Sztabka żelaza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d →‎[[Wytwarzanie]]: ciemny dębowy -> ciemnodębowy
usunięto zbędne parametry, dodano brakujące receptury z żelazem, dodano ozdabianie zbroi, zaktualizowano itd itp etc
Linia 5: Linia 5:
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|data=265
|multiplewersja=[[Plik:Computer.svg|20px|link=Minecraft]] [[Historia wersji/Indev#29 stycznia 2010|Indev 0.31]] <small>(29 stycznia 2010)</small><br />
[[Plik:Smartphone.svg|11px|link=Pocket Edition]] [[Historia wersji/Pocket Edition#0.3.2|0.3.2]]<br />
[[Plik:Xbox 360 symbol.svg|x18px|link=Xbox 360 Edition]] [[Historia wersji/Konsola#xbox-TU1|TU1]]<br />
[[Plik:Xbox One logo.svg|x18px|link=Xbox One Edition]] [[Historia wersji/Konsola#xbone-CU1|CU1]]<br />
[[Plik:Playstation logo.svg|x14px|link=PlayStation 4 Edition]] [[Historia wersji/Konsola#ps-1.0|1.0]]<br />
[[Plik:WiiU Symbol.svg|x12px|link=Wii U Edition]] [[Historia wersji/Konsola#wii-Patch 1|Patch 1]]<br />
|idsłowne=iron_ingot
}}
}}
'''Sztabka żelaza''' (ang. ''Iron Ingot'') – [[przedmiot]] wykorzystywany do wytwarzania wielu przedmiotów, m.in. [[wagonik]]ów, [[tory|torów]], [[narzędzia|narzędzi]], [[zbroja|zbroi]], [[wiadro|wiader]] czy [[kompas]]ów.  
'''Sztabka żelaza''' (ang. ''Iron Ingot'') – [[przedmiot]] wykorzystywany do wytwarzania wielu innych przedmiotów, m.in. [[wagonik]]ów, [[tory|torów]], [[narzędzia|narzędzi]], [[zbroja|zbroi]], [[wiadro|wiader]] czy [[kompas]]ów.  


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== [[Przetapianie]] ===
=== [[Przetapianie]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-align="center"
|-
!Składniki
!Składniki
!Wejście → Wyjście
!Wejście → Wyjście
Linia 27: Linia 19:
|Input= Ruda żelaza; Złoże żelaza; Łupkowe złoże żelaza |IA=  
|Input= Ruda żelaza; Złoże żelaza; Łupkowe złoże żelaza |IA=  
|Output= Sztabka żelaza
|Output= Sztabka żelaza
|Fuel= Węgiel, Dębowe deski, Dębowy pień, Sadzonka dębu, Patyk, Wiadro lawy |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
! Składniki
! Składniki
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|-align="center"
|-
!'''[[Blok żelaza]]'''
!'''[[Blok żelaza]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 49: Linia 40:
|A2= Bryłka żelaza |B2= Bryłka żelaza |C2= Bryłka żelaza
|A2= Bryłka żelaza |B2= Bryłka żelaza |C2= Bryłka żelaza
|A3= Bryłka żelaza |B3= Bryłka żelaza |C3= Bryłka żelaza
|A3= Bryłka żelaza |B3= Bryłka żelaza |C3= Bryłka żelaza
|Output= Sztabka żelaza,1
|Output= Sztabka żelaza
}}
}}
|}
|}
Linia 56: Linia 47:
Sztabki żelaza mogą być znalezione w skrzyniach w:
Sztabki żelaza mogą być znalezione w skrzyniach w:


* {{EnvLink|zakopany skarb|id=89}} [1–4] (99,4%),
* {{EnvLink|zakopany skarb}} [1–4] (99,4%),
* {{EnvLink|wrak statku}} – skrzynia ze skarbem [1–5] (97,4%),
* {{EnvLink|wrak statku}} – skrzynia ze skarbem [1–5] (97,4%),
* {{EnvLink|wioska}}:  
* {{EnvLink|wioska}}:  
Linia 65: Linia 56:
** {{EnvLink|statek Endu}};
** {{EnvLink|statek Endu}};
* {{EnvLink|lochy}} [1–4] (18,5%),
* {{EnvLink|lochy}} [1–4] (18,5%),
* {{EnvLink|opuszczona kopalnia|id=44}} [1–5] (27,3%),
* {{EnvLink|opuszczona kopalnia}} [1–5] (27,3%),
* {{EnvLink|twierdza}}:  
* {{EnvLink|twierdza}}:  
** na ołtarzach [1–5] (23%),
** na ołtarzach [1–5] (23%),
** w spiżarni [1–5] (34,3%);
** w spiżarni [1–5] (34,3%);
* {{EnvLink|leśny dwór|id=80}} [1–4] (18,5%),
* {{EnvLink|leśny dwór}} [1–4] (18,5%),
* {{EnvLink|dżunglowa świątynia|id=40}} [1–5] (37,4%),
* {{EnvLink|dżunglowa świątynia}} [1–5] (37,4%),
* {{EnvLink|piramida}} [1–5] (18,2%),
* {{EnvLink|piramida}} [1–5] (18,2%),
* {{EnvLink|posterunek złosadniczy}} [1–3] (30,5%),
* {{EnvLink|posterunek złosadniczy}} [1–3] (30,5%),
Linia 89: Linia 80:
== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
! Nazwa
! Nazwa
! Składniki
! Składniki
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|-align="center"
|-
| '''[[Blok żelaza]]'''
| '''[[Blok żelaza]]'''
|rowspan=14|[[Sztabka żelaza]]
|rowspan=14|[[Sztabka żelaza]]
Linia 103: Linia 94:
|Output= Blok żelaza
|Output= Blok żelaza
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazne drzwi]]'''
|'''[[Żelazne drzwi]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 111: Linia 102:
|Output= Żelazne drzwi ,3
|Output= Żelazne drzwi ,3
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Wiadro]]'''
|'''[[Wiadro]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 118: Linia 109:
|Output= Wiadro
|Output= Wiadro
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Nożyce]]'''
|'''[[Nożyce]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 125: Linia 116:
|Output= Nożyce
|Output= Nożyce
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazna klapa]]'''
|'''[[Żelazna klapa]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 132: Linia 123:
|Output= Żelazna klapa
|Output= Żelazna klapa
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazny hełm]]'''
|'''[[Żelazny hełm]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 139: Linia 130:
|Output= Żelazny hełm  
|Output= Żelazny hełm  
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazny napierśnik]]'''
|'''[[Żelazny napierśnik]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 147: Linia 138:
|Output= Żelazny napierśnik
|Output= Żelazny napierśnik
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazne nogawice]]'''
|'''[[Żelazne nogawice]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 155: Linia 146:
|Output= Żelazne nogawice
|Output= Żelazne nogawice
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazne buty]]'''
|'''[[Żelazne buty]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=
|A2= Sztabka żelaza |C2= Sztabka żelaza
|A2= Sztabka żelaza |C2= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |C3= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |C3= Sztabka żelaza
|Output= Żelazne buty
|Output= Żelazne buty
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Wagonik]]'''
|'''[[Wagonik]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 170: Linia 160:
|Output= Wagonik
|Output= Wagonik
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Kraty]]'''
|'''[[Żelazne kraty]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Sztabka żelaza |B2= Sztabka żelaza |C2= Sztabka żelaza
|A2= Sztabka żelaza |B2= Sztabka żelaza |C2= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sztabka żelaza |C3= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sztabka żelaza |C3= Sztabka żelaza
|Output= Kraty,16
|Output= Żelazne kraty,16
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Kocioł]]'''
|'''[[Kocioł]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 185: Linia 175:
|Output= Kocioł
|Output= Kocioł
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Bryłka żelaza]]'''
|'''[[Bryłka żelaza]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 192: Linia 182:
|nieokreślona= 1
|nieokreślona= 1
}}
}}
|-align="center"
|-
| '''[[Wagowa płyta naciskowa|Wagowa płyta<br>naciskowa (ciężka)]]'''
|'''[[Ciężka wagowa płytka naciskowa]]'''
| {{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sztabka żelaza
|Output= Wagowa płyta naciskowa (ciężka)
|Output= Ciężka wagowa płytka naciskowa
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazny miecz]]'''
|'''[[Żelazny miecz]]'''
|rowspan=6|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[patyk]]'''
|rowspan=6|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[patyk]]'''
Linia 207: Linia 197:
|Output= Żelazny miecz
|Output= Żelazny miecz
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazny kilof]]'''
|'''[[Żelazny kilof]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 215: Linia 205:
|Output= Żelazny kilof
|Output= Żelazny kilof
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazna siekiera]]'''
|'''[[Żelazna siekiera]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 223: Linia 213:
|Output= Żelazna siekiera
|Output= Żelazna siekiera
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazna łopata]]'''
|'''[[Żelazna łopata]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 231: Linia 221:
|Output= Żelazna łopata
|Output= Żelazna łopata
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Żelazna motyka]]'''
|'''[[Żelazna motyka]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 239: Linia 229:
|Output= Żelazna motyka
|Output= Żelazna motyka
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Tory]]'''
|'''[[Tory]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 247: Linia 237:
|Output= Tory,16
|Output= Tory,16
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Tarcza]]'''
|'''[[Tarcza]]'''
|'''[[Deski]]''' <br>+<br> [[sztabka żelaza]]
|'''[[Deski]]''' <br>+<br> [[sztabka żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemnodębowe deski; Akacjowe deski |B1= Sztabka żelaza |C1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemnodębowe deski; Akacjowe deski
|A1= Dowolne deski |B1= Sztabka żelaza |C1= Dowolne deski
|A2= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemnodębowe deski; Akacjowe deski |B2= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemnodębowe deski; Akacjowe deski |C2= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemnodębowe deski; Akacjowe deski
|A2= Dowolne deski |B2= Dowolne deski |C2= Dowolne deski
|B3= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemnodębowe deski; Akacjowe deski
|B3= Dowolne deski
|Output= Tarcza
|Output= Tarcza
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Krzesiwo]]'''
|'''[[Krzesiwo]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[krzemień]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[krzemień]]'''
Linia 265: Linia 255:
}}
}}
|-
|-
|-align="center"
|-
|'''[[Kompas]]'''
|'''[[Kompas]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[sproszkowany redstone]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[sproszkowany redstone]]'''
Linia 274: Linia 264:
|Output= Kompas
|Output= Kompas
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Tłok]]'''
|'''[[Tłok]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[bruk]]''' <br>+<br> '''[[sproszkowany redstone]]''' <br>+<br>'''[[deski]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[bruk]]''' <br>+<br> '''[[sproszkowany redstone]]''' <br>+<br>'''[[deski]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Brzozowe deski; Dębowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemnodębowe deski |B1= Brzozowe deski; Dębowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemnodębowe deski|C1= Brzozowe deski; Dębowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemnodębowe deski
|A1= Dowolne deski |B1= Dowolne deski |C1= Dowolne deski
|A2= Bruk |B2= Sztabka żelaza |C2= Bruk
|A2= Bruk |B2= Sztabka żelaza |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|Output= Tłok
|Output= Tłok
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Zaczep na linkę]]'''
|'''[[Zaczep na linkę]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[patyk]]''' <br>+<br> '''[[deski]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[patyk]]''' <br>+<br> '''[[deski]]'''
Linia 289: Linia 279:
|B1= Sztabka żelaza
|B1= Sztabka żelaza
|B2= Patyk
|B2= Patyk
|B3= Brzozowe deski; Dębowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemnodębowe deski|C3=
|B3= Dowolne deski
|Output= Zaczep na linkę,2
|Output= Zaczep na linkę,2
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Kowadło]]'''
|'''[[Kowadło]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[Blok żelaza|bloki żelaza]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[Blok żelaza|bloki żelaza]]'''
Linia 301: Linia 291:
|Output= Kowadło
|Output= Kowadło
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Lej]]'''
|'''[[Lej]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[skrzynia]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[skrzynia]]'''
Linia 310: Linia 300:
|Output= Lej
|Output= Lej
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Tory z czujnikiem]]'''
|'''[[Tory z czujnikiem]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[Kamienna płyta naciskowa|kamienna<br>płyta naciskowa]]''' <br>+<br> '''[[sproszkowany redstone]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[Kamienna płytka naciskowa]]''' <br>+<br> '''[[sproszkowany redstone]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza  
|A1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza  
|A2= Sztabka żelaza |B2= Kamienna płyta naciskowa |C2= Sztabka żelaza  
|A2= Sztabka żelaza |B2= Kamienna płytka naciskowa |C2= Sztabka żelaza  
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sproszkowany redstone |C3= Sztabka żelaza  
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sproszkowany redstone |C3= Sztabka żelaza  
|Output= Tory z czujnikiem,6
|Output= Tory z czujnikiem,6
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Tory aktywujące]]'''
|'''[[Tory aktywacyjne]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[patyk]]i''' <br>+<br> '''[[pochodnia redstone]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[patyk]]i''' <br>+<br> '''[[pochodnia redstone]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 326: Linia 316:
|A2= Sztabka żelaza |B2= Pochodnia redstone |C2= Sztabka żelaza
|A2= Sztabka żelaza |B2= Pochodnia redstone |C2= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Patyk |C3= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Patyk |C3= Sztabka żelaza
|Output= Tory aktywujące,6
|Output= Tory aktywacyjne,6
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Piec hutniczy]]'''
|'''[[Piec hutniczy]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[piec]]''' <br>+<br> '''[[gładki kamień]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> '''[[piec]]''' <br>+<br> '''[[gładki kamień]]'''
Linia 337: Linia 327:
|Output= Piec hutniczy
|Output= Piec hutniczy
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Przecinarka]]'''
|'''[[Przecinarka]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[kamień]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[kamień]]'''
Linia 345: Linia 335:
|Output= Przecinarka
|Output= Przecinarka
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''[[Stół kowalski]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+ <br>[[Deski]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1= Sztabka żelaza
|A2= Dowolne deski |B2= Dowolne deski
|A3= Dowolne deski |B3= Dowolne deski
|Output= Stół kowalski
}}
|-
|'''[[Kusza]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br>'''[[Patyk]]i'''<br>+<br>'''[[Nić|Nici]]'''<br>+<br> '''[[Zaczep na linkę]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Patyk |B1= Sztabka żelaza |C1= Patyk
|A2= Nić |B2= Zaczep na linkę |C2= Nić
|B3= Patyk
|Output= Kusza
}}
|-
|'''[[Łańcuch]]'''
|'''[[Łańcuch]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Bryłka żelaza|bryłki żelaza]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Bryłka żelaza|bryłki żelaza]]'''
Linia 353: Linia 361:
|B3= Bryłka żelaza
|B3= Bryłka żelaza
|Output= Łańcuch
|Output= Łańcuch
}}
|-
|'''[[Wytwarzacz]]'''
|5x '''[[Sztabka żelaza]]''' <br>+ 2x '''[[Sproszkowany redstone]]''' <br>+ '''[[Podajnik]]''' <br>+ '''[[Stół rzemieślniczy]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1=Sztabka żelaza |B1=Sztabka żelaza |C1=Sztabka żelaza
|A2=Sztabka żelaza |B2=Stół rzemieślniczy |C2=Sztabka żelaza
|A3=Sproszkowany redstone |B3=Podajnik |C3=Sproszkowany redstone
|Output=Wytwarzacz
}}
|-
|'''[[Magnetyt]]'''
|'''[[Sztabka żelaza]]<br>+<br>[[Rzeźbione kamienne cegły]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Rzeźbione kamienne cegły |B1= Rzeźbione kamienne cegły |C1= Rzeźbione kamienne cegły
|A2= Rzeźbione kamienne cegły |B2= Sztabka żelaza |C2= Rzeźbione kamienne cegły
|A3= Rzeźbione kamienne cegły |B3= Rzeźbione kamienne cegły |C3=Rzeźbione kamienne cegły
|Output= Magnetyt
}}
}}
|}
|}
Linia 364: Linia 390:
=== Leczenie żelaznych golemów ===
=== Leczenie żelaznych golemów ===
Sztabki żelaza służą też do leczenia żelaznych golemów, które odniosły obrażenia. Gdy gracz kliknie PPM na golema, trzymając sztabkę, mob odzyska część punktów życia, a pęknięcia na jego ciele znikną (częściowo lub całkowicie, zależy od punktów życia golema). Jeżeli gracz spróbuje użyć sztabki na zdrowym golemie, nic się nie stanie i sztabka nie zniknie.
Sztabki żelaza służą też do leczenia żelaznych golemów, które odniosły obrażenia. Gdy gracz kliknie PPM na golema, trzymając sztabkę, mob odzyska część punktów życia, a pęknięcia na jego ciele znikną (częściowo lub całkowicie, zależy od punktów życia golema). Jeżeli gracz spróbuje użyć sztabki na zdrowym golemie, nic się nie stanie i sztabka nie zniknie.
=== Ozdabianie ===
Sztabka żelaza może być również wykorzystana do ozdabiania [[Zbroja|zbroi]] w [[Stół kowalski|stole kowalskim]]. Dodaje to dekoracyjny szary wzór na zbroi, zależny od użytego [[szablon kowalski|szablonu kowalskiego]].


== Historia ==
== Historia ==
Linia 383: Linia 412:
{{Historia||1.7|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[tłok]]ów and [[nożyce|nożyc]].}}
{{Historia||1.7|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[tłok]]ów and [[nożyce|nożyc]].}}
{{Historia||1.8|snap=pre1|Od teraz mogą zostać znalezione w [[twierdza]]ch oraz w skrzyniach w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]].}}
{{Historia||1.8|snap=pre1|Od teraz mogą zostać znalezione w [[twierdza]]ch oraz w skrzyniach w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]].}}
{{Historia||1.8|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[kraty|krat]].}}
{{Historia||1.8|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[Żelazne kraty|żelaznych krat]].}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0|snap=Beta 1.9-pre2|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[kocioł|kotłów]].}}
{{Historia||1.0|snap=Beta 1.9-pre2|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[kocioł|kotłów]].}}
Linia 418: Linia 447:
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Sztabki żelaza można od teraz wykorzystać do zdobienia zbroi na [[Stół kowalski|stole kowalskim]].<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”'']</sup>.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Sztabki żelaza można od teraz wykorzystać do zdobienia zbroi na [[Stół kowalski|stole kowalskim]].<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”'']</sup>.}}
{{Historia||1.20.3|snap=23w42a|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[wytwarzacz]]a.<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”'']</sup>}}
{{Historia||1.20.3|snap=23w42a|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[wytwarzacz]]a.<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”'']</sup>}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w45a|Sztabki żelaza można znaleźć w [[Komnaty próby|komnatach próby]].<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”'']</sup>}}
{{Historia|||snap=23w45a|Sztabki żelaza można znaleźć w [[Komnaty próby|komnatach próby]].<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”'']</sup>}}
{{Historia||1.21.5|snap=25w02a|[[Magnetyt]] wymaga teraz do wytworzenia sztabki żelaza, a nie netherytu.}}


{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
Linia 443: Linia 473:
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|Sztabki żelaza można od teraz wykorzystać do zdobienia zbroi na [[Stół kowalski|stole kowalskim]].<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”'']</sup>.}}
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|Sztabki żelaza można od teraz wykorzystać do zdobienia zbroi na [[Stół kowalski|stole kowalskim]].<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”'']</sup>.}}
{{Historia||1.20.50|snap=Preview 1.20.50.21|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[wytwarzacz]]a.<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentu „Update 1.21”'']</sup>.}}
{{Historia||1.20.50|snap=Preview 1.20.50.21|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[wytwarzacz]]a.<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentu „Update 1.21”'']</sup>.}}
{{Historia||1.21.60|snap=Preview 1.21.60.25|[[Magnetyt]] wymaga teraz do wytworzenia sztabki żelaza, a nie netherytu.}}


{{Historia|k}}
{{Historia|k}}
Linia 461: Linia 492:
{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}


[[Kategoria:Przedmioty]]
[[Kategoria:Materiał]]
[[Kategoria:Materiał]]



Wersja z 18:50, 25 kwi 2025

Ten artykuł dotyczy sztabki. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.
Sztabka żelaza

Typ

Materiał

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Sztabka żelaza (ang. Iron Ingot) – przedmiot wykorzystywany do wytwarzania wielu innych przedmiotów, m.in. wagoników, torów, narzędzi, zbroi, wiader czy kompasów.

Otrzymywanie

Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Złoże żelaza
lub ruda żelaza








2

2

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Blok żelaza




9






Bryłki żelaza










Naturalne generowanie

Sztabki żelaza mogą być znalezione w skrzyniach w:

W komnatach próby, sztabki można znaleźć w dekorowanych garncach oraz w zwykłych skarbcach i skrzyniach z nagrodą.

Żelazne golemy

Żelazne golemy pośmiertnie upuszczają 3–5 sztabek żelaza niezależnie od sposobu śmierci. Zaklęcie Grabież nie zwiększa szans na upuszczenie większej ilości sztabek.

Zombie

Istnieje 0,83% szans na to, że zombie, posuch lub osadnik zombie po śmierci upuści jedną sztabkę żelaza. Prawdopodobieństwo zwiększa się wraz z poziomami zaklęcia Grabież do 1,16% z poziomem I, 1,49% z poziomem II oraz 1,85% z poziomem III.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Blok żelaza Sztabka żelaza










Żelazne drzwi




3






Wiadro










Nożyce










Żelazna klapa










Żelazny hełm










Żelazny napierśnik










Żelazne nogawice










Żelazne buty










Wagonik










Żelazne kraty




16






Kocioł










Bryłka żelaza




9






Ciężka wagowa płytka naciskowa










Żelazny miecz Sztabka żelaza
+
patyk










Żelazny kilof










Żelazna siekiera










Żelazna łopata










Żelazna motyka










Tory




16






Tarcza Deski
+
sztabka żelaza






































































Krzesiwo Sztabka żelaza
+
krzemień










Kompas Sztabka żelaza
+
sproszkowany redstone










Tłok Sztabka żelaza
+
bruk
+
sproszkowany redstone
+
deski








































Zaczep na linkę Sztabka żelaza
+
patyk
+
deski




2
















Kowadło Sztabki żelaza
+
bloki żelaza










Lej Sztabki żelaza
+
skrzynia










Tory z czujnikiem Sztabki żelaza
+
Kamienna płytka naciskowa
+
sproszkowany redstone




6






Tory aktywacyjne Sztabki żelaza
+
patyki
+
pochodnia redstone




6






Piec hutniczy Sztabki żelaza
+
piec
+
gładki kamień










Przecinarka Sztabka żelaza
+
kamień



Przecinarka






Stół kowalski Sztabki żelaza
+
Deski


















































Kusza Sztabka żelaza
+
Patyki
+
Nici
+
Zaczep na linkę










Łańcuch Sztabka żelaza
+
bryłki żelaza



Łańcuch






Wytwarzacz 5x Sztabka żelaza
+ 2x Sproszkowany redstone
+ Podajnik
+ Stół rzemieślniczy










Magnetyt Sztabka żelaza
+
Rzeźbione kamienne cegły










Handel

Osadnicy o profesji płatnerza, wytwórcy broni oraz wytwórcy narzędzi sprzedają szmaragd za 7–9 sztabek żelaza, jako ich druga możliwa transakcja.

Naprawianie

Za pomocą sztabek żelaza w kowadle można naprawić kolczugę, narzędzia oraz żelazną zbroję.

Leczenie żelaznych golemów

Sztabki żelaza służą też do leczenia żelaznych golemów, które odniosły obrażenia. Gdy gracz kliknie PPM na golema, trzymając sztabkę, mob odzyska część punktów życia, a pęknięcia na jego ciele znikną (częściowo lub całkowicie, zależy od punktów życia golema). Jeżeli gracz spróbuje użyć sztabki na zdrowym golemie, nic się nie stanie i sztabka nie zniknie.

Ozdabianie

Sztabka żelaza może być również wykorzystana do ozdabiania zbroi w stole kowalskim. Dodaje to dekoracyjny szary wzór na zbroi, zależny od użytego szablonu kowalskiego.

Historia

Indev
0.3129 stycznia 2010Dodano sztabki żelaza. Można je wykorzystać do wytworzenia bloków żelaza, krzesiw oraz żelaznych mieczy, łopat, kilofów i siekier.
30 stycznia 2010Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia strzał.
6 lutego 2010Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych motyk.
18 lutego 2010Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych hełmów, napierśników, nogawic oraz butów.
Infdev
15 czerwca 2010Sztabki żelaza mogą być użyte aby wytworzyć wiadra.
Seecret Friday 1Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia tory oraz wagoników.
Seecret Friday 2Mogą zostać znalezione w skrzyniach w lochach.
Alpha
1.0.1Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych drzwi.
1.0.14Sztabki żelaza nie są używane do wytworzenia strzał.
1.1.0Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia kompasów.
Beta
1.5Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia torów z czujnikiem.
1.7Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia tłoków and nożyc.
1.8pre1Od teraz mogą zostać znalezione w twierdzach oraz w skrzyniach w opuszczonych kopalniach.
1.8Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych krat.
Pełna wersja
1.0Beta 1.9-pre2Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia kotłów.
Beta 1.9-pre3Od teraz mogą zostać znalezione w nowych skrzyniach w twierdzach.
1.1Od teraz mogą zostać znalezione w skrzyni u kowala w wiosce.
1.2.112w06aZombie rzadko upuszcza sztabkę żelaza, co czyni je surowcem odnawialnym.
12w08aŻelazny golem upuszcza 3-5 sztabek żelaza.
1.3.112w21aDodano piramidy, w których można znaleźć skrzynki ze sztabkami żelaza.
12w22aDodano dżunglową świątynię, w której można znaleźć skrzynie ze sztabkami żelaza.
Sztabki żelaza są teraz potrzebne do wytworzenia zaczepu na linkę
1.4.212w32aSztabki żelaza można użyć do aktywowania magicznej latarni.
12w41aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia kowadła.
1.513w01aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznej wagowej płyty naciskowej.
13w02aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia lejów i torów aktywacyjnych.
1.6.113w18aOd teraz sztabki żelaza mogą zostać znalezione w skrzyniach znajdujących się w fortecy Netheru.
1.814w07aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznych klap.
1.915w31aOd teraz sztabki żelaza mogą zostać znalezione w skrzyniach na statkach w miastach Endu.
15w33cSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia tarcz.
15w44aZnacznie zmniejszono pojawianie się żelaza w lochach i piramidach. Lekko zmniejszono ich pojawianie się w opuszczonych kopalniach oraz w fortecach Netheru.
1.1116w39aSztabki żelaza można od teraz znaleźć w skrzyniach znajdujących się w leśnym dworze.
1.11.116w50aSztabki żelaza można od teraz zamienić na 9 bryłek żelaza.
1.1318w10aSztabki żelaza można znaleźć w zakopanym skarbie.
18w11aSztabki żelaza można znaleźć we wrakach statku.
1.1418w43aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia kuszy.
Zmieniono teksturę sztabki żelaza.
18w47aSztabki żelaza można znaleźć w posterunkach złosadniczych.
18w50aSztabki żelaza można znaleźć w domu kowala w wiosce.
Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia pieca hutniczego.
19w04aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia przecinarki.
1.1519w41aSztabki żelaza można od teraz użyć do reperowania żelaznego golema.
1.1620w16aSztabki żelaza można znaleźć w ruinach bastionu.
Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia łańcucha.
1.1721w14aSztabki żelaza można od teraz uzyskać z przetapiana rudy żelaza.
1.19.423w04aSztabki żelaza można od teraz wykorzystać do zdobienia zbroi na stole kowalskim.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”].
1.20.323w42aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia wytwarzacza.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”]
23w45aSztabki żelaza można znaleźć w komnatach próby.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”]
1.21.525w02aMagnetyt wymaga teraz do wytworzenia sztabki żelaza, a nie netherytu.
Pocket Edition Alpha
0.3.2Dodano sztabki żelaza. Mogą posłużyć do stworzenia nożyc, bloków żelaza oraz żelaznych kilofów, siekier, mieczy i łopat.
0.4.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia krzesiwa oraz żelaznych motyk.
0.5.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia rdzenia reaktora Netheru.
0.6.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznej zbroi.
0.7.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia wiadra.
0.8.0build 2Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia kompasów, wagoników, krat oraz torów.
0.12.1build 1Żelazne sztabki nie są już używane do wytworzenia rdzenia reaktora Netheru i są przez niego upuszczane.
Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania kowadeł.
0.13.0build 1Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania zaczepów na linkę, torów z czujnikiem, żelaznych klap oraz lekkich wagowych płyt naciskowych.
0.14.0build 1Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania lejów i kotłów.
0.15.0build 1Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania tłoków.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1build 1Sztabki żelaza mogą zostać wytworzone za pomocą bryłek żelaza.
Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania bryłek żelaza.
Bedrock Edition
1.8.0beta 1.8.0.10Sztabki żelaza mogą zostać użyte do wytwarzania kuszy.
1.10.0beta 1.10.0.3Sztabki żelaza mogą zostać użyte do wytwarzania pieca hutniczego, przecinarki i tarczy.
Zmieniono teksturę sztabki żelaza.
1.17.0beta 1.17.0.50Sztabki żelaza można od teraz uzyskać z przetapiana rudy żelaza.
1.18.10beta 1.18.10.26Sztabki żelaza można od teraz użyć do reperowania żelaznego golema.
1.19.80Preview 1.19.80.21Sztabki żelaza można od teraz wykorzystać do zdobienia zbroi na stole kowalskim.[tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”].
1.20.50Preview 1.20.50.21Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia wytwarzacza.[tylko po włączeniu eksperymentu „Update 1.21”].
1.21.60Preview 1.21.60.25Magnetyt wymaga teraz do wytworzenia sztabki żelaza, a nie netherytu.
Console Edition
TU1CU11.0Patch 1Dodano sztabki żelaza.

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Minecraft
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

Ciężki sprzętWytop sztabkę żelazaUlepszenieZdobądź sztabkę żelaza.minecraft:story/smelt_iron


Ciekawostki

  • Sztabka żelaza jest najbardziej wszechstronnym przedmiotem w grze, wykorzystywana jest ona w 36 recepturach wytwarzania. Drugim najbardziej wszechstronnym przedmiotem są deski, które są wykorzystywane w 34 recepturach.