Użytkownik:Melwin22/Workspace: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 24: Linia 24:
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Czerwony piasek}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Czerwony piasek}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
}}
}}
Podstawowy, najpowszechniejszy wariant biomu.
Podstawowy, najpowszechniejszy wariant biomu. [[Rzeka|Rzeki]] czasami oddzielają go od pozostałych dwóch wariantów oraz od otaczających biomów. Najczęściej występuje w pobliżu [[Sawanna|sawanny]] i [[Pustynia|pustyni]].
{{-}}
{{-}}


Linia 36: Linia 36:
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}<br>{{BlockLink|Dębowy pień}}<br>{{BlockLink|Dębowe liście}}<br>{{BlockLink|Blok trawy}}<br>{{BlockLink|Twarda ziemia}}<br>{{BlockLink|Ziemia}}<br>{{BlockLink|Ściółka}}
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}<br>{{BlockLink|Dębowy pień}}<br>{{BlockLink|Dębowe liście}}<br>{{BlockLink|Blok trawy}}<br>{{BlockLink|Twarda ziemia}}<br>{{BlockLink|Ziemia}}<br>{{BlockLink|Ściółka}}
}}
}}
'''Zalesione badlandy''' generują się najczęściej w formie płaskowyżów, a na ich szczytach występują małe skupiska dębów. Jest to jedyny wariant badlandów, na którym pojawiają się drzewa. Najwyższe warstwy terenu są zbudowane z dużej ilości [[Blok trawy|bloków trawy]] i [[Twarda ziemia|twardej ziemi]]. Pod dębami występuje nieco [[Ściółka|ściółki]]. Roślinność przybiera tu wyblakłą, ciemnozieloną barwę, nadając sobie wysuszony wygląd. Drzewa generują się powyżej Y=82.
'''Zalesione badlandy''' generują się najczęściej w formie płaskowyżów, a na ich szczytach występują małe skupiska dębów. Jest to jedyny wariant badlandów, na którym pojawiają się [[drzewa]]. Najwyższe warstwy terenu są zbudowane z dużej ilości [[Blok trawy|bloków trawy]] i [[Twarda ziemia|twardej ziemi]]. Pod dębami występuje nieco [[Ściółka|ściółki]]. Roślinność przybiera tu wyblakłą, ciemnozieloną barwę, nadając sobie wysuszony wygląd. Drzewa generują się powyżej Y=82.


Na tym biomie, oprócz zwierząt typowych dla badlandów, pojawia się także pasiasty [[wilk]] w stadach od 4 do 8 sztuk.
Na tym biomie, oprócz zwierząt typowych dla badlandów, pojawia się także pasiasty [[wilk]] w stadach od 4 do 8 sztuk.
Linia 67: Linia 67:
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
}}
}}
'''Płaskowyż badlandów''' obejmuje wielkie i płaskie wzgórza złożone z różnokolorowych warstw terakoty. Płaskowyże mają strome krawędzie, które wznoszą się do 20-30 bloków nad poziomem morza, gdzie szybko się spłaszczają. Na górze mają porozrzucane martwe krzaki. Okazjonalnie pojawiają się tam stawy. Boki tych pagórków mogą odkrywać wejścia do jaskiń i opuszczonych jaskiń. Biomy [[Rzeka|rzeczne]] przechodzące przez płaskowyże badlandów wycinają strome rowki, otwierając wejście do wąskich kanionów. Mogą one stanowić ryzyko otrzymania obrażeń od upadku, jeśli gracz nie jest ostrożny.
'''Płaskowyż badlandów''' obejmował wielkie i płaskie wzgórza złożone z różnokolorowych warstw terakoty. Płaskowyże miały strome krawędzie, które wznosiły się do 20-30 bloków nad poziomem morza, gdzie szybko się spłaszczały. Na górze miały porozrzucane uschnięte krzaki. Okazjonalnie pojawiały się tam stawy. Zbocza tych pagórków odkrywały wejścia do jaskiń i opuszczonych kopalni.
{{-}}
{{-}}


Linia 79: Linia 79:
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
}}
}}
'''Zmodyfikowany płaskowyż badlandów''' obejmuje mniejsze płaskowyże i nieco bardziej pofałdowany teren niż na zwykłym płaskowyżu badlandów. Biom ten od innych oddziela zazwyczaj pas biomu zerodowanych badlandów. Zmodyfikowany płaskowyż badlandów jest drugim najrzadszym biomem w Minecrafcie, tuż po [[Dżungla|skraju zmodyfikowanej dżungli]].
'''Zmodyfikowany płaskowyż badlandów''' obejmował mniejsze płaskowyże i nieco bardziej pofałdowany teren niż na zwykłym płaskowyżu badlandów. Biom ten od innych oddzielał zazwyczaj pas biomu zerodowanych badlandów. Zmodyfikowany płaskowyż badlandów był drugim najrzadszym biomem w Minecrafcie, tuż po [[Dżungla|skraju zmodyfikowanej dżungli]].
{{-}}
{{-}}


Linia 91: Linia 91:
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}<br>{{BlockLink|Pień}}<br>{{BlockLink|Liście}}<br>{{BlockLink|Trawa}}<br>{{BlockLink|Twarda ziemia}}<br>{{BlockLink|Ziemia}}
|bloki={{BlockLink|Terakota}}<br>{{BlockLink|Uschnięty krzak}}<br>{{BlockLink|Pień}}<br>{{BlockLink|Liście}}<br>{{BlockLink|Trawa}}<br>{{BlockLink|Twarda ziemia}}<br>{{BlockLink|Ziemia}}
}}
}}
'''Zmodyfikowany zalesiony płaskowyż badlandów''' jest podobny do swojego głównego wariantu, jednak ma wyblakły wygląd i mniejsze płaskowyże o bardziej nierównym terenie, ograniczające ilość dębów na szczytach. Biom ten od innych oddziela zazwyczaj pas biomu zerodowanych badlandów.  
'''Zmodyfikowany zalesiony płaskowyż badlandów''' był podobny do swojego głównego wariantu (czyli dzisiejszych zalesionych badlandów), jednak miał wyblakły wygląd i mniejsze płaskowyże o bardziej nierównym terenie, ograniczające ilość dębów na szczytach. Biom ten od innych oddzielał zazwyczaj pas biomu zerodowanych badlandów.  
{{-}}
{{-}}


Linia 105: Linia 105:
|<code>badlands</code>
|<code>badlands</code>
|-
|-
|Płaskowyż badlandów
|Zalesione badlandy
|<code>badlands_plateau</code>
|<code>wooded_badlands</code>
|-
|Zmodyfikowany płaskowyż badlandów
|<code>modified_badlands_plateau</code>
|-
|Zalesiony płaskowyż badlandów
|<code>wooded_badlands_plateau</code>
|-
|Zmodyfikowany zalesiony płaskowyż badlandów
|<code>modified_wooded_badlands_plateau</code>
|-
|-
|Zerodowane badlandy
|Zerodowane badlandy
Linia 125: Linia 116:
|+
|+
!Biom
!Biom
![[ID]]
![[ID]] słowne
!ID numeryczne
|-
|-
|Badlandy
|Badlandy
|<code>mesa</code>
|<code>mesa</code>
|37
|-
|-
|Płaskowyż badlandów
|Zalesione badlandy
|<code>mesa_plateau</code>
|-
|Zmodyfikowany płaskowyż badlandów
|<code>mesa_plateau_mutated</code>
|-
|Zalesiony płaskowyż badlandów
|<code>mesa_plateau_stone</code>
|<code>mesa_plateau_stone</code>
|-
|38
|Zmodyfikowany zalesiony płaskowyż badlandów
|<code>mesa_plateau_stone_mutated</code>
|-
|-
|Zerodowane badlandy
|Zerodowane badlandy
|<code>mesa_bryce</code>
|<code>mesa_bryce</code>
|165
|}
|}


Linia 150: Linia 136:
{{Historia||2 sierpnia 2013|link=https://twitter.com/jeb_/status/363298862301470720|[[Jens Bergensten|Jeb]] opublikował pierwsze zdjęcie badlandów. Żartobliwie określił je jako „Góry Disco”.}}
{{Historia||2 sierpnia 2013|link=https://twitter.com/jeb_/status/363298862301470720|[[Jens Bergensten|Jeb]] opublikował pierwsze zdjęcie badlandów. Żartobliwie określił je jako „Góry Disco”.}}
{{Historia||1.7.2|snap=13w36a|Dodano badlandy (jako mesę) i ich warianty.}}
{{Historia||1.7.2|snap=13w36a|Dodano badlandy (jako mesę) i ich warianty.}}
{{Historia||1.7.2|snap=13w39a|[[Czerwony piasek]] generuje się na badlandach i ich wariantach.}}
{{Historia|||snap=13w39a|[[Czerwony piasek]] generuje się na badlandach i ich wariantach.}}
{{Historia||1.8|snap=14w32a|[[Czerwony piaskowiec]] generuje się pod czerwonym piaskiem w badlandach i ich wariantach.}}
{{Historia||1.8|snap=14w32a|[[Czerwony piaskowiec]] generuje się pod czerwonym piaskiem w badlandach i ich wariantach.}}
{{Historia||1.10|snap=16w20a|[[Opuszczona kopalnia|Opuszczone kopalnie]] mogą się generować na powierzchni badlandów. Zbudowane są z [[Deski|desek ciemnego dębu]] i [[Płot|ciemnodębowych płotków]].
{{Historia||1.10|snap=16w20a|[[Opuszczona kopalnia|Opuszczone kopalnie]] mogą się generować na powierzchni badlandów. Zbudowane są z [[Deski|desek ciemnego dębu]] i [[Płot|ciemnodębowych płotków]].
Linia 175: Linia 161:
{{Historia||0.9.0|snap=build 1|Dodano badlandy wraz z innymi biomami.}}
{{Historia||0.9.0|snap=build 1|Dodano badlandy wraz z innymi biomami.}}
{{Historia||0.9.5|Dodano zerodowane badlandy.}}
{{Historia||0.9.5|Dodano zerodowane badlandy.}}
{{Historia||0.10.0|snap=build 1|Teraz w badlandach [[Ruda złota|rudy złota]] generują się na wszystkich wysokościach.
{{Historia||0.10.0|snap=build 1|Teraz w badlandach [[Złoże złota|złoża złota]] generują się na wszystkich wysokościach.
|Teraz opuszczone kopalnie generują się na powierzchni badlandów.}}
|Teraz opuszczone kopalnie generują się na powierzchni badlandów.}}
{{Historia|bedrock}}
{{Historia|bedrock}}

Wersja z 18:13, 10 wrz 2025

Badlandy (ang. Badlands), dawniej Mesa - rzadkie, gorące biomy. Obecnie w grze występują trzy warianty badlandów.

Cechy wspólne

Górna warstwa badlandów jest zbudowana z czerwonego piasku oraz terakoty, występującej w siedmiu rodzajach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, białym, brązowym, jasnoszarym i zwykłym (niekolorowym).

Roślinność jest bardzo uboga. Nawet kaktusy generują się tu rzadko, w krajobrazie dominują natomiast uschnięte krzaki i sucha trawa. Przy zbiornikach wodnych może pojawiać się trzcina cukrowa. Spośród zwierząt, na badlandach odradzają się pancerniki i owce, a także ciepłolubne odmiany krów, świń i kur.

Opuszczone kopalnie generują się znacznie wyżej na tym biomie, często na powierzchni. Podpory w tych kopalniach są zbudowane z desek i płotów ciemnodębowych, inaczej niż kopalnie na innych biomach. Dodatkowo, złoża złota generują się na wysokości do Y=256 (zamiast Y=32, które jest górną granicą występowania tego surowca w innych biomach) i w znacznie większych ilościach, niż zwykle.

Badlandy to suche biomy - nigdy nie pada tu deszcz ani śnieg. Zaciemnienie nieba towarzyszące deszczowej pogodzie wciąż jednak działa, a kiedy na świecie nastaje burza, zaciemnienie pogłębia się i mogą się odradzać potwory, tak jak na innych biomach. Naturalne pioruny nie występują na badlandach, ale kiedy jest burza, gracz nadal może przyzwać pioruny trójzębem z zaklęciem Porażenie.

Występowanie terakoty

Kolory specyficznej warstwy terakoty (pasma warstw) na tych biomach są takie same dla każdego rodzaju badlandów w obrębie jednego świata. Kolory warstwy są określone tylko przy użyciu pierwszych 48 bitów 64-bitowego ziarna świata na Java Edition i Legacy Console Edition. Warstwy powtarzają się co 64 bloki na osi Y, a wysokość określonej warstwy może się różnić w biomie nawet o 4 bloki. Wzniesienia warstwy różnią się tylko w odniesieniu do osi X, pomijając oś Z. To znaczy, na przykład, że warstwa białej terakoty może generować się pomiędzy liniami (X=200 i Y=71) oraz (X=400 i Y=72), będąca taka sama na osi Z. Można zauważyć wzory chunków, gdy warstwa podnosi się o 1 poziom Y przy określonej wartości X. Często, najwyższa warstwa barwionej terakoty jest zastępowana zwykłą terakotą, najbardziej to widać na szczytach płaskowyżu. Ponadto najwyższa warstwa terakoty poniżej poziomu Y 63 ma zawsze kolor pomarańczowy.

Na Bedrock Edition, ziarna mają 32 bity, więc warstwa jest zupełnie inna porównując do Java Edition i Legacy Console Edition, nawet gdy użyje się takiego samego równoważnego numeru ziarna. Warstwa terakoty jest wciąż taka sama na każdym rodzaju badlandów na danym świecie (czy raczej na konkretnym ziarnie generatora). Wysokość warstw jest losowa, ale nigdy nie jest to więcej niż kilka bloków.

Warianty

Badlandy

Melwin22
Typ

Ciepły

Rzadkość

Rzadki

Temperatura

2

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1219 Terakota
BlockCSS_new.png/1163 Czerwony piasek
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak

Podstawowy, najpowszechniejszy wariant biomu. Rzeki czasami oddzielają go od pozostałych dwóch wariantów oraz od otaczających biomów. Najczęściej występuje w pobliżu sawanny i pustyni.

Zalesione badlandy

Zalesione badlandy
Typ

Ciepły

Rzadkość

Rzadki

Temperatura

2

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1219 Terakota
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak
BlockCSS_new.png/1193 Dębowy pień
BlockCSS_new.png/1618 Dębowe liście
BlockCSS_new.png/1150 Blok trawy
BlockCSS_new.png/1139 Twarda ziemia
BlockCSS_new.png/1145 Ziemia
BlockCSS_new.png/2514 Ściółka

Zalesione badlandy generują się najczęściej w formie płaskowyżów, a na ich szczytach występują małe skupiska dębów. Jest to jedyny wariant badlandów, na którym pojawiają się drzewa. Najwyższe warstwy terenu są zbudowane z dużej ilości bloków trawy i twardej ziemi. Pod dębami występuje nieco ściółki. Roślinność przybiera tu wyblakłą, ciemnozieloną barwę, nadając sobie wysuszony wygląd. Drzewa generują się powyżej Y=82.

Na tym biomie, oprócz zwierząt typowych dla badlandów, pojawia się także pasiasty wilk w stadach od 4 do 8 sztuk.

Zerodowane badlandy

Zerodowane badlandy
Typ

Ciepły

Rzadkość

Ekstremalnie rzadkie

Temperatura

2

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1219 Terakota
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak
BlockCSS_new.png/1163 Czerwony piasek

Biom zerodowanych badlandów generuje niezwykłe formacje skalne z terakoty. Biom ten ma przypominać formacje skalne występujące w stanie Utah w USA.

Zerodowane badlandy to jeden z najrzadszych biomów w grze. Jeśli nawet się pojawi, często jest bardzo mały i wąski, niemal nieodróżnialny od otaczających go normalnych badlandów: duże formacje z terakoty, takie jak widoczna w infoboksie obok, są ekstremalnie rzadkie.

Usunięte warianty

W starszych wersjach gry generowały się trzy dalsze rodzaje badlandów.

Płaskowyż badlandów

Płaskowyż badlandów
Typ

Ciepły

Rzadkość

Rzadki

Temperatura

2

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1219 Terakota
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak

Płaskowyż badlandów obejmował wielkie i płaskie wzgórza złożone z różnokolorowych warstw terakoty. Płaskowyże miały strome krawędzie, które wznosiły się do 20-30 bloków nad poziomem morza, gdzie szybko się spłaszczały. Na górze miały porozrzucane uschnięte krzaki. Okazjonalnie pojawiały się tam stawy. Zbocza tych pagórków odkrywały wejścia do jaskiń i opuszczonych kopalni.

Zmodyfikowany płaskowyż badlandów

Zmodyfikowany płaskowyż badlandów
Typ

Ciepły

Rzadkość

Rzadki

Temperatura

2

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1219 Terakota
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak

Zmodyfikowany płaskowyż badlandów obejmował mniejsze płaskowyże i nieco bardziej pofałdowany teren niż na zwykłym płaskowyżu badlandów. Biom ten od innych oddzielał zazwyczaj pas biomu zerodowanych badlandów. Zmodyfikowany płaskowyż badlandów był drugim najrzadszym biomem w Minecrafcie, tuż po skraju zmodyfikowanej dżungli.

Zmodyfikowany zalesiony płaskowyż badlandów

Zmodyfikowany zalesiony płaskowyż badlandów
Typ

Ciepły

Rzadkość

Rzadki

Temperatura

2

Stworzony z

BlockCSS_new.png/1219 Terakota
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak
BlockCSS_new.png/1193 Pień
BlockCSS_new.png/1618 Liście
BlockCSS_new.png/1592 Trawa
BlockCSS_new.png/1139 Twarda ziemia
BlockCSS_new.png/1145 Ziemia

Zmodyfikowany zalesiony płaskowyż badlandów był podobny do swojego głównego wariantu (czyli dzisiejszych zalesionych badlandów), jednak miał wyblakły wygląd i mniejsze płaskowyże o bardziej nierównym terenie, ograniczające ilość dębów na szczytach. Biom ten od innych oddzielał zazwyczaj pas biomu zerodowanych badlandów.

Wartości danych

ID

Java Edition:

Biom ID
Badlandy badlands
Zalesione badlandy wooded_badlands
Zerodowane badlandy eroded_badlands

Bedrock Edition:

Biom ID słowne ID numeryczne
Badlandy mesa 37
Zalesione badlandy mesa_plateau_stone 38
Zerodowane badlandy mesa_bryce 165

Historia

Pełna wersja
2 sierpnia 2013Jeb opublikował pierwsze zdjęcie badlandów. Żartobliwie określił je jako „Góry Disco”.
1.7.213w36aDodano badlandy (jako mesę) i ich warianty.
13w39aCzerwony piasek generuje się na badlandach i ich wariantach.
1.814w32aCzerwony piaskowiec generuje się pod czerwonym piaskiem w badlandach i ich wariantach.
1.1016w20aOpuszczone kopalnie mogą się generować na powierzchni badlandów. Zbudowane są z desek ciemnego dębu i ciemnodębowych płotków.
W badlandach terakota nie generuje się wyżej niż na 15 bloków w górę, jeśli biom sięga wyżej niż 15 bloków nad poziomem morza.
W badlandach mogą się teraz generować opuszczone kopalnie z ciemnego dębu na powierzchni.
1.1318w16aZmieniono nazwę Mesowego Płaskowyżu F na Mesowy Płaskowyż Leśny.
Zmieniono nazwę Mesowego Płaskowyżu F M na Zmutowany Mesowy Płaskowyż Leśny.
Zmieniono nazwę Mesowego Płaskowyżu M na Zmutowany Mesowy Płaskowyż.
18w19aZmieniono nazwę Mesy na Badlandy.
Zmieniono nazwę Mesowego Płaskowyżu Leśnego na Zalesiony Płaskowyż Badlandów.
Zmieniono nazwę Mesowego Płaskowyżu na Płaskowyż Badlandów.
Zmieniono nazwę Mesy (bryce) na Wyżłobione Badlandy.
Zmieniono nazwę Zmutowanego Płaskowyżu Leśnego Mesy na Zmodyfikowany Zalesiony Płaskowyż Badlandów.
Zmieniono nazwę Zmutowanego Mesowego Płaskowyżu na Zmodyfikowany Płaskowyż Badlandów.
pre-release-5Zmieniono ID mesa na badlands.
Zmieniono ID mesa_rock na wooded_badlands_plateau.
Zmieniono ID mesa_clear_rock na badlands_plateau.
Zmieniono ID mutated_mesa na eroded_badlands.
Zmieniono ID mutated_mesa_rock na modified_wooded_badlands_plateau.
Zmieniono ID mutated_mesa_clear_rock na modified_badlands_plateau.
Pocket Edition Alpha
0.9.0build 1Dodano badlandy wraz z innymi biomami.
0.9.5Dodano zerodowane badlandy.
0.10.0build 1Teraz w badlandach złoża złota generują się na wszystkich wysokościach.
Teraz opuszczone kopalnie generują się na powierzchni badlandów.
Bedrock Edition
1.11.0beta 1.11.0.1Płaskowyże badlandów generują się częściej niż na Java Edition.
Console Edition
TU31CU191.22Patch 3Dodano badlandy wraz z innymi biomami.
TU43CU331.36Patch 13Opuszczone kopalnie mogą się generować na powierzchni badlandów i są zbudowane z desek ciemnego dębu i płotków, zamiast zwykłego dębu.

Galeria

Ciekawostki

  • Zwykłe (dębowe) opuszczone kopalnie wciąż mogą się generować na terenie badlandów. Mogą także przecinać lokalny wariant opuszczonych kopalni (z ciemnego dębu), jeśli zostaną wygenerowane odpowiednio blisko siebie.