Polecenia/gamerule: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| [wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
dNie podano opisu zmian |
siedem kolejnych zasad gry. Wartości zasad - dopuszczalne i domyślne. Kategoria. |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
Polecenie '''{{Cmd|gamerule}}''' pozwala na zmianę zasad gry. | Polecenie '''{{Cmd|gamerule}}''' pozwala na zmianę zasad gry. | ||
== Lista zasad gry == | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! Zasada gry | ! Zasada gry | ||
! Działanie | ! Działanie | ||
! Wartości | |||
! Dostępność <br>([[Java Edition|Java]], [[Bedrock Edition|Bedrock]], obie wersje) | ! Dostępność <br>([[Java Edition|Java]], [[Bedrock Edition|Bedrock]], obie wersje) | ||
|- | |- | ||
| <tt>announceAdvancements</tt> | | <tt>announceAdvancements</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza wiadomości na czacie o zdobywaniu [[postęp]]ów przez graczy. | | Włącza lub wyłącza wiadomości na czacie o zdobywaniu [[postęp]]ów przez graczy. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Java | | Tylko Java | ||
|- | |- | ||
| <tt>blockExplosionDropDecay</tt> | | <tt>blockExplosionDropDecay</tt> | ||
| Jeśli <code> | | Jeśli <code>false</code>, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez [[Eksplozja|eksplozję]] bloku ([[Łóżko|łóżka]] lub [[Kotwica odrodzenia|kotwicy odrodzenia]]). Jeśli <code>true</code>, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Java | | Tylko Java | ||
|- | |- | ||
| <tt>commandBlocksEnabled</tt> | | <tt>commandBlocksEnabled</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza dostępność [[Blok poleceń|bloków poleceń]]. | | Włącza lub wyłącza dostępność [[Blok poleceń|bloków poleceń]]. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Bedrock | | Tylko Bedrock | ||
|- | |- | ||
| <tt>commandBlockOutput</tt> | | <tt>commandBlockOutput</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza tekstową informację wyświetlaną przez blok poleceń. | | Włącza lub wyłącza tekstową informację wyświetlaną przez blok poleceń. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |||
| <tt>commandModificationBlockLimit</tt> | |||
| Maksymalna liczba bloków, którą można zmienić jednym poleceniem (dotyczy {{cmd|clone}}, {{cmd|fill}} i {{cmd|fillbiome}}). | |||
| Od 0 do 2147483647; domyślnie 32768 | |||
| Tylko Java | |||
|- | |||
| <tt>disableElytraMovementCheck</tt> | |||
| Włącza lub wyłącza sprawdzanie prędkości gracza przez serwer, kiedy ten ma na sobie [[elytry]]. Gra domyślnie sprawdza prędkość gracza, by upewnić się, że nie stosuje on zmodyfikowanej wersji gry (tzw. ''cheatów''), ale może generować fałszywe alarmy, jeśli serwer działa powoli. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>false</code> | |||
| Tylko Java | |||
|- | |||
| <tt>disablePlayerMovementCheck</tt> | |||
| Całkowicie włącza lub wyłącza sprawdzanie prędkości gracza przez serwer. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>false</code> | |||
| Tylko Java | |||
|- | |||
| <tt>disableRaids</tt> | |||
| Włącza lub wyłącza występowanie [[najazd]]ów. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Java | |||
|- | |- | ||
| <tt>doDaylightCycle</tt> | | <tt>doDaylightCycle</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza poruszanie się słońca i księżyca, co umożliwia tworzenie wiecznego dnia lub nocy. | | Włącza lub wyłącza poruszanie się słońca i księżyca, co umożliwia tworzenie wiecznego dnia lub nocy. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | |||
|- | |||
| <tt>doEntityDrops</tt> | |||
| Włącza lub wyłącza rozprzestrzenianie się [[ogień|ognia]]. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |- | ||
| <tt>doFireTick</tt> | | <tt>doFireTick</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza rozprzestrzenianie się [[ogień|ognia]]. | | Włącza lub wyłącza rozprzestrzenianie się [[ogień|ognia]]. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |- | ||
| <tt>doMobLoot</tt> | | <tt>doMobLoot</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza wyrzucanie [[łup]]ów przez [[mob]]y. | | Włącza lub wyłącza wyrzucanie [[łup]]ów przez [[mob]]y. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |- | ||
| <tt>doMobSpawning</tt> | | <tt>doMobSpawning</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza samoczynne [[odradzanie]] się mobów. | | Włącza lub wyłącza samoczynne [[odradzanie]] się mobów. Dotyczy większości sposobów naturalnego odradzania mobów, ale nie dotyczy [[przyzywacz potworów|przyzywaczy]], [[Jajo przyzywające|jaj przyzywających]], oraz niektórych mechanik gry, które odradzają moby (np. wywoływania [[najazd]]ów czy [[osadnik]]ów tworzących [[Żelazny golem|żelazne golemy]]). | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |- | ||
| <tt>doTileDrops</tt> | | <tt>doTileDrops</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza wypadanie przedmiotów z wydobytych bloków. | | Włącza lub wyłącza wypadanie przedmiotów z wydobytych bloków. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |- | ||
| <tt>keepInventory</tt> | | <tt>keepInventory</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza zatrzymywanie ekwipunku po śmierci. | | Włącza lub wyłącza zatrzymywanie ekwipunku po śmierci. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>false</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |||
| <tt>mobExplosionDropDecay</tt> | |||
| Jeśli <code>false</code>, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez [[Eksplozja|eksplozję]] moba ([[creeper]]a, [[wither]]a). Jeśli <code>true</code>, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Tylko Java | |||
|- | |- | ||
| <tt>mobGriefing</tt> | | <tt>mobGriefing</tt> | ||
| Włącza lub wyłącza niszczenie bloków przez moby, w tym m.in. [[creeper]]y, [[ghast]]y, [[enderman]]y, [[wither]]y, [[Smok Endu|smoki Endu]]. | | Włącza lub wyłącza niszczenie bloków przez moby, w tym m.in. [[creeper]]y, [[ghast]]y, [[enderman]]y, [[wither]]y, [[Smok Endu|smoki Endu]]. Działa również w mniej oczywistych sytuacjach: jeśli ta reguła jest wyłączona, [[owca|owce]] nie jedzą trawy, a [[zombie]] nie wyłamują drzwi. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |- | ||
| <tt>naturalRegeneration<tt> | | <tt>naturalRegeneration<tt> | ||
| Włącza lub wyłącza naturalną regenerację [[życie|życia]]. | | Włącza lub wyłącza naturalną regenerację [[życie|życia]]. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|- | |- | ||
| <tt>showDeathMessages<tt> | | <tt>showDeathMessages<tt> | ||
| Włącza lub wyłącza pokazywanie wiadomości o śmierci. | | Włącza lub wyłącza pokazywanie wiadomości o śmierci. | ||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | |||
|- | |||
| <tt>tntExplosionDropDecay</tt> | |||
| Jeśli <code>false</code>, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez eksplozję [[TNT]]. Jeśli <code>true</code>, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji. | |||
| <code>true</code> lub <code>false</code>; domyślnie <code>true</code> | |||
| Obie wersje | | Obie wersje | ||
|} | |} | ||
[[Kategoria:Polecenia]] | |||
[[en:Commands/gamerule]] | [[en:Commands/gamerule]] | ||
Wersja z 18:56, 20 mar 2025
| Artykuł w budowie! Trwa budowa strony Polecenia/gamerule.
Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.
|
Polecenie /gamerule pozwala na zmianę zasad gry.
Lista zasad gry
| Zasada gry | Działanie | Wartości | Dostępność (Java, Bedrock, obie wersje) |
|---|---|---|---|
| announceAdvancements | Włącza lub wyłącza wiadomości na czacie o zdobywaniu postępów przez graczy. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| blockExplosionDropDecay | Jeśli false, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez eksplozję bloku (łóżka lub kotwicy odrodzenia). Jeśli true, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji.
|
true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| commandBlocksEnabled | Włącza lub wyłącza dostępność bloków poleceń. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Bedrock |
| commandBlockOutput | Włącza lub wyłącza tekstową informację wyświetlaną przez blok poleceń. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| commandModificationBlockLimit | Maksymalna liczba bloków, którą można zmienić jednym poleceniem (dotyczy /clone, /fill i /fillbiome).
|
Od 0 do 2147483647; domyślnie 32768 | Tylko Java |
| disableElytraMovementCheck | Włącza lub wyłącza sprawdzanie prędkości gracza przez serwer, kiedy ten ma na sobie elytry. Gra domyślnie sprawdza prędkość gracza, by upewnić się, że nie stosuje on zmodyfikowanej wersji gry (tzw. cheatów), ale może generować fałszywe alarmy, jeśli serwer działa powoli. | true lub false; domyślnie false
|
Tylko Java |
| disablePlayerMovementCheck | Całkowicie włącza lub wyłącza sprawdzanie prędkości gracza przez serwer. | true lub false; domyślnie false
|
Tylko Java |
| disableRaids | Włącza lub wyłącza występowanie najazdów. | true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| doDaylightCycle | Włącza lub wyłącza poruszanie się słońca i księżyca, co umożliwia tworzenie wiecznego dnia lub nocy. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doEntityDrops | Włącza lub wyłącza rozprzestrzenianie się ognia. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doFireTick | Włącza lub wyłącza rozprzestrzenianie się ognia. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doMobLoot | Włącza lub wyłącza wyrzucanie łupów przez moby. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doMobSpawning | Włącza lub wyłącza samoczynne odradzanie się mobów. Dotyczy większości sposobów naturalnego odradzania mobów, ale nie dotyczy przyzywaczy, jaj przyzywających, oraz niektórych mechanik gry, które odradzają moby (np. wywoływania najazdów czy osadników tworzących żelazne golemy). | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| doTileDrops | Włącza lub wyłącza wypadanie przedmiotów z wydobytych bloków. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| keepInventory | Włącza lub wyłącza zatrzymywanie ekwipunku po śmierci. | true lub false; domyślnie false
|
Obie wersje |
| mobExplosionDropDecay | Jeśli false, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez eksplozję moba (creepera, withera). Jeśli true, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji.
|
true lub false; domyślnie true
|
Tylko Java |
| mobGriefing | Włącza lub wyłącza niszczenie bloków przez moby, w tym m.in. creepery, ghasty, endermany, withery, smoki Endu. Działa również w mniej oczywistych sytuacjach: jeśli ta reguła jest wyłączona, owce nie jedzą trawy, a zombie nie wyłamują drzwi. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| naturalRegeneration | Włącza lub wyłącza naturalną regenerację życia. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| showDeathMessages | Włącza lub wyłącza pokazywanie wiadomości o śmierci. | true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |
| tntExplosionDropDecay | Jeśli false, wszystkie bloki zawsze upuszczają swój zwykły łup, gdy zostaną zniszczone przez eksplozję TNT. Jeśli true, szansa na upuszczenie łupu maleje wraz ze wzrostem odległości od centrum eksplozji.
|
true lub false; domyślnie true
|
Obie wersje |