Piasek dusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
zmiany
Zmieniono tabelkę, dodano informację do historii, poprawiono infobox, drobne.
Linia 2: Linia 2:
|wygląd=Soul Sand.png
|wygląd=Soul Sand.png
|typ=Nether
|typ=Nether
|grawitacja=Nie
|fizyka=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
Linia 14: Linia 14:
}}
}}


[[Piasek dusz]] (ang. ''Soul Sand'') jest blokiem, który występuje naturalnie jedynie w [[Nether|Netherze]].
[[Piasek dusz]] (ang. ''Soul Sand'') jest blokiem, który występuje naturalnie jedynie w [[Nether]]ze.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
Linia 22: Linia 22:
|-
|-
! Blok
! Blok
! {{BlockLink|id=soulsand|Piasek dusz}}
|-
! Narzędzie
! Narzędzie
| style="text-align:center" | [[Plik:Łopata.png|25px]]
|- style="text-align:center"
! colspan=9 | Czas niszczenia (w sekundach)
! colspan=9 | Czas niszczenia (w sekundach)
|-
|- style="text-align:center"
|rowspan=2 | {{BlockLink|id=soulsand|Piasek dusz}}
|rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:Łopata.png|25px]]
| style="text-align:center" | Ręka  
| style="text-align:center" | Ręka  
| {{tc|Tak|0.75}}
|- style="text-align:center"
| style="text-align:center" | Drewniana  
| style="text-align:center" | Drewniana  
| {{tc|Tak|0.4}}
|- style="text-align:center"
| style="text-align:center" | Kamienna  
| style="text-align:center" | Kamienna  
| {{tc|Tak|0.2}}
|- style="text-align:center"
| style="text-align:center" | Żelazna  
| style="text-align:center" | Żelazna  
| {{tc|Tak|0.15}}
|- style="text-align:center"
| style="text-align:center" | Diamentowa  
| style="text-align:center" | Diamentowa  
| {{tc|Tak|0.1}}
|- style="text-align:center"
| style="text-align:center" | Złota
| style="text-align:center" | Złota
|- style="text-align:center"
| {{tc|Tak|0.75}}
| {{tc|Tak|0.4}}
| {{tc|Tak|0.2}}
| {{tc|Tak|0.15}}
| {{tc|Tak|0.1}}
| {{tc|Tak|0.1}}
| {{tc|Tak|0.1}}
|}
|}
Linia 50: Linia 56:
===== [[Forteca Netheru]] =====
===== [[Forteca Netheru]] =====


W [[Forteca Netheru|fortecach Netheru]] w [[Forteca Netheru/Pokoje#Pokój z brodawkami|pokoju z]] [[brodawka]]mi można znaleźć piasek dusz, na którym rosną brodawki.
W [[Forteca Netheru|fortecach Netheru]] w [[Forteca Netheru/Pokoje#Pokój z brodawkami|pokoju z]] brodawkami można znaleźć piasek dusz, na którym rosną brodawki.


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Linia 74: Linia 80:
== Historia ==
== Historia ==


{{Historia||8 październik 2010|link=http://notch.tumblr.com/post/1269865704/work-on-the-new-dimension-is-going-well-heres-a|Piasek dusz zostaje pokazany na blogu [[Notch]]a.}}
{{Historia|a}}
{{Historia|a}}
{{Historia||1.2.0|Dodano Piasek dusz, który generuje się w nowym wymiarze - Netherze}}
{{Historia||1.2.0|Dodano piasek dusz, który generuje się w nowym wymiarze - Netherze}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre1|Dodano netherowe brodawki, które można hodować na Piasku dusz.|Piasek dusz występuje w [[Forteca Netheru|fortecach Netheru]].}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre1|Dodano netherowe brodawki, które można hodować na Piasku dusz.|Piasek dusz występuje w [[Forteca Netheru|fortecach Netheru]].}}

Wersja z 14:43, 6 maj 2016

Piasek dusz
Typ

Nether

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

2,5 bloku

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak (64)


Piasek dusz (ang. Soul Sand) jest blokiem, który występuje naturalnie jedynie w Netherze.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok BlockCSS_new.png/384 Piasek dusz
Narzędzie
Czas niszczenia (w sekundach)
Ręka 0.75
Drewniana 0.4
Kamienna 0.2
Żelazna 0.15
Diamentowa 0.1
Złota 0.1

Naturalne generowanie

Nether

Piasek dusz można znaleźć w Netherze poniżej poziomu 65.

Forteca Netheru

W fortecach Netheru w pokoju z brodawkami można znaleźć piasek dusz, na którym rosną brodawki.

Zastosowanie

Spowolnianie

Piasek dusz spowalnia ruch gracza i mobów. Poruszające się po nim byty lekko się w niego zapadają. Jego właściwości spowalniające mogą zostać zwiększone jeśli umieścimy go w wodzie lub nad: lodem, zbitym lodem, blokiem szlamu.

Pułapka na rybiki i endermite'y

Piasek dusz przydaje się do zrobienia pułapki na rybiki cukrowe lub na endermite'y. One w tym bloku się duszą ponieważ są niższe niż półblok.

Jako "pole uprawne"

Na piasku dusz można uprawiać brodawki.

Tworzenie Withera

Piasek dusz jest niezbędny do utworzenia totemu, dzięki któremu jesteśmy w stanie przywołać Withera. Do jego budowy wymagane są 4 sztuki tego bloku.

Historia

8 październik 2010Piasek dusz zostaje pokazany na blogu Notcha.
Alpha
1.2.0Dodano piasek dusz, który generuje się w nowym wymiarze - Netherze
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre1Dodano netherowe brodawki, które można hodować na Piasku dusz.
Piasek dusz występuje w fortecach Netheru.
Beta 1.9-pre6Łopaty szybciej wydobywają Piasek dusz.
1.4.212w36aPiasek dusz wraz z czaszkami czarnego szkieletu tworzą totem, który służy do przywołania Withera.
12w38aPiasek dusz posiada nowe dźwięki.
1.814w17aRybiki cukrowe oraz Endermity otrzymują obrażenia kiedy poruszają się po Piasku dusz.
Pocket Edition Alpha
0.12.10.12.1 build 1Dodano piasek dusz.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano piasek dusz.
TU7Dodano netherowe brodawki, które można hodować na Piasku dusz.
TU19CU71.12Od teraz można zbudować totem przywołujący withera z piasku dusz.

Ciekawostki

  • Tekstura piasku dusz przypomina twarze creeperów.
  • Piasek dusz jest o 1/16 mniejszy od innych bloków.
  • W poprzednich wersjach pojawienie się na piasku dusz mobów płonących w świetle dziennym (szkieletów i zombie) skutkowało ich odpornością na słońce, w związku z czym nie płonęły. Wynikało to z ogólnego błędu dotyczące bloków mniejszych od standardowych 1x1 (nie płonęły również na półblokach). Od wersji 1.8 moby te płoną normalnie na piasku dusz.

Galeria