12.2017
|1'''9'''.12.2017
|-
|1.2.7
|14.12.2017
|14.12.2017
|14.12.2017
|14.12.2017
|14.12.2017
|14.12.2017
|14.12.2017
|14.12.2017
|-
|1.2.6.1
|7.12.2017
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|—
|-
|1.2.6
|6.12.2017
|6.12.2017
|6.12.2017
|6.12.2017
|6.12.2017
|6.12.2017
|6.12.2017
|6.12.2017
|-
|1.2.5
|21.11.2017
|21.11.2017
|21.11.2017
|21.11.2017
|21.11.2017
|21.11.2017
|21.11.2017
|21.11.2017
|-
|1.2.3
|18.10.2017
|18.10.2017
|18.10.2017
|18.10.2017
|18.10.2017
|18.10.2017
|18.10.2017
|18.10.2017
|-
|1.2.2
|4.10.2017
|4.10.2017
|4.10.2017
|4.10.2017
|4.10.2017
|4.10.2017
|4.10.2017
|4.10.2017
|-
|1.2.1
|26.09.2017
|26.09.2017
|26.09.2017
|26.09.2017
|2'''8'''.09.2017
|26.09.2017
|26.09.2017
|26.09.2017
|-
|'''1.2.0'''
|20.09.2017
|20.09.2017
|20.09.2017
|20.09.2017
|20.09.2017
|20.09.2017
|20.09.2017
|20.09.2017
|}
Wersję 1.2.0 wydano w ramach aktualizacji ''<u>Better Together</u>'' (''Razem raźniej'') - jednej z najważniejszych aktualizacji w historii ''[[Minecraft|Minecrafta]]''. Doprowadziła ona do rozszerzenia pojęcia ''dzielenia rozgrywki między platformami'', gdyż umożliwiła prowadzenie rozgrywki wieloosobowej w jednym serwerze naraz przez graczy grających na komputerze, urządzeniach mobilnych oraz na klasycznych konsolach.
<u>Nowości:</u>
* [[Sztandar|Sztandary]]
* [[Szafa grająca]]
* [[Twarda ziemia]]
* [[Blok struktur]] (tylko w Windows 10, ekskluzywne dla wersji 1.2.0)
* [[Stojak na zbroję]]
* [[Książka z piórem]]
* [[Gwiazdka pirotechniczna]]
* [[Fajerwerk|Fajerwerki]]
* [[Płyta muzyczna|Płyty muzyczne]]
* [[Papuga|Papugi]]
* [[Jajo przyzywające|Jaja przyzywające]] [[Papuga|papugi]] i [[Osadnik zombie|osadnika zombie]]
* [[Wąwóz|Wąwozy]]
* Trzymanie [[Przedmioty|przedmiotów]] w obu rękach
* [[Książka receptur]]
* Nowe ustawienia preferencji świata
** Mapa początkowa
** [[Skrzynia bonusowa]]
** Zaufaj [[Gracz|graczom]]
* Nowe ustawienia preferencji zasad gry
** Eksplozje [[TNT]]
** Naturalna regeneracja
* Zezwolenia [[Gracz|graczy]]
* Wewnętrzne opcje hosta serwera
* Dzielenie ekranu
* Wewnętrzna strona pomocy
* Ekran ''Jak grać''/''Tutorial''
* Cenzura wulgarnego słownictwa w wielu językach
* Podwodne [[cząsteczki]]
* Komenda <code>/tickingarea</code>
* Selektor <code>@s</code>
<u>Zmiany:</u>
* [[Lód]] jest przezroczysty
* [[Barwione szkło]] i [[Barwiona szyba|szyby]] są możliwe do zdobycia i mają własną teksturę
* Kolor wiązki światła z [[Magiczna latarnia|magicznej latarni]] zmienia się po przejściu przez [[barwione szkło]]
* [[Sztandar|Sztandary]] generują się w [[Miasto Endu|miastach Endu]]
* [[Detektor]] może wykryć więcej zmian [[Bloki|bloków]] i ich stanów
* Pojedyncze kawałki [[Szyba|szyby]], [[Barwiona szyba|barwionej szyby]] i [[Kraty|krat]] przyjmują kształt słupka
* Może się wyświetlić wiadomość ''Nie możesz teraz odpoczywać, łóżko jest zbyt daleko''
* [[Łóżko|Łóżka]] nie mogą być zabarwione na ten sam kolor co ich obecny
* Dolna strona [[Piaskowcowa płyta|piaskowcowej płyty]] ma pękniętą teksturę
* [[Grzybnia]] nie zamienia się w [[Ziemia|ziemię]], gdy nad nią jest [[Wielki grzyb (blok)|blok wielkiego grzyba]].
* Dodano niebarwioną [[Shulkerowa skrzynia|shulkerową skrzynię]]
* [[Tłok|Tłoki]] popychają [[Strzała|strzały]]
* [[Spawner potworów|Spawnery potworów]] mogą odradzać do 4 [[Potwory|potworów]] naraz
* [[Ruda szmaragdu]] nie może być wydobyta [[Kamienny kilof|kamiennym kilofem]]
* [[Muuchomor|Muuchomory]] odradzają się tylko na [[Grzybnia|grzybni]]
* [[Wiedźma|Wiedźmy]] piją [[Mikstury|miksturę]] [[Efekty|odporności na ogień]], gdy stoją na [[Blok magmy|bloku magmy]]
* [[Szkielet|Szkielety]], [[Tułacz|tułacze]] i [[Świnia zombie|świnie zombie]] mogą się odrodzić z [[Zaklęcia|zaklętą]] [[Zbroja|zbroją]] i [[Broń|bronią]]
* [[Owca|Owce]] bez [[Wełna|wełny]] nie upuszczają jej po śmierci
* Dorosłe [[Niedźwiedź polarny|niedźwiedzie polarne]] panikują, gdy stoją w [[Ogień|ogniu]]
* [[Osadnik]] o profesji farmera może sprzedać 5-7 [[Jabłko|jabłek]] za 1 [[szmaragd]]
* Podłogi w [[Leśny dwór|leśnych dworach]] są wykonane z brzozowych [[Deski|desek]] zamiast z dębowych
* Warzenie wymaga [[Płomienny proszek|płomiennego proszku]]
* Temperatura spada wraz ze wzrostem [[wysokości]] względem poziomu morza
* [[Gracz]] może iść do [[Łóżko|łóżka]], kiedy w pobliżu są [[potwory]], a włączony jest pokojowy [[Poziomy trudności|poziom trudności]]
* Tylko jedno [[wiadro]] może być ustawione w [[Piec|piecu]]
* [[Gracz]] nie może wypić [[Mleko|mleka]] natychmiast po udojeniu
==== beta 1.2.13.6 ====
==== beta 1.2.13.5 ====
==== beta 1.2.10.1 ====
==== beta 1.2.6.2 ====
==== beta 1.2.5.15 ====
==== beta 1.2.5.12 ====
==== beta 1.2.5.0 ====
==== beta 1.2.3.3 ====
==== beta 1.2.0.31 ====
==== beta 1.2.0.25 ====
==== beta 1.2.0.22 ====
==== beta 1.2.0.18 ====
==== beta 1.2.0.15 ====
==== beta 1.2.0.11 ====
==== beta 1.2.0.9 ====
==== beta 1.2.0.7 ====
==== beta 1.2.0.2 ====

Wersja z 13:41, 3 lip 2019

Artykuł „Historia wersji Bedrock Edition” jest w trakcie tłumaczenia.
Możesz pomóc tłumacząc go.

Ta strona przedstawia historię wersji edycji Bedrock Edition gry Minecraft. Najstarszą oficjalną wersją tej edycji jest wersja 1.2.0, wydana dnia 18 listopada 2016 r. w ramach aktualizacji Better Together. Połączono w niej dotychczas oddzielne edycje gry:

Ponadto, dnia 21 czerwca 2018 do Bedrock Edition dołączono Nintendo Switch Edition.

Najnowsza oficjalna wersja gry w Bedrock Edition to 1.11.4.

Format wersji

Numeracja oficjalnych wersje gry w Bedrock Edition oparta jest na formacie 1.x.y, gdzie x oznacza numer aktualizacji głównej, a y - numer aktualizacji dodatkowej.

Deweloperskie wersje gry (bety) zapisywane są w postaci beta 1.x.y.z. Litera z oznacza numer porządkowy bety.

Historia wersji

Poniższe treści przedstawiają historię poszczególnych oficjalnych i nieoficjalnych wersji gry w Bedrock Edition od najnowszej do najstarszej.

1.13 (tylko nieoficjalne wersje)

1.13.0 jest przyszłą aktualizacją dla Bedrock Edition bez zapowiedzianej daty wydania.

beta 1.13.0.1

Nowości:

  • Lisy (zwykłe i polarne)
  • Koordynaty w komendach mogą być wklejone z użyciem klawisza Tab ⇆.
  • Komponent PersistComponent dla przejrzystości mobów
  • Szybka rozgrywka dla światów z funkcjonalnością Education Edition
  • Poradnik dotyczący funkcjonalności Education Edition w sekcji Jak grać

Zmiany:

  • Blok struktur
    • Jest funkcjonalny
    • Opcje Zapisz oraz Załaduj dostępne tylko w rozgrywce eksperymentalnej
  • Usunięcie wyskakującego okna Czy chcesz wyjść z Minecrafta? dla platformy iOS
  • Nowe opcje czatu dla ulepszenia dostępności
  • Nieznaczna zmiana barwy tła interfejsów

1.12 (tylko nieoficjalne wersje)

1.13.0 jest nadchodzącą aktualizacją dla Bedrock Edition bez zapowiedzianej daty wydania.

Wniesie do gry więcej komend oraz elementów z nimi powiązanych, a także rozszerzy możliwość tworzenia modyfikacji oraz map w trybie przygodowym.

beta 1.12.0.14

beta 1.12.0.13

beta 1.12.0.12

beta 1.12.0.11

beta 1.12.0.10

beta 1.12.0.9

beta 1.12.0.6

beta 1.12.0.4

beta 1.12.0.3

beta 1.12.0.2

1.11

Oficjalne wersje

Wersja Data wydania
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One Nintendo Switch
1.11.4 23.05.2019 23.05.2019 23.05.2019 23.05.2019 23.05.2019 23.05.2019 23.05.2019 23.05.2019 23.05.2019
1.11.3 17.05.2019 17.05.2019 17.05.2019 17.05.2019 17.05.2019 17.05.2019 17.05.2019 17.05.2019
1.11.2 2.05.2019
1.11.1 26.04.2019 26.04.2019 26.04.2019 26.04.2019 26.04.2019 26.04.2019 26.04.2019 26.04.2019 2.05.2019
1.11.0 23.04.2019 23.04.2019 23.04.2019 23.04.2019 23.04.2019 23.04.2019 23.04.2019 23.04.2019 23.04.2019

Wersja 1.11.0 wnosi do gry niektóre brakujące elementy rozgrywki wprowadzone w ramach serii aktualizacji o motywie Village and Pillage.

beta 1.11.0.10

beta 1.11.0.9

beta 1.11.0.8

beta 1.11.0.7

beta 1.11.0.5

beta 1.11.0.4

beta 1.11.0.3

beta 1.11.0.1

1.10

Oficjalne wersje

Wersja Data wydania
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One Nintendo Switch
1.10.1 27.03.2019
1.10.0 19.03.2019 19.03.2019 19.03.2019 19.03.2019 19.03.2019 19.03.2019 19.03.2019 19.03.2019 19.03.2019

Wersja 1.10.0 wnosi do gry niektóre brakujące elementy rozgrywki wprowadzone w ramach serii aktualizacji o motywie Village and Pillage.

beta 1.10.0.4

beta 1.10.0.3

1.9

Oficjalne wersje

Wersja 1.9.0 jest jedyną oficjalną wersją dla tej serii aktualizacji. Została wydana 5 lutego 2019 we wszystkich platformach.

Wnosi m.in. aktualizację budynków w wioskach - są to pierwsze elementy rozgrywki w Bedrock Edition wprowadzone w ramach serii aktualizacji o motywie Village and Pillage.

beta 1.9.0.5

beta 1.9.0.3

beta 1.9.0.2

beta 1.9.0.0

1.8

Oficjalne wersje

Wersja Data wydania
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One Nintendo Switch
1.8.1 8.01.2019 8.01.2019 8.01.2019 8.01.2019 8.01.2019 8.01.2019 8.01.2019 8.01.2019 17.12.2018
1.8.0 11.12.2018 11.12.2018 11.12.2018 11.12.2018 11.12.2018 11.12.2018 11.12.2018 11.12.2018 11.12.2018

beta 1.8.0.14

beta 1.8.0.13

beta 1.8.0.11

beta 1.8.0.10

beta 1.8.0.8

1.7

Oficjalne wersje

Wersja Data wydania
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One Nintendo Switch
1.7.1 7.11.2018 7.11.2018
1.7.0 16.10.2018 15.10.2018 16.10.2018 16.10.2018 16.10.2018 16.10.2018 16.10.2018 16.10.2018 16.10.2018

beta 1.7.0.7

beta 1.7.0.5

beta 1.7.0.3

beta 1.7.0.2

1.6

Oficjalne wersje

Wersja Release date
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One Nintendo Switch
1.6.2 1.10.2018
1.6.1 17.09.2018 17.09.2018 17.09.2018 17.09.2018 17.09.2018 17.09.2018 17.09.2018 17.09.2018 17.09.2018
1.6.0 28.08.2018 28.08.2018 28.08.2018 28.08.2018 28.08.2018 28.08.2018 28.08.2018 28.08.2018 28.08.2018

beta 1.6.0.30

beta 1.6.0.8

beta 1.6.0.6

beta 1.6.0.5

beta 1.6.0.1

1.5

Oficjalne wersje

Wersja Release date
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One Nintendo Switch
1.5.3 7.08.2018 7.08.2018 7.08.2018 7.08.2018 7.08.2018 7.08.2018 7.08.2018 7.08.2018 7.08.2018
1.5.2 24.07.2018 24.07.2018 25.07.2018 24.07.2018 24.07.2018 24.07.2018 25.07.2018 24.07.2018
1.5.1 20.07.2018 20.07.2018 20.07.2018 20.07.2018 20.07.2018 20.07.2018 20.07.2018 20.07.2018 19.07.2018
1.5.0 10.07.2018 10.07.2018 10.07.2018 10.07.2018 10.07.2018 10.07.2018 10.07.2018 10.07.2018 10.07.2018

Wersja 1.5.0 jest drugą fazą Aktualizacji Wodnej dla Bedrock Edition.

beta 1.5.0.10

beta 1.5.0.7

beta 1.5.0.4

beta 1.5.0.1

beta 1.5.0.0

1.4

Oficjalne wersje

Wersja Data wydania
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One Nintendo Switch
1.4.4 7.06.2018 7.06.2018 7.06.2018
1.4.3 5.06.2018
1.4.2 23.05.2018 23.05.2018 23.05.2018 23.05.2018 23.05.2018 23.05.2018 23.05.2018 23.05.2018
1.4.1 17.05.2018 17.05.2018 17.05.2018 21.06.2018
1.4.0 16.05.2018 16.05.2018 16.05.2018 16.05.2018 16.05.2018 16.05.2018 16.05.2018 16.05.2018

Wersja 1.4.0 (1.4.1 dla konsoli Nintendo Switch) jest pierwszą fazą Aktualizacji Wodnej dla Bedrock Edition.

beta 1.2.20.2

beta 1.2.20.1

beta 1.2.14.3

beta 1.2.14.2

beta 1.2.13.12

beta 1.2.13.11

beta 1.2.13.10

beta 1.2.13.8

1.2

Oficjalne wersje

Wersja Release date
Android iOS Fire OS Windows 10 Windows 10 Mobile Gear VR Fire TV Xbox One
1.2.16 (1.2.13.60) 20.04.2018 20.04.2018 20.04.2018 20.04.2018 20.04.2018 20.04.2018 20.04.2018 20.04.2018
1.2.15 12.04.2018
1.2.14 4.04.2018
1.2.13 3.04.2018 3.04.2018 3.04.2018 3.04.2018 3.04.2018 3.04.2018 3.04.2018 3.04.2018
1.2.11 9.03.2018 9.03.2018 8.03.2018 8.03.2018 8.03.2018 8.03.2018 8.03.2018 8.03.2018
1.2.10 7.02.2018 7.02.2018 7.02.2018 7.02.2018 7.02.2018 7.02.2018 7.02.2018 7.02.2018
1.2.9 16.01.2018 16.01.2018 16.01.2018 16.01.2018 16.01.2018 16.01.2018 16.01.2018 16.01.2018
1.2.8 18.12.2017 18.12.2017 19.12.2017 19.12.2017 19.12.2017 18.12.2017 19.12.2017 19.12.2017
1.2.7 14.12.2017 14.12.2017 14.12.2017 14.12.2017 14.12.2017 14.12.2017 14.12.2017 14.12.2017
1.2.6.1 7.12.2017
1.2.6 6.12.2017 6.12.2017 6.12.2017 6.12.2017 6.12.2017 6.12.2017 6.12.2017 6.12.2017
1.2.5 21.11.2017 21.11.2017 21.11.2017 21.11.2017 21.11.2017 21.11.2017 21.11.2017 21.11.2017
1.2.3 18.10.2017 18.10.2017 18.10.2017 18.10.2017 18.10.2017 18.10.2017 18.10.2017 18.10.2017
1.2.2 4.10.2017 4.10.2017 4.10.2017 4.10.2017 4.10.2017 4.10.2017 4.10.2017 4.10.2017
1.2.1 26.09.2017 26.09.2017 26.09.2017 26.09.2017 28.09.2017 26.09.2017 26.09.2017 26.09.2017
1.2.0 20.09.2017 20.09.2017 20.09.2017 20.09.2017 20.09.2017 20.09.2017 20.09.2017 20.09.2017

Wersję 1.2.0 wydano w ramach aktualizacji Better Together (Razem raźniej) - jednej z najważniejszych aktualizacji w historii Minecrafta. Doprowadziła ona do rozszerzenia pojęcia dzielenia rozgrywki między platformami, gdyż umożliwiła prowadzenie rozgrywki wieloosobowej w jednym serwerze naraz przez graczy grających na komputerze, urządzeniach mobilnych oraz na klasycznych konsolach.

Nowości:

Zmiany:

beta 1.2.13.6

beta 1.2.13.5

beta 1.2.10.1

beta 1.2.6.2

beta 1.2.5.15

beta 1.2.5.12

beta 1.2.5.0

beta 1.2.3.3

beta 1.2.0.31

beta 1.2.0.25

beta 1.2.0.22

beta 1.2.0.18

beta 1.2.0.15

beta 1.2.0.11

beta 1.2.0.9

beta 1.2.0.7

beta 1.2.0.2