Bruk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
uproszczono, zaktualizowano, posprzątano
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot dodał lzh:䃮
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Blok
{{Blok
|nazwa=Bruk
|wygląd=Cobblestone JE5 BE3.png
|wygląd=Cobblestone JE5 BE3.png
|typ=Naturalny
|typ=Naturalny
|grawitacja=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=6
|narzędzie=drewniany kilof
|narzędzie=kilof
|palność=Nie
|palność=Nie
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|wersja=Pre-classic 0.0.0
|fizyka=Nie
|data=04
}}
|idsłowne=cobblestone
'''Bruk''' (ang. ''Cobblestone'') – powszechny [[blok]] wykorzystywany w wielu [[Wytwarzanie|recepturach]] i budownictwie. Wyglądem przypomina pokruszony kamień.
|fizyka=Nie}}
 
'''Bruk''' (ang. ''Cobblestone'') – powszechny blok wykorzystywany w wielu [[Wytwarzanie|recepturach]] i budownictwie. Wyglądem przypomina pokruszony kamień.


[[Plik:OldNew.png|350px|thumb|right|Porównanie historycznych tekstur bruku. Pierwszy rząd od lewej: pierwotna tekstura, tekstura z późnej wersji pre-Classic rd-160052, tekstura z wersji Classic 0.0.14a. Drugi rząd od lewej: tekstura z [[Historia wersji/Beta#1.7|Beta 1.7]], tekstura z [[Historia wersji/Nieoficjalne wersje#1.14|18w43a]], obecna tekstura (od 18w50a).]]
[[Plik:OldNew.png|350px|thumb|right|Porównanie historycznych tekstur bruku. Pierwszy rząd od lewej: pierwotna tekstura, tekstura z późnej wersji pre-Classic rd-160052, tekstura z wersji Classic 0.0.14a. Drugi rząd od lewej: tekstura z [[Historia wersji/Beta#1.7|Beta 1.7]], tekstura z [[Historia wersji/Nieoficjalne wersje#1.14|18w43a]], obecna tekstura (od 18w50a).]]
Linia 23: Linia 17:


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
{{Wydobywanie|Bruk|Kilof|Drewniany|horyzontalny=1}}
=== Naturalne generowanie ===
=== Naturalne generowanie ===
Bruk ma możliwość naturalnego wygenerowania się w takich strukturach, jak:
Bruk ma możliwość naturalnego wygenerowania się w takich strukturach, jak:


*{{EnvLink|twierdza}} (pokój ze spiżarnią),
*{{EnvLink|twierdza}} (pokój ze spiżarnią),
*{{EnvLink|leśny dwór|id=80}} (podstawa budynku oraz niektóre [[Leśny dwór/Pokoje|pokoje]]),
*{{EnvLink|leśny dwór}} (podstawa budynku oraz niektóre [[Leśny dwór/Pokoje|pokoje]]),
*{{EnvLink|lochy|id=43}} (ściany oraz po części podłoga),
*{{EnvLink|lochy}} (ściany oraz po części podłoga),
*{{EnvLink|dżunglowa świątynia|id=40}},
*{{EnvLink|dżunglowa świątynia}},
*{{EnvLink|wioski|id=47}} (domki głównie równinne i tajgowe oraz niektórych profesji),
*{{EnvLink|wioska}} (domki głównie równinne i tajgowe oraz niektórych profesji),
*{{EnvLink|posterunek złosadniczy|id=92}}.
*{{EnvLink|posterunek złosadniczy}},
*{{EnvLink|ruiny szlaku}},
*{{EnvLink|komnaty próby}} ([[Przyzywacz prób|przyzywacze prób]] przyzywające małe zombie).


=== Kamień ===
=== Kamień ===
Linia 43: Linia 42:
== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
 
{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
!Nazwa
!Nazwa
!Składniki  
!Składniki  
!Wejście → Wyjście
!Wejście → Wyjście
|- align="center"
|-
|[[Zamszony bruk]]
|[[Zamszony bruk]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Pnącze]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Pnącza]] lub <br>[[Blok mchu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Bruk |C2= Pnącza
|B2= Bruk |C2= Pnącza; Blok mchu
|Output= Zamszony bruk
|Output= Zamszony bruk
|nieokreślona= 1
|nieokreślona= 1
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Piec]]
|[[Piec]]
|[[Bruk]]
|rowspan="4"|[[Bruk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Bruk |B2=      |C2= Bruk
|A2= Bruk |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Piec
|Output= Piec
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Półblok|Brukowa płyta]]
|[[Brukowa płyta]]
|[[Bruk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Brukowa płyta,6
|Output= Brukowa płyta,6
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Schody|Brukowe schody]]
|[[Brukowe schody]]
|[[Bruk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1=      |C1=
|A1= Bruk
|A2= Bruk |B2= Bruk |C2=
|A2= Bruk |B2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Brukowe schody,4
|Output= Brukowe schody,4
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Brukowy murek]]
|[[Brukowy murek]]
|[[Bruk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2 = Bruk |B2 = Bruk |C2 = Bruk
|A2= Bruk |B2= Bruk |C2= Bruk
|A3 = Bruk |B3 = Bruk |C3 = Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output = Brukowy murek,6
|Output = Brukowy murek,6
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Kilof|Kamienny kilof]]
|[[Kamienny kilof]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Patyk|Patyki]]
|rowspan="6"|[[Bruk]]<br> + <br>[[Patyk]]i
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2=      |B2= Patyk |C2=
|B2= Patyk
|A3=      |B3= Patyk |C3=
|B3= Patyk
|Output= Kamienny kilof
|Output= Kamienny kilof
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Siekiera|Kamienna siekiera]]
|[[Kamienna siekiera]]
|[[Bruk]]<br> + <br> [[Patyk|Patyki]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1=
|A1= Bruk |B1= Bruk
|A2= Bruk |B2= Patyk |C2=
|A2= Bruk |B2= Patyk
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|B3= Patyk
|Output= Kamienna siekiera
|Output= Kamienna siekiera
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[łopata|Kamienna łopata]]
|[[Kamienna łopata]]
|[[Bruk]]<br> + <br> [[Patyk|Patyki]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Bruk |C1=
|B1= Bruk
|A2=  |B2= Patyk |C2=
|B2= Patyk
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|B3= Patyk
|Output= Kamienna łopata
|Output= Kamienna łopata
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Motyka|Kamienna motyka]]
|[[Kamienna motyka]]
|[[Bruk]]<br> + <br> [[Patyk|Patyki]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1=
|A1= Bruk |B1= Bruk
|A2=  |B2= Patyk |C2=
|B2= Patyk
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|B3= Patyk
|Output= Kamienna motyka
|Output= Kamienna motyka
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Miecz|Kamienny miecz]]
|[[Kamienny miecz]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Patyk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Bruk |C1=
|B1= Bruk
|A2=  |B2= Bruk |C2=
|B2= Bruk
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|B3= Patyk
|Output= Kamienny miecz
|Output= Kamienny miecz
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Dźwignia]]
|[[Dźwignia]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Patyk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=      |C1=
|B2= Patyk
|A2=  |B2= Patyk |C2=
|B3= Bruk
|A3=  |B3= Bruk |C3=
|Output= Dźwignia
|Output= Dźwignia
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Dozownik]]
|[[Dozownik]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Łuk]]<br> + <br>[[Redstone]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Łuk]]<br> + <br>[[Sproszkowany redstone]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk       |B1= Bruk                   |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Bruk       |B2= Łuk                     |C2= Bruk
|A2= Bruk |B2= Łuk |C2= Bruk
|A3= Bruk       |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|Output= Dozownik
|Output= Dozownik
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Tłok]]
|[[Tłok]]
|[[Deski]]<br> + <br>[[Bruk]]<br> + <br>[[Redstone]]<br> + <br>[[Sztabka żelaza]]
|[[Deski]]<br> + <br>[[Bruk]]<br> + <br>[[Sproszkowany redstone]]<br> + <br>[[Sztabka żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski |B1= Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski |C1= Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski; Akacjowe deski; Ciemne deski
|A1= Dowolne deski |B1= Dowolne deski |C1= Dowolne deski
|A2= Bruk |B2= Sztabka żelaza |C2= Bruk
|A2= Bruk |B2= Sztabka żelaza |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|Output= Tłok
|Output= Tłok
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Statyw alchemiczny]]
|[[Statyw alchemiczny]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Płomienna różdżka]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Płomienna różdżka]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2=  |B2= Płomienna różdżka |C2=
|B2= Płomienna różdżka
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Statyw alchemiczny
|Output= Statyw alchemiczny
}}
}}
|-
|-
|- align="center"
|[[Podajnik]]
|[[Podajnik]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Redstone]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Sproszkowany redstone]]
||{{Grid/Crafting Table
||{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Bruk |B2=      |C2= Bruk
|A2= Bruk |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|Output= Podajnik
|Output= Podajnik
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Dioryt]]
|[[Dioryt]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Kwarc]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Netherowy kwarc]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=      |C1=
|A2= Bruk |B2= Netherowy kwarc
|A2= Bruk |B2= Kwarc
|A3= Netherowy kwarc |B3= Bruk
|A3= Kwarc |B3= Bruk |C3=
|Output= Dioryt,2
|Output= Dioryt,2
}}
}}
|- align="center"
|-
|[[Andezyt]]
|[[Andezyt]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Dioryt]]
|[[Bruk]]<br> + <br>[[Dioryt]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
|A1=  |B1=      |C1=
|A2= Bruk |B2= Dioryt
|A2= Bruk |B2= Dioryt |C2=
|A3=  |B3=  |C3=
|Output= Andezyt,2
|Output= Andezyt,2
}}
|-
|Duplikacja szablonów kowalskich
|[[Diament]]y<br> +<br> Pasujący [[szablon kowalski]]<br> +<br>[[bruk]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Diament |B1= Zdobienie zbroi „Wartownik”; Zdobienie zbroi „Dręczyciel”; Zdobienie zbroi „Wybrzeże” |C1= Diament
|A2= Diament |B2= Bruk |C2= Diament
|A3= Diament |B3= Diament |C3= Diament
|Output= Zdobienie zbroi „Wartownik”,2; Zdobienie zbroi „Dręczyciel”,2; Zdobienie zbroi „Wybrzeże”,2
}}
}}
|}
|}
=== Przecinanie ===
Schody, płyty i murki z bruku można również otrzymać w [[Przecinarka|przecinarce]].


=== [[Przetapianie]] ===
=== [[Przetapianie]] ===
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable"
!Nazwa
!Nazwa
!Składniki  
!Składniki  
Linia 208: Linia 205:
|[[Kamień]]
|[[Kamień]]
|[[Bruk]]
|[[Bruk]]
|
|{{Grid/Furnace
{{Grid/Furnace
|Input= Bruk
|Input= Bruk
|Output= Kamień
|Output= Kamień
|Fuel=   Węgiel, Dębowe deski, Dębowy pień, Sadzonka dębu, Patyk, Wiadro lawy
|FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}
== Postępy ==
{{main|Postępy}}
{{Postępy|start}}
{{Postępy|category:minecraft}}
{{Postępy|opis}}
{{Postępy|Epoka kamienia}}
{{Postępy|end}}


== Historia ==
== Historia ==
Linia 232: Linia 234:
{{Historia||0.0.28|Bruk wypada po wydobyciu [[obsydian]]u.}}
{{Historia||0.0.28|Bruk wypada po wydobyciu [[obsydian]]u.}}


{{Historia|Indev}}
{{Historia|i}}
{{Historia||0.31|snap=20100129 (29 stycznia 2010)|Z bruku można konstruować kamienne [[półblok]]i, [[miecz]]e, [[Siekiera|siekiery]], [[kilof]]y czy [[Łopata|łopaty]].}}
{{Historia||0.31|snap=20100129 (29 stycznia 2010)|Z bruku można konstruować kamienne [[półblok]]i, [[miecz]]e, [[Siekiera|siekiery]], [[kilof]]y czy [[Łopata|łopaty]].}}
{{Historia||0.31|snap=20100131 (31 stycznia 2010)|Dodano brukowe logo Minecrafta do gry.}}
{{Historia|||snap=20100131 (31 stycznia 2010)|Dodano brukowe logo Minecrafta do gry.}}
{{Historia||20100206 (6 lutego 2010)|Z bruku można robić [[Motyka|motyki]].}}
{{Historia||20100206 (6 lutego 2010)|Z bruku można robić [[Motyka|motyki]].}}
{{Historia||20100219 (19 lutego 2010)|Z bruku można konstruować [[piec]]e.}}
{{Historia||20100219 (19 lutego 2010)|Z bruku można konstruować [[piec]]e.}}
Linia 245: Linia 247:
{{Historia||20100629 (29 czerwca 2010)|Z bruku można robić brukowe [[schody]].}}
{{Historia||20100629 (29 czerwca 2010)|Z bruku można robić brukowe [[schody]].}}


{{Historia|Alpha}}
{{Historia|a}}
{{Historia||v1.0.1|Z bruku można robić [[Dźwignia|dźwignie]].}}
{{Historia||v1.0.1|Z bruku można robić [[Dźwignia|dźwignie]].}}


{{Historia|b}}
{{Historia|b}}
{{Historia||1.2|Z bruku można wytwarzać [[Lej|leje]].}}
{{Historia||1.2|Z bruku można wytwarzać [[lej]]e.}}
{{Historia||1.3|Bruk teraz tworzy brukowy [[półblok]] zamiast kamiennego.}}
{{Historia||1.3|Bruk teraz tworzy brukowy [[półblok]] zamiast kamiennego.}}
{{Historia||1.7|[[Plik:Bruk.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.}}
{{Historia||1.7|[[Plik:Bruk.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.}}
Linia 260: Linia 262:
{{Historia||1.5|snap=13w03a|Z bruku można konstruować [[podajnik]]i.}}
{{Historia||1.5|snap=13w03a|Z bruku można konstruować [[podajnik]]i.}}
{{Historia||1.8|snap=14w02a|Z bruku można robić [[dioryt]] oraz [[andezyt]].}}
{{Historia||1.8|snap=14w02a|Z bruku można robić [[dioryt]] oraz [[andezyt]].}}
{{Historia||1.8|snap=14w03a|Pod żwirową ścieżką w [[wioska]]ch występuje bruk.}}
{{Historia|||snap=14w03a|Pod żwirową ścieżką w [[wioska]]ch występuje bruk.}}
{{Historia||1.8|snap=14w04a|Dodano przepis na wytwarzanie [[Zamszony bruk|zamszonego bruku]].}}
{{Historia|||snap=14w04a|Dodano przepis na wytwarzanie [[Zamszony bruk|zamszonego bruku]].}}
{{Historia||1.9|snap=15w37a|Bruk występuje w platformach startowych w biomie próżniowym.}}
{{Historia||1.9|snap=15w37a|Bruk występuje w platformach startowych w biomie próżniowym.}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Bruk generuje się w [[Leśny dwór|leśnych dworach]].
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Bruk generuje się w [[Leśny dwór|leśnych dworach]].
Linia 267: Linia 269:
{{Historia||1.13|snap=18w09a|Bruk znajduje się w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia||1.13|snap=18w09a|Bruk znajduje się w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|[[Plik:Cobblestone JE4.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|[[Plik:Cobblestone JE4.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.}}
{{Historia||1.14|snap=18w47a|Bruk generuje się w [[Posterunek złosadniczy|posterunkach złosadniczych]].}}
{{Historia|||snap=18w47a|Bruk generuje się w [[Posterunek złosadniczy|posterunkach złosadniczych]].}}
{{Historia||1.14|snap=18w50a|[[Plik:Cobblestone JE5 BE3.png|30px]] Ponownie zmieniono teksturę bruku.}}
{{Historia|||snap=18w50a|[[Plik:Cobblestone JE5 BE3.png|30px]] Ponownie zmieniono teksturę bruku.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Za pomocą bruku można duplikować niektóre [[Szablon kowalski|szablony kowalskie]].<sup>[''dostępne po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”'']</sup>}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Za pomocą bruku można duplikować niektóre [[Szablon kowalski|szablony kowalskie]].{{Eksp|Update 1.20}}}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Bruk generuje się w ruinach szlaku.}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Bruk generuje się w [[Ruiny szlaku|ruinach szlaku]].}}
{{Historia||1.20.3|snap=23w45a|Bruk generuje się w [[Komnaty próby|komnatach próby]].{{Eksp|Update 1.21}}}}


{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||Pre-release|[[Plik:Cobblestone-Classic.png|30px]] Dodano bruk.}}
{{Historia||Pre-release|[[Plik:Cobblestone-Classic.png|30px]] Dodano bruk.}}
{{Historia||v0.2.0|[[Plik:Bruk.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.}}
{{Historia||0.2.0|[[Plik:Bruk.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.}}
{{Historia||v0.3.0|Z bruku można wytwarzać brukowe [[schody]] i [[półblok]]i.}}
{{Historia||0.3.0|Z bruku można wytwarzać brukowe [[schody]] i [[półblok]]i.}}
{{Historia||v0.3.2|Z bruku można konstruować [[Piec|piece]].
{{Historia||0.3.2|Z bruku można konstruować [[piec]]e.
|Można [[Przetapianie|przepalać]] bruk.}}
|Można [[Przetapianie|przepalać]] bruk.}}
{{Historia||v0.4.0|Z bruku można tworzyć [[Motyka|motyki]].}}
{{Historia||0.4.0|Z bruku można tworzyć [[Motyka|motyki]].}}
{{Historia||v0.6.0|Z bruku można wytworzyć [[Przecinarka|przecinarkę]].}}
{{Historia||0.6.0|Z bruku można wytworzyć [[Przecinarka|przecinarkę]].}}
{{Historia||v0.8.0|snap=build 1|Z bruku można tworzyć [[murki]].}}
{{Historia||0.8.0|snap=build 1|Z bruku można tworzyć [[murki]].}}
{{Historia||v0.9.0|snap=build 1|Bruk można spotkać w [[wioska]]ch, [[twierdza]]ch i [[lochy|lochach]].}}
{{Historia||0.9.0|snap=build 1|Bruk można spotkać w [[wioska]]ch, [[twierdza]]ch i [[lochy|lochach]].}}
{{Historia||v0.9.5|Dodano przepis wytwarzania [[Zamszony bruk|zamszonego bruku]].}}
{{Historia||0.9.5|Dodano przepis wytwarzania [[Zamszony bruk|zamszonego bruku]].}}
{{Historia||v0.12.1|snap=build 1|Z bruku można konstruować [[Statyw alchemiczny|statywy alchemiczne]].
{{Historia||0.12.1|snap=build 1|Z bruku można konstruować [[Statyw alchemiczny|statywy alchemiczne]].
|[[Reaktor Netheru]] nie składa się już z bruku.
|[[Reaktor Netheru]] nie składa się już z bruku.
|[[Przetapianie]] bruku daje [[doświadczenie]].}}
|[[Przetapianie]] bruku daje [[doświadczenie]].}}
{{Historia||v0.13.0|snap=build 1|Z bruku można robić [[Dźwignia|dźwignie]].
{{Historia||0.13.0|snap=build 1|Z bruku można robić [[Dźwignia|dźwignie]].
|Nie da się już zbudować przecinarki z bruku.}}
|Nie da się już zbudować przecinarki z bruku.}}
{{Historia||v0.15.0|snap=build 1|Z bruku można konstruować [[tłok]]i i [[detektor]]y.}}
{{Historia||0.15.0|snap=build 1|Z bruku można konstruować [[tłok]]i i [[detektor]]y.}}


{{Historia|pe}}
{{Historia|pe}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Bruk znajduje się w [[Leśny dwór|leśnych dworach]].}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Bruk znajduje się w [[Leśny dwór|leśnych dworach]].}}


{{Historia|Bedrock}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.20.1|Bruk występuje w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.20.1|Bruk występuje w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia||1.9.0|snap=beta 1.9.0.2|Z bruku można tworzyć [[Stół kowalski|stoły kowalskie]].}}
{{Historia||1.9.0|snap=beta 1.9.0.2|Z bruku można tworzyć [[Stół kowalski|stoły kowalskie]].}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Cobblestone JE5 BE3.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Cobblestone JE5 BE3.png|30px]] Zmieniono teksturę bruku.
|Bruk znajduje się w [[Posterunek złosadniczy|posterunkach złosadniczych]].}}
|Bruk znajduje się w [[Posterunek złosadniczy|posterunkach złosadniczych]].}}
{{Historia||1.19.80|snap=beta 1.19.80.21|Za pomocą bruku można duplikować niektóre [[Szablon kowalski|szablony kowalskie]], dostępne po włączeniu funkcji eksperymentalnych.}}
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|Za pomocą bruku można duplikować niektóre [[Szablon kowalski|szablony kowalskie]].{{Eksp|Next Major Update|B}}}}
{{Historia||1.20.60|snap=Preview 1.20.60.20|Bruk generuje się w [[Komnaty próby|komnatach próby]].{{Eksp|Update 1.21|B}}}}


{{Historia|pi}}
{{Historia|pi}}
{{Historia||0.1.1|Dodano bruk.}}
{{Historia||0.1.1|Dodano bruk.}}


{{Historia|konsola}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.00|wiiu=Patch 1|[[Plik:Cobblestone-Classic.png|30px]] Dodano bruk.
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.00|wiiu=Patch 1|[[Plik:Cobblestone-Classic.png|30px]] Dodano bruk.
|W edycji [[Xbox 360 Edition|Xbox 360]] używał on tekstury sprzed Bety 1.7.
|W edycji [[Xbox 360 Edition|Xbox 360]] używał on tekstury sprzed Bety 1.7.
Linia 327: Linia 331:


== Ciekawostki ==  
== Ciekawostki ==  
*W kodzie gry bruk zapisany jest jako „stonebrick” (kamienna cegła), a [[kamienne cegły]] jako „smoothstonebrick” (gładkie kamienne cegły).
*Bruk jest odporny na pociski [[ghast]]ów, co czyni go dobrym do chronienia portalu.
*Bruk jest odporny na pociski [[ghast]]ów, co czyni go dobrym do chronienia portalu.
*Przed wersją Beta 1.3 to bruk był używany do tworzenia kamiennych [[Półblok|płyt]].
*Przed wersją Beta 1.3 to bruk był używany do tworzenia kamiennych [[Płyta|płyt]].
*Bruk był jednym z pierwszych dodanych bloków w grze, ale mimo to jego ID jest równe 4.
*Bruk był jednym z pierwszych dodanych bloków w grze, ale mimo to jego ID jest równe 4.
*Narzędzia z bruku nazwane są kamiennymi, a nie brukowymi.
*Narzędzia z bruku nazwane są kamiennymi, a nie brukowymi.
Linia 336: Linia 339:


{{Bloki}}
{{Bloki}}
[[Kategoria:Bloki/naturalny]]


[[cs:Kamení]]
[[cs:Kamení]]
Linia 348: Linia 349:
[[ja:丸石]]
[[ja:丸石]]
[[ko:조약돌]]
[[ko:조약돌]]
[[lzh:䃮]]
[[nl:Keisteen]]
[[nl:Keisteen]]
[[pt:Pedregulho]]
[[pt:Pedregulho]]

Aktualna wersja na dzień 02:17, 22 lis 2025

Bruk

Typ

Naturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

6

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64


Bruk (ang. Cobblestone) – powszechny blok wykorzystywany w wielu recepturach i budownictwie. Wyglądem przypomina pokruszony kamień.

Porównanie historycznych tekstur bruku. Pierwszy rząd od lewej: pierwotna tekstura, tekstura z późnej wersji pre-Classic rd-160052, tekstura z wersji Classic 0.0.14a. Drugi rząd od lewej: tekstura z Beta 1.7, tekstura z 18w43a, obecna tekstura (od 18w50a).
Schemat powstawania bruku
Orientacja tekstury bruku wg. stron świata

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok BlockCSS_new.png/1140 Bruk
Twardość 2
Narzędzie ItemCSS.png/482
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 10
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 1.5
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 0.75
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.6
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.5
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.4
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.35
ItemCSS.png/564 Złoty 0.25
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Naturalne generowanie

Bruk ma możliwość naturalnego wygenerowania się w takich strukturach, jak:

Kamień

Kamień po wydobyciu kilofem bez zaklęcia Jedwabny dotyk pozostawi po sobie bruk.

Woda i lawa

Płynąca lawa po zetknięciu z wodą zamienia się w bruk. Taka funkcja sprawia, że bruk jest zasobem odnawialnym.

Schemat powstawania bruku znaleźć można na zdjęciu zamieszczonym obok.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Zamszony bruk Bruk
+
Pnącza lub
Blok mchu











Piec Bruk










Brukowa płyta




6






Brukowe schody




4






Brukowy murek




6






Kamienny kilof Bruk
+
Patyki










Kamienna siekiera










Kamienna łopata










Kamienna motyka










Kamienny miecz










Dźwignia










Dozownik Bruk
+
Łuk
+
Sproszkowany redstone










Tłok Deski
+
Bruk
+
Sproszkowany redstone
+
Sztabka żelaza








































Statyw alchemiczny Bruk
+
Płomienna różdżka










Podajnik Bruk
+
Sproszkowany redstone










Dioryt Bruk
+
Netherowy kwarc




2






Andezyt Bruk
+
Dioryt




2






Duplikacja szablonów kowalskich Diamenty
+
Pasujący szablon kowalski
+
bruk






2

2

2






Przecinanie

Schody, płyty i murki z bruku można również otrzymać w przecinarce.

Przetapianie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Kamień Bruk






2

2

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Minecraft
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

Epoka kamieniaWykop kamień przy użyciu nowego kilofaMinecraftZdobądź bruk, czernit lub łupkowy bruk.minecraft:story/mine_stone


Historia

Pre-classic
0.0.0Bruk był pierwszym blokiem dodanym do gry, razem z trawą i powietrzem.
Bruk używa bardzo starej tekstury.
rd-132211Tekstura bruku została użyta do stworzenia pierwszego loga Minecraft układającego się w menu głównym.
rd-160052Zaaktualizowano teksturę bruku.
Classic
0.0.14a Zmieniono teksturę bruku.
0.0.19aBruk został usunięty z powodu braku miejsca w grze.
0.0.20aBruk został dodany ponownie.
0.24 SURVIVAL_TESTPo wydobyciu bruku wypada jego blok.
0.26 SURVIVAL TESTBruk wypada po zniszczeniu kamienia.
0.0.28Bruk wypada po wydobyciu obsydianu.
Indev
0.3120100129 (29 stycznia 2010)Z bruku można konstruować kamienne półbloki, miecze, siekiery, kilofy czy łopaty.
20100131 (31 stycznia 2010)Dodano brukowe logo Minecrafta do gry.
20100206 (6 lutego 2010)Z bruku można robić motyki.
20100219 (19 lutego 2010)Z bruku można konstruować piece.
20100223 (23 lutego 2010)Bruk może być przepalony w piecu na kamień.
Infdev
20100617-2 (17 czerwca 2010)Bruk tworzy się, kiedy woda zetknie się z lawą.
Seecret Friday 2Można znaleźć zamszoną wersję bruku.
Z bruku są zrobione lochy.
20100629 (29 czerwca 2010)Z bruku można robić brukowe schody.
Alpha
v1.0.1Z bruku można robić dźwignie.
Beta
1.2Z bruku można wytwarzać leje.
1.3Bruk teraz tworzy brukowy półblok zamiast kamiennego.
1.7 Zmieniono teksturę bruku.
1.81.8-preBruk naturalnie generuje się w wioskach i twierdzach.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre3Z bruku można robić statywy alchemiczne.
1.3.112w22aZ bruku jest zrobiona dżunglowa świątynia.
1.4.212w34aZ bruku można zrobić murki.
1.513w03aZ bruku można konstruować podajniki.
1.814w02aZ bruku można robić dioryt oraz andezyt.
14w03aPod żwirową ścieżką w wioskach występuje bruk.
14w04aDodano przepis na wytwarzanie zamszonego bruku.
1.915w37aBruk występuje w platformach startowych w biomie próżniowym.
1.1116w39aBruk generuje się w leśnych dworach.
Z bruku można skonstruować detektory.
1.1318w09aBruk znajduje się w podwodnych ruinach.
1.1418w43a Zmieniono teksturę bruku.
18w47aBruk generuje się w posterunkach złosadniczych.
18w50a Ponownie zmieniono teksturę bruku.
1.19.423w04aZa pomocą bruku można duplikować niektóre szablony kowalskie.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”]
1.2023w12aBruk generuje się w ruinach szlaku.
1.20.323w45aBruk generuje się w komnatach próby.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”]
Pocket Edition Alpha
Pre-release Dodano bruk.
0.2.0 Zmieniono teksturę bruku.
0.3.0Z bruku można wytwarzać brukowe schody i półbloki.
0.3.2Z bruku można konstruować piece.
Można przepalać bruk.
0.4.0Z bruku można tworzyć motyki.
0.6.0Z bruku można wytworzyć przecinarkę.
0.8.0build 1Z bruku można tworzyć murki.
0.9.0build 1Bruk można spotkać w wioskach, twierdzach i lochach.
0.9.5Dodano przepis wytwarzania zamszonego bruku.
0.12.1build 1Z bruku można konstruować statywy alchemiczne.
Reaktor Netheru nie składa się już z bruku.
Przetapianie bruku daje doświadczenie.
0.13.0build 1Z bruku można robić dźwignie.
Nie da się już zbudować przecinarki z bruku.
0.15.0build 1Z bruku można konstruować tłoki i detektory.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.0Bruk znajduje się w leśnych dworach.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.20.1Bruk występuje w podwodnych ruinach.
1.9.0beta 1.9.0.2Z bruku można tworzyć stoły kowalskie.
1.10.0beta 1.10.0.3 Zmieniono teksturę bruku.
Bruk znajduje się w posterunkach złosadniczych.
1.19.80Preview 1.19.80.21Za pomocą bruku można duplikować niektóre szablony kowalskie.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”]
1.20.60Preview 1.20.60.20Bruk generuje się w komnatach próby.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Update 1.21”]
Pi Edition
0.1.1Dodano bruk.
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1 Dodano bruk.
W edycji Xbox 360 używał on tekstury sprzed Bety 1.7.
Z bruku są zrobione lochy.
TU3 Zmieniono teksturę bruku.
Z bruku można konstruować tłoki.
TU5Bruk naturalnie generuje się w wioskach i twierdzach.
TU7Z bruku można tworzyć statywy alchemiczne.
TU141.04Z bruku jest zrobiona dżunglowa świątynia.
TU31CU191.22Patch 3Pod żwirową ścieżką w wioskach występuje bruk.

Dodano przepis wytwarzania zamszonego bruku.

Z bruku można robić andezyt oraz dioryt.
TU54CU441.38Patch 24Bruk generuje się w leśnych dworach.
Z bruku można konstruować detektory.
TU691.76Patch 38Bruk generuje się w podwodnych ruinach.
1.90 Zmieniono teksturę bruku.
1.91Z bruku można robić stoły kowalskie.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0 Dodano bruk.
1.9.19Bruk generuje się w leśnych dworach.

Ciekawostki

  • Bruk jest odporny na pociski ghastów, co czyni go dobrym do chronienia portalu.
  • Przed wersją Beta 1.3 to bruk był używany do tworzenia kamiennych płyt.
  • Bruk był jednym z pierwszych dodanych bloków w grze, ale mimo to jego ID jest równe 4.
  • Narzędzia z bruku nazwane są kamiennymi, a nie brukowymi.
  • Odwracając kolor tekstury bruku, będzie on wyglądał jak kamień Endu.
  • Przed wersją 1.14 bruk miał teksturę bardzo podobną do netherracku, jednak o innej kolorystyce.