Pył czerwonego kamienia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Już dokończone
Dodanie nowych informacji, poprawki
Linia 3: Linia 3:
|typ=Materiał, Mechanizm
|typ=Materiał, Mechanizm
|wytrzymałość=Brak
|wytrzymałość=Brak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|data=331
|data=331
|idsłowne=redstone
|wersja=Alpha 1.0.1
|wersja=Alpha 1.0.1
}}
}}


'''Redstone''' to materiał dodany w {{verlink|Alpha 1.0.1}}. Służy do tworzenia [[Obwody z czerwonego kamienia|mechanizmów]] oraz różnego typu przedmiotów. Również przydaje się w [[alchemia|alchemii]]. Pozyskuje się go z [[ruda czerwonego kamienia|rud redstone]] w ilości 4-5. Pośmiertnie [[wiedźma]] może upuścić redstone.<br>Może on zostać umieszczony na podłożu w celu stworzenia systemu [[Przewód z czerwonego kamienia|przewodu]].
'''Pył czerwonego kamienia''' (ang. ''Redstone'') to materiał dodany w wersji {{verlink|Alpha 1.0.1}}. Służy do tworzenia [[Obwody z czerwonego kamienia|mechanizmów]] oraz różnego typu przedmiotów, przydaje się również w [[alchemia|alchemii]].
 
== Przewody i obwody ==
{{main|Przewód z czerwonego kamienia}}
{{main|Obwody z czerwonego kamienia}}
 
Wprowadzenie czerwonego kamienia było ogromnym krokiem w stronę wprowadzenia do gry interaktywności i pozwoliło na tworzenie mechanik obwodów elektrycznych, co umożliwiło konstrukcję [[Obwody z czerwonego kamienia|obwodów]] połączonych przełącznikami, [[przycisk|guzikami]], [[dźwignia]]mi, [[płyta naciskowa|płytami naciskowymi]] i bramkami logicznymi, które mogą być związane z rzeczami takimi jak [[drzwi]], [[tory]] czy [[TNT|ładunki wybuchowe]]. Jest jednak możliwe połączenie tych przedmiotów bez użycia czerwonego proszku, ponieważ nie jest on potrzebny jeżeli przedmiot jest w bezpośrednim kontakcie z przełącznikiem.
 
[[Przewód z czerwonego kamienia|Przewody]] stworzone z czerwonego proszku nie przenoszą ładunków dalej niż przez długość 15 bloków, jednak jest możliwe zwiększenie ich zasięgu przez wykorzystanie bramek lub [[przekaźnik]]ów.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
Linia 27: Linia 21:
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
|-align="center"
|-align="center"
| [[Blok czerwonego kamienia|Blok redstone]]
| '''[[Blok czerwonego kamienia]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Blok czerwonego kamienia
|B2= Blok czerwonego kamienia
Linia 41: Linia 35:
! Wejście » Wyjście
! Wejście » Wyjście
|-
|-
| [[Ruda czerwonego kamienia|Ruda redstone]]
| '''[[Ruda czerwonego kamienia]]'''
| {{Grid/Furnace
| {{Grid/Furnace
|Input=Ruda czerwonego kamienia
|Input=Ruda czerwonego kamienia
Linia 49: Linia 43:
|}
|}


=== [[Wiedźma|Wiedźmy]] ===
=== Naturalne generowanie ===
Redstone w ilości 15 sztuk można znaleźć w mechanizmie [[dżunglowa świątynia|dżunglowej świątyni]].


Wiedźmy mogą upuścić redstone.
Poza tym czerwony proszek można znaleźć w [[skrzynia]]ch w [[lochy|lochach]] w ilości 1 - 4 (27.4% szans), [[twierdza]]ch i [[wagonik ze skrzynią|wagonikach ze skrzynią]] w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]] (17% szans).


=== Naturalne generowanie ===
=== [[Wiedźma|Wiedźmy]] ===
Wiedźmy pośmiertnie mogą upuścić od 0 do 6 sztuk czerwonego proszku.


Redstone można znaleźć w naturalnie generowanych [[wagonik ze skrzynią|wagonikach ze skrzynią]] w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]].
=== [[Handel]] ===
[[Osadnik]] o profesji kapłana może sprzedać nam od 1 do 4 sztuk czerwonego proszku za 1 [[szmaragd]]a.


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Linia 65: Linia 62:
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
!Uwagi
|-align="center"
|-align="center"
| '''Redstone''' <br>+<br> [[Patyk]]
| '''Redstone''' <br>+<br> [[Patyk]]
Linia 72: Linia 70:
|Output= Czerwona pochodnia
|Output= Czerwona pochodnia
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Czerwona pochodnia|Pochodnia redstone]] <br>+<br> '''Redstone''' <br>+<br> [[Kamień]]
| [[Czerwona pochodnia|Pochodnia redstone]] <br>+<br> '''Redstone''' <br>+<br> [[Kamień]]
Linia 77: Linia 76:
|A2= Czerwona pochodnia |B2= Pył czerwonego kamienia |C2= Czerwona pochodnia
|A2= Czerwona pochodnia |B2= Pył czerwonego kamienia |C2= Czerwona pochodnia
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|Output= Przekaźnik)
|Output= Przekaźnik
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Sztabka złota]] <br>+<br> '''Redstone'''
| [[Sztabka złota]] <br>+<br> '''Redstone'''
Linia 87: Linia 87:
|Output= Zegar
|Output= Zegar
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''Redstone'''
| [[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''Redstone'''
Linia 95: Linia 96:
|Output= Kompas
|Output= Kompas
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Deski]] <br>+<br> '''Redstone'''
| [[Deski]] <br>+<br> '''Redstone'''
Linia 103: Linia 105:
|Output= Instrument
|Output= Instrument
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Sztabka złota]] <br>+<br> [[Patyk]] <br>+<br> '''Redstone'''
| [[Sztabka złota]] <br>+<br> [[Patyk]] <br>+<br> '''Redstone'''
Linia 111: Linia 114:
|Output= Zasilane tory  |OA= 6
|Output= Zasilane tory  |OA= 6
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> [[Płyta naciskowa|Kamienna płyta naciskowa]] <br>+<br> '''Redstone'''
| [[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] <br>+<br> [[Płyta naciskowa|Kamienna płyta naciskowa]] <br>+<br> '''Redstone'''
Linia 119: Linia 123:
|Output= Tory z czujnikiem |OA= 6
|Output= Tory z czujnikiem |OA= 6
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Bruk]] <br>+<br> [[Łuk]] <br>+<br> '''Redstone'''
| [[Bruk]] <br>+<br> [[Łuk]] <br>+<br> '''Redstone'''
Linia 127: Linia 132:
|Output= Dozownik
|Output= Dozownik
}}
}}
|Łuk nie może być zniszczony.<br>Użycie [[zaklinanie|zaklętego]] łuku nie wpływa <br>na późniejsze działanie dozownika.
|-align="center"
|[[Bruk]] <br>+<br> Redstone
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Bruk |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Pył czerwonego kamienia  |C3= Bruk
|Output= Podajnik
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| [[Deski]] <br>+<br> [[Bruk]] <br>+<br> [[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''Redstone'''
| [[Deski]] <br>+<br> [[Bruk]] <br>+<br> [[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''Redstone'''
Linia 135: Linia 150:
|Output= Tłok
|Output= Tłok
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| '''Redstone''' <br>+<br> [[Jasnogłaz]]
| '''Redstone''' <br>+<br> [[Jasnogłaz]]
Linia 143: Linia 159:
|Output= Lampa
|Output= Lampa
}}
}}
|
|-align="center"
|-align="center"
| '''Redstone'''
| '''Redstone'''
Linia 151: Linia 168:
|Output= Blok czerwonego kamienia |OA=
|Output= Blok czerwonego kamienia |OA=
}}
}}
|-
|
|-align="center"
|-align="center"
|[[Bruk]] <br>+<br> Redstone
| '''[[Bruk]]''' <br> + <br> '''[[Czerwony proszek]]''' <br> + <br> '''[[Netherowy kwarc|Kwarc]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Bruk |C2= Bruk
|A2= Pył czerwonego kamienia |B2= Pył czerwonego kamienia |C2= Netherowy kwarc
|A3= Bruk |B3= Pył czerwonego kamienia  |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Podajnik
|Output= Detektor zmian stanu bloku
}}
}}
|'''Tylko w [[Pocket Edition]]!'''
|}
|}


Linia 175: Linia 193:
}}
}}
|}
|}
== Przewody i obwody ==
{{main|Przewód z czerwonego kamienia}}
{{main|Obwody z czerwonego kamienia}}
Wprowadzenie czerwonego kamienia było ogromnym krokiem w stronę wprowadzenia do gry interaktywności i pozwoliło na tworzenie mechanik obwodów elektrycznych, co umożliwiło konstrukcję [[Obwody z czerwonego kamienia|obwodów]] połączonych przełącznikami, [[przycisk|guzikami]], [[dźwignia]]mi, [[płyta naciskowa|płytami naciskowymi]] i bramkami logicznymi, które mogą być związane z rzeczami takimi jak [[drzwi]], [[tory]] czy [[TNT|ładunki wybuchowe]]. Jest jednak możliwe połączenie tych przedmiotów bez użycia czerwonego proszku, ponieważ nie jest on potrzebny jeżeli przedmiot jest w bezpośrednim kontakcie z przełącznikiem.
[[Przewód z czerwonego kamienia|Przewody]] stworzone z czerwonego proszku nie przenoszą sygnału dalej niż przez długość 15 bloków, jednak jest możliwe zwiększenie ich zasięgu przez wykorzystanie bramek lub [[przekaźnik]]ów.


== Historia ==
== Historia ==
Linia 207: Linia 233:


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Redstone, jako przedmiot, ma taki sam kształt co [[jasnopył]], [[proch]] i [[cukier]].
* Redstone, jako przedmiot, ma taki sam kształt co [[jasnopył]], [[proch]] i [[cukier]].


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Blok czerwonego kamienia]]
* [[Blok czerwonego kamienia]]
* [[Czerwona pochodnia]]
* [[Czerwona pochodnia]]
Linia 220: Linia 244:
{{Obwody czerwonego kamienia}}
{{Obwody czerwonego kamienia}}
{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}
{{Bloki}}


[[Kategoria:Czerwony kamień]]
[[Kategoria:Czerwony kamień]]

Wersja z 09:35, 5 sie 2016

Pył czerwonego kamienia
Typ

Materiał, Mechanizm

Wytrzymałość

Brak

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Pył czerwonego kamienia (ang. Redstone) to materiał dodany w wersji Alpha 1.0.1. Służy do tworzenia mechanizmów oraz różnego typu przedmiotów, przydaje się również w alchemii.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Blok czerwonego kamienia



Pył czerwonego kamienia

Blok czerwonego kamienia



Przetapianie

Składniki Wejście » Wyjście
Ruda czerwonego kamienia
Ruda czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia


Drewno dębu
2

2
Wiadro z lawą

Naturalne generowanie

Redstone w ilości 15 sztuk można znaleźć w mechanizmie dżunglowej świątyni.

Poza tym czerwony proszek można znaleźć w skrzyniach w lochach w ilości 1 - 4 (27.4% szans), twierdzach i wagonikach ze skrzynią w opuszczonych kopalniach (17% szans).

Wiedźmy

Wiedźmy pośmiertnie mogą upuścić od 0 do 6 sztuk czerwonego proszku.

Handel

Osadnik o profesji kapłana może sprzedać nam od 1 do 4 sztuk czerwonego proszku za 1 szmaragda.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście Uwagi
Redstone
+
Patyk





Pył czerwonego kamienia



Pochodnia redstone
+
Redstone
+
Kamień





Pył czerwonego kamienia



Sztabka złota
+
Redstone



Zegar

Pył czerwonego kamienia



Sztabka żelaza
+
Redstone





Pył czerwonego kamienia



Deski
+
Redstone



Instrument

Pył czerwonego kamienia



Sztabka złota
+
Patyk
+
Redstone








Pył czerwonego kamienia
Sztabki żelaza
+
Kamienna płyta naciskowa
+
Redstone





Kamienna płyta naciskowa

Pył czerwonego kamienia
Bruk
+
Łuk
+
Redstone








Pył czerwonego kamienia
Łuk nie może być zniszczony.
Użycie zaklętego łuku nie wpływa
na późniejsze działanie dozownika.
Bruk
+
Redstone








Pył czerwonego kamienia
Deski
+
Bruk
+
Sztabka żelaza
+
Redstone








Pył czerwonego kamienia
Redstone
+
Jasnogłaz

Pył czerwonego kamienia
Lampa
Pył czerwonego kamienia
Pył czerwonego kamienia

Pył czerwonego kamienia
Redstone
Pył czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia Blok czerwonego kamienia
Pył czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia
Pył czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia
Bruk
+
Czerwony proszek
+
Kwarc



Detektor zmian stanu bloku
Pył czerwonego kamienia Pył czerwonego kamienia



Tylko w Pocket Edition!

Warzenie

Składniki Ustawienie
Redstone
+
Butelka z wodą
Pył czerwonego kamienia



Przewody i obwody

 Osobny artykuł: Przewód z czerwonego kamienia.
 Osobny artykuł: Obwody z czerwonego kamienia.

Wprowadzenie czerwonego kamienia było ogromnym krokiem w stronę wprowadzenia do gry interaktywności i pozwoliło na tworzenie mechanik obwodów elektrycznych, co umożliwiło konstrukcję obwodów połączonych przełącznikami, guzikami, dźwigniami, płytami naciskowymi i bramkami logicznymi, które mogą być związane z rzeczami takimi jak drzwi, tory czy ładunki wybuchowe. Jest jednak możliwe połączenie tych przedmiotów bez użycia czerwonego proszku, ponieważ nie jest on potrzebny jeżeli przedmiot jest w bezpośrednim kontakcie z przełącznikiem.

Przewody stworzone z czerwonego proszku nie przenoszą sygnału dalej niż przez długość 15 bloków, jednak jest możliwe zwiększenie ich zasięgu przez wykorzystanie bramek lub przekaźników.

Historia

Alpha
1.0.1Dodano "Czerwony pył rudy" (przedmiot) i "czerwony pył rudy" (blok). Czerwony pył rudy służył do stworzenia czerwonej pochodni.
1.0.2_01Czerwony pył rudy nie będzie się już łączyć przez stały blok ukośnie w dół.
Drobne poprawki w wyglądzie.
Chodzenie po czerwonym pyle rudy nie niszczy już go.
Czerwony pył rudy po zasileniu wydziela czerwone cząsteczki.
1.0.4Zmieniono nazwę z "Czerwony pył rudy" na "Redstone".
W tej wersji lub przed, dodano pył czerwonego kamienia do skrzynek w lochach.
1.1.0Czerwony proszek jest używany do wytworzenia kompasu.
1.2.0Czerwony proszek jest używany do wytworzenia zegara.
Beta
1.2Redstone może służyć do stworzenia dozownika i bloku dźwiękowego.
1.3Redstone jest ciemniejszy w miarę oddalania się od źródła zasilania (wcześniej miał to samo zabarwienie aż do miejsca, w którym ustawało jego zasilanie).
1.5Redstone można umieścić na śniegu.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre3Redstone używany jest do tworzenia przyziemnej mikstury i wydłużania innych mikstur.
1.3.112w21aRedstone można uzyskać poprzez handel.
1.4.212w38aNowy mob, wiedźma, może upuścić redstone.
1.915w44aRedstone nie może już zostać wykorzystany do przedłużenia mikstur, które zostały już rozszerzone przez jasnopył.
Pocket Edition Alpha
0.8.0build 2Dodano redstone.
Nie może zostać umieszczony na ziemi.
0.12.1build 1Redstone można znaleźć w ekwipunku trybu kreatywnego.
0.13.0build 1Dodano możliwość położenia redstone'a na podłożu.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano redstone.
TU141.04Wiedźmy mogą upuścić redstone.

Ciekawostki

Zobacz też

Szablon:Obwody czerwonego kamienia