Pień: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Dopisanie sekcji →Stany bloku |
Małe poprawki i dodanie sekcji →Dalsze wytwarzanie |
||
| Linia 59: | Linia 59: | ||
* Ciemny dębowy pień generuje się w [[Posterunek złosadniczy|posterunkach złosadniczych]] jako budulec wieży obserwacyjnej i klatek oraz w stosach leżących na ziemi. | * Ciemny dębowy pień generuje się w [[Posterunek złosadniczy|posterunkach złosadniczych]] jako budulec wieży obserwacyjnej i klatek oraz w stosach leżących na ziemi. | ||
* Dębowy pień generuje się jako jeden z budulców w [[Chatka wiedźmy|chatkach wiedźmy]] oraz w równinnych [[Wioski|wioskach]]. | * Dębowy pień generuje się jako jeden z budulców w [[Chatka wiedźmy|chatkach wiedźmy]] oraz w równinnych [[Wioski|wioskach]]. | ||
* Okorowany dębowy pień generuje się w nowych równinnych wioskach. | * Okorowany dębowy pień generuje się w nowych równinnych [[Wioska|wioskach]]. | ||
* Akacjowy pień generuje się w sawannowych wioskach. | * Akacjowy pień generuje się w sawannowych [[Wioska|wioskach]]. | ||
* Okorowany akacjowy pień generuje się w nowych sawannowych wioskach. | * Okorowany akacjowy pień generuje się w nowych sawannowych [[Wioska|wioskach]]. | ||
* Świerkowy pień generuje się w tajgowych wioskach, a także w nowych ośnieżonych tajgowych oraz tundrowych wioskach. | * Świerkowy pień generuje się w tajgowych [[Wioska|wioskach]], a także w nowych ośnieżonych tajgowych oraz tundrowych wioskach. | ||
=== Przedmioty w [[Skrzynia|skrzyniach]] === | === Przedmioty w [[Skrzynia|skrzyniach]] === | ||
| Linia 134: | Linia 134: | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
![[Deski]] | ![[Deski]] | ||
! | !Pień lub okorowany pień | ||
|{{Grid/Crafting Table | |{{Grid/Crafting Table | ||
|nieokreślona=1 | |nieokreślona=1 | ||
|B2= Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień | |B2= Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień | ||
|Output= Brzozowe deski,4; Dębowe deski,4; Świerkowe deski,4; Tropikalne deski,4; Akacjowe deski,4; Ciemne dębowe deski,4}} | |Output= Brzozowe deski,4; Dębowe deski,4; Świerkowe deski,4; Tropikalne deski,4; Akacjowe deski,4; Ciemne dębowe deski,4}} | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
|'''[[Drewno]]''' | | rowspan="2" |'''[[Drewno]]''' | ||
!Pień | |||
|{{Grid/Crafting Table | |{{Grid/Crafting Table | ||
|A2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|A3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień | |A2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|A3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień | ||
|B2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|B3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień | |B2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|B3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień | ||
|Output=Brzozowe drewno,3; Dębowe drewno,3; Świerkowe drewno,3; Tropikalne drewno,3; Akacjowe drewno,3; Ciemne dębowe drewno,3}} | |Output=Brzozowe drewno,3; Dębowe drewno,3; Świerkowe drewno,3; Tropikalne drewno,3; Akacjowe drewno,3; Ciemne dębowe drewno,3}} | ||
|- | |||
!Okorowany pień | |||
|'''''(tylko w [[Bedrock Edition]])''''' | |||
{{Grid/Crafting Table|A2=Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|A3=Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|B2=Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|B3=Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|Output=Okorowane brzozowe drewno,3; Okorowane dębowe drewno,3; Okorowane świerkowe drewno,3; Okorowane tropikalne drewno,3; Okorowane akacjowe drewno,3; Okorowane ciemne dębowe drewno,3}} | |||
|- | |- | ||
![[Ognisko]] | ![[Ognisko]] | ||
![[Pień]] | ![[Pień]] lub okorowany pień | ||
+ | + | ||
| Linia 159: | Linia 164: | ||
[[węgiel drzewny]] | [[węgiel drzewny]] | ||
|{{Grid/Crafting Table|A2=Patyk|A3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|B1=Patyk|B2=Węgiel; Węgiel drzewny|B3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|C2=Patyk|C3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|Output=Ognisko}} | |{{Grid/Crafting Table|A2=Patyk|A3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|B1=Patyk|B2=Węgiel; Węgiel drzewny|B3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|C2=Patyk|C3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|Output=Ognisko}} | ||
|- | |- | ||
|'''[[Wędzarka]]''' | |||
!Pień | !Pień lub okorowany pień | ||
+ | + | ||
[[Piec]] | [[Piec]] | ||
|{{Grid/Crafting Table|A2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|B1=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|B2=Piec|B3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|C2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|Output=Wędzarka}} | |{{Grid/Crafting Table|A2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|B1=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|B2=Piec|B3=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|C2=Brzozowy pień; Dębowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|Output=Wędzarka}} | ||
|} | |||
=== Dalsze [[wytwarzanie]] === | |||
{{Main|Deski/wytwarzanie}} | |||
Poniższa tabela przedstawia ilość pni koniecznych do zużycia bez pozostawienia surowca w celu powstania poszczególnych produktów opartych na drewnie. | |||
<nowiki>*</nowiki>stosunek ilości produktu do ilości zużytych pni | |||
{| class="wikitable" | |||
!Produkt | |||
!Ilość pni | |||
!Ilość produktu | |||
!Stosunek* | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Łódka}} '''''(w [[Java Edition|JE]])''''' | |||
|5 | |||
|4 | |||
|0,8 | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|600}} Łódka '''''(poza [[Java Edition|JE]])''''' | |||
|7 | |||
|4 | |||
|0,571 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Miska}} | |||
|3 | |||
|16 | |||
|5,333 | |||
|- | |||
|{{BlockSprite|1707}} Drewniany [[przycisk]] | |||
|1 | |||
|4 | |||
|4 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Węgiel drzewny}} | |||
|1 ([[piec]]) | |||
|1 | |||
|1 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Węgiel drzewny}} | |||
(z zużyciem [[Deski|desek]] jako paliwa) | |||
|6 ([[piec]]), | |||
1 (paliwo) | |||
|6 | |||
|0,857 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skrzynia}} | |||
|2 | |||
|1 | |||
|0,5 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Stół rzemieślniczy|id=1445}} | |||
|1 | |||
|1 | |||
|1 | |||
|- | |||
|{{BlockSprite|1229}}Drewniane [[drzwi]] | |||
|3 | |||
|6 | |||
|2 | |||
|- | |||
|{{BlockSprite|1345}} Drewniany [[płot]] | |||
|5 | |||
|12 | |||
|2,4 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Furtka|id=1679}} | |||
|1 | |||
|1 | |||
|1 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drabina}} | |||
|7 | |||
|24 | |||
|3,429 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tabliczka|id=1064}} | |||
|13 | |||
|24 | |||
|1,846 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Patyk}} | |||
|1 | |||
|8 | |||
|8 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pochodnia}} | |||
|1 ([[crafting]]), | |||
8 ([[piec]]) | |||
|32 | |||
|3,556 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Pochodnia}} | |||
(z zużyciem [[Deski|desek]] jako paliwa) | |||
|3 ([[crafting]]), | |||
24 ([[piec]]), | |||
4 (paliwo) | |||
|96 | |||
|3,097 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Deski|id=1354}} | |||
|1 | |||
|4 | |||
|4 | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|480}} [[Drewniana siekiera]] | |||
|2 | |||
|2 | |||
|1 | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|481}} [[Drewniana motyka]] | |||
|3 | |||
|4 | |||
|1,333 | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|482}} [[Drewniany kilof]] | |||
|2 | |||
|2 | |||
|1 | |||
|- | |||
|{{BlockSprite|1071}} Drewniana [[płyta naciskowa]] | |||
|1 | |||
|2 | |||
|2 | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|483}} [[Drewniana łopata]] | |||
|1 | |||
|2 | |||
|2 | |||
|- | |||
|{{BlockSprite|1367}} [[Drewniana płyta]] | |||
|3 | |||
|24 | |||
|8 | |||
|- | |||
|{{BlockSprite|1389}} Drewniane [[schody]] | |||
|3 | |||
|8 | |||
|2,667 | |||
|- | |||
|{{ItemSprite|455}} [[Drewniany miecz]] | |||
|5 | |||
|8 | |||
|1,6 | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Drewniana klapa|Klapa|id=1684}} | |||
|3 | |||
|4 | |||
|1,333 | |||
|} | |} | ||
===[[Przetapianie]]=== | ===[[Przetapianie]]=== | ||
Za każdy przetopiony na [[węgiel drzewny]] pień można uzyskać średnio 0,15 punktu [[Doświadczenie|doświadczenia]]. | Za każdy przetopiony na [[węgiel drzewny]] pień można uzyskać średnio 0,15 punktu [[Doświadczenie|doświadczenia]]. | ||
Wersja z 08:35, 20 cze 2019
| Typ |
Solidny, Strukturalny, Roślina |
| Fizyka |
Nie |
| Przezroczystość |
Nie |
| Emisja światła |
Nie |
| Odporność na eksplozje |
10 |
| Palność |
Tak |
| Rzadkość |
Pospolita |
| Narzędzie | |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 (tylko pnie tego samego gatunku) |
Pień (ang. Log) dawniej znany jako drewno (ang. Wood) – jeden z podstawowych bloków w grze Minecraft. Ma przypominającą korę powierzchnię boczną, oraz przypominającą pień górę oraz dół.
Okorowany pień (ang. Stripped log) jest wariantem pnia, który powstaje poprzez użycie siekiery na bloku pnia.
Otrzymywanie
Wydobywanie
Pień może zostać wydobyty ręką, lecz użycie siekiery przyspiesza ten proces.
| Blok | Twardość | Narzędzie | Czas niszczenia (w sekundach) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pień Okorowany pień |
2 | Brak | Drewniana | Kamienna | Żelazna | Diamentowa | Złota | |
| 3 | 1,5 | 0,75 | 0,5 | 0,4 | 0,25 | |||
Naturalne generowanie
- Wszystkie rodzaje pni generują się jako część drzew.
- Okorowane dębowe, brzozowe, świerkowe, tropikalne, akacjowe i ciemne dębowe pnie mogą się wygenerować we wrakach statków jako maszty (tylko w Bedrock Edition i na konsolach).
- Dębowe, ciemne dębowe lub świerkowe pnie mogą się wygenerować we wrakach statków jako maszty (tylko w Java Edition).
- Dębowy i ciemny dębowy pień są budulcami leśnych dworów.
- Ciemny dębowy pień generuje się w posterunkach złosadniczych jako budulec wieży obserwacyjnej i klatek oraz w stosach leżących na ziemi.
- Dębowy pień generuje się jako jeden z budulców w chatkach wiedźmy oraz w równinnych wioskach.
- Okorowany dębowy pień generuje się w nowych równinnych wioskach.
- Akacjowy pień generuje się w sawannowych wioskach.
- Okorowany akacjowy pień generuje się w nowych sawannowych wioskach.
- Świerkowy pień generuje się w tajgowych wioskach, a także w nowych ośnieżonych tajgowych oraz tundrowych wioskach.
Przedmioty w skrzyniach
| Rodzaj pnia | Miejsce | Szansa | Ilość w stacku | |
|---|---|---|---|---|
| JE | BE | |||
| Dębowy pień | Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1-3 |
| Świerkowy | Domy w nowych tajgowych wioskach | 65,6% | 69,3% | 1-5 |
| Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1-3 | |
| Brzozowy | Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1-3 |
| Tropikalny | Bonusowa skrzynia | 28% | 25% | 1-3 |
| Akacjowy | Bonusowa skrzynia | 28% | 50% | 1-3 |
| Ciemny dębowy | Posterunek złosadniczy | 100% | 100% | 2-3 |
| Bonusowa skrzynia | 28% | 50% | 1-3 | |
Zastosowanie
Jako dekoracja
Pień może mieć funkcję budulcową i dekoracyjną, jednak słabą stroną jest jego palność. Może również zostać okorowane za pomocą siekiery, klikając przyciskiem "użyj przedmiotu" (domyślnie: prawym przyciskiem myszy).
Wytwarzanie
| Produkt | Składniki | Wejście » Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Deski | Pień lub okorowany pień |
| ||||||||||||
| Drewno | Pień |
| ||||||||||||
| Okorowany pień | (tylko w Bedrock Edition)
| |||||||||||||
| Ognisko | Pień lub okorowany pień
+ + lub |
| ||||||||||||
| Wędzarka | Pień lub okorowany pień
+ |
|
Dalsze wytwarzanie
Poniższa tabela przedstawia ilość pni koniecznych do zużycia bez pozostawienia surowca w celu powstania poszczególnych produktów opartych na drewnie.
*stosunek ilości produktu do ilości zużytych pni
| Produkt | Ilość pni | Ilość produktu | Stosunek* |
|---|---|---|---|
| Łódka (w JE) | 5 | 4 | 0,8 |
| Łódka (poza JE) | 7 | 4 | 0,571 |
| Miska | 3 | 16 | 5,333 |
| Drewniany przycisk | 1 | 4 | 4 |
| Węgiel drzewny | 1 (piec) | 1 | 1 |
| Węgiel drzewny
(z zużyciem desek jako paliwa) |
6 (piec),
1 (paliwo) |
6 | 0,857 |
| Skrzynia | 2 | 1 | 0,5 |
| Stół rzemieślniczy | 1 | 1 | 1 |
| Drewniane drzwi | 3 | 6 | 2 |
| Drewniany płot | 5 | 12 | 2,4 |
| Furtka | 1 | 1 | 1 |
| Drabina | 7 | 24 | 3,429 |
| Tabliczka | 13 | 24 | 1,846 |
| Patyk | 1 | 8 | 8 |
| Pochodnia | 1 (crafting),
8 (piec) |
32 | 3,556 |
| Pochodnia
(z zużyciem desek jako paliwa) |
3 (crafting),
24 (piec), 4 (paliwo) |
96 | 3,097 |
| Deski | 1 | 4 | 4 |
| Drewniana siekiera | 2 | 2 | 1 |
| Drewniana motyka | 3 | 4 | 1,333 |
| Drewniany kilof | 2 | 2 | 1 |
| Drewniana płyta naciskowa | 1 | 2 | 2 |
| Drewniana łopata | 1 | 2 | 2 |
| Drewniana płyta | 3 | 24 | 8 |
| Drewniane schody | 3 | 8 | 2,667 |
| Drewniany miecz | 5 | 8 | 1,6 |
| Drewniana klapa | 3 | 4 | 1,333 |
Przetapianie
Za każdy przetopiony na węgiel drzewny pień można uzyskać średnio 0,15 punktu doświadczenia.
| Składniki | Wejście » Wyjście | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pień |
|
Paliwo
Drewniane pnie mogą być użyte jako paliwo w piecu. Przetapiają 1,5 przedmiotu na 1 pień. Użycie pnia jest jednak niezalecane, ponieważ można z niego wytworzyć po 4 deski, które również przetapiają 1,5 bloku na 1 sztukę paliwa.
Rodzaje pni i ich występowanie
W grze istnieje sześć rodzajów pni:
- Dębowy - z brązową korą z pionową fakturą oraz żółtobrązowym środkiem. Najwcześniej dodany;
- Brzozowy - ze srebrzystą powierzchnią boczną, przypominającą korę brzozy;
- Świerkowy - z ciemniejszą powierzchnią boczną. Występuje tylko w górach, tajgach i ich odmianach, a także w tundrze i jej górzystej odmianie;
- Tropikalny - z powierzchnią boczną przypominającą zwykłą korę obróconą o 90°. Występuje tylko na biomach dżunglowych;
- Akacjowy - o szarej korze z fakturą podobną do kory dębu i świerku oraz rudym środkiem;
- Ciemny dębowy - ciemniejszy od dębowego, ale jaśniejszy od świerkowego. Jego środek jest jednak ciemniejszy od środka pnia świerku.
Wartości danych (DV)
ID
| Nazwa | ID słowne | ID | |
|---|---|---|---|
| Java Edition | Bedrock Edition | BE | |
| Dębowy pień | oak_log
|
log
|
17
|
| Świerkowy pień | spruce_log
| ||
| Brzozowy pień | birch_log
| ||
| Tropikalny pień | jungle_log
| ||
| Akacjowy pień | acacia_log
|
log2
|
162
|
| Ciemny dębowy pień | dark_oak_log
| ||
| Okorowany dębowy pień | stripped_oak_log
|
265
| |
| Okorowany świerkowy pień | stripped_spruce_log
|
260
| |
| Okorowany brzozowy pień | stripped_birch_log
|
261
| |
| Okorowany tropikalny pień | stripped_jungle_log
|
262
| |
| Okorowany akacjowy pień | stripped_acacia_log
|
263
| |
| Okorowany ciemny dębowy pień | stripped_dark_oak_log
|
264
| |
Dane bloku
W Bedrock Edition pień używa następujących wartości danych (DV):
Pień
| Bity | Wartości |
|---|---|
| 0x1
0x2 |
Dwubitowa dana o wartości od 0 do 3 określająca rodzaj pnia:
|
| 0x4
0x8 |
Dwubitowa dana o wartości od 0 do 3 określająca orientację pnia:
|
Pień 2
| Bity | Wartości |
|---|---|
| 0x1
0x2 |
Dwubitowa dana o wartości 0 lub 1 określająca rodzaj pnia:
|
| 0x4
0x8 |
Dwubitowa dana o wartości od 0 do 3 określająca orientację pnia:
|
Okorowany pień
| DV | Orientacja bloku | |
|---|---|---|
0
|
Góra-dół | |
1
|
Wschód-zachód | |
2
|
Północ-południe | |
3
|
Okorowane drewno |
Stany bloku
W Java Edition:
| Nazwa | Dozwolone wartości | Opis |
|---|---|---|
axis
|
x
|
Określa, że pień jest zorientowany w osi wschód-zachód. |
y - domyślna wartość
|
Określa, że pień jest zorientowany pionowo. | |
z
|
Określa, że pień jest zorientowany w osi północ-południe. |
Historia
| Classic | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.0.14a | |||||
| 0.0.15a | Nieznacznie zmieniono teksturę dębowego pnia. | ||||
| 0.0.24 | Zniszczenie pnia daje od 3 do 5 desek. | ||||
| Indev | |||||
| 23 lutego 2010 | Zniszczenie pnia daje teraz blok pnia, zamiast desek. | ||||
| Alpha | |||||
| 1.2.0 | Pień niszczy się, kiedy więcej niż jedna jego strona płonie. Jeśli pali się tylko jedna strona, pień nie zniknie. Był to błąd, lecz przydał się do robienia kominków. | ||||
| Beta | |||||
| 1.2 | |||||
| 1.4 | Pnie oraz deski niszczą się, jeśli którakolwiek z ich stron pali się. | ||||
| 1.5 | Wraz z dodaniem sadzonek różne rodzaje drewna stały się surowcami odnawialnymi. | ||||
| Dodano osiągnięcie "Zdobycie drewna". | |||||
| Pełna wersja | |||||
| 1.2.1 | 12w03a | ||||
| 1.2.4 | Różne rodzaje pni mogą być przerabiane na różne rodzaje desek. | ||||
| 1.3.1 | 12w30d | Bloki pni mogą być obrócone we wszystkich kierunkach, jak tłoki. | |||
| 1.4.2 | 12w38a | Dodano nowe dźwięki różnych interakcji z pniami. | |||
| Kierunek położenia pnia działa teraz na zasadzie podobnej do dźwigni. | |||||
| 1.6.1 | 13w24a | Każdy blok pnia ma teraz swoją własną teksturę wierzchu i spodu. | |||
| 1.7.2 | 13w43a | ||||
| 1.7-pre | Zmieniono teksturę akacjowego pnia. | ||||
| Wszystkie tekstury środków pni drzew są unikatowe. | |||||
| W bonusowych skrzyniach można znaleźć akacjowy pień. | |||||
| 1.9 | 15w43a | Pnie znajdowane w bonusowych skrzyniach mogą być dowolnego rodzaju. | |||
| 15w44a | Bonusowe skrzynie zawierają mniej pni. | ||||
| 1.11 | 16w39a | Dębowy i ciemny dębowy pień generuje się w leśnych dworach. | |||
| 1.13 | 17w47a | Zmieniono nazwę drewna na Pień. | |||
Poszczególne rodzaje bloków pni oraz stan bloku axis=none rozbito na osobne ID słowne. | |||||
| Zlikwidowano ID numeryczne pni, które wynosiły 17 i 162. | |||||
| 17w47b | Z czterech bloków pnia tego samego rodzaju można wytworzyć trzy bloki kory. | ||||
| 18w07a | Plik:Okorowany dębowy pień przed TU.png Plik:Okorowany świerkowy pień przed TU.png Plik:Okorowany brzozowy pień przed TU.png Plik:Okorowany tropikalny pień przed TU.png Plik:Okorowany akacjowy pień przed TU.png Plik:Okorowany ciemnodębowy pień przed TU.png Dodano okorowane pnie. | ||||
| 18w11a | Dębowy, świerkowy lub ciemny dębowy pień może się wygenerować we wrakach statków. | ||||
| 1.13-pre1 | Zmieniono teksturę tropikalnego okorowanego pnia. | ||||
| 1.14 | 18w43a | Zmieniono teksturę pni. | |||
| 18w47a | |||||
| 18w47b | Plik:Okorowany dębowy pień.png | ||||
| Zmieniono teksturę środka pni. | |||||
| 18w50a | Pnie i okorowane pnie mogą być wykorzystane do wytworzenia wędzarki. | ||||
| Zmieniono teksturę górnej części tropikalnego pnia (w tym okorowanego). | |||||
| 19w02a | Pień oraz okorowany pień może służyć do wytwarzania ogniska. | ||||
| Pocket Edition Alpha | |||||
| 0.1.0 | |||||
| 0.3.0 | Pnie mogą być zebrane. | ||||
| 0.8.0 | build 2 | Bloki pni mogą obracać się we wszystkich kierunkach. | |||
| 0.9.0 | build 1 | ||||
| Tropikalny pień jest możliwy do zdobycia w trybie przetrwania. | |||||
| Dębowy pień generuje się w równinnych i sawannowych wioskach. | |||||
| 0.14.0 | build 1 | Świerkowy pień generuje się w chatkach wiedźmy. | |||
| 0.15.0 | build 1 | Sawannowe wioski generują się z akacjowymi pniami zamiast dębowych. | |||
| Świerkowy pień generuje się w tajgowych i tundrowych wioskach. | |||||
| Pełna wersja Pocket Edition | |||||
| 1.1.0 | alpha 1.1.0.0 | Dębowy i ciemny dębowy pień generuje się w leśnych dworach. | |||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.2.0 | beta 1.2.0.2 | Pnie mogą być znalezione w bonusowych skrzyniach. | |||
| 1.4.0 | beta 1.2.13.8 | Plik:Okorowany dębowy pień przed TU.png Plik:Okorowany świerkowy pień przed TU.png Plik:Okorowany brzozowy pień przed TU.png Plik:Okorowany tropikalny pień przed TU.png Plik:Okorowany akacjowy pień przed TU.png Plik:Okorowany ciemnodębowy pień przed TU.png Dodano okorowane pnie jako część rozgrywki eksperymentalnej. | |||
| beta 1.2.14.2 | W pełni wdrożono okorowane pnie. | ||||
| Dębowe, świerkowe i okorowane ciemne dębowe pnie mogą się generować we wrakach statków jako ekskluzywny element rozgrywki. | |||||
| beta 1.2.20.1 | Zmieniono teksturę obwodu okorowanego tropikalnego pnia. | ||||
| 1.10.0 | beta 1.10.0.3 | ||||
| Drewno i okorowane drewno zostało przemianowane na Pień i Okorowany pień. | |||||
| Okorowane świerkowe, dębowe i akacjowe pnie generują się w nowych wioskach. | |||||
| Ciemny dębowy pień generuje się w posterunkach złosadniczych jako budulec wież obserwacyjnych i klatek, a także w stosach na ziemi i w skrzyniach w środku wież. | |||||
| Pnie służą do wytwarzania drewna, wędzarki i ogniska. | |||||
| 1.11.0 | beta 1.11.0.1 | Świerkowe pnie mogą być znalezione w skrzyniach w domach w tajgowych i ośnieżonych tajgowych wioskach. | |||
| Pi Edition | |||||
| 0.1.0 | |||||
| Console Edition | |||||
| TU1 | CU1 | 1.0 | Patch 1 | ||
| TU9 | Z różnych rodzajów pni można wytwarzać deski różnych rodzajów. | ||||
| TU12 | Plik:Tropikalny pień przed Texture Update Dodano tropikalny pień. | ||||
| TU14 | 1.04 | Wszystkie rodzaje pni można obrócić. Podobnie jak w przypadku tłoków, ustawiają się osią pnia w stronę gracza. | |||
| Do tej aktualizacji w edycji na Play Station 3 pień ze specjalnymi wartościami danych wyglądał, trzymany oraz w ekwipunku, tak samo jak w Java Edition, jednak położone wyglądało zupełnie inaczej. | |||||
| TU19 | CU7 | 1.12 | Zaktualizowano tekstury brzozowego i tropikalnego pnia. | ||
| TU27 | CU15 | 1.18 | |||
| TU31 | CU19 | 1.22 | Patch 3 | Akacjowy i ciemny dębowy pień jest możliwy do zdobycia na trybie przetrwania. | |
| TU69 | CU57 | 1.76 | Patch 38 | Plik:Okorowany dębowy pień przed TU.png Plik:Okorowany świerkowy pień przed TU.png Plik:Okorowany brzozowy pień przed TU.png Plik:Okorowany tropikalny pień przed TU.png Plik:Okorowany akacjowy pień przed TU.png Plik:Okorowany ciemnodębowy pień przed TU.png Dodano okorowane pnie drewna. | |
| PlayStation 4 Edition | |||||
| 1.90 | |||||
| Przemianowano drewno i okorowane drewno na Pień i Okorowany pień. | |||||
| New Nintendo 3DS Edition | |||||
| 0.1.0 | |||||
Galeria
-
Odwrócone bloki drewna.
-
Wygląd okorowanych bloków drewna od aktualizacji 1.13.
-
Wygląd okorowanych bloków kory od aktualizacji 1.13.

