Broń: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
R2-D2 (dyskusja | edycje)
d Robot dodał ru:Оружие
trochę rozwinięto i posprzątano; nadal można bardzo dużo dopisać
 
(Nie pokazano 25 wersji utworzonych przez 21 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Broń''' jest używana do szybszego zabijania [[moby|mobów]], tworzy się ją [[Crafting]]iem. Zadaje mobowi obrażenia maksymalnie na 3 bloki od niego, wykorzystując broń ręczną. Ataki z dystansu możemy przeprowadzić bronią miotaną.
{{Rozszerz}}
==Rodzaje broni==
'''Broń''' jest używana do szybszego zabijania [[mob]]ów i innych [[gracz]]y.
Broń dzielimy na dwa rodzaje: miotaną ([[łuk]]+[[strzała]], [[kula śnieżna]]) i broń ręczną ([[miecz]]).
 
==Zadawane obrażenia==
== Rodzaje broni ==
Bronie można podzielić na kilka rodzajów.
 
*Broń ręczna (ang. ''Melee''):
**{{ItemLink|Miecz}}
**{{ItemLink|Włócznia}}
**{{ItemLink|Siekiera}}
**{{ItemLink|Buzdygan}}
**{{ItemLink|Trójząb}}
**[[kilof]]y i [[Łopata|łopaty]] także mogą służyć jako broń, chociaż są znacznie mniej efektywne, niż bronie wymienione wyżej.
*Broń dystansowa (ang. ''Ranged''):
**{{ItemLink|Łuk}} i {{ItemLink|strzała}}
**{{ItemLink|Kusza}} i {{ItemLink|strzała}}
**{{ItemLink|Trójząb}} (zarówno broń ręczna, jak i dystansowa)
**{{ItemLink|Wietrzna kula}}
**{{ItemLink|Śnieżka}} w walce przeciwko [[płomyk]]om
*Materiały wybuchowe (ang. ''Explosives''):
**{{BlockLink|TNT}}
**{{BlockLink|Łóżko}} (tylko w [[Nether]]ze i [[End]]zie)
**{{BlockLink|Kotwica odrodzenia}} (tylko w [[Nadziemie|Nadziemiu]] i Endzie)
**{{ItemLink|Kryształ Endu}}
*Inne, trudniejsze do sklafyfikowania obiekty, które mogą posłużyć jako broń, to m.in.:
**{{ItemLink|Wiadro lawy}}
**{{ItemLink|Krzesiwo}}
**{{ItemLink|Ognista kula}}
**{{BlockLink|Kowadło}}
**{{BlockLink|Spiczasty naciek}}
**{{BlockLink|Witherowa róża}}
 
== Zadawane obrażenia ==
=== Miecze i narzędzia ===
Poniższa tabela pokazuje obrażenia, które dają różne rodzaje broni oraz narzędzi, którymi można także zadać obrażenia.
Poniższa tabela pokazuje obrażenia, które dają różne rodzaje broni oraz narzędzi, którymi można także zadać obrażenia.


{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
|-
!
! Nazwa broni
! Drewno
! Drewno
! Złoto
! Złoto
! Kamień
! Kamień
! Miedź
! Żelazo
! Żelazo
! Diament
! Diament
! Netheryt
|-
|-
! Miecz
! [[Miecz]]
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|5}}
| {{healthbar|5}}
| {{healthbar|6}}
| {{healthbar|6}}
| {{healthbar|7}}
| {{healthbar|8}}
| {{healthbar|8}}
| {{healthbar|10}}
|-
|-
! Topór
! [[Włócznia]] (przy dźgnięciu)
| {{healthbar|3}}
| {{healthbar|1}}
| {{healthbar|1}}
| {{healthbar|2}}
| {{healthbar|2}}
| {{healthbar|3}}
| {{healthbar|3}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|5}}
| {{healthbar|5}}
| {{healthbar|6}}
|-
|-
! Kilof
! [[Siekiera]]
| {{healthbar|7}}
| {{healthbar|7}}
| {{healthbar|9}}
| {{healthbar|9}}
| {{healthbar|9}}
| {{healthbar|9}}
| {{healthbar|10}}
|-
! [[Kilof]]
| {{healthbar|2}}
| {{healthbar|2}}
| {{healthbar|2}}
| {{healthbar|2}}
| {{healthbar|3}}
| {{healthbar|3}}
| {{healthbar|3}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|5}}
| {{healthbar|5}}
| {{healthbar|6}}
|-
|-
! Łopata
! [[Łopata]]
| {{healthbar|1}}
| {{healthbar|2.5}}
| {{healthbar|1}}
| {{healthbar|2.5}}
| {{healthbar|2}}
| {{healthbar|3.5}}
| {{healthbar|3}}
| {{healthbar|3.5}}
| {{healthbar|4}}
| {{healthbar|4.5}}
| {{healthbar|5.5}}
| {{healthbar|6.5}}
|}
|}


Jako że pięści i strzały (używane w łuku) nie mają różnych materiałów, zadawane przez nie obrażenie są zawsze takie same.
== Otrzymywanie ==
=== Jako [[łup]] ===
Każda broń, z którą odrodzą się [[moby]] ma 8,5% szansy na upuszczenie po śmierci; [[szkielet]]y pojawiają się z [[łuk]]ami, [[zombie]] mogą się pojawić z żelaznym [[miecz]]em lub [[Włócznia|włócznią]], a [[utopiec|utopce]] mogą pojawić się z [[trójząb|trójzębem]].  


{| class="wikitable" style="text-align:center"
=== [[Wytwarzanie]] ===
|-
{{:Crafting/broń}}
! łuk/Strzały
| {{healthbar|4}}
|-
! Pięści
| {{healthbar|1}}
|}


==Crafting broni==
=== [[Handel]] ===
{{:Crafting/broń}}
Miecze, siekiery, łuki i kusze można zdobyć poprzez [[handel]] z [[osadnik]]ami.


{{Items}}
{{Przedmioty}}


[[Kategoria:Przedmioty/Broń]]
[[Kategoria:Przedmioty]]
[[Kategoria:Przedmioty]]
[[Kategoria:Walka]]


[[de:Waffen]]
[[cs:Zbraň (rozcestník)]]
[[en:Weapons]]
[[de:Waffe]]
[[es:Weapons/es]]
[[en:Weapon]]
[[fr:Armes]]
[[es:Arma]]
[[fr:Armes (homonymie)]]
[[hu:Fegyverek]]
[[hu:Fegyverek]]
[[it:Arma]]
[[ko:무기]]
[[nl:Wapens]]
[[pt:Arma]]
[[ru:Оружие]]
[[ru:Оружие]]
[[th:อาวุธ]]
[[uk:Зброя]]
[[zh:武器]]

Aktualna wersja na dzień 13:17, 13 gru 2025

Artykuł Broń jest krótki.
Możesz pomóc, poszerzając go.

Broń jest używana do szybszego zabijania mobów i innych graczy.

Rodzaje broni

Bronie można podzielić na kilka rodzajów.

Zadawane obrażenia

Miecze i narzędzia

Poniższa tabela pokazuje obrażenia, które dają różne rodzaje broni oraz narzędzi, którymi można także zadać obrażenia.

Nazwa broni Drewno Złoto Kamień Miedź Żelazo Diament Netheryt
Miecz
Włócznia (przy dźgnięciu)
Siekiera
Kilof
Łopata

Otrzymywanie

Jako łup

Każda broń, z którą odrodzą się moby ma 8,5% szansy na upuszczenie po śmierci; szkielety pojawiają się z łukami, zombie mogą się pojawić z żelaznym mieczem lub włócznią, a utopce mogą pojawić się z trójzębem.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście Opis
Drewniany miecz Patyk
+
dowolne deski






























Jeden z najsłabszych typów miecza.
Kamienny miecz Patyk
+
bruk, czernit lub łupkowy bruk














Nieco silniejszy niż drewniany.
Inne miecze Patyk
+
sztabki żelaza,
sztabki złota,
sztabki miedzi
lub diamenty



















Pozostałe miecze, które można wytworzyć.
Drewniana włócznia Patyk
+
dowolne deski




















Jeden z najsłabszych typów włóczni.
Kamienna włócznia Patyk
+
bruk, czernit lub łupkowy bruk












Nieco silniejsza niż drewniana.
Inne włócznie Patyk
+
sztabka żelaza,
sztabka złota,
sztabka miedzi
lub diament
















Pozostałe włócznie, które można wytworzyć.
Tarcza Deski
+
sztabka żelaza






































































Wykorzystywana do obrony przed dosięgającymi gracza atakami.
Łuk Patyki
+
nici










Broń dystansowa.
Kusza Patyki
+
sztabka żelaza
+
nici
+
zaczep na linkę










Broń dystansowa. Po naładowaniu można schować ją w ekwipunku i w dowolnym momencie wystrzelić.
Strzała Krzemień
+
patyk
+
pióro




4






Podstawowa amunicja do łuku i kuszy.
Widmowa strzała Strzała
+
jasnopył




2






Po trafieniu moba/gracza tą strzałą na kilka sekund podświetlany jest jego kontur.
Strzała z miksturą Strzały
+
trwała miotana mikstura




8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8
























Po trafieniu moba/gracza tą strzałą nadawany jest mu efekt mikstury, jaki miała wystrzelona strzała.
Kryształ Endu Szkło
+
Oko Endera
+
Łza ghasta










Można go kłaść tylko na obsydianie i skale macierzystej, po uderzeniu wywołuje potężną eksplozję. Używany również do odradzania smoka Endu.
Buzdygan Ciężki rdzeń
+
wichrowa różdżka










Broń do ataku wręcz. Zadaje tym większe obrażenia, z im większej wysokości spadnie gracz przed ciosem.


Handel

Miecze, siekiery, łuki i kusze można zdobyć poprzez handel z osadnikami.