Sterowanie: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Zmiany w pisowni |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 60: | Linia 60: | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|/}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|/}} | ||
| Podawanie [[Polecenia|komend]] | | Podawanie [[Polecenia|komend]] | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Esc}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Esc}} | ||
| Linia 75: | Linia 75: | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F1}}/{{Key|fn}} + {{Key|F1}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F1}}/{{Key|fn}} + {{Key|F1}} (na Mac) | ||
| Wyłączanie HUD'a na ekranie gry. W połączeniu z F2 można stworzyć ładny [[zrzut ekranu]]. | | Wyłączanie HUD'a na ekranie gry. W połączeniu z {{Key|F2}} można stworzyć ładny [[zrzut ekranu]]. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F2}}/{{Key|fn}} + {{Key|F2}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F2}}/{{Key|fn}} + {{Key|F2}} (na Mac) | ||
| Linia 87: | Linia 87: | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F3}}/{{Key|fn}} + {{Key|F3}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F3}}/{{Key|fn}} + {{Key|F3}} (na Mac) | ||
| Klawisz ten pokazuje informacje na temat FPS (klatek na sekundę), ilości ładujących się kawałków mapy oraz wykres wydajności gry. Przed wersją Beta 1.3, aby zobaczyć informacje, należało przytrzymać klawisz F3; teraz nie trzeba tego robić. | | Klawisz ten pokazuje informacje na temat FPS (klatek na sekundę), ilości ładujących się kawałków mapy oraz wykres wydajności gry. Przed wersją Beta 1.3, aby zobaczyć informacje, należało przytrzymać klawisz {{Key|F3}}; teraz nie trzeba tego robić. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F3}} + {{Key|F}}/{{Key|fn}} + {{Key|F3}} + {{Key|F}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F3}} + {{Key|F}}/{{Key|fn}} + {{Key|F3}} + {{Key|F}} (na Mac) | ||
| Linia 93: | Linia 93: | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Shift}} + {{Key|F3}}/{{Key|Shift}} + {{Key|fn}} + {{Key|F3}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Shift}} + {{Key|F3}}/{{Key|Shift}} + {{Key|fn}} + {{Key|F3}} (na Mac) | ||
| Od wersji 1. | | Od wersji v1.1.1 do wersji Beta 1.9-pre2 ekran debugowania bez wykresu wydajności. Od wersji 1.2.4 domyślny ekran debugowania (F3) nie zawiera wykresu, a ekran | ||
rozbudowany (Shift + F3) zawiera go. Od wersji 1.8 wykres wydajności nazywa się Pie. | rozbudowany ({{Key|Shift}} + {{Key|F3}}) zawiera go. Od wersji 1.8 wykres wydajności nazywa się Pie. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Alt}} + {{Key|F3}}/{{Key|Alt}} + {{Key|fn}} + {{Key|F3}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Alt}} + {{Key|F3}}/{{Key|Alt}} + {{Key|fn}} + {{Key|F3}} (na Mac) | ||
| Linia 100: | Linia 100: | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F3}} + {{Key|H}}/{{Key|fn}} + {{Key|F3}} + {{Key|H}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F3}} + {{Key|H}}/{{Key|fn}} + {{Key|F3}} + {{Key|H}} (na Mac) | ||
| Wyświetlanie dodatkowych informacji o przedmiotach. Po najechaniu kursorem w oknie ekwipunku wyświetla się ID przedmiotu | | Wyświetlanie dodatkowych informacji o przedmiotach. Po najechaniu kursorem w oknie ekwipunku wyświetla się ID przedmiotu oraz (w przypadku narzędzi, broni i zbroi) ilość pozostałych użyć. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F5}}/{{Key|fn}} + {{Key|F5}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F5}}/{{Key|fn}} + {{Key|F5}} (na Mac) | ||
| Przełączanie widoku z 1-osobowego do 3-osobowego i na odwrót. Widok z 3 osoby nie jest zalecany do dłuższej rozgrywki z powodu braku widoczności (postać zasłania widok). W wersji 1.8 dodano możliwość widoku z 2 osoby. | | Przełączanie widoku z 1-osobowego do 3-osobowego i na odwrót. Widok z 3. osoby nie jest zalecany do dłuższej rozgrywki z powodu braku widoczności (postać zasłania widok). W wersji 1.8 dodano możliwość widoku z 2 osoby. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F10}}/{{Key|fn}} + {{Key|F10}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F10}}/{{Key|fn}} + {{Key|F10}} (na Mac) | ||
| Zatrzymuje grę, a na środku ekranu pokazuje się kursor. Miało to służyć do poruszania się po pulpicie bez obaw, jednak kursor jest „uwięziony” w oknie gry przez co funkcja ta jest bezużyteczna. | | Zatrzymuje grę, a na środku ekranu pokazuje się kursor. Miało to służyć do poruszania się po pulpicie bez obaw, jednak kursor jest „uwięziony” w oknie gry, przez co funkcja ta jest bezużyteczna. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F11}}/{{Key|fn}} + {{Key|F11}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F11}}/{{Key|fn}} + {{Key|F11}} (na Mac) | ||
| Włącza tryb pełnoekranowy. | | Włącza tryb pełnoekranowy. | ||
Czasami po włączeniu trybu pełnoekranowego pojawia się czarny ekran. Wtedy należy wcisnąć Alt + Tab, aby pomniejszyć okno. | Czasami po włączeniu trybu pełnoekranowego pojawia się czarny ekran. Wtedy należy wcisnąć {{Key|Alt}} + {{Key|Tab}}, aby pomniejszyć okno. | ||
|} | |} | ||
| Linia 180: | Linia 180: | ||
! Funkcja | ! Funkcja | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy | | style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy bumper | ||
| Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie [[przedmioty|przedmiotów]], otwieranie menu [[skrzynia|skrzyń]], [[piec]]ów, [[ | | Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie [[przedmioty|przedmiotów]], otwieranie menu [[skrzynia|skrzyń]], [[piec]]ów, [[Stół rzemieślniczy|stołów rzemieślniczych]] i [[dozownik]]ów | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy | | style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy bumper | ||
| Niszczenie [[bloki|bloków]] (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie [[przycisk]]ów/[[drzwi]] (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w | | Niszczenie [[bloki|bloków]] (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie [[przycisk]]ów/[[drzwi]] (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w ekwipunku/skrzyni/stole rzemieślniczym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | [[Plik:18px-PlayStationX.svg.png]] | | style="font-size: large; text-align: center;" | [[Plik:18px-PlayStationX.svg.png]] | ||
| Linia 198: | Linia 198: | ||
| Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo | | Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | | | style="font-size: large; text-align: center;" | Przyciski kierujące | ||
| Poruszanie się | | Poruszanie się | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy | | style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy przycisk dotykowy | ||
| Poruszanie kamerą | |||
|- | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Prawy przycisk dotykowy | |||
| Poruszanie kamerą | | Poruszanie kamerą | ||
|- | |- | ||
| Linia 207: | Linia 210: | ||
| Włączenie menu w [[Gra wieloosobowa|grze wieloosobowej]], pauzowanie gry w grze jednoosobowej | | Włączenie menu w [[Gra wieloosobowa|grze wieloosobowej]], pauzowanie gry w grze jednoosobowej | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Dotykowy | | style="font-size: large; text-align: center;" | Dotykowy ekran | ||
| Czat (tylko w grze wieloosobowej) | | Czat (tylko w grze wieloosobowej) | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk | | style="font-size: large; text-align: center;" | Przycisk szukania | ||
| Widok z trzeciej osoby | | Widok z trzeciej osoby | ||
|} | |} | ||
=== Minecraft Pocket Edition (iOS i Android) === | === Minecraft Pocket Edition (iOS i Android) === | ||
Sterowanie na | Sterowanie na smartfonach i tabletach z systemem iOS i Android. | ||
(Telefony komórkowe i tablety z systemem iOS i Android mają dotykowe klawisze.) | (Telefony komórkowe i tablety z systemem iOS i Android mają dotykowe klawisze.) | ||
== Xbox 360 == | == Xbox 360 == | ||
Sterowanie na | Sterowanie na konsoli Xbox 360. | ||
{| class="wikitable" border="1" width="100%" | {| class="wikitable" border="1" width="100%" | ||
| Linia 270: | Linia 273: | ||
| Pokazuje opis podświetlonego przedmiotu | | Pokazuje opis podświetlonego przedmiotu | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy | | style="font-size: large; text-align: center;" | Lewy bumper/Prawy bumper | ||
| Zmienianie kategorii wytwarzania (zbroja, narzędzia, bloki itp.) | | Zmienianie kategorii wytwarzania (zbroja, narzędzia, bloki itp.) | ||
|} | |} | ||
== Przyciski debugujące == | == Przyciski debugujące == | ||
W wersjach 1.9 Pre-release | W wersjach Beta 1.8 Pre-release (tylko pierwszy wariant wersji), Beta 1.9 Pre-release 5 i w snapshocie 12w08a można było korzystać z różnych przycisków debugujących. | ||
{| class="wikitable" border="1" width="100%" | {| class="wikitable" border="1" width="100%" | ||
| Linia 281: | Linia 284: | ||
! width="100px" | Klawisz | ! width="100px" | Klawisz | ||
! Funkcja | ! Funkcja | ||
|- | |||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F9}}/{{Key|fn}} + {{Key|F9}} (na Mac) | |||
| Blokuje kamerę w wybranej pozycji. | |||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F6}}/{{Key|fn}} + {{Key|F6}} (na Mac) | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|F6}}/{{Key|fn}} + {{Key|F6}} (na Mac) | ||
| Powoli przesuwa kamerę podczas poruszania się. | | Powoli przesuwa kamerę podczas poruszania się oraz włącza nietypowy „sprężysty” ruch. Blokuje to pozycję ''Y'' gracza, co oznacza, że nie można skakać ani spadać. Sprawia też, że gracz przyspiesza względnie wolniej, kiedy się porusza. Bloki w tej sytuacji mogą tracić solidność. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Y}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Y}} | ||
| Przybliża kamerę. | | Przybliża kamerę. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|H}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|H}} | ||
| Oddala kamerę. | | Oddala kamerę. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Y}} + {{Key|H}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|Y}} + {{Key|H}} | ||
| Resetuje zbliżenie kamery. | | Resetuje zbliżenie kamery. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|N}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|N}} | ||
| Obraca kamerę w lewo. | | Obraca kamerę w lewo. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|M}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|M}} | ||
| Obraca kamerę w prawo. | | Obraca kamerę w prawo. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|N}} + {{Key|M}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|N}} + {{Key|M}} | ||
| Resetuje obroty kamery. | | Resetuje obroty kamery. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|U}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|U}} | ||
| Przenosi kamerę do przodu. | | Przenosi kamerę do przodu. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|O}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|O}} | ||
| Przenosi kamerę do tyłu. | | Przenosi kamerę do tyłu. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|I}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|I}} | ||
| Powoli przenosi kamerę do góry. | | Powoli przenosi kamerę do góry. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|K}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|K}} | ||
| Powoli przenosi kamerę do dołu. | | Powoli przenosi kamerę do dołu. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|J}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|J}} | ||
| Powoli przenosi kamerę w lewo. | | Powoli przenosi kamerę w lewo. | ||
|- | |- | ||
| style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|L}} | | style="font-size: large; text-align: center;" | {{Key|L}} | ||
| Powoli przenosi kamerę w prawo. | | Powoli przenosi kamerę w prawo. | ||
|} | |} | ||
Wersja z 09:36, 1 sie 2023
Minecraft używa do kontroli myszki i klawiatury. Bez tych dwóch elementów niemożliwe jest normalne granie.
Sterowanie standardowe
| Sterowanie myszką | Funkcja |
|---|---|
| Lewy przycisk myszy | Niszczenie bloków (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w plecaku/skrzyni/stole warsztatowym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). |
| Rolka | Rolką zmienia się używany aktualnie przedmiot. |
| Kliknięcie na rolce | Kliknięcie na rolce podczas patrzenia na dany blok zmienia blok trzymany w ręce na blok, na który patrzy postać (tylko w trybie kreatywnym). Kliknięcie na rolce zamiast standardowego przenoszenia przedmiotów w plecaku/skrzyni/stole warsztatowym/dozowniku, spowoduje otrzymanie pełnego stacka wybranego przedmiotu (tylko w trybie kreatywnym). |
| Prawy przycisk myszy | Stawianie bloków, podpalanie, celowanie z łuku, blokowanie, aktywowanie przedmiotów i przycisków/drzwi (kliknij raz), otwieranie menu skrzyń, pieców, stołów rzemieślniczych i dozowników. |
| Ruch krążący | Zmienianie miejsca patrzenia postaci. W trybie 3. osoby kamera „trzęsie się”. |
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| W | Ruch do przodu |
| A | Ruch w lewo |
| S | Cofanie się |
| D | Ruch w prawo |
| Spacja | Skok. Szybkie, podwójne naciśnięcie powoduje latanie (tylko w trybie kreatywnym). |
| Lewy ⇧ Shift | Skradanie. Podczas latania obniża lot (tylko w trybie kreatywnym). Przytrzymanie tego klawisza i wybieranie przedmiotów, powoduje automatyczną ich segregację. |
| 1–9 | Wybieranie przedmiotów z paska szybkiego wyboru |
| E | Otwieranie ekwipunku. Przed Beta 1.4 standardowym klawiszem otwierania ekwipunku było I. |
| Q | Wyrzucanie przedmiotów |
| T | Czat |
| / | Podawanie komend |
| Esc | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
Klawisze funkcyjne
Istnieje kilka klawiszy, które nie są możliwe do zmienienia w opcjach.
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| F1/fn + F1 (na Mac) | Wyłączanie HUD'a na ekranie gry. W połączeniu z F2 można stworzyć ładny zrzut ekranu. |
| F2/fn + F2 (na Mac) | Klawiszem tym robi się zrzuty ekranu, które zapisywane są w:
|
| ⇧ Shift + F2/⇧ Shift + fn + F2 (na Mac) | W wersji Beta 1.2_02 klawisze te tworzą ogromne zdjęcia w formacie TGA. UWAGA! Zdjęcia są bardzo wysokiej jakości, zajmują około 1,8 GB, a odtworzenie zrzutu ekranu jest trudne. Ponadto towarzyszą mu dziwne błędy graficzne. |
| F3/fn + F3 (na Mac) | Klawisz ten pokazuje informacje na temat FPS (klatek na sekundę), ilości ładujących się kawałków mapy oraz wykres wydajności gry. Przed wersją Beta 1.3, aby zobaczyć informacje, należało przytrzymać klawisz F3; teraz nie trzeba tego robić. |
| F3 + F/fn + F3 + F (na Mac) | Zmienianie poziomu mgły (przydatne dla słabszych komputerów) |
| ⇧ Shift + F3/⇧ Shift + fn + F3 (na Mac) | Od wersji v1.1.1 do wersji Beta 1.9-pre2 ekran debugowania bez wykresu wydajności. Od wersji 1.2.4 domyślny ekran debugowania (F3) nie zawiera wykresu, a ekran
rozbudowany (⇧ Shift + F3) zawiera go. Od wersji 1.8 wykres wydajności nazywa się Pie. |
| Alt + F3/Alt + fn + F3 (na Mac) | Pokazuje wykres FPS stosunkowo podobny do tego w wersji beta. W przeciwieństwie do starszych wersji jest też pokazany wykres TPS (tylko gra jednoosobowa). Dodane w wersji 1.8. |
| F3 + H/fn + F3 + H (na Mac) | Wyświetlanie dodatkowych informacji o przedmiotach. Po najechaniu kursorem w oknie ekwipunku wyświetla się ID przedmiotu oraz (w przypadku narzędzi, broni i zbroi) ilość pozostałych użyć. |
| F5/fn + F5 (na Mac) | Przełączanie widoku z 1-osobowego do 3-osobowego i na odwrót. Widok z 3. osoby nie jest zalecany do dłuższej rozgrywki z powodu braku widoczności (postać zasłania widok). W wersji 1.8 dodano możliwość widoku z 2 osoby. |
| F10/fn + F10 (na Mac) | Zatrzymuje grę, a na środku ekranu pokazuje się kursor. Miało to służyć do poruszania się po pulpicie bez obaw, jednak kursor jest „uwięziony” w oknie gry, przez co funkcja ta jest bezużyteczna. |
| F11/fn + F11 (na Mac) | Włącza tryb pełnoekranowy.
Czasami po włączeniu trybu pełnoekranowego pojawia się czarny ekran. Wtedy należy wcisnąć Alt + Tab ⇆, aby pomniejszyć okno. |
Sterowanie w fazie Classic
Są to klawisze stare i nieużywane w obecnej wersji gry.[1]
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| W | Ruch do przodu |
| A | Ruch w lewo |
| S | Cofanie się |
| D | Ruch w prawo |
| Spacja | Skok |
| B | Wybieranie bloków |
| ↵ Enter | Ustalanie miejsca odradzania |
| R | Teleportowanie się do wcześniej ustalonego punktu odradzania |
| F5/fn + F5 (na Mac) | Włącza deszcz. |
| G | Przywołuje ludzi w trybie kreatywnym. |
| Y | Używane do odwracania myszy w trybie kreatywnym. |
| N | Używane do tworzenia nowej mapy w trybie kreatywnym. |
| T | Czat |
| Esc | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
| 1–9 | Wybieranie przedmiotów z paska szybkiego wyboru |
| Q | Wyrzucanie przedmiotów |
Xperia PLAY
Sterowanie używane w Minecraft Pocket Edition na Xperia PLAY.
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| Prawy bumper | Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie przedmiotów, otwieranie menu skrzyń, pieców, stołów rzemieślniczych i dozowników |
| Lewy bumper | Niszczenie bloków (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie przycisków/drzwi (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w ekwipunku/skrzyni/stole rzemieślniczym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). |
| Skok | |
| Otwieranie ekwipunku | |
| Przewijanie przedmiotów na pasku w prawo | |
| Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo | |
| Przyciski kierujące | Poruszanie się |
| Lewy przycisk dotykowy | Poruszanie kamerą |
| Prawy przycisk dotykowy | Poruszanie kamerą |
| Menu | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
| Dotykowy ekran | Czat (tylko w grze wieloosobowej) |
| Przycisk szukania | Widok z trzeciej osoby |
Minecraft Pocket Edition (iOS i Android)
Sterowanie na smartfonach i tabletach z systemem iOS i Android.
(Telefony komórkowe i tablety z systemem iOS i Android mają dotykowe klawisze.)
Xbox 360
Sterowanie na konsoli Xbox 360.
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| A | Skok |
| Prawy Trigger | Stawianie bloków, podpalanie, aktywowanie przedmiotów, otwieranie menu skrzyń, pieców, stołów rzemieślniczych i dozowników. |
| Lewy Trigger | Niszczenie bloków (przytrzymaj przycisk), atak (kliknij raz), aktywowanie przycisków/drzwi (kliknij raz), przenoszenie przedmiotów w ekwipunku/skrzyni/stole rzemieślniczym/dozowniku (kliknij i przeciągnij na wybrane miejsce, później znów kliknij). |
| Y | Otwieranie ekwipunku |
| X | Otwieranie okna konstruowania |
| B | Wyrzucanie przedmiotów |
| Start | Włączenie menu w grze wieloosobowej, pauzowanie gry w grze jednoosobowej |
| Lewy Bumper | Przewijanie przedmiotów na pasku w lewo |
| Prawy Bumper | Przewijanie przedmiotów na pasku w prawo |
W wytwarzaniu
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| A | Stwórz przedmiot. |
| B | Wyjdź z okna konstruowania. |
| X | Pokazuje opis podświetlonego przedmiotu |
| Lewy bumper/Prawy bumper | Zmienianie kategorii wytwarzania (zbroja, narzędzia, bloki itp.) |
Przyciski debugujące
W wersjach Beta 1.8 Pre-release (tylko pierwszy wariant wersji), Beta 1.9 Pre-release 5 i w snapshocie 12w08a można było korzystać z różnych przycisków debugujących.
| Klawisz | Funkcja |
|---|---|
| F9/fn + F9 (na Mac) | Blokuje kamerę w wybranej pozycji. |
| F6/fn + F6 (na Mac) | Powoli przesuwa kamerę podczas poruszania się oraz włącza nietypowy „sprężysty” ruch. Blokuje to pozycję Y gracza, co oznacza, że nie można skakać ani spadać. Sprawia też, że gracz przyspiesza względnie wolniej, kiedy się porusza. Bloki w tej sytuacji mogą tracić solidność. |
| Y | Przybliża kamerę. |
| H | Oddala kamerę. |
| Y + H | Resetuje zbliżenie kamery. |
| N | Obraca kamerę w lewo. |
| M | Obraca kamerę w prawo. |
| N + M | Resetuje obroty kamery. |
| U | Przenosi kamerę do przodu. |
| O | Przenosi kamerę do tyłu. |
| I | Powoli przenosi kamerę do góry. |
| K | Powoli przenosi kamerę do dołu. |
| J | Powoli przenosi kamerę w lewo. |
| L | Powoli przenosi kamerę w prawo. |
Przypisy
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.
- ↑ http://replay.waybackmachine.org/20090520141329/http://www.mojang.com/notch/minecraft/ Archived page from May 20th 2009