Drewno: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Poprawki w galerii i w szablonie Blok.
Poprawki. Dodanie brakujących plików do sekcji →‎Historia
Linia 13: Linia 13:
|idsłowne=Patrz [[Drewno#ID|ID]]
|idsłowne=Patrz [[Drewno#ID|ID]]
|invwygląd1=Dębowe drewno|invwygląd2=Świerkowe drewno|invwygląd3=Brzozowe drewno|invwygląd4=Tropikalne drewno|invwygląd5=Akacjowe drewno|invwygląd6=Ciemne dębowe drewno|invwygląd7=----|invwygląd8=----|invwygląd9=Okorowane dębowe drewno|invwygląd10=Okorowane świerkowe drewno|invwygląd11=Okorowane brzozowe drewno|invwygląd12=Okorowane tropikalne drewno|invwygląd13=Okorowane akacjowe drewno|invwygląd14=Okorowane ciemne dębowe drewno|multiplevers=Patrz [[Drewno#Historia|Historia]]|wygląd2=Okorowane dębowe drewno.png; Okorowane świerkowe drewno.png; Okorowane brzozowe drewno.png; Okorowane tropikalne drewno.png; Okorowane akacjowe drewno.png; Okorowane ciemne dębowe drewno.png}}{{About|drewnie o sześciostronnej korze|pnia, dawniej zwanego '''Drewno''',|Pień}}
|invwygląd1=Dębowe drewno|invwygląd2=Świerkowe drewno|invwygląd3=Brzozowe drewno|invwygląd4=Tropikalne drewno|invwygląd5=Akacjowe drewno|invwygląd6=Ciemne dębowe drewno|invwygląd7=----|invwygląd8=----|invwygląd9=Okorowane dębowe drewno|invwygląd10=Okorowane świerkowe drewno|invwygląd11=Okorowane brzozowe drewno|invwygląd12=Okorowane tropikalne drewno|invwygląd13=Okorowane akacjowe drewno|invwygląd14=Okorowane ciemne dębowe drewno|multiplevers=Patrz [[Drewno#Historia|Historia]]|wygląd2=Okorowane dębowe drewno.png; Okorowane świerkowe drewno.png; Okorowane brzozowe drewno.png; Okorowane tropikalne drewno.png; Okorowane akacjowe drewno.png; Okorowane ciemne dębowe drewno.png}}{{About|drewnie o sześciostronnej korze|pnia, dawniej zwanego '''Drewno''',|Pień}}
'''Drewno''' (ang. ''Wood'') dawniej znane jako '''kora''' (ang. ''Bark'') – blok mający boczną teksturę pnia drzewa, ale z każdej strony. Istnieje 6 rodzajów tego bloku: dębowe, świerkowe, brzozowe, tropikalne, akacjowe i ciemne dębowe.  
{{BlockSprite|1774}} '''Drewno''' (ang. ''Wood'') dawniej znane jako '''kora''' (ang. ''Bark'') – blok mający boczną teksturę pnia drzewa, ale z każdej strony. Istnieje 6 rodzajów tego bloku: dębowe, świerkowe, brzozowe, tropikalne, akacjowe i ciemne dębowe.  


'''Okorowane drewno''' jest wariantem drewna, który powstaje poprzez użycie na bloku drewna [[Siekiera|siekiery]].  
{{BlockSprite|892}} '''Okorowane drewno''' jest odmianą drewna, która powstaje poprzez użycie na bloku drewna [[Siekiera|siekiery]].  
== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==


=== Wydobywanie ===
=== Wydobywanie ===
Blok drewna ma twardość równą 2 i może być zniszczony ręką. [[Siekiera]] przyspieszy proces wydobycia.
Blok drewna ma twardość równą 2 i może być zniszczony ręką. [[Siekiera]] przyspiesza proces wydobycia.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!Blok
!Blok
Linia 25: Linia 25:
! colspan="6" |Czas wydobycia w sekundach
! colspan="6" |Czas wydobycia w sekundach
|-
|-
| rowspan="2" |'''Drewno'''
| rowspan="2" |{{BlockSprite|1774}} '''Drewno'''
'''Okorowane drewno'''
{{BlockSprite|892}} '''Okorowane drewno'''
| rowspan="2" |Siekiera
| rowspan="2" |Siekiera
!Brak
!Brak
Linia 53: Linia 53:
|B1=Dębowy pień; Brzozowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|B2=Dębowy pień; Brzozowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień
|B1=Dębowy pień; Brzozowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień|B2=Dębowy pień; Brzozowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemny dębowy pień
|Output=Dębowe drewno,3; Brzozowe drewno,3; Świerkowe drewno,3; Tropikalne drewno,3; Akacjowe drewno,3; Ciemne dębowe drewno,3}}
|Output=Dębowe drewno,3; Brzozowe drewno,3; Świerkowe drewno,3; Tropikalne drewno,3; Akacjowe drewno,3; Ciemne dębowe drewno,3}}
|-
|Dowolny '''okorowany [[pień]]''' (4x)
|'''''(tylko w [[Bedrock Edition]])'''''
{{Grid/Crafting Table|A1=Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|A2=Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|B1=Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|B2=Okorowany dębowy pień; Okorowany świerkowy pień; Okorowany brzozowy pień; Okorowany tropikalny pień; Okorowany akacjowy pień; Okorowany ciemny dębowy pień|Output=Okorowane dębowe drewno,3; Okorowane świerkowe drewno,3; Okorowane brzozowe drewno,3; Okorowane tropikalne drewno,3; Okorowane akacjowe drewno,3; Okorowane ciemne dębowe drewno,3}}
|}
|}


Linia 77: Linia 81:


[[Patyk]] (3x)
[[Patyk]] (3x)
|{{Grid/Crafting Table|A2=Patyk|A3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|B1=Patyk|B2=Węgiel; Węgiel drzewny|B3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|C2=Patyk|C3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|Output=Ognisko}}
|{{Grid/Crafting Table|A2=Patyk|A3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|B1=Patyk|B2=Węgiel; Węgiel drzewny|B3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|C2=Patyk|C3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|Output=Ognisko}}
|-
|-
|[[Deski]]
|[[Deski]]
!Dowolne <u>drewno</u>
!Dane <u>drewno</u> / <u>okorowane drewno</u>
|{{Grid/Crafting Table|B2=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|Output=Dębowe deski,4; Świerkowe deski,4; Brzozowe deski,4; Tropikalne deski,4; Akacjowe deski,4; Ciemne dębowe deski,4|nieokreślona=1}}
|{{Grid/Crafting Table|B2=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|Output=Dębowe deski,4; Świerkowe deski,4; Brzozowe deski,4; Tropikalne deski,4; Akacjowe deski,4; Ciemne dębowe deski,4|nieokreślona=1}}
|-
|-
|[[Wędzarka]]
|[[Wędzarka]]
Linia 88: Linia 92:


[[Piec]]
[[Piec]]
|{{Grid/Crafting Table|A2=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|B1=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|B2=Piec|B3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|C2=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno|Output=Wędzarka}}
|{{Grid/Crafting Table|A2=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|B1=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|B2=Piec|B3=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|C2=Dębowe drewno; Świerkowe drewno; Brzozowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemne dębowe drewno; Okorowane dębowe drewno; Okorowane świerkowe drewno; Okorowane brzozowe drewno; Okorowane tropikalne drewno; Okorowane akacjowe drewno; Okorowane ciemne dębowe drewno|Output=Wędzarka}}
|}
|}


Linia 105: Linia 109:


=== Paliwo ===
=== Paliwo ===
Drewno może być użyte jako paliwo w [[Piec|piecu]]. Przetopi wtedy 1,5 przedmiotu. Jest to jednak nieopłacalne, gdyż 3 bloki drewna są wytwarzane z 4 bloków [[Pień|pni]], które również przetapiają 1,5 przedmiotu na 1 sztukę paliwa.  
Drewno może być użyte jako paliwo w [[Piec|piecu]]. Przetopi wtedy 1,5 przedmiotu na 1 sztukę paliwa. Jest to jednak nieopłacalne, gdyż 3 bloki drewna są wytwarzane z 4 bloków [[Pień|pni]], a te z kolei mogą być przetworzone na [[deski]] - jedno z najefektywniejszych paliw opartych na drewnie.  


== [[Wartości danych]] (DV) ==
== [[Wartości danych]] (DV) ==
Linia 188: Linia 192:
== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|w}}{{Historia||1.3.1|snap=12w30d|[[Plik:Kora dębu.png|32px]] [[Plik:Kora świerku.png|32px]] [[Plik:Kora brzozy.png|32px]] [[Plik:Kora dżunglowego drzewa.png|32px]]<br>
{{Historia|w}}{{Historia||1.3.1|snap=12w30d|[[Plik:Kora dębu.png|32px]] [[Plik:Kora świerku.png|32px]] [[Plik:Kora brzozy.png|32px]] [[Plik:Kora dżunglowego drzewa.png|32px]]<br>
Dodano dębowe, świerkowe, brzozowe i tropikalne bloki kory, które wyglądają podobnie do [[drewno|pni]], ale z każdej strony mają teksturę „kory” drzewa.|Mogą być postawione tylko za pomocą komend i zewnętrznych programów.}}{{Historia||1.7.2|[[Plik:Kora akacji.png|32px]] [[Plik:Kora ciemnego dębu.png|32px]] Dodano akacjową i ciemną dębową korę.|snap=13w43a}}{{Historia||1.7.2|Zmieniono teksturę akacjowej kory.|snap=1.7-pre}}{{Historia||1.13|snap=17w47a|Dodano przedmiot dla bloku kory. Może być trzymany w [[Ekwipunek|ekwipunku]].|Dodano korę do [[Ekwipunek|ekwipunku]] [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]].|Poszczególne stany bloków kory rozdzielono na osobne [[ID]] słowne.}}{{Historia||1.13|snap=17w47b|Dodano recepturę [[Wytwarzanie|wytwarzania]] drewna z [[Pień|pni]].}}{{Historia||1.13|Bloki drewna mogą być obrócone w [[Tryb przetrwania|trybie przetrwania]].|snap=18w22b}}{{Historia||1.13|Zmieniono teksturę górnych części bloków drewna.|snap=1.13-pre1}}{{Historia||1.13|Dodano okorowane drewno.|snap=1.13-pre2}}{{Historia||1.13|Przywrócono teksturę bloków drewna sprzed wersji 1.13-pre1.|snap=1.13-pre3}}{{Historia||1.13|Zmieniono nazwę ''kora'' na ''drewno''.|Zmieniono [[ID]] słowne bloków drewna z <code><i><rodzaj></i>_bark</code> na <code><i><rodzaj></i>_wood</code>.|snap=1.13-pre5}}{{Historia||1.14|Drewno lub okorowane drewno służy do wytwarzania [[Wędzarka|wędzarki]].|snap=18w50a}}{{Historia||1.14|Drewno lub okorowane drewno służy do wytwarzania ogniska.|snap=19w02a}}{{Historia|pa}}{{Historia||0.8.0|[[Plik:Kora dębu.png|32px]] [[Plik:Kora świerku.png|32px]] [[Plik:Kora brzozy.png|32px]]<br> Dodano dębową, świerkową i brzozową korę. Była możliwa do umieszczenia tylko poprzez edytowanie plików świata.|snap=build 2}}{{Historia||0.9.0|[[Plik:Kora dżunglowego drzewa.png|32px]] [[Plik:Kora akacji.png|32px]] [[Plik:Kora ciemnego dębu.png|32px]]<br> Dodano tropikalną, akacjową i ciemną dębową korę.|snap=build 1}}{{Historia|pe}}{{Historia||1.0.0|Możliwe jest umieszczenie bloków kory za pomocą [[komendy]] <code>/setblock ~ ~ ~ log 12</code>.|snap=alpha 0.17.0.1}}{{Historia|Bedrock Edition}}{{Historia||1.4.0|Dodano okorowane kory jako część rozgrywki eksperymentalnej, ale były możliwe do umieszczenia tylko za pomocą [[komendy]] <code>/setblock ~ ~ ~ stripped_<i><rodzaj></i>_log 3</code>.|snap=beta 1.2.13.8}}{{Historia||1.10.0|Zmieniono nazwę z ''Kora'' na ''Drewno''.|Drewno istnieje jako odrębny od [[Pień|pnia]] blok, lecz bloki drewna umieszczone przed tą wersją dalej upuszczały bloki pnia jako przedmiot.|Dodano recepturę [[Wytwarzanie|wytwarzania]] drewna z [[Pień|pni]].|Bloki drewna i okorowanego drewna są dostępne w [[Ekwipunek|ekwipunku]] [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]].|Okorowane drewno generuje się w nowych [[wioska]]ch.|Drewno i okorowane drewno służy do wytwarzania [[Deski|desek]], [[Wędzarka|wędzarki]] i [[Ognisko|ogniska]].|snap=beta 1.10.0.3}}{{Historia|k}}{{Historia||[[Plik:Kora dębu.png|32px]]  
Dodano dębowe, świerkowe, brzozowe i tropikalne bloki kory, które wyglądają podobnie do [[drewno|pni]], ale z każdej strony mają teksturę „kory” drzewa.|Mogą być postawione tylko za pomocą komend i zewnętrznych programów.}}{{Historia||1.7.2|[[Plik:Akacjowe drewno 13w43a.png|32px]] [[Plik:Kora ciemnego dębu.png|32px]] Dodano akacjową i ciemną dębową korę.|snap=13w43a}}{{Historia||1.7.2|[[Plik:Kora akacji.png|32px]] Zmieniono teksturę akacjowej kory.|snap=1.7-pre}}{{Historia||1.13|snap=17w47a|Dodano przedmiot dla bloku kory. Może być trzymany w [[Ekwipunek|ekwipunku]].|Dodano korę do [[Ekwipunek|ekwipunku]] [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]].|Poszczególne stany bloków kory rozdzielono na osobne [[ID]] słowne.}}{{Historia||1.13|snap=17w47b|Dodano recepturę [[Wytwarzanie|wytwarzania]] drewna z [[Pień|pni]].}}{{Historia||1.13|Bloki drewna mogą być obrócone w [[Tryb przetrwania|trybie przetrwania]].|snap=18w22b}}{{Historia||1.13|[[Plik:Dębowe drewno 1-13-pre1.png|32px]] [[Plik:Świerkowe drewno 1-13-pre1.png|32px]] [[Plik:Brzozowe drewno 1-13-pre1.png|32px]] [[Plik:Tropikalne drewno 1-13-pre1.png|32px]] [[Plik:Akacjowe drewno 1-13-pre1.png|32px]] [[Plik:Ciemne dębowe drewno 1-13-pre1.png|32px]] Zmieniono teksturę górnych części bloków drewna.|snap=1.13-pre1}}{{Historia||1.13|[[Plik:Okorowane dębowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane świerkowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane brzozowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane tropikalne drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane akacjowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane ciemne dębowe drewno.png|32px]] Dodano okorowane drewno.|snap=1.13-pre2}}{{Historia||1.13|Przywrócono teksturę bloków drewna sprzed wersji 1.13-pre1.|snap=1.13-pre3}}{{Historia||1.13|Zmieniono nazwę ''kora'' na ''drewno''.|Zmieniono [[ID]] słowne bloków drewna z <code><i><rodzaj></i>_bark</code> na <code><i><rodzaj></i>_wood</code>.|snap=1.13-pre5}}{{Historia||1.14|Drewno lub okorowane drewno służy do wytwarzania [[Wędzarka|wędzarki]].|snap=18w50a}}{{Historia||1.14|Drewno lub okorowane drewno służy do [[Wytwarzanie|wytwarzania]] [[Ognisko|ogniska]].|snap=19w02a}}{{Historia|pa}}{{Historia||0.8.0|[[Plik:Kora dębu.png|32px]] [[Plik:Kora świerku.png|32px]] [[Plik:Kora brzozy.png|32px]]<br> Dodano dębową, świerkową i brzozową korę. Była możliwa do umieszczenia tylko poprzez edytowanie plików świata.|snap=build 2}}{{Historia||0.9.0|[[Plik:Kora dżunglowego drzewa.png|32px]] [[Plik:Kora akacji.png|32px]] [[Plik:Kora ciemnego dębu.png|32px]]<br> Dodano tropikalną, akacjową i ciemną dębową korę.|snap=build 1}}{{Historia|pe}}{{Historia||1.0.0|Możliwe jest umieszczenie bloków kory za pomocą [[komendy]] <code>/setblock ~ ~ ~ log 12</code>.|snap=alpha 0.17.0.1}}{{Historia|Bedrock Edition}}{{Historia||1.4.0|[[Plik:Okorowane dębowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane świerkowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane brzozowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane tropikalne drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane akacjowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane ciemne dębowe drewno.png|32px]] Dodano okorowane kory jako część rozgrywki eksperymentalnej, ale były możliwe do umieszczenia tylko za pomocą [[komendy]] <code>/setblock ~ ~ ~ stripped_<i><rodzaj></i>_log 3</code>.|snap=beta 1.2.13.8}}{{Historia||1.10.0|Zmieniono nazwę z ''Kora'' na ''Drewno''.|Drewno istnieje jako odrębny od [[Pień|pnia]] [[Bloki|blok]], lecz bloki drewna umieszczone przed tą wersją dalej upuszczały bloki pnia jako [[Przedmioty|przedmiot]] po wydobyciu.|Dodano recepturę [[Wytwarzanie|wytwarzania]] drewna z [[Pień|pni]].|Bloki drewna i okorowanego drewna są dostępne w [[Ekwipunek|ekwipunku]] [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]].|Okorowane drewno generuje się w nowych [[wioska]]ch.|Drewno i okorowane drewno służy do wytwarzania [[Deski|desek]], [[Wędzarka|wędzarki]] i [[Ognisko|ogniska]].|snap=beta 1.10.0.3}}{{Historia|k}}{{Historia||[[Plik:Kora dębu.png|32px]]  
[[Plik:Kora świerku.png|32px]] [[Plik:Kora brzozy.png|32px]] [[Plik:Kora dżunglowego drzewa.png|32px]] [[Plik:Kora akacji.png|32px]] [[Plik:Kora ciemnego dębu.png|32px]]<br> Dodano sześć odmian kory. Jest ona możliwa do uzyskania tylko poprzez edytowanie plików świata.|ps=1.04|xbox=TU14|xbone=CU1|wiiu=Patch 1}}{{Historia||Dodano okorowaną korę. Jest możliwa do uzyskania tylko poprzez edytowanie plików świata.|wiiu=Patch 38|ps=1.76|xbone=CU57|xbox=TU69}}{{Historia|PlayStation 4 Edition}}{{Historia||1.90|Drewno i okorowane drewno (dawną korę) można uzyskać za pomocą [[Ekwipunek|ekwipunku]] [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]] lub [[Stół rzemieślniczy|stołu rzemieślniczego]].}}{{Historia|foot}}
[[Plik:Kora świerku.png|32px]] [[Plik:Kora brzozy.png|32px]] [[Plik:Kora dżunglowego drzewa.png|32px]] [[Plik:Kora akacji.png|32px]] [[Plik:Kora ciemnego dębu.png|32px]]<br> Dodano sześć odmian kory. Jest ona możliwa do uzyskania tylko poprzez edytowanie plików świata.|ps=1.04|xbox=TU14|xbone=CU1|wiiu=Patch 1}}{{Historia||[[Plik:Okorowane dębowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane świerkowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane brzozowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane tropikalne drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane akacjowe drewno.png|32px]] [[Plik:Okorowane ciemne dębowe drewno.png|32px]] Dodano okorowaną korę. Jest możliwa do uzyskania tylko poprzez edytowanie plików świata.|wiiu=Patch 38|ps=1.76|xbone=CU57|xbox=TU69}}{{Historia|PlayStation 4 Edition}}{{Historia||1.90|Drewno i okorowane drewno (dawną korę) można uzyskać za pomocą [[Ekwipunek|ekwipunku]] [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]] lub [[Stół rzemieślniczy|stołu rzemieślniczego]].}}{{Historia|foot}}


== Galeria ==
== Galeria ==

Wersja z 11:19, 21 cze 2019

Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition, Bedrock Edition i PlayStation 4 Edition.

BlockCSS_new.png/1774 Drewno (ang. Wood) dawniej znane jako kora (ang. Bark) – blok mający boczną teksturę pnia drzewa, ale z każdej strony. Istnieje 6 rodzajów tego bloku: dębowe, świerkowe, brzozowe, tropikalne, akacjowe i ciemne dębowe.

BlockCSS_new.png/892 Okorowane drewno jest odmianą drewna, która powstaje poprzez użycie na bloku drewna siekiery.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok drewna ma twardość równą 2 i może być zniszczony ręką. Siekiera przyspiesza proces wydobycia.

Blok Narzędzie Czas wydobycia w sekundach
BlockCSS_new.png/1774 Drewno

BlockCSS_new.png/892 Okorowane drewno

Siekiera Brak Drewniany Kamienny Żelazny Diamentowy Złoty
3 1,5 0,75 0,5 0,4 0,25

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Dowolny pień (4x)





Ciemny dębowy pień





Ciemny dębowy pień


3

3

3

3

3
Ciemne dębowe drewno3





Ciemny dębowy pień





Ciemny dębowy pień




Dowolny okorowany pień (4x) (tylko w Bedrock Edition)


Okorowany dębowy pieńOkorowany świerkowy pieńOkorowany brzozowy pieńOkorowany tropikalny pieńOkorowany akacjowy pieńOkorowany ciemny dębowy pień Okorowany dębowy pieńOkorowany świerkowy pieńOkorowany brzozowy pieńOkorowany tropikalny pieńOkorowany akacjowy pieńOkorowany ciemny dębowy pień
Okorowane dębowe drewno3Okorowane świerkowe drewno3Okorowane brzozowe drewno3Okorowane tropikalne drewno3Okorowane akacjowe drewno3Okorowane ciemne dębowe drewno3
Okorowany dębowy pieńOkorowany świerkowy pieńOkorowany brzozowy pieńOkorowany tropikalny pieńOkorowany akacjowy pieńOkorowany ciemny dębowy pień Okorowany dębowy pieńOkorowany świerkowy pieńOkorowany brzozowy pieńOkorowany tropikalny pieńOkorowany akacjowy pieńOkorowany ciemny dębowy pień



Naturalne generowanie

Okorowane dębowe drewno generuje się w nowych równinnych wioskach, okorowane akacjowe - w nowych sawannowych wioskach, a okorowane świerkowe - w nowych tundrowych wioskach.

Zastosowanie

Blok drewna może być użyty w celach budulcowych i dekoracyjnych zamiast pnia.

Wytwarzanie

Możliwe jest użycie drewna w celu wytworzenia ogniska, desek lub wędzarki, jednak mniej surowca zużywają pnie.

Produkt Składniki Wejście » Wyjście
Ognisko Dowolne drewno / okorowane drewno (3x)

+

Węgiel / Węgiel drzewny

+

Patyk (3x)














Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno





Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno





Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno
Deski Dane drewno / okorowane drewno




4

4

4

4

4
Ciemne dębowe deski4






Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno




Wędzarka Dowolne drewno / okorowane drewno (4x)

+

Piec







Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno







Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno






Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno






Ciemne dębowe drewnoOkorowane dębowe drewnoOkorowane świerkowe drewnoOkorowane brzozowe drewnoOkorowane tropikalne drewnoOkorowane akacjowe drewnoOkorowane ciemne dębowe drewno

Przetapianie

Za każdy przetopiony na węgiel drzewny blok drewna otrzymuje się średnio 0,15 punktu doświadczenia. Jest to jednak nieopłacalne, gdyż 3 bloki drewna są wytwarzane z 4 bloków pni, które także mogą być przetopione na węgiel drzewny.

Składniki Wejście » Wyjście
Dowolny pień





Ciemne dębowe drewno





2

2
Ciemne dębowe drewno







2
2
4Wiadro z lawą

Paliwo

Drewno może być użyte jako paliwo w piecu. Przetopi wtedy 1,5 przedmiotu na 1 sztukę paliwa. Jest to jednak nieopłacalne, gdyż 3 bloki drewna są wytwarzane z 4 bloków pni, a te z kolei mogą być przetworzone na deski - jedno z najefektywniejszych paliw opartych na drewnie.

Wartości danych (DV)

ID

Nazwa bloku ID słowne DV (BE)
Java Edition BE
BlockCSS_new.png/1193 Dębowe drewno oak_wood wood 0
BlockCSS_new.png/1196 Świerkowe drewno spruce_wood 1
BlockCSS_new.png/1184 Brzozowe drewno birch_wood 2
BlockCSS_new.png/1190 Tropikalne drewno jungle_wood 3
BlockCSS_new.png/1181 Akacjowe drewno acacia_wood 4
BlockCSS_new.png/1187 Ciemne dębowe drewno dark_oak_wood 5
BlockCSS_new.png/847 Okorowane dębowe drewno stripped_oak_wood 6
BlockCSS_new.png/850 Okorowane świerkowe drewno stripped_spruce_wood 7
BlockCSS_new.png/838 Okorowane brzozowe drewno stripped_birch_wood 8
BlockCSS_new.png/844 Okorowane tropikalne drewno stripped_jungle_wood 9
BlockCSS_new.png/835 Okorowane akacjowe drewno stripped_acacia_wood 10
BlockCSS_new.png/841 Okorowane ciemne dębowe drewno stripped_dark_oak_wood 11

Stany bloku

W Java Edition:

Nazwa Dozwolone wartości Opis
axis x Określa, że drewno jest zorientowane na oś wschód-zachód.
y - domyślna wartość Określa, że drewno jest zorientowane pionowo.
z Określa, że drewno jest zorientowane na oś północ-południe.

Historia

Pełna wersja
1.3.112w30d
Dodano dębowe, świerkowe, brzozowe i tropikalne bloki kory, które wyglądają podobnie do pni, ale z każdej strony mają teksturę „kory” drzewa.
Mogą być postawione tylko za pomocą komend i zewnętrznych programów.
1.7.213w43a Dodano akacjową i ciemną dębową korę.
1.7-pre Zmieniono teksturę akacjowej kory.
1.1317w47aDodano przedmiot dla bloku kory. Może być trzymany w ekwipunku.
Dodano korę do ekwipunku trybu kreatywnego.
Poszczególne stany bloków kory rozdzielono na osobne ID słowne.
17w47bDodano recepturę wytwarzania drewna z pni.
18w22bBloki drewna mogą być obrócone w trybie przetrwania.
1.13-pre1 Plik:Ciemne dębowe drewno 1-13-pre1.png Zmieniono teksturę górnych części bloków drewna.
1.13-pre2Plik:Okorowane dębowe drewno.png Plik:Okorowane świerkowe drewno.png Plik:Okorowane brzozowe drewno.png Plik:Okorowane tropikalne drewno.png Plik:Okorowane akacjowe drewno.png Plik:Okorowane ciemne dębowe drewno.png Dodano okorowane drewno.
1.13-pre3Przywrócono teksturę bloków drewna sprzed wersji 1.13-pre1.
1.13-pre5Zmieniono nazwę kora na drewno.
Zmieniono ID słowne bloków drewna z <rodzaj>_bark na <rodzaj>_wood.
1.1418w50aDrewno lub okorowane drewno służy do wytwarzania wędzarki.
19w02aDrewno lub okorowane drewno służy do wytwarzania ogniska.
Pocket Edition Alpha
0.8.0build 2
Dodano dębową, świerkową i brzozową korę. Była możliwa do umieszczenia tylko poprzez edytowanie plików świata.
0.9.0build 1
Dodano tropikalną, akacjową i ciemną dębową korę.
Pełna wersja Pocket Edition
1.0.0alpha 0.17.0.1Możliwe jest umieszczenie bloków kory za pomocą komendy /setblock ~ ~ ~ log 12.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.13.8Plik:Okorowane dębowe drewno.png Plik:Okorowane świerkowe drewno.png Plik:Okorowane brzozowe drewno.png Plik:Okorowane tropikalne drewno.png Plik:Okorowane akacjowe drewno.png Plik:Okorowane ciemne dębowe drewno.png Dodano okorowane kory jako część rozgrywki eksperymentalnej, ale były możliwe do umieszczenia tylko za pomocą komendy /setblock ~ ~ ~ stripped_<rodzaj>_log 3.
1.10.0beta 1.10.0.3Zmieniono nazwę z Kora na Drewno.
Drewno istnieje jako odrębny od pnia blok, lecz bloki drewna umieszczone przed tą wersją dalej upuszczały bloki pnia jako przedmiot po wydobyciu.
Dodano recepturę wytwarzania drewna z pni.
Bloki drewna i okorowanego drewna są dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego.
Okorowane drewno generuje się w nowych wioskach.
Drewno i okorowane drewno służy do wytwarzania desek, wędzarki i ogniska.
Console Edition
TU14CU11.04Patch 1
Dodano sześć odmian kory. Jest ona możliwa do uzyskania tylko poprzez edytowanie plików świata.
TU69CU571.76Patch 38Plik:Okorowane dębowe drewno.png Plik:Okorowane świerkowe drewno.png Plik:Okorowane brzozowe drewno.png Plik:Okorowane tropikalne drewno.png Plik:Okorowane akacjowe drewno.png Plik:Okorowane ciemne dębowe drewno.png Dodano okorowaną korę. Jest możliwa do uzyskania tylko poprzez edytowanie plików świata.
PlayStation 4 Edition
1.90Drewno i okorowane drewno (dawną korę) można uzyskać za pomocą ekwipunku trybu kreatywnego lub stołu rzemieślniczego.

Galeria