Sterowanie: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Rozszerzenie tabeli dla edycji kosolowej |
|||
| Linia 222: | Linia 222: | ||
(Telefony komórkowe i tablety z systemem iOS i Android mają dotykowe klawisze.) | (Telefony komórkowe i tablety z systemem iOS i Android mają dotykowe klawisze.) | ||
== | == Legacy Console Edition == | ||
Sterowanie | Sterowanie w edycji konsolowej. | ||
{| class="wikitable" border="1" width="100%" | {| class="wikitable" border="1" width="100%" | ||
|- | |- | ||
! width="100px" | Klawisz | ! width="100px" colspan="7" | Klawisz | ||
! Funkcja | ! rowspan="2" | Funkcja | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | A | | style="font-size: large; text-align: center;" | Xbox 360 | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Xbox One | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | PlayStation 3 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | PlayStation 4 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | PlayStation Vita | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Wii U | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Nintendo Switch | |||
|- | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | A | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | ⨉ | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | A | |||
| Skok | | Skok | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy Trigger | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Lewy Trigger | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | L2 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | L | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | ZL | |||
| Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie [[przedmioty|przedmiotów]], otwieranie menu [[skrzynia|skrzyń]], [[piec]]ów, [[stół rzemieślniczy|stołów rzemieślniczych]] i [[dozownik]]ów. | | Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie [[przedmioty|przedmiotów]], otwieranie menu [[skrzynia|skrzyń]], [[piec]]ów, [[stół rzemieślniczy|stołów rzemieślniczych]] i [[dozownik]]ów. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy Trigger | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Prawy Trigger | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | R2 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | R | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | ZR | |||
| Niszczenie [[bloki|bloków]] (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie [[przycisk]]ów/[[drzwi]] (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w ekwipunku/skrzyni/stole rzemieślniczym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). | | Niszczenie [[bloki|bloków]] (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie [[przycisk]]ów/[[drzwi]] (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w ekwipunku/skrzyni/stole rzemieślniczym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy Analog | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="7" | Lewy Analog | ||
| Ruch (szybko pchnięty umożliwia sprint) | | Ruch (szybko pchnięty umożliwia sprint). | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy Analog | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="7" | Prawy Analog | ||
| Rozglądanie się | | Rozglądanie się | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Lewy Analog (wciśnięty) | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | L3 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk w górę | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy Analog (wciśnięty)/+ Control Pad góra | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy Analog (wciśnięty) | | style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy Analog (wciśnięty) | ||
| Zmiana kąta kamery | | Zmiana kąta kamery | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Prawy Analog (wciśnięty) | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | R3 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk w dół | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy Analog (wciśnięty)/+ Control Pad dół | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy Analog (wciśnięty) | | style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy Analog (wciśnięty) | ||
| Skradanie się lub zniżanie lotu na trybie kreatywnym | | Skradanie się lub zniżanie lotu na trybie kreatywnym | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Y | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Y | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | △ | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | X | |||
| Otwieranie ekwipunku | | Otwieranie ekwipunku | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | X | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | X | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | □ | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Y | |||
| Otwieranie okna konstruowania | | Otwieranie okna konstruowania | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | B | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | B | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | ◯ | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | B | |||
| Wyrzucanie przedmiotów | | Wyrzucanie przedmiotów | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Start | | style="font-size: large; text-align: center;" | Start | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Menu | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Start | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Opcje | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Start | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | +/Start | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | + | |||
| Włączenie menu w [[Gra wieloosobowa|grze wieloosobowej]], pauzowanie gry w grze jednoosobowej | | Włączenie menu w [[Gra wieloosobowa|grze wieloosobowej]], pauzowanie gry w grze jednoosobowej | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy Bumper | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Lewy Bumper | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | L1 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk w lewo | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | L | |||
| Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo | | Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy Bumper | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Prawy Bumper | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | P1 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk w prawo | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | P | |||
| Przewijanie przedmiotów na pasku w prawo | | Przewijanie przedmiotów na pasku w prawo | ||
|} | |} | ||
| Linia 273: | Linia 315: | ||
{| class="wikitable" width="100%" | {| class="wikitable" width="100%" | ||
|- | |- | ||
! width=" | |||
! Funkcja | ! width="100px" colspan="7" | Klawisz | ||
! rowspan="2" | Funkcja | |||
|- | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Xbox 360 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Xbox One | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | PlayStation 3 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | PlayStation 4 | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | PlayStation Vita | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Wii U | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Nintendo Switch | |||
|- | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Lewy analog/prawy analog/D-pad | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy analog/prawy analog/przyciski kierunkowe | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy analog/prawy analog/D-pad/płytka dotykowa | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy analog/prawy analog/D-pad|tylna płytka dotykowa | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy analog/prawy analog/+Control Pad | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy analog/prawy analog/przycisk w górę/przycisk w dół/przycisk w lewo/przycisk w prawo/+Control Pad | |||
| Poruszanie wskaźnikiem, wybranym blokiem lub przedmiotem | |||
|- | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | A | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | ⨉ | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | A | |||
| Wytwarzanie przedmiotu | |||
|- | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | B | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | ◯ | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | B | |||
| Wyjście z okna konstruowania | |||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | X | ||
| | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | □ | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Y | |||
| Bierze połowę podświetlonego stacka albo pokazuje informacje o wybranym bloku lub przedmiotu. | |||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Y | ||
| | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="3" | △ | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | X | |||
| Szybko przemieszcza blok lub przedmiot na odpowiednie miejsce. | |||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Lewy Bumper | ||
| | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | L1 | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk w lewo | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | L | |||
| Przewijanie grup konstruowalnych przedmiotów w lewo | |||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | Prawy Bumper | ||
| | | style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | P1 | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk w prawo | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" colspan="2" | P | |||
| Przewijanie grup konstruowalnych przedmiotów w prawo | |||
|} | |} | ||
Wersja z 10:33, 1 sie 2023
Minecraft używa do kontroli myszki i klawiatury. Bez tych dwóch elementów niemożliwe jest normalne granie.
Sterowanie standardowe
| Sterowanie myszką | Funkcja |
|---|---|
| Lewy przycisk myszy | Niszczenie bloków (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w plecaku/skrzyni/stole warsztatowym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). |
| Rolka | Rolką zmienia się używany aktualnie przedmiot. |
| Kliknięcie na rolce | Kliknięcie na rolce podczas patrzenia na dany blok zmienia blok trzymany w ręce na blok, na który patrzy postać (tylko w trybie kreatywnym). Kliknięcie na rolce zamiast standardowego przenoszenia przedmiotów w plecaku/skrzyni/stole warsztatowym/dozowniku, spowoduje otrzymanie pełnego stacka wybranego przedmiotu (tylko w trybie kreatywnym). |
| Prawy przycisk myszy | Stawianie bloków, podpalanie, celowanie z łuku, blokowanie, aktywowanie przedmiotów i przycisków/drzwi (kliknij raz), otwieranie menu skrzyń, pieców, stołów rzemieślniczych i dozowników. |
| Ruch krążący | Zmienianie miejsca patrzenia postaci. W trybie 3. osoby kamera „trzęsie się”. |
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| W | Ruch do przodu |
| A | Ruch w lewo |
| S | Cofanie się |
| D | Ruch w prawo |
| Spacja | Skok. Szybkie, podwójne naciśnięcie powoduje latanie (tylko w trybie kreatywnym). |
| Lewy ⇧ Shift | Skradanie. Podczas latania obniża lot (tylko w trybie kreatywnym). Przytrzymanie tego klawisza i wybieranie przedmiotów, powoduje automatyczną ich segregację. |
| 1–9 | Wybieranie przedmiotów z paska szybkiego wyboru |
| E | Otwieranie ekwipunku. Przed Beta 1.4 standardowym klawiszem otwierania ekwipunku było I. |
| Q | Wyrzucanie przedmiotów |
| T | Czat |
| / | Podawanie komend |
| Esc | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
Klawisze funkcyjne
Istnieje kilka klawiszy, które nie są możliwe do zmienienia w opcjach.
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| F1/fn + F1 (na Mac) | Wyłączanie HUD'a na ekranie gry. W połączeniu z F2 można stworzyć ładny zrzut ekranu. |
| F2/fn + F2 (na Mac) | Klawiszem tym robi się zrzuty ekranu, które zapisywane są w:
|
| ⇧ Shift + F2/⇧ Shift + fn + F2 (na Mac) | W wersji Beta 1.2_02 klawisze te tworzą ogromne zdjęcia w formacie TGA. UWAGA! Zdjęcia są bardzo wysokiej jakości, zajmują około 1,8 GB, a odtworzenie zrzutu ekranu jest trudne. Ponadto towarzyszą mu dziwne błędy graficzne. |
| F3/fn + F3 (na Mac) | Klawisz ten pokazuje informacje na temat FPS (klatek na sekundę), ilości ładujących się kawałków mapy oraz wykres wydajności gry. Przed wersją Beta 1.3, aby zobaczyć informacje, należało przytrzymać klawisz F3; teraz nie trzeba tego robić. |
| F3 + F/fn + F3 + F (na Mac) | Zmienianie poziomu mgły (przydatne dla słabszych komputerów) |
| ⇧ Shift + F3/⇧ Shift + fn + F3 (na Mac) | Od wersji v1.1.1 do wersji Beta 1.9-pre2 ekran debugowania bez wykresu wydajności. Od wersji 1.2.4 domyślny ekran debugowania (F3) nie zawiera wykresu, a ekran
rozbudowany (⇧ Shift + F3) zawiera go. Od wersji 1.8 wykres wydajności nazywa się Pie. |
| Alt + F3/Alt + fn + F3 (na Mac) | Pokazuje wykres FPS stosunkowo podobny do tego w wersji beta. W przeciwieństwie do starszych wersji jest też pokazany wykres TPS (tylko gra jednoosobowa). Dodane w wersji 1.8. |
| F3 + H/fn + F3 + H (na Mac) | Wyświetlanie dodatkowych informacji o przedmiotach. Po najechaniu kursorem w oknie ekwipunku wyświetla się ID przedmiotu oraz (w przypadku narzędzi, broni i zbroi) ilość pozostałych użyć. |
| F5/fn + F5 (na Mac) | Przełączanie widoku z 1-osobowego do 3-osobowego i na odwrót. Widok z 3. osoby nie jest zalecany do dłuższej rozgrywki z powodu braku widoczności (postać zasłania widok). W wersji 1.8 dodano możliwość widoku z 2 osoby. |
| F10/fn + F10 (na Mac) | Zatrzymuje grę, a na środku ekranu pokazuje się kursor. Miało to służyć do poruszania się po pulpicie bez obaw, jednak kursor jest „uwięziony” w oknie gry, przez co funkcja ta jest bezużyteczna. |
| F11/fn + F11 (na Mac) | Włącza tryb pełnoekranowy.
Czasami po włączeniu trybu pełnoekranowego pojawia się czarny ekran. Wtedy należy wcisnąć Alt + Tab ⇆, aby pomniejszyć okno. |
Sterowanie w fazie Classic
Są to klawisze stare i nieużywane w obecnej wersji gry.[1]
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| W | Ruch do przodu |
| A | Ruch w lewo |
| S | Cofanie się |
| D | Ruch w prawo |
| Spacja | Skok |
| B | Wybieranie bloków |
| ↵ Enter | Ustalanie miejsca odradzania |
| R | Teleportowanie się do wcześniej ustalonego punktu odradzania |
| F5/fn + F5 (na Mac) | Włącza deszcz. |
| G | Przywołuje ludzi w trybie kreatywnym. |
| Y | Używane do odwracania myszy w trybie kreatywnym. |
| N | Używane do tworzenia nowej mapy w trybie kreatywnym. |
| T | Czat |
| Esc | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
| 1–9 | Wybieranie przedmiotów z paska szybkiego wyboru |
| Q | Wyrzucanie przedmiotów |
Xperia PLAY
Sterowanie używane w Minecraft Pocket Edition na Xperia PLAY.
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| Prawy bumper | Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie przedmiotów, otwieranie menu skrzyń, pieców, stołów rzemieślniczych i dozowników |
| Lewy bumper | Niszczenie bloków (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie przycisków/drzwi (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w ekwipunku/skrzyni/stole rzemieślniczym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). |
| Skok | |
| Otwieranie ekwipunku | |
| Przewijanie przedmiotów na pasku w prawo | |
| Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo | |
| Przyciski kierujące | Poruszanie się |
| Lewa płytka dotykowa | Skradanie się |
| Prawa płytka dotykowa | Poruszanie kamerą |
| Menu | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
| Dotykowy ekran | Czat (tylko w grze wieloosobowej) |
| Przycisk szukania | Widok z trzeciej osoby |
Minecraft Pocket Edition (iOS i Android)
Sterowanie na smartfonach i tabletach z systemem iOS i Android.
(Telefony komórkowe i tablety z systemem iOS i Android mają dotykowe klawisze.)
Legacy Console Edition
Sterowanie w edycji konsolowej.
| Klawisz | Funkcja | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Xbox 360 | Xbox One | PlayStation 3 | PlayStation 4 | PlayStation Vita | Wii U | Nintendo Switch | |
| A | ⨉ | A | Skok | ||||
| Lewy Trigger | L2 | L | ZL | Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie przedmiotów, otwieranie menu skrzyń, pieców, stołów rzemieślniczych i dozowników. | |||
| Prawy Trigger | R2 | R | ZR | Niszczenie bloków (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie przycisków/drzwi (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w ekwipunku/skrzyni/stole rzemieślniczym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). | |||
| Lewy Analog | Ruch (szybko pchnięty umożliwia sprint). | ||||||
| Prawy Analog | Rozglądanie się | ||||||
| Lewy Analog (wciśnięty) | L3 | Przycisk w górę | Lewy Analog (wciśnięty)/+ Control Pad góra | Lewy Analog (wciśnięty) | Zmiana kąta kamery | ||
| Prawy Analog (wciśnięty) | R3 | Przycisk w dół | Prawy Analog (wciśnięty)/+ Control Pad dół | Prawy Analog (wciśnięty) | Skradanie się lub zniżanie lotu na trybie kreatywnym | ||
| Y | △ | X | Otwieranie ekwipunku | ||||
| X | □ | Y | Otwieranie okna konstruowania | ||||
| B | ◯ | B | Wyrzucanie przedmiotów | ||||
| Start | Menu | Start | Opcje | Start | +/Start | + | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
| Lewy Bumper | L1 | Przycisk w lewo | L | Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo | |||
| Prawy Bumper | P1 | Przycisk w prawo | P | Przewijanie przedmiotów na pasku w prawo | |||
W wytwarzaniu
| Klawisz | Funkcja | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Xbox 360 | Xbox One | PlayStation 3 | PlayStation 4 | PlayStation Vita | Wii U | Nintendo Switch | |
| Lewy analog/prawy analog/D-pad | Lewy analog/prawy analog/przyciski kierunkowe | Lewy analog/prawy analog/D-pad/płytka dotykowa | Lewy analog/prawy analog/D-pad|tylna płytka dotykowa | Lewy analog/prawy analog/+Control Pad | Lewy analog/prawy analog/przycisk w górę/przycisk w dół/przycisk w lewo/przycisk w prawo/+Control Pad | Poruszanie wskaźnikiem, wybranym blokiem lub przedmiotem | |
| A | ⨉ | A | Wytwarzanie przedmiotu | ||||
| B | ◯ | B | Wyjście z okna konstruowania | ||||
| X | □ | Y | Bierze połowę podświetlonego stacka albo pokazuje informacje o wybranym bloku lub przedmiotu. | ||||
| Y | △ | X | Szybko przemieszcza blok lub przedmiot na odpowiednie miejsce. | ||||
| Lewy Bumper | L1 | Przycisk w lewo | L | Przewijanie grup konstruowalnych przedmiotów w lewo | |||
| Prawy Bumper | P1 | Przycisk w prawo | P | Przewijanie grup konstruowalnych przedmiotów w prawo | |||
Przyciski debugujące
W wersjach Beta 1.8 Pre-release (tylko pierwszy wariant wersji), Beta 1.9 Pre-release 5 i w snapshocie 12w08a można było korzystać z różnych przycisków debugujących.
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| F9/fn + F9 (na Mac) | Blokuje kamerę w wybranej pozycji. |
| F6/fn + F6 (na Mac) | Powoli przesuwa kamerę podczas poruszania się oraz włącza nietypowy „sprężysty” ruch. Blokuje to pozycję Y gracza, co oznacza, że nie można skakać ani spadać. Sprawia też, że gracz przyspiesza względnie wolniej, kiedy się porusza. Bloki w tej sytuacji mogą tracić solidność. |
| Y | Przybliża kamerę. |
| H | Oddala kamerę. |
| Y + H | Resetuje zbliżenie kamery. |
| N | Obraca kamerę w lewo. |
| M | Obraca kamerę w prawo. |
| N + M | Resetuje obroty kamery. |
| U | Przenosi kamerę do przodu. |
| O | Przenosi kamerę do tyłu. |
| I | Powoli przenosi kamerę do góry. |
| K | Powoli przenosi kamerę do dołu. |
| J | Powoli przenosi kamerę w lewo. |
| L | Powoli przenosi kamerę w prawo. |
Przypisy
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.
- ↑ http://replay.waybackmachine.org/20090520141329/http://www.mojang.com/notch/minecraft/ Archived page from May 20th 2009